Ramkoers LPF bedreigt ook kabinet Gemoedelijk begin van Leidens Ontzet Leidsch Dagblad NS willen storingen vergoed zien SieMatic 5 OKTOBER Jolanda Kriek mogelijk in Nederland geopereerd T ERA u 2 0 0 2 Mooi cadeau van SieMatic. Leidsch Dï jlla'/i unrnrt: Twist over vice-premierschap iEMEEN 'Bosnisch e' werd van tot duif geheim 'verhouding aan tEGIO f knokt de kilo's iters lien weer deuren Ed Pearce je weg wilt als je wordt en waar je wilt als je oud - dat is thuis HraraSn Af en toe zon ischoenman' ekennen ik - De Brit Richard k wel bekend als de loenman', die vorig jaar jtuig wilde opblazen, Jplan zijn schuld te be- Dat hebben zijn advo- iteren bekendgemaakt, d op 22 december 2001 :erd nadat hij was over- op een vlucht van n Airlines van Parijs imi. Hij had gepro- jn schoen die volge- met explosieven aan te 'I' de Leeuw 1 in opspraak im - Paul de Leeuw nieuw een advocaat ich aan voor een grap 1 zijn programma Her- Leeuw heeft uitge- le Blaricumse actice an Kolck is zeer verbal ly het feit dat hij in de jng van 20 april een jusapparaat op haar >t. Van Kolck kampt n met gezondheidspro- als kortademigheid, aties, hoofdpijn en de en eist een schade- ing. in Verkerk aat Blake Tennisser Martin Ver- •ft in het ATP-toernooi yo de laatste zestien be- j versloeg vandaag in de ronde van het met euro gedoteerde evene als zesde geplaatste tan James Blake in drie 13-6 6-3. De 23-jarige aar had in de eerste ron- sjech Vacek opzij gezet. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat Postcode Telefoon 2002 www.era.nl door Jacob van der Meulen hoofddorp - De ernstig zieke Jolanda Kriek (42) uit Hoofd dorp zal mogelijk als eerste in Nederland een dubbeltrans- plantatie van hart en lever on dergaan. Het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam onder zoekt of deze operatie, mogelijk met buitenlandse expertise, bin nenkort kan worden uitgevoerd. Jolanda Kriek lijdt aan de onge- (advertenties) neeslijk ziekte amyloïdose die de gewrichten, het zenuwstelsel en de grote organen aantast. Zonder ingrijpen is haar levens verwachting maximaal twee jaar. Tevergeefs probeerde ze in het National Amyloidosis Centre in Londen in aanmerking te ko men voor een dubbeltransplan- tatie, die haar leven kan redden. Europese regels stonden deze operatie in de weg, omdat Jo landa Kriek particulier is verze kerd. Alleen ziekenfondsverze kerden kunnen het noodzakelij ke E112-formulier voor opera ties in een ander EU-land over leggen. Door bemiddeling van de belan genvereniging voor transplanta tiepatiënten Harten Twee be moeit het Erasmus MC zich nu met de zaak. Vanaf maandag wordt onderzocht of Jolanda Kriek de zeer zware dubbel- transplantatie kan ondergaan. Is dat het geval dan overwegen de Rotterdamse chirurgen een be roep te doen op de expertise van de collega's uit Londen, Leuven en Berlijn die eerder deze dub- beltransplantaties uitvoerden. Mocht het Erasmus MC niet zelf de operatie willen uitvoeren, dan zal het ziekenhuis bemid delen in een opname van Jo landa Kriek in Leuven of Berlijn. Ook daar zal ze dan eerst ge screend worden. Pagina Gesprek van de Dag: 'De moord op mijn lichaam' Hoog toezicht op de Taptoe vanaf het bordes van het stadhuis. leiden - De eerste dag van de viering van Leidens Ontzet heeft gisteren grote aantallen mensen op de been gebracht. Maar on danks de drukte, viel het aantal incidenten mee, meldt de politie Hollands Midden. In totaal zijn er gisteren voor vechtpartijtjes en baldadigheid zeven mensen aangehouden. 2 Oktober is, traditioneel dé sta pavond in Leiden. De aftrap voor 3 oktober was druk en op het oog zeer geslaagd. Rondom Schuttersveld en Nieuwe Bees tenmarkt wurmden de mensen in dikke drommen door de stra ten. Andere drukbezochte plaat sen waren de kroegen rond de Hooglandse Kerk, de zaken aan de Morsstraat en Stille, Lange en Korte Mare en de bedrijven aan het Rapenburg en de Kaiser- straat en Annie's Verjaardag. Eerder op die avond stond het publiek rijendik voor de taptoe. Ook de kermis had op de eerste dag niet te klagen, meent Michel Boesveld van de spectaculaire kermisattractie Vertical Shot. De Vertical Shot had in ieder geval een goede eerste dag. En gezien de rijen bij andere attracties denkt Boesveld dat hij niet de enige was, hoewel hij natuurlijk niet voor collega's kan praten. Als het weer zo blijft, zijn wij blij. Als het op 3 oktober zo mild is, denk ik dat wij deze kermis heel tevreden afsluiten. Want het weer is verreweg het belang rijkst voor onze handel." De politieagenten die op de Langegracht ter hoogte van de Mare posten, spreken 's avonds van een goede sfeer. Er is veel volk op de been, constateren zij, en er zijn geen echte ongere geldheden. Af en toe moet een verkoper worden aangespoord om een paar meter te verkassen omdat hij op een ongelukkige plek staat. En op sommige pun ten moet het verkeer soms in goede banen worden geleid, maar relletjes of iets dergelijks heeft deze club agenten nog niet meegemaakt. De politie was vanochtend nog steeds tevreden over de manier waarop de eerste dag van Lei dens Ontzet is verlopen. Wel is het politiewoordvoerder Jaap P E N U 1 Z n" R 0 T _E den haag/leiden-gpd - De Ne derlandse Spoorwegen (NS) zijn - net als tienduizenden reizigers - de veelvuldige technische sto ringen op het spoornet beu. Het bedrijf wil geld zien van het mi nisterie. Gisteren legde een fout bij werkzaamheden het spoor net rond Leiden en Den Haag plat. Plannen voor een nieuwe keuken? Ons nieuwe SieMatic Keukenideeënboek denkt met u mee. Het helpt u stap voor stap bij het selecteren van mogelijkheden. Met veel ideeën en praktische tips. Al jaren de mooiste en meest uitgebreide gids. Nu in een compleet nieuwe opzet. In luxe harde kaft. Cadeau in onze showroom, 't Liefst een SieMatic Goedhart Bouwhuis Hoorn 126a (t.o. Avifauna). Alphen a/d Rijn, tel. 0172 - 42 21 00 SieMatic in Leiderdorp Meubelplein 11Leiderdorp, tel. 071 -541 2615 Storingen komen de afgelopen paar jaar vaker voor dan vroe ger. Oorzaak daarvan is vaak achterstallig onderhoud en werkzaamheden aan het spoor. Beide zaken verhogen de uitval van treinen. Ook gisteren was dat het geval. Bij werkzaamhe den werden foutief twee kabels met elkaar verbonden, waar door kortsluiting ontstond. „Na tuurlijk raken ook wij daardoor geïrriteerd. De NS worden zelf gedupeerd door storingen die anderen veroorzaken", zegt woordvoerder John Krijgsman van de NS. Volgens cijfers van het spoorbe drijf wórdt een op de vijf proble men veroorzaakt door een tech nische storing buiten de schuld van de NS. De gevolgen van zo'n storing zijn bovengemiddeld groot. Het zorgt voor de helft van alle vertragingen op het lan delijke net, doordat de vertra gingen zich als een olievlek ver spreiden door het land. Sinds de verzelfstandiging zijn de NS alleen nog verantwoorde lijk voor het vervoer van reizi gers en het eigen treinmaterieeL Het onderhoud van het spoor ligt bij Railinfrabeheer, de ver keersplanning bij Railverkeers leiding. Beide 'taakorganisaties' zijn onderdeel van het ministe rie van verkeer en waterstaat. Krijgsman: „Het is begrijpelijk dat reizigers ons aanspreken, de NS heeft immers het contact met de reizigers, maar het is on terecht dat wij worden afgere kend op problemen die niet aan ons liggen." Railinfrabeheer geeft inmiddels toe dat er pro blemen zijn met het spoornet. „Er is heel lang veel te weinig geld aan het onderhoud uitge geven." Het lage niveau van onderhoud heeft ook effecten voor de veilig heid op het spoor. De afgelopen jaren zijn gevaarlijke voorvallen als het scheuren van spoorsta ven en het verzakken van het spoortalud vaker voorgekomen, zo blijkt uit onderzoek. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 I I kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau auumokdw bcMng a m|n prfc-jRoruiry. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagWad.nl donderdag 3 OKTOBER 2002 Dagblad Maarsm.mMv.cg 21 (naast V D) Centum 1-ckJen Tel. 071-5120778 www.vanGcrncr.cnm y/ NR. 43044 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Een van de spectaculaire attracties op de 3-oktoberkermis: het Verti cal Shot. Nelemans opgevallen dat er op merkelijk veel zakkenrollers ac tief zijn geweest in het centrum. Ook het aantal auto-inbraken kent een uitschieter. „Er zijn vannacht al vier aangiften ge daan. Dan mogen we er vanuit gaan dat er in de loop van van daag nog veel meer zullen vol gen." Volgens Nelemans is er van nacht een man of vier gearres teerd wegens baldadigheid en vernielingen. Drie Leidenaars zijn aangehouden bij ernstiger incidenten. Twee Leidenaars van 19 en 21 zijn gearresteerd na een vechtpartij op de Lam mermarkt. De vechtersbazen keerden zich daarbij tegen een politieagent, die op het hoofd werd geslagen. Een 24-jarige Leidenaar is in de boeien gesla gen nadat hij een portier van een horecazaak aan de Lange Scheistraat met een kapot glas had bedreigd. Bij de verschillende incidenten raakte overigens niemand ern stig gewond. den haag/gpd - De chaos in de LPF is compleet. Nadat dinsdag Winny de Jong en Cor Eberhard uit de fractie werden gezet, barstte gisteren een al sluimeren de ruzie tussen bestuur en fractie van de partij in volle hevigheid los. Dat ging gepaard met be schuldigingen en dreigementen. Ook beoogd politiek leider minis ter Heinsbroek mengde zich in het gevecht. Er dreigt een harde confrontatie tussen Heinsbroek en LPF-mi- nister Bomhoff over het vice- premierschap. In dat geval be dreigt de interne partijruzie ook het voortbestaan van het kabi net. Bomhoff is niet van plan af stand te doen van het vice-pre mierschap ten gunste van Heinsbroek. Coalitiepartners CDA en WD maken zich naar buiten toe nog geen zorgen over de problemen bij de regeringspartner. CDA- leider Balkenende zei er zelfs vertrouwen in te hebben dat al les snel goed komt. Maar achter die laconieke houding gaan vol gens waarnemers grote zorgen schuil. Volgens WD-leider Zalm hebben de LPF'ers onderschat dat politiek 'ook een vak is'. Hij voorziet vooralsnog alleen pro blemen voor de coalitie als er binnen de LPF verdeeldheid ontstaat over de politieke koers en inhoudelijke vraagstukken. De crisis bij de LPF is nog lang niet bezworen. Fractieleider Harry Wijnschenk suggereerde gisteren dat sinds interim-voor- Pagina Binnenland: Problemen LPF rotten door tot in het kabinet zitter Ed Maas aan het werk is, opvallend veel mensen uit de vastgoedwereld zich aanmelden voor de kandidatenlijst van de komende provinciale statenver kiezingen. Die worden in maart 2003 gehouden. Maas is zelf vastgoedmagnaat. Wijnschenk had het over 'een aanzwellende stroom van geruchten' en zei te vrezen dat er belangenverstren geling optreedt. Maas reageerde furieus. „Het is een spotgoedkope actie. Het toont eens te meer aan dat hij geen verstand heeft van politiek. Het is een politieke onbenul". De interim-voorzitter wees er op dat de provinciale besturen de kandidatenlijsten samenstellen. Hij heeft daar geen invloed op. Op zijn beurt dreigt Maas een aantal LPF-Kamerleden te roye ren. Hij wilde niet zeggen of dat ook voor Wijnschenk geldt, 'maar ik zeg ook niet dat hij er niet toe behoort'. Aanleiding voor het royement vormen de ruzies in de fractie, waarmee het aanzien van zowel de LPF als de Tweede Kamer zou zijn ge schaad. De uit de fractie versto ten De Jong en Eberhard gaan verder als tweemansfractie, ver moedelijk onder de eigen naam. De Jong noemde gisteren in het tv-programma 'De leugen re geert' haar voormalige LPF-col- lega's 'mannen zonder ballen' en Wijnschenk 'een beetje dom'. Een grote, maar gemoedelijke drukte in de Morsstraat tijdens dé stapavond rond Leidens Ontzet. Foto's: Taco van der Eb

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1