Zwemclub Vivax in moeilijkheden LEIDEN REGIO 'Als ik dan toch een bril moet dragen, doe ik het liever goed' Alphense fractieleider Blom verbijsterd over aftreden Donath tiïitwad lijkt nog ver weg Slowaakse scholieren krijgen lesje 3Leidens Ontzety Geen straf voor baksteengooier R5 Alphen noemt steeg naar Aardewerk BER donderdag 3 OKTOBER 2002 Tulploop lantaris endsveen - De Tulp- 3elofarendsveen jr de elfde keer geor- I door LVA Plantaris in ndsveen. Voorheen Dp altijd op de laatste in november, maar de elbare weersomstan- Deze heeft de organisatie nischuiten de Tulploop za- n i6r,oktober te houden, ichildiars van vorig jaar, A. loor /luis en P. Raburu, i/lierepnieuw mee. De af- 'ublicijn vijf en tien kilome- oto halve marathon. Voor en wordt een presta- in 2 kilometer georga- )eelname kost 5 euro, ^betalen 1 euro. Aan- t-M mogelijk via deelna- lieren (te verkrijgen bij 1 f-lie 1 le Tulploop, Re- -■-■•■Weg 8, 2376 AD in Vetering of telefoon: 1*1 i) 10). Opgeven via in- Ti ook: www.Plantari- e.net. lo: Dick Hogewoning •ioenschap Tukken de 34 gouDE-dorp - De jaar- rdigen Hazerswoudse lal tkampioenschappen de n»en in jongerencen- r 'Dx in Hazerswoude- ïfstal een professionele /rijwtafel strijden zestien vaitsers om de wisselbe- ïij dt titel 'Hazerswoudse kenjcampioen 2002'. Op- r de wedstrijd kan tot >erat}.00 uur. Deelname is ;uwede zaal is om 22.00 uur n lijór de armdruk-wed- ktots er in het Stek een cte avond' met een 'drie- Dedsurpriseparty' van >ane 22.00 uur. Passion- alczijn voor de jeugd van met 14 jaar. He, ekvereniging ramt talenten gep GeoTEN - Muziekvereni- ïntitrentius uit Voorscho- datit met de voorbereidin- vert de nieuwe show voor ■1 zirig bestaan, volgend il hier leiding van R. van derdt de muziek van R. temop maandagavond tus- en 22.00 uur ingestu- e vtclubhuis De Speeldoos De van Leeuwenhoekka- es örschoten. Muzikanten ;e fa tien jaar zijn welkom, m trie van Jong Laurenti- pect om 18.30 uur. Deze ïdlijeft geen show op het ïen ma staan, maar jonge- gaer de zestien zijn hier an :om. Voor meer infor- sofl-5314196. lee gheidsvignet isisschool' dt ïpetAN den rijn - Hans Se- kwin de Alphense PvdA en r een veiligheidsvignet rukor basisscholen. Hij pok er jaarlijks te veel on- heü gebeuren, die voorko- uitrnen worden. De ge- pnoet volgens hem s istimuleren om verbete rt aan te brengen. Basis die dat verdienen, liefst voor 1 augustus n vignet krijgen. door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - Nog maar net terug van een vakantie in Portugal kan de Alphense WD-fractieleider Robert Blom het nieuws nog nauwelijks gelo ven. Hij viel op zijn vakantieadres van zijn stoel, toen hij hoorde over het te rugtreden van zijn partijgenoot wet houder Martin Donath. „Ik ben ver baasd en teleurgesteld. En misschien kan ik daar nog wel meer aan toevoe gen, maar dat doe ik niet. Het is alle maal buitengewoon spijtig. Voor de WD-fractie, maar ook voor Martin zelf." Blom windt er geen doekjes om en laat vooral blijken volkomen verrast te zijn door zijn eigen wethouder die na amper zes maanden vertrekt. Donath heeft verklaard zijn functie niet span nend genoeg te vinden en andere uit dagingen te zoeken. Blom schudt zijn hoofd. „Onbegrijpelijk. Hij is met zo veel enthousiasme aan zijn taak be gonnen en komt daar nu al op terug. Dan heeft hij kennelijk een fout ge maakt." Donath, die als negende op de kieslijst stond, accepteerde in april namens de WD het wethouderschap. Die positie levert hij nu weer in en als het aan Blom ligt, gebeurt dat zo snel moge lijk. „Mijn lijn is om dit op de kortst mogelijke termijn op te lossen. Als is nog niet duidelijk op welke manier. Ik zie binnen onze eigen fractie moge lijkheden. Maar twee sluit ik er bij voorbaat uit: Wienbelt en ik zelf. Onze andere wethouder Bas Wienbelt zal de post financiën niet naar zich toe wil len trekken. Zelf heb ik er ook geen zin in en geen tijd voor. Toen ik parttime wethouder was in het vorige college maakte ik dagen van zes uur 's mor gens tot twaalf uur 's nachts. Ik heb een goede baan en dat is het me niet meer waard. Mocht de WD er in eigen kring niet uitkomen, dan zoekt de partij, zo kon digt Blom aan, buiten de raad. „Daar zie ik ook best mogelijkheden. Maar met uitzondering van een ambtenaar, weet iedereen dat hij na het wethou derschap niet terugkeert in zijn oude functie. Bovendien wil ik iemand heb ben die direct beschikbaar is. Ook dat is lastig. Kortom: ik weet het nog niet" Maandag komt de fractievergadering van de WD voor beraad bijeen. Do nath heeft aangegeven nog wel enige tijd door te willen gaan, tot er een op volger is. Maar het lijkt duidelijk dat de liberale collegepartij zo snel moge lijk van hem af wil. Beata Labuhn hoort bij hipste brildragers van Nederland door Esther Hartenberg leiden - Een blits model. Diep rood en strak vormgegeven. Je kunt niet om de bril van Beata Labuhn heen. De 21-jarige Oegstgeestse studente kijkt stra lend door haar glazen. „Ik heb vijftien jaar lenzen gedragen, want een bril was iets voor nerds. En een watje wilde ik ab soluut niet zijn. Tja, de tiener leeftijd, hè." Tegenwoordig is Labuhn één van de hipste brildraagsters van Nederland. „Vroeger dacht ik dat een bril me niet stond. Je voelde je als brildrager ook met een anders dan de meeste kin deren. De opticien zei dat gla zen toch beter voor mijn ogen waren. Toen heb ik deze bril uit gekozen. Als ik er dan per se één moet dragen, doe ik het liever goed. Ik heb nog steeds lenzen hoor, maar ik wissel af. Een bril is een modeaccessoire voor mij." Fotograaf J. Tibbe, bevriend met Labuhn, stuurde haar foto op goed geluk naar Specsavers Op ticiens. Uit een kleine zeven honderd inzendingen werd La buhn met elf anderen gekozen voor de Nederlandse brillenver- kiezing. Die wordt op 22 oktober in kas teel De Wïttenburg in Wasse naar gehouden. Televisiepre sentatrice Wendy van Dijk maakt dan bekend wie Neder land op 3 december in Londen mag vertegenwoordigen in de verkiezingen voor de internatio nale Specsavers Look of2002. De finale in De Wïttenburg be looft een happening te worden. De twaalf kandidaten worden door professionele visagisten opgemaakt. Een zeskoppige jury, die bestaat uit hoofredac- teuren van modebladen en afge vaardigden van reclame- en mo dellenbureaus, beoordeelt de deelnemers op uitstraling, bril- keuze en persoonlijkheid. De winnaar neemt het in Lon den op tegen zes finalisten uit Groot-Brittannië en Ierland. Wie schittert als 'Specsavers Look of 2002' krijgt een jaarcontract bij het Londense bureau Model Plan en een veertiendaagse reis voor twee personen naar het Caribische gebied. Labuhn kan bijna niet geloven dat zij in bij de Nederlandse fi nalisten zit. „Rond 23 septem ber zou ik horen of ik er bij zat, maar ik werd al eerder gebeld. Ik had niet gedacht dat ze mij zou den kiezen. Die kans was zo klein." Labuhn blijft nuchter, zegt ze. „Voor mij is het een avontuur, een nieuwe ervaring. „Een bril is een modeaccessoire voor mij", zegt Beata Labuhn (21) uit Oegstgeest. Ze doet mee aan de na tionale en - als ze wint - internationale brillenverkiezing van Specsavers Opticiens. Foto: Hielco Kuipers den haag/alphen aan den rijn - Een 20-jarige Al- phenaar is door het Haagse gerechtshof ontslagen van rechtsvervolging voor het gooien met een baksteen. De uitspraak houdt in dat de man een werkstraf van 240 uur niet hoeft uit te voeren. De man gooide op 1 februari vorig jaar een bak steen in het gezicht van een man, die hem met een hamer belaagde. Na 113 dagen in voorarrest te hebben gezeten, werd de man door de recht bank tot een werkstraf veroordeeld. De Alphenaar tekende hoger beroep aan. Hij heeft steeds be toogd dat hij uit noodweer heeft gehandeld. Met het gooien van de baksteen wilde de man zijn vrienden beschermen tegen de aanstormende man. Het slachtoffer werd door de baksteen vol in het gezicht geraakt. Hij liep een verbrijzeld jukbeen en een beschadigde oogkas op. Voor de hofaanklager was dit geweld twee weken geleden reden een cel straf te eisen gelijk aan het voorarrest van 113 da gen en een werkstraf van 240 uur. Het is nog niet bekend of de Alphenaar een scha devergoeding gaat eisen voor de tijd die hij in voorarrest in de cel heeft doorgebracht. 'We zitten financieel aan het plafond' door Nancy Ubert oegstgeest - Zwem- en polover eniging Vivax uit Oegstgeest ver keert al enige tijd in moeilijkhe den. Dit jaar denkt voorzitter Ben Beeftink het financieel nog wel te kunnen bolwerken. „Maar we moeten wel maatregelen nemen om te zorgen dat de club uitein delijk niet failliet gaat." Daarom wil Vivax onder meer met Sport fondsen Oegstgeest onderhande len over de huur van het badwa ter in Poelmeer. Zwembad Poelmeer is de thuis basis van Vivax. Direct naast het zwembad staat het clubgebouw. In vergelijking tot andere sport verenigingen met een eigen home wordt in het verenigings huis van Vivax geen hoge bar- omzet gedraaid. Tijdens en zelfs na de wedstrijden hangen sup porters en leden in het cafetaria van het zwembad, dat direct uit kijkt op het water. Hierdoor loopt Vivax inkomsten mis. Maar dat is niet de enige bron van zorg voor de zwemvereni ging. Vivax telt ongeveer vier honderd leden, inclusief de kin deren die een zwemdiploma willen halen. Beeftink: „Een aantal jaren geleden maakte on ze waterpoloafdeling in korte tijd een explosieve groei door. Dankzij het jeugdplan dat we ontwikkeld hadden. Die nieuw komers van toen zijn nu tussen de veertien en achttien jaar oud. Een groep jonge kinderen kan meer zwemmers hebben dan de groep pubers. We moeten het aantal trainingen dus uitbreiden en dat betekent dat we extra zwemuren moeten huren. Met eenzelfde aantal leden moeten we meer geld uitgeven." Daarnaast is de bijdrage die ver enigingen aan de KNZB moeten afdragen fors omhoog gegaan. Hoewel ieder lid per maand 40 euro contributie betaalt, krijgt Vivax zijn huishoudboekje niet op orde. „De rek is eruit", zegt Beeftink. „We zitten aan het pla fond." Vivax bestaat al meer dan dertig jaar. Volgens Beeftink zet het bestuur alles op alles om uit de neerwaartse spiraal te komen. „Zo zijn we intensiever gaan sa menwerken met de Leidse ver eniging De Zijl/LGB. Om onze leden te kunnen laten presteren, moet je goede trainingen aan bieden. Doe je dat niet, dan lo pen de mensen die op niveau willen spelen weg. Samen trai nen met De Zijl levert een kos tenbesparing op. Dat het werkt hebben we al bewezen. Samen zitten we in de subtop van Ne derland. We zijn eerste en twee de in de eerste klasse van de in ternationale waterpolocompeti- tie." Vivax wil ook besparen op wa- terhuur. „Van de tien maanden waarin we uren van Poelmeer huren, gebruiken we het zwem bad gedurende twee maanden veel minder intensief. Vroeger hoefden we niet te betalen voor de uren die we in een competi- tieloze periode niet gebruikten." Het nieuwe contract dat Sport fondsen Oegstgeest de zwem vereniging heeft aangeboden, wil Vivax daarom nog niet on dertekenen. „We hopen dat Poelmeer wat water bij de wijn wil doen", zegt Beeftink.Als we niet meer hoeven te betalen voor uren die we niet gebruiken, scheelt dat aanzienlijk in de kos ten die we maken." De gemeente Oegstgeest wil be middelen in de onderhandelin gen tussen Poelmeer en Vivax. Volgende week gaan de partijen om de tafel zitten. Hans van der Putten, directeur van Sportfond sen Oegstgeest: „Ik denk dat we het wel met elkaar eens kunnen worden." Ik zit niet steeds van 'stel dat'. Mijn ouders en vrienden doen dat wel. 'Stel dat je wint, dan maak je kans model te worden', zeggen ze steeds. Ik ga eerder voor de reis dan voor het mo dellenwerk." T. Horsman van Specsavers: „We hebben niet naar lengte en maten gekeken, maar puur naar haar uitstraling. De foto's van Beata waren onwijs mooi. De bril voegt iets toe aan haar uit straling. En dat willen we als op ticien uitdragen." alphen jlan den run - Alphen aan den Rijn vernoemt een straat naar de joodse voorgan ger Samuel Aardewerk, die in de Tweede Wereldoorlog in een concentratiekamp omkwam. De gemeenteraad verkiest die naam op voorstel van D66 boven de Kerksteeg. De Samuel Aarde- werksteeg wordt de naam van de verbinding tussen de Van Mandersloostraat en de zuidelij ke expeditieplaats van winkel centrum De Aarhof. Volgens Jacqueline Wessel (D66) was Aardewerk een echte Alphe naar die een belangrijke rol in de joodse gemeenschap vervul de tot de Duitsers hem in de oorlog naar Sobibor wegvoerde. Daar stierf hij in 1943, op 32-ja rige leeftijd. Een andere reden voor een joodse naam om de naamloze steeg vindt Wessel het feit dat er vroeger een synagoge stond. De Alphense straatnamencom- missie had een neutralere naam, Kerksteeg, voor de doorgang be dacht L re%ert Minkhorst 11 jide/den haag - De plannen voor een tussen Hazerswoude-Dorp, Zoetermeer B tiinxveen kunnen voorlopig in de ijskast. het althans sterk op nu provinciebe- L. van der Sar het - zorgvuldig uitge- "SL idee van een waddenlandschap veel te 3*jt gaan. Hij houdt vast aan het Bentwoud, ™fcend hectare groot bos. De WD in Provin- ^Iten wil, met steun van CDA en D66, gede- Van der Sar misschien nog tot andere 'cofen dwingen. n leen vergadering van de statencommissie eekrater en milieu - gisteren op het provin- in Den Haag - kreeg Van der Sar kritiek vttyVD, D66 en nota bene zijn eigen CDA. De qtfcties waren het niet eens met zijn beant- ll®tg op hun verzoek alle voor- en nadelen Bentwoud en het Bentwad tegen elkaar af lsai. Van der Sar ziet daar weinig brood in. Itwad, een landschap vol kwelders, poelen, ia8s, duinen en bosschages, is 'iets heel an- st%i een bos. Gedeputeerde Staten (GS) wil- M de 'oorspronkelijke doelen voor het ge ntasten: recreatie en natuur. Daarbij past beter. Sar zegt wel toe dat hij laat uitzoeken of ti het Bentwoud geschikt zijn voor water- Het water staat centraal in de plannen 'k torisch geograaf H. Smit en architect J. van i. Het waterschap Wilck en Wïericke en ^heemraadschap van Rijnland hebben de voor het Bentwad omarmd. Zij kunnen water in de provincie amper nog kwijt, komt misschien nog in beeld als uit na- lies blijkt dat waterschappen niet uit de kunnen met de nu geplande polders in en Zuid-Holland voor waterberging. WD-statenlid J. Helder is teleurgesteld in Van der Sar. „Ik vind het jammer dat hij niet beter heeft geluisterd naar de mensen in het gebied of naar de waterschappen. Het gebied vraagt helemaal niet om een bos. Zo'n reactie kun je toch niet zo maar negeren? Bentwad werd omschreven als 'een omkaderde bak met water'. Zo ga je niet om met een initiatief." Helder meent bovendien dat GS te makkelijk de oproep van Wilck en Wïericke en Rijnland naast zich neer hebben gelegd. Ook begrijpt hij niet waarom Van der Sar zo weinig heil ziet in het al ternatief. „Bentwad heeft grote voordelen, onder andere de al genoemde mogelijkheden voor wa terberging. Daarbij kun je ook op en aan het water recreëren. Verder kunnen waterschappen co-fi- nanciers van het project worden. Of is zandwin ning mogelijk." Helder vreest dat Bentwoud 'een financieel pro bleem' wordt: „De aanleg en zeker ook de exploi tatie zijn heel erg duur". De WD'er mist garanties in het plan voor Bentwoud. Nog een groot probleem is de grondverwerving voor het grote bos. Van de duizend hectare heeft de provincie pas 150 hectare aangekocht. Zuid- Holland wil boeren gaan onteigenen. Helder stelt dat dat veel makkelijker wordt als het Bentwad wordt aangewezen als een gebied voor de opvang van water. „Je kunt dan sneller onteigenen. Je dient een algemeen belang." Gisteren legden de WD, CDA en D66 zich bij Van der Sars opstelling neer. Of dat zo blijft, is echter niet zeker. De WD kan een motie of amendement indienen waarmee de partij alsnog haar zin wil krijgen. „Daar gaan we in de fractie nog maar eens over praten", kondigt Helder aan. Voorwaar de is wel dat CDA en D66 de liberalen steunen. Gedrieën hebben ze een nipte meerderheid in Provinciale Staten. door Judy Nihof leiden/leiderdorp - Een bezoek aan De Lakenhal in Leiden is wel het laatste waar je op zit te wachten als je 13,14,15 jaar bent en een paar meter verderop de kermis losbarst. Toch houdt de groep leerlingen van het Visser 't Hooft-lyceum in Leiderdorp zich deze woensdagmiddag keurig aan de regels die de gids van het museum stelt: geen ge gil, geen gehol, geen geduw en geen mobiele telefoons. Ook de zes kinderen uit het Slo waakse Samorin - vier meisjes en twee jongens - die deze week te gast zijn op de school, zijn rustig. Zuzana en Aniko begrij pen niet alles wat de gids zegt. maar wat ze ervan begrijpen vinden ze 'interesting'. Daaren tegen kijken de Slowaakse jon gens verveeld. Ook een deel van de Nederlandse jongens loopt zichtbaar te balen. Hoe eerder het is afgelopen, hoe eerder ze de kermis op kunnen. „Het is overal hetzelfde", zegt Anna Lukyova, een docente Engels uit Slowakije. „Meisjes van deze leeftijd zijn veel geïnteresseerder dan jongens." De rondleiding door De Laken hal is toegespitst op Leidens Ontzet en is bedoeld als opmaat naar het feest waar de scholie ren uit Samorin zich met hun Leerlingen van het Visser 't Hooft-lyceum in Leiderdorp en hun Slowaakse gasten in De Lakenhal. Foto: Henk Bouwman leeftijdgenoten uit Leiderdorp de volgende dag in zullen stor ten. De gids legt de scholieren aan de hand van schilderijen uit waarom Leiden sinds 1574 feest viert op 3 oktober. Bij de gruwelijke details over straffen en martelingen spitsen zelfs de meest verveelde jongens even hun oren. „Echt lullig", zegt een meisje als ze hoort wat er gebeurde met vrouwen die vreemd gingen. Ze moesten rondlopen met als enige 'kle dingstuk' een loodzware ton'. Wie daar zin had, kon de vrouw met rotte eieren bekogelen. „Wat ben ik blij dat ik nu leef', zegt een ander meisje. Het bezoek aan het museum is onderdeel van een vol program ma dat de kinderen uit Samorin voorgeschoteld krijgen. De wan deling langs het strand van Noordwijk vanmorgen was een van de hoogtepunten, vindt Ani ko, die ook al eens in Kroatië aan zee is geweest. Ze hadden hun zwemkleding bij zich en hebben heerlijk gezwommen „De zee was fantastisdPMaar ik verheug me toch het meest op morgen, op het feest." De Slowaakse kinderen en de leerlingen van het Visser 't Hooft vormen twee aparte groepen. Van mixen is geen sprake. Vol gens leraar Henk Milde komt dat doordat een week te kort is om elkaar echt goed te leren kennen. „Ze zeggen niet zo veel", geeft een leerlinge van Visser 't Hooft als mogelijke ver klaring. „En ze zijn jonger dan de meeste van ons. Volgens lerares Lukyova vormt dat laatste inderdaad het groot ste struikelblok. De meeste Slo waakse kinderen zijn 13 jaar, de Nederlandse scholieren 14 en 15. „Op deze leeftijd is dat een groot verschil."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17