LEIDEN REGIO Extreemrechtse band oefent in Muziekhuis Gemeente eist subsidie terug Berthyl taxeert op tv alles wat los en vast zit Ambassadeur van de stad met vele banen 'Gekleurde campagne voor referendum Leidse burgemeester' R3 lidatieprijs e hoogleraar f Jenny Goldschmidt, I fer hoogleraar vrouw en i de Universiteit Lei- t de Nationale Revali- s 2002. Zij krijgt deze I het Nationaal Revali- |nds voor haar werk op i van emancipatie, ge- ndeling en integratie Isen met een handicap. ïidt, zelf doof, is van laan nauw betrokken bij lijding van ieder on- jüdus het Revalidatie be prijs bedraagt 12.500 ■wordt op 4 november Vedespaleis in Den ■gereikt. verandert i in B4KIDS De Centrale Organisa- leropvang Leiden ygaat per maart 2003 's 'B4KIDS'. Naast de |naam wordt in maart ïieuwe huisstijl geïntro- I. De nieuwe naam Iter gaan aansluiten op pties en de nieuwe werk- 1 eenduidigheid en baarheid een grote rol leien. Volgens Directeur nan is de naamsver- Ag erg belangrijk. „Eén grootste redenen voor Jisverandering is het ge lat we naast Leiden nu Voorburg ons kindercen- ploiteren. De naam bvendien veel beter aan lor we staan: er zijn voor ■eren." ussen in stgeschiedenis - De Leidse Volksuniver- &0 gaat enkele cursus- nstgeschiedenis verzor- jdens de cursus 'meubel- idenis' passeren de ver- ide stijlen vanaf de »che periode tot de neo- 'ui^an de 19e eeuw. Een an- 1 oqtsus gaat over de grond- ijdvan de Carravaggisten, ilder Michelangelo da aggio (1571-1610). Ver- rdt in drie bijeenkom- in van de belangrijkste :rs van de moderne Amadeo Modigliani, toe door de Italiaanse listoricus drs. Gandolfo Nadere informatie is te 1 op www.keno-leiden.nl (&0, Oude Vest 45, tele- 141141. dondekdag 3 OKTOBER 2002 Wethouder wil wel gesprek, geen 'politiek correcte kramp' Rob Mantel krijgt de erepenning van de gemeente Leiden uit handen van burgemeester Wolter Lemstra. Foto: Taco van der Eb Erepenning voor Rob Mantel door Robbert Minkhorst leiden - Van poespas houdt 'ie niet zo. Van gewichtigdoenerij al helemaal niet. „Je hebt ver schrikkelijk de schurft aan dikke nekken", zei voorzitter Piet van Sterkenburg van de 3 October Vereeniging over Rob Mantel, sinds gisteravond drager van de Leidse erepenning. De gemeente Leiden kende aan de vooravond van de viering van Leidens Ontzet de erepenning toe aan Mantel vanwege diens 'meer dan voortreffelijke betrok kenheid bij en toewijding aan de belangen van de stad en haar inwoners'. Burgemeester Wolter Lemstra knoopte gelijk een zwa re opdracht vast aan het erebur gerschap van Mantel, zo zei hij in zijn toespraak. „U bent vanaf nu ambassadeur van Leiden. U kunt nu nog protesteren en dan weggaan." Mantel bleef zitten. „U zegt dus nooit meer iets ne gatiefs over de stad." Mantel is een van de oprichters van Luba Uitzend Buro, een on derneming die sinds 1968 is uit gegroeid tot een top-tien bedrijf in de uitzendbranche. Luba heeft duizenden werknemers, actief in ruim vijftig vestigingen in Nederland. Mantel was er tot voor kort directeur. Leiden roemt zijn inzet voor de stad op vele terreinen. De oor konde, behorende bij de pen ning, vermeldt: „Hij heeft de be langen van het regionale en Leidse bedrijfsleven uitmuntend gediend, getuige zijn vele activi teiten voor allerlei organisaties. Hij heeft zich voorts ingespan nen voor de promotie van Lei den als toeristenstad. Hij heeft veel bijgedragen aan sponsoring van bijzondere evenementen, zoals de Leidse Jazzweek, het Leiden-Japan jaar, het Rapen burgconcert, de Internationale Herdenking van Leidens Ontzet in de Pieterskerk, de Stichting Mariavespers, alsmede de Pie terskerk zelf." Dat Mantel Luba (Lugdunum Batavorum) altijd Leids heeft ge houden siert hem evenzeer, vindt de gemeente. Daarmee bleef werkgelegenheid voor dè stad behouden. Mantel heeft daardoor ook 'in grote mate bij gedragen' aan de groei van die werkgelegenheid. Mantel reageerde beduusd op zijn 'uitverkiezing'. „U heeft mij te pakken. Ik had kunnen ver moeden dat er iets stond te ge beuren, toen ik met de burge meester een kopje koffie dronk in de B en W-kamer. Ik kom al tijd op deze avonden, vanwege mijn functies. Nooit ging mijn vrouw mee en vanavond was ze er ineens wel. Maar zelfs toen nog ging er geen belletje rinke len. Dit is absoluut een verras sing voor mij. U heeft alvast een goed begin gemaakt met een betere geheimhouding van za ken." De ondernemer bekende 'onge looflijk trots' te zijn. „Ik ben trots op Leiden. Ik ben een Leie naar in hart en nieren en heb verschrikkelijk veel plezier in de ze stad. Leiden is ook een stad met tradities. De uitreiking van de erepenning hoort daarbij." door Wim Koevoet leiden - De extreemrechtse band Brigade M uit Sassenheim huurt al ruim een jaar een oefenruimte van de gesubsidieerde Leidse Ver eniging van Popmuzikanten (LVP) in het Muziekhuis aan de Middel stegracht. Beweringen hierover door anonieme woordvoerders uit extreemlinkse Leidse kringen worden bevestigd door beheer der J. May. Hij beweert dat hij hierover al een jaar geleden con tact heeft gezocht met de ge meente. „Ik wist niet goed raad met de situatie en ik was bang dat als ik die gasten het Muziek huis uit zou zetten, de tent de fik in zou gaan." Van de kant van de gemeente kwam echter geen reactie. En May heeft al die tijd op geen en kele manier last gehad van de bandleden. „Begrijp me goed, ik steek mijn kop niet in het zand. Maar ze verspreiden geen pam fletten met hun gedachtegoed onder andere muzikanten en gedragen zich keurig netjes. Ze zijn heel stipt met de betaling van hun huur. Dat kun je van bands uit een heel andere poli tieke richting lang niet altijd zeggen. Ze laten de oefenruimte smetteloos achter. Ik heb verder niets op ze aan te merken. Brigade M heeft zich volgens May onder de valse naam 'Dirk' laten inschrijven bij de LVP. De ware identiteit van de band kwam aan het licht via een e- mailtje 'van iemand van Euro- dusnie', die op een foto op een internet site de oefenruimte van het Muziekhuis en Brigade M had herkend. Bij Brigade M, de M staat voor Mussert, oprichter van de NSB, spelen onder anderen Sassen- heimer Tim Mudde, een voor malig bestuurder van CP'86 en Leidenaar Jasper Velzel die van uit zijn ouderlijk huis in Oegst- geest het cd-label Berzerker Re cords runde, waarmee hij cd's van extreemrechtse bandjes aan de man bracht. Mudde en Velzel worden door deskundigen al ja renlang gerekend tot de sleutel figuren van de extreemrechtse beweging in Nederland. De band maakt 'rock voor volk en vaderland' en op een mini-cd die vorig jaar is uitgebracht staan nummers met titels als 'Schande voor ons ras', 'Eigen volk eerst' en Trouw aan rood wit en blauw'. De groep deinst niet terug voor tekstregels als „Voorstanders van multicultuur eindigen tegen de muur'. D66-wethouder A. Pechtold van cultuur wist tot deze krant hem benaderde niets af van de kwes tie. „Mij is niets doorgegeven, ik had het wel graag geweten." De wethouder zegt dat hij de mu ziek en de teksten van Brigade M 'zonder meer afkeurt'. Maar hij wil ervoor waken, zegt hij, 'om direct in een politiek cor recte kramp te schieten'. „Dit is muziek van extreemrechts maar er zijn ook andere extremen." Pechtold; „Als ik vanavond mijn televisie op MTV afstem hoor ik daar ook rappers pleiten voor de meest vreselijke dingen. Zo wil Eminem homo's uitroeien en dat zijn moeder wordt ver kracht. Zijn platen gaan als war me broodjes over de toonbank en de pers is laaiend enthousi ast. Ik weet wel dat er een dis cussie over normen en waarden is losgebarsten maar als zulke muziek zo massaal wordt om helsd door het publiek kan de overheid normen en waarden onmogelijk afdwingen." Toch wil Pechtold een gesprek met Brigade M en de leiding van het Muziekhuis. Hij wil weten of de openbare orde in het geding is. „In dat gebouw lopen ook jonge leerlingen van de muziek school rond. Die mogen niet worden geconfronteerd met het gedachtegoed dat de heren erop nahouden." De wethouder zegt dat hij nog niet toe is aan een oordeel of Brigade M mag blij ven oefenen in het gesubsidieer de Muziekhuis. Éen anonieme woordvoerder van de Fabel van de Illegaal vindt Pechtolds 'slappe reactie' een typisch voorbeeld van 'de gevolgen van 6 mei', de dag waarop LPF-voorman Pim For- tuyn werd doodgeschoten. „Sindsdien wordt alles afgedaan met 'politiek correct'. Volgens hem wordt Brigade M zwaar on derschat. De band zou eind au gustus nog hebben opgetreden tijdens een bijeenkomst van een neonazistische partij in Duits land. Hij vindt het onverteer baar dat zo'n band gebruik maakt van gesubsidieerde facili teiten waarmee ze verder op weg wordt geholpen. Hem is niet bekend of Brigade M ook platen opneemt in het Muziek huis. Stichting Surinamers Leiden ontving teveel gemeenschapsgeld J Toegekende erepenningen sinds 1927 G.L Driessen (directeur Gemeentewerken) Rosier (referendaris ter Secretarie) |r. A. Coert-de Jong (heropening Stedelijk n 'Lakenhal) iber Vereeniging (50-jarig bestaan) Studenten Vereniging Minerva (100-jarig be- d W. Stuurman (directeur Slachthuis) n der Laan (voorzitter 3-October-Vereeniging) Oud Leiden (50-jarig bestaan) •an Hoorn (directrice Meisjes H.B.S.) _r. F.H, van Kinschot (burgemeester) v. Dr. G H ovens Grcve (huisarts) le Wilde (voorzitter 3-October-Vereeniging) el Th-H. Wesseis (commandant Kökschool) iken (25 jaar wethouder) r. G.G van der Willigen (burgemeester) r. I.C. van Ede (notaris) l MA van Dongen t chirurg) n der Zwart (secretaris Bond van Amateurtuinders) 1974 Mr. PhJ. de Ruljter de Wlldt (voorzitter 3-October-Ver- eeniging) 1975 Universiteit van Lelden (400-jarig bestaan) 1975 Pater M.G. de Pontl (rk priester te I-eiden) 1976 L Coster (voorzitter NVV, afd. Leiden) 1977 Mw, J.M. van der Blom-Vljlbrief (raadslid) 1978 Mr. GJ. Woudstra (voorz. Ge. Beroepsschriften) 1978 M.JJ. Riethoven sponoreanlsator) 1979 H. Weibrink (fotograaf, filmer, auteur) 1980 Dr. A.J. Vis (burgemeester) 1980 A. Verboom (wethouder) 1980 P.F.S. Blegstraaten (voorzitter Sportstichting) 1981 P. Herfst (voorz. ver. belangstellenden De Lakenhal) 1982 Mr. D.E. Krantz (voorz. Sticht Diogenes, reclassering) 1983 NV Boekh. en Drukkerij vh E.J. Bnll (300-jarig bestaan) 1984 Mr, GJJJ. Waal (wethouder) 1984 Mw. ALLE. Kerckhoffs [jongeren- en bejaardenzorg) 1985 Mw. ABJ. van der VUet-de Vries (hulsarts) 1986 Mr. IMA. Biesheuvel (auteur) 1987 Rijksmuseum voor Volkenkunde (150-jarig bestaan) 1988 Mw. M. Servaes-Belj 'Zangeres zonder Naam') 1988 J. van Zijp (oud-Leidato voorzitter, gemeenteraad, KNOV) 1989 R. Rementeria Troncoso (akdef bij Chili-front) rteur Leidsch Dagblad) a kerkvoogden NH ge- 1989 Het Amerikaanse volk (t.g.v. bezoek president Bush) 1990 Mw. prof. dr. GW. Fock (kunsthistorica) 1991 Mw. M.I.E. Schouten-van Veldhuizen (oud-dir. S Hutsvesting Werkende Jongeren) 1992 R.D. Paauw Udjuiict-haofdredac 1993 G longejan (voorz. College v" meente) 1994 Ds. A. Dronkers (predikant) 1995 Drs. HAM.M. Meijer (huisarts) 1996 Stad Oxford (t.g.v. 50 jaar stedenband Oxford-Leiden) 1996 Mw. P. Hartevelt en mw. A.JA.M. LasschuIJt-van Ton geren (Leids Anjercomité) 1997 Chr. Muziekvereniging Kunst en Genoegen (show- en Marchingband) 1998 Mr. J. Karstens (notaris) 1998 Mr. GH. Goekoop (oud-burgemeester) 1999 Mw. E. Idema-Stuijfzand (bedenkster boekenreeks Leids Verleden) 1999 Het Leidse Volkshuis 100 jarig bestaan) 2000 TL van Rij (wethouder) 2000 MM. Glaser-van Orden (directeur Woningstichting Ons Doel) 2000 T. Ikeda (ambassadeur van Japan) 2001 B. Werk (vakbondsbestuurder) door Robbert Minkhorst leiden - De Stichting Surinamers Leiden moet het leeuwendeel van haar subsidie over 2000 terugbetalen aan de gemeente. Accountantsonderzoek heeft aangetoond dat de stichting in dat jaar nauwelijks activi teiten heeft georganiseerd. Dat is reden voor de gemeente om vrijwel het complete be drag, 14.500 euro, terug te eisen. Tegelijk moet de stichting haar onderko men, dat ze huurt van de gemeente, voort aan delen met andere organisaties in de stad. Ook dat heeft gevolgen voor de hoogte van de subsidie, omdat Leiden de huur van het pand betaalt. „Mijn conclusie is", zegt wethouder H. Buijing (PvdA/welzijn), „dat als maar van een Idein gedeelte van de sub sidie wat wordt gedaan, de noodzaak vervalt voor het hebben van een eigen honk. Bo vendien hebben tal van organisaties ruimte tekort, terwijl deze stichting een ruimte heeft die ze dus nauwelijks gebruikt." Het accountantsrapport oordeelt hard over de stichting. De boekhouding is onvoldoen de secuur. Een kasboek wordt niet bijge houden. Wat met de kantineopbrengst ge beurt is niet bekend. Ook niet welke activi teiten er dan wel plaatsvinden in het pand aan het Eksterpad in de Slaaghwijk. „We hebben geen zicht op wat zich daar nu pre cies afspeelt", aldus Buijing. De gemeente heeft wel geruchten gehoord dat in het pand feesten, partijen en bruiloften werden georganiseerd. „Er liggen aantijgingen die het rapport niet heeft kunnen ontkrachten. Maar dat hebben we ook niet laten onderzoeken. Ik doe daar dus geen uitspraken over", zegt de wethou der. In de begroting van 2000 kondigde de SSL aan dat ze dat jaar voor 38 activiteiten subsi die behoefde. In de jaarrekening, de afreke ning van het begrotingsjaar, kon de SSL niet waarmaken dat ze die subsidie werkelijk no dig heeft gehad. Daarop stelde de gemeente dit jaar een accountantsonderzoek in. Dat heeft van 34 activiteiten 'niet kunnen vast stellen dat ze zijn uitgevoerd'. Andere jaren zijn niet onderzocht Wethou der Buijing weet daarom niet of de SSL va ker teveel subsidie heeft gekregen. De stich ting krijgt jaarlijks een bijdrage van bijna 40.000 euro. Ongeveer de helft ervan gaat op aan de huur van het onderkomen. De voorzitter van de stichting was niet be reikbaar voor commentaar. een slipje van Madonna d? Of een beha van Anouk, at is de waarde van een plete collectie eierdopjes? emiddelde Nederlander zal [toch zelden over dit soort nsbeschouwelijke vraag- ken buigen. Maar voor nyi den Heeten van Veiling- f Onder de Boompjes is het jelijkse kost. Althans, de ko- de weken. neeste Leidenaars kennen Heeten vooral als de per- 1 die samen met haar man r-Gerrit Binkhorst veiling- Onder De Boompjes aan [lieuwstraat runt En dat is nog altijd haar voornaam heid. Maar sinds twee en is Den Heeten ook te in het RTL 4-programma Gevonden Geld. Als 'waarde - deskundige'. „Vast onderdeel van dat programma is een taxa tie. Bezoekers slepen allerlei za ken uit hun huis mee. En ik kijk of er iets grappigs bij zit dat ook nog enige geldelijke waarde ver tegenwoordigt" Gevonden Geld is een van oor sprong Engels programma. Daar was het op de buis onder de naam Find your Fortune. „De Nederlandse variant heet dus 'Gevonden Geld' en wordt gepresenteerd door Manuela Kemp en Sybrand Niessen." Manuela Kemp zullen de mees ten wel kennen, al was het maar omdat ze ooit de uitklapposter van de Playboy sierde. Sybrand Niessen is voor een deel van het Nederlandse volk een minder De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 grote bekende. Hij maakte ooit furore als presentator van Kof fietijd. Hoe komt de redactie van RTL 4 plotseling bij de Leidse Berthyl uit? „Goeie vraag. Ik begreep dat ze op zoek waren naar een veilingmeester of taxateur en met dat doel kennelijk alle vei lingsites zijn gaan afstruinen. Waaronder die van ons. In elk geval werd ik gebeld naar aan leiding van onze website. Toen zijn zowel de producent als de regisseur hier komen kijken en heb ik naar tevredenheid een screentest gedaan. Ik heb geen cameravrees. Dat scheelt ook." Want Gevonden Geld is niet het televisiedebuut van Den Hee ten. „Ik heb jaren geleden ooit een kunstprogramma voor de EO gepresenteerd. Maar dat was op donderdagavond laat, na 'U zij de glorie'. Daar keek geen hond naar." Het programma waar Den Hee ten nu aan meewerkt, draait zo als de naam al doet vermoeden om geld. „Het is een showpro gramma waarin nietsvermoe dende mensen verrast worden met hun eigen, vergeten rijk dommen. Zo worden mensen opgespoord die nog ergens een slapende spaarrekening hebben staan waarvan ze zelf niet meer wisten. Aandelen waarvan nie mand meer op de hoogte is. Of onbekende pensioentegoeden. De redactie zoekt dit soort ge vallen op en verrast die mensen met een cameraploeg erbij", al dus Den Heeten. En daarnaast is er dus ook een taxatie van goederen. .Anders dan bij een programma als Tussen Kunst en Kitsch, waarbij het publiek vooral (vermeende) antiquitei ten meeneemt, gaat het hier om eigenlijk alles wat los en vast zit. Berthyl den Heeten: „Mensen komen soms met regelrechte troep aan zetten. Of ze nou werkelijk het idee hebben dat zoiets nog geld waard is, weet Ik niet. Maar beter dat, dan dat ze misschien iets waar devols weggooien." Foto: Henk Bouwman Van stickers tot ondergoed, om maar wat te noemen." Veel van de goederen die Den Heeten op de taxatiezondagen van Gevon den geld onder ogen krijgt, heb ben vaak een hogere emotione le dan financiële waarde. „Soms komen ze zelfs met re gelrechte troep aan zetten. Of ze nbu werkelijk het idee heb ben dat zoiets nog geld waard is, weet ik niet. Maar beter dat, dan dat ze misschien iets waar devols weggooien. Ik kom ook wel eens grappige of verrassen de items tegen. Zoals een slipje van Madonna of een beha van Anouk. Laatst kwam iemand langs die een oud coca-colafles je bij zich had met een handte kening erop. Die handtekening bleek van een onlangs overle den grootheid in de Verenigde Staten te zijn. En daarmee was dat flesje, dat onder normale omstandigheden gewoon oud glas zou zijn, in bepaalde krin gen zeker een paar honderd eu ro waard. Toch moet je de goe deren in die orde van grootte zien. Er zijn nog geen onbeken de Rembrandts opgedoken." Inmiddels heeft Den Heeten er twee uitzendingen op zitten. Vanavond wordt de derde afle vering uitgezonden. „Hierna volgen nog vijf afleveringen. Of Gevonden geld volgend jaar een nieuw seizoen tegemoet gaat, weet ik niet. Maar de kijkcijfers tot nög toe zien er veel belo vend uit. De tweede uitzending trok 850.000 kijkers." Gevonden Geld, RTL 4, elke donderdag om 21.30 uur. Timoteus Waarsenburg CDA en WD lopen uit de pas leiden - CDA en WD lopen steeds verder uit de pas met de rest van de gemeenteraad over de voorlichtingscam pagne rond het burgemees tersreferendum. De beide partijen vinden dat de ge meente de kiezer met haar beoogde campagne geen neutrale, maar politiek ge kleurde informatie geeft. De gemeente wil als slogan 'Kies uw burgemeester' ge bruiken. Ook wil ze in haar voorlichtingscampagne de tekst opnemen dat de ge meenteraad zich bindt aan de referendumuitslag als het opkomstpercentage dertig of meer is. Bij een lager percen tage telt de uitslag zwaar mee in de besluitvorming. Het CDA en de WD behou den zich het recht voor af te wijken van de referendum uitslag, zeker als de opkomst laag is. De partijen benadruk ken dat het geen burgemees tersverkiezingen zijn, maar een raadplegend referendum. „Niet meer en niet minder aldus CDA'er De Haan. Het CDA is net als de WD en - in iets mindere mate - de Chris tenunie tegen zo'n volks raadpleging. De PvdA vindt echter dat de belangstelling van de kiezer er niet op voor uit gaat als er onduidelijkheid blijft over de manier waarop de raad omgaat met de uit slag van het referendum. Over de interesse van het pu bliek voor het referendum blijven veel zorgen bestaan. Plannen voor 'opkomstbe vorderende maatregelen' zo als extra stemlokalen op het station en op de markt of de mogelijkheid om telefonisch of met een e-mail te stem men zijn alle afgeblazen. Ze zijn te duur of fraudegevoe- lig- De gemeenteraad is ook ge schrokken van de kosten van het referendum: 221.500 eu ro. Ruim een halve euroton van dit bedrag is niet te vin den in de gemeentekas en daarvoor moet een greep uit de algemene reserve worden gedaan. De kosten *ijn zo hoog, omdat het refiRndum niet is gekoppeld aan verkie zingen voor de gemeente raad, provinciale staten. Tweede Kamer of Europees parlement. Inmiddels gaan ook geruch ten door de stad dat er slechts enkele mensen op de vacature hebben gesollici teerd, en dat veel kandidaten hebben afgehaakt uit angst voor de rompslomp van het referendum. Waarnemend burgemeester W. Lemstra spreekt het gerucht tegen, maar wil niet zeggen hoeveel mensen er dan wel belang stelling hebben.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15