ECONOMIE Kabinet laat problemen pensioen over aan PVK BB mtm Pensioen met 65 jaar komt ter discussie Baas stelt soms overdreven eisen aan uiterlijk Farm Frites gaat naar nieuw megavrieshuis Effectenhandel in Amsterdam volledig virtueel Kopen per sms bij Bijenkorf Inzamelen oude munten levert 14 miljoen op Vertragingen door conflict bij KLM m 53 Prolion melkrobots lijdt 45 miljoen euro verlies 1 verlaagt idstofprijzen ag - Marktleider Shell njnsdag de benzineprijs cent verlaagd. Een liter «gelood kost nu aan de 159 euro, super doet ro. Diesel is per liter 1,7 ^jt goedkoper geworden H|79,8 cent. ir loon voor kelpersoneel iag - Winkelpersoneel •t onder een eigen CAO jjgt per 1 oktober 3,6 meer loon. Dat heeft ofdbedrijfsschap Detail- 1 bekendgemaakt. Voor 25.000 werknemers in leer vis- en gevogelte- en winkels in ijzerwaar 2|edehands goederen, gel- regels uit de door de so- 4)aitners opgestelde Veror- i Arbeidsvoorwaarden handel (VAD). Doorgaans ide VAD elke twaalf ^tlen aangepast. elactie rgezet kAG - De Consumenten- 3jieeft televisiekijkers op- hen hun abonnements- kn de kabelbedrijven 'veel te betalen. De oproep 2j>p het verlopen van een |tum aan de brancheor- ïatie voor kabelbedrijven 4 De consumentenorgani- 8fil dat de Vecai belooft de i*i niet te verhogen. De j|ieorganisatie gaf maan- i aan daar niet op in te Volgens de bond gaan de ijl met ongeveer 20 pro- imhoog. De Nederlandse Wingingsautoriteit vroeg jpai begin deze maand om i3raering. Ikbranche wil jeu-overleg 51rmeer - De brancheorga- 3e van melk- en kaasfabrie- |e NZO, zoekt toenadering milieubeweging. De or atie heeft de beweging en :e instanties gisteren uit- voor een rondetafel- entie in februari. De fa tten zeggen een belang te d(fen bij de acceptatie van lyeehouders. Melkveebe- 23jn beslaan ongeveer een- 9} van de groene ruimte in i29*land. 3I rider gasten in ■:|els Amsterdam 8%rdam - Het aantal hotel- 4jn in Amsterdam is afgelo- ïJomer met 10 procent te- 4 j^lopen ten opzichte van a^jaar. Vooral Amerikanen lhet afweten. Musea en at- jes in de hoofdstad trokken 2ofieer bezoekers. Als oor- 144van de terugloop in het 6^1 hotelgasten noemt de 59Jerdam Tourist Board de ^chterende economie en 8|l september-effect'. I4j bieden op Hts spoortraject 51 'Icht - De Nederlandse rwegen en hun Britse part- •erco Rail mogen een eind- uitbrengen op de exploita- in spoortrajecten bij Liver- (Merseyrail) en in Wales, ïeeft de Britse spoorweg- J riteit SRA besloten, aldus 47. S. Bij Merseyrail gaan de e strijd aan met twee ande- utijen. In Wales heeft de oncurrentie van drie ande- linig fraude et WAO ien - Arbeidsongeschikten 1! en nauwelijks uitkerings- de. Het Regionaal Interdis- nair Fraudeteam (Rif) 12, rd heeft vorig jaar 119 )'ers in Groningen, Emmen 3' eeuwarden gevolgd in hun 7- ïlijkse doen en laten. In gevallen werd frauduleus 1.'Kielen vastgesteld, acht an- gevallen zijn nog in onder- De onderzochte personen vorig jaar in maart, mei-en :ember geschaduwd. On- ;oeker Schuiling noemde onderzoek zeer representa- „Ik geloof dat je elders in id soortgelijke resultaten t. Alleen voor de Randstad je een ander beeld kunnen woensdag 2 OKTOBER 2002 den haag/anp - De gaten in de pensioenfondsen zijn voor het kabinet nog geen aanleiding om in te grijpen. Volgens staatssecre taris Rutte (sociale zaken) is het Nederlandse pensioenstelsel ui termate robuust en blijft het goed overeind, zo zei de WD'er gisteren in de Tweede Kamer. Hij laat de kwestie vooralsnog over aan de toezichthoudende Pensioen- en Verzekeringska mer (PVK). Die heeft volgens de staatssecretaris voldoende in strumenten om de crisis de baas te kunnen. De PVK becijferde maandag dat door de beursma laise 300 van de 1000 pensioen fondsen in de problemen zitten. Bij een stand van de beurs- graadmeter AEX-index op 300 punten hebben zij een geza menlijk tekort van 23 miljard euro. De fondsen krijgen in principe een jaar de tijd om een oplossing te vinden. De gaten moeten onder meer worden ge dicht door hogere premies en het niet laten stijgen van de pensioenuitkeringen. Dit brengt lastenverzwaring met zich mee voor werkgevers, werknemers en gepensioneerden. De problemen waren voor vak centrale CNV aanleiding om voor te stellen een structurele loonsverhoging in te ruilen voor een eenmalige uitkering. Voor zitter Terpstra benadrukt dat het voorstel alleen geldt voor secto ren of bedrijven waar de pensi oenfondsen een te lage dek kingsgraad hebben. De eenmali ge vergoeding moet overigens wel hoger zijn dan de inflatie, al dus de CNV-voorzitter. De vakcentrales FNV en Unie MHP wijzen het CNV-voorstel af. „Wat Terpstra nu voorstelt, lijkt een paniekreactie", zei FNV-coördinator Van der Kolk. FNV en Unie MHP houden vast aan een structurele loonsverho ging voor 2003. Ze vinden wel dat er bij de CAO-onderhande- lingen 'maatwerk' nodig kan zijn om pensioenproblemen op te lossen. De ondernemersorganisatie VNO-NCW vindt het CNV-voor- stel interessant. „Dit is een ge dachte die wij zeker willen mee nemen in het verdere overleg met de vakbeweging over een verantwoord loonbeleid." De koepel voor het midden- en kleinbedrijf MKB-Nederland wil eerst zien hoe het aan de onder handelingstafel gaat. „Wij zijn bang dat de vakbonden straks zeggen: wij gaan akkoord met een eenmalige uitkering en daarom moeten jullie meer be talen om de pensioenen te her stellen", aldus secretaris ar beidsvoorwaarden Van Haas ten. Vakbonden en werkgevers heb ben overigens al een keer CAO- afspraken gemaakt over een eenmalige vergoeding om pen sioenproblemen het hoofd te bieden. Dat gebeurde afgelopen zomer bij de metaal- en elektro technische industrie. De 180.000 werknemers in deze sector krij gen op 1 november eenmalig een toeslag van 1,25 procent van het jaarsalaris. In 2003 en 2004 gaat het loon wel structureel omhoog. Amsterdam - De Amsterdamse effectenbeurs in Amsterdam neemt in december definitief afscheid van de handel op de beursvloer. Dan res teert een louter virtuele marktplaats. Handelaren van banken en ef fectenhuizen kunnen achter hun beeldschermen de orders doorgeven. Ze doen dat vanuit eigen hun kantoor elders in de stad of daarbuiten. Nu worden op de vloer alleen nog opties verhandeld in de AEX-index en in een beperkt aantal fondsen, waaronder Philips. De fysieke optie- handel was vooral bekend van de kluwen druk schreeuwende en ge barende mannen, in felgekleurde bedrijfsjasjes. Die tijd is binnenkort voorbij. Nu de effectenbeurs van Amsterdam voor het belangrijkste deel uit beeldschermen bestaat, worden plannen voor een verhuizing weer actueel. De beurs aan het Damrak wil wel in het centrum blijven, maar heeft nog geen concrete lokaties op het oog, aldus een woord voerster. Eerder zijn de IJ-oevers als mogelijk nieuwe vestigingsplaats genoemd. Foto: ANP/Juan Vrijdag rotterdam/gpd - Farm Frites gaat de opslag en behandeling van zijn aardappelproduc ten concentreren in een nieuw vrieshuis op de Maasvlakte. Het bedrijf uit Oudenhoorn heeft daarvoor een contract gesloten met overslagbedrijf Kloosterboer. Dat gaat op Distripark Maasvlakte een geautomatiseerd vriescentrum bouwen met een capaciteit van 65.000 palletplaatsen. Het vriescentrum is het grootste in zijn soort en moet eind volgend jaar klaar zijn. Farm Frites geldt als één van de grootste producenten van aardappelproducten in Europa. Het bedrijf exporteert naar 45 lan den. Voor de tussenopslag van producten wordt op dit moment gebruik gemaakt van meerdere koel- en vrieshuizen. Het nieuwe vrieshuis op de Maasvlakte wordt voorzien van geavanceerde technie ken. In plaats van ammoniak wordt er kool monoxide gebruikt als koudedrager. Hier door wordt, in geval van een lekkage, de schade voor omgeving en producten tot een minimum beperkt. Vier geautomatiseerde kranen brengen de pallets naar hun plek in de stellingen. Het automatische laden van een truck of container kost niet meer dan vijftien minuten, 's Nachts zetten de robot- kranen de pallets voor de volgende dag klaar en verdichten zij de bezetting van de stellin gen. Kloosterboer krijgt op de Maasvlakte de be- den haag/gpd - De pensioenge rechtigde leeftijd van 65 jaar is voor het ABP, het grootste pen sioenfonds van Nederland, niet langer heilig. Bij de onderhan delingen over het vaststellen van de premies voor 2003, ligt voor het eerst een variant op tafel waarbij de pensioengerechtigde leeftijd wordt opgeschoven. Volgens ABP-woordvoerder Vleugels is het een van de vari anten en kunnen vakbonden en werkgevers zelf voor een groot deel bepalen hoe ze het fonds volgend jaar willen financieren. Later met pensioen levert veel extra premie op, waardoor an dere harde maatregelen worden verzacht of achterwege kunnen blijven. Het ABP, waarbij overheidsper soneel is aangesloten, verkeert overigens wat betreft haar ver mogen nog niet in de directe ge varenzone. De toezichthouden de Pensioen- en Verzekerings kamer heeft recent de pensioen fondsen onder druk gezet om grotere reserves aan te leggen. Een woordvoerder van AbvaKa bo FNV, de grootste bond van overheidspersoneel, zegt dat haar leden hooguit vrijwillig la ter met pensioen gaan. Een woordvoerder van de vakcentra le FNV verklaart dat het op schuiven van de 65 jaar een 'ab soluut taboe' is. AbvaKabo is wel bereid om het pensioenreg lement zo aan te passen dat de premies in 2003 extra kunnen worden verhoogd. Het regle ment van het ABP laat maximale premiestijgingen toe van 2 pro cent, dat van PGGM (pensioen fonds vooral voor werknemers in de zorg) 1,5 procent. „Als pre miestijgingen van bijvoorbeeld 3 procent nodig zijn, dan zijn we bereid de regels te veranderen. Liever extra premiestijging dan lagere uitkeringen aan pensi oentrekkers," aldus de woord voerder van AbvaKabo. Ramingen van het Centraal Planbureau geven aan dat pre mieverhogingen voor werkge vers en werknemers drie miljard euro opbrengen. Het CPB heeft berekend dat de extra pensioen premie, die nodig is bij de huidi ge aandelenkoersen, volgend jaar leidt tot 0,2 procent minder bestedingen. Dat werkt door in latere jaren, want in 2006 leidt dat tot 0,6 procent minder be stedingen. Voor de Nederlandse economie is dat een toenemende schade post, omdat de consumenten bestedingen voor ongeveer de helft van de groei zorgen. Voor bedrijven en de overheid is het pensioen ook een steeds grotere kostenpost. Werkgevers zijn bang dat de winstgevend heid van veel bedrijven op het spel staat, als ondernemingen extra moeten storten in het pen sioenfonds. Rotterdam - De Bijenkorf lan ceert een nieuw middel om het koopfeest Drie Dwaze Dagen te promoten. Kopen per sms. Wie zich van te voren via de website van de Bijenkorf heeft aange meld, kan per dag kiezen uit ne gen aanbiedingen. Morgen, vrij dag en zaterdag geeft het waren huis deze service. „Voorzover we kunnen nagaan, is dit nooit eerder gebeurd in Nederland," zegt manager e-commerce Jory Abraham. „We richten ons hiermee op de mensen, die overdag niet naar de winkel kunnen komen. Men sen die moeten werken, bijvoor beeld. Die willen we laten mee profiteren van onze aanbiedin gen. Via sms bieden we alleen producten aan waarvan mensen zich een goed beeld kunnen vormen. Cd's, dvd's, cosmetica, bekende bordspellen dat soort dingen. Voor kleding is dat mid del wat minder geschikt." Hoe werkt het? Abraham: „Als mensen ons heb ben bericht dat ze een bestelling willen doen, dan kijken wij of we het artikel nog in voorraad hebben. Daarna krijgt de klant antwoord van ons. Als de aan koop is betaald, wordt het pro duct thuisbezorgd. We hebben al duizenden aanmeldingen, dus de mensen lijken dit initia tief op prijs te stellen. Het ziet er goed uit." De Bijenkorf bewandelt de ko mende dagen meer bijzondere wegen. Zo is er ook een veiling waarbij onder meer groene stroom wordt geveild. den haag/anp - De Nationale Eurocollecte en Coins for Care hebben samen naar schatting ruim 14 miljoen euro opge bracht. Wanneer het tellen van de tientallen miljoenen buiten landse en Nederlandse munten helemaal klaar is, wordt de op brengst over de 143 deelnemen de goede doelen verdeeld. De inzameling van het oude geld gebeurde van 1 september vorig jaar tot 1 april. Iedereen kon zijn geld kwijt in inzamelbakken in de ruim 4000 filialen van grote winkelketens en benzinestations en in 4500 bankfilialen. Er wer den bijna 200 miljoen munten opgehaald van meer dan 100 verschillende valuta. door Richard Mooyman schiphol - De KLM kampt inci denteel met vertragingen als ge volg van een langzamere manier van werken door vliegtuigtech nici. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Vereniging van Luchtvaarttechnici (NVLT) gaat het om een beperkt aantal ver tragingen van korte duur. Grondwerktuigkundigen van de KLM kondigden twee weken ge leden aan nog nauwkeuriger volgens de procedures te gaan werken om fouten te voorko men. Een aantal van hen staat volgens de NVLT onder grote druk vanwege een arbeidscon flict. De vliegmaatschappij wil een vergoeding van 2000 euro per persoon van de deelnemers aan een wilde staking eind juli. Ondertussen zijn vandaag de CAO-onderhandelingen voor het voltallige KLM-personeel alsnog begonnen. De KLM heeft eerder geweigerd de gesprekken te starten vanwege de oproep van de NVLT aan de leden om precies volgens het instructie boekje te gaan werken. De KLM beschouwde dit als een onge oorloofd drukmiddel in het ka der van het CAO-overleg. Volgens de NVLT was dat echter niet de bedoeling. Om de im passe te doorbreken heeft de bond de oproep om nauwkeuri ger te werken op onderdelen aangepast. Volgens de bond is er sprake van een advies aan in dividuele leden, en niet van een oproep tot een collectieve actie. „Er is geen sprake van stipt heidsacties". aldus de woord voerder. De NVLT stelt veruit de hoogste looneisen van alle bon den die aan de CAO-onderhan delingen meedoen. J 1 J 1 1 J 3 1 1 1 3 Pymg Dutchman schikking over een 3,6 hectare groot terrein. Daarvan wordt voorlopig slechts de helft ge bruikt. Het bedrijf boek een grote ruimte winst door de hoogte van 35 meter van het pand. Naast Farm Frites is Kloosterboer nog op zoek naar andere klanten voor het nieu we vrieshuis. Daarbij wordt vooral gemikt op gebruikers van koelcontainers. Het vries centrum krijgt een aansluiting op de interne baan tussen het distripark en de container- terminal op het Delta-schiereiland. Kloos terboer, dat koel- en vrieshuizen heeft in Nederland en Noorwegen en op de Faro'er- eilanden, overweegt ook elders in Europa van deze geautomatiseerde vrieshuizen te bouwen. Door een wilde staking van grondwerktuigkundigen moest de KLM eind juli tientallen vluchten annule ren. Foto: ANP/Olaf Kraak. FNV: 'Beleid kan van chef tot chef verschillen' J verlaagt likerquota sel - Suikerboeren kunnen ^komende oogstjaar jo02/2003 minder afzetten te- gegarandeerde EU-prijzen. g| Europese Commissie heeft igekondigd het quotum sui- met 5,71 procent terug te igen. Daarmee komt de eelheid 'dure' suiker uit op !4 miljoen ton, tegen 15,1 Ijoen ton dit oogstjaar. De iging is nodig wegens af- ';en met de wereldhandels- satie WTO. Boeren die ;r produceren dan het quo- 1, moeten hun suiker tegen veel lagere wereldprijzen 'tkopen. door Mare Brink den haag - Verrassend vaak kunnen pier cings en fel gekleurde haren volgens de baas niet door de beugel. Werkgevers kun nen overdreven zware eisen aan het uiter lijk en kleding van het personeel stellen. Dat concludeert de vakbond FNV in een onderzoek naar eisen die werkgevers stel len aan personeel. „Tot nu toe is het pure willekeur. Het be leid kan van chef tot chef verschillen. En vaak ontbreekt de juridische grondslag. Bedrijven beseffen lang niet altijd dat rechters het dragen van lang haar be schouwen als een vorm van meningsui ting." Dat zegt FNV-beleidsadviseur Rick van Steenbergen over de reacties die de bond in twee maanden kreeg op een spe ciale meldlijn. Ruim honderd mensen lieten weten wel ke wensen en eisen werkgevers hebben wat betreft uiterlijk en kleding. Volgens Van Steenbergen bieden de reacties niet alleen een goed beeld, maar zijn de reac ties ook verrassend. „Het is verrassend met welk gemak een werknemer door zijn uiterlijk in de problemen kan raken. Dat kan bij iemand die lange tijd goed functioneert gewoon omdat de baas aan merkingen heeft op kleding en uiterlijk." Hij benadrukt dat werknemers er geen moeite mee hebben dat bedrijfskleding wordt voorgeschreven en er eisen zijn vanwege veiligheid, hygiëne en herken baarheid. Maar volgens Van Steenbergen bemoeien werkgevers zich 'tot in detail met de manier waarop werknemers zich kleden, tooien en kappen'. Het kan gaan om een maximaal aantal oorbellen per oor, maximale doorsnee van een oorring en maximum aantal kettingen. Ook het aantal vereiste centimeters van de rok boven de knie kan zijn bepaald. Een mel der verwijst naar 'huisregels' die iedere werknemer moet ondertekenen. „Geen zichtbare piercings en tattoos, één oorbel per oor, niet groter dan een gulden, geen sieraden, een natuurlijke haarkleur, geen baard of snor. Korte nagels en geen na gellak", zo luiden de regels. Maar uit het FNV-onderzoek blijkt dat de voorschriften vaak niet op papier staan. Bijna driekwart van de melders zegt dat deze regels mondeling worden medege deeld. Dat gebeurt meestal door een werknemer aan te spreken op zijn of haar kleding en haardracht van dat moment. Veel melders zijn werkzaam in een su permarkt, horeca, dienstverlening en in formatietechnologie. Zij krijgen te horen dat 'representativiteit' de reden is van de voorschriften. Supermarkten denken dat klanten zich kunnen storen aan kleding of uiterlijk van het personeel. Maar FNV- woordvoerder Van Steenbergen meent dat dit idee lang niet altijd terecht is. „Er zijn supermarkten waar vakkenvullers hun wenkbrauwpiercing tijdens het werk onder een pleister moeten verstoppen uit angst voor negatieve reacties. Klanten vragen dan of zo'n jongen of meisje zich heeft bezeerd. Als ze daarna horen dat het met de piercing te maken heeft dan vinden ze dat overdreven. Uit het onderzoek blijkt dat in meerdere bedrijven sprake is van discriminatie van mannen ten opzichte van vrouwen. Vaak mogen mannen geen oorbel of oorpier cing dragen en vrouwen wel. Toch meld de zich een vrouw bij het FNV die een baan als toezichthoudster in een zwem bad kon vergeten wegens een wenk brauwpiercing. Het onderzoek maakt ook duidelijk dat mannen zoveel mogelijk moeten bedek ken terwijl vrouwen juist meer mogen to nen. „Hoe meer bloot, hoe beter', meld den vrouwen in kantoorfuncties. Soms krijgen werknemers een waarschu wing. Soms worden ze naar huis ge stuurd om bijvoorbeeld drie fel gekleurde haarlokjes te verwijderen, felrode schoe nen te verruilen voor minder opzichtig schoeisel. En de driekwart lange broek moest worden verruild voor een langer exemplaar. vufhuizen/anp - Prolion Hol ding heeft over het boekjaar 2001/2002 dat op 30 juni afliep 45 miljoen euro verlies geleden. Deze cijfers zijn mede veroor zaakt door afboekingen op on derzoek en ontwikkeling en lage omzetten. Deze afboekingen hebben van het bedrijf, dat onder meer melkrobots produceert, weer een 'volwaardige onderneming' gemaakt, zo werd vanochtend gemeld. De lage omzetten zijn vooral veroorzaakt door het fail lissement van de belangrijkste dochter Prolion Sales in februa ri. De afwikkeling van dat faillisse ment kostte 11,5 miljoen en van het onderdeel AMS Liberty 4 miljoen. De afboeking van de onderzoeks- en ontwikkelings kosten was goed voor 13 mil joen euro negatief. De inciden tele lasten stegen daardoor naar 29 miljoen euro. Daarbij zorg den de lage omzetten tijdens en na het faillissement voor een operationeel tgplies van 15.8 miljoen euro. Prolion in afgeslankte vorm gaat werken met een merk en gaat het automatische melksysteem uniform produceren. De toe komst van het bedrijf is zeker gesteld, mede door een injectie van investeerders van 12,5 mil joen. Prolion was in de rode cij fers geduwd door ondoorzichti ge constructies met afnemers van de landbouwapparatuur en door de mond- en klauwzeercri sis. Van het aandelenkapitaal is in middels 42,9 procent in handen van investeerder VSP. Friesland Bank bezit 10 procent. Het ba lanstotaal is inmiddels terugge bracht van 65 miljoen naar 39,1 miljoen met een eigen vermo gen van 8,8 miljoen euro

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9