VS tegen deal over inspecties BUITENLAND Bange dagen herleven in Parijse rechtszaal Blair wijkt niet voor kritisch partijcongres Mesic: Milosevic was uit op geld en oorlog Vergane Joola was voor Senegalezen van groot belang Nieuwe Irak-resolutie blijft eis Nigeria: Geen steniging voor overspefigen Gandhi glanst VS noemen compromis hof 'positief n bij aanslag is in Kashmir Door een bomexplosie is in de Indiase deel- hmir zijn vandaag ze- doden gevallen. Min- nensen raakten ge- e aanslag vond een dag ledige derde ronde van zingen in de deelstaat ermoedelijk hebben rebellen de bom ge- xisteren kwamen in achttien mensen om lillende incidenten, vielen militante isla- strijders een bus met aan. De vorige verkie- des gingen eveneens dige gevechten ge- nen rollen (bende op )e Italiaanse politie teren een drugsbende die grote hoeveelhe- lïne, cocaïne, hasj en ederland naar Italië de. De politie heeft bij itie tulipcino (tulp) ze- mensen gearresteerd, oers uit Bari organi- de handel. Via het tbedrijf van een van den de drugs naar de e regio Apuglia ge in vandaaruit over het spreid. In Nederland :en Siciliaan voor de Hij en de broers zijn mden. egeerden schuwingen' c - De VS hebben enke den voor de aanslagen eptember 2001 waar gen van de Israëlische dsdienst Mossad in de .lagen. Dat stelt het eekblad Die Zeit. De verrichtte onderzoek e van de mannen die la- ;t betrokken zouden zijn inslagen, onder wie ader Mohammed Atta. rschuwingen zouden VS niet serieus zijn ge- Ook op een Duitse ïuwing dat al-Qaeda pi- de VS liet opleiden is het blad niet adequaat erd. I namers belast *r dure bruggen ivribo - President Vene- an Suriname wil een jaar n solidariteitsheffing van ere inkomensgroepen ït aflossen van de schuld ïaakt door de bouw van ruggen. Hij noemde geen ,en. De regering moet het ïdse bedrijf Ballast Ne ig tot augustus 2003 elijks ongeveer 800.000 italen voor beide brug- oeververbindingen i onder de vorige presi- ijdenbosch aangelegd, ben Suriname in grote fi le problemen gebracht. t-Duitsland >t hard leeg n - Morgen is het twaalf eden dat Oost- en West- ind werden herenigd, le verschillen tussen de :n nieuwe deelstaten zijn tijd groot. Steeds meer )uitsers trekken naar het blijkt uit cijfers van het bureau voor de statis ts gevolg daarvan daalde vonertal van de voorma- DR vorig jaar met 0,9 pro: foor dit jaar wordt een daling verwacht. De ren van de vertrekkers ;n nog onderzocht, maar ibben ongetwijfeld te ma- let de grote verschillen in en werkgelegenheid. aan Lili trekt r Cuba heen del rio - De orkaan Lili is ?n over delen van Cuba eken. De autoriteiten eva den uit voorzorg bijna )0 mensen. Door het na- weid sneuvelden ruiten, stroom uit, raakten da- ischadigd en werden bo- intworteld. Er vielen ech- en slachtoffers. Op Jamai- ren maandag wel vier do- i betreuren door Lili. Me iogen verwachten dat de n steeds sterker wordt als warme Golf van Mexico ct. De storm wordt tegen eekeinde in het zuiden e VS verwacht. hoon doodt Ir Japanners ko - De typhoon Higos heeft laag in en rond de Japanse -dstad Tokyo minstens vier sen het leven gekost. Zeker lensen raakten gewond, persoon wordt nog ver- De harde wind treft ook Vliegverkeer. Een aantal ienlandse vluchten, de ste van en naar het noor van Japan, zijn vandaag ge- lileerd. Ook in het treinver- I deden zich problemen I. Verder zitten meer dan 00 huizen nog zonder elek- leit. woensdag 2 OKTOBER 2002 door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Onder strenge veilig heidsmaatregelen is gisteren in de Franse hoofdstad Parijs het proces begonnen tegen twee le den van de Gewapende Islamiti sche Groep (G1A), de gewapen de tak van de fundamentalisti sche Algerijnse beweging FIS. Zij worden verantwoordelijk ge houden voor drie bomexplosies in Parijse metrostations in 1995, die acht mensen het leven kost ten en bijna 200 mensen ver wondden. Een aantal van hen is de rest van hun leven invalide. De GIA trachtte met de aansla gen de Franse regering onder druk te zetten om de banden met de Algerijnse regering te verbreken. Het bewind in Al giers had in 1991 de verkiezin gen uitgesteld omdat het een grote overwinning van de fun damentalisten vreesde. Het FIS en zijn GIA-soldaten voerden de terreur verder op, gijzelden in Algiers drie Franse ambassade medewerkers en kaapten in 1994 een Frans lijntoestel. Oud-minister Pasqua van bin nenlandse zaken onthulde en kele maanden geleden dat de kapers van plan waren met het gekaapte toestel de Eiffeltoren te rammen, net zoals vorig jaar met de Twin Towers in New York gebeurde. Een commando actie maakte in Marseille een einde aan de kaping. Bij de be vrijding van de passagiers wer den de drie kapers gedood. Uit wraak startte de GIA het jaar daarop zijn bommenterreur in de hoofdstad. Maandenlang verkeerde Parijs in een psycho se. De meeste doden vielen in juli 1995, toen een bom explo deerde in het metrostation Saint-Michel. Acht mensen von den er de dood, 150 raakten ge wond. Duizenden militairen en agenten van de oproerpolitie patrouilleerden door de straten en op de stations. Minutieus speurwerk leverde uiteindelijk een tweetal arresta ties op: Boualem Bensaïd (34) en Aït Ali Belkacem (34). Beiden zijn drie jaar geleden al tot tien jaar veroordeeld wegens lid maatschap van een terroristi sche organisatie, terwijl Bensaïd bovendien een gevangenisstraf moet uitzitten wegens een aan slag op de hoge-snelheidstrein van Parijs naar Lyon. Zowel Bensaïd als Belcakem ontkende op de eerste dag van het proces betrokken te zijn ge weest bij de ontploffingen. Dat ze hun rol aanvankelijk hadden toegegeven kwam doordat ze door de Franse ondervragers onder druk waren gezet. Ben saïd was tijdens het verhoor ge slagen, zo verklaarde zijn advo caat. De vele tientallen overle venden van de bomaanslagen in de rechtszaal waren niet erg on der de indruk van zijn relaas. „Ik kan weinig medelijden opbren gen. Ik ben mijn dochter kwijt", verklaarde politieman Richard Girier. Het hoofd van de Parijse anti terreurbrigade, Roger Marion, zal vandaag als eerste getuige worden gehoord. De zaak tegen Bensaïd en Belkacem wordt be handeld door een speciale rechtbank die zich uitsluitend met terrorisme-affaires bezig houdt Ze is samengesteld uit zeven rechters. De rechtbank heeft de hele maand oktober uitgetrokken voor het proces. Een derde verdachte zit nog steeds vast in Groot-Brittannië. Ondanks herhaalde verzoeken van Franse kant weigeren de Britten tot uitlevering over te gaan. washington/wenen - anp-rtr- afp-dpa - De Verenigde Staten hebben zich gekeerd tegen de gisteren gesloten overeenkomst tussen de VN en Irak over hervat ting van de wapeninspecties. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Powell zei dat Washington pas inspecteurs wil laten vertrekken nadat de Veilig heidsraad een nieuwe, harde re solutie tegen Bagdad heeft aan genomen. De Verenigde Naties en Bagdad bereikten gisteren in Wenen een akkoord in grote lijnen over de logistieke zaken rond de terug keer van de inspecteurs. On danks overeenstemming op veel punten blijft de kwestie van de inspecties van alle 'paleizen' van Saddam Hussein in nevelen ge huld. De chef van de VN-wapenin specteurs, Hans Blix, meldde na afloop enthousiast dat alle plaatsen in Irak 'zonder belem meringen en altijd' toegankelijk zullen zijn. Acht paleizen van Saddam vallen echter buiten de regeling. Over die bouwwerken bestaat een aparte overeen komst tussen Bagdad en VN-se- cretaris-generaal Kofi Annan. De vraag of inspecteurs de pa leizen in mogen is een heet hangijzer, omdat Irak tijdens de inspecteurs tijdens hun vorige verblijf de toegang tot deze ge bouwen ontzegde. Het Westen vermoedt dat Saddam veel wa pentuig aan het oog heeft ont trokken door het in zijn enorme paleiscomplexen op te slaan. De kwestie is nu vooruitgeschoven, en moet door de Veiligheidsraad lagos/rtr - De nationale ge rechtshoven in Nigeria zullen vonnissen van islamitische rechtbanken vernietigen waarin plegers van overspel tot de dood door steniging zijn veroordeeld. Dat heeft president Obasanjo gisteren verzekerd. Obasanjo hield een toespraak voor radio en televisie ter gele genheid van de 42ste verjaardag van de Nigeriaanse onafhanke lijkheid. Hij zei dat de 31-jarige Amina Lawal en andere door moslimrechtbanken ter dood veroordeelden in beroep kun nen gaan bij het hooggerechts hof. Dat garandeert hen volgens Obasanjo gerechtigheid. Steniging als straf voor seksuele misdrijven hebben internatio naal verontwaardiging opgeroe pen na het vonnis dat een isla mitisch gerechtshof in augustus uitsprak tegen Amina Lawal. De geruststelling van Obasanjo volgt op een gezamenlijk drin gend beroep van de Amerikaan se ex-president Clinton en de Australische premier Howard dat vonnis te vernietigen. Minister De Hoop Scheffer van buitenlandse zaken heeft intus sen de Nigeriaanse ambassa deur uitgenodigd voor een ge sprek over de dreigende steni ging. Dat blijkt uit antwoorden op vragen die door alle partijen gezamenlijk waren gesteld. De minister oordeelde onlangs nog dat het op het matje roepen van de ambassadeur een verkeerd signaal zou zijn. Nu is hij echter van mening veranderd. worden opgehelderd. Washington en Londen vinden de bestaande resoluties tegen Irak geen basis meer voor nieu we inspecties. Ze willen keihard vastleggen dat Irak volledige toegang verschaft tot alle plaat sen. Als Bagdad de voorwaarden aan zijn laars lapt, dan zijn de 'VN-lidstaten geautoriseerd om alle mogelijke middelen in te zetten om de vrede en veiligheid in de regio te herstellen', aldus de tekst van een Amerikaans- Britse ontwerpresolutie. Washington en Londen worste len nog met de andere vaste le den van de raad over de tekst. Frankrijk, Rusland en China wil len vooralsnog niet dat Irak au tomatisch militair wordt aange pakt als het land niet voldoet aan alle eisen. Parijs wil liever eerst een resolutie over de in specties en pas later eventueel een nieuwe resolutie met een geweldsdreiging. De VS en Groot-Brittannië pre fereren één resolutie. Nederland voelt daar ook het meest voor. „Saddam Hussein heeft de in ternationale gemeenschap te lang in het ootje genomen", al dus minister De Hoop Scheffer van buitenlandse zaken. Rus land reageerde vandaag wel po sitief op het akkoord van giste ren. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Moskou zei dat de over eenkomst 'goede perspectieven' voor een oplossing van de kwes tie biedt. Irak waarschuwde gisteren op nieuw dat het een nieuwe reso lutie en aanvullende eisen niet zal accepteren. door onze correspondent Harm Harkema londen - De Verenigde Naties verliezen hun geloofwaardig heid volkomen wanneer de vol kerenorganisatie weigeren Irak aan te pakken als het regime daar niet voldoet aan de gestel de eisen. Dat zei de Britse pre mier Blair gisteren in zijn toe spraak tot het jaarlijkse congres van zijn Labour-partij in Black pool. Ondanks toenemende onvrede onder de eigen achterban over zijn naadloze samenwerking met de haviken in Washington week Blair geen millimeter van zijn harde koers. „Soms, en in het bijzonder wanneer men van doen heeft met een dictator, is de enige kans op vrede de be reidheid om oorlog te voeren", zei hij. Zijn critici, die hem beschou wen als een slippendrager van Bush, hield hij voor dat Groot- Brittannië zeker niet de 51ste staat van de VS is. „Maar ik ge loof in dit bondgenootschap en ik zal lang en hard vechten om het te handhaven." Veertig procent van de afgevaar digden vindt een oorlog tegen Irak op geen enkele manier te rechtvaardigen. Maar als ingrij pen onvermijdelijk is, dan mag dat alleen onder de paraplu van de Verenigde Naties, aldus een ruime meerderheid van zowel de partij als de kiezers in het land Blair zelf weigert tot nog toe een eenzijdig Amerikaans- Brits militair optreden, tegen Irak uit te sluiten. Hem wacht een harde confrontatie met zijn achterban, ook met een aantal collega's in zijn kabinet, mocht het onverhoopt zo ver komen. Blair trotseerde het congres ook op binnenlands terrein. Maan dag hadden de vertegenwoordi gers van enkele belangrijke ambtenarenbonden het congres succesvol achter zich gekregen met hun pleidooi voor een tijde lijke stop op private financiering Brits parlementslid heet even Schelvis Een Brits Labour-parie- mentslid heeft zijn naam la ten veranderen om de vis handel te stimuleren. Austin Mitchell heet nu Austin Haddock, ofwel Schelvis. De economie in zijn kiesdistrict Great Grimsby is sterk af hankelijk van de visserij. Het parlementslid denkt dat de nieuwe naam zijn kiezers kan helpen. „Ik wil mensen aanmoedigen aan vis te denken, vis te kopen en vis te eten. Dat is dat goed voor de branche en goed voor Grimsby." Haddock geeft toe dat hij na de Nationale Vïsweek, die vrijdag begint, zijn echte naam waarschijn lijk weer aanneemt. „Mijn familie denkt dat ik gek ben." van ziekenhuizen en scholen en andere systeemveranderingen. De bonden verzetten zich mét hand en tand tegen invloed van het bedrijfsleven in de publieke sector, maar ook van hen trok Blair zich niets aan. De premier zei recht voor zijn raap dat hij de wens van het congres naast zich neer zou leggen. Sterker hij kondigde juist een versnelling van vernieuwingen in de publie ke sector aan, onder het motto dat de tijd voor een krachtig op treden en een grote stap voor waarts is gekomen. Blair kreeg na afloop weliswaar nog een staande ovatie, maar het was de minst enthousiaste die hem ten deel is gevallen sinds hij in 1997 premier werd. Verwacht wordt dat de bonden de strijd tegen de regering de komende tijd in toenemende mate met stakingen zullen aan gaan. ahmadabad - Een Indiase man poetst het standbeeld van Mahatma Gandhi in Ahmadabad op. Het was vandaag de 133ste geboortedag van de vader van het onafhankelijke India, die geweldloos verzet tegen de Britse kolonisator predikte. Hij werd daarom in heel het land geëerd. Foto: AP/Siddarth Darshan Kumar den haag/ar - De Kroatische president Stipe Mesic heeft gis teren voor het Haagse Joegosla- vië-tribunaal zware beschuldi gingen geuit aan het adres van de Joegoslavische ex-president Slobodan Milosevic. Hij heeft volgens Mesic, die in 1991 als laatste het roterende president schap van Joegoslavië bekleed de, jaren gewerkt aan zijn ideaal om grote delen van Joegoslavië in een groot-Servische staat op te nemen. Hij heeft volgens Mesic verder etnische conflicten in Kroatië en Bosnië aangewakkerd en voor het begin van de Balkanoorlo gen in 1991 fondsen van de Na tionale Bank van Joegoslavië aangewend voor de 'Servische zaak'. Ook zou Milosevic in maart 1991 afspraken hebben gemaakt met de overleden ex-president door Han van der Leur Rotterdam - Niets dan goede herinneringen heeft de schrijver van dit verhaal aan de tocht met de onlangs ver ongelukte Senegalese veerboot Joola. In de monding van de rivier de Casamance begeleidden dolfijnen het schip naar het eilandje Karabane. Juist daar had afgelopen week duidelijk moeten worden dat de overvolle Joola nooit had mogen vertrekken voor haar laatste tocht, een hellevaart die eindigde in een storm en die aan bijna duizend opva renden het leven kostte. Verbijsterd door de ondergang van de Joola zegt Ginger Ndiaye:Als je de beelden ziet van die scheef hangende Joola bij Karabane dan weetje dat ze nooit hadden mo gen vertrekken. Vanuit Senegal hoor ik van iedereen dat alleen de bakboordmotor werkte. Maar de druk om te vertrekken was groot. Veel studenten moesten na de va kanties terug naar Dakar. Overvol en op maar één mo tor is het schip zijn ondergang tegemoet gevaren." Hoeveel gelukkiger waren de omstandigheden toen we bijna zes jaar geleden de tocht met de Joola van Dakar naar Ziguinchore in de Casamance maakten. De reis was onderdeel van een bezoek van een maand dat ik met mijn vrienden Ginger en Angelika Ndiaye bracht aan Gingers geboorteland Senegal. Als 'broer' zou ik er kennismaken met de familie van Ginger, na daar in Rotterdam al een aantal jaren gloedvolle verha len over te hebben gehoord. Na ruim een week onder gedompeld te zijn in de familie en in de warmte en drukte van Dakar reisden we met de Joola af, uitge zwaaid door een almaar aanwassende groep familiele den, vrienden en kennissen. Aan boord werd andermaal duidelijk dat in Senegal ie dereen wel iedereen lijkt te kennen. Voor de mensen die afkomstig zijn uit de Casamance en de stad Ziguinchor geldt dat nog eens te meer. De reis leek dan ook op een varende reünie. Bij een tussenstop bij het eiland Karabane in de mon ding van de Casamance speelden zich prachtige tafere len af toen tientallen prauwen op de Joola afkwamen om mensen en bagage van boord te halen en waar mo gelijk ook nog wat handel te drijven. De laatste beelden De in Nederland gebouwde Joola op pen archieffoto. Foto: Reuters/Ray^ond Clement van de Joola zijn op dezelfde plek gemaakt Ginger heeft de afgelopen tijd niet geslapen en zijn vrouw Angelika voelt zich letterlijk ziek als ze er bij stil staat wat zich op de Joola moet hebben afgespeeld. „Er zijn maar zo'n zestig overlevenden. Alleen jonge man nen, er was niet één vrouw bij. Waarschijnlijk hebben veel van de slachtoffers geprobeerd te ontkomen door een open raam in het restaurant." Hoe het voor de kust van Senegal tekeer kan gaan heeft het echtpaar bij zijn laatste bezoek aan Senegal ge merkt. „De storm die we toen over ons heen kregen heeft maar een paar uur geduurd, maar het was angst aanjagend. Iedereen aan boord was verschrikkelijk ziek en bang. Deze keer was de Joola ook nog eens overvol. Het schip was net een jaar in onderhoud geweest, maar op zijn eerste reis ook al in moeilijkheden geraakt." De band van Ginger en Angelika met de Joola is bijna net zo oud als het schip zelf. Gingen „Eind 1990 hoor den we dat er een Senegalees schip werd afgebouwd bij de Merwede in Hardinxveld. We zijn gaan kijken en zo in contact gekomen met de bemanning. Wekenlang hebben we met ze door Rotterdam gereden om betaal bare spullen te kopen of om 's avonds bij mensen thuis naar tweedehands spullen te gaan kijken. Het schip ver trok behoorlijk vol naar Dakar. Met name voor de Zuid-Senegalese streek Casamance was de Joola van groot belang. De tocht van Ziguincho re naar Dakar duurt zo'n zestien uur, en zelfs voor voe dingswaren is de temperatuur aan boord acceptabel. Het vliegtuig is voor de meeste mensen te duur en de tocht over land voert dwars door Gambia en over de ge lijknamige rivier. Dat kan een tijdrovende kwestie zijn. In Casamance zijn bovendien rebellen en bandieten ac tief, wat een autoreis niet zonder risico's maakt. Het nieuws uit Senegal blijft binnenkomen en Ginger weet nog niet precies wie hij aan boord van de Joola heeft verloren. „In ieder geval een nicht en een vriend, maar ik denk dat ik misschien wel honderd van de slachtoffers kende. Als een buurvrouw bijvoorbeeld een neef en zijn vriendin is verloren, dan weet je wie dat zijn, dan heb je die ooit gezien of gesproken. Als ik tele fonisch contact met mijn broers heb, dan is het op een vreemde manier stil. Als je nu door Ziguinchore loopt, dan weet je dat eigenlijk iedereen die je tegenkomt wel een familielid of een bekende is kwijtgeraakt. Het is heel moeilijk om in deze omstandigheden op zo'n grote afstand te zitt;n." van Kroatië,Tudjman, over de verdeling van Bosnië tussen Kroatië en Servië. Mesic was zelf niet aanwezig bij deze ontmoe ting, maar zegt dat Tudjman hem later heeft geïnformeerd. Mesic zei verder dat Milosevic ook de etnische Serviërs in Kro atië heeft aangezet tot verzet te gen de Kroatische regering om zo delen van Kroatië bij Servië aan te sluiten. „Milosevic zei al tijd dat hij vocht voor het voort bestaan van Joegoslavië, maar hij deed er juist alles aan om het land te vernietigen", aldus Mesic. In het tweede deel van het pro ces tegen Milosevic, dat vorige week is begonnen, moet Milose vic zich verdedigen tegen 61 aanklachten van oorlogsmisda den die onder zijn verantwoor delijkheid zouden zijn gepleegd in Kroatië en Bosnië. washington/dpa - Het besluit van de Europese Unie om lid staten toe te staan aparte ver dragen te sluiten met de Ver enigde Staten om geen Ameri kanen over te dragen aan het In ternationaal Strafhof in Den Haag, is 'positief en constnic- tief. Dat zei woordvoerder Ri chard Boucher van het ministe rie van buitenlandse zaken in Washington gisteren. Zijn reactie komt een dag na het besluit van de ministers van buitenlandse zaken van de EU. Dat betekent echter niet dat ie dere willekeurige Amerikaan wordt gevrijwaard van vervol ging door het strafhof. Alleen Amerikaanse militairen of diplomaten jk zijn uitgestuurd op een officiële missie kunnen onder een dergelijk akkoord val len. Volgens Boucher moeten de de tails van het besluit tijdens bila terale ontmoetingen worden uitgewerkt. Maar over 'sommige elementen' van het EU-akkoord maken de Amerikanen zich nog zorgen, aldus de zegsman. Bijvoorbeeld over het feit dat het besluit alleen betrekking heeft op Amerikaanse militairen en diplomaten en de eis dat uitge leverde Amerikanen verdacht van oorlogsmisdaden in de VS moeten worden vervolgd. Amerika heeft zich de afgelopen maanden fel verzet tegen het voornemen dat het hof in prin cipe iedereen zou kunnen ver volgen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7