Minister De Boer praat toch met NS BINNENLAND 2 Een op de vier kinderen heeft chronische pijn Bomhoff: 'Beugelarts' moet kwart goedkoper Databank van gestolen mobieltjes op internet Geurproef op mes in Deventer moordzaak ter discussie Kamer tolereert prijsstijging niet Klopjacht op aanrander bij Utrecht Bont in verwenbox Whiskas Angst voor positie overblijfkrachten T overvallen ™te halljaar aantal overval- is de eerste IJl jaar met 4>6 Pro~ naar 1324. Dezelf- ^a|ln 2001 werden er jervallen gepleegd, li het Landelijk Over trade Systeem van ationale Recherche Uit de nieuwe cij- el dat de geweldda- gen op taxichauf- jarticuliere wonin- lijk zijn toegeno- SS'er spelijk et doodvonnis te er Dirk Hoogen- lin levenslang was onherroepelijk ge- verzetprocedure Érige Hoogendam in en zijn doodvonnis Ft gevoerd, is niet E? heeft de Hoge Raad isloten. De rechtbank fnietigde in februari doodstraf. Volgens eft Hoogendam zijn £e laat ingesteld. aentlaag ief succes Het aantal buspas- [peldoorn is sinds iet 38 procent geste- gemeente geldt sinds Jjen verlaagd tarief l«ijL>enbaar busvervoer. I^^name van het aan- ^lagiers zijn de kosten ieriment de helft la ren geschat op 2,7 o. Een retour bin- eente kost 1 euro. n willen ndum - Binnen een jaar iragao, Bonaire, Sint 'n wellicht ook Saba idum waarin de be- uitspreekt over de je toekomst. Dat is uitkomsten van de mferentie over de ,ge structuur van de e gisteren op Bonaire ilNC;loten. De bevolking iaarten heeft zich al r gesproken voor een en "rte. Tijdens het over lie eilanden voor het nenlijk om tafel om :eën te peilen. verheid werven - Het ministerie van dse zaken begint een npagne om nieuw voor de rijksoverheid Ondanks de slechte che situatie en bezui- )ij de departementen jlgens het ministerie, de jaren behoefte be- hoger opgeleid per- •rder deze zomer kon aantal ministeries irestop af. De afgelo- iden werd ook nieuw geworven. troor irieven Een 42-jarige man uit gisteren door de c in zijn woonplaats ;ld tot een jaar voor- ke gevangenisstraf ichrijven van dreig- an de regionale om- Oost. De dader stuur- na de moord op Pim *4)rieven naar de studio m Dost waarin hij konin- ^x en leden van politie- n met de dood be- h een van de brieven |gels bijgesloten. De ft ook toezicht van de ng en moet zich psy- laten behandelen. lër wilde afpersen Een in Hoensbroek Bosniër heeft vorig ibeerd DSM af te per- nu bekend geworden. :oeg tonnen 'losgeld' informatie over een (ot die zogenaamd [dynamiet op het ter- tebben verstopt en (oen van het bedrijf :n. De 33-man is on een werkstraf van 180 irdeeld. ;n Rio vast kinderporno kr - Het proces tegen L danders die dit week- lazilië zijn gearresteerd handel in kinderporno, zijn vroegst over zes laats. Justitie in Rio de neent dat er genoeg tegen het duo (31 en zijn om ze voorlopig Qouden. De twee zijn ei- "*an een bedrijf dat be- imosites exploiteert en iden verkoopt. In Rio le mannen een af let een fotograaf die in irotisch getinte foto's laakt van meisjes van Sn zestien jaar. woensdag 2 oktober 2002 Studie onder duizenden kinderen brengt veel leed aan het licht utrecht/gpd - Minister Bomhoff steekt een stokje voor de grote winsten die orthodontisten op beugelbehandelingen maken. Behandelingen moeten volgend jaar minstens een kwart goedko per, vindt hij. Aanleiding is het gezamenlijk onderzoek van het Utrechts Nieuwsblad en het tv- programma Nova eerder dit jaar naar de verdiensten van ortho dontisten. Uit dit onderzoek blijkt dat pati ënten en verzekeraars te veel betalen voor beugels en brac- kers, beter bekend als slotjes. Het overgrote deel van de ortho dontisten heeft miljoenen euro's op bv"s staan, wat duidt op exorbitante winsten. Orthodon tisten krijgen forse kortingen op onder meer beugels. Die bere kenen ze niet door aan de pati ent. Bovendien blijken grote praktij ken extra lucratief. Veel ortho dontisten hebben vier tot zes stoelen en laten veel werk over aan goedkopere mondhygiënis tes en assistentes. De tarieven zijn echter gebaseerd op drie stoelen per praktijk. LPF-minister Bomhoff noemt deze gang van zaken nu 'onac ceptabel'. Hij heeft het College Tarieven Gezondheidszorg op dracht gegeven de tarieven van orthodontisten met tenminste 25 procent te korten. Dat geldt voor praktijken met maximaal drie stoelen. Tegelijk laat Bom hoff de sector doorlichten. „Mocht blijken dat er sprake is van nog grotere praktijken, dan zal ik niet aarzelen verdergaan de aanpassingen voor te stel len", aldus Bomhoff in een brief aan het CTG. Volgens een schatting van het ministerie draagt 30 tot 40 pro cent van de Nederlandse kinde ren een beugel om tanden recht te zetten. Een standaardbehan deling van twee jaar met een uitneembare beugel kost nu 1300 euro. Door ingrijpen van Bomhoff wordt dat in januari 975 euro. Een even lange be handeling met een vaste beugel en 'slotjes' kost dan 1725 euro. Nu is dat nog 2300 euro. De Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheel kunde (NMT) reageerde van morgen kwaad op de beschuldi gingen. rotterdam/gpd - Een kwart van de kin deren tussen de nul en achttien jaar lijdt aan chronische pijn. Dat blijkt uit een wetenschappelijke studie van onderzoek ster C. Perquin die vandaag hoopt te pro moveren aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Kinderarts Tibboel is verrast over de uitkomst Perquin vroeg ruim 5400 Rotterdamse kinderen van nul tot achttien jaar en hun ouders hoe vaak de kinderen pijn heb ben. Daarna deed ze een vervolgonder zoek onder 254 kinderen met chronische pijn. Bij lang niet alle kinderen is een eenduidige, lichamelijke oorzaak van de pijn gevonden. Onder chronische pijn wordt verstaan een voortdurende of terugkerende pijn die langer dan drie maanden bestaat. Een kwart van de ondervraagden gaf aan vaak pijn te hebben. Van de duizend kin deren die meldden chronische pijn te hebben, had een derde in ernstige mate pijn. De meest voorkomende pijnsoorten waren pijn in de armen of benen, hoofd pijn en buikpijn. Meer dan helft van de pijnlijders had met dit probleem een dokter bezocht, bijna veertig procent ge bruikte medicijnen. Het aantal kinderen met pijn steeg met de leeftijd en pijn kwam bovendien vaker voor bij meisjes dan bij jongens, heeft Perquin geconsta teerd. „We hebben in het onderzoek gevraagd naar alle soorten pijn, op alle locaties van het lichaam. De vier soorten die het meest werden genoemd, pijn in armen en benen, hoofd- en buikpijn, zijn ook de vier soorten waarover het meeste is ge schreven in de literatuur. Oor- en keel pijn hebben we ook onderzocht, maar dat zijn toch meer kortdurende pijnen waaraan een ontsteking ten grondslag ligt." De oorzaak van de chronische pijnen waarover de onderzochte kinderen klaagden, is niet eenduidig. „We hebben ons vervolgonderzoek niet gericht op een duidelijke diagnose, zoals reuma of leu kemie. Het ging ons om de zogenoemde benigne pijnen: pijnen zonder dat er een duidelijke afwijking in de organen is te vinden. De chronische pijnen hebben bij deze kinderen heel veel verschillende oorzaken: spanning, te veel belasting, groeipijnen." Opmerkelijk is dat ruim de helft van de nader onderzochte kinderen met chroni sche pijn aangeeft dat ze met hun pijn bij de huisarts zijn geweest. Maar onderzoek in de praktijken van de huisartsen leerde dat die kinderen niet als zodanig te boek staan. „Daar zit inderdaad een discre pantie", zegt Perquin. „Ik weet niet of dat komt doordat huisartsen het niet zien, de klachten niet serieus nemen, of dat ze chronische pijn niet als zodanig registre ren." Kinderarts D. Tibboel, verbonden aan het Erasmus MC Sophia Kinderzieken huis, is verrast over de cijfers. Maar hij is blij dat ze nu op tafel liggen. Ook consul tatiebureaus en algemene praktijken van kinderartsen zouden wijzer kunnen wor den van het onderzoek, vindt hij. „Het is voor het eerst dat op systematische wijze is uitgezocht hoe vaak chronische pijn bij kinderen voorkomt." Met deze cijfers in de hand, vindt hij, moeten kinderartsen meer aandacht krij gen voor pijn bij kinderen. „De ooizaak van pijn bij kinderen is vaak moeilijk te achterhalen. Het kan bijvoorbeeld ook een uiting zijn van een ander gevoel van onbehagen. Je moet daarom een licha melijke oorzaak uitsluiten." Om te beginnen zou er in de opleiding tot kinderarts meer aandacht moeten ko men voor chronische pijn. Daarbij kan gebruik worden gemaakt van de pijnken- niscentra, zoals er ook een in het Eras mus MC is gevestigd. Tibboel:Artsen worden er niet erg op getraind om chronische pijn vast te stel len, laat staan daarmee om te gaan. Dat ligt toch meer op het terrein van de anes thesist. Maar die ziet het kind niet regel matig op zijn poli, tenzij het om extreme pijnen gaat Vaak is er dan ook wel een li chamelijke oorzaak aan te wijzen, zoals reuma of kanker. Waar we in elk geval vanaf moeten is het idee dat een pilletje de klachten verhelpt. We moeten gaan proberen het gedrag te beïnvloeden, waardoor het kind, maar ook zijn omge ving, goed met de pijn kan omgaan." Op dit moment loopt aan de afdeling Medische Psychologie en Psychotherapie van het Erasmus MC een onderzoek naar een trainingsprogramma waarbij jonge ren van 12 tot 18 jaar leren omgaan met pijn. Het is een vervolgonderzoek naar aanleiding van de bevindingen van Per quin. In het programma leren ze bijvoor beeld hoe ze omgaan met stresssituaties die pijnaanvallen kunnen uitlokken. Ver der proberen de jongeren anders over hun pijn te denken. De eerste resultaten zijn positief, jongeren vonden hun pijn minder erg en hadden het idee beter met de pijn om te kunnen gaan. Perquins studie, 'Chronische pijn bij kin deren en adolescenten: Observationele studies' roept veel vragen op, erkent ze. Welke factoren bepalen of pijn chronisch wordt? En is het mogelijk om dat te voor komen?" utrecht - De politie heeft gistermiddag tussen Utrecht Lunetten en Bunnik een grote zoekactie gehouden naar een man die een 24-jarige vrouw had aangerand. Bij de actie, in het gebied waar de Utrechtse serieverkrachter in het verleden actief was, zette het korps vijftig agenten, speurhonden en een helikopter met camera in. De politie nam twee mannen die aan het signalement van de dader voldeden, voor verhoor mee naar het bureau. Zij heeft hen later vrijgelaten, omdat ze niets met de zaak te ma ken bleken te hebben. Evenmin kon de politie een ver band leggen tussen hen en de serieverkrachter. Ook tus sen de dader van gisteren en de verkrachter ziet de politie vooralsnog geen verband. De politie houdt er bij elke mel ding van lastiggevallen vrouwen in het gebied rekening mee dat het om de beruchte serieverkrachter gaat. Zij houdt hem verantwoordelijk voor zeven verkrachtingen en dertien pogingen daartoe in het groene gebied tussen Utrecht, Bunnik en De Bilt. De meeste daarvan pleegde hij in de jaren 1995 en 1996. De man sloeg vorig najaar op nieuw toe. Dat was enkele maanden nadat de politie haar onderzoek had stilgelegd. Het laatste slachtoffer was een scholiere uit Soest. Onlangs heeft de politie nog voor de man gewaarschuwd omdat steeds vaker, tegen het advies van de politie in, vrouwen zich alleen door het gebied be geven. Ook het feit dat de serieverkrachter vooral in het najaar actief was, was voor de politie aanleiding opnieuw voor hem te waarschuwen. Foto: GPD/Marnix Schmidt den haag/anp-gpd - Minister De Boer (verkeer) moet van de Tweede Kamer opnieuw om de tafel met de Nederlandse Spoor wegen. De Kamer vindt de aan gekondigde stijging van de tarie ven van ruim 9 procent in een halfjaar niet acceptabel. De Boer zei eerder niets aan de duurdere treinkaartjes te kunnen doen, maar beloofde gisteren toch weer bij de NS op de koffie te gaan. De Boer gaf aan dat de stijging van de tarieven met 4,9 procent per 31 december onomkeerbaar is. Hij wil daarom vooral een stokje steken voor de extra ver hoging van 4,15 procent per 1 juli volgend jaar. Hij heeft echter geen mogelijkheden om goed kopere kaartjes 'af te dwingen', zo hield hij de Kamer in een overleg voor. De NS stelde begin dit jaar nog dat de prijzen in 2002 niet zou den worden verhoogd. Door een 'truc' gaan de prijzen nu feitelijk twee keer omhoog in 2003. Om alles contractueel te regelen voert de NS de eerste prijsverho ging nog net voor middernacht op oudejaarsdag door. De Kamer vond het onbegrijpe lijk dat De Boer de NS de ko mend jaren niet wil afrekenen op treinvertragingen (punctuali teit). Volgens de LPF-bewinds- man is het spoorbedrijf nu toe aan een periode van 'rust en herstel'. Hij vindt het 'weinig productief om steeds de directie en de raad van commissarissen weg te sturen' als er te veel trei nen vertraging zouden hebben. Omdat alle Kamerfracties vin den dat de NS wel degelijk op meetbare doelstellingen moet kunnen worden afgerekend, gaat De Boer uitzoeken welke eisen al op korte termijn aan de Spoorwegen kunnen worden De reizigersactie tegen de prijs verhoging van de treinkaartjes heeft inmiddels ruim 22.000 handtekeningen opgeleverd. Ze zijn gistermiddag aan minister De Boer aangeboden. Consumentenorganisaties waaronder Rover, de ANWB en de Consumentenbond, voerden vorige week actie tegen de ta riefsverhoging. Op de grote sta tions boden zij reizigers protest- kaartjes aan die waren gericht aan De Boer. Onder de slogan 'Laat de prijzen niet ontsporen' wordt hem verzocht in te grij pen. Van de tachtigduizend uitge deelde kaartjes, is ruim een kwart ondertekend terugge stuurd. Verder hebben ongeveer vierduizend reizigers op de pro testsite www.rovemet.nl/tarief- protest/ zich uitgesproken tegen de prijsverhoging van de trein kaartjes. Nieuw wapen in strijd tegen diefstal amsterdam/anp - De politie in de vier grote steden slaat sinds .gisteren de toestelnummers (IMEI) van gestolen mobiele te lefoons op in een centrale data bank. De gegevens zijn voor ie dereen toegankelijk via de web site www.politie.nl. Zo kan ie dereen zien of hij in het bezit is van een gestolen telefoon. De actie van de politieregio's Amsterdam-Amstelland, Rotter dam-Rijnmond, Haaglanden en Utrecht moet het aantal straat roven van mobiele telefoon drastisch terugdringen. Gsm's zijn geliefd roversgoed. De da ders zijn voor het overgrote deel tussen de twaalf en achttien jaar. De actie richt zich naast betere beveiliging van de tele foons op voorlichting aan jonge ren. De politie wil hen doordrin gen van de ernst van straatroof. Mobiele bellers wordt tijdens de campagne aangeraden hun tele foon te beveiligen met een code, de zogeheten YUNU (Your Uni que Number). Een code die naast de gebruikelijke pincode het toestel beveiligt. Hierdoor kan de dief of de heler de sim kaart niet gebruiken en wordt de gestolen telefoon waardeloos. HCV" instellen van deze YUNU is temg te vinden in de handlei ding van de telefoon, maar ook op de website van de politie. Ook zou iedereen het IMEI- nummer van de telefoon moe ten noteren, te achterhalen door achtereenvolgens sterretje, hek je, nul, zes, hekje in te toetsen. Na aangifte kan de politie daar mee een sms-bombardement op de telefoon loslaten. De poli tie stuurt dan om de haverklap een tekstbericht dat de telefoon gestolen is. Andere tips zijn: zet een pincode in je simkaart, berg het mobiel tje altijd goed en uit het zicht op, bel zo min mogelijk op straat en hou je omgeving in de gaten. Wordt de telefoon toch gestolen dan moet het slachtof fer de provider bellen om de simkaart te laten blokkeren en zo snel mogelijk aangifte doen bij de politie, liefst met het IMEI-nummer erbij. De campagne bestaat uit pos ters en folders. Deze worden verspreid via politiebureaus, scholen en providers. Daarnaast is er een lesprogramma waar onder meer een video over een ex-straatroofster bij zit. Ook is er een prijsvraag waarmee in totaal 10.000 euro is te winnen. den haag-deventer/gpd - De geurproef die is gehouden in de zaak van de ver moorde Deventer weduwe Jacqueline Wittenberg moet opnieuw worden on derzocht. Pas als blijkt dat daarmee in dertijd fouten zijn gemaakt, kan de moordzaak voor heropening in aanmer king komen. Dit is de conclusie van J. Wortel, procureur-generaal bij de Hoge Raad. Hij heeft gisteren zijn advies naar de Raad gestuurd, die er op 10 december uitspraak over doet. Een 48-jarige man uit Lelystad werd in december 2000 door het gerechtshof in Arnhem veroordeeld tot twaalf jaar cel. Eerder was de rechtbank in Zwolle tot vrijspraak gekomen, wegens gebrek aan bewijs. De man heeft altijd ontkend en probeert nu via de Hoge Raad zijn zaak herzien te krijgen. Wortel vindt dat de geurproef met een politiehond opnieuw tegen het licht ge houden moet worden. De hond herken de destijds de geur van de veroordeelde op een mes dat als het moordwapen is aangemerkt. Een deskundige die het Arn hemse hof destijds heeft voorgelicht over de proef sluit niet uit dat zij tot andere conclusies kan komen als zij op de hoog te was geweest van bepaalde omstandig heden. Het 60-jarige slachtoffer werd in septem ber 1999 in haar woning in Deventer doodgestoken. De veroordeelde was exe cuteur-testamentair van het vermogende slachtoffer. Een schriftkundig bureau uit Almere heeft op verzoek van de verdachte bo vendien een uitvoerig rapport geschre ven over de zaak. Het bureau onderwierp de man onder meer aan een grafologi- sche 'waarheidstest', waaruit zou blijken dat hij de dader niet geweest kan zijn. Het ondeizoek leidde zelfs tot identifica tie van een andere potentiële verdachte, een ex-patiënt van de overleden echtge noot van het slachtoffer. Hij was zenuw arts. amsterdam/anp - Dierendag is een dag bij uitstek om je huis dier te verwennen. Whiskas doet dat dit jaar met een kattenspeel- tje dat gemaakt is van echt bont. Konijnenbont, zegt Whiskas. Volgens de Bont voor Dieren is het echter heel goed mogelijk dat het om honden- of katten bont gaat en roept daarom op tot een boycot, aldus woord voerster L Keiler. Het kattenvoermerk Whiskas heeft net als voorgaande jaren een verwenbox ter ere van Die rendag op 4 oktober. Bij de Bont voor Dieren zijn de afgelopen dagen tientallen telefoontjes binnengekomen van veront waardigde mensen. Keiler: „Echt bont past absoluut niet in zo'n box. Het is een heel riskant product. Het enige wat we weten, is dat het uit China afkomstig is en daar worden jaarlijks twee miljoen honden en katten gedood voor de bontin dustrie." De Bont voor Dieren roept daar om consumenten op de bont muis in te ruilen. Whiskas werkt hieraan mee. Masterfood, de fa brikant van Whiskas, heeft niet voorzien dat dit speeltje zoveel problemen zou veroorzaken. „Het wordt in Nederland veel verkocht. Wij zoeken een pas sende oplossing voor iedere consument die met klachten naar onze servicelijn belt", aldus woordvoerder B. Merkus. Volgens Keller is niet met zeker heid te stellen dat het om huis dierenbont gaat. „Dat kan alleen met DNA-onderzoek en dat is erg kostbaar. Wel hebben we dit voorjaar DNA-onderzoek laten doen bij een soortgelijke bont muis afkomstig uit China. Die bleek gemaakt te zijn van hon denbont." den haag/gpd - Overblijfmoe- ders op diverse basisscholen in Amsterdam blijven al enkele da gen thuis. Zij vrezen nieuwe ac ties van de Belastingdienst, die vorige week op tweel scholen invallen heeft gedaan. De Ver eniging voor Openbaar Onder wijs (VOO) spreekt van een 'heksenjacht op overblijfkrach ten'. De vereniging voorziet dat duizenden overblijfkrachten stoppen met hun werkzaamhe den. De VOO overweegt nu een brief te sturen naar alle aangesloten basisscholen, waarin wordt uit gelegd hoe het zit met de ver goedingen die overblijfmoeders mogen krijgen. Vooralsnog heeft de VOO geen indicaties dat de Belastingdienst nog meer inval len gaat doen. „Maar als er meer acties volgen, dan leidt dat on getwijfeld tot het weglopen van overblijfkrachten", zegt woord voerder Jeroen van Til. Wanneer overblijfkrachten besluiten te stoppen, heeft dit gevolgen voor een groot aantal werkende ou ders en bedrijven. Overigens onderschrijft de VOO dat basisscholen in sommige gevallen de wet overtreden. Maar dat zou vooral te wijten zijn aan onwetendheid. De re gelgeving om betalingen aan overblijfkrachten correct te doen bestaat al lang, maar is on voldoende bekend. Daarom vindt de VOO dat de Belasting dienst voor betere voorlichting moet zorgen over de fiscale aan gifte. Dagelijks blijven ongeveer 460.000 Idnderen over op school terwijl hun ouders aan het werk zijn. Circa 40.000 overblijfkrach ten maken deze voorziening mogelijk. Er is een tekort aan overblijfkrachten. Zij kunnen re kenen op een vergoeding van 670^uro per jaar, de maximale vrijwilligersvergoeding. De over blijfkrachten, vrijwel altijd moe ders, moeten dat melden aan de Belastingdiensmpnaar hoeven daarover geen boasting en soci ale premies te betalen. Veel ba sisscholen geven de overblijf krachten overigens een veel la gere vergoeding. PvdA-Kamerlid Mariëtte Hamer pleit voor het professionaliseren van het overblijven op basis scholen. Dan ontstaat er volgens haar een duidelijk kader waar binnen de vergoedingen zijn ge regeld. „Dat kost extra geld, maar de commotie van nu geeft aan dat het hard nodig is om een goede regeling te treffen. Ook pak je dan meteen de kwa liteit aan. Nu gebeurt het over blijven vaak in achterafkamer- tjes." Hamer wil volgende week, als de Kamer debatteert over de kinderopvang, de overblijfpro blemen op de agenda zett-n.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5