Treinverkeer rond Leiden lamgelegd 'Twee euro voor een biertje op 3 oktober kan niet' De Booij trekt aan tOUWtjeS bij LPF' Hoofddorpse in dodelijke Moord op bankierszoon schokt Duitsers rrrri 11 it Chaos na stroomstoring fidse regio zeker zo'n 000 illegalen' Nederlandse economie langs rand van recessie 5 p e n oktober u i z T n" 2002 ERA makelaar r 0 u t www.era.nl 2 0 0 2 NR. 43043 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 woensdag 2 OKTOBER 2002 ende achter roze wolk fan jonge oma pmpboot Joola as voor Senegal kn groot belang eel is er niet r uit de anse tijd farmonders otesteren tegen id en jong ingen liedjes uit oude doos Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad agblad door Marijn Kramp leiden - Twee euro voor een biertje, of niet? Die vraag houdt Leidens Ontzet- vierders al enige tijd bezig. En ook on der de horecaondernemers is die vraag de afgelopen weken regelmatig gesteld, vertelt Ben Luykx, eigenaar van acht horecazaken. Zijn antwoord daarop is nee. „Ik heb daar geen zin in. Het leven is voor mijn klanten de afgelopen tijd al duur genoeg geworden. En de horeca heeft het afgelopen jaar al genoeg ne gatieve publiciteit gehad. Dat moet maar eens afgelopen zijn, dacht ik. Ik vraag 1,75 euro." De prijzen tijdens het Rapenburgconcert eind augustus de den het ergste vrezen. Daar kostte fris drank, bier of wijn bij de buitenbars twee euro. Barrera en l'Esperance her halen die drankprijzen niet met 3 okto ber, meldt Willem Ankoné van Barrera. „De prijzen tijdens het Rapenburgcon cert waren in overleg met de organisa tie vastgesteld. Nu hebben we anders besloten. We willen 3 oktober wel leuk houden." Het vaststellen van de drankprijzen was dit jaar wat ingewikkelder dan in voor gaande jaren. Voor de invoering van de euro waren de 'feestprijzen' redelijk overzichtelijk. Het bier was in veel cafés even duur en op 2 en 3 oktober ging er bij veel zaken die buiten bands en taps neerzetten, een kwartje bovenop. Sinds de invoering van de euro zijn de ver schillen in bierprijzen in de Leidse ca fés echter groter geworden. Luykx bij voorbeeld zit laag met 1,50 euro per glas. In veel andere zaken in het cen trum 'doet' een biertje de rest van het jaar tussen de 1,60 of 1,80 euro. Maar om op die laatste prijs nog een extra '3 oktoberkwartje' te heffen, is te veel van het goede, menen veel horecaonderne mers. De feestprijzen blijven dit jaar dus veelal steken op de 1,75 of 1,80 eu ro per plastic glas bier. Bij de vaststelling van de 3 oktoberta- rieven wordt het prijsbeleid van Luykx altijd goed in de gaten gehouden om dat hij met Malle Babbe, Hut van Ome Henne, Lazarus, Grote Beer, UB, 'd Ou de Harmonie, Plantage en 't Uilennest een behoorlijk deel van de bieromzet tijdens Leidens Ontzet voor zijn reke ning neemt. Luykx houdt de bierprijs vandaag en morgen vrijwel overal op 1,75 euro. Al leen in zijn twee 'buitencafés' Plantage en 't Uilennest is het overigens een kwartje goedkoper. „Collega's zijn wel langs gekomen om mij over te halen om op 2 euro te gaan zitten. Maar ik vind dat ik dat niet kan maken. Ik kies voor de massa. Ik wil dat veel mensen langskomen bij de Hollandse Hoek, zo als ik het gebied bij Malle Babbe altijd noem. En ik heb ze na Leidens Ontzet liever nog een keer terug. In mijn cafés merk ik de laatste tijd sowieso al dat mensen het minder breed hebben. De duurdere drankjes zoals Breezers laten ze tegenwoordig toch wat vaker staan. Ze drinken weer gewoon een biertje." Dat sommige collega's een hogere prijs rekenen is aan hen, meent Luykx. „Sommige gasten zetten voor 30.000 euro's aan bands, dj's, tenten, portiers en extra personeel neer. Dat moet er gens van betaald worden. Ik houd het simpel en doe dat niet Maar ook ik kan het niet voor de normale barprij- zen doen en verhoog mijn prijzen dus wel iets, tijdens het feest." De Leidse regio telt op ment zeker zo'n 10.000 il- Dat zei voorzitter J. ns van de Stichting Uitge- eerde Vluchtelingen gis- ddag in Diakonaal Cen- De Bakkerij aan de Leidse Rijn. Martens maakte dit bekend tijdens de officiële ïandiging van het 'Rapport alen' aan Groen Links-wet- ler Rabbae. vel de groep groot is, is zij velijks zichtbaar in de Leid- amenleving. Volgens Mar- komt dat omdat illegalen keurig aan alle regels hou- om niet op te vallen. Lei- telt inmiddels een 'comple- agale bedrijfskolom' van be en en (zorg) instellingen die ilen voorzien van hulp en Rabbae prees hen voor inzet en hun 'humaniteit', ïoudt het geweten van dit overeind." na R3: ae: Leiden blijft ilen helpen door Roelf Reinders/anp den haag/leiden - Het treinver keer rond Leiden en Den Haag is vanmorgen volledig lamgelegd door een stroomstoring. Op sta tion Leiden Centraal vertrok van af 09.00 uur geen enkele trein meer, ook niet naar andere rich tingen dan Den Haag. Hoewel de stroomstoring rond 11.00 uur was verholpen, hield de chaos rond het Leidse station nog lang aan. De storing volgde op kortslui ting in een schakelkast. Het de fect ontstond volgens de ver keersleiding tijdens werkzaam heden. Nadat de stroom was uitgevallen, konden er geen wis sels en seinen in de buurt van Den Haag meer worden be diend. In de omgeving van deze stad stonden treinen met passa giers geruime tijd stil. De Rail verkeersleiding heeft die treinen zoveel mogelijk naar dichtstbij zijnde stations gedirigeerd. Treinreizigers werd aangeraden het gebied rond Den Haag te mijden. Doordat het spoor rond Den Haag was geblokkeerd, konden er ook geen tremen meer rijden tussen Zoetermeer, Gouda, Alphen aan den Rijn en Leiden. Na Lisse en Hoofddorp reed het treinverkeer weer wel. De chaos werd nog verder ver groot doordat in enkele stations ook de omroepinstallatie uitviel, waardoor veel reizigers moeilijk konden worden geïnformeerd. Die installatie werkte in Leiden nog wel. Toch was de chaos vooral buiten het station groot. De NS hadden extra bussen naar Leiden Centraal gediri geerd. Het bleef echter lange tijd onduidelijk wanneer die kwa men en in welke hoeveelheden. De reizigers op station Leiden Centraal reageerdengelaten op de zoveelste treinstoring in kor te tijd. Wel werden informatie balies en conducteurs bestormd met verzoeken om informatie. Buiten bij het busstation verza melden zich enkele honderden mensen die op ander vervoer wachtten. De ergernis was groot toen onduidelijk bleef waar die bussen bleven. Gestrande reizigers belden massaal naar het werk en het thuisfront om de vertraging door te geven. Foto: Hielco Kuipers door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - In Duitsland is geschokt gerea geerd op de moord op de bankierszoon Ja kob von Metzier (11) uit Frankfurt am Main. De scholier is vermoedelijk ontvoerd en om gebracht door een 27-jarige rechtenstudent. Het lijk van de jongen werd gisteren, bijna vijf dagen nadat hij spoorloos was verdwe nen, teruggevonden in een meertje in de bossen rond Frankfurt. De politie gaat ervan uit dat de verdachte zijn slachtoffer al kort na zijn ontvoering heeft omgebracht. De familie Von Metzier, eigenaars van de laatste onafhankelijke pri- vé-bank in Duitsland, had maandag een miljoen euro losgeld betaald. De student, die woont tegenover de bushalte waar Jakob verdween, werd niet lang na de overdracht van het losgeld gearresteerd. Hij heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd en is in staat van beschuldiging gesteld. Volgens Duitse media stond hij bekend als een 'normale, rustige vent'. Hij zou de Von Metzler-kinderen bijles hebben gegeven. Mogelijk is Jakob nietsvermoedend en vrij willig bij zijn moordenaar in de auto ge stapt. De politie gaat er van uit dat de ver dachte alleen heeft gehandeld. Drie andere verdachten werden kort na hun arrestatie weer vrijgelaten. Jakob von Metzier verdween vrijdagmorgen, de laatste schooldag voor de herfstvakantie, op weg van school naar huis. Hij werd voor het laatst rond half elf gezien toen hij uit de bus stapte, niet ver van de ouderlijke wo ning. De gymnasiast, die niet werd bevei ligd, stond bekend als voorzichtig. Een uur na de verdwijning werd op de oprij laan van de bankiersvilla een brief aange troffen met de eis tot betaling van het los geld. Op aanraden van de politie besloot de familie er op in te gaan. Bij de geldover dracht, in de nacht van zondag op maan dag, in- een bos niet ver van de villa werd de student geïdentificeerd. Aanvankelijk hield de politie zich op de ach tergrond, omdat zij ervan uitging dat de man zijn slachtoffer zou vrijlaten. Toen dit niet gebeurde, werd hij ingerekend. Een deel van het losgeld werd teruggevonden in de woning van de verdachte. Een groot bos gebied ten zuiden van Frankfurt was maan dag en gisteren door zo'n duizend agenten uitgekamd. Uiteindelijk leidde de arrestant de speurders naar het meertje. Het in 1674 opgerichte bankiershuis Metzier is de oudste Duitse privé-bank. De bank richt zich op ondernemingen en vermogen de particulieren. De 59-jarige Friedrich von Metzier, de vader van Jakob, geeft leiding aan de onderneming. De familie schuwt de openbaarheid, maar de Von Metzlers zijn als weldoeners zeer actief in het culturele le ven van Frankfurt. Zo stond de bankiersfamilie een deel van haar vermogen af aan musea, universiteiten en sociale instellingen. In 2000 gaf Von Metzier ruim een miljoen euro aan sociale projecten, waaronder een tehuis voor ge handicapte kinderen en een tehuis voor on geneeslijk zieke kinderen. De bank, met 650 medewerkers, heeft filialen in de VS, Japan en Ierland. den haag/gpd - De Nederlandse economie is het eerste half jaar van 2002 maar net ontsnapt aan een officiële recessie. In tegen stelling tot eerdere cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) kende de Neder landse economie in die periode geen groei van 0,2 procent, maar bleef die op de nullijn. Op grond van meer en uitge breidere cijfers kwam het CBS vandaag met nieuwe cijfers over de economische groei in de eer ste helft van dit jaar. Het eerste kwartaal laat zelfs een lichte krimp zien van 0,1 pro cent. Eerder werd nog uitgegaan van plus 0,2 procent. Het CBS spreekt officieel van een recessie als twee opeenvol gende kwartalen krimp laten iien neipen een normaie, rusuge veninij zou 11e von mail zijn siacinuuer zuu vrijiaien. luen 1111 en icnanu. gcnue nw<uhuch muujj ïaicn Weggestemde Eberhard pakt strijdbaar nieuwe emmer met verse modder Wurggreep bureaucratie zien. Het scheelde weinig, want uit de gecorrigeerde cijfers blijkt dat de economische groei in het tweede kwartaal op nul uit kwam, terwijl eerder werd uitge gaan van een minimale groei met 0,1 procent. Volgens de CBS-onderzoekers zijn met name slechtere pro ductiecijfers van de industrie verantwoordelijk voor de neer waartse bijstelling. Ook in de bouwnijverheid, de detailhandel en groothandel bleken de cijfers slechter dan gedacht. Maar ook de koopbereidheid van consumenten blijkt lager dan gedacht Aanvankelijk werd uitgegaan van een groei van de bestedingen over het eerste half jaar van 1,1 procent. Dat is naar beneden bijgesteld naar 0,8 pro cent Het Centraal Plan Bureau gaat uit van een groei over het hele jaar 2002 van 0,5 procent. Leiden: 9 miljoen voor EWR/terrein leiden - Leiden krijgt 9,2 mil joen euro subsidie van het rijk voor een bijzonder woning bouwproject op het EWR- Slachthuisterrein. Het Leidse project heeft daarmee zo'n ze ventig concurrenten uit het hele land van zich afgeschud. Op het EWR-terrein moeten huizen naar eigen ontwerp ook voor modale verdieners binnen handbereik komen. Pagina R3 Harmen Siezen ais musicalster leiden - Harmen Siezen heeft zijn laatste Journaal nauwe lijks achter de rug of hij begint een nieuwe carrière. Als musi calster. Hij treedt als verteller op in de hilarische musical 'Rocky over the Rainbow' en is daarmee vrijdag en zondag in de Leidse Schouwburg te zien. „Ik zie het als een soort toet je", zegt de voormalige nieuwslezer. „Jarenlang heb ik ellende over de mensen uitge stort. Nu kan ik ze eindelijk eens laten lachen." Gratis auto bij aankoop woning Hilversum - De huizenmarkt stagneert, dus wat doet de Hil- versumse makelaar Van Vul pen? Hij geeft de koper van een twee-onder-een-kapwo- ning van 479.500 euro uit de jaren twintig er een gratis auto bij. Een leuk maar bescheiden boodschappenkarretje, dat wel, een Fiat Seicento van iets meer dan 7500 euro. Tijdens een open huis afgelopen weekeinde stond de auto op de Hilversumse oprit te pron ken. De stunt trok belangstel ling, zowel positief als nega tief. De een vond het flauwe kul, de ander vond het leuk. Maar verkocht is het huis al met al nog niet. Bomhoff grijpt in bij orthodontisten den haag - Minister Bomhoff (volksgezondheid) wil dat de prijzen van beugels en contro les bij de orthodontist met minstens een kwart omlaag gaan. In een brief heeft hij het College Tarieven Gezond heidszorg daartoe opdracht gegeven. Dat heeft een woord voerder van het ministerie van volksgezondheid gisteren be vestigd. Bomhoff denkt dat or thodontisten onterecht veel geld verdienen aan patiënten. De beschuldigingen komen er op neer dat de orthodontisten woekerwinsten zouden maken en geld in eigen zak steken. Pagina Binnenland 2 (advertentie) Op donderdag 3 oktober ia ona kantnor Rooaeveltstraat 82 vanaf 1 2.30 uur GESLOTEN I Directie Leidsch Dagblad haag/anp - Mede-partij- chter Albert de Booij is vol- het gisteren uit de fractie tte Tweede-Kamerlid Cor hard de man die bij de de werkelijke macht in ien heeft. Hij en Tweede- lerlid Hoogendijk zouden ite ook fractievoorzitter ischenk in hun greep heb- Ook zouden zij al geruime besloten hebben dat minis- leinsbroek van economi- zaken partijleider moet den. „De Booij trekt achter chermen aan alle touw- aldus Eberhard tijdens persconferentie, dbaar pakte hij na afloop LPF-bijltjesdag een nieuwe ner met verse modder. De te klont was bestemd voor ischenk. De fractieleider ostigt volgens Eberhard een ie-auto met chauffeur uit fractiebudget, terwijl hij r ook een eigen budget voor ft als fractievoorzitter. Ook hij met een creditcard on beperkt gebruik maken van het fractiebudget. Vervolgens kreeg De Booij de volle laag. Ook hij, de rechterhand van Pim For- tuyn, zou 'zijn zakken hebben gevuld'. „Hij heeft in zes maan den 77.000 euro bij de partij gedeclareerd aan uren en kos ten, terwijl hij dat geld hele maal niet nodig heeft." Eberhard onthulde gedetail leerd hoe de fractievergadering van gisteren, waarbij hij en Winny de Jong werden 'wegge stemd', is verlopen. Aanvanke lijk wilde een fractiemeerder heid van 15 tegen 9 dat Eber hard en De Jong in de fractie zouden blijven. Ze zouden dan wel een aantal kritische uitla tingen moeten terugnemen en beloven dat ze zich voorlopig rustig zouden houden. Maar toen dit voorstel werd aangenomen zei Wijnschenk volgens Eberhard: „Dan is nu de nieuwe LPF geboren", een dreigement om uit de fractie te stappen. Wijnschenk werd ge steund door Hoogendijk en de (advertentie) fractieleden Zeroual, De Graaf, Smolders, Dekker, Schonewille en Palm. Dat is het voltallige fractiebestuur, minus de afwe zige Eerdmans. Eberhard spreekt van chantage door Wijnschenk. Hij heeft er begrip voor dat een aantal frac tieleden na het dreigement van Wijnschenk alsnog bereid ble ken hem zijn zin te geven om een scheuring te voorkomen. Volgens Eberhard zijn er nog enkele fractieleden van wie de positie aan een zijden draadje hangt. Het gaat onder anderen om Van As en Janssen van Raay. Wat Eberhard zelf gaat doen, weet hij nog niet. „Ik denk er nog over na of ik mijn zetel ter beschikking stel aan de LPF of dat ik als onafhanke lijk Kamerlid verder ga." Winny de Jong is in geen geval van plan haar zetel op te geven. Pagina Binnenland 1: Meer over de crisis in de LPF Commentaar door Jacob van der Meulen hoofddorp - Een simpel A4tje, het zogeheten E112-formulier, staat een levensreddende opera tie van de Hoofddorpse Jolanda Kriek in de weg. Engelse artsen staan klaar om de 42-jarige moeder van twee kinderen te behandelen. De verzekeraar is bereid daarvoor te betalen. De bureaucratie weigert echter dat ene formuliertje af te geven. Bij Jolanda Kriek werd enkele maanden geleden de zeldzame ziekte amyloïdose geconsta teerd. In gewrichten en vitale organen als nieren, lever en hart worden bij Jolanda eiwitten af gezet die veel pijn en functiever lies veroorzaken. Specialisten van het Academisch Ziekenhuis Groningen vertelden haar dat ze nog hooguit anderhalf tot twee jaar te leven zou hebben. Jolanda en haar man Ed Kriek kwamen echter via het internet op het spoor van het Royal Free Hospital in Londen, waar suc cessen zijn geboekt bij de be handeling van amyloïdose-pati ënten. Die behandeling bestaat uit een zeer zware operatie waarbij hart en lever worden ge transplanteerd. Verzekeraar Zwolsche Algemee- ne is bereid de operatie in Lon den te betalen. Voor een opera tie in een ander EU-land dan Nederland moet Jolanda Kriek echter een E112-formulier over leggen. Zo'n formulier wordt al leen verstrekt door ziekenfond sen en daar ligt het probleem. De familie Kriek is namelijk par ticulier verzekerd. In een aantal EU-landen, zoals Nederland, worden particulier verzekerden wel behandeld, als hun verzeke raar maar garant staat. In het Verenigd Koninkrijk ligt dat ech ter anders. De Britse overheid verbiedt ziekenhuizen die deel uitmaken van het National Health Care System particulier verzekerden te behandelen. De Britten willen daarmee zorgtoe- risme voorkomen. Ja, ik word abonnee en Naam Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 I kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55.00 ontvang de krant eerst 2 weken gratis. JlMÜ*_e\ n</ Handtekening: (i vjn controle rwb«oitjing) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B| auemeatfe tieeing 6 m|n Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1