Lisse staat voor grootste project in de geschiedenis drie Hoek zet na 46 jaar voorgoed voet aan wal 'roef met ruimere sluitingstijden in Katwijk DUIN BOLLENSTREEK emeente moet iedereen gelijk behandelen irdwijkerhoutse groentenhandelaar in geweer tegen vergunning ikerhout - Zijn vader p jaar door Noordwijker- is Augustinus verkoopt al jaar groenten en fruit deur. Het is doorwerken, Ak/an twaalf uur zijn eerder Wan uitzondering. Maar ^•dt hij nist zo erg, want iienen van zijn 185 vaste ('ze kuinen bijna de gjjj| 3 me gelijk zetten') is ook !^*4bby. Maa* over één ding tiij zich op het feit dat hij Noordwjkerhoutse col- ;en verguming dreigen te r a aanvragen terwijl alle verkopers-langs-de-deur schot blijven, f x twee jaar loopt het ver- i an de vergunning. Toen (Augustinus een telefoon- de gemeente. Om zicht feen op wat zich langs de ™n Noordwjkerhout af- wilde die cnder meer de 3 CD ante handd inventarise- leokd het kader daarvan zou tinus een vergunning n aanvragen Dat vond hij ....verdreven, want op dat nt reed hij d 32 jaar rond Eordwijkerhcut. Dus zou bij de geneente wel be- cunnen zijn Maar goed. is Augustinus kreeg hij j de toezegghg dat hij een "T-ining voor onbepaalde <su kunnen krijgen. Vooruit taar. Volgens burgemees- Iman is dat van die onbe- tijd overigens beslist ;ezegd. verstrijkt. Een jaar later, je 2001, is er een relle- 'e Zilk. De Noordwijker- kruidenier J. Disseldorp jesloten om na het sluiten |fe|e winkel /an kruidenier - jet een wirkelwagen door k te gaan Deren. Dat leidt >te boosheid bij de overge- Ohzi supermarkteigenaar Ce- e ziet zijn nering daardoor igd en eist dat Disseldorp I Maar de gemeente heeft Scholen naar Sportlaan, sport op Ter Specke Jos Augustinus is verbolgen over de vergunning die hij moet aanvragen. Foto: Dick Hogewoning daar geen mogelijkheden voor. Disseldorp mag als Noordwij- kerhoutse ondernemer zijn wa ren slijten in De Zilk. Alleen bij een vergunningplicht zou de ge meente daar wat aan kunnen doen. Maar zo'n plicht is er nog niet. Dót, vermoedt Augustinus, is de echte reden dat de Noord- wijkerhoutse raad afgelopen donderdag een voorstel kreeg voorgeschoteld waarbij de uit baters van winkel-, fruit- en groentenwagens worden ver plicht om elke twee jaar een ver gunning aan te vragen. Hij is het er totaal niet mee eens. „De enigen die straks een ver gunning moeten aanvragen zijn vier Noordwijkerhoutse onder nemers. En waarom? Omdat wij toevallig in het telefoonboek staan. Er zijn hier veel meer venters: een aardappelhande laar, vijf ijsboeren, twee kaas boeren en bloemenventers. Je kent dat wel: bloemenrijders die een aantal bossen overhouden en die dan langs de deur verko pen. Kijk, ik heb daar niets te gen. Van mij mogen ze. Maar dan moet de gemeente ons wel gelijk behandelen." De politie heeft al aangegeven dat bij het 'opsporen' van die andere handelaren bepaald niet de prioriteit ligt. Toen Augusti nus dat vertelde op het gemeen tehuis, kwam de vraag of hij misschien wilde opletten en de ze handelaren wilde 'aanmel den' als hij ze zag. Kom nou, alsof hij opsporingsambtenaar is. „Ik heb wel wat anders te doen." Augustinus wil overigens best een vergunning aanvragen, maar dan moet het er wel een voor onbepaalde tijd zijn. Dan heeft de gemeente óók zicht op de ambulante handel in het dorp - van de ondernemers die bij de gemeente bekend zijn tenminste. Voor Augustinus en zijn collega's gloort er wat dat betreft licht aan het einde van de tunnel. Toen hij vorige week zijn beklag deed in de gemeen teraad, vond hij een welwillend oor. De raad besloot om het col legevoorstel nog maar een keer in de commissie te bespreken en de groente- en fruithandelaar kreeg al half de toezegging dat hij kan rekenen op een vergun ning voor onbepaalde tijd. Daar kan hij wel mee leven, zegt hij. „Want het gaat me niet om die 40 euro voor een vergunning. Dat kan ik echt wel betalen. Maar het gaat me gewoon om het idee." door Sjaak Smakman lisse - Een schoolcampus bij het Fioretti College aan de Sportlaan en een 'sportcampus' op het hui dige sportpark Ter Specke. Dat is het beeld dat burgemeester en wethouders van Lisse voorlopig voor ogen staat voor de toe komst. Of die plannen haalbaar zijn, is nog een open vraag. Het gaat daarbij niet alleen om de finan ciële haalbaarheid, aldus wet houder Schuijt gisteren bij een toelichting, maar het is ook nog de vraag of een tweede sporthal, een nieuw zwembad, tennishal, sauna, fitness en andere sport- voorzieningen wel allemaal op het-sportpark Ter Specke terecht kunnen. De plannen, die volgende week officieel worden gepresenteerd, hebben him startpunt in sport hal Meerzicht. Die is midden ja ren zestig gebouwd en is vol gens Sportfondsen Nederland, dat voor de gemeente zowel de hal als het zwembadcomplex beheert, zo slecht dat nieuw bouw beter is dan een ingrij pende renovatie. Daarbij kwam dat het Fioretti-bestuur de Ui- termeer (vmbo-havo), Lucia (vmbo) en Fioretti (havo-vwo) wil concentreren rond het hoofdgebouw aan de Sportlaan. Begin dit jaar werd de sportraad om advies gevraagd en in maart kwam die met een verstrekkend voorstel: verplaats sporthal Meerzicht, zwembad De Lis - eveneens stammend uit de jaren zestig en naar hedendaagse be grippen weinig attractief - en de daarbij horende tennishal naar sportpark Ter Specke en gebruik dat om het sportpark opnieuw in te richten. Aan de Sportlaan ontstaat dan meer ruimte voor de concentratie van het voortge zet onderwijs. Een belangrijke vraag is wel of de nieuwbouw van sporthal Meerzicht ook op het sportpark moet plaatsvinden. De 'school campus' aan de Sportlaan heeft zoveel sportfaciliteiten nodig, dat de nieuwe hal wellicht beter daar kan worden gebouwd. Het gebruik door het onderwijs - vooral overdag - en door vereni gingen - 's avonds en in het weekeinde - kan voor een hoge bezettingsgraad zorgen. Aan de Sportlaan moet niet, zo vinden zowel het college als het Fiorettibestuur, één groot ge bouw komen. De drie vormen van voortgezet moeten een 'her kenbaar eigen gezicht' krijgen, aldus Schuijt. Bij die concentra tie wil het college ook het ROC Leiden betrekken, dat nu is ge vestigd in de Poelpolder. Het Fioretti en het ROC willen gaan samenwerken. Of daarmee een einde komt aan de volgens Schuijt 'waanzinnige situatie' dat Lisse drie verschil lende ROC's heeft - het Nova College, het ID-college en het ROC-Leiden - is niet duidelijk. Dat is een zaak voor de oplei dingscentra zelf, vindt hij. Hij ziet wel veel in het toekomst beeld waarbij in Lisse een volle dige MBO-opleiding mogelijk is. Het college ziet ook mogelijkhe den om de nieuwe school een ne' Vnton Dietrich ijk - Adrie Hoek houdt er- »p. Visser snds zijn veertien- *™jong stuurnan geworden afgelopen ïegentien jaar aam op defridens, het Ne- idse onderoeksschip. Na ir op zee zei de zestigjarige jker voorgoec voet aan wal. Hoek neent plaats op de 3C in een wooikamer in Kat- ^Een woonlamer die ver- ad weinig 'iee' laat zien. Ie muur hargt een schilde- van een sclip op woelige i, en boven tafel een Delfts- ve schaal net een vissers- iel. Verder )lijkt uit niets e bewoner vin dit huis een enleven o> het water pracht. „Tja mijn vrouw alt wat er lan de muur hieV', zegt Hoet lachend. „En .°aij hoeft die :ee in huis ook ctio [en;o nodig. )n is Hoek eer visser in hart iaajeren. Zodn hij begint te n over de nep van de zee :n zijn ogen )p. Varen is de e ojjker met de paplepel inge- 5jaa. Zijn vade en een paar ijn broers wiren vissers, en I angetje ging Hoek al wel 'Vin de vakante met zijn va- nee, op eer reis van een weken. „Vrceger lagen de rsschepen her in Katwijk n het kanaal. Daar mocht je als klein jongetje, nog wel op om rond e kijken." Tot itekal op zijn veertiende - zelf Katwijkse vissersvloot ging reken. lie beginjaren op die traw- dat was wel een keihard le- 's Winters op de noordelij- idri ke Noordzee, ruwe golven, kou. Het is een slijtageslag, zeker als je dat tot je 60ste, 65ste doet." Indertijd was het vissen nog veel meer handwerk dan nu. ,Alle vis moest je met de hand van het dek scheppen. Tegenwoor dig gaat dat allemaal met een lo pende band, en dat moet ook wel, met de hoeveelheden die worden binnengehaald." Die ontwikkeling maakte Hoek van dichtbij mee. Hij groeide mee in de automatisering van het vis- sersberoep. „Dat is snel gegaan. Elk jaar weer een stap verder. Je wilt toch altijd vooruit, altijd de techniek verbeteren. Hoek werd al jong stuurman. Op zijn achttiende volgde hij de cursus aan de visserijschool in Katwijk en op zijn negentiende vond hij een schip. „Mijn neef was schipper en had een stuur man nodig. Hij vroeg mij. Dat was wel wat hoor, als jong vent je al stuurman." „De zee fascineerde me, trok me aan. De vrijheid, vissersman is een vrij beroep." En helemaal niet eenzaam, zegt Hoek. „Je doet alles met een team aan boord. Altijd mensen om je heen. Maar daarbuiten, die ein deloze ruimte." Met lede ogen ziet hij aan hoe langzaam maar zeker het be roep van visser verdwijnt uit de Katwijkse samenleving. „Katwijk is allang geen vissersdorp meer. Vroeger lag hier nog een stel vleetloggers. Daarop voeren al duizend man mee. En dan al die mensen die er op de wal nog mee te maken hadden, de net- tenboetsters, noem maar op." Maar nu heeft ook de Visserij- school het al moeilijk. „Met pijn en moeite houden ze die in le ven. Als die verdwijnt, dan komt dat nooit meer terug. Datzelfde Katwijker Adrie Hoek zegt na 46 jaar de zee vaarwel. Foto: Dick Hogewoning heb je ook gezien in Vlaardin- gen, Maassluis en Schevenin- gen." In 1976 stopte Hoek als be roepsvisser. Hij zocht naar een wat regelmatiger bestaan en vond dat op de Koningin Juli ana, het opleidingsschip van de Visserijschool. En zeven jaar la- plaats te geven in het culturele leven. Bij een scholencomplex zoals het Fioretti wellicht wordt, hoort een grote aula die zo kan worden gebouwd dat hij ook dienst kan doen als cultureel centrum. „En er kan ook een mooie horecafacilteit bij ko men", aldus wethouder Schuijt. De plannen worden waarschijn lijk het grootste project voor Lis se uit de geschiedenis. Hoeveel geld ermee is gemoeid, valt vol gens het college op geen stuk ken na te zeggen. Het gaat in elk geval om tientallen miljoenen euro's. Of dat geld er is en of de exploi tatie van met name de sport campus rond valt te krijgen, is nog een open vraag. Er is wel geld op de begroting gereser veerd voor onder meer een nieuwe sporthal, maar dat is bij lange na niet voldoende. Als fi nancieringsbronnen denkt het college onder meer aan de bouw van huizen en kinderop vang langs de Oranjelaan bij het zwembad, woningbouw op de locatie Uitermeer en misschien ook de Lucia - alhoewel De Roon ook een medisch centrum pal naast het bejaardencentrum Berkhout noemde - en (veel) particulier initiatief op het sportpark, zoals fitness, sauna en fysiotherapie. Op welke termijn de plannen kunnen worden gerealiseerd, is ook nog de vraag. Komend jaar is bedoeld voor haalbaarheids onderzoeken, het jaar daarop voor verdere voorbereiding en pas in 2005 staat een begin van de uitvoering op het program ma. Hoe lang het dan nog gaat du ren voordat het werk af is, valt volgens het college absoluut niet te zeggen. Wel is duidelijk dat Ter Specke in elk geval wordt gerealiseerd voordat de Sport laan aan de beurt komt. „Het zwembad en de sporthal zullen toch open moeten blijven totdat er vervanging voor is", aldus Schuijt. ^twijk is geen vissersdorp meer' ter, in 1983, kwam hij terecht op onderzoeksschip Tridens. De af gelopen negentien jaar voer hij met biologen de Noordzee over, om de visstanden en de bodem van de zee te onderzoeken. „De zee is verdeeld in allemaal kwadranten, er is een soort ras ter over gelegd. En daar doe je steekproeven. Alle internationa le onderzoeksschepen, want we doen dat in Europese samen werking, vissen met hetzelfde tuig. En dan onderzoeken de biologen hoe het ervoor staat met de visstand. Ze kijken voor al hoe het met de jonge vissen gaat, of er meer of minder zijn dan in de voorgaande perio des." Dat is nodig vanwege de over- bevissing van de laatste decen nia. Hoek herinnert zich nog dat halverwege de jaren '70 de Noordzee gesloten was voor ha ringvissers. „Biologen zouden het liefst zeggen: sluit die hele Noordzee maar weer een paar jaar. Maar dat is economisch niet haalbaar. Je moet het com promis vinden tussen het eco nomische en het biologische be lang. Wij leveren de cijfers en de in formatie daarvoor aan, en daar mee berekenen ze in Brussel dan de quota." Hoek grijnst even. „Ik heb vroeger als vissers man ook wel eens geroepen: daar klopt niets van. Maar nu doe ik zelf mee met dat onder zoek, en dan is het toch an ders." Jaren geleden zat de zeeman Hoek al eens langere tijd aan wal. Op het ministerie van land bouw en visserij, in een kantoor. „Dat was omdat mijn vrouw ziek was. En een bureaubaan vond ik helemaal niet zo etg, hoor. Maar uiteindelijk trok de zee me toch weer naar zich toe. Ik kwam weer thuis, in mijn ele ment" Leidsch Dagblad A11C1111^ L.\ ANNO 1902 Donderdag 2 October DE KONINGIN-MOEDER TE LEIDEN - De Koningin-Moeder reed na Haar bezoek aan de Visscherij-tentoonstellingte Katwijk, naar Leiden, waar zij aan de grens der gemeente op den Rijnsburgschen weg bij 't Posthof werd opgewacht door den waarnemenden burgemeester, die zich in een gesloten rijtuig daarheen begeven had. Weldra bleek ech ter dat H.M. niet over Rijnsburg en Endegeest was gereden, maar over Valkenburg en verder langs den Haag- of Vinkweg de gemeente was binnen gekomen. Na een gedeelte der stad te hebben doorkruist, kwam het Hofrijtuig met H.M. eindelijk op den Stationsweg aan, waar, nu voorafgegaan door den waarn. burgemeester, weer werd gekeerd en andermaal de stad werd ingegaan. Een bezoek werd nu gebracht aan de Hooglandsche kerk. H.M. betrad het kerkgebouw terwijl het orgel het Wilhelmus speelde en bezichtigde het inwendige der kerk. Vervol gens werd gereden naar de Pieterskerk. Met groote belangstelling werd hier eveneens het trotsche tempelgebouw met zijn vele belang rijke gedenkteekenen in oogenschouw genomen. ANNO 1977 LEIDEN - Diverse majorettenkorpsen deden bij de Stadsgehoor zaal hun best om de eerste prijs in de wacht te slepen in het kleur rijke majorettenconcours. Foto: Archief Leidsch Dagblad Zaterdag 1 oktober ALPHEN AAN DEN RIJN - Jaap van Keulen en Peter van Harskamp, twee vijftienjarige scholieren kunnen zich met recht en reden behalve scholier ook nog uitgever, directeur en redacteur noemen, want de beide jongens hebben besloten om over hun hobby een maandblad te maken en dat te gaan uitgeven ook. De gezamenlijke hobby is lucht vaart, het blad dat ze met ingang van volgende maand het licht zullen laten zien is 'Air News Alphen aan den Rijn'. In hun administratie hebben ze in elk geval al 22 abonnees, terwijl er ook al een lijst be langstellenden is. Peter: "We hebben iemand gevonden die het blad voor ons in off-set wil drukken voor een mats-prijsje, om ons van de grond te helpen. Er zijn inmiddels genoeg mensen die belangstelling hebben voor ons blad. Dus we zullen wel door moeten zetten, dat zijn we aan die mensen wel verplicht". Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) over te gironummer 57055 tJl.v. Dagbladuitgever^ Damiale b.v. Postbus 507, 2003 pa Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d-d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad. Rooscvdtstruat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON rijf. spraken per café en camera op straat Rob Onderwater iruK - Er komt in de weekeinden proef met ruimere sluitingstijden een groot aantal cafés in Katwijk. }ns een periode van vier tot zes we mogen eigenaren langer dan de sluitingstijd van 02.00 uur aan als het binnen nog druk is. 00 uur mogen ze echter niemand binnenlaten. De maatregel bete niet dat de cafés de hele nacht mogen zijn. Per etablissement met gemeente en politie een gstijd afgesproken. Dat gebeurt vrijdag, als de horecaon dernemers en gemeentebestuur een convenant ondertekenen. Tijdens die bijeenkomst wordt ook besproken wel ke cafés aan de proef meedoen. De commissie 'burgers en overheid' en de gemeenteraad moeten nog wel akkoord gaan met de voorstellen van het colle ge- De verruiming van de sluitingstijden is een van de voorstellen om de overlast in het centrum te beperken. Het college is vastberaden er een succes van te ma ken, want direct omwonenden worden aan de hand van een enquête betrok ken bij de proef. Ook de horeca en de bezoekers krijgen een vragenlijst om de gemeente inzicht te geven in het uit gaansleven in Katwijk. Met de maatregel hoopt het college de opeenhoping van veel bezoekers rond sluitingstijd te voorkomen. In het verle den ontstonden er in die periode vechtpartijen, waarbij de politie met man en macht moest ingrijpen om de rust te bewaren. Zelfs de hulp van om liggende korpsen was daarbij nodig. Tijdens de proefperiode staat er op za terdagen een camera gericht op het uit gaansgebied Tramstraat/Badstraat. Voordat de proefperiode ingaat wil de politie al opnames maken van het be wuste centrum. Ook wil het college ge luidsmetingen verrichten in de buurt van de cafés. De politie zal in de proef- weken met vijf extra mensen op straat zijn vertegenwoordigd. C. van der Linden, eigenaar van het ca fé In den Blauwen Bock, is blij met een aantal maatregelen. „Dat er een came ra komt te hangen is alleen maar goed, want dan wordt duidelijk dat de over last op straat niet de schuld is van al leen de horeca." Hij hoopt dat de in houd van het convenant de goedkeu ring van de horeca kan wegdragen. „De vorige keer gingen we niet akkoord om dat er een voorstel in stond, dat de uit baters tot een strook van 25 meter voor hun deur verantwoordelijk waren voor overlast. Dat betekent dat de eigenaar van discotheek Casa Cara verantwoor delijk is voor de overlast van de jeugd die zich ophoudt bij de Sluispoort. Dat kan natuurlijk niet, dat zijn lieden die nooit in een café komen, maar wel voor rottigheid zorgen op straat. Dat is met die camera allemaal goed te zien, daar hadden ze in Katwijk veel eerder mee moeten beginnen." Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. leiden. teL 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 5&7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine.) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtig verstrekken tot het automatN^Nfschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verronden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor oa bezorging: 071-5128 030 ma t/m vr. 18-19.30 uur. za 10-13 uur HDC Uitgeverij Zuid BV is beiast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HOC Uitgeverij Zuid BV. Afdeling lezersservice, postbus 503.2003 PA Haarlem Auteursrechten voorbehouden© 2002 HDC Uitgeverij Zuid BV

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19