Veiligheid cafés redelijk op orde Blauwe LEIDEN REGIO ÏHeinsbroek mag bij Rijn en Vliet komen kijken 'Meer bevoegdheden politie' Rabbae: Leiden blijft illegalen helpen R3 liftnsclub r,°i>kt voor kkdercentrum T'"i LUMC Grote controle voorafgaand aan 3 oktober Piet Shawltjes Cardiologie doorbreekt actie LUMC Villa Kakelbont naast de loft-met-tuin-op-driehoog ■HE! =ie klachten tandartsen woensdag 2 OKTOBER 2002 -ar ts I p°" J- en K Idorp/regio - Het Infor- en Klachtenbureau Ge- leidszorg (IKG) van de re- Ie patiëntenorganisatie Zuid-Holland Noord tot en met 4 oktober een ictie voor klachten over rtsen. Patiënten kunnen Set eerst via internet (ww- °:htenopvangzorg.nl) bij achtenbureau klagen. De aten van de meidactie ,eên in november bekend- ch%kt. Landelijk is het aantal u^en over tandartsen het af- ^n jaar met veertien pro- d®estegen. De meeste 1 e:en gaan over de behan- etj. Patiënten zijn ontevre- het resultaat en klagen E|e manier waarop artsen ten omgaan. Ze vinden eeds vaker de rekening te - De Leidse Lionsclub wil hunzamelen voor het Willem- vider Kinder- en Jeugdcen- hotvan het LUMC. De club voor de optocht uit verkopen. „We hebben 500 porties ingeslagen die emaal aan de man willen en. Dat moet minimaal euro voor het ziekenhuis Ksren", zegt Lions-presi- ïma Kortlang. En wie geen heeft, mag natuurlijk ook m geld doneren. en!avond zetten de leden van insclub nog even de punt- de i voor hun actie. „Het is een academisch zie- zegt Fondsenwerver Israëls van het LUMC. eei»roberen dus niet alleen te ween, maar ook wetenschap- onderzoek te verrichten. diiVe behandelingsmethoden :enkkelen. De kinderen die bij Stegen, komen uit het hele kjP'n zelfs van daarbuiten. En we>ijn patiëntjes die vaak ^e3ien of nog langer in het 'g Pihuis liggen." Het LUMC eniet alleen geld nodig voor har>dische wetenschap, maar de psychosociale om- Hgheden. We hebben zeer gevallen. Ons devies is: Me kinderen vooral ook de >m kind te zijn." eer kostbaar onderdeel uit rogramma is Kindertelevi- <Ve hebben een eigen stu- apparatuur. Alle londeren *"n mee aan de program- Ze produceren, regisseren :senteren hun eigen repor- rSoms vanaf de afdeling, vanuit het ouderlijk huis auit een school van één 3 patiënten. Dat is een zeer >vol project. Op die ma- datiebben de kinderen echt ze naar uitkijken en ze even, heel even het 1 Mijn vergeten. Dat project volledig op vrijwilligers, ^^erige kosten, zoals appa- °or, moeten we zelfbij elkaar l*ceri. Elke donatie is daarom - totrelkom." P^nsclub houdt haar actie ad- ;n onder het motto 'Eet u Denree voor de kindertv van w met- door Marijn Kramp leiden - De veiligheid in de Leid se cafés is redelijk op orde. Dat is de conclusie van de gemeente na een bezoek aan 50 horecagele genheden. Hier en daar moesten wat bierfusten en taps verplaatst, wat lichtbakken bij nooduitgan gen gerepareerd en wat brand blussers nagekeken. „Maar grote ongeregeldheden hebben we niet aangetroffen", meldt A van de Wiel, hoofd van de afdeling handhaving. De afgelopen drie dagen hebben vijf medewerkers van gemeente en brandweer de cafés gecon troleerd op de naleving van de gebruikersvergunning. Vorig jaar controleerden de ambtena ren in de maanden voor het 3 oktoberfeest alle (eet) cafés op brandveiligheid. Toen is vooral gelet op de nooduitgangen en de bouwconstructie. Dit jaar heeft de gemeente dat een vervolg gegeven door te let ten op de naleving van de eisen en voorwaarden die in de ge bruikersvergunning staan opge nomen. Van der Wiel: „We heb ben, kortom, gekeken of de on dernemers die vluchtwegen in de praktijk ook wel vrij houden, er geen versierselen voor de nooduitgangbordjes hangen en of de versierselen wel voldoende brandwerend zijn." De actie is van tevoren aange kondigd bij de horeca-eigena- ren. Zij kregen hierover op 20 september een brief van wet houder Hillebrand. Van de Wiel is te spreken over de uitkomst. „We zijn aan de vooravond van Leidens Ontzet niet op grote problemen gestuit De opstel ling van de horeca-eigenaren was eveneens positief. Zij waren zeer meewerkend en zien dui delijk het belang van brandvei ligheid." Ook heeft de gemeente de cafébazen geadviseerd hun gebruikersvergunning nog eens na te slaan op het maximaal aantal toegestane bezoekers. „Want dat kroegen tijdens 3 ok tober vaak meer bezoekers bin nen hebben, is bekend." Vorig jaar stuitte de gemeente op meer problemen bij de ruim 100 cafés die toen geïnspecteerd werden naar aanleiding van de ramp in café 't Hemeltje in Vo- lendam. Bij veel zaken bleek de brandveiligheid niet op orde. Ondernemers kregen toen een paar weken de tijd om hun zaak op orde te brengen. Vier cafés voldeden uiteindelijk niet aan de eisen en kregen een gebrui kersbeperking opgelegd. Bij hen werd een deel van de zaak ge sloten op last van de gemeente. Bij het (eet)café Odessa aan de Hogewoerd is dat een jaar na dato nog steeds het geval. Eige naar Jansen heeft het afgelopen jaar herhaaldelijk geprobeerd een vergunning voor een ver bouwing te krijgen. Maar tot nu toe werd die niet afgegeven. Pleidooi van WD, CDA en Leefbaar Leiden door Wim Koevoet leiden - De politie moet meer aan handhaving doen en daar toe de beschikking krijgen over extra instrumenten zoals pre ventief fouilleren, wijkverboden en cameratoezicht. Het pleidooi hiervoor kwam gisteravond in de raadscommissie bestuur en veiligheid van de WD, het CDA en Leefbaar Leiden. Vooral deze drie fracties ergeren zich aan de trage besluitvorming, de vele nota's en de beleidsdiscussies óver dit onderwerp. „We heb ben het al weken over de over last van drugsdealers rond Mo len de Valk en op de Nieuwe Beestenmarkt, maar we produ ceren alleen maar papier. Daar wordt de stad niet veiliger van", aldus J. de Haan van het CDA. De CDA'er pleitte voor een 'ste vige repressieve aanpak'. „An ders blijven we doormodderen." Hij zei ook dat door te straffen 'slachtofferschap' serieus wordt genomen en dat straffen ook preventief werken. WD'er De Rooij zit op dezelfde golflengte als het oppositionele CDA. De Rooij vindt dat in het Leidse be leid te veel nadruk op preventie ligt. De WD wil handhaving van de regels tot speerpunt nummer één uitroepen. Burgemeester W. Lemstra zei hierop dat hij het 'verdomt' om over afzonderlijke maatregelen te praten om de veiligheid in de stad naar een hoger niveau te tillen. De Haan: „U reageert ge prikkeld. Dat vind ik winst" Lemstra zei verder dat hij op korte termijn besluiten wil ne men over een totaalpakket en hij staat een aanpak voor waar bij niet alleen aandacht is voor repressie maar ook voor preven tie en de 'zorgkant', zoals de op vang van overlast veroorzaken de junkies en alcoholisten. De burgemeester bracht bij de WD, het CDA en Leefbaar Lei den, samen goed voor 15 zetels, in herinnering dat in eerdere discussies zich geen meerderhe den voor cameratoezicht heb ben afgetekend. In de raads commissie bleken de commis saris van de politie Leiden-Voor schoten, P de Meij en de ge meentepolitiek het wél eens te zijn over de onderwerpen waar aan de meeste aandacht moet worden geschonken. Dat zijn onder meer wapenbezit in uit gaansgelegenheden (Nieuwe Beestenmarkt), zedendelicten, woninginbraken, criminele jon geren, de overlast van en de handel in drugs, winkeldiefstal len (Haarlemmerstraat). Y. van Delft van Groenlinks wil aan het lijstje 'de uitbuiting van illegalen' toevoegen. „Die wor den te werk gesteld tegen een karig loon, moeten woekerprij zen betalen voor een matras in een lege kamer of komen in de vrouwenhandel terecht." Vol gens commissaris De Meij is Leiden onveiliger dan omliggen de gemeenten maar niet onveili ger dan vergelijkbare steden zo als Gouda. „We zijn in staat ge bleken om de criminaliteit niet verder te laten toenemen, de criminaliteit is beheersbaar ge houden." Tevreden is hij daar niet over. „We willen de crimi naliteit terugdringen en dat is niet gelukt." De Meij hield de politici voor dat de politie maar 'één speler in het veld is' en dat 'de regie' bij het gemeentebe stuur vandaan moet komen. De commissaris liet doorscheme ren dat hij niet geheel tevreden is over de wijze waarop die regie wordt gevoerd. „De politiek moet consequenties verbinden aan haar eigen beleid." Dat dat niet altijd gebeurt, bleek later in de vergadering toen de overlast van verslaafden aan hard drugs ter sprake kwam. De gemeenteraad heeft eerder dit jaar besloten wel mobiele op vang voor alcoholisten te rege len maar niet voor junkies. De harde kem zou daarvoor relatief te klein zijn en de kosten veel te hoog. Uit de recente leefbaar heidsmonitor bleek dat de hard- drugsproblematiek de toptien van Leidse problemen is bin nengedrongen. In de gemeente raad lijkt de bereidheid te be staan om het besluit niet tot ge bruikersruimten over te gaan, te heroverwegen. Voor de mobiele keet voor alcoholisten is overi gens nog altijd geen geschikte plek gevonden. leiden - Al vele jaren houdt de bekende dichter Piet Paaltjens, pseudoniem voor Francois Haverschmidt, de wacht aan de Klikspaanweg. Zomer of winter, altijd in dezelfde outfit. Maar met het oog op de feestelijk heden die vanavond in de stad losbarsten heeft iemand hem in het nieuw gestoken. Piet Shawltjens dus. Haverschmidt (1835-1894) verwierf de meeste bekendheid met zijn dichtbundel 'Snikken en Grimlachjes'. Foto: Hielco Kuipers door Roeif Reinders leiden - Voor het eerst sinds ze het zich kunnen herinneren, heb ben de medisch specialisten in de academische ziekenhuizen actie- gevoerd. Het was gisteren zon dag in het LUMC. Radioloog Wim Obermann, lid van het actiecomité in het LUMC, tevreden over de actie? „Ik ben tevreden, ja. Het ging goed. Er zijn geen problemen geweest. Veel lege wachtkamers, maar dat was ook de bedoeling. Omdat we het snel moesten or ganiseren, was het wel iets druk ker dan op een normale zondag of op een 3 oktober. Spoedei sende afspraken gingen gewoon door. Alleen op cardiologie heb ben veel collega's zich niks van de actie aangetrokken. Daar hebben ze gewoon hun pro gramma's gedraaid." Stakingsbrekers, wat vindt u daanan? „Heel vervelend en niet verstan dig. Ik wist het ook niet eens dat ze zouden doorwerken. Ze de den niet mee omdat ze de vori ge cao ook al niks vonden. Een beetje krom, vind ik. Ik heb met ze gepraat en gevraagd of ze er over willen nadenken de volgen de keer wel mee te doen." Wat heeft u gedaan op de eerste stakingsdag van uw leven? „Ik heb wat ingrepen gedaan bij patiënten die niet konden wach ten. Wat materiaal uit een long gehaald en een slang in een hol te met pus gelegd. Een patiënt herkende mij als stakingsleider van de foto uit de krant. Dat was toch wel een vreemde ervaring." Hoe zat het met de rest van het personeel? „De rest moest gewoon door werken natuurlijk. Die konden iets doen waar ze normaal niet snel aan toe komen. Eindelijk een dag zonder werkdruk in het ziekenhuis." En nu? „Als de Vereniging van Acade mische Ziekenhuizen niets van zich laat horen, komen er zeker nieuwe acties." vervolg van voorpagina leiden - Leiden heeft de subsidie voor het EWR/Slachthuisterrein in de wacht gesleept dankzij twee bijzondere kenmerken in de plannen: ondergrondse par keergarages en de mogelijkheid voor aanstaande bewoners om zelf hun huis te ontwerpen. Dat laatste is geen nieuw idee. Projecten waarbij particulieren - binnen bepaalde grenzen - de vorm van hun huis kunnen be palen, waren echter altijd be perkt tot het segment van dure woningen. 'Sociaal particulier opdrachtgeverschap', noemt de gemeente dat. „De 30'er-jaren- villa en een Villa Kakelbont naast de loft-met-tuin-op-drie- hoog", somt de prospectus op, „de cataloguswoning naast het zelfbouwexperiment, de om muurde patio naast het kunst stof rijtjeshuis, de woonwerkwo- ning naast de woongroep." Een tweede bijzonderheid van noejMC?' stad naar een hoger niveau te Leiden onveiliger dan omliggen- plek gevonden. vorm van hun huis kunnen be- Een tweede bijzonderheid w met ^giminister Heinsbroek kan len, en terecht. Hier, in Rijn en elkaar moet houden. Het con- Jij 8pnkort een uitnodiging uit Vliet, zijn de bewoners gemid- tact kan heel positief zijn, ho- j fijt. üjHEr Sül de nieuwbouw is de parkeer ruimte onder de grond. Bedoe ling is om de straten op die ma nier parkachtig en autoluw te maken met veel speelruimte en groen. Het is vooral de onder grondse parkeerruimte die de plannen duur maakt. De rijks subsidie was dus nodig om de huizen betaalbaar te houden. Om de wijk sfeer te geven blij ven de monumentale gebouwen en oude bomen overeind. In de gebouwen van het voormalige slachthuis zijn onder andere de directeurswoning, kantine, stal, en paardenslachthal bedoeld als bedrijfsruimte en openbare voorzieningen. De wijk, met twintig procent so ciale huurwoningen en tachtig procent koopwoningen, moet naar schatting in 2006 klaar zijn. Bewoners uit Leiden-Noord krij gen voorrang bij de inschrijving. „Zo houd je mensen in de wijk die al een band met de wijk hebben", aldus Hillebrand. lt „^minister Heinsbroek kan jenkort een uitnodiging uit tteien verwachten, waarin nog str J fijntjes wordt verwezen ^Jzijn plannetje om bejaar d-tehuizen in te schakelen [ta J kinderopvang. Rijn en fjt Jen Annette's Kinderop- j'willen de minister vragen nderdaad, een kinderdag- ijf in een verzorgingstehuis jtenen. Niet als huldeblijk nieiHeinsbroeks onorthodoxe rmWl, maar om de minister j.baeens duidelijk te maken dat nei'1'r deze keer totaal naast zat. jt je Heinsbroek moet nage- I jjJs dat hij dit soort zaken lat Ap de agenda zet", zegt di- meiur F. van Oosten van Rijn I liet. „Maar verder is het een tle|jogelijk plan. Half Neder- is er inmiddels over geval len, en terecht. Hier, in Rijn en Vliet, zijn de bewoners gemid deld 85 jaar oud. Van die men sen mag je niet meer verwach ten dat ze de verantwoordelijk krijgen over hele jonge kinde ren. Dat kunnen ze gewoon niet aan." J. Vaneman van Annette's Kin deropvang uit Leiden is het, vanuit zijn vakgebied, roerend met Van Oosten. „Het is een belediging voor de mensen die in de kinderopvang werken. Alsof dat alleen maar bestaat uit het zoet houden van kinderen. Onzin, natuurlijk. Er komt ook pedagogiek bij kijken, een stuk je opvoeding. Daar heb je echt gediplomeerde leidsters voor nodig." Wat niet wil zeggen dat je kin deren en oudjes maar verre van C/L De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berend sen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 elkaar moet houden. Het con tact kan heel positief zijn, ho pen Van Oosten en Vaneman vanaf december samen aan te tonen. Maar dan toch op een andere manier dan de minister wil. Annette's Kinderopvang begint eind dit jaar een kinder dagverblijf op de begane grond van Rijn en Vliet Met eigen leidsters, maar wel met de mo gelijkheid om kinderen en ou deren samen activiteiten te la ten ondernemen. Van Oosten: „Ze zullen bijvoorbeeld samen liedjes zingen. Kinderen en ou deren vinden dat vaak geweldig. Of knutselen. Maar het zal hooguit een paar uur per week zijn en altijd op vrijwillige basis. Als een oudere het niet wil, dan hoeft hij niet" Vaneman: „En al die tijd is er een leidster van ons aanwezig. Het is niet de bedoe ling dat de ouderen de zorg dan even overnemen." Met hun ontmoetingen kunnen de twee groepen - zoals Heins broek ook hoopte - werken aan hun normen en waarden, maar vooral aan het respect voor el kaar. Van Oosten: „Ouderen ontwikkelen soms, als ze lange re tijd geen contact hebben met jonge kinderen, een heel nega tief beeld van jongeren. Door ze een paar keer per week samen te brengen, kunnen ze met ei gen ogen zien dat het met de jeugd van tegenwoordig hart stikke meevalt" Vaneman: „Ook voor kinderen kan het na tuurlijk helemaal geen kwaad om, naast hun opa's en oma's, in contact te komen met oudere mensen. Daar leren ze van." Rijn en Vliet is al een tijdje bezig F. van Oosten (links) en J. Vaneman in de tuin van Rijn en Vliet: „Het is mooi om kinderen en ouderen met elkaar in contact te brengen. Maar het moet wel op vrijwillige basis gebeuren." Foto: Henk Bouwman om de buitenwereld het verzor gingstehuis binnen te halen. Zo is op de begane grond inmid dels een groot restaurant inge richt, dat is opengesteld voor mensen uit de buurt. Verder is er een internetcafé - Van Oos ten: 'ook een manier om oude ren en jongeren met elkaar in contact te brengen' - en een bi bliotheek op poten gezet. Daar bij wilde het verzorgingstehuis ook graag een kinderopvang. „Gedeeltelijk uit eigen belang", zegt Van Oosten, „want je wordt als werkgever alleen maar interessanter als je je me dewerkers ook kinderopvang kan bieden. Het is bijna een ar beidsvoorwaarde. Wat is er nu mooier dan dat het kinderdag verblijf gewoon bij je werk zelf is?" Annette's Kinderopvang werd uitverkoren om de kinderop vang in te richten. Het kinder dagverblijf telt 24 plaatsen, waarvan er zes zijn gereser veerd voor personeel van Rijn en Vliet. De kinderen krijgen een eigen, afgeschermde speel plaats, maar zijn daar wel te zien door ouderen. Van Oosten: „Ook hier geldt dat de contac ten vrijwillig moeten zijn, We willen ouderen en kinderen niet confronteren met elkaar. Maar afe ouderen op een bankje wil len genieten van het zicht op spelende kinderen, moet dat kunnen. De belangstelling voor het nieuwe kinderdagverblijf is volgens Vaneman goed. Wim Wegman door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - Zolang minister Nawijn van Vreemdelingenzaken geen deugdelijk uitzettingsbeleid heeft, blijft Leiden uitgeproce deerde vluchtelingen helpen. De dreiging van bestuursdwang om Leiden in het gareel te krijgen, maakt op wethouder Rabbae (vreemdelingenzaken) geen in druk. „Wij hebben een zorg plicht", zei hij gistermiddag tij dens de presentatie van een on derzoek van de Stichting Uitge procedeerde Vluchtelingen in Diakonaal Centrum De Bakkerij. „Door illegalen te helpen, kun nen wij sociale problemen in Leiden beperken." Rabbae meent dat Nederland met de opkomst van de LPF 'een bizarre tijd' doormaakt. „De onderbuik is terug in de po litieke arena. Je kunt wel spre ken van een emancipatie van de domheid." Bij die nieuwe poli tiek van de regering hoort vol gens hem een 'magische fixatie' op de arme kant van de samen leving, die gekenmerkt wordt door afwezigheid van humani teit, tolerantie en acceptatie. „Dat zijn eigenschappen waar voor Nederland tot voor kort in ternationaal werd geprezen." De tot voor kort zo nuchtere Ne derlanders zijn volgens Rabbae 'ten prooi gevallen aan hysterie'. „Zelfs een charismatische dicta tor kan in Nederland op aan hang rekenen", griezelde hij voor een gehoor van (meren deels christelijke) organisaties en instellingen die zich beijve ren om Leidse illegalen te hel per. „God zij dank zijn er men sen met humaniteit, die het ge weten van het land overeind houden." Hij moedigt hen aan om zich tegen 'de onmenselijke doctrine van de regering' te blij ven verzetten. „Het christelijk geweten gaat soms contrair aan de macht." Nadat Nawijn aankondigde dat hij Leiden zal dwingen om het eigen illegalenbeleid op te ge ven, heeft Rabbae bij de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten geïnformeerd of hij dat wel kan. Het antwoord bleek nee. Leiden houdt zich aan de wet. Pas als Nawijn erin slaagt om uitgeprocedeerde illegalen ef fectief uit Nederland te verwij deren, mag hij Leiden dwingen om met de zorg te stoppen. Vol gens Rabbae heeft Nawijn dit nu ook met zoveel woorden er kend. Rabbae verzet zichgtegen het plan van Nawijn om illegaal ver blijf crimineel te maken. „De zwaarste criminelen sturen we naar huis omdat er geen cel be schikbaar is, maar voor moe ders, vaders en kinderen die niets misdaan hebben, is die cel er wel." Ook verwijt hij Nawijn onverantwoord gesjoemel met het Nederlandse staatsburger schap. „Welke garantie biedt nationaliteit als wij jonge, crimi nele Marokkanen met een Ne derlands paspoort wegsturen? Nawijn presenteert zich als de minister van desintegratie." Rabbae kondigde aan dat 'Lei den doorgaat met hulp aan de zwakken'. Hij zoekt steun bij vijf gemeenten in Noord-Brabant, waaronder Culemborg, die een vergelijkbaar illegalenbeleid hebben.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15