Kaartje voor bus en tram fors duurder LUMC voert actie met zondagsdienst voor meer loon Perverse fantasie, lekker weertje. Leuke avond nog! Prijs met 14 procent omhoog Alle kinderboeken verzamelen! Kermisgeraamtes 'Vrijheid fietser in centrum beperkt' Langzaam verkeer niet meer heilig in Leidse binnenstad T ERA 0 u 2 0 0 2 Politieserie Baantjer trekt recordaantal televisiekijkers Een gruwelijk tv-aanbod: 'En dat alles voor ons persoonlijke vertier' n Leidsch Dagblad NR. 43042 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 B Leidsch DINSDAG 1 OKTOBER 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 Internationale 'staatsman Blair thuis in penarie Vreemd licht' achtervolgt automobilisten Taak voor de /rienden van de Rëveilll-je zit erop eshaven vindt aloezie inwoners terecht Moskeebestuur eist excuses van raadslid Hylda Baker Wanneer je stipt bent, is er nooit iemand in de buurt om dat te waarderen 'ers ruziënd ir crisisberaad Dagblad den haag/anp - De kaartjes met twee en drie strippen die in bus sen en trams bij de bestuurder te koop zijn, worden vanaf i januari volgend jaar 14 procent duurder. De grotere kaarten (15 of 45 strip pen) die onder meer bij stations en postkantoren verkrijgbaar zijn, worden ruim 5 procent duurder. Dat heeft minister De Boer (ver keer) gisteren aan de Tweede Ka mer geschreven. Door de prijsverhoging gaat de 15-strippenkaart 6,20 euro kos ten en de 45-strippenkaart 18,30 euro. De kleine kaartjen gaan 1,60 euro (twee strippen) en 2,40 euro (drie strippen) kosten. Vooral mensen die wat minder vaak met het openbaar vervoer reizen of vergeten zijn een gro tere strippenkaart te kopen, zijn op deze kaartjes aangewezen. Reizigersorganisatie Rover is het eens met de prioriteit die De Boer stelt. „De verkoop van los se kaartjes zorgt voor heel wat oponthoud. We zijn het eens met het beleid om de verkoop door chauffeurs te ontmoedi gen. Het gaat vaak om mensen die te besodemieterd zijn om af en toe een grote kaart te ko pen", stelt een woordvoerder. De gemiddelde tariefstijging van alle vervoersbewijzen in het stads- en streekvervoer komt door de ingreep uit op 5,5 pro cent. Vorig jaar stegen de prijzen met 4,5 procent. Rover spreekt van een 'stevige verhoging' van de tarieven. „Maar de stijging is niet zo erg als we hadden ge vreesd." De prijsverhogingen, die dit jaar hoger uitvallen dan de inflatie, zijn het gevolg van de bezuini gingen die het nieuwe kabinet op prinsjesdag heeft aangekon digd. „Wij hebben bij het invul len van deze omvangrijke bezui nigingen moeilijke afwegingen en pijnlijke keuzes moeten ma ken", schrijft De Boer. Gemeenten en provincies zullen nog meer moeten bezuinigen op het openbaar vervoer. Moge lijk zal daarom de liberalisering, in het bijzonder van busdien sten, worden vervroegd. Erva ringen in Amersfoort en de Hoeksche Waard leren dat re gio's tien procent minder geld in het OV hoeven te steken zo dra de diensten zijn aanbesteed. De Boer is hierover in gesprek met de regionale overheden. [erliezen Damrak aoorlogs record joRBURG - Het derde kwartaal b dit jaar was voor beleggers Nederlandse aandelen het chtste kwartaal sinds de reede Wereldoorlog. Het ersverlies bedroeg gemiddeld (8 procent. Het Centraal Bu rn voor de Statistiek heeft be- ferd dat de waarde van de sderlandse aandelen de afge- >en twee jaar met ruim 410 Ijard euro is afgenomen. Het ale rendement is bovendien trk achtergebleven bij het we- idgemiddelde. giïia Economie n haag - LPF-Kamerleden iogendijk en De Jong vlogen aar vanochtend vóór aan- ngvan de fractievergadering de haren. De Jong had haar llega vergeleken met een eeloper uit de Tweede We- Idoorlog, waarop Hoogendijk neus reageerde. „Ik laat dit et over me heengaan, zeker et van een mevrouw met een Bits accent", brieste hij. De Dmst van de vergadering 5 vanochtend nog niet be ad. 1 Binnenland 1 imetrie komt nel in paspoort imlem - Het Nederlandse «poort wordt eind volgend ir of uiterlijk begin 2004 ver- r verbeterd met biometrie. !t ligt daarbij voor de hand de 5sen van de ogen als unieke gevens in het paspoort op te an. Ook een combinatie met h vingerafdruk of de gelaats- htour is mogelijk. Met bio- ftrie kan worden voorkomen t een pas wordt vervalst met hulp van foto's van dubbel- hgers. erfkens speciale Mant bij VN W york - Oud-PvdA-minister ttfkens gaat zich voor de Ver- fgde Naties bezighouden met inoede in de wereld. VN-se- ïtaris-generaal Kofi Annan I dat in New York bekendma- D- Herfkens moet als speciale hegenwoordiger van Annan Apen bij het realiseren van in PO gemaakte beloftes over het fugdringen van armoede in wereld. Rotterdam - Medewerkers van de Kunsthal in Rotterdam legden gis teren de laatste hand aan de inrichting van de tentoonstelling 'Won derland - van Pietje Bell tot Harry Potter'. De expositie wordt morgen, de dag dat ook de 48ste Kinderboekenweek begint, officieel geopend. De Kinderboekenweek heeft als thema 'Ay ay kapitein' en richt zich met name op boeken over water, varen en zeehelden. Rindert Krom hout schreef het traditionele kinderboekenweekgeschenk. Wie mini maal 8,88 euro besteedt, krijgt zijn 'Boris en het woeste water* ca deau. Kromhout is volgende week dinsdag te gast in Leiden en maakt samen met kinderen een vaartocht door de singels. Meer over de kin derboekenweek vandaag op een speciale pagina in het regiokatern. Foto: ANP/Jasper Juinen leiden - Stalen skeletten veranderen langzaam maar zeker in kermisattracties. Kabels worden gelegd voor de stroomaggregaten, die straks de megawatts moeten leveren om molens misselijkmakend snel te laten ronddraaien en luidsprekers hun decibellen uit te laten storten over de massa. Exploitanten zijn vandaag in de Leidse binnenstad druk doende om kramen en funpaleizen op te bouwen. De kermis moet niet alleen leuk wor den, maar ook winstgevend. Want op de opbrengsten van het lunapark draait het hele 3 oktober-feest. De verwachtingen zijn verdeeld. Op het chatforum van Sleutelstad.nl zijn in de aanloop naar het kermisgeweld al verontruste geluiden te horen dat het dit jaar een wat tamme verzameling is geworden. Beroemde attracties met onheilspellende na men als de Rollover, Move K32 zouden het dit jaar laten afweten. Foto: Hielco Kuipers door Roe If Reinders leiden - Drie patiënten. Verder zit er niemand op de bankjes in de hal van het LUMC. De me disch specialisten voeren van daag met een zondagsdienst ac tie voor een hoger loon. Opera ties zijn uitgesteld, afspraken verschoven. „Het is rustig", zegt LUMC- woordvoerder D. Ketting.Al leen de kerkdienst ontbreekt nog, anders was het hier net een echte zondag." Op de zuilen in de hal en de gangen van het zie kenhuis hangen actieposters. 'Specialisten nü in actie. Zorg voor de toekomst.' De ongeveer vijfhonderd specialisten in het Leidse academisch ziekenhuis eisen een salaris dat concurre rend is met het loon van hun collega's in de algemene zieken huizen. „De toekomst van het academisch ziekenhuis is in ge vaar", zegt radioloog W. Ober- mann, lid van het actiecomité. „De opleiding van artsen en het wetenschappelijk onderzoek lij den onder de uitstroom van art sen." Comitélid radioloog M. Wasser: „Het gaat ons niet om het geld." Niet iedereen in het ziekenhuis is daarvan overtuigd. Intensive care-verpleegkundige J. van den Berg vindt dat de actie ten koste gaat van de rest van het zieken huispersoneel. Omdat minister Bomhoff niet met het geld voor de loonsverhoging over de brug komt, moet het wel uit de alge mene ziekenhuispot komen, vreest zij. „Dit betekent dat de overige beroepsgroepen in het LUMC, en met name de ver pleegkundigen, naar salarisver hogingen kunnen fluiten", zegt Van den Berg. „Dat is asociaal." Ook het regionale patiëntenplat form RPCP keurt de actie fel af. „Het is schandalig dat ze actie voeren over de rug van de pati ent", zegt directeur H. van Don gen. „Kun je je voorstellen wat het betekent dat de operatie waar je al lang op hebt gewacht, niet doorgaat? Dat is emotioneel erg belastend." Klachten van patiënten over de operaties of afspraken die niet doorgaan, heeft het RPCP niet gehad. Maar dat wil volgens Van Dongen niet zeggen dat de patiënten de actie niet erg vinden. „Vergeet niet dat patiënten in een enorme afhankelijkheidspo sitie ten opzichte van de specia listen zitten", zegt Van Dongen. Als de artsen dan toch actie wil len voeren, moeten ze de zie kenhuisdirectie treffen en niet de patiënten, vindt Van Dongen. „Een zondagsdienst is een mid del dat niet past bij de kwaal. Hiermee tref je de directie niet, die krijgt haar geld heus wel. Verzin iets anders waar de di rectie wel last van heeft" (advertentie) door Wim Koevoet leiden - De bewegingsvrijheid van de fietser in de Leidse bin nenstad moet worden beperkt. Dat kan door de Breestraat, net als de Haarlemmerstraat tussen 11.00 en 18.00 uur, voor rijwie len tot verboden gebied te ver klaren. De Waaghoofdbrug kan maar beter verdwijnen. Ook al blijft deze oeververbinding, dan moet de fietser die zijn weg door de Mandenmakerssteeg en de Breestraat wil vervolgen, de pas worden afgesneden. Dat kan door aan het uiteinde van de brug een hek te plaatsen dat de fietser als het ware de goede richting induwt: de Aalmarkt. Maar daar kan hij weer niet te recht op marktdagen. Als alter natieven kunnen het Rapenburg en de Steenschuur en de Vrou- wensteeg en de Kippenbrug dienst doen. Ideeën hierover kwamen gister avond tijdens een feestelijk ge tinte bijeenkomst van de pro jectgroep nieuw Aalmarktplan (NAP) boven water. „De fietser is niet heilig", stelde voorzitter C. Waal. NAP bereikte gister avond, precies één dag voor de deadline, definitief overeen stemming over een plan voor het Leidse stadshart Dat plan voorziet in nieuwe winkels in de Mandenmakerssteeg, een win kelpassage in een nieuwe steeg tussen Haarlemmerstraat en Stille Rijn en een daarop aan sluitende nieuwe voetgangers brug die naar de Aalmarkt- school voert Achter de gevel hiervan wordt een cultuurtuin gedacht met uitgangen naar de Breestraat, Aalmarkt en Mandenmakers steeg. In de cultuurtuin komt ook het terras van het theaterca fé van de Stadsgehoorzaal, waaraan een extra zaal wordt toegevoegd plus ruimten voor congressen. Andere onderdelen van het NAP-plan zijn een on dergrondse parkeergarage waar van de meeste plaatsen voor omwonenden zijn bedoeld en een nieuw onderkomen voor het Leids Vrijetijdscentrum. De Waaghoofdbrug, een belangrijke fietsverbinding waarover tijdens de vorige bijeenkomst al wat discussie was, staat sinds gister avond op het lijstje met 'punten waarover nog nader overleg zal plaatsvinden'. Hetzelfde geldt voor de inrich ting van de Breestraat. Er zijn nog geen definitieve besluiten genomen over de plekken van de halteplaatsen van de Rijn Gouwe Lijn. De projectgroep heeft wel uitgesproken dat het grootste deel van de Breestraat als winkelpromenade moet wor den ingericht en de overtuiging groeit dat daar wel een lightrail- verbinding in past maar geen fietsers. De Langebrug is vol gens projectgroeplid A. van Raan geen geschikt alternatief voor de fietsers. Hij pleit ervoor om fietsers met elektronische borden door de stad te gidsen. Met zo'n bewegwijzering komt de fietser aan de weet dat hij wel of niet in de Breestraat en op de marktenroute terecht kan. 5 P E N OKTOBER _H U 1 Z N 2002 R T _E www.era.nl De Cock en zijn assistent Vled- der. Met ruim 2,8 miljoen kijkers was Baantjer het best bekeken programma van de afgelopen week. De serie laat zelfs het Champions Leaguevoetbal en het NOS Journaal achter zich. Volgens Kijk- en Luisteronder zoek is het uitzonderlijk dat een dramaserie ieder seizoen meer kijkers trekt Hilversum - De fans van Baan tjer krijgen maar geen genoeg van de politieserie van RTL 4. Sterker nog, naar de eerste afle vering van de inmiddels achtste reeks die vrijdagavond begon keken meer mensen dan ooit. De aflevering werd door 2.805.000 mensen bekeken en had een marktaandeel van 47 procent. Dat wil zeggen dat bij na de helft van de mensen die op dat moment televisie keek, zijn toestel op RTL 4 had staan. Dat is een absoluut record voor Pagina Media: Een eer om een gastrol in Baantjer te spelen Moord en doodslag, natuurgeweld en oor log, seks, incest en bedrog. Hoeveel afwij kend gedrag krijgt een tv-kijker op een doordeweekse avond voorgeschoteld? Te veel, vindt premier Balkenende. Is het zo veel dat we het gewoon gaan vinden? Een groep redacteuren van deze krant keek een avondje tv. Hilversum - Met het bijbrengen van het verschil tussen goed en kwaad kun je niet jong genoeg beginnen. Moeten ze bij V8 hebben gedacht bij de keuze voor de te kenfilms van Pokémon (16.20 u). Geweld en angstige situaties zijn schering en in slag. De eindstand: vier vechtpartijen, vijf keer de vernietiging van het land der monsters, gebrul en gegil van kwaadaar dige figuurtjes. Maar het goede overwint met lieflijk gezang en keurig taalgebruik. De laatste twintig minuten van The Lost World (Yorin, 17.05 u) zijn van een ander kaliber. De science fictionfilm biedt in re cordtijd zo'n vijf gewonden, een doods bedreiging, een ontvoering, een vecht partij tussen een geketende man en wat volk met drietanden, knotsen en bijlen en naar schatting acht lijken. Tijdens het reclameblok is er tijd om op adem te ko men met een geile shampoospot, drei gend kijkende getatoeëerde vetzakken en wat chips etende bikini's. The Lost World eindigt met het smakkende geluid van het levend opeten van de tegenstander. In de woorden van hoofdpersoon Cen- turia: 'En dat alles voor ons persoonlijke vertier'. Nee, dan JAG (SBS 6 17.59 - 18.55 u), de serie rond de Amerikaanse legeradvocaat Harmon Rabb. Die moet een oplossing vinden voor een gijzeling, daarbij opval lend gehinderd door overheidsdienaren in kogelvrije vesten. Gelukkig is Harm niet voor een kleintje vervaard, zodat het drama eindigt met vrijspraak voor de da der en een verzoening met diens slacht offers. Dat is mede te danken aan de zondebok, die wordt uitgebeeld door een snoepende - of slikkende - CIA'er. Eind goed, al goed en nog gerechtigheid ook. Een heerlijk programma voor het avond eten: spannend en toch ontspannend en wat betreft moraal dik in orde. Helaas, de werkelijkheid is soms gruwe lijker dan de meest perverse fantasie. Het Jeugdjournaal (Nederland 3,18.50 u) schotelt de kids zware kost voor. De veer bootramp in Senegal: 320 gedode kinde ren in recente conflicten tussen Palestij- nen en Israël. We zien de gekapseisde boot en honderden ongeruste familiele den die kijken naar foto's van nog niet geïdentificeerde doden. Het item over het Midden-Oosten wordt ondersteund door beelden van een geëxplodeerde bus, een jongen die een brandbom gooit, vernielde gebouwen in Ram all ah, 24 tanks, een boze Arafat en de vermelding dat diezelfde dag nog een Palestijnse jon gen van dertien de dood vond als gevolg van een kogelwond in het hoofd. Presen tatrice Brecht van Huiten houdt de moed er in: 'Lekker weertje morgen, twintig graden en veel zon. Leuke avond nog. Hoi'. Pagina Media: Een leuke tv-avond? Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat PostcodePtaate Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling C 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling C 54,50 betaling per acceptgiro f 55,00 DM 0 vm controle nabworgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau aik*xn*K**t»tng«nti Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 Leidsch Degbiad. abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden I.IA'.'U Hi.w.reuim.'e

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1