LEIDENS ONTZET Leiden zal altijd feesten op 3 oktober Jan van Hout Oproep Recept 3 «6* Volksvertier of burgerijvermaak? Leidse Gouden Koets in oude luister hersteld Voor ae vrouwen is het ook heet zwaar. R1 ;i< S8'2 WèèèViÜk wil er net zo uitzien als die modellen! MAANDAG 30 SEPTEMBER 2002 et ur uw beste (digitale) foto's van 2 en 3 ober van dit jaar op naar het Leidsch ;blad. De mooiste inzendingen zullen 4 oktober in deze krant worden opge- nen. nail: redactie.ld@damiate.hdc.nl. idingen dienen vóór 4 oktober 9.00 binnen te zijn. Op 7 september 1898 aanvaardde de jonge Koningin Wïlhelmina als inhul digingsgeschenk van de Amsterdam se burgerij een bijzondere staatsieka ros: de Gouden Koets. „Ik denk dat er hooguit vijf van dit soort koetsen we reldwijd rondrijden", zegt André de Jong van de 3 October Vereeniging. Zo heeft het Britse koningshuis een Gouden Koets. En de 3 October Ver eeniging. Het is dus niet vreemd dat de 3 Octo ber Vereeniging in lichte paniek raak te toen enkele jaren geleden bleek dat de koets aan groot onderhoud toe was. „Er zat houtworm in en er moest van alles aan gebeuren. Dat is een kostbare grap en wij hadden daar het geld niet voor." Maar de Geuzen van Boisot brachten redding. Deze sponsorclub van grote, vermogende bedrijven, legt elk jaar een aanzienlijk bedrag neer om speciale projecten van de Vereeniging te financieren. Deze club was bereid om de kosten van restauratie van de koets, zo'n 40.000, voor haar rekening te nemen. De Leidse Gouden Koets kent een lange geschiedenis. Hij moet eigens aan het begin van de negentiende eeuw gebouwd zijn, weet De Jong, in opdracht van het Engelse Koninklijk huis. „Tot 1904 heeft de koets, die toen nog zwart was, in de stallen van Buckingham Palace gestaan." In dat jaar kreeg Londen echter bezoek van een clubje Minervanen. Zij waren be zig met de voorbereiding van de Leidse Maskerade van 1905. „Toen die heren hoorde dat er in de Koninklijke stallen koetsen te koop De 3 October Vereeniging raakte in lichte paniek toen enkele jaren geleden bleek dat haar koets aan groot onderhoud toe was. Foto: 3 October Vereeniging waren, zijn ze gaan kijken. Ze hebben de koets uiteindelijk voor 60 pond ge kocht. De koets werd verscheept naar Nederland en vervolgens voor het ze ker voor die dagen aanzienlijke be drag van ongeveer 1500 gulden ver bouwd. „Ze wilden de koets een Louis XIV-achtige uitstraling geven. Toen is de Koets ook goud gemaakt" In 1909 besloot het Collegium van Minerva om de koets te verkopen aan het Groningse studentencorps, dat de koets voor zijn maskerade van 1910 gebruikte. Na deze optocht werd de koets wederom verkocht. De nieuwe eigenaar schonk de koets uiteindelijk aan de gemeente Leiden, die het rij tuig een paar jaar in De Lakenhal zet te. „De 3 October Vereeniging heeft de koets in de jaren twintig en dertig een paar keer geleend van de Lakenhal voor de Grote Optocht tijdens 3 okto ber. In 1935 kreeg de Vereeniging de koets in bezit. Al die jaren stond hij gestald bij De Jong Stalhouderij aan de Hogewoerd/ Utrechtse Veer. Dat weet ik nog, want die stalhouderij was van mijn vader. Hij reed de Koets ook altijd. De Gouden Koets vormde geen vast onderdeel van de optocht, maar als het uitkwam, reed hij mee. Dan werden er vier of zes schimmels voor de koets gespannen. M'n vader zat in zo'n fraai pakje op de bok en de leidsels, rode, werden geleend uit de Koninklijke Stallen in Den Haag." Tegenwoordig rijdt de Gouden Koets in elke 3 oktoberoptocht mee. En nu dus volledig gerenoveerd. „De oude bok is volledig vervangen, er zat een zwarte barokachtige bak onder koets die daar niet hoorde. Die is dus ver wijderd. Verder is de kroon op het dak gerepareerd, is het complete on derstel gerestaureerd en ga zo maar door. De koets is echt in oude luister hersteld. Ook de ruiten zijn ver nieuwd. Toen bleek dat er in de por tieren van de koets nog losse panelen zaten. Dat heeft nooit iemand gewe ten. Die kunnen omhoog, waarmee het een geblindeerde koets wordt" Volledig gerestaureerd zal de Gouden Koets dus donderdag weer meerijden in de optocht. Nu niet meer met de vader van De Jong op de bok, maar met Rijnsburger Herman Haasnoot. De Jong: „Toen mijn vader er in de jaren zeventig mee stopte, is de koets in bij Haasnoot in stalling gegaan. Niet meer in Leiden dus. Maar het aardige is wel, dat hij in Leiden als klein ventje bij mijn vader het vak ge leerd heeft." Timoteus Waarsenburg fniddelde feestvierder staat schien niet eens bij stil. :t jaarlijkse hoogtepunt leiden, 3 oktober, ontstaat pnzelf. Sinds 1886 zet de 3 »r Vereeniging zich - met Ivan de gemeente en ruim iden - elk jaar weer in om it te organiseren. Dit jaar Ie 109de keer. On et. Niemand zou leze stad nog zonder dit feest kunnen voorstel- laar dat is wel eens anders it. Daarvoor moeten we jg. Op zondag 28 septem- 23 liet de gemeenteraad de kansel in de Leidse ker- et besluit omroepen dat de ionele dankzegging voort- jiet meer tijdens een speci- rdenkingsdienst op 3 ok- zou plaatsvinden, maar op ste zondag na 3 oktober s de gewone kerkdiensten, t was tegen het zere been e lichting studenten die in igen de stad bevolkten, na dit wrede besluit plak- e studenten de stad vol indigingen van een door eorganiseerde uitreiking aring en wittebrood. In de e ochtend van 3 oktober eren vlaggen op alle ge ren van de universiteit, de ntensociëteit, de schouw en het rijksmuseum. Het studenteninitiatief sloeg aan. Die middag staat de hele Bree- straat vol met mensen die wel een gratis haring willen hebben. Dit onverwachte succes inspi reert de heren studenten. In 1836 wordt de inmiddels tradi tionele uitdeling van haring en wittebrood al uitgebreid met al lerlei feestelijke activiteiten zoals mastklimmen en zaklopen op het plein der Groote Ruïne. De plek dus waar tot de ramp met het kruitschip mooie huizen stonden en waar tegenwoordig het Kamerlingh Onnes Labora torium staat. En in 1874 is het helemaal bal. Precies 300 jaar na het echte Ontzet, herdenkt Lei den die dag met dagen feest. Hoogtepunten zijn een bezoek van Koning Willem III aan de stad en een vijf uur durende op tocht. Een jaar of vijftig lang zorgden de studenten dat er jaarlijks een volksfeest was. De laatste jaren kregen zij al hulp van de Com missie voor de Volksbijeenkom sten. En in 1886 werd de 3 Octo ber Vereeniging in het leven ge roepen om de organisatie van de steeds omvangrijker worden de viering over te nemen. Toch bleef 3 oktober verbonden met de Leidse studenten. Zo zocht de burgemeester van Leiden nog rond de eeuwwisseling de Leidse corpsstudenten aan om in rokkostuum toezicht te hou den op de kermis. Het was hun taak om Leidenaars die te diep De 3 October Vereeniging werd in 1886 in het leven geroepen om de organisatie van de steeds omvangrijker wordende viering over te ne men. Archieffoto ens de overlevering vond de Leidse weesjongen Cornells Jop- :.op 3 oktober in een verlaten Spaans kampement een ketel uitspot. Of het verhaal helemaal klopt is de vraag. In elk geval Ideze jongen een heel andere hutspot gevonden dan wij van- de dag eten. Al was het maar omdat de aardappel ten tijde van ntzet van Leiden nog geen gemeengoed was in deze contreien, hoe het ook zij, op 3 oktober eet heel Leiden hutspot. laag het recept voor hutspot Een Zuid-Afrikaans tintje van 1 Vinegar uit de Haarlem- 1 Renate Vlasblom, de ei- van Oil Vinegar, ma- zij de ingrediënten uit pgen el deze pot voor ,e tsonen: d tam srvlees, ;oof° 1 'Ppe- b00 win- ien, 500 uien, JieilKnof- ichili- rt» l'olie 'braad- ,noi 1 eetle- 2; African peper ut, 425 gram Rooihaksk- ies (gemarineerde uitjes) een marinade van 1 dl olijfolie met een eetlepel African Rub (een kruidenmelange van ge roosterde specerijen, komijn, pi ment, koriander, knoflook en chilipoeder) en laat het vlees hierin een half uur marineren", zegt Vlasblom. „Schil de aardap pelen en snijd de winterpeen klein. Kook dit in ongeveer 20 minuten gaar. Fruit de uien aan in 4 eetle pels olijfolie. Braad het vlees aan in de pan, voeg daarna de knoflook- braaisaus toe en stoof het vlees hierin gaar. Stamp de aardappelen, peen en uien door elkaar en breng op smaak met pe per en zout. Serveer hierbij het gestoofde vlees en de Rooihakskeentjies. in het glaasje hadden gekeken huiswaarts te sturen. Tegen woordig is dit natuurlijk on denkbaar. Maar nog altijd heeft de praeses collegii, de voorzitter van Minerva, zitting in het be stuur van de 3 October Vereeni ging. De feestelijke vieringen werden vanaf dit moment steeds groot ser. Tot 1914. In dat jaar is er he lemaal geen feest. Drie jaar lang zou de 3 October Vereeniging het feest stilletjes voorbij laten gaan. De Eerste Wereldoorlog die heel Europa dan in zijn greep heeft, maakt een uitbun dig feest in Leiden ongepast. Hetzelfde gebeurde van 1939 tot en met 1944. In 1939 acht de 3 October Vereeniging het niet comme il faut om in Leiden het Ontzet te vieren terwijl de mobi lisatie aan de gang is. In 1940 zouden de feestelijkheden wel weer hervat worden. Op uitgere kend 10 mei 1940 ontving de toenmalige burgemeester Van de Sande Bakhuyzen een briefje van de 3 October Vereeniging met de volgende tekst: „Hoewel de tijden nog zeer ernstig zijn, wil het bestuur van de 3 October Vereeniging trachten dit jaar weder de jaarlijkse herdenking van Leidens Ontzet op feestelij ke wijze vieren." Het mocht niet zo zijn. De volgende viering zou pas in 1945 zijn. Vanaf de jaren zestig verandert de viering van Leidens Ontzet wederom. De historische op tocht verdwijnt, de thematische optocht verschijnt En muziek, dans en kroegbezoek krijgen een steeds prominentere plek. „Het is grappig om te zien dat de avond van 3 oktober jaren lang dé avond was om op pad te gaan. Daar is de laatste jaren weer een enorme verschuiving in opgetreden. Tegenwoordig gebeurt het op 2 oktober", zegt bestuurslid Lodewijk Kallenberg van de 3 October Vereeniging. „Als Vereeniging willen we een feest voor de stad blijven organi seren. Meegaan met veranderin gen hoort daarbij. We zullen ons de komende jaren meer richten op de feestvierders van 15 tot 35 jaar. Nieuwe programmapunten voor die groep zullen wel ten koste gaan van andere onderde len. Maar traditionele punten als de reveille, de herdenkings dienst in de Pieterskerk, de uit deling van haring en wittebrood, de optocht en de taptoe zullen altijd blijven bestaan", verzekert Kallenberg. „En de kermis zal helemaal nooit verdwijnen. Want dat is nog altijd de financi ële kurk waar dit feest op drijft." Timoteus Waarsenburg „Burgemeester Van der Werf heeft een bronzen standbeeld. Jan van Hout zou een beeld van goud moeten hebben." Dat stelde ooit Karei Bostoen, Leids Neerlandicus en Jan van Hout-kenner. De stadssecretaris is altijd in de schaduw blijven staan van burge meester. Toch den ken histo rici dat het vooral aan Van Hout is te dan ken dat Leiden zich tij dens het Spaanse beleg niet overgaf. Van Hout rechtlijni ge man ge weest zijn. Hij was geen figuur van com promis en poldermodel. Dat bleek bijvoorbeeld toen hij het tijdens het eerste beleg aan de stok kreeg met een dominee. Die maakte bezwaar tegen de tekst die Van Hout's op het perkamenten papiergeld liet drukken: 'Dit ter wille van de vrijheid'. De dominee meende dat de godsdienst voorop moest staan, niet de stedelijke vrijheid. Van Hout zou toen hebben gedreigd met een pis tool de predikant te lijf te gaan. Ook van zijn standpunt 'niet overgeven' was hij niet makke lijk af te brengen. De later zo gevierde held Van der Werf voelde zijn maag knorren en speelde met de gedachte om de Spanjaarden dan maar bin nen te laten. Van Hout moest hem telkens weer in het gareel houden. Een protest demonstra tie van Lei denaars die vóór de overgave waren, liet de secretaris door de schutterij uiteen ran selen. Vriendelijk in de om gang of niet, er bestaat weinig twij fel aan dat Van Hout een be langrijker figuur was dan de burgemeester. Hij kende ieder een en had als secretaris met talloze connecties de beste toegang tot allerlei informatie. Terwijl na het beleg Van der Werf door de prins van Oranje uit zijn functie werd gezet, leg de Van Hout samen met Janus Dousa de basis voor de toe komst van Leiden: de Univer siteit Op 10 maart 1886 schreef on derwijzer en lid van de Commis sie voor Volksfeesten N. Brou wer een brief aan zijn medebe stuurders waarin hij voorstelde om een speciale vereniging op te richten voor 'alle rangen en standen der bevolking (exept de totaal onbeschaafden)' met als doel 'de 3den October levendig te houden en de les der historie luide te blijven prediken dat een volk, dat in zichzelf verdeeld is, ten gronde moet gaan'. De 3 October-lezing wordt elk jaar verzorgd door de vakgroep Geschiedenis van de Universi teit Leiden en vormt inmiddels een vast ingrediënt van de acti viteiten in de aanloop naar de viering van Leidens Ontzet Gis termiddag verzorgde historica Boudien de Vries de lezing in De Lakenhal. De eerste 3 Oktober feesten: volksvertier of vermaak voor de burgerij? De doelstelling was een vereni ging voor het hele volk. En de contributie van slechts een gul den per jaar, voor iedereen te betalen, sloot daar redelijk op aan. Maar nieuwe leden moes ten zich schriftelijk bij de pen ningmeester aanmelden. En schrijven was in die dagen een vaardigheid die het overgrote deel der ongeschoolde arbeiders niet bezat. In de praktijk kon dus niet iedereen lid worden. En daar was de 3 October Vereeni ging eigenlijk helemaal niet rou wig om. Om het verschil tussen leden en niet-leden te benadrukken, splitste de vereniging de eerste jaren het feestterrein, het Schut tersveld, in twee helften op. Het deel voor leden was alleen toe gankelijk op vertoon van een lidmaatschapskaart Uiteraard had het feestterrein voor leden ook iets meer te bieden dan het terrein voor het gewone volk. Zo konden de leden in 1888 op het Schutterveld genieten van heuse 'Negerzangers uit het Congo-ge- bied'. In die dagen was er van een echt volksfeest nog geen sprake. De houding van de 3 October Ver eeniging leek vooral gericht op het 'opvoeden' van het lagere volk in een traditie van be schaafd feestvieren. De angst voor dronken, ongemanierde Leidenaars die het feest zouden verstieren leefde erg bij het be stuur van de 3 October Vereeni ging. In 1888 stelde een aantal leden dat het Schuttersveld te drassig vond, voor om in elk ge val het middagprogramma van de feestelijkheden naar de toen al kroegrijke Beestenmarkt te verplaatsen. Met het argument dat 'de ondervinding heeft ge leerd dat de nabijheid van her bergen demoraliserend werkt op het volk' veegde het bestuur van de 3 October Vereeniging dit voorstel van tafel. Tijdens de viering van Leidens Ontzet in 1892 was het Schut tersveld zo drassig dat de 3 Oc tober Vereeniging geen schei ding had aangebracht tussen het ledenveld en het niet-leden- veld omdat zij van mening was dat de leden nooit in die mod derpoel zouden gaan lopen. Een misrekening. Toen bleek dat de leden ondanks de zompige bo dem toch graag een kijkje wil den nemen bij de poffertjes kraam en de schiettent, moest het bestuur te elfder ure iets re gelen om haar leden 'het mis schien minder aangename sa menzijn met niet-leden' te be sparen. „Pas in de twintigste eeuw wer den de idealen van het bescha vingsoffensief sleetse begrippen en verdween de betuttelende houding. Toen werd '3 oktober' daadwerkelijk een feest voor alle Leidenaars aldus De Vries. Timoteus Waarsenburg Gilles de Geus door Hanco Kolk

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9