IMF: Surseance arme landen ECONOMIE G7-landen rekenen op lichte groei economie Nieuwe campagne Rabobank benadrukt identiteitscrisis 'Begrotingsregels EU niet gaan versoepelen' HEMA klaar voor Europese uitbreiding erland weer fd bij Duitsers tgoedfonds koopt objecten der onderzoek »n Valley irzitter Dexia idt terug rlies Delta lines loopt der op es van S ecabonden Hoogervorst hekelt opstelling Brussel Werkgevers op ramkoers met bonden over lonen 'Schraven verziekt onderhandelingen' a iendam - Nederland reer populairder onder Itoeristen. In de eerste In dit jaar steeg het aan- ^^nachtingen van Duitse vierders in ons land procent tot 4,77 mil- •at heeft een woordvoer- b de overkoepelende or- jtie Toerisme Recreatie land (TRN) gisteren ge- 50 Jinds 1999 nam het aan- jtsland toeristen af. Dat aren er nog 3 miljoen be- |;4o [de oosterburen, vorig i.37 iren dat er nog 2,7 mil- )it jaar verwacht TRN 1,20 liljoen Duitse vakantie- >.50 fs, hetzelfde aantal als in J'gg Volgens de woordvoerder Ui I Duitsers door de econo- ■84 e teruggang dichterbij [daim - Het vastgoedfonds here verkoopt veertien tiële gebouwen en objec tor 115 miljoen pond ster- B2,85 miljoen euro). De jdamse investeerder heeft htend bekendgemaakt [objecten worden ver ban Industrial Property pent Fund en aan Britel Trustees. Het vastgoed- hoopt in de komende den nog meer transacties linden. maandag 3O SEPTEMBER 2002 .45 ,70 1,00 - De malaise in de ICT- loopt verscheidene be- in het Amerikaanse Sili- ley hun budget voor on- en ontwikkeling om brengen. Analisten vre- dit negatief kan uitpak- ir de productiegroei in ctor. Sommigen vragen ilfs af of Silicon Valley in al zijn om het belangrijk- itrum voor technische ïwing te blijven, zo i de Financial Times ,00 «dam - Bestuursvoorzit- [rant van Dexia Bank Ne- Id legt op 1 december zijn neer. Krant zegt zo tijd pn vrijmaken voor andere piten en interesses. Dat iet bedrijf bekendge- De 54-jarige Krant was itig van zakenbank Kem- Co die vorig jaar door werd ingelijfd. Het gaat met de Nederlandse tak Frans-Belgische bank, der bestaat uit het voor- Labouchere. In de loop tober zullen moeder Group en Dexia Bank Ne il hun visie op de toe- en de strategie van hun liten in Nederland be- ïaken. ngton/anp - De Ameri- l luchtvaartmaatschappij Airlines verwacht in het Ie kwartaal een verlies te I van 350 miljoen dollar, 'bijna twee keer zoveel als I tweede kwartaal. Eerder op een na grootste lucht- jiaatschappij van de VS de fchting uitgesproken dat sultaat in het derde kwar- pt veel van het tweede zou in. Toen bedroeg het ver- 6 miljoen dollar. Je kosten te drukken zal Kirlines nog eens 1500 ba- Jn stewardessen en andere [personeel schrappen, is een woordvoerder van Herneming wordt gehoopt i meesten via natuurlijk b vertrekken. Na de aan- o van 11 september [te de luchtvaartmaat- bij al 13.000 banen, felaise in de Amerikaanse partindustrie duurt in- jls een jaar. Met name in pijn veel mensen sinds '11 pber' huiverig om het pg in te stappen. washington/anp - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft dit weekeinde op zijn jaarvergadering grote vooruitgang geboekt met plannen om schuldherstruc turering voor landen een sterk juridisch kader te geven. Het voorstel krijgt de ken merken van de surseanceprocedures die nu eveneens gelden voor bedrijven. Landen worden tijdelijk ontheven van hun betalingsverplichtingen om de gele genheid te krijgen voor ordelijke onder handelingen over hun schulden en wor den minder afhankelijk van het gedrag van hun schuldeisers. Het IMF kreeg van zijn lidstaten de opdracht om voor de volgende bijeenkomst in april met een uitgewerkt plan te komen. „Een hele stap", zo kwalificeert minister van finan ciën Hoogervorst de opdracht. Hooger vorst was namens Nederland aanwezig op de jaarvergadering van het IMF, die 184 lidstaten samenbracht De vooruitgang is vooral het gevolg van een ommezwaai aan Amerikaanse zijde. Toen IMF-onderdirecteur Anne Krueger in november vorig jaar de eerste plannen voor schuldherstructurering lanceerde, kreeg zij nog te maken met een huiverige houding van de VS. Maar de Amerikaan se minister van financiën, Paul O'Neill, verklaarde dit weekeinde dat er geen an dere optie is dan verandering van de hui dige regels. „Nu hebben we alleen slechte keuzes", aldus O'Neill. „Of het IMF blijft geld zen den terwijl er sprake is van slecht leider schap bij de betrokken landen of we zeg gen dat ze geen geld krijgen. Het is nood zakelijk dat we een automatische manier vinden die niet de gewone mensen straft." Weerstand komt er vanuit de hoek van het bankwezen. Zij vrezen door de clau sules meer te worden opgezadeld met de schuldproblemen van regeringen. Nu draait echter het IMF grotendeels op voor de herstructurering, stelt Hooger vorst vast. „Het is goed dat banken ook probleemeigenaar worden. We willen geen wildwest-taferelen meer, maar tot een ordentelijke schuldregulering ko men." Op de achtergrond speelt dat het IMF af wil van het automatisme om als brand weerman op te treden als landen acuut in de financiële problemen gekomen. In hei verleden is gebleken dat grote hulp- pak-ketten aan onder meer Turkije en Ar gentinië niet het resultaat opleverden waarop was gehoopt. Vooral de regering- Bus h wil af van deze miljardenverslin- dende projecten en de voorstellen van het i(MF spelen daar op in. i^92 it - De horecavakbonden |3 FNV en CNV verwachten SQ ig enkele honderden ac- 'ers bij hun manifestatie iarbeurs in Utrecht. In Idag zouden de voorzit- de werknemersorgani- :NV en CNV, L. de Waal ^33 Terpstra, de demonstran- '•00 ispreken. Werkgeversor- tie Koninklijk Horeca Ne rf (KHN) is wel in gesprek incurrerende vakbond De volgens een zegsman it om verkennende ge in. De werkgevers bra- CAO-overleg voor circa werknemers in hotels, its en cafés half juni af. Demonstranten marcheren door de straten van Washington. In de Amerikaanse hoofd stad hielden dit weekeinde het IMF en de Wereldbank hun jaarlijkse vergadering. De demonstratie tegen de uitwassen van het kapitalisme viel samen met protesten tegen de Amerikaanse plannen Irak aan te vallen. Vier demonstranten met een zelfgemaakte spijkerbom werden gearresteerd. Foto: Evan Vucci washington/anp - De zeven rijkste industrielanden, verenigd in de G7, blijven rekenen op economische groei, maar in een gematigder tempo. Dit blijkt uit de slotverklaring die de minis ters van Financiën van de Ver enigde Staten, Canada, Groot- Brittannië, Duitsland, Frankrijk, Italië en Japan dit weekeinde hebben bekendgemaakt na af loop van een samenzijn in Was hington. Dit gebeurde traditio neel voorafgaand aan de jaar vergaderingen van het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank. Met de verklaring nam de G7 nagenoeg dezelfde positie in als het IMF eerder deze week. Dat verlaagde in zijn woensdag ge publiceerde halfjaarlijkse World Economie Outlook de groeiper spectieven van de belangrijkste economieën omdat een sterk economisch herstel tot dusver is uitgebleven. Naar de G7-vergadering was ge zien het moeilijke economische klimaat met spanning uitgeke ken, maar de slotverklaring kwam niet veel verder dan het ventileren van algemeenheden. Doorgaans durven de landen niet openlijk kritiek op elkaar te leveren, hoewel daar nu mis schien wel aanleiding toe was gezien het grote verschil tussen de economische groei in de VS en de magere groei in Europa en Japan. De Amerikaanse minister Paul O'Neill van financiën liet eerder doorschemeren dat zijn regering vindt dat Europa en Ja pan te weinig doen om hun eco nomieën weer op het juiste pad te brengen. In de korte G7-ver- klaring was daar niets van terug te vinden. Volgens de verklaring zal een 'gezond economisch beleid, structurele hervormingen en het werken aan herstel van het ge schonden vertrouwen in het be drijfsleven, tezamen met aan houdende waakzaamheid en sa menwerking, bijdragen aan eco nomische groei in de komende maanden en daarmee een blij vende expansie ondersteunen'. De G7 wijst echter ook op blij vende risico's die dit optimisme kunnen temperen, wat het IMF ook al deed. De risico's werden niet aangegeven, maar ECB-pre- sident Wim Duisenberg, die bij het G7-overleg aanwezig was, maakte duidelijk dat onder meer de onzekerheid op de fi nanciële markten, de politieke situatie in het Midden-Oosten en stijgende olieprijzen het groeipotentieel in het komende jaar kunnen aantasten. Duisen berg zei dat de dalende beurs koersen een negatief effect heb ben op het vertrouwen van con sumenten en investeerders. door Bert Bakker utrecht - De aandelenbeurzen kelderen. Massa's mensen moeten toezien hoe hun financiële buffers verdampen. De financiële wereld kraakt en piept. Maar één bank ziet nieuwe kansen in al deze ramp spoed. Via een campagne die inspeelt op een gevoel onder gewone mensen dat er op de beurs vooral gebakken lucht wordt verkocht, probeert de Rabo bank zijn eigen imago op te poetsen. Op billboards langs de weg valt te lezen: 'Het was tijd voor goudkoorts, het is tijd voor de Rabo bank'. En: 'Het was tijd voor luchtballonnen, het is tijd voor de Rabobank'. Of: 'Het was tijd voor de happy few, het is tijd voor de Rabobank'. De bank zegt hiermee eigenlijk: wij hebben altijd al gewaarschuwd dat beleggen dagdromerij voor rijke nietsnutten is. De bank probeert munt te slaan uit zijn 'anders' zijn dan de andere banken. De Rabobank is nog altijd de enige grote Neder landse bank is die zelf niet aan de beurs genoteerd is. Het is een coöperatieve vereniging en zij hoeft dus geen dividend aan aandeelhouders uit te ke ren. De Rabobank claimt dan ook dat gemaakte winsten rechtstreeks aan de klanten teruggegeven worden via lagere tarieven. Slim die reclamecam pagne, en goed ingespeeld op de omslag in de tijdgeest. Maar de campagnemakers rekenen wel erg stellig op het falend korte termijngeheugen van beleggers. Want wat deed Rabo toen beleggen in de loop van de jaren negentig ineens heel populair werd, toen de Rabobank merkte dat de spaarcenten van de Nederlander steeds vaker naar beleggingsfondsen gingen ten koste van de aloude Rabo-spaarbank- boekjes? De Rabobank nam conform de tijdgeest het beleggingsbedrijf Robeco over. Plus Effecten- bank Stroeve en vermogensbeheerder Schreden Co. De coöperatie investeerde honderden miljoenen, zo niet enkele miljarden om via Rabobank Inter national een graantje mee te pikken van de kapi talen die er in Londen en New York verdiend wer den met investment banking (het assisteren van bedrijven die via de beurs geld willen aantrekken). Zouden de Rabo-camp agnemakers werkelijk den ken dat niemand meer weet dat de bank snel groeiende bedrijven onderhand financierde via dochteronderneming Glilde Investment Manage ment, om ze vervolgens, naar de beurs te brengen, liefst geassisteerd door iRabo Securities? Waar bankierde de Doetinchemse beleggersclub 'D'n Anwas' ook al weer? Natuurlijk heeft de Rabobank alles gedaan om geld te verdienen aan de- goudkoorts van drie jaar geleden. Dat die pogingen goeddeels zijn mislukt, heeft veel te maken met de identiteitscrisis waarin de bank al jaren verkeert, een probleem dat alles te maken heeft juist met het feit dat de bank een coöperatie is (en wil blijven) maar moet opereren in een omgeving waar be ursgenoteerde bedrijven - klanten, maar ook concurrenten - de toon aan geven. Dat de identiteitscrisis voortduurt, bleek onlangs nog toen de bestuursvoorzitter van de Rabobank, Hans Smits, na eindeloze ruzies over de strategie de laan werd uitgestuurd Dat men het publiek nu wijsmaakt dat de Rabobank de enige was die de afgelopen vijf jaar het hoofd koel hield, is op zijn minst opmerkelijk te noemen. washington/anp - Minister Hoogervorst van financiën stuurt aan op een confrontatie met de Europese Commissie. Volgens de bewindsman is er een 'ernstige situatie' ontstaan nu de commissie heeft besloten om zich soepeler op stellen ten opzichte van de begrotingste korten van grote EU-landen als Frankrijk, Duitsland en Italië. Hoogervorst zei dit weekeinde in Washington, waar hij de jaar vergaderingen van het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank bijwoont, dat de geloofwaardigheid rond het begrotingsbeleid ernstig is ge schaad. „Bij het stabiliteitspact wakkert een klein vlammetje", aldus de bewindsman. De Europese Commissie stelde dinsdag voor de regels van het stabiliteitspact, dat in 1996 is opgesteld om een sterke euro te garanderen, op te rekken. In plaats van in 2004 hoeven lid staten daardoor pas in 2006 hun begrotingstekort te hebben weg gewerkt. Met deze versoepeling komt Brussel vooral Frankrijk, Duitsland en Italië tegemoet, die grote moeite hebben om hun begrotingen op orde te brengen en nog kampen met tekorten. Hoogervorst zei 'uitermate ver rast' te zijn door de opstelling van president Duisenberg van de Europese Centrale Bank, die in Washington verklaarde het voorstel van de commissie 'vol ledig te steunen'. Duisenberg is niet bang voor ondermijning van het stabiliteitspact. „Dit heeft niet de uitstraling die we kunrien gebruiken", reageer de Hoogervorst. De bewinds man zal zijn grote bezwaren op 8 oktober kenbaar maken, als de Europese ministers van financi en bijeenkomen voor regulier overleg. Volgens Hoogervorst is het cruciaal hoe de Commissie met Frankrijk omgaat. De Fran se regering heeft dit jaar en in 2003 naar verwachting een be grotingstekort van 2,6 procent van het bruto binnenlands pro duct, waarmee ze breekt met de afspraak dat tekorten moeten worden teruggedrongen. Als de commissie instemt met de Franse begrotingsplannen, is dat het 'definitieve einde' van het stabiliteitspact, aldus Hoo gervorst De bewindsman vreest bovendien dat de Brusselse houding leidt tot uitstel van structurele hervormingen in Eu ropa. vooral op het gebied van gezondheidszorg, sociale zeker heid en pensioenen. den haag/gpd - Werkgevers moeten het dit najaar en komend voorjaar desnoods laten aanko men op arbeidsonrust en stakin gen als de bonden niet zakken met hun looneisen. Dat stelde voorzitter van werkgeversvereni ging VNO-NCW Jacques Schraven dit weekeinde. Volgens FNV Bondgenoten verziekt Schraven het onderhandelingsklimaat ern stig met zijn harde opstelling en 'arrogante praatjes.' Schraven zette dit weekeinde de toon voor een keiharde confron tatie tussen werknemers en werkgevers in de komende CAO-onderhandelingen. Hij stelt dat werkgevers de komen de tijd de rug recht moeten hou den en niet akkoord moeten gaan met de huidige looneis van 3,5 procent. Schraven liet eerder al weten dat hij eerst eens terug wil naar een percentage dat maximaal met een 2 begint. Ver der stelt hij dat de lonen de laat ste jaren veel te snel zijn geste gen dus dat er geen sprake is van loonmatiging, maar van looncorrectie. Ook meent Schraven dat de werknemers voorlopig niet armlastig zullen zijn, 'er is nog voldoende niet bestede koopkracht', zo zei hij in NRC Handelsblad. De voorzitter hamert al lang op de noodzaak van loonmatiging omdat Nederland zich door de hoge lonen uit de markt prijst. Nederlandse producten worden immers te duur voor export, want ze kunnen elders goedko per worden gemaakt of gele verd. Volgens Schraven raakt Nederland op die manier in snel tempo veel werk en dus ook ba nen kwijt aan het, goedkopere, buitenland. FNV Bondgenoten, de grootste vakbondskoepel, valt de harde opstelling van de werkgevers rauw op het dak. „Het is een ar rogant verhaal. Hij zegt eigen lijk: 'jullie moeten naar mij luis teren, anders kunnen we geen zaken doen", reageert woord voerster Els Tieman namens FNV-voorzitter Lodewijk de Waal. „Hij verziekt het klimaat met dit soort arrogante praatjes. Heel vreemd." Tieman voelt zich bovendien in de rug aangevallen door Schra ven. „Waarom roept hij dit in een krant? We zijn als sociale partners onlangs op bezoek ge weest bij het kabinet en zitten op een aantal punten op één lijn. Dan kan hij dit punt ook met ons bespreken. Nu worden wij in een hoek gezet." Het kabinet draagt volgens Tie man ook niet bij aan goede ver houdingen. „Het huidige beleid zorgt alleen maar voor een toe name van de werkloosheid, denk alleen maar aan het af schaffen van de voormalige Melkertbanen, dat zijn zo'n 50.000 extra werklozen. Ook het stopzetten van diverse loonsub sidies kost banen. Daarnaast tast het afschaffen van allerlei maatregelen de koopkracht verder aan. Iedereen wijst nu naar ons dat wij moe ten inbinden. Bij ons gaat werk nog steeds voor inkomen, maar het kan niet van één kant ko men." Woordvoerder Roelf van der Kooij is namens Schraven ver baasd over de reactie van FNV Bondgenoten. „In het hele ver haal staat eigenlijk niets nieuws; iedereen is het er inmiddels over eens dat loonmatiging noodza kelijk is om de Nederlandse eco nomie uit het slop te trekken. Wij willen niks verzieken en ho pen dat we met onze partners tot een sociaal akkoord komen, dat is beter voor iedereen. Daar hechten wij zeer aan. De gevoe ligheid van de bond zal wel bij de rituelen horen die altijd voor afgaan aan CAO-onderhande- lingen. Duidelijk is wel dat als we er niet uitkomen het een heet na- en voorjaar kan wor den." den haag/gpd - Warenhuisketen HEMA opent dit najaar drie testwinkels in Duitsland en wil de formule bij succes in rap tempo verspreiden over grote delen van Europa. Ook in Ne derland komen er zo'n vijftig nieuwe filialen bij. Daarbij wordt vooral gedacht aan klei nere HEMA's in de wijk of kleine gemeentes. HEMA wil de omzet in drie jaar verdubbelen tot meer dan twee miljard euro. „We zijn er nu aan toe om met de HEMA aan de slag te gaan", zegt woordvoerder P. van Bak- kum van moederbedrijf Vendex KBB. „Jarenlang waren we bin nen het concern met andere za ken bezig, maar we hebben de formule HEMA inmiddels geop timaliseerd en goed in de vin gers. Daarom durven we nu on ze tenen in het water te steken in Duitsland. Marktonderzoek geeft ons veel vertrouwen dat we slagen bij onze oosterburen; bovendien zien we al jaren dat Duitse toeristen in Nederland graag naar de HEMA gaan. In België (op dit moment naast Nederland het enige andere land met HEMA's red.) willen we met 55 nieuwe locaties uit breiden tot 80 filialen." Volgens Van Bakkum is het geen probleem dat de HEMA juist in deze tijden van economische te genwind, zeker in Duitsland, zijn nek uitsteekt. „Je kan juist zeggen: als we nu slagen, dan doen we het in betere tijden ze ker goed. Anderhalf jaar geleden kreeg de directie van HEMA groen licht van Vendex KBB en de actuele economie speelt daarbij geen grote rol. Een nieu we HEMA kost een investering van ongeveer één miljoen gul den en dat heb je, als het goed gaat, binnen een jaar terugver diend. Op een totaal investe ringsbudget van 200 miljoen eu ro per jaar zijn een paar nieuwe HEMA's best te behappen." Mocht Duitsland een succes worden, dan sluit Van Bakkum zeker niet uit dat de HEMA ook naar andere landen wordt geëx porteerd. „Frankrijk, Zweden, Oostenrijk, Zwitserland of Luxemburg, het kan allemaal. Maar daar hebben we nog geen enkel concreet plan voor klaar liggen." Verdere uitbreiding in Europa is niet onlogisch, want de HEMA is niet de eerste keten van Vendex KBB die naar meerdere landen uitgebreid wordt. Internationale expansie is voor het concern al een paar jaar een belangrijk on derdeel van de strategie. „M&S mode zit in zes landen. In Frankrijk hebben we al meer dan honderd winkels en bin nenkort beginnen we ook in Spanje. Praxis zit nu ook in Bel gië en Hunkemöller zit in zes landen, als laatste is daar Dene- mar^n bij gekomen. Dus zien Sokken en ondergoed HEMA telt nu nog in Neder land 257 winkels en in België 25. In Nederland worden dat er 300. Het afgelopen halfjaar draaide HEMA een omzet van 438 miljoen. Het meeste geld wordt verdiend met de meer traditionele producten. Num mer één staat ondergoed, ge volgd door sokken. Ook met het ontwikkelen van foto's en cosmetica doet het ruim 75 jaar oude bedrijf het goed. De HEMA wil in de nieuwe opzet ook meer snacks verkopen, om het bedrijf een betere 'versuitstraling' te geven, al dus HEMA-directeur Dirk Goemipne zaterdag in NRC Handelsblad. we ook voor HEMA verdere in- De HEMA wil in hoog tempo in Duitsland winkels openen. „We zien al jaren tenjljonale mogelijkheden." derlaqd graag naar de HEMA gaan." Fot^ANP/Vincent Jannink y dat Duitse toeristen in Ne-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7