IND: Artsen zijn illegaal in Nederland BINNENLAND 'Als je echt bedreigd wordt, krijg je beveiliging' Klaas de Vries kandidaat voor leiderschap PvdA Vliegtuig Connie is eindelijk thuisgekomen ewijs kwijt na met paard potenwisseling 'supermarkt «ter overlijdt heeft, )r ongeval tiers disco irgestoken aldbank zegt egen Melkert COMMENTAAR Priemende vinger e bij botsing ;|egtuigjes (kenrolster n tien gepakt 'Tijdelijk terugtreden Hoogendijk' Glunderende Bulgaren terug in Den Haag Vaker erfelijke ziekte bij Turken en Marokkanen em - Bij een overval op een bi irmarkt in Lochem hebben ie en overvallers zaterdag- gen op elkaar geschoten. lar, i lolitie vuurde op de drie ian vallers toen ze naar hun •ktb i vluchtten. Vanuit de wa- \en schoten die terug. Een van uitii ivervallers, een 19-jarige i uit Borculo, is aangehou- De overvallers kwamen len door de personeelsin- g. Ze bedreigden de afde- schef en eisten geld. Een j de 'ere werknemer kon de poli- ilarmeren. Er vielen geen 'onden en de overvallers gen er met lege handen van- t omdat de Iduis van de fel door een tijdslot niet kon. maand ac 30 SEPTEMBER 2002 c - Met paard en wagen i gaan, een flinke slok op n en vervolgens je rijbe- ioeten inleveren. Dat vam gistermiddag een 65- Tilburger. Hij reed met en wagen door Tilburg n Britse kte daar volgens de poli- controle over paard en ige staniig kwijt. Ook viel hij van popula Een blaastest wees uit de Tw Tilburger ruim 2,5 pro- zhe wa alcohol in zijn bloed had, en pes promille meer dan toe- Chinei n. Hij mankeerde verder Op het bureau moest hij s de op in rijbewijs inleveren. „Hij Na de eel aan het verkeer, het e Eersti ijs wordt in zo'n geval al- vorige genomen", aldus een po- panje, 1 oordvoerder. Egypt! regime to «hout - Een vierjarig jon- Oosterhout is gister- in loverleden aan de gevol Ira an een ongeluk eerder die )e kleuter stond te wach- d door m de straat over te steken, is en sa hij plotseling de weg op Een passerende motor em niet meer ontwijken. den haac/gpd - Tweede-Kamer- lid Klaas de Vries, voormalig mi nister van binnenlandse zaken, is kandidaat voor het leider schap van de PvdA. De Vries maakte zijn kandidatuur giste ren in het tv-programma Bui tenhof bekend. De Vries moet het in elk geval opnemen tegen fractiegenoot Wouter Bos. On zeker is nog of de huidige vice- voorzitter van de fractie, Adri Duivesteijn, zich ook kandidaat stelt. In december kiezen de le den van de PvdA een nieuwe lei der, als opvolger van Ad Mel- kert. De Vries wil een belangrijke rol spelen bij het vernieuwingspro ces dat de PvdA in zijn ogen moet doormaken. „Er ontstond grote ontreddering, dinsdag bij het verschijnen van het kritische rapport over de verkiezingsne derlaag. Het is duidelijk dat de PvdA er niet in geslaagd is de problemen in het land aan te pakken", aldus De Vries. De mensen moeten volgens hem daarom weer meer betrok ken worden bij de partij. „Aan dat proces wil ik graag leiding geven. Het contact tussen de ministers en de leden is erg ver waterd de afgelopen acht jaar. Er was ook weinig bevlogenheid bij de bewindspersonen. En dat terwijl de boodschap van de PvdA goed is. We moeten die boodschap wel beter uitdra gen." De Vries onderschrijft daarmee de kritiek op de verkie zingscampagne in het rapport van de commissie-De Boer. Die concludeerde dat de afstand tussen de partijtop en de men sen in het land erg groot was. De PvdA had niet door hoe de stemming in het land was en daardoor ging de campagne in tegen de publieke opinie. Ook de keuze van Melkert als lijst trekker werd bekritiseerd. Mel kert was te veel een Haags ge zicht en daar zaten de laezers niet op te wachten. Het partijbe stuur distantieerde zich van de kritiek op Melkert. De Vries: „Het rapport van De Boer is goed. Ik ben het niet eens met de kritiek van het be stuur dat bepaalde dingen beter niet gezegd hadden kunnen worden. Alles moet gezegd wor den. Het is tamelijk bizar en amateuristisch om te zien dat partijbestuur en commissie nu vechtend over straat rollen." De Vries is geen voorstander van een bijltjesdag. „Voor mij hoeft niemand op te stappen. Daar gaat het niet om. We moeten met de problemen van het land aan de gang. We hebben een achterstand op andere partijen waar het gaat om de aanpak van die problemen. We hebben geen tijd om vier jaar lang in allerlei zaaltjes kritische rapporten over de partij te bespreken." Klaas de Vries. Foto: ANP/Robin Utrecht ind werd in kritieke toe- naar een ziekenhuis ge- t en overleed daar. De rijder en diens vriendin en lichtgewond. «dam - Drie portiers van iscotheek aan de Wester- I in Rotterdam zijn gister en om half vijf neergesto ken van de portiers werd 1 borst gestoken en moest iperatie ondergaan. Zijn 1 is stabiel, aldus de po- wee van zijn collega's lie- IJteekwonden in hun ge klop. Zij konden na behan- g in het ziekenhuis weer is. De daders van de tij gingen er in een au- door. Over de toedracht je politie nog in het duis- ington - Ad Melkert is >n formeel benoemd tot ndvoerder van de Wereld- De 184 lidstaten van de Idbank en het Intematio- Monetair Fonds (IMF) den met zijn benoeming in is hun jaarvergaderingen ishington. De landen die ederlandse bewindvoerder rertegenwoordigt, lieten dag al weten geen bezwaar bben tegen de benoeming e voormalig PvdA-leider, t volgt Pieter Stek op die irland sinds 1996 bij de 'bank heeft vertegen- lelystad/anp - De Nederlandse Lock heed Constellation, een historisch passa giersvliegtuig met de koosnaam Connie, is zaterdag om 13.30 uur geland op Lely stad Airport Duizenden belangstellen den kwamen naar het vliegveld om de thuiskomst van het viermotorige passa giersvliegtuig uit 1947 te bewonderen. Connie deed er bijna twee weken over om vanuit de Verenigde Staten naar Ne derland te komen. Het vliegtuig had een uur vertraging, omdat Schiphol haar ook wilde begroeten. De bemanning besloot daarom nog een showtje weg te geven boven het Amsterdamse vliegveld. Twintig donateurs, die per persoon 500 euro hebben bijgedragen, mochten za terdag mee in een passagiersvliegtuig dat de Lockheed Constellation tegemoet vloog. Dat toestel en een Lockheed Orion van de Koninklijke Marine begeleidden Connie naar het vliegveld in Lelystad. Connie stond jaren in Amerika. Neder landers kochten het toestel in 1993 om het weer naar Nederland te vliegen. Door gebrek aan sponsors duurde het bijna tien jaar voordat het vliegtuig uiteindelijk weer in haar thuisland landde. Het lucht vaartmuseum Aviodome komt nog steeds 100.000 euro te kort op het volle dige aankoopbedrag van 425.000 euro. Daarom gaat de sponsoractie 'Connie's Comeback' voorlopig door. Connie zal onder de hoede van Aviodo me bij Schiphol bewaard blijven. In het museum is een tentoonstelling te zien over de geschiedenis van het historische passagiersvliegtuig. Wereldwijd bestaan nog maar twee vliegwaardige Lockheeds Constellation. - »r-- •y< *5 -• Wordt Jan Peter Balkenende de premier van het priemende vingertje? In zijn eerste honderd dagen probeert hij in ieder geval een ethische dimensie toe te voegen aan zijn politieke opdracht. Waar hij kan, spreekt de minister-president over een herstel van normen en waarden. Het is letterlijk goedko pe politiek want het kost niks. En het is ook gemakkelijke po litiek, want zijn pleidooien gaan er bij zijn eigen christen-de mocratische achterban vanzelf in als Gods woord in een ou derling. Natuurlijk mag de premier van dit land burgers manen net ter met elkaar om te gaan. En natuurlijk mag de premier zich ergeren aan de gewelddadigheid op het scherm, waar menig televisiekijker al langer last van heeft Maar waar ligt de grens, waarbij de eerste man van het kabinet zichzelf voorbij loopt en de samenleving lastig valt met fatsoensrakkerij? Het voornemen van Balkenende een gesprek aan te knopen met de omroepen over geweld op televisie lijkt zo'n stap te ver. Hoezo moet de minister-president de omroepen aan spreken op hun programmering? Wil hij als een verkapte re geringscommissaris regels opleggen: Big Brother Balkenende is watching you? Nee, die intentie heeft hij niet, zo verklaar de de premier gisteren nadrukkelijk. Maar wat heeft hij dan in hemelsnaam in Hilversum te zoeken? Zeker, bij een kopje thee en een gemoedelijk gesprek kan Balkenende de omroepen aanspreken op hun maatschappe lijke verantwoordelijkheid. Liever geen enge programma's voor acht uur 's avonds alstublieft, want denk aan de tere kinderziel. En zeker geen griezelige films meer, anders ko men onzekere pubers en andere instabiele kijkers maar op verkeerde gedachten. Ziehier, de zotheid van Balkenendes missie. Hij heeft niets te zoeken in Hilversum. Want de verantwoordelijkheid over de omroep is keurig geregeld in dit land. Bij de publieke om roep zijn de leden de baas en bij de commerciële omroepen de klanten. En als de premier de samenleving toch wil waar schuwen, dan heeft hij al zijn wekelijkse televisiepraatje en binnenkort zijn grensverleggende gastoptredens bij Katja en Bridget. -f - m —- r 'J'WCT»»; iT - u - - - V. 0 - Bij een botsing tussen Duitse vliegtuigjes niet ver b ik z de Duitse grens bij Venlo erdagmiddag de piloot van >an de vliegtuigjes om het mij gekomen. Het slachtoffer, Ondf lO-jarige inwoner van het ipen j ie Korschenbroich, was lige b eerling-vlieger die voor de roost e keer alleen vloog. Hij endei n in botsing met het vlieg- Dei van zijn instructeur. Dit te vi tuig raakte zwaar bescha- ,maar kon een noodlan- makert op het vliegveld van i Mönchengladbach. n va itudam - Op een markt in trdam liep-zaterdag een gew keel jonge zakkenrolster te lde lamp. Een meisje van Wit Spijkenisse rolde de r rei itemonnee van een 80-jarige is maar werd gesnapt door oorte i35-jarige Rotterdamse, die dat, politie erbij haalde. Toen de eder (32) haar dochtertje op politiebureau kwam halen, ikte deze volgens de politie stampei dat de politie haar field en proces-verbaal op- kte. In de loop van de za- agmiddag mochten moeder ochter weer naar huis. Het -je krijgt een alternatieve Connie op weg naar huis. Foto: ANP/Olaf Kraak den haag/gpd - De Immigratie- en Naturalisatie Dienst (IND) roept een bemiddelingsbureau op het matje dat de afgelopen vier jaar mogelijk zo'n zestig Zuid-Afrikaanse artsen zonder de vereiste papieren in Nederland aan werk heeft geholpen. Een aantal van hen werkt nu nog in ziekenhuizen in Nederland. De ziekenhuizen die met de be middelaar in zee zijn gegaan, probeerden zo het artsentekort te lenigen. Zuid-Afrikaanse art sen staan in Nederland niet al leen te boek als vakbekwaam, ze spreken ook min of meer dezelf de taal. De betrokken ziekenhuizen wis ten volgens de Nederlandse Ver eniging van Ziekenhuizen niet dat de Zuid-Afrikaanse artsen bij aanvang geen geldige verblijfs- en werkvergunning hadden. Het Bethesda Ziekenhuis in Hooge- veen en het ziekenhuis Walche ren in Vlissingen dreigden door uitzetting van hun kinderarts zelfs afdelingen te moeten slui ten. Om sluiting van afdelingen te voorkomen, regelt de IND nu zo snel mogelijk verblijfspapieren voor de betrokken artsen. „Ei genlijk mogen die mensen hier nu niet werken", aldus een woordvoerder. Hij erkent dat de IND nu feitelijk de 'stront van iemand anders' opruimt. De IND verdenkt het bureau ervan de wet te omzeilen door bemid delingsconstructies. Volgens het in opspraak geraak te bemiddelingsbureau SZMS is een vakbekwaamheidserken ning van het ministerie van volksgezondheid voldoende om alvast aan de slag te kunnen. Het ministerie zelf bestrijdt dat. den haag/gpd-anp - De LPF'ers Ferry Hoogendijk en Theo de Graaf moeten hun Kamerlid maatschap tijdelijk neerleggen. Dat vindt interimvoorzitter Ed Maas van de LPF. Hij wil dat beiden 'de hardnekkige geruch ten dat ze hun Kamerzetel heb ben gekocht' duidelijk weerleg gen. „Enkel roepen dat het on zin is, is erg mager", aldus Maas. Het steekt de LPF-voorzitter dat Hoogendijk en De Graaf aanblij ven als volksvertegenwoordiger, terwijl zij (en andere LPF-Ka- merleden) collega Cor Eberhard onlangs dwongen tijdelijk terug te treden. Dat gebeurde nadat Eberhard er in het Algemeen Dagblad van was beschuldigd dat hij een strafblad had en dat hij voor een Kamerzetel grof geld zou hebben geboden. De beschuldigen konden uiteinde lijk niet hard worden gemaakt. Hoogendijk zei zich 'erg ge krenkt' te voelen door de op merkingen van Maas. „Het eni ge dat ik heb betaald is 50 euro voor het lidmaatschap van de LPF. Ik zou het niet in mijn hoofd halen om geld te bieden voor een Kamerzetel. Ik geef mijn werkkracht aan de partij." Hoogendijk wil snel een gesprek met zijn voorzitter. „Hoogendijk heeft mijn telefoonnummer, dus ik wacht rustig af', reageert Maas. Hoogendijk noemde van daag op Radio 1 de actie van Maas ernstiger dan de beschul digingen van fractiegenote De Jong. „De Jong is in de war, Maas is dat niet." Hoogendijk weersprak de beschuldigingen van fractiegenoten als De Jong, Eberhard en Janssen van Raay dat een deel van de fractie bui tenspel wordt gezet door het fractiebestuur. door Rogier Slop den haag - Het probleem van de illegale Bulgaren in Den Haag heeft veel weg van een badeendje: je kunt het onder water houden, maar als je uit de kuip stapt, duikt 'ie razendsnel weer boven water. Politie-in- vallen, zoals onlangs, en de daaropvolgende uitzettingen hebben geen enkel effect. Bin nen de kortste tijd zijn ze terug in de stad en in het Westland, waar ze een voor Neder landse begrippen karig loontje bij elkaar schrapen. Bij het nog gesloten Esso-station aan de Hoefkade staan in deze duistere maandag ochtenduren enkele tientallen Bulgaren te wachten op de busjes die hen naar het Westland zullen brengen. Veel namaak-Adi- das, rugzakjes, dunne sjekkies. Opvallend veel jongeren. Het is niet bepaald een groep die een schichtige en opgejaagde indruk maakt. Niemand vlucht de bosjes in als je wat vragen stelt. Integendeel. Stralend voert Ivanov (de Bul gaarse tegenhanger van 'De Vries', dus we moeten hem maar op z'n woord geloven) het woord namens een nieuwsgierig samen- klonterend ploegje. Bang voor de politie? „Police no problem", verzekert hij met een brede grijns. De invals- en uitzettingszet- tingsactie leidt zelfs tot enige hilariteit. „Mooi vliegtuig, leuke vlucht", meldt een van de omstanders. Een uitzetting is hoogstens een vervelende onderbreking van de werkzaamheden en van het vaste patroon. Volgens 'Ivanov': drie maanden Nederland, een week Bulgarije, en dan weer drie maanden Nederland. En een uitzetting slaat natuurlijk een wak in je moeizaam verworven spaarpotje, want om met een busje terug te keren van Sofia naar Nederland kost al snel honderd euro. Dat is veel: in de kassen verdienen ze per werkdag van tussen de tien en de twaalf uur 35 a 40 euro, en daar moet dan nog de huur in Transvaal en de Schilderswijk vanaf. Maar de Bulgaren hebben niet de proble men van hun lotgenoten uit de Derde We reld, die via allerlei moeilijke smokkelroutes het land van kassen en honing moeten zien te bereiken. Voor hen ligt de weg ruim open. Tot ziens', riepen sommigen die bij de re cente invallen waren opgepakt. En zo is het ook gegaan. Overheid neemt bewaking van personen volgens politiesocioloog serieus utrecht/gpd - Omdat Marokka nen en Turken in Nederland va ker binnen de eigen familie trouwen, lopen hun kinderen een veel groter risico op dodelij ke erfelijke ziektes. Onder Marokkaanse zuigelingen is de doodsoorzaak in 30 pro cent van de gevallen een erfelij ke ziekte, onder Turken is dat 20 procent, onder Nederlanders 6 procent en onder Surinamers en Antillianen 7 procent Deze erfe lijke ziektes in de stofwisseling, het zenuwstelsel of het bloed, zijn een gevolg van inteelt. Dat toont Ton Schulpen, hoog leraar kindergeneeskunde bij het Wilhelmina Kinderzieken huis in Utrecht, via een onder zoek aan. Hij onderzocht 600 pasgeborenen in de vier grote steden, in 1997, '98 en '99. Zij hebben een anderhalf twee keer grotere kans om dood te gaan, aldus Schulpen zaterdag avond in Nova. HC£ was al lang bekend dat de kindersterfte onder Turken en Marokkanen in Nederland gro ter is dan onder Nederlandse zuigelingen. Schulpen toont nu met cijfers aan dat huwelijken binnen de eigen familie daarvan de belangrijkste oorzaak zijn. Bepaalde zeldzame erfelijke ziekten komen meer voor in Turkije of in Marokko. De kans op zo'n ziekte is erg klein, maar wordt vergroot als binnen de fa milie wordt getrouwd. De ou ders zijn namelijk drager van het gen, dat binnen de familie wordt doorgegeven. Zelf zijn de ouders gezond, maar doordat ze met een familielid trouwen, wordt het gen geactiveerd. Het is bekend dat het risico op erfelijke ziekten en afwijkingen groter is als kinderen worden geboren uit ouders afkomstig uit dezelfde familie. Toch kiest een deel van de Marokkanen en Turken ervoor om een neef of een nicht te trouwen. door Louis Burgers den haag - Er lijkt geen eind te komen aan de reeks be dreigingen die politiek Nederland teistert. Nu is het weer een medewerkster van de Wiardi Beckmanstichting die, bevreesd voor lijf en leden, enkele maanden naar het bui tenland vertrekt. Volgens het kabinet zijn de bedreigingen aan het adres van Ayaan Hirsi Ali echter niet zo ernstig dat zij beveiliging door het rijk nodig heeft. Het gaat om vrijheid van meningsuiting. Tot een half jaar geleden twijfelde niemand in Nederland eraan dat je hier kon zeggen wat je wilde. Sinds 6 mei, de dag waarop Pim Fortuyn werd vermoord, is dat veranderd. Niet alleen politici, die altijd al te maken kregen met dreigementen van wildvreemden, ook voetbaltrainers, televisiemedewerkers en zelfs wetenschappers zijn hun leven niet meer zeker. En de overheid weet daar niet goed raad mee. Neem het geval van de Somalische politicologe Ayaan Hirsi Ali. Als voormalige moslim bekritiseerde zij op te levisie de houding van de islam jegens de vrouw, omdat vrouwen door nogal wat moslims beschouwd worden als tweederangs. Vrijwel direct begonnen de bedreigin- DePViardi Beckmanstichting, het wetenschappelijk in stituut van de PvdA, ving echter bot bij de overheid op het verzoek om beveiliging. Vrijdag nog liet premier Bal kenende weten de bedreigingen aan het adres van Hirsi Ali verwerpelijk te vinden. Maar, voegde hij eraan toe, haar beveiliging is een zaak van de regiopolitie. In dit geval zag de rijksoverheid geen taak, die geldt alleen voor 'bijzondere situaties'. Dat werpt de vraag op wat die bijzondere situaties zijn. Politiesocioloog aan de Vrije Universiteit Jaap Timmer „Ik kan verzekeren dat als iemand serieus bedreigd wordt, hij of zij beveiliging krijgt. De persoon zelf kan dan niet eens meer nee zeggen. Het verhaal dat Fortuyn niet werd beveiligd omdat hij dat niet wenste, kan niet kloppen. Als politicus met een landelijk aanzien had hij daarbij zelf niets in te brengen." Timmer wijst er wel op dat de vraag of iemand beveiligd moet worden altijd een kwestie van inschatting is. Dat kan wel eens fout gaan, stelt hij vast. Daar staat tegen over dat „als je een publieke figuur bent, de overheid zich niet kan permitteren dat je iets overkomt." Beveiliging door rijksdiensten gebeurt in Nederland na dat de instanties een zogenaamde dreigingsanalyse hebben gemaakt. Dat wil zeggen dat Binnenlandse Za ken, justitie en de hoofden van de veiligheidsdiensten nagaan hoe ernstig de dreigementen moeten worden genomen. Deze technische evaluatie vindt plaats nadat de persoon zelf of diens organisatie de zaak heeft ge meld, of wanneijt uit informatie van bijvoorbeeld c^f AIVD (de vroegere BVD) blijkt dat er gevaar bestaat. Het uiteindelijke besluit is een zaak van het ministerie van justitie. Ook de regiopolitie kan maatregelen ne men, maar dat is minder formeel geregeld. Indertijd kreeg bijvoorbeeld verkeersminister Neteleidbs politie bewaking vanuit de regio. De geüniformeerde politie zorgt verder vooral voor de statische beveiliging. Zij be mant de bom- en kogelwerende cabines, zoals die bij ambassades worden geplaatst, maar ook bij woonhui zen van politici. De rijksoverheid kent in elk geval twee afzonderlijke diensten die verantwoordelijk zijn voor de beveiliging van personen. Dat is de Dienst Koninklijke en Diploma tieke Beveiliging (DKDB) en de Brigade Speciale Beveili gingsopdrachten (BSB) van de Koninklijke Marechaus see. Het grote aantal bedreigingen betekent dat inmid dels ook leden van de speciale arrestatieteams (AT) zijn ingeschakeld. Deze diensten staan op dit moment nogal onder druk. Het opleiden van nieuw personeel kost nu eenmaal tijd. Toch gelooft Jaap Timmer niet dat de veiligheid van be dreigde personen hierdoor in gevaar komt. „Iedereen die beveiliging nodig heeft krijgt die ook. Het is niet zo dat als het niet door de beugel kan, de beugel maar gro ter wordt gemaakt. Ik kan mij niet voorstellen dat een van de personen die de afweging moet maken voor de rechter of voor zijn eioen geweten kan verantwoorden dat hij het criterium 3 licht heeft geïnterpreteerd 4

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3