Biologische bom in een weekje klaar GESPREK VAN DE DAG 'Acute dreiging komt van biologische en chemische middelen in terroristische handen' Duizenden doden door de eeuwen heen HDC152 MENSELIJK De zangeres van de Zweedse popgroep ROXETTE moet vol gende week een ope ratie ondergaan om een HERSENTU MOR te laten verwij deren. Dat heeft een woordvoerster ge meld. De Europese tournee van de band is in verband met de operatie afgelast. De 44-jarige Marie Fre- driksson belandde twee weken geleden in het ziekenhuis na dat zij het bewust zijn had verloren en met haar hoofd tegen het aanrecht was gevallen. Artsen ontdekten toen het gezwel. Roxette scoorde hits met 'Joyride' en 'The Look'. Foto: AP De halve kokosnoot die KAPITEIN WILLIAM BLIGH als kom gebruikte op zijn reis van veertig dagen in een open boot na de muiterij op het schip de Bounty in 1789, is op een veiling in Londen verkocht voor 71.700 pond (bijna 113.000 euro). Het Londens Nationaal Maritiem Museum kocht de kom, met nog een paar relikwieën die werden geveild bij Christie's. Op de buitenkant van de kom kerfde Bligh zijn initialen en de tekst 'De kom waaruit ik mijn miserabele rantsoen eet'. Een echtpaar uit Nieuw-Zeeland, afstammelingen van de beroem de kapitein, bracht de spullen in. De acteur Arnold Schwarzenegger ziet liever niet dat er een gigantisch TERMINATOR- STANDBEELD verrijst in een park in zijn ge boortestad Graz in Oostenrijk. Dat heeft het Forum Stadtpark, dat zich inzet voor de plaatsing van het standbeeld, gis teren gezegd. Het Forum ontving vorige week een brief van de acteur die onlangs de opna mes van een derde Terminator-film afrondde.Hij zei dat hij zich gevleid voelde, maar dat hij het een beter idee vond om het geld te besteden aan sociale projecten en de Paralympische Spelen", zei een woordvoerster van het Forum. Het metalen standbeeld dat het Forum in het park wil neerzetten moet zo'n 25 meter hoog worden zo dat het boven alle bomen uittorent. Foto: AP Holle Bolle Gijs en Langnek, twee bekende sprookjesfiguren van de EFTELING, komen in mi niformaat naar MADURO- DAM. Op zijn beurt krijgt de Eftelingeen miniatuur dorp van het Haagse Ma- durodam. Het idee voor de uitwisseling is ontstaan doordat beide attractiepar ken dit jaar een halve eeuw bestaan. Naast Holle Bolle Gijs en Langnek komt er ook een paddestoel die muziek maakt in Maduro- dam. Dat heeft een woord voerder van de Efteling in het Brabantse Kaatsheuvel bekendgemaakt. De ont hulling van de sprookjesfi guren in Madurodam en de opening van het minidorp in de Efteling zijn morgen. SBS6 heeft gisteren in de uitzending over de uitreiking van de GOUDEN BEELDEN voor Nederlandse tv- programma's zijn ei gen winnaar, PETER R. DE VRIES, niet genoemd. Het SBS6-programma bet televisiejaar 2001-2002 toonde een verslag van het Nationale Omroep- gala in Hilversum, waar donderdag de Nederlandse Gouden Beelden werden uit gereikt. Het pro gramma repte echter met geen woord over de 'eigen' winnaar in de categorie Informatie, Peter R. de Vries.Alles kwam aan bod, maar mijn prijs en de categorie werden in de hele uitzending niet vermeld, alsof het gewoon niet bestaat", reageerde de onthutste misdaadverslaggever gisteravond. ,,Een gê nante vertoning, vooral als je bedenkt dat ik de enige SBS6-winnaar ben." ,,Het is hoogst merkwaardig. We gaan dit tot op de bodem uitzoeken", aldus de woord voerder van SBS6. Foto: GPD Het 'enfant terrible' van het Belgische koningshuis, PRINS LAURENT, gaat volgend jaar trouwen. Dat meld de de commerciële televisiezender VTM afgelopen week einde. De verloving van de jongste zoon van koning Albert II met Claire Cooms, dochter van een Belgische moeder en een Britse vader, zou in november bekend worden ge maakt. Het is niet voor het eerst dat Laurent door de Bel gische media wordt 'uitgehuwelijkt', maar dit keer zou het menens zijn. Volgens VTM hebben bronnen rondom Laurent het nieuws over de aanstaande verloving beves tigd. De bruiloft staat volgens de omroep gepland voor mei of juni 2003. Het Belgische Hof geeft voorlopig geen commentaar. PRINSES ANNE, de enige dochter van de Britse ko ningin Elizabeth II, moet voorde rechter verschij nen, omdat haar HOND een echt paar heeft aange vallen. Ook haar echtgenoot, Tim Laurence, is ge daagd. Dat heeft een woordvoerder van Buckingham Palace gisteren bevestigd. Het boulevardblad Mail on Sunday meldde gisteren dat het echtpaar werd aangevallen toen de prinses en haar man hun bullterriërs oefenden in een park. Het echtpaar liep geen verwondingen op. Vol gens de krant zijn Anne en haar man 9 oktober gedaagd. Het is vermoedelijk de eerste keer dat een vooraanstaand lid van het Britse koninklijk huis voor de strafrechter moet verschijnen voor een andere strafbaar feit dan een snelheidsovertreding. Foto: AP De productie van biologische en chemische wapens is een eenvoudige procedure waarvoor een grote fa briek helemaal niet nodig is, zeggen deskundigen. Foto: AP ca's en goedkope elektronica die met irritante geluidjes vanaf de achterbank de gehoorgan gen teisterde op de 1500 kilometer naar een Zuid-Franse vakantiebestemming. CNee sorry, het bonnetje om te ruilen heb ik niet meer. j Dit soort gedrag kun je het beste ontivikkelen in een periode dat je zelf nog geen kinderen hebt. Dat geeft een grote mate van immuniteit. Kwetsbaar word je pas in de fase nadat je je zelf hebt voortgeplant. Noem maar iets wat herrie maakt, smerig kleeft of afgeeft in een viesgroene kleur, mijn nazaten hebben het al lemaal van wraakzuchtige ooms en tantes ge kregen. Kinderspeelgoed kopen is oorlog. Een bewust fout cadeau is een soort Paard van Troje dat je gezin binnendraaft, openbarst en dan een tijdlang voor veel ellende zorgt. De lol voor de gulle gever zit hem in de wetenschap dat hij een familielid een gevoelige slag toe brengt. Direct resultaat van zijn werk heeft hij niet. Hij moet het doen met de vernietigende blikken van zijn slachtoffers, die weten dat de werkelijk aan te richten ellende nog moet ko men. jfe De ultieme vorm van oorlogvoering de psy chologische, is mij het liefst. Het bespaart je een gang tiaar de speelgoedwinkel, en je geeft toch iets wat de ouders in het gezin van de vij and (het liefst familieleden, goede vrienden mag ook) onwelgevallig is. Als je broers en (in mijn geval) zussen kinderen hebben die min stens vijfjaar ouder zijn dan die van jou, is het geduldig wachten op je kans. Die komt vanzelf. Mijn gloriemoment beleefde ik vorige week zondag traditioneel de dag dat bij ons in het dorp familieleden bij elkaar klitten om zich zo'n twee uur aan elkaar te ergeren. De kinde ren scholen samen in een afzonderlijke ruim te, tot aan het jaar dat ze gaan puberen. Dan vinden ze zichzelf oud en zeker wijs genoeg om bij de volwassenen te zitten. Allerlei opvoe dingsvraagstukken worden opeens onderwerp van openbaar debat. Ik geef ongevraagde ad viezen voor drankgebruik, het organiseren van examenfeestjes, de omgang met meisjes (of jongens, al naar gelang de gesprekspartners) en het opvoeren van de scooter of andere ge- ïield kte.I igml ochti ijekr motoriseerde rijwielen. De ultieme wraak alle karaoke-setjes, houten hamerbanken, |q| listische machinegeweren met lichtspoorn nitie en andere rampcadeaus van de afgel jaren, komt als mijn tivee oudste nichtjes len opgaan voor de navelpiercing Cpiers-r zegt mijn moeder, wat eigenlijk een veel bt rm; woord is). En er zich een neefje aandient d ie en zeurt om een hanenkam, een paardenstal gen c zwartgelakte nagels. De ouders zijn daar, een eufemisme te gebruiken, nog niet aan Maar oom Dick is sterk voor. Hij spreekt b vluc vlogen over het ontivikkelen van de eigen schoi identiteit, het belang van deze cultuuruita iverv£ binnen de groep en de schoonheidsidealen i uit 1 een nieuwe generatie jongeren. Nichtjes en neef hangen aan zijn lippen. En hij is immuun voor de wraak van zuss g- Ze en zwagers. tehef Zijn tienjarige dochter valt al flauw bij del ere w dachte aan gaatjes in haar oren. tarm onde ien ei form 4eld« nkor lolitif valle Dec lend De moderne geschiedenis geeft we tenschappers die zich zorgen ma ken over bioterreur door terroristen gelijk. De Amerikaanse sekte 'Order of the rising sun' had in 1972 de beschik king over een monster van Sal monella typhi, veroorzaker van ty fus. De radicale Baader Meinhof- groep bleek in 1980 in het bezit van de bacterie Closteridium botulinum maker van het dodelijke botuline- gif- De eerste aanslag door een 'burger- groep' met dodelijke afloop was in 1995 toen de Japanse sekte Aum Shinrikyo het zenuwgas sarin in de metro van Tokyo verspreidde. Twaalf mensen kwamen om het le ven. De sekte bleek ook in het bezit van Bacillus anthraxis - de milt vuurbacterie - en de genoemde bacterie voor botulinegif. Op het militaire slagveld gaat de ge schiedenis van biologische wapens eeuwen verder terug. Tijdens de Frans-Britse oorlogen in Amerika - N gaa oen loete vam Tilbi env\ itseèkte c tvi coi tussen 1754 en 1767 gaven Bril troepen lakens met het pokken1 aan indianen. Van sommige stanüif men stierf de helft van de popula c. Japan heeft toegegeven in de Tw de Wereldoorlog biologische wa pens (paratyfus, miltvuur en pes hebben gebruikt tegen de Chin< bevolking en krijgsgevangenen. Voor chemische wapens is de oj somming nog uitvoeriger. Na de mosterdgasaanvallen in de Eerst^ji Wereldoorlog, is het in de vorige eeuw ook gebruikt door Spanje, 1 lië, de Sovjet-Unie, Japan, Egypte Irak. Dat Irak daadwerkelijk chemisch en biologische voorraden heeft, staat vast. In 1995 gaf het regime te beschikken over honderden tc nen mosterdgas en zenuwgassenjuil Het werd al met dodelijk effect in 1 gezet in de jaren tachtig tegen I In maart 1988 werden duizendi Koerden in Halabja gedood dooi een aanval met mosterdgas en 'nt ligkv Eei Tilb i-jalcoh pro leén- H Oph ipjnrijl peel a js w geno Boord1 utc ire 0 «hol litOi ovei Irajanee len )e klc ir inde ij pi Eer Het is de maand van de massa vernietigingswapens. Irak heeft biologische en chemische wa pens en kan ze drie kwartier na het bevel inzetten, zo meldt het langverwachte rapport van de Britse regering. Aan een nucleair wapen wordt hard gewerkt, maar de bom is nog niet gereed. Ter wijl de politieke discussie over de betrouwbaarheid van premier Blairs bevindingen volop woedt, kijken wetenschappers verwon derd toe. Het zijn vooral de inter nationale terreurgroepen die we moeten vrezen. „De politiek heeft van oudsher de neiging het volk gerust te stellen. We hebben als weten schappers dan de taak om de feiten te laten zien", zegt bio chemicus Huub Schellekens van de Universiteit Utrecht. De feiten zijn volgens Schelle kens alarmerend genoeg. Een atoombom in de handen van Saddam Hussein is op dit mo ment niet het grootste gevaar. De acute dreiging komt van bio logische en chemische strijd middelen die in handen van ter roristen vallen. Bij het maken van kernwapens vormen de specialistische ken nis, grondstoffen en productie methoden een barrière. Bij bio logische en chemische wapens zijn die drie belemmeringen er niet. Chemische en vooral bio logische wapens zijn kinderlijk eenvoudig te maken. „Ja, het is echt simpel", verzekert Schelle kens nuchter. „Met een investe ring van 10.000 euro in gangba re laboratoriumapparatuur kom je een heel eind." Favoriet bij de knutselende ter rorist is miltvuur. De bacterie is volop in de natuur aanwezig: in kadavers van besmet vee, maar ook in de grond waarop veelvul dig vee graast. De kennis over het kweken van de bacteriën is makkelijk toegankelijk, zo blijkt. Minstens zes Nederlandse we tenschappelijke bibliotheken hebben hét standaardwerk er over in de schappen staan. Bij de bibliotheek van de medische faculteit van de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam is dit boek zonder legitimatie of opgaaf van redenen in te zien. De medede ling dat bezoekers een college- of personeelskaart moeten to nen, hangen er 'alleen om het grote publiek weg te houden', zegt een medewerker. Het naslagwerk beschrijft nauw keurig hoe zowel de miltvuur als de botulismebacterie is te isoleren uit grondmonsters. Het geeft ook gedetailleerde infor matie over het zuiveren, ver meerderen, oogsten en opslaan van de bacteriën. De benodigde apparatuur is in elk medisch of biologisch laboratorium te vin den. Een student in bescher mende kleding kan ver komen na een paar dagen. Voor chemische wapens, zoals mosterd- en zenuwgas, geldt eenzelfde verhaal. De berei dingswijzen staan in handboe ken. Op internet is het procédé voor sarin, VX-gas en tabun te vinden. Voor het maken van mosterdgas staat stap voor stap beschreven hoe je de twee be nodigde grondstoffen met el kaar moet laten reageren. De grondstoffen voor de gassen zijn, op enkele uitzonderingen na, eenvoudig te verkrijgen. Ge vaarlijke bacteriën waren tot voor kort te bestellen bij labora toria. Een keurige aanvraag op duur briefpapier was voldoende. De christelijke fanaticus Larry Harris kocht in 1995 bij het ge renommeerde American Type Culture Collection (ATTC) enke le monsters van de pestbacterie Yersinia pestis. Irak haalde in de jaren tachtig de gewenste bacte riën bij hetzelfde ATTC en bij het Institute Pasteur in Parijs. Voor de Bacillus anthraxis hoeft Irak helemaal geen moeite te doen: de miltvuurbacterie is ruimschoots aanwezig in de bo dem van Irak. Het dodelijke pokkenvirus is minder makkelijk te krijgen, maar Russische laboratoria en fabrieken zijn notoir slecht be veiligd. In juni bezochten Ne derlandse journalisten een fa briek even buiten Moskou. Nog altijd liggen er op het terrein van Volgens een Brits rapport kan Saddam Hussein binnen drie kwartier na een beslissing toe massavernietingswapens afvuren. Een grotere dreiging komt volgens wetenschap echter van terreur- en sektarische groeperingen. Foto: Reuters/Lazim Ali 'Biopreparat' in Volginskiji monsters van dodelijke virussen opgeslagen, de enige beveiliging rom 'X'nme> Against Humanity" Iraqi National Congress.) 1m<>ng the corpses at Halahja, children were found dead where they had heen playing outside their homes. In places, streets were piled with corpses. Inwoners van de stad Halabja, in het noorden van Irak, werden in 1988 slachtoffer van chemische wa pens door het Iraakse regime. Foto: Reuters/Dan Chung bleek de oude herdershond Boy. Na de productie resteert de laatste stap: de 'weaponization', het 'tot wapen maken' van de giftige stoffen. Dat is lastig. Ra ketten zijn te zwaar of het gif laat zich niet goed vernevelen. Dat stelde westerse regeringen lange tijd enigszins gerust. Ook is er een militair probleem. Het uiteindelijke effect op vijandelij ke troepen is onzeker en op het slagveld kan een gifwolk een voudig de verkeerde kant op waaien. Nee, het is niet een chemische oorlog waar de wetenschappers voor waarschuwen. Het zijn de fanatieke sektes en terroristen die Schellekens en Osterhaus zorgen baren. Eén of een aantal biologische aanslagen in stede lijke centra met desnoods 'slechts' enkele tientallen doden is voldoende om de bevolking enorme angst aan te jagen. Schellekens schetst een somber scenario.Als ik met een doos antrax op 24 hoog op de galerij van mijn flatwoning ga staan en erda n 'an d igeki t> - Bi Duit de wind staat goed, heb ik z de D effect." Dat het simpel en anoniem bewees het Amerikaanse mii g terie van defensie zelf. Ondf 10-jai zoekers lieten gloeilampen j ie Ko vuld met een onschuldige b eerlij terie door de ventilatieroost e kee kapot vallen op passerende n in 1 trotreinen in New York. Del van z teriën waren later terug te vi tuig 1 den tot in de verste uithoekimae van het metrostelsel. mak Viroloog Ab Osterhaus van Mön< Erasmus Universiteit in Roti dam sluit zich aan bij de wa Llff schuwende woorden van Sc lekens. „We moeten serieus f\ kening houden met biologis terreur. Na de aanslagen vai Md a september is het onvoorste trdar scenario werkelijkheid gev beel j den." cdelaj Paniek is volgens Osterhau wit S] nodig. Wel pleit hij voor rei «emi me. „Een eerste aanval is voorzien. We moeten voorin i35-ja reid zijn voor het geval dat, maar ik slaap nog prima." Jeroen de Vreede Er zijn allerlei manieren om een ge zin via jonge kinderen te treffen met vormen van terreur. De speel- 'oedboekjes voor Sinterklaas - die waarschijnlijk dankzij de klimaatveranderingen momen teel al in verontrustende hoe veelheden langs onze 'Ja JaJ'- sticker glijden - bieden daartoe volop mogelijkhe den. Intertoysgids bladzijde 68: het drumstel (compleet met basdrum, pedaal, torn torn en cimbaal, krukje niet inbegre pen, €69,99). Of het speelgoedboek je 'Blokker pakt uit' op bladzijde 3: de echo-microfoon (werkt zonder batterijen!). Gegarandeerd om sta pelgek van te worden. Laat ik het maar eerlijk toegeven: ik was zelf ook zo'n oom die zijn neefjes en nichtjes brandweerauto's gaf die echt met water konden spuiten, of overlaadde met valse mondharmoni-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2