Sport 4 Oprichting FIFA was een moeizame onderneming LINKS BUITEN SI Aap, ik heb je UIT HET OOG UIT GESPROKE Haarhuis wint van de zusjes eindhoven - „Ik zou voor dit toernooi ook de topacht van de vrouwen in de tenniswereld willen uitnodigen. Voor het pu bliek zou het erg interessant zijn of zij tegen ons een setje zouden kunnen winnen." Dat zei Paul Haarhuis bij de presen tatie van het toernooi Alex Ten nis Classics met senior tennis sers als de Amerikaan John McEnroe en de Fransman Yan- nick Noah deze week in Eind hoven. Zouden de Williams Sis ters ook van de veteranen ver liezen? .Absoluut", zei Haar huis. „De nummers een en twee van het vrouwentennis steken wel ver boven de num mers drie tot en met acht uit, maar ik ben ervan overtuigd dat ik ook Serena en Venus zal we ten te verslaan." Gilberto maakt snelste doelpunt parijs - Het doelpunt dat de Braziliaanse middenvelder Gil berto Silva woensdag maakte voor Arsenal tegen PSV, was het snelste in de geschiedenis van de Champions League. De re kenmeesters van de Europese voetbalbond UEFA noteerden de goal na exact 20,07 secon den; een fractie sneller dan het doelpunt van Allessandro Del Piero op 1 oktober 1997. De Ita liaanse aanvaller van Juventus schoot hem erin na 20,12 se conden bij Manchester United. Mariano Bombarda is derde. De Argentijnse spits scoorde op 20 oktober 1999 na 28,21 se conden voor Willem II tegen Sparta Praag. Forse straf voor 'grappenmaker' salt lake city - Een wrange grap is Frederick Eugene Greg- hun duur komen te staan. De Amerikaan kondigde tijdens de afgelopen Winterspelen in Salt Lake City per telefoon een ter reuraanslag aan; een vliegtuig zou boven het centrum van Salt Lake naar beneden storten. De rechtbank veroordeelde grap penmaker Greghun tot drie jaar voorwaardelijke celstraf, een boete van 300 dollar en ver plichte psychiatrische behan deling. Popescu biedt zich gratis aan Boekarest - Gheorghe Popescu biedt rich gratis aan bij voetbal clubs in het buitenland. De oud-speler van PSV speelt nog liever zonder betaling in het buitenland dan nog langer in Roemenië. De 35-jarige Popes cu keerde na twaalf seizoenen bij Europese topclubs terug in geboorteland Roemenië bij landskampioen Dinamo Boeka rest. De 111-voudig internatio nal heeft daar spijt van, want het Roemeense voetbal is voortdurend in opspraak we gens omkoping. Herhaaldelijk berichten de media over wed strijden waarin de uitslag voor af wordt afgesproken. „In deze sfeer kan ik niet voetballen." maandag 30 september 2(| In een poging hun niets en niemand ontziende winnaarsmentaliteit te illustreren lees je van voetballers wel uitspraken als deze: Nog van mijn eigen dochtertje wil ik met memory niet ver liezen. Ik (46) wil dat juist wel Verliezen. Van mijn zoontje (5). Zijn geluk is mijn geluk. En het verschaft mij een alibi om over hem op te scheppen, ja, van de klei ne Snoeks zal de wereld nog horen. Nü al een kei in memory! Wat memory betreft gaat mij dat gemakkelijk af, verliezen. Mijn zoontje is namelijk een kei in me mory (of wist u data!?). Maar met Mens erger je nief sleep ik soms nog een spelletje uit het vuur. Erg veel voldoening schenkt mij dit niet. Tussen u en mij gezegd en gezwegen, ik verdenk hem ervan dat hij mij Iddt winnen. Maar een week of twee geleden was het mijn dag. We speelden dierenmemory. Mijn zoontje begon. Hij legde een aap en een eend bloot. Zonder hier nu de spelregels te behandelen wil ik er wel dit over kwijt: de combina tie van deze twee dieren levert geen score op. Nu was de beurt aan mij en wa rempel, het eerste kaartje dat ik beetpakte bleek een aap te zijn. De dndere aap, als u begrijpt wat ik bedoel Die kans liet ik mij niet ontnemen. Aap, ik heb je, 1-0! Mijn zoontje gaf geen krimp, nog niet. Wie twee dezelfde prentjes omdraait, behoudt de beurt. Ik mocht nogmaals. De twééde éénd! Ken nelijk stak ik in een bloedvorm. 2-0. Ik wist niet wat me overkwam. Dit gold in nog grotere mate voor mijn tegenstan der, ook die wist niet wat hem overkwam. Vech tend tegen zijn tranen stak junior een politiek ge tint betoog af dat in het kort hierop neer kwam. Dat het oneerlijk was. Dat hij nog niet klaar zat. Dat het spel opnieuw beginnen moest, van voren af aan. Dat hij er anders mee zou stoppen, enz., enz. Maar eigenlijk wilde ik vandaag de wedstrijd PSV-Arsenal met u bespreken. Wat hieraan voorafging (1): Op zaterdagavond, een kwartier na de veel te zwaar bevochten zege op debutant FC Zwolle, wordt aan Guus Hiddink de vraag gesteld of PSV niet al te veel met de gedachte bij Arsenal was. Het resolute antwoord. „Nee. Die wedstrijd is wat ons betreft (kijkt op zijn horloge) een kwartier ge leden pas begonnen. Wat hieraan voorafging (2): Zondagavond 10 uur gaat in huize Vogel het licht uit. Zegt zij van Vogel: „Gutenacht, meinjo- hann." Waarop hij countert. „Gutenacht, Den nis." Wat hieraan voorafging (3): Zevenentwintig uur nadat Johann Vogel zijn ge liefde voor Bergkamp aanzag wordt een paar ki lometer verderop mevrouw Kezman wreed aan haar paardenstaart wakker geschud. Om uitleg gevraagd verklaart Mateja dat hij droomde dat David Seaman naast hem lag. Wat hieraan voorafging (4): Op dinsdag na de laatste training trekt PSV zich terug (Arsenal móet verslagen worden, het mag 'n duit kosten) in een vijfsterrensporthotel Er wordt geklaverjast op het scherp van de snede. Want voetballers ha ten verliezen, nog een spelletje kaart móet gewonnen worden. Wat hieraan voorafging (5): De laatste woorden van Hiddink vóór het betreden van het veld. Mou wen omhoog! Ruggen recht! Vechten voor elke bal, begrepen? Allen: „Ja, Guus!" De wedstrijd zelf. In twintig komma nul zeven secon den tijd slagen Ooijer én Vogel erin de bal te ver spelen aan Arsenal en beslist Arsenal de wedstrijd met de snelst gescoorde Europa Cup-goal aller tij den. Van de 29.000 betalende toeschouwers ston den er nog 300 te plassen, zat de helft verdiept in het programmaboekje en voerde éénderde een mobiel telefoongesprek. Mark van Bommel liep nog dreigend op de scheidsrechter af. „Hé scheids, wij stonden nog niet klaar.BoumaWij zijn nog niet begonnen, hoor!" Rommedahl:Anders stoppen we ermee." Bogelund: „Deze telt toch zeker niet?" De goal télde. (Waardoor vast kwam te staan dat de scheids rechter uit Slowakije (34) nog niet in de kinderen zit.) Frank Snoeks Wilco van der Zeeuw moest met een slepende schouderblessure stoppen met waterpolo op het hoogste niveau. De inmiddels 37- jarige Leidenaar maakte in 1980 op 15-jarige leeftijd voor LZ1886 zijn debuut in de hoofdklasse. Later kwam hij uit voor AZC, op nieuw LZ, om zijn carrière bij het Delftse DZV af te sluiten. Daarna werd hij coach van Barracuda en Alkemade. Twee jaar geleden trok de account-manager zich te rug uit het waterpolo. „Ik ben twee keer aan mijn schouder geopereerd. De eerste keer toen ik 19 jaar was. Het kraakbeen was losgeraakt en dat probeerde zich in het ge wricht te wringen. Dat is toen met krammen vastgezet. Vier jaar later kreeg ik er weer last van. Dokter Van den Hoogen- band, de vader van Pieter, heeft toen opnieuw naar de schouder gekeken. Het kraakbeen was verdwenen en de kram stond richting de kop van het bot en maakte daar krassen in. Hij heeft de boel hersteld, maar stelde mij wel voor een keuze: 'Of ik zie je over een paar jaar weer, of je stopt nu met water polo en dan kan de kwetsuur zich in alle redelijkheid herstel len'. Ik was nog jong, maar ik wilde niet mijn hele leven met een stijve schouder blijven rit ten. Van fulltime trainen ben ik naar nul teruggegaan. Ik kan nu weer gewoon volleyballen en tennissen. Alleen bij een hele zware belasting krijg ik een re actie. De oorzaak van de bles sure is nooit achterhaald. Waar schijnlijk is het een combinatie van de schietbewegingen en overbelasting. Ik heb alle nationale teams doorlopen. Tot mijn vijftiende zat ik in het zwemteam en de jeugdselectie waterpolo. Daar na moest ik een keuze maken. Ik ging voor het polo, omdat ik Wilco van der Zeeuw in een verdedigende rol. Archieffoto: Loek Zuyderduin in die sport langer op topniveau door kon gaan. Ik heb veel meegemaakt. Met AZC de Euro pa Cup en met Oranje de Euro pese kampioenschappen. Ook heb ik een trip door China en Japan gemaakt en dat rijn lan den waar je anders niet zo snel komt. Ik heb met de nationale selecties veel van de wereld mogen zien. Alleen de Olympi sche Spelen heb ik niet gehaald. Constant topsport bedrijven, vergt heel wat van het lichaam. De begeleiding is nu behoorlijk anders. Voor elke sporter staat er tegenwoordig een psycho loog klaar. Of dat allemaal posi tief is, betwijfel ik. Ik constateer gemakzucht onder de jonge ta lenten. Toen wij bij Ivo Trum- bic trainden en vrij voor het doel misten, moesten we het tien keer over doen. Je durfde dan niet meer te missen. Nu zeggen ze: 'de volgende keer beter'. Er wordt ook beweerd dat het spelletje beweeglijker is geworden, maar ik zie dat niet. Het is juist statischer. Spelers mogen tegenwoordig veel meer en daardoor is het waterpolo er niet aantrekkelijker op gewor den. Pogingen om een tegen stander uit het bad gestuurd te krijgen zijn belangrijker dan het tactisch spelletje. Nadat ik was gestopt, ben ik trainer geworden. Als je een keer chloor hebt geroken, ben je er voor altijd mee besmet. Ik had eerst de heren van Barra cuda twee jaar onder mijn hoe de. Daarna nam ik een jaar rust en heb ik een jaar de heren en twee jaar de vrouwen van Al kemade getraind. Ik heb de laatste tijd gekozen voor mijn maatschappelijke carrière. Als account-manager ben ik ver antwoordelijk voor alles wat er in een gebied gebeurt, projec ten, sales, enzovoorts. Er bellen wel verenigingen of ik geïnte resseerd ben in een functie als trainer, maar het kriebelt nog niet. Ik kan me voorstellen als een voetballer stopt dat hij zegt: 'Nu even niets meer'. Ik zeg niet dat ik nooit meer als trainer aan de slag ga, maar de accu laadt zich maar langzaam op." éAjax-voorritter chael van Praai NRC Handelsbi „Ik zal nooit m dat ik de begrajt bezocht van een jonge supd die door ziekte was over led Iemand kwam naar me toi zei: 'Nou meneer Van Praq krijgt het weer een stuk rusi Een onwezenlijke en ongep opmerking. Idem: „Ik vind dat we het idee va mijn collega Harry van Raa van PSV (Een Beneluxcorm tie, red.) nog eens heel seriei moeten bekijken. De Baltisq staten willen samen ook eei competitie én bespraken ze week met de UEFA Als jA gen RBC speelt, waarom zoj dan niet naar Antwerpen oj Brussel kunnen? Dan hoor. daar zitten de supporters ni te wachten. MaarAjax - Am lecht is toch veel leuker dar. Ajax - RBC, met alle respea Harry, chapeau voor het iét Idem: s lagen op schema, zijn laatdunkende uitsprak over Van Basten en Rijkaart, kunt onmogelijk de idolent je club afserveren. John McEnroe in Sport Ini national: „Het is veel moeilijker een gj vader te zijn dan een goede\ nisser." Idem: „Toen ik 19 was voer ik bliri de arts van het Davis-Cuptd Ik vond hem een geweldig m Later hoorde ik dat hij mei1 had gegeven dat paarden ni| mochten nemen in de Kenti Derby. Maar voor mij kon geen kwaad!" De Alphense tennisser Ma? Verkerk in Sport internatk nal: „Ik heb eigenlijk het verkerf beroep gekozen, want ik hei enorme hekel aan vliegen. l barst van de vliegangst. Hei wel in een vliegtuig, maarii ben blij als zo'n kist weerg) Vïtesse-speler Jhon van Bf kering in Nieuwe Revu: „Als ik mag zeggen wie iki dag zou mogen zijn, dan 2 Anna Kournikova. Ik ben ai* wel bang dat ik dan de heli aan mezelf zou zitten." Louis van Gaal in Johan: Denk je dat mijn imago es deuk heeft opgelopen vanw het Nederlands elftal? Welri Van Gaal heeft toch zeker ié, alleen dat WK niet bereikt.'] Idem: Voordat ze Ronald Koerm namen, kon ik ook terug m Ajax, maar daar heb ik ech\ les gewonnen. Hier ligt nog\ in het verschiet. De Champi League heb ik metBarcelort nog niet gewonnen. De vader van Feyenoord-sj Ier Kees van Wonderen ini han: Doordat hij toen niet voori koos, heeft hij nu geen kam meer bij het Nederlands elf Dick Advocaat was er traim kon toen al niet verkroppen Kees naar Feyenoord ging. I vergeet dat soort zaken niel Kees van Wonderen in Job „Ik heb vaak tegen Robin 11' Persie gezegd dat hij zijn taH niet moest verkwanselen. W hij pakte het niet op. Ik helt soms echt verrot gescholde. maar het raakte hem niel j Gelukkig heeft LurlinggeeM lures, het is een open, aard: jongen, dus voorlopig heeft de steun van de groep. Dennis Bergkamp in Sport week: „Ja, ik heb er wel eens aar$ dacht om keepercoach te uw den. De hele dag rammen o; dat doel. Doe je toch nog ufl het leukste vindt. Tennisster Miriam Oremail Sportweek: Als man was ik binnen ge weest. Nu niet. Ik heb een zakcentje opgebouwd." Oud-voetballer Jan Mulder) Sportweek: Je kunt zo van de vierdekh amateurs de eredivisie in. A goed bent. Waarom het mij te? Superintelligent. En ovei tuigd van mijn talent. Ajacied Ibrahimovic in VI: „Op een gegeven moment h ik me niet meer welkom en werd ik steeds eenzamer. Vtt tien uur 's ochtends tot één 's middags was ik bij de clii Daarna reed ik naar huis ff. ging ik slapen. Twee uur W werd ik wakker en staarde ik naar het plafond. Ik wist niet wat ik moest doen. Weer gaan slapen?" A 1 eind negentiende eeuw werd er in 11 Europa door officials gepraat over de noodzaak tot een internationale voetbal bond te komen. Het kwam er maar niet van omdat als puntje bij paaltje kwam sommige landen vreesden te veel van de eigen cultuur en de eigen identiteit te moeten prijsgeven. Het gold vooral voor Engeland, de uitvinder van het spel. Dat wilde hoe dan ook de eigen toonaange vende rol behouden en zag daarom niets in een internationaal verband waaraan men ondergeschikt zou rijn. Ten slotte werd het de Fransen te gortig. Op 21 mei 1904 nodigden rij vertegen woordigers van de Belgische, Deense, Nederlandse, Spaanse, Zweedse en Zwit serse voetbalbond uit om in Parijs dan maar zonder de Britten spijkers met kop pen te slaan. En zo legden rij de basis voor de Fédération Internationale de Football Association, kortweg FIFA Op de eerste vergadering werd de secretaris van de Franse Voetbalbond, Robert Gué- rin, tot FIFA-president gekozen en de se cretaris-penningmeester van de Neder- dandsche Voetbalbond, Comelus Hirsch- mann, tot vice-president. Voorts werd bepaald dat spelregels van de Engelse voetbalbond maatgevend waren en dat de FIFA het recht toekwam grote interna tionale toernooien te organiseren. Allerlei in onze ogen nogal merkwaardige details werden ook vastgelegd: spelers mochten maar voor één land uitkomen, hun broe ken hoefden niet meer tot over de knie te reiken, de ballen waarmee werd gespeeld moesten te allen tijde van leer rijn en voetbalschoenen mochten geen metalen punten bevatten. Een jaar later traden ook de Britten toe, want die beseften inmiddels dat je erbij moest rijn om invloed te houden. De FIFA groeide in de daaropvolgende jaren gestaag. Ook landen uit andere continen ten sloten zich aan. De ontwikkelingen kwamen tot stilstand bij het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog in 1914. Toen die vier jaar later voorbij was, kon de FIFA eigenlijk opnieuw beginnen. Het waren verwarrende tijden. Landen waren onderling van elkaar vervreemd. Enge land eiste dat de vijanden in de oorlog (Duitsland, Oostenrijk en Hongarije) uit de FIFA zouden worden gestoten. Daar was in dé vergadering geen meerderheid voor te vinden. Daarop verliet Engeland (en Wales, Schotland en Ierland) de FIFA Het leek erop dat ieder voor zich weer de koers ging bepalen. Maar in 1921 kwam een man aan het bewind die van grote betekenis is geweest voor de verdere ont wikkeling van de FIFA als wereldvoetbal- organisatie: de Fransman Jules Rimet. Hij bleef maar liefst 33 jaar president. Door diplomatiek optreden haalde hij de Britse bonden weer terug. En door rijn onver moeibare streven zorgde hij er voor dat er in 1930 ook een wereldkampioen schap van de grond kwam. (De Cup waarom gestreden werd kreeg rijn naam) Vele jaren werd het olympisch voetbal toernooi als het belangrijkste internatio nale treffen gezien, maar dat voldeed als Een streng hoofd uit lang vervlo gen dagen. Cornells Hirschmann, secretaris-penningmeester van de (K)NVB, werd in 1904 de eer ste vice-voorzitter van de FIFA. Archieffoto zodanig op den duur niet meer omdat een steeds groter aantal landen wegbleef vanwege de amateurbepalingen waaraan men niet langer kon voldoen. Dat vereis te volgens Rimet een apart toernooi waarin geen onderscheid meer werd ge maakt tussen amateurs en profs. De eer ste wereldtitelstrijd in Uruguay gaf Rimet de nodige kopzorg omdat de meeste Eu ropese landen vanwege de economische crisis afzagen van deelname. Uit verbol genheid weigerde wereldkampioen Uru guay mee te doen aan het WK 1934. Toen Rimet in 1954 de voorzittershamer neerlegde was het ledental van de FIFA onder rijn leiding van 21 in 1921 naar 85 gebracht. Het rijn er nu meer dan 200. Corruptie in eigen kring is het grootste gevaar dat haar tegenwoordig bedreigt. Ruud Paauw Dit is de 34ste aflevering van een serie over de ge schiedenis van de sport De Europese golfers Sergio Garcia (links) en Lee Westwood tijdens de Ryder Cup. Birmingham. September 2002 Foto: Reuters/Win McNamee

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 26