Sport )e Zijl en Z openen et verlies f ecos krijgt geen vat op onbekende nieuweling oud en zilver eiden Atletiek LSG begint met geflatteerde zege 'Onmogelijke' backhand velt Katwijk LlSV-debutant Engelhart heeft groot aandeel in zege op Aris Engeltje op de lat bij Oegstgeest '80 ejCbc boekt tweede zege Ploeg heeft geluk tegen HWP Reserves LSG openen jacht op eerste klasse - Op voorhand dacht Pecos kansrijk tegen SKF, maar de tegenstander bleek zich promotie van afgelopen jaar versterkt te n met een onbekende speler. Friso Reitsma, an van den Broek en Ron Schipaanboord geen van allen vat op het spel van de nieu- en ook het dubbelspel ging verloren. Reits- >n uiteindelijk nog wel twee enkelpartijen, en Broek en Schipaanboord ieder een. De bleef zodoende beperkt tot 4-6. [verging het nog een stuk minder. De ploeg invoerder Martin Groenewold pakte in Zut- slechts één puntje tegen Torenstad. „We dat het een moeilijke opgave zou worden", aldus Groenewold. „Zij hebben maar drie spelers, maar die spelen allemaal met noppen. Dat maakt het al lastig. En dan is er ook nog een verdediger bij, een type speler dat je in Nederland nauwelijks tegenkomt." De aanvoerder slaagde er als enige van zijn team in om een enkelspel te winnen, ter wijl er kansen waren op meer punten. Zo verloor Jaap Schilperoort met 14-12 in de vijfde game, na een 10-7 voorsprong. Ook Docos verloor een paar partijen op het nip pertje. Amstelveen ging er in Leiden met de winst vandoor. 3-7. De jonge Steven van den Berg stond in een van zijn wedstrijden met 2-0 voor, maar in het vervolg had hij niet de mentale kracht om nog een game en daarmee het punt binnen te slepen. „Puur gebrek aan routine", meende vader Ed van den Berg, die zelf een van zijn partijen won. Ook het dubbelspel werd een prooi voor Docos. Het derde punt werd binnengehaald door Bassim al Houssainy. Ook de vrouwen van Docos gingen ten onder aan een tekort aan ervaring: Branderstad won met 2-8. Dianne van der Meer en Yu Ling Wu wonnen ie der een partij. De derde speelster Sheila Tol was ziek en mede daardoor kansloos in haar wedstrij den. De dubbel ging in de vijfde game met 11-9 verloren. Toch overheerste een positief gevoel in het Leidse kamp. Van der Meer: „We hadden dit keer voor het eerst het wedstrijdgevoel, het idee dat we gewaagd waren aan onze tegenstanders. Nu is het zaak om door te groeien naar het niveau van de eerste divisie." Jeanine Huiden won haar drie enkelpartijen na mens Pecos, maar daar bleef het bij in het duel met US: 3-7. „De tegenstander was sterker dan wij verwachtten, heel degelijk vooral", aldus Huiden. Iris Sjaardema kon door een schouderblessure al leen maar blokken en verdedigen en dat bleek on voldoende om punten te scoren. Miranda Kars- dorp bleef ook op nul staan. Huiden: „Miranda worstelt met haar vorm. Misschien helpt het als ze weer eens komt trainen." Friso Reitsma. Archieffoto: Dick Hogewoning ilijk Istai j ijk n rd. Dirk Kloos A2C is flitsend uit ikken gekomen. Nadat »n donderdag De Ham iloos opzij werd gescho- is zaterdag ZPB in Baren- het volgende slachtoffer. voor kort een van de lachten in waterpololand, 9-5 verslagen. snelle 2-0 voorsprong wat slordig spelen, de arbiters de midach- ij spel gaven, konden de voorwaartsen de mid- iet bereiken en werd er ;erd geschoten. ZPB terug tot 3-4 halverwege, lerde periode had AZC de weer op orde. Via 5-7 de laatste zeven minu- eindstand bepaald op 5- rpunten AZC: Michiel Vork Jell Boom 2, Bjom Boom, j Stoffels, Kimmo Thomas, serk Kramer. 1886 verloor vrij kansloos Ihet Haagse Zian. Na een Ie voorbereiding, met als jtepunt de winst in de be lijd tegen HZC/De Robben, t de Leidse formatie een te maken op een positief it. Niets bleek minder „Een goede ploeg, Zian. ^lebben wel met inzet ge- 5erl, maar werden vooral in de eerste periode op een grote achterstand gezet waardoor we achter de feiten aanliepen", zei coach Michel van der Zeeuw. De 4-0 na de eerste zeven minu ten was dodelijk. In het vervolg kon LZ nog tot 6-3 terugkomen, maar verder liet Zian het niet komen. Via 8-3 incasseerden de Hagenaars bij 9-6 de verdiende winst. Doelpunten LZ 1886: Marco Kerkvlier 2, Mirco Zuidweg 2, Frans Langerhorst en Martijn Laurense. De Zijl/LGB kwam tweemaal in actie. Het competitiedebuut was tegen Polar Bears. Na een lang gelijkopgaand treffen werd uit eindelijk met 13-6 verloren. In de strijd om de nationale beker bleek Zian met 10-1 een maatje te groot voor de ploeg van Jacob Spijker. Ondanks de nederlaag keek Spijker toch redelijk tevre den terug op de eerste competi tiewedstrijd. „We waren tot hal verwege de derde periode gelijk waardig aan Polar Bears. De in dividuele klasse van jongens als Bas de Jong en Marco Scheller gaf de doorslag. Tegen Zian was het eigenlijk hetzelfde patroon. Halverwege stond het pas 3-0 en tot dan speelden we heel be hoorlijk. Daarna ging het mis." Doelpunten De Zijl/LGB tegen Polar Bears: Joost Wielaard 3, Niels Joor, Roelant Spijker en Robert Kleyweg. ipse e b< iet Ices op NK Ekiden sdat coo wuk - Met een gouden en on keren medaille is het Ne- eger ds kampioenschap Eki- leve red afgelopen voor Leiden ma !k. De door afzeggingen het lgde mannen- en vrou- jos iams koesterden zaterdag he j aaldwijk bescheiden ver ingen, maar profiteerden s iet gebrek aan concurren- cho Heen het sterke zestal van rde Hendrik uit Vught voor ten 1 ren volledig Leids feest hfe marathon (42.195 meter) ihe afettevorm. ■r Èler de* toppers Kamiel Maa- ial B Robert Smits kwam de paa Nploeg van trainer Bram ■lijkPenaar geen ogenblik in de mtf I van Prins Hendrik. Op 1 dn afstand (eindtijden van te lo 4 en 2.19.56) van de veel- tot ge landskampioen slaagde ging ïge Leidse equipe er wel in )mst?yphoon uit Gorinchem 43) naar de derde plaats te jcel zen. Behalve kopman en zoa,er Jeroen van Dijke kwam iodjjdgard Creemers goed voor ooitE (10 kilometer in 32.44). ,t zi vrouwen stond een bonte d zaling van jong en oud ga rant voor goud. Aan de zijde van kopvrouw Miranda Boonstra en Claartje Raedts, die beiden 10 kilometer voor hun rekening na men, liepen de veteranen Leny van der Plas en Noortje van Kempen met de jonkies Sabine Gorter en Annemieke Peet on bedreigd naar de overwinning. Doordat de concurrentie ont brak, had de afwezigheid van de gestopte topper Erika van de Bilt geen nadelige gevolgen. Num mer twee had bijna negen mi nuten achterstand op de Leidse ploeg. Een jongensploeg van Leiden Atletiek moest in Naaldwijk vijf mannenzestallen voor laten. Vijf junioren van trainer Norbert Groenewegen plus Pascal Noort uit de stal van Bram Wassenaar overtroffen zichzelf. Vooral de 10 kilometer van de zeventienja rige Richard Pleeth (36.17) •sprong eruit. De Leidse junioren kaapten vorig weekeinde op de Amstelveense atletiekbaan al twee bronzen medailles weg tij dens het NK 4x400 en 4x800 meter. Katwijk-speler Christiaan Theunisz legt aan voor een schot. De Katwijkers verloren met 17-8 van Dordrecht. Foto: Dick Hogewoning door Dirk Kloos waterpolo - Vïvax is de competitie goed begonnen. In Oldenzaal werd OZPC in een zware wedstrijd met 9-6 teruggewezen. Hans Trijsburg zag zijn ploeg de opdrachten goed uitvoeren. „Wij speelden verzorgd po lo. OZPC bleef de midvoor zoeken. Wij zorg den met gevarieerd spel voor het meeste ge vaar." Tot 6-7 bleef OZPC in het spoor. In de laatste periode nam de formatie uit Oegst- geest afstand. Topscorer Vivax: Ivo Dietz 4. Katwijk verloor nipt van Dordrecht. „Er zat zeker een gelijkspel in. Met nog anderhalve minuut te spelen stonden we nog met 7-6 voor", zei coach Alex Sieval. Een 'onmogelij ke backhand' zorgde 17 seconden voor tijd voor 7-8. Als Katwijk het onderdeel 'kansen benutten' beter had beheerst, waren de punten in Katwijk gebleven. Topscorers Kat wijk: Alex Sieval 3 en Kjell Boonstoppel 2. Sassenheim verloor in Zaandam met 11-6 van ZWV/Nereus. Ex-intemational Koos Is- sard was voor Sassenheim de kwelgeest. Coach Arjan Meierink was duidelijk. „Issard maakte het verschil. Toen hij er in de laatste periode niet meer bij was, waren wij beter." Topscorer Sassenheim: Leon Bakker 2. Koudekerk leed een teleurstellende 7-5 ne derlaag tegen DWT. „We hadden het ons anders voorgesteld", zei coach Mark Kim- pel. „Vooral in de eerste twee perioden was niets meer terug te vinden van ons spel uit de voorbereiding. We speelden te mat. Daarna liepen we achter de feiten aan. We kwamen nog wel op 4-4 in de derde perio de, maar dat kostte te veel kracht." Topsco rer Koudekerk: Peter Bergsma 2. Alkemade kende een voortvarende start. Delft werd met 11-2 verslagen. „We hebben ze zoek gespeeld", concludeerde Ruud Wormgoor. „Ze hebben geen kans gehad. Al door Jan Bey schaken - In de eerste ronde van de Meesterklasse leek het Leidsch Schaakgenootschap (LSG) tegen het Nijmeegse Strijdt Met Beleid (SMB) aan vankelijk averij op te lopen. De uiteindelijke 2.5-7.5 matchwinst voor LSG was op z'n minst ge flatteerd te noemen. Na een aanvankelijk soepel verkregen Leidse voorsprong ging er in het tweede gedeelte van de wed strijd van alles mis aan SMB-zij- de. Door een winstpartij van Jan Smeets (Smeets speelde zijn partij tegen IM Willy Hendriks vooruit, omdat hij deze week aan het Europees Jeugdkampi oenschap in Spanje deelneemt) en een eenvoudige snelle partij- winst van Edwin van Haastert (stukoffer) kwam er een 0-2 stand voor LSG op het score bord. Stefan van Blitterswijk kwam vervolgens in een Sicili- aanse Maroczy niet verder dan een puntdeling, waarna Eugéne Rebers in het middenspel z'n te genstander technisch fraai over speelde en de 0.5-3.5 aantikte. Een tegenvaller was de onte rechte nul van Leon Konings, die in een gewonnen stelling in de eerste periode kwamen we op 3-0 en was de wedstrijd beslist." Topscorer Al kemade: Ruud Koster 4. Vrouwen De vrouwen van LZ 1886 verloren met 16-7 van De Gouwe. Otto Kolling zag zijn ploeg vooral veel kansen missen. „Vooral in de eerste twee perioden speelden we heel be hoorlijk. Maar we kregen de bal er maar niet in. De Gouwe deed dat veel beter." Top- scoorster LZ 1886: Noeki Klein 4. De Zijl/LGB walste over De Kempvis heen. Na de tweede periode stond het slechts 2-0. Bij het laatste fluitsignaal was de teller opge lopen tot 10-0. Yfke van Belkum (3), Esther Redegeld (2) en Mariska Beukering (2) wa ren de topscoorsters. De vrouwen van Alkemade bonden DWT met 6-5 aan de zegekar. eren zeg? Meter van der Vliet rwetrBAL - In de promotiedivisie kon anAcoach Burhan Alibegovic weer 0 te chen. Hij zag zijn ploeg in Leeu- le tw ;n met 96-66 winnen van Aris. dofl speelde een goede wedstrijd, on- ipzi de rommelige opening. Dat e pa misschien ook doordat de thuis- Dldu niet over al haar spelers kon be- van ïn. Drie driepunters van Zeger ^unl eeuwen zorgden voor de nodige Not e, waardoor de Noordwijkers hal- 1 at ge al een 35-48 voorsprong had- 2), pgebouwd. Toch was Alibegovic ind t gerust op. „In de laatste twee ste tegen Aris kwamen ze ook sterk terug." Vooral tijdens het derde kwart maakten de Noordwijkers gebruik van de kwaliteiten van onder anderen Ed win Engelhart. De debutant kwam tot 19 punten. Scores MSV: Van Leeuwen 22, Engel hart 19, Vegter 13 (13 reb.), Koek 13, Van der Holst 12. BS Leiden verloor in Veghel in de laat ste minuut van kampioenskandidaat Attacus: 66-63. Vooral de van Spring field overgekomen lange spelers Bram Kandelaar (2.08 meter) en Rob van Boekei (1.96 meter) bezorgden de Lei- denaars de nodige hoofdbrekens. Zon der echt lange spelers werd het voor de equipe van Martin Hoekstra een lastige opgave. Daarom opende BS Leiden agressief en probeerde het met veel snelheid de tegenstander te verrassen. Attacus greep naar het wapen van de fast-break, maar kon niet echt afstand nemen. Het waren vooral de driepun ters van Tim Bakker die Leiden tot aan de rust (35-36) in het spoor hielden. Aan de stok Coach Hoekstra had het inmiddels flink aan de stok met de tafelofficials. Er werden te weinig punten geschreven en de klok werd in het voordeel van de thuisclub bediend. Dat alles droeg niet bij aan de concentratie van zijn ploeg die de achterstand zag oplopen naar 58-49. Pas aan het slot schoot Bakker de ploegen op gelijke hoogte, 63-63, waarna Hoekstra op de verlenging gok te. Maar zo ver kwam het niet. Een vrije worp en een 'tip-in' zorgden voor een 66-63 overwinning voor Attacus. Scores BS Leiden: Bakker 18, Moinat 15, Appelo 10 (10 reb.). „Jammer", zei Grasshoppers-coach Rick Driessen. Zijn team verloor met 71-66 van Binnenland, maar het ging Driessen meer om de manier waarop. „Als je in een beslissende fase van de wedstrijd tot vijf keer toe het balbezit inlevert, verdien je niet te winnen. We hebben absoluut de kans gehad om hier te winnen." door z'n vlag ging. Met nog vijf partijen te gaan leek de zege van LSG heel magertjes uit te vallen, omdat Michiel Bos man, Tom Middelburg, Martin Roobol en Rudy van Wessel al len een mindere stelling had den. Toen SMB'er Stan van Gis bergen tegen captain Van Wes sel - in een voor SMB gewonnen staand paardeindspel - zijn se conden liet wegtikken voor de tijdcontrole, kreeg Van Wessel opeens een punt in de schoot geworpen. Roobol en z'n opponent mis handelden beiden hun stellin gen. Eerst miste de SMB'er een mat in drie en vervolgens miste Roobol tot twee keer toe een winnende combinatie. Toen Roobol deze in de verkeerde volgorde alsnog uitvoerde, viel de vlag van de SMB'er en waren de matchpunten voor LSG bin nen. De Leidse aanwinst, Inter nationaal Meester Mark van der Werf, bouwde z'n stellingvoor deel (pluspion) secuur uit naar een regelmatige winst (1.5-6.5). Dat Middelburg tegen een eeu wig schaakvariant aanliep (re mise) en Bosman een toren- eindspel met een pion minder remise hield, was extra sneu voor de Nijmegenaren. Grasshoppers moest te vaak in de ach tervolging. Al snel keken de Katwijksen tegen een 22-11 achterstand aan. Met veel inzet kon die worden teruggehaald tot 38-35 bij rust. Grasshoppers moest het initiatief ne men, want het lengtevoordeel lag dui delijk bij Binnenland. Met slim en uit gekiend basketbal trok de thuisploeg het initiatief naar zich toe. Grasshop pers kon niet het gebruikelijke snelle spel met veel schoten laten zien en had geen antwoord op de controle van de thuisclub. Scores Grasshoppers: Metaj 18, Dries sen 12, Bröring 10, De Jong 10. door Jan Bey schaken - Het vorig seizoen naar de tweede klasse gedegra deerde Oegstgeest '80 begon de nieuwe KNSB-competitie met een gelukkige 5.5-2.5 winst op de HWP Sas van Gent-reserves. De op papier twee sterkste ploe gen in die klasse zaten direct al in de eerste ronde tegenover el kaar. De ruime Oegstgeestse ze ge geeft geen correct beeld van de krachtsverschillen, want met een klein beetje meer geluk had den de zuiderlingen op drie bor den punten gepakt en zou de uitslag andersom zijn geweest. De enige nul voor Oegstgeest kwam op naam van Joop Piket, traditiegetrouw zette hij zijn partij met wit uiterst scherp op, maar hij vergaloppeerde zich in het middenspel. De partijstellin gen van Robert Straver, Eric van 't Hof, Ne- bosja Nikolic en Arthur van der Spek stonden op dat moment bedenkelijk tot verloren. Alleen Caroline Reedijk-Slinger land had een duidelijke plus stand. In de tijdnoodfase hadden de Oegstgeestenaren 'een engeltje op de lat' waardoor er met de nodige Schwindels een 4.5-2.5 op het scoreformu lier verscheen. Reedijk-Slinger land maakte er na zes speeluren 5.5-2.5 van. De reserves van het Leidsch Schaakgenootschap (LSG) be gonnen hun jacht op het eerste klasserschap met een makkelij ke 7-1 zege op promovendus Al- mere, waarin alleen Raoul van Ketel (repareerde de boel af doende in tijdnood, met remise als gevolg) en op één moment Sven Bakker in gevaar verkeer den. Verder won. op Machiel de Heer na (remise), iedereen over tuigend. De beste partijen wa ren van een koel counterende Eelco Kuipers en RAG de Graaff die thematisch en tactisch sterk het voordeel van het loperpaar in open stelling verzilverde. Ook sterinvaller Geralt Serdijn won weer en bracht de score van zijn invalbeurten in de afgelopen drie jaar op tien punten uit elf partijen. De concurrentie voor dit seizoen (Messemaker 1847 en Caissa) speelde tegen elkaar gelijk en dat is alvast een mee- valler voor de LSG'ers. Bij de derdeklassers zitten geen uitgesproken 'Leidse' titelkandi daten of het zou Voorschoten eindelijk eens moeten lukken een klasse hoger te gaan spelen. Voor dat doel boekte Voorscho ten een 5-3 zege op het Amster damse Caissa 2, dat naderhand een protest indiende, omdat door een ongeval op de A4 een speler te laat arriveerde. 'Nor male' partijwinsten scoorden Wouter Noordkamp en Bert Houweling. Het Leidse Philidor opende het competitieseizoen met een nip te, maar goede 4.5-3.5 matchze ge op De Vogelwijk. LSG 3 kwam al snel op een 0-3 voorsprong tegen Kijk Uit, maar finishte uiteindelijk met een be nauwde 3.5-4.5 zege. Ik Oei hield een moeilijk toreneindspel met minu spion knap remise, waar door het winnende halfje binnen kwam. De Alphense Schaakclub (ASC) had volgens teamleider Martin van Gils een vol ledige offday aan de topborden tegen HWP uit Haarlem (5-3). Slechts een halfje op de eerste vier borden en een halfje van Paul de Vries, alsmede partijwinsten van Mar tin van Gils en Alex van Kuyl werden genoteerd. LSG 4 werd kansloos met 6-2 naar huis gezonden door Wage- ningen 2. Alleen invaller Folkert- Jan Geertsema won een partij en Jeroen van der Linden en Ernst Gevers maakten remük Katwijk moet dit seizoen op het topbord Frank Erwich missen (is naar Utrecht 2 vertrokken) en speelde met 4-4 gelijk tegen het Amsterdamse VAS 2. De Oegstgeest '80-reserves no teerden vier invallers (met een te laag ratinggemiddelde) tegen het zwakke Tal/DCG 2 en gin gen kansloos met 3-5 ten onder. LSG 5 verloor wat ongelukkig met 5-3 van Moerkapelle. Na een voorsprong door winstpar tijen van Wim \-an der Pol en Je roen van de Weijer, verloren on der anderen Maarten Alink en Aart van de Peut goed staande partijen en moest Teun van Dorp in een goede stelling met remise genoegen nemen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 25