Premier: Geweld op tv aan banden Cosmeticabedrijf Koninklijke Sanders vertrekt na 151 jaar uit Leiden 25% korting! Hoogwaardig shoppen vanuit KLM-vliegtuigen Senegal erkent schuld scheepsramp Ier overleden >y is spoorloos Balkenende praat met omroepen rekers binden ..«raker vast Op de bres voor Unicef Veldslag in Archeon Masterplan Noordwijk Verdient een kans' N OKTOBER U 1 Z N ERA 0 U T £tos Leidsch Dagblad BBSEfTrrrTb z 18/19° a/3 ijor blijkt «vindende nnaar NR. 43040 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG €1,50 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 30 september 2002 VRAGEN door Ma rijn Kramp leiden - De Koninklijke Sanders sluit na 151 jaar zijn deuren in Leiden. Het kantoor aan de Zoeterwoudseweg ver huist over een half jaar naar het Bra bantse Vlijmen, waar de fabriek van Sanders staat De Leidse werknemers wordt daar een baan aangeboden. In 1993 verloor het Leidse cosmetica bedrijf zijn zelfstandigheid. Het bedrijf kwam in handen van het Ierse IWP, een beursgenoteerd bedrijf dat huis houdelijke artikelen, haarverzorgings- producten en verpakkingen maakt Sanders produceert een uitgebreid as sortiment aan cosmetica- en schoon maakartikelen. Dit varieert van tradi tionele blokken ossengal- en kame- melkzeep, tot toiletverfrissers en par fums waaronder de geurlijn Maxima. In de fabriek in Vlijmen werken onge veer 300 mensen. Sanders is het enige Leidse bedrijf dat het predikaat Koninklijk mag voeren. Nicolaas Sanders, de grondlegger van het bedrijf, ontving dit predikaat in 1874 van Willem DL De Leidse apo theker begon ongeveer dertig jaar daarvoor in de kelder van zijn huis aan de Breestraat met de vervaardi ging van medicinale zepen. Dit bleek een gat in de markt. De productie ging gepaard met een dusdanige stank overlast dat het wonen er boven zeer onaangenaam werd. De apotheker week daarom uit naar het Levendaal waar hij in 1851 de Sanders en Cie. Stoom - Zeep Fabriek opende. Tot 1940 bleef het bedrijf in handen van de familie. En tot halverwege de jaren zestig bleef de fabriekshal in de bin nenstad draaien. Ruimtegebrek en strengere milieuwetgeving maakten het werken op die plek steeds moeilij ker en besloten werd om de productie te verhuizen. De nieuwe vestiging kwam in Vlijmen te staan, waar meer arbeidskrachten voorhanden waren en de grond goedkoper was. In 1978 werd de fabriekshal aan het Levendaal definitief afgestoten en ver trok ook het resterende personeel naar Vlijmen en Haarlem, waar San ders in 1962 de stoom-zeepfabriek Het Klaverblad had gekocht Na zes jaar keerde het bedrijf weer terug naar zijn geboortestad in de vorm van een hoofdkantoor in de oude wolfabriek Neveda aan de Zoeterwoudseweg. le Zweedse onderneming, ior de malaise in de tele- iranche in problemen is. ties. led se l>y rev1uag - De politie Haaglan- naptoekt de moeder van een 2; ïboren meisje dat gi- >ed< 'chtend in Den Haag werd iden. De baby overleed la- het ziekenhuis. Omstan- vonden het kindje in de r Lastmanstraat, waar het andieken gewikkeld in een lag. Het is volgens een po- raordvoerder nog onbe- Jf waaraan de baby is ge- Pen. hilversum/anp - Premier Balke nende wil in het kader van het debat over normen en waarden met de omroepen in gesprek over het geweld op tv. In het tv-pro- gramma Kruispunt zei hij gister avond dat wat hij soms op tv ziet, elke beschrijving tart Hij wil daarom het thema 'ge weld' op de agenda zetten in het overleg met de omroepen. De minister-president wees overi gens ook op de eigen verant woordelijkheid van omroepen, de vrijheid van meningsuiting en de verantwoordelijkheid die ouders voor kinderen hebben. Uit een representatieve enquête die Kruispunt onder vijfhonderd Nederlanders liet houden, blijkt dat bijna alle Nederlanders (93 procent) het goed vinden dat er een debat wordt gevoerd over normen en waarden. Ruim de helft (57 procent) ziet Balke nende als de man om dat de bat te leiden, noteerde het on derzoeksbureau IntomarL Een overgrote meerderheid (88 procent) van de Nederlanders vindt dat steeds minder men sen zich aan normen en waar den houden. In de topvijf van ergernissen staat agressie op straat bovenaan. Daarna vol gen onbeschoft gedrag, onver draagzaamheid, voetbalgeweld, en het negeren van verkeersre gels. Balkenende zei verder het een 'uitstekende sugggestie' te vin den dat ziekenhuizen worden voorzien van videocamera's ter bestrijding van agressie. Hij vindt het een manier om agres sievelingen die onder invloed van alcohol en drugs het per soneel lastig vallen, later met hun gedrag te confronteren. „Ik ga me er hard voor maken omdat dit te maken heeft met het verbeteren van gedrag van mensen", aldus Balkenende. „Nu zijn er nog juridische be lemmeringen, is er de privacy wet. Maar mensen mogen en moeten met de gevolgen van hun eigen gedrag worden ge confronteerd." Pagina Binnenland: Commentaar Zeker 950 doden, mogelijk twee Nederlanders omgekomen nairobi/afp/rtr/gpd - President Wade van Sene gal heeft erkend dat de overheid verantwoorde lijk is voor de ramp donderdag met een overvolle veerboot, die volgens de jongste schatting zeker 950 levens heeft geëist Het schip was niet ge bouwd om op zee te varen, zei Wade. Nabestaan den zijn woedend. Het schip Le Joola ging ten onder in zware zee. Het vaartuig had maximaal 55Ö opvarenden aan boord mogen hebben, maar er waren volgens de Senegalese regering 1034 passagiers, onder wie vermoedelijk 21 buitenlanders en mogelijk twee Nederlanders. Ruim 350 stoffelijke overschotten zijn naar de ha venstad Dakar gebracht Volgens premier Mama Madior Boye hebben slechts 64 mensen de ramp overleefd.Het schip, van Duitse makelij, is bijna tachtig meter lang. Volgens overlevenden was het binnen enkele minuten gebeurd. De boot lag in minder dan vijf minuten ondersteboven in het water. Daardoor konden veel passagiers geen kant meer op. De twee Nederlanders die op de passagierslijst staan van de veerboot die donderdagnacht voor de kust van Senegal verging, komen uit Gronin gen. Het gaat om muziekfotograaf Roel Arends horst en zijn zus Lisette. Hun namen komen niet voor op de lijst van geredde passagiers, die aan de Nederlandse ambassade in de Senegalese hoofdstad Dakar is verstrekt Omdat het tweetal na de ramp nog geen contact heeft gezocht met de naaste familie, vreest deze het ergste. in aan den rijn - Een 18- medewerker van een be- ngsbedrijf uit Alphen aan ijn is gistermorgen tijdens rerk in het Alphense kantoor vastgebonden drie overvallers. De man te pakken genomen toen n ronde deed op de plaats bij het in aanbouw e Alphense stadhuis aan stellumstraat. De man de er in om via zijn mobie- ifoon de politie te alarme- )e politie rukte na het luit met acht agenten en olitiehond, maar wist de s niet op te sporen. Ook is idelijk of er in het stadhuis ermist wordt. De beveili- man kwam met de schrik Esson sluit itiging Twente «ede - Telecombedrijf son sluit haar vestiging in hede. Hierdoor komen 300 nemers op straat te staan, aakten de vakbonden De en CNV Bedrijvenbond aag bekend. Eurolab erlands hield zich bezig 5 onderzoek en ontwikkeling almere - Tientallen baby's zijn zaterdagmiddag in de raadzaal van het Almeerse stadhuis ter afsluiting van het jaar 'Almere Unicefstad' op de foto gezet. De gemeente Almere maakte ruim honderd baby's voor een jaar donateur van Unicef. Alle baby's die in februari in het bevolkingsregister van Almere zijn ingeschreven, in totaal 165, werden uitgenodigd om mee te doen aan het baby-adoptieplan. Ruim honderd ouders rea geerden op de uitnodiging. Zij zijn elk goed voor een bijdrage van 120 euro. Dit geld wordt door Unicef ge bruikt om kindsoldaten in Zuid-Sudan te kunnen vrijkopen. Foto: Ton Kastermans f .1re alphen aan den run - Ruim vierhonderd leden van het landelijk plat form Levende Geschiedenis lieten het afgelopen weekeinde in archeo logisch themapark Archeon hun eigen favoriete periode uit de vader landse geschiedenis herleven. Romeinen, Kelten, Franken, Friezen, Vi kingen en middeleeuwers traden voor het voetlicht. Op de foto spelen leden van de artillerie de tijd van Napoleon na. Het weekeinde met le vende geschiedenis vormde het absolute hoogtepunt van het jaar in Archeon. Volgens directeur Jack Veldman kwamen er tussen de 4000 en 5000 bezoekers op af, drie maal zo veel als in een normaal week einde. Pagina R5: Historisch onderonsje. Foto: Henk Bouwman (advertenties) door Anton Diedrich noordwijk - Op het Vuurtoren plein zijn nog maar een paar winkeltjes open. De meeste zijn al jaren leeg, dichtgetimmerd, of er is - zoals bij het ooit succes volle Bounty Beach - sinds de zaak zijn deuren sloot, nooit meer iets gebeurd. Vastgoed magnaat Ronnie van de Putte heeft de zaak laten verslonzen, roepen de ondernemers al ja ren. „Van de Putte is niet altijd het braafste jongetje van de klas ge weest, dat klopt", zegt Victor Salman, oud-wethouder Ruim telijke Ordening van Noordwijk en tegenwoordig voorzitter van de Noordwijkse Ondernemers Vereniging (NOV). Maar zijn Masterplan, dat van de bad plaats een nog chiquere bad plaats moet maken, verdient in zijn ogen een kans. „Het belang rijkste is, dat we ons allemaal moeten uitspreken of we dit plan willen. Als dat zo is, moe ten we maar eens een streep zetten onder het verleden. En met Van de Putte overleggen over hoe we het met z'n allen gaan aanpakken." Ronnie van de Putte zette hal verwege de jaren '80 zijn eerste schreden in de Noordwijkse on- dememerswereld. Hij bouwde The Grand op De Grent, de al lereerste bar/dancing 'nieuwe stijl', indertijd de mooiste tent van dit uitgaansgebied. Sinds dien verwierf Van de Putte meer en meer grond in Noordwijk. Grond waar, zoals bijvoorbeeld op het Gat van Palace, het oude hotel Noordzee of het Vuurto renplein, jarenlang niets mee gebeurde. Tot Van de Putte af gelopen week 'zijn' Masterplan aan de wereld liet zien. Samen met de Luxemburgse architec- t/urbanist Léon Krier en het Bel gische stedenbouwkundig bu reau Areas Groep. Torentjes, tra ditionele architectuur, meer winkeltjes en een algehele face lift voor Noordwijk. Salman heeft als wethouder meermaals te maken gehad met Van de Putte, en betwist dat de ondernemer en grootgrondbe zitter van Noordwijk onbe trouwbaar zou zijn. „Hij heeft met mij nooit een afspraak ge maakt die hij niet is nageko men." Natuurlijk, het Vuurto renplein is geen toonbeeld ge weest van een vriendelijke huis baas. De ondernemers aan het plein hebben de laatste jaren in een constant conflict geleefd met Van de Putte, de eigenaar van de winkeltjes die zij pach ten. „Maar nu begrijp ik een beetje waarom hij dat zo gedaan heeft", zegt Salman. Hier moet hij al langer mee hebben rond gelopen. En dan is het makkelij ker om te zorgen dat de winke liers daar al weg zijn, dan wan neer je de boel mooi bijhoudt en ze tegen een fors bedrag moet uitkopen. Maar het is na tuurlijk vervelend voor die on dernemers, dat zeker." Op het Vuurtorenplein is naast scepsis ook veel enthousiasme over het Masterplan van Van de Putte. Martha Baalbergen van Boekhandel Van der Meer „Je zult wel met Van de Putte in zee moeten, want hij bezit hier de grond. Als je niks doet, dan blijft het zoals het is. En dat is ook niks." Pagina R2: 'Het lijkt wel of er verkiezingen aankomen' 5 P E 7 2002 R www.era.nl 2 0 0 2 Toft, Gliss Kur, Junior of Junior Power styling olie varianten per stuk 25% korting! door Cees van Hoore schiphol - Hoog boven de wolken op je gemak de nieuwste videorecorder uit zoeken en die dan enkele dagen later thuisbezorgd krijgen. Dat kan vanaf morgen bij de KLM. Dan begint de luchtvaartmaatschappij met de verkoop van hoogwaardige consumentenartike len aan boord van haar toestellen. Dekpassagiers krijgen naast de kotszij^ en het taxfree-boekje voortaan aan boord ook een glossy catalogus van de KLM Shop, waarin exclusieve KLM-pro- ducten, zoals audio- en videoappara tuur, schoonheids-, huishoudelijke en doe het zelf-artikelen worden aangebo den. De passagier plaatst via een for mulier zijn bestelling. Enkele dagen la ter wordt die bij hem thuisbezorgd door Neckermann Business Service. Bezor ging is mogelijk in zestien ffcuropese landen. Bij dat alles geldt een 'niet goed, geld terug'-garantie. De KLM heeft het idee een beetje afge keken van de Amerikaanse partner Northwest Airlines, die al enige tijd een identieke service heeft onder de naam Skymall. KLM-woordvoerder Youssef Eddini: „We beginnen met een proefpe riode van drie maanden. Als de formule aanslaat, gaan we ermee door. We heb ben onder de passages een onderzoek laten uitvoeren en het is gebleken dat hiervoor grote belangstelling bestaat. Ie kunt aan boord rustig de tijd nemen om tot aankoop van een hoogwaardig pro duct over te gaan." Naast het bestellen per formulier is er ook de mogelijkheid om via www.kim- .com artikelen te bestellen. Daarnaast is er een telefonische helpdesk beschik baar voor aspirant-kopers die vragen hebben. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken NaamDMD V Straat PostcodePlaats Telefoon (Lvm ccrtroie Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 55,00 betaling per acceptgiro 54,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau aunmafcehe betting 6 mji 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar V1 Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden •lA'.'HHrri'lVAHTl den zal ijd feesten 3 oktober mpenplannen or Kaag Braassem t Lisse en vijk delen punten enoord er terug 1 aarde fEg«y t zich in zijn eentje reelt, is in •Ischap vervelend ologische binnen gemaakt'

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1