LEIDEN REGIO Rampenpla voor Kaag en Braasseri rit 'Bij een echte ramp is die adrenaline er wel' Gerenoveerd winkelcentrum Santhorst viert feest Bouwbedrijf bekijkt plan omwonenden Kwaakhaven Zes jongeren aangehouden Jonge inbrekers opgepakt Neus gebroken bij botsing Terugwinactie in Oegstgeest Politie bij klaar met onderzoek Barakken Legpenning Wassenaar e voor feestend Tunnelkloss mi 'Het water is een grijze vlek' Spontaan in brand gevlogen Leiderdorpers zwaargewond bij botsing m hbü m ammrn mmam mm mm gtlife wmftk sfisb AÊK^. HDC973 maandag 30 SEPTEMBER voorschoten - De politie van Voorschoten heeft in de nacht van zaterdag op zondag drie jongens en drie meisjes in de leeftijd van 14 tot 18 jaar aange houden op verdenking van diefstal met geweld. De jonge ren zouden op het station een 18-jarige Voorschotenaar heb ben beroofd van zijn mobiele telefoon en portemonnee. Het slachtoffer werd bedreigd met een mes. De politie vond de jongeren later in de Dobbewijk. voorschoten - Drie minderjari ge jongens uit Leidschendam zijn gisteravond aangehouden nadat ze hadden ingebroken in een bedrijf aan de Veurseweg in Voorschoten. Het inbraakalarm ging af. De politie kon één van de inbrekers direct inrekenen. De andere twee zijn later aan gehouden. leiderdorp - Een 31-jarige au tomobilist uit Leiderdorp heeft vrijdagavond zijn neus gebro ken toen hij op de Hoogmade- seweg in zijn woonplaats tegen een verkeerszuil aan reed. Vol gens getuigen had de man flink te hard gereden en verscheide ne automobilisten ingehaald. In een flauwe knik in de weg bots te hij op de verkeerszuil. Drie andere inzittenden liepen geen noemenswaardig letsel op. oegstgeest - Van oktober tot en met december voert een groot aantal ijzerwarenzaken actie pm consumenten te stimuleren hun afgedankte elektrische ge reedschappen in te leveren. Burgemeester Timmers van Oegstgeest geeft woensdag het officiële startschot voor de campagne bij Enorm Dullaert Ijzerhandel aan de De Kempe- naerstraat. Onder het motto 'te rugwinnen in natura' maakt ie dereen die gereedschap inlevert kans op een mountainbike. i De .He oegstgeest - De polil Oegstgeest is bijna klaar m onderzoek naar de braii begin deze maand Barak 2 de Oude Rijnsburgerweg as legde. Welke kant het 0 zoek uit gaat, kan tean^ Dunweg van de Oegstg politie niet zeggen. Wel kwijt dat de twee broers barak bewoonden en wa alle buren vermoedden t ite de brand hadden aangestlop inmiddels zijn verhoord. J ic^ het onderzoek komt dat inderdaad gedaan hebber zijn ze van ons", verzekert weg. Barak 28 brandde vier v tte geleden onder uiterst verd omstandigheden af. De hadden een paar dagen van de rechter het bevel gen hun woning te verlate lini tweetal bedreigde de andefy woners van het comple dentenbarakken en zorgdi 1 veel overlast. Op de avoi UltÉ zij het pand moesten vf brak er brand uit in d< staande woning. Buren h eerder die dag gezien broers hout naar binnen ten. r wassenaar - Bestuurslid der Ham van de Wassenr carnavalsvereniging De Tur klossers is zaterdagavond derscheiden door loco-bP meester Van Dijk. Tijdens 0 ceptie ter gelegenheid var 33-jarig bestaan van de d valsvereniging ontving hij <r meentelij ke legpenning. Val Ham is vijf keer prins Cair geweest en jaren voorzitter De Tunnelklossers. u De gemeente Wassenaar lf in 1990 met het uitreiker legpenningen en inmi hebben ongeveer vijftig W naarders deze eervolle ver ding gekregen. Zo ontvirr Elbertse de legpenning ir^ bij haar afscheid van het hr bestuur van de Wasseif golf-, cricket-, en hockeydf Kieviten. erv 1 u fuss door Marieta Kroft warmond/alkemade - De politie en de regionale brandweer Hol lands-Midden en de Geneeskun dige Hulp bij Ongevallen en Ram pen (GHOR) ontwikkelen een ca lamiteitenplan voor de Kager- plassen en het Braassemermeer. Ze doen dat in overleg met de gemeenten Warmond, Alkema de, Jacobswoude en Haarlem mermeer. Ervaringen die zater dag zijn opgedaan bij de grote rampoefening op Kaageiland worden in het plan meegeno men. Begin 2003 moet het draai boek er liggen. De rampenplannen voor de Ka- gerplassen en het Braassemer meer zijn de eersten voor water wegen in de regio Hollands Midden. Het initiatief om een plan voor het water te maken, kwam bij de regionale brand weer vandaan, zegt de Alkema- dese commandant Van Graas. „Voor het land zijn er wel ram penplannen. Maar aan het wa ter is eigenlijk nooit echt aan dacht besteed." Politiechef Oppelaar beaamt dat: „We hebben ons als ram penbestrijders op de weg en in de bebouwde kom veel beter ge organiseerd. Het water is een grijze vlek. Daar zijn in het geval van een ramp alleen maar ad hoc-oplossingen voor." Oppelaar en Van Graas voelden zich nog meer gesterkt in hun overtuiging dat er een rampen plan voor het water moest ko men, toen tijdens een van hun eerste besprekingen een onge- 117: erd; zijn luk gebeurde met de ve< tussen Texel en Den Zo'n incident kan ook in regio gebeuren. Van Gr; overigens nog geen ramp water heeft meegemaakt, als voorbeelden dat er kan uitbreken op de roi boten van Avifauna of Van der Meer. Of er ki aanvaringen zijn. Beleidsmedewerker Ram strijding Lippens van de nale brandweer toonde z *AAl terdag na afloop van de 1 poefening op Kaageiland lijk tevreden. Het is de keer dat in dit gebied eenjp1 menlijke oefening van brandweer, geneeski dienst en reddingsbrigade l31' gehouden. „Er zijn nog he in dingen die beter kunnen, daar leren we van. De eilon gen nemen we mee in hel miteitenplan." Coord®65 rampenbestrijding Van van de Reddingsbrigade tfnSl land is het met hem eei ;h£ zag zaterdagochtend v;e teams van de reddingsbJ201 uit het hele land aan het op het eiland Koudenhot'er( Warmond. Diezelfde team den samen met de andere diensten 's middags ingej de oefening op Kaageilant Went „Er waren kleine Waf' de opvang van evacués Ml een oefening vlekkeloos gönt dat ook niet goed." Het is de bedoeling, aldu®e pens, dat er over een zo'n grote oefening plaat;6 Die is dan op het Braass - meer. voorschoten - Een Fiat Panda brandde zaterdagavond om tien voor half zeven spontaan uit in Voorschoten. De 58-jarige automobiliste uit Den Haag rook op de Voorschoterweg ter hoogte van Auto Kamsteeg een vreemde lucht en zette de wagen aan de kant. Samen met haar 31-jarige passagier uit Amsterdam kon ze de wagen verlaten, voordat deze vlam vatte. De auto was total loss en moest - nadat de brand weer het vuur had gedoofd - worden weggesleept. Foto: Frans Roomer door Marianne Elissen leiderdorp - Swingende klanken van een jazzband in het Leider- dorpse winkelcentrum Santhorst. Kinderen lopen ge schminkt rond en laten zich fo tograferen met hun favoriete stripheld. Anderen vermaken zich in de draaimolen. Het is feest in het winkelcentrum. Het volledig gerenoveerde centrum heropende vrijdag officieel haar deuren voor het publiek en za terdag waren er leuke activitei ten voor de kinderen. De renovatie van het centrum en de verbouwing van de win kels had heel wat voeten in de aarde. Het duurde een kleine drie maanden voordat alles op z'n plaats stond en de rommel aan kant was. Maar het is de moeite en het bijbehorende on gemak voor winkeliers en om- Wonenden dubbel en dwars waard geweest, vinden de mees ten. Het winkelend publiek is zeer te spreken over het vernieuwde centrum: „Vroeger ging je hier niet heen om gezellig te winke len. Nu heeft het een veel vrien delijker en chiquere uitstraling. Je winkelt nu met plezier. Door dat alle winkelpuien hetzelfde zijn, is het veel meer een een heid. Ook de grotere parkeer plaats en de verbrede trottoirs zijn echt een aanwinst", vertelt een buurtbewoonster enthousi ast. „Waar ik helemaal blij mee ben, is de gemoderniseerde C1000. Die is nu twee keer zo groot als eerst en alles is veel overzichtelijker. Vroeger kon je niets vinden en moest je je door smalle gangetjes wurmen or^'bij je boodschappen te komen." Dat de vernieuwde Cl000 meer mensen naar het winkelcentrum zal lokken, is duidelijk. „Nu doe ik eigenlijk al mijn boodschap pen altijd bij de Winkelhof. Maar met die verbeterde super markt zal ik hier vaker komen", vertelt een moeder, die met haar zoontje Raymond in de rij staat voor een foto met stripfiguur Bob de Bouwer. Ook de winkeliers zijn gelukkig met het eindresultaat. Ruud Kal- tenecker, eigenaar van kapsalon Hairmaxx, laat trots zijn ver bouwde salon zien. „De renova tie van het winkelcentrum was een goede aanleiding om de kapsalon volledig te modernise ren. Geen muur is overeind blij ven staan. We hebben een nieu we winkelpui en er is een flink stuk aangebouwd. We krijgen veel positieve reacties van Wan ten." Binnenkort hoeven ook de kinderen zich niet meer te ver velen tijdens het boodschappen doen. Nog voor het eind van het jaar is het winkelcentrum een speelplaats rijker, een cadeautje van de gemeente Leiderdorp, warmond/kaag - Vier mannen van de brandweer Warmond en de reddingsbrigade houden een doodsbange man stevig in de greep. Hij trapt en schreeuwt: „Laat me los." De hulpverleners verliezen hun evenwicht en val len boven op het slachtoffer. Hij is een van de tientallen gewon den als gevolg van een 'brand op een barbecuefeest'. Terwijl hulpverleners hun handen vol hebben aan verlenen van de eerste hulp zoekt elders op het Warmondse eiland Kouden- hoorn de Reddingsbrigade ge wonden bij een omgeslagen schip, dat na een aanvaring in brand is gevlogen. Koudenhoorn is deze zaterdag ochtend een rampeneiland. Veertien teams van Reddings brigades uit heel Nederland oe fenen het redden van drenkelin gen, het verlenen van de eerste hulp en het vervoeren van de slachtoffers over het water. Als de rol van de agressieve man is beëindigd, blijkt dat hij bijna echt slachtoffer is geworden. Wassenaarder Van Beekum heeft pijn aan zijn schouder en moppert: „Dit was niet normaal meer, ze .pakten me vast in een politiehouding. Ze konden niet eens meer onderscheid maken tussen een oefening en een ech te ramp. Het is dat er 'einde oe fening' werd geroepen, anders hadden ze me nog geblinddoekt ook." Tijdens de evaluatie vraagt een reddingsbrigadier zich vertwij feld af of de Wassenaarder nou echt zo hardhandig moest wor den aangepakt. De hulpverle ners blijken het goed te hebben gedaan, want ze moesten im mers de praktijk nabootsen. Een ander vraagt zich af waarom er die ochtend nog zoveel moeite voor een slachtoffer werd ge daan die toch niet meer te red den was. „Die pop werd maar gereanimeerd, terwijl hij zijn beide benen al kwijt was. Je kunt dan beter eerst anderen helpen." Anne den Ouden, van de organiserende Noordwijkse Reddingsbrigade legt lachend uit dat dit slachtoffer zeker nog te redden was en dat de twee Hulpverleners bezig met een 'slachtoffer' op Koudenhoorn. Foto: Dick Hogewoning benen er eigenlijk wél waren. De pop was zonder onderstel goed koper in aanschaf. Na een wedstrijd 'bruggenbou- wen' met hun boten over de Zandsloot in Warmond zit de oefening erop voor de reddings brigadiers. Dat dachten ze ten minste. Maar laat er nou 's mid dags een 'echte' ramp gebeuren op Kaageiland, waarbij hun hulp onontbeerlijk is. Een twee de oefening, maar nu onaange kondigd. Even na twee uur staat er een groot schip vol padvinders in brand. Het schip ligt aan wal, maar op de meest gevreesde plek voor hulpverleners. Terwijl slachtoffers paniekerig om hulp schreeuwen, kan geen hulp dienst met de auto het schip be reiken. De brandweer blijft op een halve kilometer steken in het drassige weiland. De hulp moet via het water komen, met flinke vertragingen tot gevolg. „Dat kan ook niet anders op zulke plekken", merkt de Al- kemadese brandweercomman dant Van Graas op. Hij slaat al les rustig gade, samen met poli tiechef Oppelaar en loco-burge meester Uit den Boogaard. „Niets doen valt niet altijd mee", verontschuldigt Van Graas zich. „Maar als ik me er mee bemoei, ben ik het over zicht kwijt. Dat mag niet." Rustig wandelend komen ook de mensen van de geneeskundi ge dienst aan bij de plek des on- heils. „Ik zou rennen", verbaast Uit den Boogaard zich. „Dat is het probleem bij oefeningen", reageert Van Graas. „Je zou ze eens moeten zien als het een echte ramp was. Dan was die adrenalinestoot er wel." De loco-burgemeester doet zijn best, maar voelt zich niet echt gelukkig in zijn rol. Het is im mers een grote poppenkast met rond de 150 hulpverleners en tientallen slachtoffers op het ei land. „Die Meerburg (burge meester, red.) heeft het goed ge pland om juist nu weg te zijn", sputtert hij. Even na drieën brengt de red dingsbrigade de eerste slachtof fers aan wal vlak bij het pontje. Daar staat inmiddels een als zie kenhuisje ingerichte tent. In de commandopost bij scheepswerf Van Lent wordt alle hulp gecoördineerd. Zodra de operationeel leider de loco-bur gemeester ziet, roept hij hem naar binnen. Uit den Boogaard trekt zijn gezicht in de plooi en laat zich geduldig uitleggen wat er allemaal aan de hand is. Commandant Van Graas grijnst: „Nuchtere mensen hebben het moeilijk vandaag. 'Ik verwacht echt dat we er wel uitkomen' door Nancy Ubert oegstgeest - Bouwbedrijf Jos Jansen gaat zich serieus buigen over het alternatief dat bewo ners van Poelgeest voor het bouwplan Kwaakhaven hebben bedacht. Dat zegt projectleider L. van der Vos van het Rijpwete- ringse bouwbedrijf. „Met een aantal van hun suggesties heb ben we al rekening gehouden toen we de plannen van de ge meente moesten aanpassen, dat moet ook duidelijk zijn", aldus Van der Vos. Veertig bewoners van het Cor- nelis van Steenishof zijn in het geweer gekomen tegen 'Kwaak haven' dat Jos Jansen heeft be dacht en volgend jaar wil gaan bouwen op de voormalige plek van de Kwaak Watersport. De omwonenden vinden dat het plan hun woongenot en de speelse architectuur van hun wijkje aantast. Van der Vos zegt het te betreu ren dat de bewoners op het laat ste moment met ideeën op de proppen komen. Het bouwbe drijf heeft alles al in kannen en kruiken. Toch benadrukt Van der Vos dat hij openstaat voor de suggesties. Woordvoerder Mare Hauwert van de Comelis van Steenishof wil dat eerst zien en dan gelo ven. Hauwert en de andere be woners zijn vast van plan om tot de laatste snik tegen Kwaakha ven te vechten. Als Jos Jansen hen niet voldoende tegemoet komt, stappen ze naar de rech ter. Net als hun buurtgenoten van een paar straten verderop, die bezwaar hebben gemaakt te gen de bouw van zes woonto rens die naar hun idéé veel te kolossaal zijn uitgevallen. Dat juridisch gevecht duurt nog voort. „Sinds dat gedoe met die woon torens is bezwaar maken popu lair geworden", grapt Van der Vos. Hauwert bestrijdt de veron derstelling dat in Poelgeest op nieuw een groepje verwende rij ke bewoners is opgestaan dat de nieuwbouwwijk naar eigen ge rief wil inrichten. „Toen wij on ze huizen kochten, zijn ons din gen beloofd. Daar gaat het om. Een beetje behoorlijk bestuur maakt beloften waar." „Ik verwacht echt dat we er wel uitkomen", sust Van der Vos. Zijn bedrijf maakt zich geen zor gen over alle vertragingen in Poelgeest. „Het is vervelend, maar voor een faillissement hoeven we niet te vrezen." Op vrijdag 25, zaterdag 26 en zondag 27 oktober 2002 in de Groenoordhallen Leiden een bedrijven presentatie c.q. banenbeurs. De schakel tussen werken en leren, bestemd voor iedere werkzoekende, schoolverlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwer. De bezoeker krijgt een overzicht van het enorme banen aanbod uit de regio! Gratis entree! oegstgeest - Op de Haarlem mertrekvaart in Oegstgeest zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee Leiderdorpers zwaargewond geraakt bij een frontale botsing. De 22-jarige bestuurder van de auto raakte in de bocht bij het Tolhuis de macht over zijn stuur kwijt Daardoor botste hij met zijn wa gen op de auto van een tege moetkomende 43-jarige auto mobilist uit Hoofddorp. De Leiderdorpse automobilist (advertentie) en zijn 22-jarige metgezel raak ten ernstig bekneld en waren al lebei bewusteloos. De brand weer moest eraan te pas komen om de slachtoffers uit hun auto te bevrijden. Met ernstig hoofd letsel zijn ze naar het LUMC ge bracht. De bestuurder uit Hoofddorp raakte lichtgewond en is voor onderzoek naar het Rijnlandziekenhuis gebracht. De Haarlemmertrekvaart is twee en een half uur afgesloten geweest voor het verkeer.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12