LEIDEN REGIO Staat de provincie boven de wet? CDA bezorgd over Leidse archeologie Leidse jeugd stroomt soepel langs priklijnen Kwaliteit academische zorg gaat achteruit il en Vliet, mde-.s Doel en Sleutels et samen Keverdag Stadsarcheoloog Dolmans vertrekt naar Venlo ziet verkids opent ede filiaal - Flowerkids heeft zater- 1n de Rijnsburgerweg een e kinderdagverblijf in Lei- opend. In de nieuwe op- terre is plaats voor twee >n. Voor het tweede filiaal eitjeser ^et centraal station er vif 'erv0' onderkomen ge- ii1 een ouc* herenhuis g ote tuin waarin de kinde rtop kunnen spelen. Flo- is heeft al een kinderdag- n yijfaan de Hoge Rijndijk, gij ïijezii tenschapsdag jr veiligheid De Nationale Weten- lag, dit jaar op zondag jber, staat in het teken •iligheid'. Aan de dag lit jaar zes Leidse instel- ZOi en ei een mee: de Sterrewacht, de Botanicus, het Anato- Museum, Naturalis, de Wiskunde en Natuur- lappen in het Gorlaeus itorium en de Leidse In- itmakers School. Zij be- het thema elk op eigen de Sterrewacht gaat in op van meteorietinsla- Hortus brengt giftige 1 onder de aandacht. Het :h Museum legt uit huid en het skelet het ijke lichaam veiligheid er~ i. Alle instellingen zijn tij- He Wetenschapsdag vrij ";elijk. iet b ^an tooi ?n po ;eft lom, Wim Koevoet - De fusie van de corpo- Ons Doel, De Sleutels en Vliet is definitief afgebla- )e huurders zijn hiervan hoogte gesteld. Directeur laser van Ons Doel voor vorige maand al in deze dat de fusie wel eens |5j zou kunnen lopen op de verschillen van inzicht. De slangen hebben ongeveer ar geduurd en kostten een 100.000 euro. eut berichtgeving aan de be- and rs worden verschillen in de lisatie en cultuur als oor van het vastlopen van de na; ekingen genoemd. Ook het at De Sleutels en Zijl en verenigingen zijn en Ons een stichting, vormde een kei. de medewerkers van de ische diensten van Zijl en en De Sleutels is het afket- tn de fusie een opluchting, zij vreesden voor hun ba- leiding van Ons Doel t de nieuw te vormen itie hun werk zou uitbe- door Wim Wegman leiden - De plakkaten bij de in gang van de 3 Octoberhal wek ken de indruk dat er binnen een recordpoging voor het Guinness Book of Records aan de gang is. 'GGD vaccinatie Meningokok- ken C 5000+'. De '5000+' is met dikke blauwe viltstift geschreven en onderstreept. Dat succes blijkt er deze zaterdag echter niet in te zitten. De teller bij de massale inentingsdag blijft ste ken op 4465. Een kleine teleurstelling op een verder vlekkeloze dag, vindt GGD-arts Anton Dalhuijsen. „Kennelijk kon toch een flink aantal ouders niet vandaag. Vanwege sportieve verplichtin gen, hoop ik dan maar. Geen probleem, want er is op 2 no vember voor de hele regio nog een inhaaldag. Maar we hadden het leuk gevonden als we van daag over de 5000 waren ge gaan." De GGD heeft er in de 3 Octo berhal alles aan gedaan om het inenten zo geolied mogelijk te laten verlopen. Ouders hebben de keuze uit negen tafels om de administratieve rompslomp rond het vaccineren af te han delen, waarna de kinderen bij maar liefst zestien tafels - of priklijnen zoals het bij de GGD heet - terechtkunnen voor hun inenting. Een modaal gezin staat in twee minuten weer bui ten, met GGD-vlaggetje, een Donald Duck-blad in mini-for maat gewijd aan meningokok- ken C en een appel. Want de in entingsdag wordt aangegrepen om ook aandacht te vragen voor verstandig snoepen. Dramatische taferelen zijn er^ nauwelijks. Daar hebben de kin deren ook de leeftijd niet voor. Vandaag zijn de kinderen van zes tot en met veertien aan de beurt De doorgaans toch wat angstiger peuters en kleuters hebben hun prik deze zomer al gehad. Een enkeling die het brullen toch niet kan latenr krijgt zijn vaccin heel discreet achter een groot scherm toege diend. Zou hij helemaal niet te houden zijn geweest, dan had den de inenters nog een klein, nog discreter kamertje tot hun beschikking gehad. Dalhuijsen kijkt tevreden naar de gestage stroom ouders en kinderen die langs de priktafels gaat. „Het klinkt misschien een beetje pedant, maar we hebben het ook wel vrij slim opgezet. Mensen zijn aan de hand van hun postcode ingedeeld voor periodes van telkens een half uur. En daar blijken de meesten zich ook goed aan te houden. Zo voorkom je wachtrijen. Verder hebben we de tafels in de volle lengte van de zaal neergezet. Daardoor lijkt het weids en open, en eigenlijk helemaal niet druk. In Alphen moesten we het in de breedte neerzetten, en daardoor leek het al snel veel drukker en benauwder." Als ook de inhaaldag achter de rug is - 2 november in sporthal De Zijl in Leiden - verwacht Dalhuijsen dat meningokokken C aardig is bedwongen. „Wat ook wel weer tot een schijnvei ligheid kan leiden. Dat is na tuurlijk wel de keerzijde. Som mige ouders hebben nu mis schien de indruk dat hun kind geen meningokokken meer kan krijgen. Maar de helft van alle ziektegevallen is meningokok ken B. En daar hebben we nog geen vaccin voor." A m maandag 30 september 2002 jrijpt er helemaal niets £van. Als hij zonder bouw- ïning een dakkapelletje ti huis zou bouwen, e geheid de hele gemeen- t zich heen. Maar als de cie een loswal met be ing aanlegt zonder ver- j, duurt het dertig jaar lat de gemeente iets door- |„En dan treden ze niet p." 'Hij' is Henk Bouw- woner van de Vlietweg. e jaren woont Bouwhuis tlle tevredenheid aan de j. Vanuit zijn woonka- r kijkt hij uit op Snoekerha- L de plek waar de gemeente g een flat en een aantal wo- n wil neerzetten. En óp njventerrein van de provincie, waar de firma Rook uit Krimpen aan den IJssel be drijf voert. Het bestaat uit een soort zandopslag met loswal, een groot bedrijfsvaartuig voor de wal en op de kant een aantal bouwwerken. „Dat bedrijf zit er al dertig jaar. Maar begin vorig jaar kwam ik er min of meer bij toeval achter dat de gemeente nooit een bouw- óf ligplaatsver gunning voor dat bedrijf heeft afgegeven. Ik ontdekte wel dat de gemeente in 1995 een mi lieuvergunning heeft verleend", aldus Bouwhuis. Met die wetenschap was zijn nieuwsgierigheid en vooral ver bazing gewekt, „Spelen de ge meente Leiden en de provincie onder één hoedje? Of staat de De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redacbe van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 provincie soms boven de wet? Die milieuvergunning had der tig jaar geleden al aangevraagd moeten zijn." En dus ging hij verder neuzen. „Zo ben ik er achter gekomen dat het bestemmingsplan voor die locatie spreekt van 'woon huizen met achterbebouwing1 Geen bedrijf dus. Dat plan da teert uit 1963. En in 1994 heeft de gemeente nog een aanvul- gemaakt. Toen is artikeï 22 toe gevoegd waarin staat dat het niet is toegestaan om inrichtin gen op dat terrein te vestigen 'die in belangrijke mate geluids hinder kunnen veroorzaken'. Er zit dus al dertig jaar een bedrijf zonder vergunningen en in strijd met het bestemmings plan", aldus Bouwman. „Tijdens mijn zoektocht door de gemeentelijke archieven stuitte ik ook op rapporten van de milieudienst van de gemeen te. Een paar maanden nadat de gemeente de milieuvergunning had afgegeven, volgde een in spectie. Dat was in april 1996. Rook bleek op tal van punten niet aan de eisen te voldoen. Bij een tweede controle, een paar maanden later, was dat wel het gevaL Met uitzondering van de geluidsnorm! Terwijl juist over dat punt expliciet, een jaar voordat de milieuvergunning werd verleend, een aanvulling in het bestemmingsplan is op genomen. Het is overigens bij die ene constatering gebleven. Er is nadien nooit meer gecon troleerd op geluid." Voor Bouwhuis was de maat vol. In mei 2001 diende hij een verzoek in bij de gemeente om De provincie heeft nooit een bouwvergunning voor de loswal en de bouwwerken op de kade aange vraagd. En het schip heeft geen ügplaatsvergunning. Foto: Hielco Kuipers bestuursdwang toe te passen. „Dat leek mij geen onredelijk verzoek. Maar bij de gemeente werkt dat kennelijk niet zo. Ze wilde wel bevestigen dat er geen vergunningen waren, maar daar bleef het bij. Bela chelijk." „Uiteindelijk, afgelopen april, kreeg ik een brief van de ge meente. Een kopie van de brief die zij ook naar de provincie had gestuurd. Daarin schrijft Leiden dat het in 1995 een mi lieuvergunning heeft afgegeven, maar dat de provincie toen 'verzuimd heeft om een bouw vergunning voor de al bestaan de panden op de vaste wal en een ligplaatsvergunning voor het bedrijfsvaartuig aan te vra gen'. Of ze dat nog even wilde doen." De afdeling handhaving van de gemeente, die de vergunning afgeeft en controleert, is - in middels - op de hoogte van de situatie langs de Vliet. „Pas sinds deze zomer hebben we een buitendienst", laat een woordvoerster weten. „Die fietst rond om te kijken of er il prc bot legale bouwwerken in de stad zijn bijgekomen. Deze situatie is bij ons ook nog niet zo lang bekend. Maar het is wel ons streven om dit soort illegale bouwwerken te legaliseren. De irovincie moet alsnog een luwvergunning en een lig plaatsvergunning aanvragen. Die zullen net als elke andere vergunning worden bekeken en behandeld. Het is zeker niet zo dat de provincie boven de wet staat" Timoteus Waarsenburg door Roelf Reinders leiden - Vorig jaar waren het de verpleegkundigen en de huisart sen, morgen voeren de medisch specialisten in de academische ziekenhuizen actie voor meer geld. De specialisten draaien een zondagsdienst: geen ge plande operaties, geen afspra ken op de poliklinieken. Ze vin den dat ze te weinig verdienen in vergelijking met de specialis ten die in loondienst in de klei nere, algemene ziekenhuizen werken. Het academisch zieken huis loopt leeg, waarschuwen de radiologen Martin Wasser en Wim Obermann van het actie comité in het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Waarom kiezen dokters voor een actiemiddel dat patiënten du peert? O: „We doen het met bloedend hart, maar we worden ertoe ge dwongen. Veel artsen zijn 35 jaar als ze specialist zijn. Dan duurt het tot hun 55ste voordat ze een inkomen hebben dat een vrijgevestigde specialist in een algemeen ziekenhuis al in z'n eerste jaar krijgt. Maar met die groep willen we ons niet eens vergelijken. Het gaat ons om het verschil in inkomen met de art sen in loondienst in die algeme ne ziekenhuizen. Specialisten in academische ziekenhuizen be ginnen met zo'n 1500 euro per maand minder dan hun colle ga's in de anderen ziekenhuizen en bereiken pas na twintig jaar hun bruto topsalaris van 7000 tot 8500 euro. Artsen in algeme ne ziekenhuizen zitten daar na zeven jaar al op. Het gevolg is dat artsen in de academische ziekenhuizen voor het geld in de algemene ziekenhuizen kiezen." W: „Het gaat ons niet primair om het geld. Dat beeld, dat blijkbaar bestaat, klopt niet Het gaat erom de concurrentieposi tie van de academische zieken huizen te verbeteren. Het LUMC loopt jonge, talentvolle specia listen mis omdat die liever er gens anders werken." Hoe erg is de leegloop van speci alisten in het LUMC? W: „In Leiden valt het nog wel mee. Andere academische zie kenhuizen zijn er erger aan toe." O: „Maar ook hier gaat het mis. We worden leeggezogen door de algemene ziekenhuizen terwijl wij méér artsen moeten gaan opleiden. De opleiding van art sen en het medisch onderzoek lijden onder de leegloop. De kwaliteit van de academische gezondheidszorg gaat achteruit. Dat is een ramp voor het land." Minister Bomhoff vindt dat u niet moet zeuren. U verdient ge noeg. W: „Hij gaat niet in op de kem van het probleem. Hij praat al leen maar over geld." O: „Het bijzondere in het LUMC is juist dat de oudere artsen het voortouw voor de acties hebben genomen. En die hoeven het echt niet voor het geld te doen, want die zitten al aan hun top. Het gaat ons om de toekomst van de academische gezond heidszorg." Bomhoff beweert dat de patiën ten de dupe worden als u gelijk krijgt. Meer loon betekent hogere premies. O: „Ik geloof niet dat de premies flink stijgen als we gelijk krijgen. Onze eis kost dertig miljoen eu ro. Is dat veel op een zorgbudget van miljarden euro's? En wat dan nog? De politiek wil de pre mies laag houden uit angst voor looneisen. Maar ze heeft aan geen enkele Nederlander ge Specialisten LUMC De partijen: De bonden (Orde van Medisch Specialisten en de Landelijke vereniging van Artsen in Dienstverband) versus de di recties (Vereniging Academi sche Ziekenhuizen, VAZ). Het conflict: Na zware onderhandelingen komen de partijen er niet uit oeren morgen actie op twee punten: 1De bonden willen een loonsverhoging terwijl de VAZ die pas wil geven als daar geld voor komt. Minister Bomhoff weigert de benodigde dertig miljoen euro te geven. 2. De bonden willen loon naar werken. Artsen werken offici eel 48 uur terwijl ze voor 36 of 40 uur worden betaald. Radiologen Wim Obermann (links) en Martin Wasser van het LUMC-actiecom'rté: „Het gaatons niet om het geld. Het gaat ons om de toekomst van de academische gezondheidszorg." Foto: Mark Lamers vraagd wat hij voor z'n gezond heidszorg overheeft. Ik ben er van overtuigd dat de burger be reid is wat meer te betalen voor het behoud van de kwaliteit van zorg." U heeft patiënten afgebeld die morgen geopereerd moesten worden of een afspraak op de poli hadden. Pikken ze dat? O: „Ze vinden het vervelend, maar begrijpen het wel. We hebben wel onmiddellijk een nieuwe afspraak gemaakt. Ver der gaan bestralingen tegen kanker wel door. Ook geplande uitslagen van vervelend onder zoek gaan door." W: „We leggen patiënten uit dat de lange wachtlijsten in de aca demische ziekenhuizen mede door de loonproblematiek wor den veroorzaakt" O: „Het zijn niet alleen de jon geren die verdwijnen. Door de leegloop raken de blijvers, de oudere artsen, overbelast. Die knappen af en krijgen een burn out. We zitten met een aantal collega's die opgebrand zijn. Het gevolg: steeds minder men sen die het werk moeten doen." leiden - De misschien wel vriendelijkst ogende auto die ooit ontworpen is, was zondag in veelvoud te bewonderen in en buiten de Groenoord- hallen. De Kever-liefhebbers hadden zich daar verzameld ten behoeve van de clubdag van de Keverclub. Tal van kramen met miniatuurtjes, on derdelen, instructieboeken, en hebbedingetjes als picknickmanden stonden tussen de Volkswagen-klassiekers opgesteld. De kinderen vermaak ten zich met Kever-racebanen en kleurplaten, hun ouders vergaapten zich aan de mooi opgepoetste modellen. Foto: Henk Bouwman door Wilfred Simons leiden - Het CDA is bezorgd over de stadsarcheologie in Leiden. De partij vermoedt dat het rommelt bij deze dienst. De christen-de mocraten leiden dit onder meer af uit het vertrek van stadsar cheoloog Maarten Dolmans (39). Hij wordt met ingang van 1 no vember stadsarcheoloog van Venlo. Op de motieven voor zijn vertrek wilde Dolmans vanoch tend niet ingaan, maar tegen het regionaal dagblad De Limburger zei hij dat er in Leiden 'geen gro te opgravingen meer plaatsvin den' en in Venlo wel. De Leidse CDA-fractie vermoedt echter dat Dolmans vertrekt uit onvrede. Onder toezicht van Dolmans lieten de gemeente en de uni versiteit vorig jaar een opgraving uitvoeren op het voorterrein van het Kamerlingh Onnes Labora torium aan het Steenschuur. Hier kwamen fundamenten aan het licht van woonhuizen die daar stonden tot aan de ontplof fing van het kruitschip in 1807. Onder meer trof Dolmans muurresten aan van het oudste stenen woonhuis in Leiden. De vondsten waren zo overvloedig dat Dolmans in de pers sprak van 'een Leids Pompéi'. Inmiddels is de blijdschap over dé resultaten van de opgraving omgeslagen in ergernis. Volgens CDA-raadslid L Lieverse was de opgraving achteraf niet nodig, nu de Universiteit Leiden de bouw van een ondergrondse fietsenstalling uit de renovatie plannen voor het Kamerlingh Onnes Laboratorium heeft ge schrapt. Bovendien krijgt het CDA berichten dat de conserve ring en de beschrijving van het gevonden materiaal achterwege blijven. Lieverse vreest nu dat het materiaal vergaat, zodat toe komstige generaties er geen kennis meer van kunnen ne men. Ook is zij bang dat Dol mans, die al op 1 november aan zijn nieuwe baan begint, niet meer in de gelegenheid zal zijn om de opgraving te publiceren, waardoor de Leidenaars een boeiend stuk stadsgeschiedenis mislopen. Hoewel Dolmans al eind augus tus in De Limburger zijn komst naar Venlo bekendmaakte, is de Leidse gemeenteraad nog steeds niet over zijn vertrek ingelicht. Lieverse vindt dat vreemd. Vreemder nog vindt zij het dat, zoals ze in de wandelgangen van het gemeentehuis te horen heeft gekregen, B en W niet van plan zijn om een nieuwe stads archeoloog te benoemen. Lieverse vindt dat Leiden het niet zonder eigen archeoloog kan stellen. „Er staan maar liefst twee grote projecten op stapel! Het Aalmarktproject komt eraan en Roomburg wordt bebouwd. Dat lijkt mij voldoende werk voor een stadsarcheoloog." De CDA-fractie heeft het college van B en W om opheldering ge vraagd over het vertrek van Dol mans en de verwerking van de opgraving op het Kamerlingh Onnesterrein. Ook wil het CDA van B en W weten of de kosten van de opgraving die achteraf onnodig was, op de universiteit kunnen worden verhaald. Het college van burgemeester en wethouders wil nog niet rea geren.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11