VS leiden lobby Irak-resolutie BUITENLAND Met drie dozen ondergoed in de verwoeste Mukata Pt a. Parijs en China willen twee-stappenplan, Moskou blijft tegen hardere aanpak Honderden vermisten na scheepsramp bij Senegal 'Bin Laden en mullah Omar in Afghanistan' Europa dreigt Zwitsers over bankgeheim Koppig verzet tegen globalisering Fransen schuld van Srebrenica Compromis Strafhof ul|F i igal mb« ikistaan slaat a chtertjes dood stee oi n Fan wai Inl zaterdag 28 september 2002 ach! - Een Pakistaan heeft dochters van 2 en 4 met stok doodgeslagen omdat derde dochter naar school Dat heeft de politie giste- bekendgemaakt. Het tolgaande meisje is zwaar ind opgenomen in het zie- ïuis. Zij is 12. De moeder de meisjes zei tegen de po- dat haar echtgenoot kwaad 3 toen hij vernam dat zijn iter tegen zijn uitdrukkelij- rens in naar school ging. Op Pakistaanse platteland zijn mannen tegen onderwijs vee verdachten gorden gepakt idabad - De politie in de ie deelstaat Gujarat heeft ren twee mannen aange- len om ze te ondervragen de aanval op de hindoe- rcel van dinsdag, waarbij 28 ISC ioes omkwamen en meer honderd gewonden vielen, persbureau meldde verder de twee omgekomen daders info stanen zijn. Pakistan heeft twijfels over die beschul- en spreekt van een Indi- implot. De twee mannen de Akshardham-tempel iachinegeweren en grana- i. Ze werden na een lang ;evecht gedood door In- commando's. jirergwerpen verboden Een 1 meter 14 meter Franse stuntman heeft lak tegen een verbod op erpen voor de commis- oor de mensenrechten van N verloren. Manuel Wac- k n| ïeim protesteerde tegen uitspraak uit 1995 van de J HC ;ste administratieve recht - :in Frankrijk. Die verbood gwerpen. Wackenheim .h. oinde die uitspraak discrimi- nge nd, omdat die hem zijn 72-i ltïe kostte. De stuntman liet in disco's door sterke man- 41^ heen en weer gooien en dat al0^ ht na het verbod niet meer. N-commissie is het daar eens. innen testten Hlhtrole vliegveld kfurt- Twee mannen die 61 dag in Frankfurt met een ol en een mes op zak in „ufthansa-vliegtuig pro- acht den te stappen, blijken be- igsagenten te zijn ge- Ze voerden voor de van Frankfurt naar Tel een veiligheidscontrole uit. ïeeft het Duitse ministerie ransport gisteren vrijdag ndgemaakt. De twee Ara- ogende mannen werden pt toen ze probeerden de te controlepost te omzei- r,e ontkwamen door te zeg- lat ze veiligheidsbeamten Later werd dat in twijfel kken, maar hun verhaal te kloppen. itie Italië pakt zend mensen In Italië zijn bij een lan- actie tegen criminaliteit afgelopen maand meer luizend personen opge- drugshandel, men- l.dc nokkel, valsemunterij en liden van prostitutieben- Dat zei premier Berlusconi ren. De politieacties wer- ithei ütgevoerd in Rome, Na- St( Milaan, Florence en Bo- alle l Berlusconi zei dat er ook del^dan 1.300 illegale immi- iacl en zijn uitgezet, onder wie s s|( rouwen die door de ben prostituee te werk waren ld. b ?ng: k t. Ze it spa :t;vi 2 «ilief, :el wingstof was >r aanslag' ei berjF' ien; uiti GP'" ro km lelte p: n rrur pmi i3fr r, angV) kei thol )- 5&t De explosieven die ;rdag werden ontdekt in liegtuig dat vakantiegan- uit Marokko terugbracht "rankrijk, waren bedoeld l2 een terroristische aanslag, eeft de Franse politie giste ren weten. Volgens justiti- ronnen in Frankrijk heeft nd de explosieven waar- 11 ilijk in het vliegtuig ach- 0 laten, zodat een ander ze a linnen gebruiken om tij de terugvlucht naar Ma- een aanslag te plegen. SE inspecteert tprgische kloof Georgië heeft met ver- dene landen overeenstem- bereikt over inspecties in nkisi-kloof, waar zich vol- lusland Tsjetsjeense re- schuilhouden. De in- ies vinden plaats onder ciën van de Organisatie heiligheid en Samenwer- i Europa, OVSE, zo heeft roordvoerder van de Geor- e president Sjevardnadze »l en meegedeeld. Georgië it ook Russen deel uit ma an de inspectieteams, Moskou heeft nog niet ge werd. Rusland dreigt met >ire actie als Tbilisi de re- niet aanpakt. londen-washington/anp-rtr - De Ver enigde Staten en Groot-Brittannië zijn een flink offensief begonnen voor een nieuwe harde resolutie van de VN-Veilig- heidsraad tegen Irak. De komende dagen zullen Amerikaanse en Britse gezanten, al dan niet gezamenlijk, al pendelend Parijs, Peking en Moskou aandoen. Frankrijk, China en Rusland zijn net als de VS en Groot-Brittannië permanent in de Veiligheidsraad vertegenwoordigd. De eerste drie, die ook vetorecht heb ben, voelen tot dusver weinig voor een resolutie waarin Bagdad direct met mili tair ingrijpen wordt gedreigd. Frankrijk wil een 'twee-stappenplan' in de Veiligheidsraad. In een eerste resolu tie moet Irak worden opgedragen nieu we wapeninspecties onvoorwaardelijk toe te staan, een eis waaraan Badgad al heeft gezegd te zullen voldoen. Als Irak uiteindelijk onvoldoende meewerkt kan een tweede resolutie aan de orde komen waarin het gebruik van geweld wordt goedgekeurd. China voelt wel voor deze Franse aan pak, terwijl Moskou een nieuwe resolu tie eigenlijk niet nodig acht. President Bush belde gisteren met zijn Franse ambtgenoot Chirac. Die benadrukte dat Parijs wil vasthouden aan de twee stap pen. De Chinese premier Zhu Rongji waar schuwde Bush voor de gevolgen van een Amerikaanse aanval op Irak zonder steun van de VN. „We hebben ook res pect voor de souvereiniteit en territoriale integriteit van Irak", aldus Zhu. Hij on derstreepte wel dat Irak de inspecties ombelemmerd moet laten plaatsvinden. Washington en Londen vinden dat er een nieuwe harde resolutie moet komen. Ze vertrouwen de toezeggingen van de Iraakse president Saddam Hussein voor geen meter, en eisen een militaire stok achter de deur voor het geval dat Sad dam wederom resoluties aan zijn laars lapt. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Powell heeft al gezegd dat de VS ook bereid zijn zonder VN- mandaat in actie te komen tegen Bagdad, luist gisteren kwamen drie Democrati sche leden van het Amerikaanse Congres in Irak aan. Ze gaan bekijken wat de ge volgen voor de bevolking zijn van de tien jaar geleden opgelegde economische sancties. Ook willen ze bij de Iraakse re gering erop aandringen de wapenin specteurs onbeperkte toegang te verle nen om een nieuwe oorlog te voorko men. „We zijn hier gekomen omdat we geen oorlog willen. We willen zien wat de om standigheden zijn waarin het Iraakse volk leeft en wat de gevolgen kunnen zijn van een nieuwe oorlog", aldus Con greslid Jim McDermott. Het is deze maand al het tweede bezoek aan Irak van Amerikaanse parlementariërs die te genstander zijn van een aanval op het land. dakar/rtr-anp - Bij een ramp met een veerboot voor de kust van Senegal zijn zeker 41 men sen omgekomen. Meer dan 600 mensen worden vermist. Onge veer zestig mensen zijn uit de Atlantische Oceaan gered. Het vaartuig was in de nacht van donderdag op vrijdag op weg van de stad Ziguinchor naar de hoofdstad Dakar, maar kap seisde tijdens een zware storm voor de kust van Gambia, dat geheel door Senegal wordt om geven. Op de boot, die eigendom was van de staat, was volgens de BBC plaats voor hooguit 550 mensen. Het vaartuig was na een reparatie nog maar enkele weken weer in de vaart. Volgens onbevestigde berichten zou het door een mechanisch manke ment zijn getroffen. De regering van Senegal heeft drie dagen na tionale rouw afgekondigd. Zigiunchor ligt in de provincie Casamance, waar al jaren ge vechten woeden tussen rebellen en het regeringsleger. Ondanks een vredesakkoord dat de rege ring in Dakar en de rebellen vo rig jaar maart sloten, zijn de ge vechten doorgegaan. Omdat de weg over land van Ziguinchor naar Dakar te gevaarlijk is, ge bruiken bewoners van Ca samance de veerboot om naar de hoofdstad te reizen. Het schip zou niet alleen te veel mensen aan boord hebben ge had, maar ook te veel goederen. peshawar/afp-rtr - Osama bin Laden en mullah Mohammed Omar, de hoogste leider van de Taliban, zijn in leven en bevin den zich in Afghanistan. Dat heeft een voormalige diplomaat van de Taliban gisteren gezegd in het Pakistaanse Peshawar. Naseer Ahmed Roohi, naar ei gen zeggen voorheen secretaris van de ambassade van de Tali ban in de Verenigde Arabische Emiraten. Hij gaf een illegale persconferentie, waarvoor slechts zes journalisten waren uitgenodigd. Roohi droeg de traditionele kledij van de Tali ban. Het was niet toegestaan hem te fotograferen. „Mullah Omar leeft. Ik heb hem twee weken geleden ont moet in Afghanistan", zei Roohi. Hij zei ook dat Omar contact onderhoudt met Osa ma bin Laden. „Hij is niet dood is en ook niet in Pakistan. Hij is de grens nooit overgeweest." De man eiste diverse aanslagen op die de afgelopen maanden in Afghanistan zijn gepleegd. Hij zei te behoren tot de tot nu toe onbekende groep 'Jamiat ul Shabab ul Muslimeen', de aan hangers van mullah Omar. Desgevraagd verklaarde hij dat de moordaanslag op de Af ghaanse president Karzai op 5 september is gepleegd door mullah Abdul Rehman, de broer van een belangrijke Tali- banleider die in handen van de Amerikanen is. Volgens Roohi zijn alle Afgha- nen tegen de regering van Kar zai, en is diens verkiezing be taald met dollars. Hij kondigde aan dat de aanslagen zich de komende dagen zullen verveel- vuldigen. „Als de Amerikanen ons 'terroristen' noemen, dan zijn we daar trots op", voegde hij eraan toe. Hij zei dat zijn groep 5.000 man telt en steun krijgt van talrijke moslims in Centraal-Azië. door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - De Europese Unie dreigt Zwitserland met straf maatregelen als het blijft weige ren zijn bankgeheim op te hef fen. Belemmering van de han delsstromen en strengere pas poortcontroles aan de grens moeten Bem op andere ge dachten brengen. De EU ver moedt dat nogal wat burgers belasting ontduiken door spaargeld en zwart geld op anonieme Zwitserse rekenin gen te storten. Maandag zullen de EU-minis- ters van buitenlandse zaken hun harde opstelling aan Zwit serland kenbaar maken. Het is de eerste keer dat de lidstaten een dergelijk dreigement uiten. Tot nog toe deinsden zij terug uit angst voor verstoring van de betrekkingen. De Unie is echter danig geïrriteerd over de wijze waarop de Zwitsers de onder handelingen over de aanpak van belastingfraude frustreren. De verklaring van de EU-minis- ters stelt dat de Unie zich ge noodzaakt ziet de samenwer king met Zwitserland op andere terreinen voorlopig stop te zet ten als Bem volhardt in de be scherming van het bankge heim,. Dat treft onder meer de handel in landbouwproducten, de soepele grenscontroles en de uitwisseling van informatie. De EU heeft in 2000 afgespro ken het bankgeheim in de lid staten geleidelijk op te heffen. Om te voorkomen dat spaar ders massaal hun geld in Zwit serland, San Marino, Liechten stein of de VS onderbrengen, wordt met deze landen onder handeld over 'gelijkwaardige' maatregelen. Zwitserland geeft evenwel geen duimbreed toe. Washington - Een vrouw die in Washington protes teert tegen de globalisering van de economie, wei gert aan de kant te gaan voor agenten te paard van de politie van de Amerikaanse hoofdstad. Die pakte gisteren ongeveer zeshonderd demonstranten op. De betogingen vielen samen met de jaarvergaderingen van het Internationaal Monetair Fonds en de Wereld bank, die momenteel in Washington gaande zijn. Tientallen demonstranten staken op twee plaatsen autobanden in brand en gooiden bij een bank niet ver van het Witte Huis de ruiten in. Anderen probeer den de ochtendspits in de war te sturen door middel van valse alarmtelefoontjes en door midden op straat te gaan zitten. Ook werden veel mensen opge pakt omdat ze zich op plaatsen bevonden waar ze niet mochten komen. Eén demonstrant raakte licht gewond. Uit alle hoeken van Amerika zijn agenten opgetrommeld om de orde te bewaren. De demon stranten zijn naar Washington gekomen omdat het IMF en de Wereldbank in hun ogen de ellende in ont wikkelingslanden vergroten door strenge voorwaar den te verbinden aan kredieten. De Wereldbank en de Wereldhandelsorganisatie (WTO) spraken gisteren af dat ze ontwikkelingslanden geld gaan geven om hun agrarische producten beter naar de Westerse wereld kunnen exporteren. Onduidelijk is nog om hoeveel het gaat. Het fonds moet ontwikkelingslan den vooral bekender maken met internationale stan daarden voor voedselveiligheid en met maatregelen die de gezondheid van planten en dieren bescher men. Ontwikkelingslanden hebben nu nog grote moeite met die regels, waardoor hun exportmoge lijkheden worden belemmerd. Nederland is nog niet van plan om geld te geven aan het initiatief. Staats secretaris Van Ardenne hecht waarde aan de stan daarden, maar wil 'absurde normen' afschaffen. „Voor de kromming van een banaan hoeven geen re gels te bestaan", zei hij. Foto: AFP/Joyce Naltchayan den haag/gpd - Oud-president Slobodan Milosevic heeft gisteren voor het Joegosla- vië-tribunaal de Franse geheime dienst de schuld gegeven van de massamoord op moslims in Srebrenica, en de Bosnisch-Ser- vische generaals Ratko Mladic en Radoslav Krstic in bescherming genomen. Volgens Milosevic wisten beide generaals niets af van de massale executie van zo'n achtduizend moslimmannen destijds in Sre brenica, en waren het extremisten die onder het commando stonden van de Fransen die deze misdaad op het geweten hebben. Het uiteindelijke doel van deze gruwelactie was een NAVÓ-ingrijpen in dit gebied te recht vaardigen. Vanwege zijn aandeel in de moorden van Srebrenica is Krstic voor het Joegoslavië-tri- bunaal veroordeeld tot 46 jaar celstraf, ter wijl Mladic in 1995 werd aangeklaagd voor het plegen van genocide in Srebrenica. In het tweede deel van het proces tegen Milosevic werd gisteren de eerste getuige gehoord. De getuige, die voor zijn eigen vei ligheid anoniem moet blijven en daarom wordt aangeduid met de code C-037, was een gematigde, hoge functionaris binnen de Kroatische 'zusterpartij'van Milosevic, de Servische Democratische Partij (SDS). De aanklagers probeerden aan de hand van zijn verklaring een beeld te schetsen van si tuatie van Serviërs in Kroatië. Milosevic zou olie op het vuur van het Servische nationa lisme hebben gegooid door radicale leden te steunen in hun pogingen zich af te scheiden van Kroatië en zich aan te sluiten bij het 'Groot-Servië' van Milosevic. Erg succesvol waren de aanklagers met het verhoor niet: de getuige had de uitspraken van Milosevic voornamelijk op televisie ge hoord. „Serviërs zijn pas veilig als ze in een Servische staat leven", had getuige C-037 Milosevic horen zeggen, 'ergens in 1989' en dat was 'waarschijnlijk in Kosovo'. De oud-president reageerde honend op de ze verklaring. „Dit is tijdverspilling. We kun nen deze getuige, die vanuit het achterland verklaart wat er in Belgrado zou zijn ge beurd, toch niet serieus nemen", bulderde hij door de rechtszaal. Ook rechter Richard May vond dat het te lang duurde en vroeg de aanklagers gedecideerd de getuige ver klaringen te laten afleggen van zaken waar hij 'direct kennis van heeft'. Of deze eerste getuige in het Milosevic-pro- ces over Kroatië een gedegen bijdrage heeft kunnen leveren in de bewijslast tegen de oud-president was voor de toehoorders moeilijk vast te stellen. Het verhoor vond grotendeels achter gesloten deuren plaats. De komende tijd worden nog 176 getuigen opgeroepen. brussel - De EU lijkt het Groot-Brittannië, Italië en Spanje toch mogelijk te maken aparte akkoorden te sluiten met de VS over het niet uitleveren van Amerikanen aan het Haagse Internationaal Strafhof. De lidstaten sloten gisteren in Brussel een compromis, dat nu naar de ministers van buitenlandse zaken gaat. Er is nu een lijst opgesteld met voorwaarden waaraan een apart akkoord moet voldoen. Daardoor kan de EU toch met één standpunt naar buiten treden. Washington wil niet dat onderdanen voor het hof verschijnen, en probeert daarover aparte akkoorden te sluiten met de drie EU- leden. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israël blijft volhouden dat het nu acht dagen durende beleg van de Mukata, het Pales tijnse regeringscomplex in Ramallah, pas zal eindigen als Yasser Arafat enkele tientallen militanten heeft uitgeleverd. Het zegt over aanwijzingen te be schikken dat die militanten zich ophouden in Arafats residentie, ongeveer het enige gebouw in het complex dat nog overeind staat. De Israëliërs eisen van de Pales tijnse leider een lijst met de na men van de naar schatting meer dan tweehonderd mannen die zich binnen ophouden, zodat ze kunnen bepalen wie ze zullen oppakken en wie naar huis mo gen vertrekken. Maar Arafat heeft geen zin zo'n lijst te ver strekken. Hij raakt er steeds meer van overtuigd dat Israël zich onder toenemende druk van de VS binnen een paar da gen uit de Mukata zal terugtrek ken. Dat Washington geen veto heeft uitgesproken over de recente re solutie van de Veiligheidsraad, spreekt volgens de Palestijnen boekdelen. Ze geloven dat uit eindelijk niet Arafat, maar pre mier Ariel Sharon in het stof zal bijten. Het overleg tussen Israël en de Palestijnen is afgebroken, en volgens de Palestijnse onder handelaar Saib Erakat zijn er voor de afzienbare toekomst geen nieuwe besprekingen voorzien. Ook hij gaat er duide lijk van uit dat de Israëliërs bak zeil zullen moeten te halen. Het enige overleg dat nog gaan de is, wordt gevoerd binnen Is- raëls regering en defensie-appa raat. Er zijn officieren in de le gerleiding die Sharon en minis ter van defensie Benjamin Ben- Eliezer van te voren hebben ge waarschuwd. Als u denkt dat Arafat straks met zijn handen omhoog naar buiten zal komen, zit u ernaast", lieten ze weten bij het begin van de operatie, die ironisch genoeg 'Een kwestie van tijd' is gedoopt. Acht dagen na de omsingeling van de Mukata lijkt de tijd niet langer aan de kant van Israël. Legerleiding en politiek zoeken naarstig naar een uitweg waar mee ze hun gezicht kunnen red den. Volgens onbevestigde be richten is de regering nu bereid onder bepaalde omstandighe den de uitleveringseis te laten vallen. Arafat zou er dan wel voor moeten zorgen dat de mensen in kwestie 'echt worden gearresteerd' en een 'echt pro ces' krijgen in de Palestijnse ge bieden. Ondertussen proberen Arafat en zijn tweehonderd 'gasten' het zich zo gemakkelijk mogelijk te maken in hun benauwde veste. Nu de loopbrug tussen de resi dentie en een dependance met kantoren en vergaderzalen is verwoest, leven de mannen in 'een smerig, stinkend hol', zoals een Israëlische officier het for muleerde. Net als een echte ge vangenis is het gebouw omge ven door een loopgraaf en rollen prikkeldraad. In de nacht wor den de mensen binnen uit hun slaap gehouden door schijnwer pers en lawaai. De waterleiding functioneert niet of slecht, waardoor de paar toiletten in de residentie de drukte niet aankunnen. En de drie dozen schoon ondergoed die het leger aan het begin van de week heeft laten bezorgen, zullen nu wel leeg zijn. Khaled Hassan, een kantoorklerk van het Palestijnse Bestuur, vertelde via zijn mobiele telefoon dat de stank niet te harden is, dat iede re kamer overbevolkt is, en dat de belegerden constant moeten vechten tegen hun angst dat het leger met geweld zal ingrijpen. Ze rekenen erop dat de bewa kers in dat geval hun wapens zullen gebruiken, met een onge kend bloedbad als gevolg. Isra els verzekering dat Arafat geen haar zal worden gekrenkt, ne men ze met een korrel zout. Over Arafat heeft Hassan niets dan lof. „Voortdurend komt hij ons moreel versterken", zegt hij. De leider brengt het grootste deel van de dag door aan de te lefoon in een poging wereldlei ders er toe te bewegen Israël te recht te wijzen. Dat leidt af en toe tot hevige woede-uitbarstin gen. .Arafat is kwaad omdat de wereld zwijgt", zegt een naaste medewerker. De Palestijnse president heeft besloten de nachten niet in zijn bed door te brengen, maar sla pend op de grond, net als zijn mannen. Bij gebrek aan bestek en borden eten ze uit blikken en pakken. Het Israëlische dagblad Yediot Ahronot publiceerde deze week een lange lijst met de arti kelen die het leger in de Mukata heeft laten bezorgen. Het gaat vooral om eten, van pita-broden yoghurt, en om koffie, thee, si garetten en toiletpapier. Een legerwoordvoerder schat dat de voorraad er binnen drie dagen door is. Ook de Palestij nen maakten een aantekening. „Denk niet dat het hier gaat om een geschenk van Israël. We hebben alles zelf moeten kopen in Ramallah aldus een ambte-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7