BINNEN- BUITENLAND Gretta Duisenberg laat zich niet afschrikken door dreigbrieven I Foto van een aangekondigde dood Opvoedtelefoon bestaat dinsdag tien jaar jngst voor 'autoritaire republiek' Nederlander in economische zone van Noord-Korea benoemd zaterdag 28 SEPTEMBER 2002 Mick Salet 2 en Hajta Duisenberg, de vrouw-van, mannen als bisschop Mus oud-premier Van Agt te een voor haar politieke strijd 11sraël. Hoe? Waarom? Een [esprek met een vrouw die riiet monddood laat maken dreigbrieven. te >YAi|c« TY 70< ilaa veet dat veel mensen me al maar zien als de vrouw maar dat weerhoudt me er van om mijn mond open te l Ik heb recht op een eigen ing. Mijn man kan geen po- uitspraken doen. Ik wel." Duisenberg is de vrouw Tim Duisenberg, de presi- van de Europese Centrale Alleen door zijn baan zij wereldwijd in het ws met haar protesten te- de Israëlische politiek, ealiseer me dat, maar ik kan rder niet veel mee. In mijn demonstratie tegen het len van het Israëlische le- ik ook net als alle ande- ïee. Anoniem. Als een ge- e demonstrant. Er was nie- d die kon zien: kijk, daar t de vrouw van Wim Dui- erg!" n 0[ D, nr gel e 22 a Uns (Vin lotte oort de Pla eP ppen< 002 lustip'i likt u de positie van uw om invloed uit te oefenen? Ik maak er geen gebruik in zeker geen misbruik." als hij u meeneemt naar \ijeenkomst met invloedrijke ien, dan spreekt u die toch over de Palestijnse zaak aan? „Ja, maar dat doe ik altijd. Of ik nou op een gewoon verjaar dagsfeestje ben of op een offici eel diner met mijn man; ik heb het er altijd over. Met iedereen. Natuurlijk heb ik mijn netwerk wel gebruikt om prominente Nederlanders te vinden die be reid waren om een actie tegen de Israëlische bezetting te steu nen. Zo heb ik Dries van Agt een brief geschreven. Of hij een ver klaring wilde ondertekenen die van Israël onder meer vraagt zich terug te trekken uit alle ge bieden die het sinds 1967 bezet. Ik kreeg een ontzettend aardige brief terug. Dries van Agt wilde dat graag doen. Dat vond ik fan tastisch. Niet alleen omdat hij minister-president is geweest, maar ook omdat hij een promi nent lid van het CDA is. We wil len niet dat het op een actie van één politieke partij lijkt. Daarom ben ik blij dat we steun van mensen uit allerlei politieke par tijen krijgen. Van de SP tot de WD." Als premier vroeg Van Agt niet van Israël wat hij nu als oud premier wel verlangt. Komt zijn steun niet een beetje laat? „Het is nooit te laat. Ik vind het positief dat hij nog bereid is om zijn mening te veranderen. Het is toch vreselijk als mensen stil blijven staan in hun denken? Ik denk dat je ook rekening moet houden met de positie die hij toen had en nu heeft. Ik vind het geweldig dat Dries van Agt nu zo duidelijk zegt dat hij niet lan ger lijdzaam wü toezien welk „De Palestijnen lijden veel meer dan de Israëliërs." Foto: ANP/Olaf Kraak onrecht de Palestijnen wordt Heeft u de huidige premier ook een brief geschreven? „Ja, en ik heb ook antwoord ge kregen. Heel beleefd, maar het was wel het befaamde kluitje in het riet. Ik snap niet waarom de Nederlandse regering accepteert dat Israël allerlei resoluties van de Verenigde Naties niet uit voert. Irak mag dat niet, maar Israël mag het al 35 jaar. Het onze correspondent ide jidet"" B,oere vt ig - Yang Bin, één van Chi- rijkste ondernemers en in ezit van een Nederlands 6 Dort, is door het rigide nunistische regime in v d-Korea aangewezen om ig te geven aan een te creë- peciale economische zone =BInoordwestenvyan het In de regio, die-grenst aan 3 1 zal kapitalisme de lei- rb)j. I zijn, zo liet Yang eerder week tegenover CMV we- eatie van de speciale zone benoeming van Yang zijn itste in een serie maatrege- e er op lijken te duiden dat :gime van Kim Jong H dit >erieus de weg naar econo- ïe hervormingen heeft in- »en. Westerse diplomaten ongyang verbazen zich ie voortvarendheid waar- Ie ene na de andere veran- de laatste weken is door- :onome enclave in Sinuiju naar het voorbeeld van de itische proeftuinen' zo- inzhen waarmee China in Ie poorten opengooide, enster naar het Westen Yang Bin (rechts) geeft een vuurtje aan de Noord-Koreaanse onder minister van economische zaken tijdens een banket eerder deze week in Noord-Korea. De 'Nederlander' gaat leidinggeven aan een speciale kapitalistische zone in het noordwesten van het communis tische land. Foto: Reuters/Mark Ralston ns Yang krijgt de regio ver- Ie eigen bevoegdheden er inmenging van de cen- egering in Pyongyang. Sinuiju is gekozen vanwe- nabijheid van China en gging aan de monding van ier Yalu en de baai van Ko- oedkope arbeid en land en de rest doen. noeming van Yang Bin (39) is opmerkelijk want de Ne derlander, die een kapitale villa bezit in Wassenaar, is de laatste tijd vrijwel alleen negatief in het nieuws. Yang bouwde met zijn bloemenhandel zijn bedrijf Eu ro-Asia Agriculture in een rela tief korte periode uit tot een concern dat in 2001 goed was voor 900 miljoen euro. Het blad Forbes plaatste hem in 2001 op de tweede plaats van rijkste per sonen in China. Maar na een golf van publiciteit kwam er snel de klad in zijn business. Vooral het tijdschrift Far Eastern Eco nomie Review plaatste vraagte kens bij de handel en wandel van Yang. Yangs troetelkindje is de bouw van het Holland Village in de Noord-Chinese stad Shenyang. Daar worden beroemde Neder landse gebouwen levensecht nagebouwd, als toeristische at tractie en onroerend-goedpro- ject. Maar volgens FEER is er de angst dat financiële tegenslagen bij het project gedicht zullen worden met geld van het aan de beurs genoteerd Euro-Asia Agri culture. In de Chinese media deden ge ruchten de ronde dat Yang in verband met belastingfraude de wijk zou hebben genomen naar Noord-Korea. Yang kwam hoogstpersoonlijk naar een persconferentie in Hong Kong om dat tegen te spreken. Hij zou slechts voor zaken Noord-Korea hebben bezocht. Nu is pas dui delijk geworden welke zaken het betrof. Advocaten vrezen inperking rechten Franse burgers inze correspondent iGlimmerveen - Meer bevoegdheden voor litie; inperking van de rech- Jn advocaten. Dat is volgens Janse dagblad Le Monde van jen de kern van het binnen- b veiligheidsbeleid van de |re Franse regering. ilgens minister Sarkozy ienlandse zaken sprake :uwe vormen van mis- die veel spanning in de leving veroorzaken, loor Jean-Marie Le Pen is ongen tot de tweede van de presidentsverkie- Hij zei dat 'de regering heeft de Fransen hun vei- terug te geven.' t aan de nieuwe minister nnenlandse zaken ligt, in Frankrijk buitenlan- ïoeren, bedelaars en zwer- ls eersten met de ver- ite wetgeving te maken krijgen. Zij kunnen sneller in voorlopige hechtenis worden genomen. Advocaten krijgen veel later dan thans toegang tot hun cliënten en de controlemo gelijkheden van de onderzoeks rechter worden geringer. Agen ten zijn ook niet langer verplicht minderjarigen aan de onder zoeksrechters voor te geleiden. Ze krijgen bovendien de be voegdheid alle dossiers van de verdachten in te zien zonder dat daar eerst 'tijdrovende' proce dures aan te pas komen, terwijl ook de DNA-gegevens van de arrestanten door de agenten kunnen worden bekeken zonder dat daar al te veel administratie ve rompslomp bij komt kijken. De mogelijkheden om huiszoe king te doen of telefoons af te luisteren, worden uitgebreid. Een aantal maatregelen was overigens al sinds november vo rig jaar van kracht De socialisti sche regering van Lionel Jospin had in het kader van de strijd te gen het terrorisme een noodwet geproduceerd. De wet was evenwel tijdelijk en zou op 31 ontbreekt aan politieke durf. De Nederlandse regering loopt aan de leiband van de Verenigde Staten." U voert uw actie misschien niet als vrouw-van, maar als uw man er last van krijgt, dan neemt u wel gas terug. U vond het toch goed dat hij de Pales tijnse vlag van uw huis haalde toen er heibel over ontstond? „Ja, maar waarom had ik die vlag uit het raam gehangen? Ik voelde me dit voorjaar heel ver drietig over het lot van de Pales tijnen. Ik dacht: ik moet wat doen. Ik las dat er in Amsterdam een demonstratie zou worden gehouden tegen de Israëlische bezetting van de Palestijnse ge bieden. Qc heb, via internet, een Palestijnse vlag besteld. Met die vlag ben ik naar die demonstra tie gegaan. Ik kwam met een goed gevoel thuis en dacht: ik hang die vlag aan het balkon van mijn studeerkamer. Daarna ben ik naar het buitenland ge gaan. Een week later kwam ik terug en zat er een brief van een overbuurman bij de post. Hij was kwaad over die vlag. Ik bel de hem op en zei dat ik erover wilde praten, maar dat ik eerst op reis moest. Ik zei: over een maand ben ik terug, dan praten we. Hij vroeg: haal je in de tus sentijd dan wel die vlag weg? Ik zei: nee. De vlag is blijven han gen en de zaak is in de publici teit gekomen. Een advocaat zou me aanklagen wegens antisemi tisme. Een Amerikaanse senator zou mijn man en mij in de VS tot persona non grata willen verklaren. Het werd een hele rel. Ik kreeg mijn man aan de tele foon. Hij zei: het staat vol jour nalisten voor ons huis. Ik zei: haal die vlag dan maar weg. Ik wilde niet dat hij last van mijn actie zou krijgen. Het was mijn actie, niet de zijne. Ik heb die advocaat en die senator daarna nog geschreven, maar ik heb nooit meer wat gehoord. Ze hadden ook geen poot om op te staan, want ik héb geen antise mitische dingen gezegd. Na tuurlijk niet. Ik ben niet tegen joden, ik ben tegen de staatster reur van Israël. Dat is heel iets anders." U bent daarna bedreigd, maar vóélt u zich ook bedreigd? „Nee, helemaal niet. Ik heb meerdere dreigbrieven gekre gen. Allemaal laf anoniem. Ik las die brieven en dacht: wat een zieke geesten. Ik deed er verder niks mee. Tot ik mijn man ver telde wat er in één van die brie ven stond. Dat was echt smerig. Hij heeft meteen de politie ge beld. Die kwam de brief halen en vroeg of ik er werk van wilde maken. Ik zei: nee. Dat kost me te veel tijd én die briefschrijvers zouden het idee kunnen krijgen dat ik ze serieus neem. En dat wil ik niet." U bent niet de enige die dreig brieven krijgt. Steeds meer men sen krijgen zulke brieven, al dan niet met kogels. Dat is toch niet iets om je schouders over op te halen? „Nee, het is niet iets om je schouders over op te halen, want voor je het weet ontstaat er een klimaat waarin mensen niet meer voor hun mening uit dur ven te komen. Dat zou heel ern stig rijn. Daarom moeten politie en politiek er alles aan doen om dat te voorkomen. Ik wil graag blijven leven in een democratie waarin iedereen iets kan en mag zeggen." Wat heeft u de laatste keer ge stemd? „Hoewel ik niet voor Ad Melkert was, heb ik toch op de Partij van de Arbeid gestemd. Omdat ik de partij groot wilde houden om al dat rechtse gedoe tegen te hou den. Maar ja... het was meteen de laatste keer dat ik PvdA heb gestemd." De volgende keer stemt u op de SP? „Ja, en ik word ook lid van de Socialistische Partij. Omdat ik Jan Marijnissen uitstekend vind én omdat ik me ook in het ge dachtegoed van de SP kan vin den." Nederland staat vanouds te boek als pro-Israel. Veel mensen heb ben het er emotioneel moeilijk mee om Israël nu te laten vallen. „Dat heeft te maken met de ho locaust. Wij voelen ons als maatschappij medeverantwoor delijk voor het lijden van de jo den in de Tweede Wereldoorlog. Dat gevoel is niet onterecht, maar moeten we er niet eens mee ophouden? Het is lang ge leden. We moeten het niet ver geten, maar we kunnen niet zwijgen om er de schending van de mensenrechten door Israël omdét we ons schuldig voelen over wat er in de oorlog met de joden is gebeurd." Vergeet u niet naar de terreur van de Palestijnen te kijken? „Natüürlijk ben ik tegen de Pa lestijnse zelfmoordaanslagen waarbij onschuldige Israëlische burgers het slachtoffer worden. Maar de strijd is ongelijk. De Pa lestijnen hebben geen F-16's en geen tanks, de Palestijnen heb ben alleen hun handen en hun stenen. De Palestijnen lijden veel meer." U haalt nu handtekeningen op en overweegt boycotacties. Denkt u dat het effect zal hebben? „Ik kijk naar de strijd tegen de apartheid in Zuid-Afrika; die heeft ook lang geduurd. Maar uiteindelijk is de apartheid wel afgeschaftHet is een kwestie van lange adem." Indiër overleefde dagen van hysterie in door wraak geregeerde deelstaat door onze correspondent Harald Doornbos ahmedabad - De Indiase deelstaat Gujarat wordt geregeerd door bloed en wraak. Moslims vermoorden hindoes, hindoes ne men wraak en op deze week was het weer de beurt aan de moslims die 30 hindoes vermoordden in een tempel. Ondertussen leeft de 'gewone man' in totale angst, zo bewijst het verhaal én de foto van Ouata- buddin Ansari. Ansari staarde in de camera van een fo tograaf op het moment dat hij dood dacht te gaan. Smekend voor z'n leven keek de 29-jarige moslim in de lens. De handen gevouwen, de ogen waterig van het huilen en bloedvlekken op z'n over hemd. Bijna twee dagen probeerden Ansari en een handvol medemoslims zich vanuit een winkel te verdedigen te gen een meute van enkele duizenden hysterische hindoes die hen omsingeld hadden en hen wilden vermoorden met zwaarden. Ansari voelde dat het einde nabij was. En als er iets uit rijn foto spreekt, dan is het precies dat: doods nood. De foto werd uiteindelijk het symbool van de bloedige rellen tussen hindoes en moslims in februari van dit jaar. Tussen de duizend en tweeduizend mensen - voornamelijk moslims - kwamen hierbij om het leven. De moordenaars waren hindoes die wraak namen voor de dood van 48 geloofsgenoten die stierven nadat moslims een trein in brand hadden ge stoken. Iedere Indiase krant of tijdschrift drukte de foto van Ansari af op de voor pagina's. En ook de internationale media gebruikten het beeld veelvuldig. Ansari's doodsnood werd het beeld van de gevol gen van religieuze haat in India. Een halfjaar later laait in Gujarat op nieuw het geweld op nadat op woensdag twee vermoedelijke moslim extremisten een waar bloedbad aanrichtten onder hindoes in een tempel in Gujarat. Ten minste 3000 soldaten rijn naar de deel staat gestuurd jam een herhaling van fe bruari te voorkomen. De vraag op vele lippen is: heeft Ansari het overleefd? Ja. Na een dag speuren in Ahmedabad, de drukke en chaotische hoofdstad van Gujarat, kun je hem vin den, rittend achter een naaimachine in een kledingatalier in het centrum van de stad nabij de rivier. Hier maakt hij lange dagen in een met tl-balken verlichte kel der zonder ramen. Maar Ansari hoor je niet klagen. „Ik dacht dat ik dood zou gaan", vertelt hij nadat hij toestemming van rijn baas krijgt om even te stoppen met werken. „Ik zag een fotograaf onder bescherming van een tiental politiemannen aan ko men rijden. Ze stopten bij de plek waar wij zaten. Ik smeekte de politiemannen om bescherming. Wij waren met een tiental moslims, de hindoes waren met z'n duizenden. Dus ik vouwde mijn han den ten teken dat er niets meer was dat wij konden doen. De situatie was volledig hopeloos. Tot mijn enorme schrik ver trokken de politiemannen twee minuten later weer. Ook de fotograag ging met hen mee. Ze lieten ons achter. Alles leek definitief verloren." De regering in Gujarat deed in februari - in tegenstelling tot nu - heel weinig om de anti-moslimrellen te voorkomen. Als Ansari vertelt over de rellen en de angst, moet hij af en toe huilen. Het is moeilijk zo'n gruwelijk verleden te vergeten. „De eerste dag hielden we het vol", vervolgt hij, „We hadden geen wapens, konden alleen stenen en spullen uit de winkels terug gooien. De volgende dag bleven de hindoes maar terugkomen. Ze hadden zwaarden bij zich en gooiden met gas flessen, waardoor er enorme explosies ontstonden. Ook staken ze een nabijgele gen fabriek in brand." Uiteindelijk werd Ansari gered door een eenheid van het Indiase leger. „Zij bewaakten ons tien da gen lang, aan hen heb ik m'n leven te danken." Al sinds februari ontploffen er met grote regelmaat bommen in Gujarat. Moslims hebben in veel gevallen muren en poor ten om hun wijken gebouwd uit angst dat de hindoes weer tot de aanval zullen overgaan. De stad is opgedeeld in hin doe, moslim en een paar christelijke wij ken. Lukt het Ansari om het gewone le ven weer een beetje op te pakken? Ach, het gaat wel", zegt hij, „Maar het mooiste was toen ik een paar van mijn hindoe vrienden terugzag. Ze waren hartstikke blij dat ik nog leefde. Dat doet je toch Toen en nu. De 29-jarige Ouatabuddin Ansari houdt de foto vast waarop hij om hulp smeekt omdat hindoes hem wilde vermoorden. „Ik dacht dat ik dood zou gaan." Foto: GPD' december 2003 aflopen. Mensenrechtenorganisaties hebben bezorgd en boos op de nieuwe regeringsvoomemens gereageerd. De Liga van de Mensenrechten vreest dat de wetsvoorstellen van Sarkozy Frankrijk in de richting drijven van een 'autoritaire republiek.' Volgens de Liga schetst het plan van de minister 'de contouren van een samenleving waar poli tieagenten het werk doen van rechters, waar advocaten aan de ketting worden gelegd en waar het arm zijn een misdaad wordt.' De voorzitter van de vakbond van Franse advocaten reageerde bitter: „Het ministerie van justi tie is verdwenen in dit land. Het departement is de Registratieka mer van het ministerie van bin nenlandse zaken geworden", al dus Bruno Marcuse. Het is de bedoeling dat het wetsontwerp van Sarkozy nog deze week voor advies naar de Staatsraad gaat, waarna het in oktober in de voltallige minister raad kan worden besproken. 'Mijn dochtertje eet niet, mijn zoon steelt' den haag/gpd - „Mijn zoontje durft alleen te slapen als hij bij ons in bed ligt. Wat moet ik doen?" Zomaar een vraag van een moeder. Misschien helpt een verhaaltje voorlezen in z'n eigen bedje. Of is het slechts tijdelijk, omdat hij 's nachts een keer wakker is geworden uit een enge droom. Jaarlijks bellen ruim vijfduizend verontrus te ouders de opvoedtelefoon met vragen van gelijke strekking. Dinsdag bestaat de telefoonlijn (0900- 8212205) tien jaar. Het aantal telefoontjes vertoont nog altijd een stijgende lijn, ondanks de vele opvoedkundige boeken in biblio theken en de toegenomen ouderinformatie op het inter net. Dat komt door de anonimiteit van de telefoonlijn. Ouders geven geen persoonsgegevens af, zodat nie mand komt te weten dat ze 'een lastig kind' hebben. Het zijn vooral moeders die bellen, al neemt het aantal vaders gestaag toe. Soms komen er telefoontjes binnen van leiders van de peuterspeelzaal of leerkrachten van de basisschool die even met hun handen in het haar zit ten. De meeste vragen gaan over slaapproblemen van kinderen. Bijvoorbeeld als ze vaak angst hebben (mon sters onder het bed) of 's nachts meerdere malen wak ker worden. „Maar ouders stellen ook vaak vragen over eetproblemen", zegt José Savenije, één van de woord voerders van de landelijke opvoedtelefoon. „Kinderen van een jaar of twee hebben minder behoefte aan eten. Ouders die hun eerste kindje minder zien eten, kunnen daar ongerust over worden. Dan bellen ze." Andere veelvoorkomende vragen gaan over de (licha melijke) ontwikkeling van het kind, het niet willen luis teren, of op welk moment de ouders 'nee' moeten ver kopen - dus bepalen waar grenzen liggen. Savenije: „Eén keer belde een moeder die samen het haar gezin ging verhuizen van een gewoon huis naar een schip. Haar kind moest naar een schippersintemaat en dat bracht moeilijkheden met zich mee. Samen ga je dan nadenken en op zoek naar een oplossing. Bijvoorbeeld door te kijken of er boekjes over dit probleem in de bi bliotheken zijn." De tientallen medewerkers van de opvoedtelefoon (op Limburg na heeft elke provincie meerdere deelnemers die bij toerbeurt de telefoontjes opvangen) beschikken allemaal over een sociale kaart. Daarop staan adressen van instanties om ouders eventueel door te verwijzen, zoals Bureau Jeugdzorg, de stichting Korrelatie en adressen waar literatuur over opvoedkundige proble men is te vinden. De meeste telefoontjes komen uit de provincies Noord- en Zuid-Holland. Niet alleen omdat daar de grote steden liggen, maar ook omdat de ver schillende culturen (meer sociale achterstandswijken) zorgen voor extra opvoedkundige vragen. De medewerkers van de opvoedtelefoon hebben veelal een pedagogische opleiding op hbo-niveau. De doel groep van de lijn zijn ouders van kinderen in de leeftijd tot achttien jaar. Savenije: „Vandaar dat de vragen heel divers zijn. Het ene moment krijg je de vraag of de baby al rechtop mag staan, het volgende moment krijg je een moeder aan de telefoon die geld uit haar portemonnee mist en denkt dat haar tienerzoon daar wiet voor koopt."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5