'Wat hebben vrouwen een oerkracht in zich' o T OOG in OOG De vragen De regels ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2002 ER BU Karei de Rooij is de kort ste helft van Mini Maxi, het muzikale duo dat bekend staat om zijn visuele, clowneske thea terprogramma's. Met Pe ter de Jong staat hij al meer dan dertig jaar op de planken. Woensdag 9 en donderdag 10 oktober /staan de twee in de Leidse Schouwburg. De Rooij, ge boren op 18 juli 1946, is ge trouwd, heeft twee dochters en twee klein kinderen. Hij woont in Scheveningen en zoekt 's zomers zijn woonboot in Rijpwetering op. Karei de Rooij: Je mag het als artiest niet meer leuk vinden dat je een onderscheiding krijgt. Het is de trend om daar lacherig door Nancy Ubert over te doen." Foto: Henk Bouwman 18. Wat vindt u opwindend? Sinds kort draag ik een bril. Daardoor kan ik niet meer stiekem opzij kijken. Op de een of andere manier leveren de hoeken van mijn brillenglazen een wazig beeld op. He laas. Onopvallend gluren is er niet meer bij. Ik moet meteen mijn hoofd meedraaien. Naar mensen kijken, en dan bij voorkeur naar vrouwen, vind ik ronduit fascinerend. Nee, ik val niet meteen voor de doorsnee seksbom. Het is de uitstraling die me iets doet. Als dan tijdens een gesprek blijkt dat ik de persoon nog steeds boeiend vind, is dat zinnenprikkelend. Maar er is veel meer waarvan ik een gevoel van opwinding krijg, want ik koppel dat woord niet meteen aan seksuele lust. Sport kan ook heel spannend zijn. Van voetbal kan ik best genieten. Nu ik er dieper over nadenk; het is vooral de energie van mensen die me aanspreekt. El ke prestatie komt immers voort uit energie. Mensen die lusteloosheid uitstralen, loop ik straal voorbij." 28. Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? „Je gaat me toch niet vertellen dat er zoiets moet bestaan als een onlosmakelijk ver bond, waarin geen ruimte is voor het indi vidu? Kijk, ik moet nu heel voorzichtig zijn, want mijn vrouw Yvonne zit in de kamer hiernaast. Door deze vraag balanceer ik op een gevaarlijk dun koord. We zijn al bijna dertig jaar getrouwd. Ik kan niet zeggen dat ik veel geheimen bij me draag. Als ik haar ontrouw zou zijn geweest, had ik er waar schijnlijk zelf niet mee kunnen leven. Toch geloof ik wel dat het goed is om af en toe een stukje voor jezelf te houden. Ieder mens trekt zijn eigen grens. Ik kan me voorstellen dat je juist uit respect en liefde voor je partner iets verzwijgt. Liegen is een ander verhaal, dat keur ik beslist niet goed. Maar waarom zou je je partner beschadi gen met iets waarvan je weet dat het voor jezelf geen obstakel vormt, maar dat hem of haar wel tot in het diepst van de ziel kwetst?" 35. Bent u trouw? „Ik heb heel veel aandacht nodig en ik voel ook de behoefte anderen veel aandacht te geven. Daarmee wil ik wel eens een beetje spelen. Dat moet ook kunnen, vind ik. Ech ter een dubbelleven erop nahouden, dat is niks voor mij. Ik zou dat nooit volhouden. Mijn loyaliteit naar familie en vrienden is groot. Zo voel ik me erg verantwoordelijk voor mijn moeder die al aardig op leeftijd begint te komen. Trouw is een prachtige ei genschap zolang je daarnaast flexibel kunt zijn. Ik ben trouw aan mijn eigen principes, maar leg anderen niet op net zo te leven als ik doe. Zo rook en drink ik niet. Een af spraak die ik al jong met mezelf heb ge maakt. Terwijl ik in mijn vak natuurlijk van jongs af aan met genotsmiddelen gecon fronteerd ben. Mijn trouw uit zich ook in het nakomen van verplichtingen. Zo ben ik een tijd lid geweest van een korfbalclub. Als ik 's nachts om vier uur van een optreden thuis kwam, stond ik 's ochtends om negen uur gewoon op het veld. Ik vond dat ik mijn teamgenoten dat verplicht was. Wat je ook doet, waar je ook voor kiest: je handelingen moeten helder en zuiver blijven." 42. Wie bewondert u? „In het algemeen de vrouw. Twee weken geleden is mijn oudste dochter van haar tweede kindje bevallen. Ze woont in het huis naast ons. De navelstreng zat nog vast toen we erbij werden gehaald. Wat hebben vrouwen toch een oerkracht in zich. Door de geboorte van mijn kleindochter werd ik weer herinnerd aan de twee keren dat mijn vrouw beviel. Wat heb ik er toch als een Janlul bijgestaan. Na verloop van tijd stop je zo'n ervaring toch weg. Als klein jongetje al bewonderde ik Johnny Kraaykamp. Dat is nooit meer overgegaan. Wat een held is die man. Zijn tragiek is on metelijk en tegelijkertijd is hij zo'n clown. Hij weet dat ik hem hoog heb staan. Vol gens mij is hij daar een beetje verlegen mee. Zelf heb ik kunnen ervaren hoe het is om bewonderd te worden. Een aanbidding vleit en streelt je. Maar op een gegeven mo ment kan dat ook te veel zijn. De prijzen die Peter en ik hebben gewonnen, zie ik ook als een bewondering. Tegenwoordig mag je het als artiest niet leuk vinden dat je een onderscheiding krijgt. Het is de trend om daar lacherig over te doen. Relativeren is goed, maar je hoeft niet alles dood te be redeneren. Sinds ik hier in huis een eigen werkkamer heb, staan mijn prijzen leWcer in de vitrinekast. Niet overdreven geëta leerd, maai' nog wel zichtbaar." 3. Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? „En dat wordt gevraagd aan een man die is opgegroeid in een artiestenfamilie? Geloof me, ik zou geen ander vak kunnen uitoefe nen dan dit. Ik moet kiezen? Dan graag een beroep waarmee ik echt iets kan betekenen voor anderen. Als directeur een bedrijf naar een topomzet leiden, zie ik mezelf niet zo snel doen. Een wezenlijke maatschappelij ke bijdrage leveren, dat is wat ik wil. Maar met welk vak weet ik echt niet. Misschien heeft het met mijn leeftijd te maken, maar ik kom steeds meer tot het besef dat je als artiest een taak hebt. Zo wilden Peter en ik vlak voor de verkiezingen een daad stellen. Als reactie op de Fortuyn-beweging. We ga ven in de Haagse Schouwburg een gratis voorstelling voor de mensen van de inbur- geringsschool. Turken, Marokkanen, Irake zen, noem maar op. De zaal zat vol. Ge woonlijk krijg je die bevolkingsgroep nage noeg niet het theater in. Het werd een voorstelling om nooit te vergeten. Wat een sfeer hing er in die zaal. De volgende dag werd Pim Fortuyn neergeschoten. Geen krant die nog aandacht besteedde aan ons initiatief. Maar de mensen die de voorstel ling bijwoonden, hebben de avond van hun leven gehad. Ik heb een map vol dank betuigingen. Wat vind je van de zin 'Toen ik in Nederland kwam heb ik nooit gela chen'. Toen ik die las, wist ik dat we goed hadden gedaan." 17. Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? „Ik ga geen enkel gevecht uit de weg. Al is iemand nog zo boosaardig of schofterig, ik schud hem de hand. Waarschijnlijk zal ik de hand extra lang vasthouden om hem eens goed in de ogen te kijken. Dus als we ooit een voorstelling in Irak geven, begroet ik Saddam Hussein allerhartelijkst. Ik zal hem dan meteen vertellen dat we niet voor hem, maar wel voor zijn volk hebben ge speeld." 24. Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het genmkkelijker? „Niet de man, maar de vrouw is het sterke geslacht. Als een vrouw haar zinnen op iets heeft gezet, zorgt ze dat ze voor elkaar krijgt wat ze wil. Als man moet je maar zien hoe je haar tegenhoudt. Een kerel die denkt dat hij een vrouw kan versieren, heeft het mis. Het is de vrouw die bepaalt of ze zich laat inpakken. Aan de andere kant heeft de vrouw ook een flinke strijd moeten leveren om te komen waar ze nu staat. Toen Yvon ne en ik begonnen, had zij niet zoveel keu zes als de jonge vrouw van nu. Vrij automa tisch vervielen we in een traditionele rol verdeling. Ze zegt wel dat ze daarvan geen spijt heeft, maar toch." 27. Welk tv-programma moet meteen van het scherm worden gehaald? „Gooi uit die buis. Ik vind televisie al lange tijd niet boeiend meer. Wat een rotzooi brengen die zenders. Programma's worden niet meer met zorg gemaakt. Voor zo wei nig mogelijk geld wordt er vlug iets in el kaar geramd. Big Brother? Afschuwelijk! Als ik het voor het zeggen zou hebben, ver schenen op televisie mooie documentaires over mensen die echt iets te vertellen heb ben. Heel soms kan de televisie me nog in vervoering brengen. Als ik dankzij Zomer gasten iemands gedachtegang mag volgen, bijvoorbeeld." 31. Welke dag zou u willen overdoen? ,,Ik draai liever geen kopietjes. Ik geniet al tijd van het nu. Maar er zijn natuurlijk ge noeg onvergetelijke momenten die ik diep in mijn hart best opnieuw wil beleven. Maar dan alsjeblieft wel net weer even an ders. Onlangs hielden we hier, in de tuinen tussen twee rijen huizen, spontaan een zondagmiddagconcert. Ik woon in een mu zikaal buurtje. Heel bijzonder is dat. In het eerste huis stonden twee vleugels opge steld, vanaf een balkon van de tweede wo ning klonken blazers, in een tuin stond mijn jongste dochter met haar jazzband en even verderop positioneerde zich een en semble. Mijn moeder kon alles vanuit onze achterkamer op de eerste etage bekijken. Samen met een buurvrouw die normaliter haar huis niet meer uit komt. Wat een feest werd dat. En natuurlijk dat sensationele optreden voor 700 allochtonen. Dat moet absoluut een vervolg krijgen." 39. U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? „Ik kan nu heel interessant gaan doen en een paar fameuze gasten uitkiezen. Vervol gens omkleed ik mijn keuze met een paar krachtige filosofische uitspraken en ik heb het helemaal gemaakt in dit interview. Lie ver laat ik mijn hart spreken. Mijn vader Ni co de Rooij, in zijn tijd een vermaard jazz pianist, is overleden toen ik elf jaar oud was. Op de een of andere manier duikt hij telkens weer op. Als er een straat naar hem wordt vernoemd of als er een jazzboek uit komt waarin hij staat beschreven. Ik vind het jammer dat hij nooit heeft kunnen er varen hoe het mij verder vergaan is. Dat mijn jongste dochter nu in zijn voetsporen treedt, is ook zo bijzonder. Ik kan haar met die jazz niet helpen. Mijn twee schoonzo nen, uit andere landen hier neergestreken, zitten ook in het vak. Het zou voor hen goed zijn als ze de grootvader van hun partner leren kennen. Die man is zo'n groot pianist en entertainer geweest. Mijn vader ontmoeten zonder dat mijn broer, een klassiek pianist, aanwezig is, dat kan natuurlijk niet. Als we dan met elkaar aan tafel zitten, zal ik mijn vader vragen om na het eten iets voor ons te spelen." finish 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 34. 35. 36. 37. 38. Wanneer bent u voor het laatst enorm boos geweest? Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? Wat zult u nooit weggooien? Welk kunstwerk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? Gaat u liever om met mannen of met vrouwen? Wordt u met het ouder worden optimistischer of pessimistischer? Van welk bedrijf of welke instelling zou u directeur willen zijn? Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? Gelooft u in liefde op het eerste gezicht? Wat kan u in mensen vreselijk ergeren? Wanneer heeft u voor het laatst te veel gedronken? Welke rol in welke film had u willen spelen? Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? Wat vindt u opwindend? Vindt u zichzelf aantrekkelijk? Wat is uw slechtste eigenschap? Heeft u een euthanasieverklaring getekend? Waar geeft u het meeste geld aan uit? (Woning en auto buiten beschouwing gelaten) Heeft u wel eens een belangrijke vriendschap verbroken? Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het gemakkelijker? Zijn er onderwerpen waarover tegen u geen grappen gemaakt mogen worden? Is seksualiteit belangrijk in het leven? Welk tv-programma moet meteen van het scherm worden gehaald? Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? Wat was de gelukkigste fase van uw leven? Welke dag zou u willen overdoen? Wat is de karaktertrek waarvan u wilt dat mensen zich u erom herinneren? In welke andere periode had u graag geleefd? Wanneer was u voor het laatst verliefd? Bent u trouw? Bent u gelovig? Wat zou u graag beter kunnen? Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederland? U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? Welke kus zou u willen overdoen? Waar krijgt u kippenvel van? Wie bewondert u? Gaat u wel eens alleen uit? Wat was uw slechtste beslissing? Wat is in uw werk uw grootste frustratie? Wat was uw angstigste moment? Wanneer hebt u voor het laatst een leugen (tje) gebruikt? Wat is de grootste wetsovertreding die u heeft begaan? Denkt u te weten wat uw partner in u ziet? Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? T T De geïnterviewde gooit telkens een dobbelsteen met twintig vlakken, om te bepalen welke vraag hij (of zij) krijgt voorgelegd. Voor de eerste vraag wordt gerekend vanaf nul. Bij de volgende negen worpen wordt er doorgeteld, waarbij na vraag 50 weer vraag 1 volgt. Komt iemand op een vraag die hij al heeft beantwoord, dan moet die worp over. O - -

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 45