'Bijlmerramp kan opnieuw gebeuren' Zonnetje op de wang en flapschoenen aan Joep Dorren is de nieuwe Pipo De risico's voor omwonenden van Schiphol zijn door de sterke groei van het vliegverkeer sinds 1992 licht toegenomen, meent Michel Piers. „Dat was trouwens ook voorzien. Tot de opening van de vijfde baan moet er immers meer ver keer op de bestaande banen worden afge handeld." Pas als de vijfde baan begin vol gend jaar opengaat, daalt het gevaar weer omdat vaker over minder dichtbevolkt ge bied kan worden gevlogen. De vliegtuigen die nu Schiphol aandoen, zijn gemiddeld veiliger dan de toestellen uit het rampjaar 1992. „Er waren toen nog veel vliegtuigen in gebruik van een oudere gene ratie. Moderne toestellen zijn over het alge meen veiliger. De verdubbeling van het aan tal vluchten dat op Schiphol heeft plaatsge vonden, betekent dus niet een verdubbeling van de risico's." Veel winst valt er op dit punt niet meer te behalen omdat oudere 'lawaaibakken' Ne derland al mijden vanwege de strenge ge- luidseisen. „Op Schiphol is de vlootmoder- nisering min of meer voltooid. De verbete ring van de veiligheid gaat daarom niet zo hard meer." Het is volgens de NLR-deskundige haalbaar dat de risico's in 2003 niet groter zullen zijn dan in het ijkjaar 1990. Dat is het uitgangs punt van de nieuwe Luchtvaartwet. Maar dit stand still-principe betekent voor Schiphol wel een plafond van zo'n 600.000 vliegbewe gingen per jaar. De kans op een groot vliegongeluk was vorig jaar wereldwijd gemiddeld één op de 1,3 miljoen vluchten. Maar daarbij zijn minder veilige landen en ook ongelukken op grote afstand van vliegvelden meegerekend, zo stelt Piers. De cijfers voor Schiphol pakken gunstiger uit, namelijk één op de 6,4 miljoen vluchten. Dat komt bij het huidige niveau van ruim 400.000 jaarlijkse vluchten neer op een statistische kans van één groot ongeluk ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2002 Op de dag voor Kerstmis '97 raakte een vliegtuig van Transavia van de baan bij een landing met te harde dwarswind. Daarbij vielen geen slachtoffers. Foto: United Photo's de Boer/Poppe de Boer f Een ramp zoals in 1992 met de El Al- Boeing in de Bijlmer kan opnieuw gebeuren. Michel Piers van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium (NLR) windt er geen doekjes om. „Er wordt van alles gedaan om de risico's zo klein mogelijk te maken, maar Schiphol heeft ook de ruimte gekregen om te groeien." In feite is de resterende kans op een nieuwe Bijlmerramp door de politiek geaccepteerd als een redelijk compromis, zo stelt de internationaal vooraanstaande veiligheidsexpert. door Richard Mooyman tuaties kunnen melden. Schiphol heeft een Integraal Veiligheids Management Systeem ingevoerd om de risico's en de kans op fou ten te beperken. De Rijksluchtvaartdienst is opgesplitst om strengere controles mogelijk te maken en belangenverstrengeling te voor komen. „We lopen wereldwijd voorop met onze zor gen over veiligheid", aldus Piers. Vanuit het buitenland wordt steeds vaker een beroep gedaan op de Nederlandse expertise over veiligheid in de luchtvaart. „Nederland heeft op dit gebied door de Bijlmerramp een func tie als gidsland gekregen." Wonen rond Schiphol is volgens NLR-deskun dige Piers veilig. „Maar er bestaat een hele kleine kans dat er iets misgaat. En dat is een kans die niet genegeerd mag worden." Foto: United Photo's de Boer/Marco de Swart ligheidsexpert van het NLR geeft echter aan dat de kans op een nieuwe Bijlmerramp al leen goed in beeld kan worden gebracht door de bevolkingsconcentraties onder de vliegbanen in de berekeningen te betrekken, zoals bij het groepsrisico gebeurt. Als voorbeeld geeft hij graag de theoretische aanleg van een startbaan in Central Park middenin New York. Volgens het individueel risicomodel vallen de gevaren daarvan wel mee. De kans dat één persoon slachtoffer wordt van een neerstortend vliegtuig is im mers zeer gering. Pas door het groepsrisico te gebruiken, wordt duidelijk dat het een on zalig plan is om een startbaan in een gebied met miljoenen inwoners te bouwen. De vorige verkeersminister Netelenbos ver zette zich hardnekkig tegen het groepsrisico met als argument dat dit moeilijk vast te stellen zou zijn. Maar volgens Piers kan het groepsrisico al sinds 1992 eenvoudig worden berekend. „Het is niet ingewikkeld, dat is flauwekul. Het probleem ligt bij de vraag wat je vervolgens met de berekende groepsrisi- co's doet. Er bestaat immers nog altijd geen norm voor het maximaal toelaatbaar groeps risico rond luchthavens. Het is natuurlijk niet verstandig om een risicomaat in te voe ren waarvoor nog geen norm is afgespro ken." Netelenbos werd uiteindelijk door het parlement tot de toezegging gedwongen dat het groepsrisico in 2005 alsnog zal worden ingevoerd. De politiek moet volgens Piers dan wel uit maken welke risico's aanvaardbaar zijn. Het zou onverstandig zijn om de normen voor groepsrisico die reeds gelden voor omwo nenden van chemische installaties onverkort van toepassing te verklaren op de luchtvaart, per zestien jaar. „Maar dat hoeft niet een Bijlmerramp te zijn. Het kan ook gaan om een vliegtuig dat van de baan afraakt." De cijfers voor Schiphol zijn berekend op basis van ongelukken op een groot aantal vergelijkbare vliegvelden in de westerse we reld. Als je alleen de gegevens van Schiphol gebruikt, dan kom je slechter uit. Maar het aantal ongelukken op Schiphol is te laag om verantwoorde conclusies te kunnen trekken. Toeval zou dan een te grote rol spelen." Incidenten Na de Bijlmerramp deden zich rond Schip hol nog enkele andere spraakmakende inci denten voor. In 1994 maakte een toestel van KLM Cityhopper een mislukte doorstart, waarbij drie doden vielen. Op de dag voor Kerstmis '97 raakte een vliegtuig van Transa via van de baan bij een landing met te harde dwarswind. Daarbij vielen geen slachtoffers. In 1998 vond er een bijna-botsing plaats tus sen een vliegtuig van Delta Air Lines en een toestel dat over de baan werd gesleept. Vliegen is en blijft volgens Piers hoe dan ook een veilige vorm van transport. De lucht vaart steekt gunstig af ten opzichte van het wegverkeer, waar per afgelegde kilometer veel meer doden en gewonden vallen. Wo nen rond Schiphol is volgens Piers eveneens veilig. „Maar er bestaat een hele kleine kans dat er iets misgaat. En dat is een kans die niet genegeerd mag worden. Je kunt niet doen of die risico's er niet zijn." Het paarse kabinet liet alleen het veiligheids risico voor één permanent rond de luchtha ven verblijvend individu berekenen. De vei zo meent hij. „Je moet ook de maatschappe lijke relevantie van de betreffende activiteit meewegen. Ik kan me voorstellen dat je voor omwonenden van een willekeurig LPG-sta- tion minder groepsrisico wilt accepteren dan bij een luchthaven, die van veel grotere eco nomische betekenis is. Het zou goed zijn als daarover een open discussie zou plaatsvin den, want dat is nog niet gebeurd." Door de bouw van woningen en bedrijven in de nabijheid van Schiphol zijn de risico's volgens Piers de afgelopen jaren licht ge groeid. De veiligheidspecialist wil nieuw bouw rond Schiphol echter niet bij voorbaat afwijzen. „Het is niet per definitie onver standig of ontoelaatbaar om te bouwen. Je zou kunnen verdedigen dat het economisch belang van Schiphol toeneemt door de bouw van kantoren, wat zou kunnen opwe gen tegen een toename van het risico." Piers denkt niet dat de dreiging van nieuwe terroristische aanslagen de veüigheidsstatis- tieken voor omwonenden van luchthavens op z'n kop zal zetten. „Ik zou niets kunnen zeggen over de kans op gebeurtenissen zoals op 11 september. Wel kun je stellen dat men bij dit soort aanslagen een bepaald doel voor ogen heeft, zoals het WTC. Misschien moe ten we dit soort dingen gaan meenemen in de statistieken, maar ik denk dat de impact betrekkelijk gering zal zijn." Voorop Terugblikkend stelt Piers dat er in Nederland na de Bijlmerramp veel maatregelen zijn ge nomen. Zo is er een loket ingevoerd waar luchthavenwerkers en reizigers onveilige si De kogel is door de kerk. Zes jaar lang leefde acteur Joep Dorren in onzekerheid. Zou hij de nieuwe Pipo de Clown worden? Na veel gewelles en genietes kwam er half augustus witte rook: Endemol gaat de door Wim Meuldijk geschreven speelfilm 'Pipo en de P-p-parelridders' produceren. Budget: 3,5 miljoen euro. In de hoofdrol: Joep Dorren. door Jacques Hendriks Het werd nog even heel spannend. Sinds zijn eerste Pipo-casting, zes jaar gele den, had de in Breda geboren maar al jaren in Friesland woonachtige ac teur Joep Dorren (48) het gevoel dat de rol hem op het lijf geschreven was. Die van tv-kindervriend Pipo de Clown, tussen 1958 en 1980 onster felijk gemaakt door de elf jaar gele den overleden Cor Witschge. Het geduld van Dorren, die zich in tussen bezig hield met onder meer jeugdtheater, bedrijfstrainingen en musical, werd danig op de proef ge steld. Dan blies Wim Meuldijk, de inmiddels 80-jarige geestelijk vader van Pipo, het feest weer af om artis tieke redenen, dan weer was er geen geld of geen interesse. Totdat dit jaar Endemol erin dook en Peter Römer als producent aan gesteld werd voor eerst een speelfilm [Pipo en de P-p-parelridder) en, in geval van succes, daaropvolgend een tv-serie. Waarvoor de nog zeer actie ve Meuldijk ook al een hele stapel gloednieuwe avonturen op de plank heeft klaar liggen. Zeker twintig acteurs kwamen op de screentest af, onder wie Johnny Kraaykamp jr. In hem zag het Ende- mol-productieteam een heel goede kandidaat. Joep Dorren hoorde van dit alles op zijn vakantie-adres. Dag Joep Dorren als de nieuwe Pipo de Clown. „Ik wilde het zo graag, omdat de rol bij me past." Foto: GPD/Roy Beusker mijn leven, moet er door zijn hoofd gespookt hebben. „Toen ik hoorde dat Kraaykamp ook kandidaat was, dacht ik dat het mij niet meer ging lukken. Ze wilden lie ver een bekende Nederlander voor de rol. Achteraf begrijp ik dat best, het is tenslotte een dure productie, even een turbo-sapperdeflap laten horen en stortte mijn wereld een beetje in", lacht Dorren nu. Bijspijkeren Maar hij speelde zelf ook wel een vakantie-adres een telefoontje dat de casting de volgende dag was. Toen heb ik gezegd dat ik pas een week la ter kon komen. Het had al zes jaar geduurd, waarom zou het nu opeens zo'n haast moeten hebben? Gelukkig is er uiteindelijk na mijn vakantie toch een casting voor me georgani seerd. Dat was heel moeilijk, er lag natuurlijk een hoop druk op. Maar het is gelukt." Dorrens geduld werd dus beloond. In die zes jaar had hij regelmatig an dere klussen laten lopen omdat 'het er dan eindelijk van leek te komen'. En moest hij vervolgens aardig bij spijkeren' om toch aan voldoende inkomsten te komen. Nu is het dan zo ver. Hij is écht de nieuwe Pipo. Het zonnetje kan op zijn wang gete kend worden, de rode haren en de bolhoed op zijn hoofd gezet en de flapschoenen gepoetst en wel aange trokken. „Ik wilde het zo graag, omdat de rol bij me past. Dat heeft helemaal niets te maken met beroemd willen wor den of carrière maken. Al bij de eer ste casting, de eerste keer dat ik in de huid van Pipo kroop, voelde het alsof het op mijn lijf geschreven was. Ik proefde op dat moment iets van die betovering en wilde meer. We hebben vervolgens een pilot ge maakt, Pipo en deBosbas, die als vi deo op de markt gebracht is. Dat was zó leuk om te doen, de sfeer was zo grandioos, daar droom je als ac teur van." Joep Dorren leerde in die periode Wim Meuldijk goed kennen. En Ru dy Falkenhage, die ten tijde van Pipo V/iLcchno ol Ho ctnttaronHo Toormror Snuf ('Mooie p-p-parels, fijne p-p- parels') speelde, een rol die hij ook in de nieuwe film voor zijn rekening zal nemen. „Rudy zal nu een jaar of 65 zijn, maar hij is topfit. Die man gaat nog elke dag naar de sportschool. Hij en Wim Meuldijk zitten vol anekdotes over Cor Witschge. Dat vind ik alleen maar mooi om te horen. Cor heeft die rol groot gemaakt. Als je aan Pi po denkt, denk je aan hem. Zijn ma nier van lopen, zijn mimiek. Toeval lig schijn ik zo geschapen te zijn dat ik dat ook heb. Wim en Rudy zeggen tenminste dat het net is of Cor daar weer staat als ze mij zien. Dat doet me wel wat. Ik zie Cor als een soort leermeester, ook al is hij er niet meer. Ik kan hem niets meer vragen, helaas, dat zou mooi geweest zijn." Mammaloe Kinderen heeft Witschge niet nagela ten, anders had Dorren natuurlijk graag met hen over hun vader ge sproken. „Maar stom toevallig", glundert hij opeens, „echt heel toe vallig ben ik een jaar geleden Petra tegengekomen, de tv-dochter van Pi po en Mammaloe." Dorren denkt zichtbaar dankbaar terug aan die toevallige ontmoeting: „Daardoor kreeg ik het gevoel dat het voorbe stemd was dat ik uiteindelijk toch de rol zou krijgen." En hij begreep uit Petra's verhaal wat Witschge en hij in ieder geval gemeen hebben: affi niteit met kinderen. .Alleen als je dat hebt, kun je Pipo spelen. Ik heb •xoif H.roo jonge kinderen en al sinds 1986 speel ik regelmatig in produc ties van het Hofpleintheater in Rot terdam, met en voor jongeren. Rond 21 oktober gaan de opnames voor de film van start. Eerst in Span je, dan in Nederland. In mei 2003 moet Pipo en de P-p-parelridder in première gaan in de vaderlandse bioscopen. Joep Dorren kijkt halsrei kend uit naar het script, dat Wim Meuldijk en Peter Römer aan het af ronden zijn. „Ik heb natuurlijk al wel het een en ander gehoord, maar dat mag ik niet allemaal verklappen. Wat al wel be kend is, is dat Rudy Falkenhage dus Snuf speelt en dat Mariska van Kolck Mammaloe wordt. Mariska is lekker pittig, brutaal, dat is wel leuk voor een Mammaloe anno 2002. Voor de overige rollen, onder anderen Petra en de Dikke Deur, zijn ze nog aan het zoeken naar de juiste mensen. Klukkluk, de indiaanse vriend van Pipo, zit er in de film niet bij. Maar misschien wordt die wel de tv-serie ingeschreven. De basis blijft in ieder geval hetzelf de. Er wordt natuurlijk wel anders, moderner gefilmd. Het zullen niet zulke lange shots vanuit één came rastandpunt worden als vroeger. Maar het ritme wordt ook niet zo opgevoerd dat de kinderen constant vol adrenaline op het puntje van de stoel zitten. Het mag best een rusti ge, intieme film zijn in een tempo waarbij het kind lekker met zijn duimpje in de mond zit te kijken. Met zijn ouders en grootouders er naast op de bank. Want dat is na tuurlijk het allermooiste, Pipo is van alle generaties."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 43