ER BIJ HSL-litteken duikt overal op B 'We hadden een prachtig plekje aan de Ringvaart ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2002 Schacht Achthoven in Leiderdorp. In de verte, achter de weilanden, zijn de witte gebouwen op het werkterrein in de Bospolder zichtbaar, waar de boor vandaan komt. De schacht is 42 meter diep en her bergt de tunnelboor tijdens een pauze. Als de treinen in 2006 rijden, dient de betonnen kolos als vlucht- en onderhoudsroute. Boven de grond verrijst dan een gebouw met toegangsdeuren, en in de schacht komen trappen en liften. Foto: Hielco Kuipers Engelbert en Piëta Knibbe: „Als je de uren telt die wij kwijt zijn aan de HSL, word je er eng van." Foto: Mark Lamers van hoeveel lawaai dat heien maakt. Het gebeurt op veertig meter afstand hier vandaan. De HSL-organisatie bood ons voordat ze begonnen aan om het hele huis te isoleren met dubbel glas. Ik heb toen getwijfeld of ik al die rommel wel op mijn hals moest halen. Maar achteraf ben ik er vreselijk blij mee. Als ze heien, rinkelen de glazen in de kast en golft de koffie in de kopjes, maar het lawaai valt mee als je binnen bent. Wat wel jammer is, is dat we de vogeltjes niet meer ho ren." Engelbert:Als je de uren telt die wij kwijt zijn aan de HSL, word je er eng van. Er zijn tijden geweest dat het twee, drie dagen per week kostte. Eerst het onder handelen over de grond die wij moesten verkopen. Daarna het laten fotograferen van het hele huis, want het is niet onder heid. Er komen in ons huis veel scheu ren, met als gevolg lekkage. Het dak van ons huis is verzakt en de bomen langs de laan gaan dood. We hebben dus veel schade en we rekenen erop dat het in de toekomst netjes wordt opgelost. Je moet daar alert op zijn, want uit zichzelf geven ze er geen geld voor. Aan de andere kant is het wel een heel interessant project. Als ik even wil kijken haal ik een stel laar zen in de HSL-keet en ga ik de bouwput in. Dat mag ik als buurman." Piëta: „Onze aardappelklanten vragen honderduit over de HSL. Het is hier soms net een groot informatiecentrum. On danks de nadelen die de aanleg voor ons heeft, ben ik wel benieuwd hoe het zal zijn om in die trein te zitten. Het zou leuk zijn als wij als omwonenden worden uit genodigd om een reisje met de HSL te maken." Naam: Piëta Knibbe-van Briemen en Engelbert Knibbe Leeftijd: 65 en 25 Woonplaats: Abbenes (gemeente Haarlemmermeer) Piëta: „Wij hebben een fotoalbum ge maakt dat helemaal is gewijd aan de ver- randeringen rond ons huis. Dankzij de foto's kunnen we later zeggen: zo was het. We hadden hier een prachtig plekje aan de Ringvaart. Als we naar buiten ke ken richting de A4 zagen we een bos met daarvoor een perkje met hortensia's. Er stonden ook twee grote suikerperen. Die bomen waren zo oud als de Haarlem mermeer, dus ongeveer 150 jaar. We wa ren gewend aan een mooie omgeving. Van de snelweg, waar we vlak naast wo nen, merkten we niets." Engelbert: „Die privacy zijn we kwijt. Nu kijken we aan tegen bouwketen en er ko men allemaal vreemde mensen op ons erf. Een paar keer hebben ze met een kraan onze toegangsweg versperd, waar door wij klanten mislopen die aardappels komen kopen. Ze zeiden: 'We kunnen zo'n miljoenenproject niet stilleggen voor zeven mensen'. Doe het dan op maandag, dinsdag of woensdag, is mijn suggestie. Dan hebben wij geen verkoop en hebben we er geen last van. Ook met de rust is het gedaan. Het heien voor het ringvaartaquaduct maakt enorm veel la waai, want het is staal op staal." Piëta: „Je hebt er van tevoren geen idee Betonvlechters aan het werk in het Ringvaart-aquaduct bij Nieuwe Wetering. De betonnen wanden worden niet gemaakt van pre-fab elementen, maar worden ter plekke gefabri ceerd. Foto: Hielco Kuipers De zuidelijke toerit van het Ringvaart-aquaduct, bij Nieuwe Wetering, is bijna klaar. Daar om worden duizend stalen damwanden, waarvan de langste 24 meter lang is, één voor één uit de grond getrokken. De damwanden bakenen het werkgebied af en worden opnieuw gebruikt bij de bouw van de noordelijke toerit in de Haarlemmermeer. Foto: Hielco Kuipers Werknemers van de Frans-Nederlandse tunnelbouwcombinatie Bouygues/Koop op ruim twintig meter diepte aan het werk in schacht N11, pal naast de rijksweg tussen Leiden en Hazerswoude. De schacht ligt midden in de Groene-Harttunnel en is na Achthoven de vol gende halte voor de boor. Op de plek van de derde schacht, bij het gehucht de Bent, zijn de werkzaamheden onlangs begonnen. Foto: ANP/Ton Borsboom Het HSL-tracé dat langs de Leidse regio loopt krijgt steeds duidelijker twee gezichten. Er is een deel waar zandhopen en bouwactivitei ten domineren, en er is een stuk waar de koeien nog rustig grazen. Toch wordt in bei de gebieden even hard gewerkt aan de aan leg van de hogesnelheidslijn, want dertig meter onder de koeien kruipt de tunnelboor Aurora gestaag voort. Tweeënhalf jaar gele den viel alleen de bedrijvigheid op het HSL- bouwterrein in de Leiderdorpse Bospolder op. Op het traject tussen Alkemade en Zoe- termeer is het HSL-litteken inmiddels overal zichtbaar. door Janneke Dijke f ij de Ringvaart rond de Haarlem mermeer wordt gewerkt aan een nieuw aquaduct, naast het bekende zwartwit-ge- blokte snelwegaquaduct. De werkzaamhe den zijn daar inmiddels zover gevorderd, dat je met een beetje verbeelding de trein al onder de grond ziet verdwijnen. Steeds dieper steken de betonnen wanden in de grond, en steeds schui ner loopt de vloer naar beneden af, tot achten- halve meter diep. Maar dan stuit de fantasie op een roestkleurige muur van bikkelhard staal. Achter de dam wand klotst het water van de ringvaart en varen bo ten voorbij. HSL-bou- wers verdelen het tracé in stukjes en moeten dat deel van het ring vaartaquaduct nog aan leggen. De automobilisten die langs Roelofarendsveen en Rijpwetering rijden, verbazen zich over de steeds hoger wordende zandhopen die langs de snelweg worden neergekwakt. In tijden van droogte moeten de bouwers ervoor zorgen dat deze bulten nat blijven, om te voorkomen dat het zand als in een woestijn gaat stuiven en overlast veroorzaakt op de snelweg. Op knerpend zand tussen de ruitenwissers zit niemand te wachten. De zandhopen moeten inklinken De HSL baant zich een weg langs dorpen in de omgeving van Leiden. In deze serie laten we een paar keer per jaar zien hoe het landschap verandert. Dit is de derde pagina in de reeks. om in de toekomst de verbrede A4 en de HSL-rails te dragen. Ter hoogte van Hoogmade wordt de nieuwsgierigheid van de automobilist ver der geprikkeld. Houten schotten voorkomen dat automobilisten worden afgeleid. Menig een zal zijn nek al eens verrekt hebben bij een poging toch het ge heim achter de schut ting te ontrafelen. Daar werken bouwers aan de verbreding van de snel weg, die half onder gronds wordt aangelegd. De hogesnelheidslijn kruist daar in de toe komst de A4, op weg naar de boortunnel on der het Groene Hart. Momenteel staan 600 mensen te trappelen om volgende week zondag een kijkje te nemen in die tunnel. Zij hadden het geluk dat ze op tijd een kaart bemachtigden, want de toegangsbewij zen waren in anderhalve dag uitverkocht. De tun nel is inmiddels 1,6 kilo meter lang en loopt tot schacht Achthoven, waar tunnelboor Aurora staat uit te rusten. Bouwers gebruiken de komende twee we ken voor inspecties en het vervangen van af gesleten onderdelen, zodat de boor weer piekfijn in orde is. Half oktober vervolgt Au rora haar weg om na 7,2 kilometer het dag licht weer te zien in Hazerswoude.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 41