De Jong blijft in LPF-fractie BINNENLAND De Woonbeurs «mAmsterdam Vredig protest Ed Maas is 'gemier' in fractie meer dan zat bij van Tii Geen bewijs dat Korthals loog vantiMÏTCH Zetel van 25.000 euro 'Solo-actie' Kamerlid veroorzaakt bestuurscrisis in LPF Camera blijft in cel Van der G. Inspraakrondes over weg bekort Sterren Secretaresse? Dementie 1-6 oktober RAI £3 ÏSSEISS Z nkels van ke verdwijnen NUK - De winkels van Arke loll and International ver- I jnen uit het straatbeeld. Ei- aar Travel Unie Nederland I Nederland) bouwt alle igingen om tot 'World of 1 Reisbureaus. De hele ope- moet voor 1 november af- ind zijn. Arke en Holland mational blijven wel be- n als aparte touroperators, eigen reisgidsen, verzekert det< Het dnoen adoptie «-• J 3egc ntiaantjes meer anel: Maa haag - Het bemiddelings- te ?au Flash mag voorlopig neei 1 Haïtiaanse kinderen voor ptie naar Nederland halen, ïeeft het ministerie van jus- drul gisteren besloten. De gege- elke i die de stichting verstrekt iltho het kind, lijken niet altijd den oppen. Enkele adoptieou- i hadden hierover geklaagd, bej ;ens de ouders lijken de kin- in vaak ouder dan opgege- Ook zijn er kinderen met Mi agsstoornissen die moge- vijzen op misbruik, in d ods vol met beg >ber afgebrand s wa )n h ierdam - Aan de Heining in een westelijk havengebied in in d< iterdam is gisteren een ls grotendeels uitgebrand, e loods werden autobanden aaien tot rubberstoeptegels. irand leidde tot enorme ontwikkeling. Hoe de altifid kon ontstaan, is nog on vols elijk. Bij de brand zijn geen larlijke stoffen vrijgekomen, e we k uit metingen van de iet nidweer. Onderweg naar de het ld raakte een brandweer- voni en betrokken bij een onge- te i n Halfweg, had eze*ee studenten jvist een kamer i n m IRC - De gemeente Tilburg a lichting Wonen Midden- 1 iant zijn geïnteresseerd in dee om twee studenten op d kamer te plaatsen. Het gaat la rste instantie om buiten - ven se studenten. De Landelij- t( udenten Vakbond (LSVb) aid eert ook positief op het i da om twee buitenlandse stu- le u en een kamer te laten de- inge Voorzitter N. van der Meij: rooi hnerika en Engeland is het ht." gewoon datje met twee enten een kamer deelt." i ^ce ichuw premier iat t i bedreiging Ali ad il haag - Premier Balkenende krij gisteren na afloop van de dei sterraad zijn 'afschuw' uit- g. D roken over de bedreiging it ge lyaan Hirsi Ali. Ali, mede- s. Ik er van het wetenschappe- zo n ureau van de PvdA, werd liet i ïgs met de dood bedreigd ng 2 itredens in tv-program- en o Ze deed daarin uitspra- p ee )ver de emancipatie van te imvrouwen. De beveiliging Hi is volgens Balkenende in e instantie de verantwoor- ge; cheid van de regionale po- te In 'bijzondere situaties', ar ir Balkenende, kan die ver- vei oordelijkheid op hogere eral ius komen te liggen. Daar leve g geen sprake van. eidd nder man ii zaterdag 28 SEPTEMBER 2002 den haag/gpd-anp - Het dreige ment van LPF-Kamerlid Winny de Jong om de fractie te verlaten, heeft de partij in een bestuurscri sis gedompeld. Partijvoorzitter Ed Maas en het fractiebestuur zijn frontaal met elkaar in aanvaring gekomen. Maas eist dat 'de be zem door de fractie' wordt ge haald. Winny de Jong liet giste ren na een lang gesprek met Maas weten dat zij toch deel wil blijven uitmaken van de fractie. Zij eist nu samen met de partij voorzitter een reorganisatie in de fractietop. Maas hekelt het feit dat de dienst in de fractie wordt uitgemaakt door negen bestuursleden. „De rest is monddood gemaakt". De Jong eist dat Wijnschenk terugtreedt als fractievoorzitter en zijn 'tweede man' Ferry Hoogendijk het veld ruimt. „Deze steenpuist moet uitgesneden worden", zei ze gisteren. Het oproer van De Jong begon donderdagavond nadat Wijn schenk zonder haar medeweten haar fractiemedewerker had den haag/gpd - Het permanen te cameratoezicht op Volkert van der G., de vermoedelijke moordenaar van Pim Fortuyn, is gisteren opnieuw met twee we ken verlengd. De directie van huis van bewaring Demersluis, de afdeling van de Amsterdamse Bijlmerbajes waar Van der G. vastzit, heeft dat gisteren beslist. Dat Van der G. nu al weer een week geleden is gestopt met zijn hongerstaking, is voor de direc tie van Demersluis geen reden om de twee camera's uit zijn cel weg te halen. Van der G.'s advo cate Britta Böhler liet eerder al weten er niet op te rekenen dat de camera's zouden worden weggehaald. den haag/gpd - Burgers en lage re overheden krijgen minder tijd om in beroep te gaan tegen de beslissing om een weg aan te leggen. Ook rechters krijgen minder tijd om de procedures af te handelen. Deze maatregel is onderdeel van een spoedwet 'wegverbreding' die het kabinet gisteren ter beoordeling naar de Raad van State heeft gestuurd. De spoedwet is erop gericht om een tijdwinst van twee jaar te boeken bij het aanpakken van knelpunten op het snelwegen- net. Verkeersminister De Boer heeft de komende vier jaar 460 miljoen euro te besteden om de files te bestrijden. Hiervan wordt 380 miljoen gebruikt voor de aanleg van elf nieuwe spitsstro- ken. (advertenties) www.starjob.nl Starjob Lelden Stille Mare 11-13 Tel.: 071 -514 05 91 lelden@starjob.nl Voor secretaressen die hogerop willen. Winny de Jong vertelt de pers dat Wijnschenk moet opstappen. Foto: ANP/Ed Oudenaarden ontslagen. Die verspreidde een vernietigend rapport over Wijn- schenks optreden tijdens de al gemene politieke beschouwin gen. De Jong beschuldigde Hoo gendijk ervan zijn Kamerzetel te hebben gekocht via een schen king. Hoogendijk heeft inmid dels LPF-huisadvocaat Gerard Spong gevraagd een strafklacht wegens smaad tegen De Jong voor te bereiden. „Want zij heeft mijn integriteit in twijfel getrok ken en dat pik ik niet", aldus Hoogendijk. Het prominente Kamerlid bevestigt dat een 'vriend' 45.000 euro aan de par tij heeft geschonken, 'maar dat was al nadat ik op plaats vijf op de kieslijst stond'. Of de LPF-fractie en De Jong nog samen door één deur kun nen, moet dinsdag blijken. Vol gens Hoogendijk en Wijnschenk moet de hele fractie zich maar over de positie van De Jong uit laten. Hoogendijk meent overi gens wel dat de onderlinge ver houding 'grondig verziekt' is. De Jong gaf gisteren een geïm proviseerde persconferentie op haar werkkamer in Den Haag. Daar noemde zij Hoogendijk een 'dictator die de partijdemo cratie aan zijn laars lapt'. Wijn schenk moet volgens haar terug in de schoolbanken. „Om bij te leren. Dan kan het nog wel wat worden". De jongste rel binnen de LPF wordt door de coalitiepartijen 'Einde van partij' De actie van De Jong is ook bij de LPF-achterban slecht gevallen. Via het internet re gende het gisteren - naast een enkele steunbetuiging - nega tieve reacties. „Triest, mensen beseffen niet dat dit het einde van de LPF is", zegt een LPF- adept onder het pseudoniem Visionary". 'Reneoord' advi seert: 'Stop hier mee en leg je neer bij de feiten'. „Wat een bende", constateert een lid onder de naam Poesta. Ene 'Mikemike' zegt zich bedro gen te voelen en concludeert „Opheffen die klote-LPF". met stijgende bezorgdheid ga degeslagen. Maar in de officiële commentaren wordt de ophef gerelativeerd. Zolang de LPF- fractie het kabinetsbeleid steunt is de stabiliteit van de coalitie niet in gevaar, benadrukten gis teren CDA-premier Balkenende, CDA-fractievoorzitter Verhagen en WD'er De Grave. Balkenen de: „Je moet je niet te snel ze nuwachtig laten maken door in cidenten. Je mag hopen dat wat zich nu aftekent, wordt opgelost en dat men snel aan het werk den haag - Leden van de Nederlandse afdeling van de Chinese Falung Gong beweging in een vredig protest op het Binnenhof in Den Haag. De demonstratie gisteren was gericht tegen het vervolgen van hun leden in China. De beweging wordt in China als een verboden sekte be schouwd. Foto: ANP/Ed Oudenaarden door Paul Koopman den haag -De Lijst Pim Fortuyn struikelt van ruzie naar crisis. De voorzitter van de partij, de Haagse vastgoedondernemer Ed Maas, kan het niet meer aanzien. Hij eist dat de be zem door de fractie gaat. „Dertien mensen maken de dienst uit, de rest heeft niets te vertellen." LPF-partijvoorzitter Ed Maas kan het niet meer aanzien. Gisteren nog sprak hij lang durig met het Kamerlid Winny de Jong. Ze dreigde de fractie te verlaten. De Jong liet zich overtuigen: zij blijft vooralsnog aan. Maar amper een uur later stelde De Jong keiharde eisen. LPF-fractieleider Wijn schenk moet terugtreden, verordonneerde zij. En haar fractiegenoot Hoogendijk zou zelfs moeten opstappen. De volgende rel was alweer geboren. „Heeft zij dat gezegd?", vraagt Maas verbaasd. „Gek. Met mij heeft zij er met geen woord over gesproken." Maar wat vindt hij zelf? Moet Wijnschenk terugtreden omdat hij als fractievoorzitter onbekwaam zou zijn, zoals De Jong be weert? Maas zucht: „Dat ben ik dus niet met haar eens. En laat ik het eens zo zeggen: ook al omdat er geen alternatief is. Wie zou Wijnschenk dan moeten opvolgen? En Hoo gendijk weg uit de fractie? Kom nou, straks houden we zo niemand meer over. Dat is de operatie geslaagd, maar de patiënt overle den." Maas trad in juli aan als interim-voorzitter, nadat zijn voorgangers Dost en Langendam na een bestuurscrisis terzijde waren gescho ven. De administratieve en financiële puin hoop die hij aantrof, werd in korte tijd op orde gebracht. Deze week kwam het nieuws dat Binnenlandse Zaken akkoord gaat met een subsidie voor de splinternieuwe partij. Maas stelt vast: „Het staat er op het par tijkantoor best goed voor. Maar steeds is er gefazer in de fractie. Dat ben ik goed zat. Het moet een keer ophouden, want vijfen negentig procent van het gemier komt uit die club." Niettemin heeft Maas zelf ook nog wel een paar pijlen op zijn boog. De or ganisatie van de fractie moet drastisch an ders, vindt hij. Fractieleider Wijnschenk zou in zijn jeugdig enthousiasme ongeveer de helft van de 26 Kamerleden buitenspel heb ben gezet. „Dertien mensen maken de dienst uit, de rest heeft niets te vertellen", meent Maas. .Als dat zo blijft kun je wach ten op het volgende Kamerlid dat stampei gaat maken. Ik ben er een groot voorstander van dat iedereen kan meespelen. One man, one vote. De democratische principes wor den in de LPF-fractie momenteel geweld aangedaan". Maas wil volgende week een pittige discussie over de verdeling van taken en invloed onder de 26 LPF-kamerleden. De kritiek op het 'geblunder' van Wijnschenk tijdens de algemene beschouwingen deelt hij overigens niet. „Hij heeft dat debat vol gens mij redelijk goed gedaan. Er waren wat kleine schoonheidsfoutjes. Maar wat wil je? Hij is in het diepe gegooid. Dan is het toch niet juist om bij het eerste rimpeltje in het water te zeggen: hij is verzopen? Ga er maar aanstaan". kijk hoi Fauteuil 'Dakota' 4 Sfeervol ontwerp, gestoffeerd in een combinatie van leder Rumba en Salsa. 2,5-zits 'Weslburry' Comfortabele bank, op ambachtelijke wijze gestoffeerd in een combinotie van leder Rumba en Salsa Oponlngotljdon: Ma-DI-Wo 9.30-17.30 Do-Vr: 9.30-21.00 uur 511276Q, Za: 9.30-17 30 uur i Zondags geslolon DESIGNCENTRUM den haag/gpd-anp - Minister Korthals heeft de Tweede Kamer niet verkeerd voorgelicht over de schikking in de fraudezaak rond de Schiphol spoortunnel. Dat verklaarde H. Borghouts, voormalig topambtenaar op Justitie, gisteren voor de parle mentaire enquêtecommissie die onderzoek doet naar de bouw fraude. Twee weken geleden ontstond opschudding toen de hoogste baas van het openbaar ministe rie, De Wijkerslooth, voor de commissie getuigde dat hij Kort hals al in juli 2001 op de hoogte stelde van de schikking. Toen Korthals in november vorig jaar in de Tweede Kamer tekst en uitleg moest geven, vertelde hij niet eerder op de hoogte te zijn geweest van de schikking, die tot grote beroering bij de partij en leidde. Het weekend daarvoor was de bouwfraude in een uitzending van het tv-programma Zembla Borghouts. Foto: ANP/Ed Oudenaarden voor het eerst in de openbaar heid gekomen. De Tweede Ka mer vroeg daarop een spoedde bat aan over de fraude. Een dag voor het debat kwam naar bui ten dat sjoemelende bouwbe drijven strafvervolging afkoch ten door de betaling van enkele miljoenen guldens. De Kamer wilde die schikking terugdraai en, maar dat bleek onmogelijk. Borghouts bevestigde gisteren de lezing van Korthals. „Ik was zelf aanwezig bij dat gesprek op 2 juli 2001, evenals directeur-ge neraal Degens. Wij beiden heb ben niets gehoord over een schikking. Als De Wijkerslooth het al gezegd heeft dan moet dat heel terloops op het einde zijn gebeurd toen iedereen alweer naar buiten liep." Als de commissie-Vos de lezing van Borghouts volgt, lijkt Kort hals uit de politieke problemen. Hij heeft dan immers de Kamer niet bewust verkeerd ingelicht. Korthals moet nog tweeënhalve maand wachten op het oordeel. De commissie presenteert het eindrapport pas op 12 decem ber. Eerder gisteren verklaarde ad junct-directeur J. Spaargaren van de wegenbouwdivisie van Koop dat de schaduwboekhou ding die wegenbouwer Koop COMMENTAAR Dementie is een van de meest gruwelijke ziektes die er be staan. Het is een ziekte waarbij het stoffelijke lijf van de mens blijft bestaan, maar de geest verdwijnt, verandert, vervormt De ongeveer 180.000 merendeels oudere mensen die in ons land aan die ziekte lijden, leiden vaak een geïsoleerd bestaan. En dat niet alleen in mentaal opzicht. Dementie is ook de ziekte van de huiselijke achterkamer, waar de patiënt vaak zit weg te kwijnen terwijl de partner of familie wanhopig en tegen beter weten in tracht het vertrouwde leven voort te zetten. Maar naast onbeschrijflijk individueel leed, dreigt de ziekte ook uit te groeien tot een nationale ramp. In een campagne die deze week gestart is, roept de Stichting Alzheimer de overheid op meer te doen tegen de ziekte. Want waar de opvang van patiënten en hun familieleden nu al vaak te wensen overlaat, lijkt dat in de nabije toekomst alleen maar erger te worden. Dementie en Alzheimer zijn geen ziektes meer van alleen maar hoogbejaarde mensen, maar slaan ook toe onder mensen van veertig of vijftig jaar. Doordat de dia gnose meestal pas in een laat stadium wordt gesteld, wordt de omvang van het probleem ook makkelijk onderschat. Volgens de Alzheimer Stichting kan het aantal mensen dat aan de ziek te lijdt over tien jaar zijn opgelopen tot 300.000. De gevolgen daarvan zijn enorm. Nu al zijn de wachtlijsten voor de naar schatting 29.000 opvangplekken in de verpleeg huizen ellenlang. Mensen die hoognodig professionele op vang nodig hebben, blijven veel te vaak thuis, waar ze zo goed en zo kwaad als het gaat worden verzorgd door familieleden of partners. Dat heet in het beleidsjargon 'mantelzorg'. Ver sterking van de thuisverpleging is dan ook hoogst noodzake lijk. Maar in een advies aan de regering waarschuwde de ge zondheidsraad eerder dit jaar al terecht dat dat geen alterna tief kan zijn voor de dringend noodzakelijke uitbreiding van de opvangmogelijkheden in verpleeg- of verzorgingshuizen. door Peet Vogels den haag - LPF-Kamerlid Theo de Graaf heeft in maart van dit jaar 25.000 euro aangeboden aan de Lijst Pim Fortuyn (LPF) als hij een Kamerzetel zou ver overen. De Graaf betaalde uit eindelijk niet nadat hem verteld was dat hij daarmee tegen de wet handelde. Er waren al enke le maanden geruchten over de ze zaak, maar uit stukken die deze krant in handen heeft ge kregen, blijkt nu zonneklaar dat De Graaf fout zat. Het verhaal wordt ook bevestigd in gesprek ken met de belangrijkste betrok kenen. „De Graaf heeft bij zijn sollicita tiegesprek geld aangeboden", zegt oud-partijbestuurder John Dost, die bij dat gesprek aanwe zig was samen met voorzitter Langendam. In een notitie die aan Langen dam wordt toegeschreven staat: 'Wanneer hij in de Kamer komt betaald hij bovenstaand bedrag!! In kleine letters: 'Welke b.v.?' Op 16 mei, een dag na de Ka merverkiezingen, ontving De Graaf een herinnering aan de gemaakte afspraak. 'Hierbij de rekening van de afgesproken schenking: 25.000 euro', aldus een door Langendam onder schreven nota. De Graaf zelf ontkent niet dat hij de partij bij zijn sollicitatie een schenking in het vooruitzicht heeft gesteld. Maar in hetzelfde gesprek zou hem uitgelegd zijn dat zulks on mogelijk is. De Graaf: „Ik wilde Pim helpen. Maar mij werd verteld dat het zou neerkomen op het kopen van een Kamerzetel. Het was: of geld geven en niet in de Kamer gaan zitten, of geen geld geven en wel op de lijst gaan staan. Ik heb toen van een schenking af gezien". De lezing van De Graaf wordt bestreden door Ed Maas. Maas bezweert dat De Graaf pas na 'de verkiezingen terugkwam op zijn aanbod'. „Het kwartje is bij hem laat gevallen. Na 16 mei", zegt Maas. Ook Dost weet niets van een waarschuwing aan De Graaf dat de schenking onwettig zou zijn. Volgens alle betrokke nen staat wel vast dat uiteinde lijk geen geld aan de partijkas is overgemaakt. .Anders had ik het wel geweten", grinnikt Maas. Dost stelt nooit voorstander ge weest te zijn van schenkingen door kandidaat-Kamerleden. Ook een schenking van bijna 50.000 euro door een 'vriend' van LPF-Kamerlid Hoogendijk zou in zijn ogen geen genade hebben gevonden. (advertenties) Er Alles op woongebied Meer dan 265 presentaties I Win een wooncheque I* van €10.000,-! - Complete huizen 1 van de woonbladen Gratis woonadvies www.woonbeurs.nl "Sterren, Actie, Fascinatie" 27, 28 en 29 september 2002 DTM op Circuit Park Zandvoort Tjuchem vanaf 1998 bijhield is vernietigd na de uitzending van Zembla. De registratie werd ver nietigd door een boekhouder van het bedrijf, die de illegale af spraken tussen aannemers bij hield. Spaargaren hoefde de naam van degene die de schaduwboek houding vanaf 1998 bijhield niet te zeggen tijdens het openbare verhoor. Wel moest hij de naam op een briefje aan de commissie overhandigen. De adjunct-di recteur benadrukte dat niemand de boekhouder opdracht gaf de registratie te vernietigen na Zembla. Van hoog niveau en internationaal, dat is de DTM 2002. Met topcoureurs Jean Alesi en 470 pk sterke V8-bolides. En natuurlijk de Belgische rijder Yves Olivier en de Nederlandse toppers Christijan Albers en Patrick Huisman. De kaartverkoop voor het grandioze autosportevenement de DTM is heden van start gegaan. Wilt u verzekerd zijn van de beste kaarten, haal dan nu uw kaart bij Ticketbox. Bel voor het dichtstbijzijnde verkooppunt 0900-9393 (45 eurocent p/m) of surf naar de web site www.ticketbox.nl. Voor meer informatie: kijk op www.ciruit-zandvoort.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3