Op de huid van het nieuws MEDIA oedanese journalisten erken mee aan vrede 'Het lijkt hier Londen wel' Tooske presenteert Idols bij RTL 4 Catherine Keyl wekelijks bij de TROS te zien ritje voor arry de Winter zaterdag 28 SEPTEMBER 2002 ersum - Tv-producent Har- Ie Winter is gisteravond in "to Desmet in Amsterdam ijk onderscheiden. Wet- lader Hannah Belliot (Am- zaamjrdam, Cultuur) benoemde tn namens de koningin tot rat oijicier in de Orde van Oranje jssau. De Winter krijgt de on- jscheiding vanwege zijn jonierswerk voor de Neder- idse televisie". De Winter is der andere oprichter van V, het productiebedrijf dat jaar 25 bestaat. Daarvoor rkte hij onder andere voor eiiRA- en KRO-radio waar hij igeren- en muziekprogram- 's presenteerde. Leeuwarder tegraal op net lë1uwARDEN - De Leeuwarder urant (LC) komt dit najaar eerste krant van Nederland t een integrale editie op het ernet. Dat maakte H. van ten, directeur van de Friese s en uitgever van de Leeu- rder Courant gisteren be id tijdens de viering van het l-jarig bestaan van de krant, elektronische editie is vooral loeld voor mensen die bui- Friesland wonen. De prijs de integrale internetversie ongeveer gelijk zijn als een innement op de 'normale' nt. jven, eert i t de opii t ruit een kwee e vóÉJ den, ix Kids internet lar tv-zenders sterdam - Fox Kids Europe ngt de activiteiten van zijn :met- en interactieve tak laf 30 september onder bij i verschillende tv-zenders in Ierland en de rest van Euro- „Intemet en televisie wer- bij Fox Kids al nauw sa- i. Nu worden ze ook wezen- jeïntegreerd", verklaarde woordvoerder van Fox Kids ip. Het bedrijfsonderdeel ie Interactive maakt en iert websites voor kinderen iventien talen met 1,3 mil- geregistreerde gebruikers, ar de integratie verwacht Kids Europe kosten te be ren. Ook meent het bedrijf er straks een betere afstem- ïg van marketing en creatie plaatsvinden tussen inter en televisie. door Monique Brandt Hilversum - 'Bijna iedereen' ver telt haar dat het wel zal loslopen met dat nieuwe programma. Hoe kan het anders, met zoveel tv-er- varing? „Maar het blijft gewoon doodeng", aldus Catherine Keyl die vanaf vanavond wekelijks bij de TROS te zien zal zijn met het magazine-achtige programma Keyl. „Het is vreselijk zwaar om iets geheel nieuws te gaan doen. Een nieuw format bedenken. Gra ven, nadenken, weggooien. Een nieuwe routine, nieuwe logis tiek, nieuwe mensen om mee te werken die allemaal weer op el kaar ingespeeld moeten raken. Zal het lukken? Let's hope the best of it. Dat klinkt misschien niet bijster optimistisch, maar ik griezel van hooggespannen ver wachtingen. Ik begin met een hele nieuwe formule, misschien valt het verschrikkelijk tegen. Laat iedereen nu maar een beet je relaxed op de bank gaan zit ten en gewoon kijken. Meer niet." Catherine Keyl is naar eigen zeggen 'behoorlijk zenuwach tig'. De doorgewinterde presen tatrice die precies 1043 uitzen dingen lang op de buis ver scheen met haar eigen talkshow Catherine, is de laatste maan den onafgebroken bezig met haar televisie-rentree bij de pu blieke omroep. Sinds RTL 4 twee jaar geleden tegen haar zin besloot Catherine stop te zetten is de presentatrice, afgezien van een kort uitstapje bij het TROS- programma Studio 2, niet meer op het scherm te zien geweest. Maar dat gaat dus veranderen. Voor de TROS gaat ze een weke lijkse talkshow presenteren over onderwerpen die haar aan het hart gaan. Bovendien is ze ko mende winter ook te zien bij de EO, waar ze zich in een zestal programma's als 'geïnteresseer de buitenstaander' door beken de en onbekende christenen laat uitleggen wat het geloof voor hen betekent. „Ik ben er erg trots op dat ik zowel bij de TROS als de EO te zien zal zijn", aldus Keyl. „Ik ben altijd al ie mand geweest die vakjes veraf schuwde. Nu kan ik werkelijk la ten zien dat die vakjes niet hoe ven. Ik geloof wel in God, maar heb niets met welke kerk dan ook. Het programma zal dus niets met bijbelstudie te maken hebben. Het is juist de bedoe ling dat mensen die iets met re ligie hebben door de manier waarop ik vragen stel geïnteres seerd raken in het geloof. Het feit dat inmiddels tientallen EO-leden hun lidmaatschap hebben opgezegd vanwege haar komst, vindt ze, heel diploma tiek, onverstandig: „Die mensen hadden beter eerst even kunnen kijken. Mensen oordelen vaak heel erg snel. Te snel. Ik ga echt niet met de bijbel zwaaien, maar volgens mij staat er wel iets over in de bijbel. En ik denk dat die EO-leden dat beter weten dan ik." Sukkelen De opnamen voor de EO-reeks zitten er inmiddels op en, zo verzekert Keyl, het is een „hefti ge en emotionele reeks." Nu echter gaat al haar aandacht naar haar TROS-programma dat tot en met februari 22 weken lang zal lopen. „In Amerika noe men ze zoiets een personalitys- how, en eigenlijk weet ik er ook geen beter woord voor. In ieder geval wordt het een informatief programma voor het hele gezin. We belichten maatschappelijke discussies, het kan politiek zijn, maar ook mode of film. Elke week is er een onderwerp met discussie en een wat meer actu- tie ed Taban, hoofdredacteur en oprichter van het onafhankelijk dagblad De Khartoem Monitor in Soe- i Foto: GPD/Phil Nijhuis naai et zuiden van Soedan woedt al bijna twintig jaar een burgeroor- Vrede lijkt nu binnen handbereik, maar de strijdende partijen stel- zich nog altijd afwachtend op. In Nederland werd deze week in het zr van de Vredesweek gediscussieerd over de vraag of de media actief moeten bezighouden met het vredesproces. Journalist Al- Taban is groot voorstander. „Als er vrede komt in het zuiden is aan ons te danken". Frans van den Houdt haag - De media moeten st een rol spelen in het vre- iroces in Soedan, meent Al- Taban, hoofdredacteur en chter van het onafhankelijke )lad de Khartoem Monitor, het goed te kunnen doen ten de autoriteiten wel een maken aan alle nog be nde restricties, zoals cen- I Onze hele oplage wordt »s uit de handel gehaald van- i een artikel dat hen niet Maar we stellen ons strijdig de regering kan niet meer ins heen." een repressief bewind als Omar el-Bashir, dat in noorden van het land 99 ;nt van de media contro- überhaupt een onafhanke- krant toestaat is op z'n opmerkelijk. Een teken le strenge perswetten de af ten jaren geleidelijk zijn :peld. „Vroeger verdween 'en maanden in de cel voor kritisch artikel, tegenwoor- (f ik maar vier of vijf da te zitten", zegt Taban la- j worden journalisten niet Ier voortdurend gevolgd, be id, opgesloten en gemarteld ]eizen naar het buitenland is t toegestaan. „Het is nog al- 'erschrikkelijk moeilijk wer- Ftijd ken als journalist in dit land. Maar vergeleken met tien jaar geleden, toen regelmatig jour nalisten 's nachts werden opge pakt en vermoord, is de situatie aanmerkelijk verbeterd. De Khartoem Monitor werd twee jaar geleden opgericht met financiële hulp van de Neder landse ontwikkelingsorganisatie ICCO. De krant heeft vanaf het begin geschreven over zaken die tot dan toe onbesproken bleven in de Soedanese pers, zoals de oorlog in het zuiden en de mo gelijkheden voor het gebied voor afscheiding of een federatie met het noorden. Veel werd toe gestaan, maar de censuur bleef. „De regering is erg gevoelig voor de stemming op het slagveld", legt Taban uit. „Doen de rege ringstroepen het goed dan laten ze ons met rust, maar boeken de rebellen militaire successen dan zijn wij weer de klos." Zo werd de gehele oplage van de krant in beslag genomen, twee dagen nadat het vredesoverleg in het Kenyaanse Machakos was stuk gelopen vanwege de opmars van de rebellen. Maar ook de rebellenleiders val len over de onafhankelijke, kriti sche berichtgeving van de Khar toem Monitor en dringen aan op een positiever oordeel over hun activiteiten. „Daar gaan we dus niet op in. Wij zeggen tegen de rebellen dat we achter hun zaak staan, maar tegen militair geweld zijn, ook dat van hun", aldus Taban. Op uitnodiging van onder ande re Pax Christi en ICCO is hij een week in Nederland om te dis cussiëren over de rol van jour nalisten in het Soedanese vre desproces. In een zaaltje van de Tweede Kamer legt Taban zijn gehoor bevlogen uit hoe cruci aal die rol is. Hij zet zich af te gen collega's die menen dat de media slechts objectieve infor matie behoren te verstrekken. Taban: „Dat soort evenwichtige verslaggeving is niet meer van deze tijd. Wij willen via artikelen en opiniebijdragen actief mee denken over een oplossing voor het zuiden en proberen de me ning van mensen over de oorlog te beïnvloeden. En als blijkt dat we op de verkeerde weg zitten, passen we onze koers aan." Veel van zijn lezers moeten bij de hand worden genomen, meent Taban.. „Het onderwijs niveau is gemiddeld vrij laag in Soedan. Journalisten zijn beter opgeleid en in staat bevolkings groepen in het land bij elkaar te brengen en vooroordelen en wantrouwen weg te nemen. Dat komt het vredesproces ten goe de." En de lezers waarderen het. „Toen de partijen in Kenya rond de tafel zaten ging onze verkoop met sprongen omhoog." Taban is optimistisch over de kansen op vrede in Zuid-Soe- dan. Hij verwacht dat het vre desoverleg in Kenya eind okto ber wordt hervat en voor het eind van dit jaar een akkoord zal opleveren. „En dat zal mede te danken zijn aan ons, journalis ten." eel onderwerp. Niet direct harde actualiteit misschien, maar toch nieuws. Ik spreek mensen die een paai- jaar geleden erg in de belangstelling stonden, maar waarover je nu niets meer hoort Ook geeft elke week een in Ne derland wonende buitenlander zijn of haar visie op ons land. Bijna zeventien jaar lang pre senteerde Keyl middagprogram ma's. „Die avond is dus best wennen. Gelukkig is de zater dagavond niet meer zo'n bijzon der tv-avondje als vroeger, dat maakt de druk wat minder. Ik wil gewoon een interessant pro gramma maken. Informatief, maar ook weer niet zo informa tief dat de kijkers massaal op de bank in slaap sukkelen. Een pro gramma op de huid van het nieuws." Keyl heeft inmiddels een om- roepbrede loopbaan achter de rug. Ze startte ooit bij de IKON, stapte over naar de NCRV, ging toen naar de AVRO, kwam ver volgens bij RTL 4 terecht waar ze ook programma's voor RTL 5 maakte over ondermeer seks, gezondheidszorg en politiek, en is dus nu weer bij de publieke omroep beland. Keyl: „Ik moet zeggen dat het er leuk en profes sioneel aan toe gaat bij de TROS. Tv maken is een vak. Of je nu een vakmens bent bij de publieke omroep of bij RTL, dat maakt niet zoveel uit. Je spreekt dezelfde taal, daar draait het om. En dat geldt ook voor de EO. Mijn contact met die om roep begon toen ik door Andries Knevel werd uitgenodigd voor een programma over Goede Vrijdag. Ik wist niet precies wat dat inhield, maar wilde me dat best laten uitleggen door de christenen in het programma. En inderdaad, iedereen wist precies hoe de vork in de steel zat, maar niemand was in staat om me het helder uit de doeken Catherine Keyl is vanaf vandaag wekelijks bij de TROS te zien in een magazine-achtig programma. Foto: GPD/Patricia Steur te doen. Het leek wel of die mensen Chinees praatten, de terminologie die ze gebruikten zei me niets. Op dat moment kwam Andries Knevel op het idee om me te vragen de dialoog aan te gaan met christenen. Dat leek me leuk. Christenen gebrui ken vaak van die wazige taal, dat irriteert me. Het is reuze span nend om daar doorheen te mo gen breken. Bijzonder ook dat de EO-directie kennelijk zoveel vertrouwen in me heeft. Ze had den ook kunnen denken, 'die vrouw komt' van de commerci- elen dus die deugt niet'." Toen ze bij de TROS begon, was het haar bedoeling wat rustiger aan te doen na de hectische pe riode bij RTL. Een nieuw pro gramma opstarten is echter nog veel hectischer, zo ondervond Keyl. Ook al omdat ze de eindre dactie van het programma deelt, is ze wederom dag en nacht aan het werk. „Het is behoorlijk hef tig. Bij Catherine had ik één on derwerp per uitzending, nu zijn dat er acht. Daarbij, als ik over een film praat, zorg ik dat ik die film heb gezien. Als ik een schrijver spreek, lees ik het boek. Dat is misschien niet noodzakelijk, maar ik vind het wel belangrijk. Dus dat rustig aan doen, dat is alweer niet ge lukt. Jammer dan." Eerste uitzending Keyl vanavond om 21.00 ur op Nederland 1. Top of the Pops viert honderdste uitzending door Kim de Vries Hilversum - „Oké, jongens we doen het nog een keer!. En nu moeten jullie daar aan de rechterkant ook de armen in de lucht gooien. Dat gegil van de dames was trouwens prima." De publieksentertainer van Top of the Pops probeert ook na vier uur opnames de stemming erin te hou den. „Een groot applaus voor dé Suga- babes!" Het jonge publiek in Studio 6 in Hilver sum reageert alsof de dames voor het eerst het podium opkomen. Het güt, juicht en klapt uitzinnig. Ze worden be loond voor hun 'harde werk', want de dames zijn deze keer wel tevreden over de uitvoering. „We doen het net zo vaak over tot de artiest of artiesten tevreden zijn", vertelt presentator Ruud de Wild. „Top of the Pops staat natuurlijk voor kwaliteit en dat moet je dan ook kunnen garanderen." Het van origine Britse Top of the Pops doet het in Nederland goed bij jongeren. Anderen laten het programma links lig gen. Morgenavond is de honderdste afle vering en dat viert BNN. In de uitzending is er aandacht voor de hoogtepunten, maar ook de bloopers van de afgelopen afleveringen komen aan bod. De Wild vindt dat het programma net als de originele versie uit Groot-Brittannië in Nederland een A-merk is. „Het is natuur lijk heel iets anders dan clips die je ziet bij TMF of MTV. Fans zien hun idolen zoals ze er op dit moment echt uitzien en niet de momentopname van een clip", zegt hij. Niet alleen de nieuwste muziek staat centraal, ook mode neemt een belangrij ke plaats in. Ruud de Wild krijgt voor elke aflevering een nieuwe outfit. „Die pakken maken ze speciaal voor mij, ik kan de ko mende jaren wel weer doorkomen", zegt de dj. „Ik heb nu meer kleding dan Patri cia Paay!" Dat hij bezig is met de opnames van de honderdste aflevering zegt hem zelf niet zo veel. „Met de pilots erbij heb ik er al meer dan honderd gedaan", zegt hij. Bo vendien krijg ik nooit zoveel van de op tredens mee, want dat zijn voor mij de ideale momenten om even pauze te hou den." Dat het publiek vier uur lang en thousiast blijft vindt hij wel bewonde renswaardig. „Ik ben ondertussen met heel veel andere dingen bezig. Ik ren van de radiostudio naar de Top of the Pops- studio en weer terug." Slager De BBC lanceerde Top of the Pops in 1964. Voor Londen is honderd uitzendin gen dan ook niets. De Britse versie heeft er al meer dan tweeduizend opzitten. Het programma wordt al in bijna negentig landen geproduceerd door plaatselijke zenders. Het Nederlandse decor is iden tiek aan de studio in Londen, alhoewel de Nederlandse versie iets kleiner is. „Je merkt dat ook aan de artiesten", vertelt een woordvoerder van BBC World. „De Sugababes kwamen binnen en riepen di rect 'O, it's just like being in London!"' Ook na 38 jaar verveelt Top of the Pops nog niet. „Het is krachtig en simpel, maar doordat de nummers in de charts steeds verschillen, ook steeds weer an ders. Bovendien zijn wij in staat grote na men aan te trekken." Dat geldt misschien voor de Britse versie, maar Nederland zal voor veel grote ar tiesten toch geen prioriteit hebben? „Dat is niet zo, want Londen eist dat in alle landen de productie van hetzelfde niveau is. Het is natuurlijk heel handig dat er overal een bijna identiek decor staat. De filmpjes uit Engeland kunnen moeiteloos worden ingepast in de Nederlandse, Duitse of Italiaanse uitzendingen", aldus de woordvoerder. .Andersom gebeurt het ook. Soms kunnen bands bijvoor beeld niet naar Londen komen omdat ze op tournee zijn. Dan kunnen we optre dens in Duitsland of Nederland opne men." Als er belangrijke optredens in Londen zijn, reist presentator De Wild af naar En geland. De Wild heeft geen echte favorie ten onder de gasten van de afgelopen honderd afleveringen. „De muziek in Top of the Pops is meestal niet echt mijn smaak, maar dat zou ook niet kunnen. Dan zou er niemand meer kijken. Boven dien maakt dat ook niet uit. Presenteren is mijn werk. Een slager lust toch ook niet alles wat hij verkoopt?" Top of the Pops bij BNN op Nederland 2 om 17.30 uur. Ruud de Wild presenteert Top of the Pops. Foto: ANP GEKNIPT hilversum/mediaredactie - Ex- TMF-vj Tooske Breugem wordt de presentatrice van het nieuwe RTL 4-programma Idols, waarin aankomend zangtalent auditie doet op televisie. In de jury, die in het programma een voorna me rol speelt, nemen Jemey Kaagman, Eric van Tijn, Edwin Jansen en Henkjan Smits plaats. Het achttiendelige, wekelijkse programma wordt vrijdag 1 no vember voor het eerst uitgezon den en eindigt na een uitgebrei de afvalrrace in een finale. Er hebben zich 7.500 personen tussen de vijftien en 25 jaar aan gemeld. De audities worden aanvankelijk beoordeeld door de vierkoppige jury. Later in de programmareeks neemt het pu bliek deze taak van hen over. Voorzitter van de jury is Henk jan Smits, manager van platen maatschappij A&R en talent scout. Hij wordt bijgestaan door Jemey Kaagman, ex-Earth Fi- re-zangeres en nu directeur van Tooske Foto: GPD Conamus, Eric van Tijn (de helft van het duo Fluitsma Van Tijn) en verantwoordelijk voor de hit 15 Miljoen mensen en producenten van onder andere Mai Tai, Dolly Dots, René Froger, Lois Lane, De Kast en Henk Westbroek en Edwin Jan sen, manager van onder andere Van Dik Hout, Di-rect en Within Temptation. Jansen is overigens de ontdekker van Anouk en de rockformatie Kane. Toen ik naar het Jeugdjournaal ging, speelde die allochtonen- kwestie ook ineens. Ik heb ver dorie jaren bij de radio gewerkt en iedereen dacht dat ik 1.80 meter was en blond. Daar hoor de je niemand over. Toen ik op televisie kwam, werd het opeens een issue dat ik zwart ben. Ik vind dat werkelijk onbegrijpe lijk, ik word er zo moe van. Presentatrice Aldith Hunk ar in KRO Studio Magazine De toekomst van Daniel ligt in Amerika. Het ligt niet voor de hand dat hij met zijn twee woorden Nederlands hier veel werk zal kunnen vinden. An dersom zou het ook van weinig realisme getuigen als ik denk in Amerika aan de bak te kunnen komen. Ja. natuurlijk droom ik daar wel eens van. maar ik zou wel gek zijn om dat rond te ba zuinen. Ik ben Tatjana Simic niet. Actrice Georgina Verbaan in Televizier over haar relatie Ik werd er zo moe van om steeds maar in interviews uit te leggen dat ik samenwoon met een Aldith Hunkar Foto: NPS vrouw. 'Dus je bent lesbisch?', vroegen ze dan. Dan werd ik op standig en zei ik Weet ik veel, ik woon samen met de vrouw van wie ik houd'. Ze wilden van mij blijkbaar een soort boegbeeld voor lesbiennes maken, en daar houd ik helemaal niet van. Presentatrice Inge Diepman in TROS Kompas En als je er niet om hoeft te vechten, wil je het niet. Ik ken mensen die tot alle listen en la gen bereid zijn om te kunnen brunchen in een trettdy terras café in het Meatpacking District. Te midden van uitlaatgassen en op een paar meter afstand van rottende vuilniszakken genieten ze van elke hap. Waarom? Om dat iematid anders die tafel wil de. Voorpublicatie Max Wester mans boek in VARA Magazine Aan andermans normen en waarden heb ik echt schijt. Ik ben bijvoorbeeld ook helemaal niet sociaal. Als ik niet voel dat ik iemand moet bellen, dan bel ik ook niet. En als iets moet, dan heb ik al meteen zoiets van: waarom? Ik ben een recalcitrant mens en dat komt misschien omdat ik best wel een 'loner' kan zijn. Actrice Guusje Nederhorst in Veronica over haar comeback

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 33