I SPORT Promotie is het zetje dat de club nodig heeft' Minder wedstrijden? DIOK-HILVERSUM LZ 1886 mikt op plaats bij topzes ibities bij Roomburg verwezenlijken' jrno Lancel aan het roer bij zijn eeuwige liefde Roodenburg Roodenburg - Lugdunum zondag, 14.00 uur Gouda - Roomburg zondag 14.30 uur S2 W RUGBY@DIOÜ ^TOfl van BEfflfflElEn ir Peter van der Hulst Ien - „Doe rustig aan, dit is |warming-up. Maak je dus ■ral niet druk, je krijgt van- jnd nog genoeg loopwerk te tri." Even later, tijdens rekoe- Ingen: „Gerry, Vincent, wat ■jullie aan het doen? Zijn jullie ^en je mond aan het rekken." o Lancel (39) heeft de wind er- er. De oud-speler hoeft niet stemverheffing te praten, woorden zijn op het hele ïingsveld van Roodenburg d te horen. Lancel is sinds dit oen bij de club die de laatste n zo in verval raakte de ver- Prdelijke man voor het eer- il. De trainer met een «/art hart laat zich uit 'leden, heden en toe- Icel eindigt in 1974 bij Roo- Iburg, achter zijn neefHennie nen Dick Nijenhuis, als derde 'e penaltybokaal voor 11- en Jarigen. jwas daar vroeger altijd goed kas altijd degene die ze in de Istrijden nam. Pas in de seni- bij DOSR uit, miste ik de te. Ik schoot op de lat en uit tegenaanval werd gescoord. ;oos altijd voor een hoek, its van de keeper. Mijn ne- jaar oudere broer Willem »lde in het eerste en ik ging mee. Vader en moeder hden achter de bar. Ik woon- hier vlakbij, in de Bemhard- jat. De liefde voor Rooden- kreeg ik met de paplepel goten. Datzelfde geldt nu voor mijn kinderen." cel in 1998: „Als er in twee \enen meer dan 40 jongens le club zijn weggegaan dan je wel praten, maar wat 'thet voorzin. Je kan dat niet m seizoen goedmaken. nen met Ronald Mink en p ré Zonneveld kwam ik in 6 na enkele jaren bij UDWS lebben gespeeld hier terug, helft van de selectie was op moment weggelopen. Wij en niet dat het speelde. Ik mijn woord gegeven en dat li ik dan niet meer terug." pdenburg is altijd een kweekvijver geweest. Op een re- unie zag ik laatst de mensen weer die hier hebben gespeeld. Als dat bij elkaar was gebleven... Het is net als bij Lugdunum, wij zijn sportief erg afgegleden. In middels zijn we het weer rede lijk aan het opbouwen. We heb ben jeugdige talenten, maar zij hebben veel begeleiding nodig want als je die spelers niet kunt houden, heb je een probleem. Het belangrijkste is dat het voet- balplezier niet minder wordt. Het ligt er dan ook aan hoe een speler zich opstelt. Ga je met te genzin naar de trainingen, blijf dan thuis. Daar heb je jezelf mee en de trainer. Toen ik bij de senioren kwam, stond ik niet meteen in het eerste. Ik zei te gen trainer Laurens Mouter dat ik binnen drie maanden in het eerste zou staan. Het gebeurde binnen een maand. Sommige spelers die nu in het tweede of derde komen, doen heel nega tief of willen stoppen. Ze den ken nooit; de trainer heeft onge lijk en dat zal ik bewijzen." 1999. Het gaat slecht met Roo denburg. Het ledenaantal is ge daald van 700 naar 465, er is een schrikbarend tekort aan kader. Er wordt een plan - Roodenburg nog completer 1999-2002' - op gesteld om de club weer gezond te maken. „Sinds ik verantwoordelijk ben voor de senioren, ben ik niet meer zo betrokken bij de jeugd- teams. Elk elftal heeft een trai ner en een leider en spelers van de Al en BI trainen nu de jong ste jeugd. Voor hen is het be langrijk dat er een jeugdcoördi- nator komt. Daar zijn we mee bezig. Sportief gezien gaat het langzaam beter, ook al speelt onze A-jeugd te laag, nog onder de hoofdklasse. Die jongens wil len hoger voetballen. Het gevaar is dat ze weg gaan. De B-jeugd komt in de derde divisie uit en dan merk je dat die aantrek kingskracht heeft." De vorige trainer John Verschoor over zijn opvolger, februari van dit jaar: „Hij is de ideale trainer voor Roodenburg". „Als je de hiërarchie bekijkt wel. Na de D-, C-, B- en een halfjaar Arno Lancel: „Dat ik een blauwzwart hart heb, heeft ook minder plezierige consequenties. Tegen jongens met wie je al langer werkt moetje soms zeggen dat ze naar het derde team moeten." Foto: Dick Hogewoning A-jeugd, ben ik twee jaar assis tent-trainer geweest. Toen kwam toch de conclusie: "We schuiven hem door'. Ik doe het samen met assistent Marcel van der Burg en dat is ideaal. Dat ik een blauwzwart hart heb, heeft ook minder plezierige conse quenties. Tegen jongens met wie je al langer werkt moet je soms zeggen dat ze naar het derde team moeten. Dat zijn be slissingen waar ik altijd moeite mee heb, maar ik ben daar wel heel eerlijk in en dan wordt het makkelijk geaccepteerd. De or ganisatie rond het elftal vergt ook wat van een trainer. Ik wil graag dat iedereen er, ook tij dens de trainingen, netjes bij loopt, met hetzelfde shirtje. Daar gaat dan heel wat werk in zitten. Het is geen nadeel dat ik een sociaal karakter heb. Een trainer hoort juist sociaal te zijn. Als je op een asociale manier werkt, weet je zeker dat de spe lers aan het einde van het jaar weg zijn. Een trainer heeft juist een voorbeeldfunctie." Verschoor in hetzelfde interview: „De nieuwe hoofdtrainer komt in een opgemaakt bedje". „De kem van de groep stond er wel, maar aan het einde van het seizoen zijn heel veel jeugdspe lers van andere verenigingen naar Roodenburg gekomen. Die moet je een kans geven om zich in het eerste te bewijzen. Ik heb een selectie van 44 spelers, dan kun je nog moeilijk zeggen dat het een opgemaakt bedje is. Sa men met Marcel heb ik heel wat gesleuteld om de mensen op de juiste plek te zetten en om een ander systeem aan te leren. We speelden 4-4-2, in balbezit spe len we nu 3-4-3. Dat zorgde voor wat omzettingen. Ik heb dan ook een groot bord met poppetjes aangeschaft om het aan de spelers uit te leggen." Lancel vlak na zijn aantreden: Aanvallend voetbal en discipli ne, daar ga ik op hameren. Wie zich daar niet aan houdt, kan weg". „Ik heb nog niemand weg hoe ven sturen. De discipline is goed. Een keer is er iemand te laat gekomen en die mocht niet meetrainen. Hij bood zijn excu ses aan en de groep wist dat ik mijn uitspraak meende. Is de discipline goed, dan komt de rest vanzelf wel." Na de wedstrijden tegen FC Lis- se, Teylingen en SJZ heeft Roo denburg pas 1 punt. „We waren veelal in balbezit, maar het ontbrak ons aan geluk. De spelers zijn daarover teleur gesteld. Afgelopen zondag tegen SJZ heb ik daarom met een ech te laatste man gespeeld. Eerst maar eens de nul houden, dan komen de kansen vanzelf wel. De derby met Lugdunum is een ideaal moment om het tij te ke ren. De spelers zijn gretig. Ik heb alle vertrouwen in deze groep, alleen zullen de spelers het zelf moeten doen. Ik zal niet snel andere jongens opstellen. Ik vind vertrouwen erg belang rijk, vooral als het niet loopt." Verschoor geeft in 2000 aan de vierde klasse te willen verlaten. Het is nog steeds niet gelukt. „Dat zeg ik nu ook nog steeds. Elke keer spelen we nacompeti- tie en lukt het net niet Ik zeg niet dat we kampioen worden, maar een periodetitel is ge wenst. Dat heeft Roodenburg ook nodig. Er zitten veel jonge jongens in de ploeg. Het zijn diamantjes die nog geslepen moeten worden. Dat doe je niet binnen een jaar. Het zou wel ideaal zijn als we dit seizoen promoveren, maar we hebben voorlopig nog geen recht van spreken. We staan pas op 1 punt. Ik leg de spelers geen druk op, wel mezelf. Promotie zorgt voor aantrekkingskracht. Je kan daardoor ook je eigen jeugd be houden. Promotie is net het zet je dat de club nodig heeft." eerd Staal: 'Een team in de overgangsklasse moet mogelijk zijn' j Peter van der Hulst - Met vijf representanten eerste klasse wordt het tijd dat een hockeyploeg Leidse regio promoveert de overgangsldasse. „Op is dat althans onze doel- ig", zegt Jasper Staal, aan- van Roomburg. De baarde vorig seizoen al "ige opzien. Als nieuwko- het elftal meteen een plaats op. Er had meer in- :n als de Leidenaars zich sneller aan het hogere ni- hadden aangepast. Een- op stoom was Roomburg ilijks te stoppen. De ploeg toen nog onder leiding van Lucas van Schaik en ïr Snijders won veertien van lijftien laatste duels. „Dat is knap als je net promoveert, hadden het niet verwacht." er Staal is handig met een ïtje. De 25-jarige hockeyer net als zijn jongere broer een golftalent. Jasper had jn hoogtepunt handicap 4 - ddels afgezakt naar 10 - koos op zijn zeventiende voor het hockey. „Ik kwam :ren 1 en vond dat zo leuk k het golf heb laten varen, i Tjeerd, die ook hockeyde, het golf koos." tweeënhalf seizoen verliet Roomburg. „Alecto had jds ambities. Daar speelden le vrienden van mij en ik toe aan een nieuwe uitda- We zijn een keer derde ge len in de eerste klasse, dus int zeggen dat de ambities zijn waargemaakt." Hij le drie jaar later terug naar burg en werd aanvoerder, r van Schaik en diens Lucas vergezelden hem. ielpen het team vorig sei- mede aan de titel in de le klasse. „We waren niet Jangrijk. Rutger is een gere- meerde man in de hockey- !d." Bovendien werd nburg in het kampioensjaar :rkt met drie goede spelers it jaar schoven er weer drie De ploeg staat nu onder lei- van Eric Kruijsmulder. „We een uitgebalanceerd met jonge gasten uit de ei- Jasper Staal: „We vormen een hecht team en dat zie je terug in de prestaties." Foto: Hielco Kuipers gen jeugd, oudere jongeren van dertig jaar en een grote midden groep van spelers tussen de 22 en 25 jaar. We hebben van alles wat, qua leeftijd en interesse. We vormen een hecht team en dat zie je terug in de prestaties." Na drie competitiewedstrijden is Roomburg terug te vinden in een grote groep die de ongesla gen koploper Bennebroek op drie punten volgt. „We zitten in een loodzware poule met veel sterke teams Toch gokken we erop dat we bij de eerste vier eindigen", aldus de speler die ooit begon als aanvaller, maar inmiddels als meest offensieve middenvelder zijn collega's van bruikbare ballen probeert te voorzien. „Ik laat liever andere mensen scoren. Ik ben goed in het geven van steekballen. Ver dedigen ligt mij minder, van daar dat ik wat verder van het eigen doel sta. Verdedigende middenvelder Jeroen Augustijn en ik vormen een goed koppel." Jasper Staal heeft zijn ambities sinds zijn terugkeer bij de Leidse club niet laten varen. „Ik denk dat ik die hier kan verwezenlij ken. Het bestuur wil met Room burg binnen vier jaar naar de overgangsklasse. Ik denk dat het mogelijk is, zeker als je ziet hoe we de laatste jaren bezig zijn. Een jaar of drie geleden is de knop omgegaan. Voorheen was het gezelligheid troef, lang leve de lol. Er is nu veel meer aan dacht vanuit de club voor het eerste en tweede herenteam en de Al, BI en Cl. We hebben een groep van zestien man. Iedereen is professioneel bezig en de trai ningsintensiteit is verhoogd. En mocht er iemand vertrekken dan is dat makkelijk op te van gen. We hebben een goed twee de team en talentvolle jeugd." „Je merkt het ook aan de uitstra ling van de vereniging. Er ko men steeds meer mensen hier naartoe. Zowel op prestatief als recreatief gebied gaat het goed met ons. Met elfhonderd leden zijn we de grootste vereniging van de stad. Op wedstrijddagen en tijdens de trainingen is het hier bomvol, maar er is nog geen ledenstop", aldus de stu dent marketing-management die zelf training aan het tweede herenteam geeft. „We hebben een aanvallende ploeg. Vergelijk het met Feyen- oord; niet lullen, maar poetsen. Mouwen opstropen en tanden op elkaar, daar kom je het verst mee." Als het aan Staal ligt, is dat binnen niet afzienbare tijd de overgangsklasse, ook al wil hij niet over een titel praten. „Als je met Leidse Studs, Fores- cate, Alecto, LOHC en Room burg vijf ploegen in de eerste klasse hebt, moet het mogelijk zijn om minimaal een ploeg in de overgangsklasse te krijgen. Dat geeft het hockey in Leiden meer aanzien. door Wim Siera en Dirk Kloos leiden - Drie waterpoloploegen uit de Leidse regio spelen dit seizoen op het hoogste niveau. Landskampioen AZC/Alphen en het Leidse LZ 1886 zijn bekende gezichten in de hoofdklasse. Nieuwkomer is De Zijl/LGB dat na een afwezigheid van vijf jaar zijn opwachting maakt. Tot een stadsderby komt het in de eerste helft van de competitie niet. De Zijl/LGB speelt in de hoofdklas se A, AZC en LZ 1886 komen in de hoofdklasse B uit. HOOFDKLASSE AZC/Alphen Nieuw: geen. Bijzonderheden: Bob Brebde kwam terug op het besluit om te stoppen met wa terpolo. Aan de hegemonie van AZC valt niet te twijfelen. De regerend landskampioen was vorig jaar oppermachtig en maakte slechts één slippertje. Uitgerekend in de bekerfinale kwamen de Alphe- naren slecht voor de dag en daar profiteerde De Robben van. Trainer Eric Noordegraaf is vooral tevreden over de ontwik keling van de spelers Pieter Boot, Michiel Vork en Kjell Boom. Chris Boot zal in eerste instantie ontbreken. Hij verblijft in verband met zijn opleiding voor een halfjaar in Bologna. LZ1886 Nieuw: Eric Weyermans en Ar nold Spros (2de). Het afgelopen seizoen verliep voor de Leidenaars zeer romme lig. Na de uitschakeling in het Europacup-II-toemooi kwam de klad erin. Nieuwe trainer Michel van der Zeeuw gaf met zijn ploeg vorige week direct al zijn visitekaartje af. LZ 1886 schakel de bekerwinnaar De Robben uit in de bekercompetitie. Van der Zeeuw richt zich dan ook op een klassering bij de topzes. EERSTE KLASSE Vivax Nieuw: Ivo Dietz (De Zijl/LGB), George van Rijn. Vertrokken: Koen Plasmeijer (De Zijl/LGB) Hans Trijsburg, opvolger van Michel van der Zeeuw, maakt zijn debuut als trainer. Hij zag zijn ploeg een goede voorberei ding draaien. „Het is wel de be doeling dat we evenals vorig sei zoen weer boven in de eerste klasse meedraaien." Katwijk Nieuw: Christiaan Theunisz (ei gen jeugd) Vertrokken: Mare Sieval (De Zijl/LGB), Arie van der Horst en Leo Schaap (2de),. Hugo Boonstoppel is na jaren terug als trainer bij de Zeekan- ters, die zich vorig seizoen als debutant in de eerste klasse handhaafden. Alex Sieval zag broer Mare naar De Zijl/LGB vertrekken verwachtte een moeilijk seizoen. Naarmate de voorbereiding vorderde groeide echter het zelfvertrouwen. „We hebben een aantal goede wed strijden gespeeld." TWEEDE KLASSE Sassenheim Nieuw: Ferry van Bergenhene- gouwen en Jelle Miedema (2de) en Leon Bakker (4de). Vertrok ken: Arjen Odems en Jorrit Mie dema (2de). Opvallende verschijning bij de tweedeklasser is Arjan Meirink. De oud-speler van LZ 1886 ont brak bijna twee jaar in de zwem baden, maar volgde Rob Burg- meyer op. De nieuwbakken trai ner verwacht op basis van een strakke verdediging en snelle uitvallen de klassering van vorig jaar (achtste) te verbeteren. DERDE KLASSE Koudekerk Nieuw: Niels Martha (2de). Ver trokken: Alexander van der Schalk en Sander Philippo (ge stopt) en Martijn Oosterveen. Trainer Mare Kimpel waagt zich niet aan een voorspelling. De ploeg tuimelde vorig jaar uit de tweede klasse en staat voor de taak op termijn meer jeugd in te passen. Kimpel ziet op basis van de goede voorbereiding een plaats bij.de eerste zes wel zit ten. In een oefenpartij werd Bar racuda, vorig jaar nog tweede, eenvoudig aan de kant gescho ven. zaterdag 28 SEPTEMBER 2002 DE KWESTIE leiden - De FIFA wil een limiet stellen aan het aantal wedstrij den dat een voetballer speelt, om blessures door overbelas ting te voorkomen. Een goed idee? Leiderdorper Tim de Cler, voetballer bij AZ: „Ik vind het een beetje een ra re regel. Stel, een speler is hart stikke fit maar mag na zo veel wedstrijden niet meer mee doen. Dat is een nadeel voor de ploeg. Ik denk dat ze beter wedstrijden eruit kunnen gooi en. Van overbelasting heb ik zelf nooit last gehad." Robert Eenhoorn, oud-honk baller New York Yankees: „Wij speelden 162 wedstrijden in 180 dagen. Ik heb ook wel momenten gehad dat ik heel moe was, maar wij reisden na tuurlijk veel meer dan voetbal lers. Mentaal is het zwaarste gedeelte, iedere dag moet je je weer op scherp zetten. Ik denk dat je beter kunt praten over het aantal dagen rust na een wedstrijd. Bij honkbal ligt dat vast. Een werper krijgt na hon derd gegooide ballen vier da gen rust. Een basisspeler krijgt een keer in de maand een dag vrij, een catcher na elke zeven dagen. Dat voetballers besef fen dat ze moeten nadenken over hoe ze met rust omgaan, lijkt me een logische zaak. Maar twee wedstrijden per week moet mogelijk zijn." Henk Vos, voetballer bij RBC Roosendaal: „Laat mij maar lekker wedstrij den spelen, dan voel ik me het best Gedwongen rust heb ik niet nodig. Dat hoeft niet ie mand van de FIFA te bepalen. Als ik zou voelen dat het wat minder gaat, dan praat ik er over met de trainer en de me dische staf." Spelersmakelaar Karei Jan sen: „Ik begrijp de discussie wel, maar ik denk dat dit plan on uitvoerbaar is en dat je dit niet contractueel moet vastleggen. Het is meer iets voor de drie hoek trainer, speler en medi sche staf. Als er een limiet komt, dan kun je tegen het eind van het seizoen gekke si tuaties krijgen. Topwedstrijden zonder toppers en voetballers die in vorm zijn, maar niet meer mogen spelen. En hoe moet dat met de premies? Ik zie meer in het beter op elkaar afstemmen van de nationale en internationale kalender." Servais Knaven, profwielren ner „Ik heb 120 koersdagen per jaar. Als ik het seizoen goed in deel, kan mijn lichaam het aan om de meeste dagen voluit te rijden. Oververmoeid voel ik me niet snel. Het is vooral geestelijk zwaar om de accu voor iedere wedstrijd weer op te laden. Oordelen over voet ballers is voor ons wielrenners moeilijk. Het is een ander soort inspanning. Meer interval. Maar toch, tennissers zijn net zo explosief bezig en hen lukt het wel bijna dagelijks een top- partij te spelen. Als ik zie dat wij na drie weken Tour ook nog eens twee weken criteri ums rijden, kun je stellen dat het lichaam meer aankan dan je denkt. Mits je er goed voor leeft." De Zoeterwoudse inspan ningsfysioloog Adrie van Die- men: „Bij voetbal loop je per uur veel meer spierschade op dan bij wielrennen. Die schade moet hersteld worden en daar voor hebben voetballers meer tijd nodig. Bij wielrenners is het probleem veel meer heb ik alweer genoeg enerige kunnen nemen. Al het reizen is voor voetballers ook vermoeiend en belastend, daardoor snoep je tijd af van het herstel, wat juist zo belangrijk is. Ik denk dat je atleten tegen een aantal belan gen moet beschermen, en dan denk ik vooral aan de financië le belangen die in het voetbal groot zijn. Daarom vind ik het idee van de FIFA helemaal niet gek. Maar dan moeten de voet ballers zich ook wel professio neel gedragen. Als ze gaan ro ken en stappen en dan klagen over te veel wedstrijden, dan zijn ze bij mij aan het verkeer de adres." Alkernade Nieuw: Carlo Verhagen (2de), Jeroen van der Tang en Jack Geerlings. Vertrokken: Jeroen Duvekot, Sandro Gordijn, Bram Nugteren en Martin Kiele (2de). Alkemade legt de lat even hoog als vorig jaar toen het als vierde eindigde. De ploeg onderging een gedaanteverwisseling. Oud gedienden als Duvekot namen afscheid en met een zeer jonge ploeg (gemiddelde leeftijd 21 jaar is het nog maar even af wachten hoe de ploeg zich in de derde klasse houdt. Daan Eist- geest, Ivo Scholz, Ton Klooster man (aanvoerder) en Ronald van der Tang zijn de bepalende spelers in het team van trainer Ruud Wormgoor. VROUWEN HOOFDKLASSE LZ1886 Nieuw: Lorette Velting (aspiran ten). Vertrokken: Nancy Rem- kes (gestopt) en Maijo Boon stoppel (2de). Het debuut in de hoofdklasse vorig jaar viel niet mee. De Leid se ploeg werd in de eerste helft van de competitie met grote ne derlagen geconfronteerd en pas in de slotfase kon het vege lijf worden gered. Dit seizoen hoopt de ploeg van trainer Otto Kolling de dans om degradatie eerder te ontspringen. UZSC, OZPC en wellicht Heidelberg zijn de zwakkeren in de hoofd klasse. TWEEDE KLASSE De ZUL/LGB Nieuw: Pamela Uitendijk. Trainer Rob van Berkel maakte door een dubbele heupoperatie niet veel van de voorbereiding mee. Net op tijd staat hij weer langs de kant. Vorig seizoen miste De Zijl/LGB promotie naar de eerste klasse op het nip pertje. Ook dit jaar rekent Van Berkel op een hoge klassering. „Een plaats bij de eerste drie is het uitgangspunt. Als we kampi oen worden is dat mooi meege nomen." Steunpilaren zijn Auk- je en Yfke van Belkum. (advertentie) ndag 29 september 7— i7?rr? K.O. 14.30 UUR Kijk eens op www.diok.demon.nl ledereen is welkom aan de Smaragdlaan 101 in Leiden (tegenover 3 Octoberhal) Entree gratis! KAMPEER-WINTER RUITERSPORT Rijndijk 4 Hozerswoude-Rijndijk Telefoon 071-3414909

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 27