De Zijl/LGB is ijn dip te boven SPORT zaterdag 28 SEPTEMBER 2002 SI 5". Ik ga later ook de economische denk ik. Maar ik wil geen les iven. Dat lijkt me niks. Ik leg ook it makkelijk contact, y wil ook absoluut niet de kant van op. Ik ben ook graag alleen aan rk, maar ik vind het ook leuk om iepje te trainen en zo op een ho- :au te brengen. We zijn allebei vrij rustig en we ibei gek van sport, daar besteden veel tijd aan. En ik denk dat we il serieus zijn, ook met onze loen veel samen op sportgebied, nbiken en wandelen in de ber il Op vakantie doen we dat soort is zijn we samen naar Ajax ge leimuiden - Vader Ed van den Berg was al trainer van zijn zoon Steven, maar dit sei zoen tafeltennissen ze ook samen in een team, Docos i. Twee keer was Ed van den Berg (56) kampioen van Nederland met Scylla, drie keer haalde hij op het NK de halve finale van het enkelspel. Steven (17) werd met een jeugdteam van zijn vorige club Scylla Nederlands Kampioen. Hij zit in 5 havo op het Ashram College in Alphen aan den Rijn. Zijn vader is leraar management en organisatie aan het Huygens Lyceum in Voorburg. De familie Van den Berg woont in Leimuiden. weest. Steven: Het is soms wel lastig om din gen samen te doen omdat hij zoveel training geeft. Ed: Qua tafeltennis lijken we totaal niet op elkaar. Ik speel een achterhaald spel. Ik ben de enige verdediger die nog met gewoon materiaal speelt. Het spel is zo snel geworden, er wordt gelijmd en ge plakt- Steven: Zijn spel kan hij nu niet meer veranderen. Ik speel gewoon aanval lend. Mijn voetenwerk kan nog verbete ren, en ook mentaal kan ik nog beter worden. Ik ben erachter gekomen dat het belangrijk is dat je het allemaal goed op een rijtje hebt. Ed: In de eerste wedstrijd merkte ik al dat ik het heel belangrijk vindt dat hij wint. Eigenlijk ben je dan zo bezig met de partij van je eigen kind, dat je zelf minder geconcentreerd staat te spelen. Het geeft zo'n ontlading als hij gewon nen heeft en dan kost het weer moeite om jezelf op te laden. Steven: Hij is voor mij gewoon een teamgenoot, en ik kan goed met hem overweg. Ed: Wij hadden wat mensen van buiten af en die gingen weg omdat we degra deerden. Ik zei: vind je het heel erg om met je vader te spelen. Steven: Ik vond het niet erg. Ed: Het is heel leuk om samen te spelen. Met spelers van buitenaf bouw je geen band op. De mensen leven nu ook meer mee, die zien ons echt als spelers van Docos. Tekst: Janet van Dijk Foto: Taco van der Eb Voetballers zijn gewend aan handje contantje Its) erk: heb jree Leidse waterpolovereniging staat weer op de rails daarna Niels Joor, Rob Dubbeldeman en Ron Ligt- voet. Dat liep allemaal mooi in elkaar over. Maar op een gegeven moment willen spelers wel eens kampi oen van Nederland worden. En dan gaan ze weg. Daarbij hielp het niet dat er steeds wisselende men sen waren die de kar trokken. We hadden wel goede trainers, maar die besteedden alleen aandacht aan het eerste team." Het was voor de club een teken om veranderingen door te voeren. Oudgedienden namen De Zijl bij kop en kont. „Er zijn meer verenigingen geweest die om laag gevallen zijn. Nog veel verder zelfs. Het was zaak om ons goed te handhaven in de eerste klasse. Gelei delijk aan moesten we stapjes vooruit doen. De Zijl heeft de boel bij elkaar geraapt met een besef van: er moet iets gebeuren", zegt Van der Moolen. Uitten- hout: „Met Jacob Spijker hebben we nu al vijfjaar een trainer die ook naar de breedte kijkt. Dus ook naar het tweede en het derde en de aspiranten. De juiste mensen zitten op de juiste plek. We hebben daar na drukkelijk naar gezocht. Soms lukt dat niet. Daar moet je eerlijk in zijn. Maar iemand in een bestuurs functie of technische functie zit daar wel voor de lan ge termijn." Jeugdopleiding De juiste mensen op de juiste plek. Het is een terug kerend thema. Otto Kolling bleek de juiste man om de jeugd weer op het goede spoor te krijgen. De hui dige trainer van de vrouwen van LZ bemoeide zich ruim zes jaar intensief met de jeugdopleiding. Geen makkelijke opdracht in tijden, waarin de jeugd aan zo veel verleidingen naast het waterpolo blootgesteld wordt. „Dan wordt het een kwestie van leuke trainin gen geven en de jongens zo gek proberen te krijgen dat ze ervoor willen gaan. Om de top te bereiken zijn zo- en zoveel trainingen nodig", aldus Kolling, die trots kan bogen op het feit dat De Zijl/LGB zes jeugd- internationals telt. „Ze moeten het gevoel hebben dat er naar hen omgekeken wordt. Om de twee jaar ging ik met een jeugploeg naar het buitenland. Daar ma ken ze dingen mee, waar ze het tien jaar later nog over hebben. Als je een goed cultuurtje kweekt, kan je ze behouden. Ouders pikken dat ook op. Ze leren de vereniging kennen en rollen zo in commissies." „Een goed en stevig verenigingsleven. Daar steunt De Zijl op", zegt Rob Schouten. De oud-bondscoach, die met het Nederlands team nipt de Olympische Spelen van Barcelona 1992 misliep, noemt zich bagatellise rend een van de stille krachten binnen de club. „Mijn rol is marginaal. Ik help bij de aspiranten en bewaak de boel een beetje om de doorstroming te verzorgen. Er is nu een goede basis om door te gaan en de ko mende vijf a zes jaar een rol te spelen. Er is nu een aardige groep en het zal niet meevallen voor de jeugd om zich in de selectie te spelen. Juist de spelers die niet gelijk doorstromen moet je dus goed opvangen en ervoor zorgen dat er altijd een trainer klaar staat." Het succesvolste team van De Zijl/LGB ooit, hier gefotografeerd nadat het zich in Savona heeft geplaatst voor de halve finale van de Europa Cup II in 1983. Achterste rij: Marc van Belkum, Stan van Belkum, Martin Vreeburg, Johan Uittenhout, Alex van Belkum, Jan-Jaap Koorevaar, Albert Spijker, John van den Bosch, Arno van Winkel, Ja cob Spijker en bestuurslid Corrie van der Meij. Voorste rij: Theo Uittenhout, Henk Harteveld, trainer/coach Rob Schouten, Henk Harteveld sr., Ruud Plouvier en Edwin Re- degeld. Foto: Archief De Zijl/LGB Hoewel de overtuiging heerst dat zelf opgeleide spe lers niet zo snel zullen vertrekken, is de verleiding groot voor spelers die net naast de boot vallen. Buur man LZ speelt in de hoofdklasse en Vivax uit Oegst- geest komt een klasse lager uit. De vriendschapsban den zijn de laatste jaren stevig aangehaald, onder het motto: samen kunnen we meer. „Leiden is een van de succesvolste regio's", zegt Mariska van Beukering, sedert drie jaar voorzitter van de waterpolocommis- sie. „Maar er is te weinig 'badwater' en daarom zijn we met regiotrainingen begonnen. Ook DKD uit Lei derdorp is daarbij betrokken." Vorig jaar trainden De Zijl en Vivax op maandagavond samen. Resultaat was dat Vivax achter de kampioen op de tweede plaats eindigde en in de promotie/degradatiewedstrijden te gen Brandenburg net tekort kwam. Vivax-speler Koen Plasmeijer, een van de grootste talenten van Neder land, kon naar bijna elke club maar koos voor de ge borgenheid van De Zijl. De dwarsverbanden die tussen LZ (ex-Vivax-trainer Michel van der Zeeuw leidt dit jaar daar de selectie), De Zijl en Vivax steeds sterker worden, voeden de ge dachte om in Leiden één topteam te maken. „Wij hebben toppers en zij hebben toppers", stelt Van Beukering. „Dus zitten we in eikaars vaarwater. Ik wil niet angstvallig over een fusie praten, maar voorheen bleven die gesprekken over samenwerking beperkt tot bestuursniveau en nu groeit het besef ook bij de le den. De verenigingen kunnen autonoom blijven, maar we kunnen daarboven wel een topteam bou wen in de vorm van een startgemeenschap. Ik kan het niet genoeg roepen: 1 1 3." AZC En meer zijn dan de som der delen is noodzakelijk, want even verderop speelt landskampioen AZC, dat op eenzame hoogte staat. In het nabije verleden ver trokken LZ-ers Niels Zuidweg, Bob Brebde en Tjerk Cramer naar Alphen aan den Rijn. De vorig seizoen bij De Zijl teruggekeerde Niels Joor kwam ook vijf jaar voor AZC uit Van Beukering:Als we zo doorgaan lei den we spelers op voor AZC. Dat kan niet de bedoe ling zijn. Ik voorspel dan ook dat we binnen vijf jaar een andere poloregio hebben. In oktober hebben we de eerste vergadering met LZ. De mogelijkheden wor den onderzocht, ook door de bond." Tot die tijd moet De Zijl/LGB het zelf doen. „De pro motie kwam precies op het juiste moment", zegt voorzitter Van der Moolen. „Voor het proces en de aantrekkingskracht was het noodzakelijk. Nu is het zaak een stabiele hoofdklasser te worden." Plouvier ziet dat wel zitten. De man die met ruzie ver trok, maar onlangs werd teruggevraagd als jeugdcoör- dinator, ziet met een glimlach hoe zijn oude vereni ging er weer bovenop gekrabbeld is. „Voor mij was het iets te vroeg om al terug te keren. Bovendien was ik al in onderhandeling met Brandenburg. Maar ze doen het slim en dat heb ik ook gezegd. Ik heb er be wondering en respect voor. Op waterpologebied be wandelen ze de goede weg, willen ze ooit meer mee tellen in Nederland. Het is geen toeval dat ze zes jeugdintemationals hebben. Er is eenduidigheid in de poloafdeling en de voorzitter heeft daar een goede in vloed op", aldus Plouvier. Rest de vraag wat De Zijl/LGB moet doen om fouten uit het verleden te voorkomen. Plouvier: „Er loopt bij elkaar 130 jaar hoofdklasse-ervaring rond. Met deze mensen aan het roer krijgt De Zijl niet eens de kans om fouten te maken." Ter Leede staat op springen. De spelers van het eerste elf tal willen meergeld zien, maar de belastingdienst ook. Dat de Sassenheimers vanmiddag met hetZeeuws-Vlaamse Hoek de koppositie in de hoofdklasse A betivisten, mag een wonder he ten. Op het veld lijkt er niets aan de hand, maar in de kanti ne en in het clubhuis is het hommeles. Alle bestuursleden zijn er vandoor en ze schijnen een belastingschuld van meer dan een ton oud-Hollandse gul dens te hebben achtergelaten. Lekker zootje. De jaren dat de fiscus zich door voetbalclubs eenvoudig op het verkeerde been liet zetten, zijn voorbij. Vandaar dat er tegen woordig niet alleen zwart, maar ook wit wordt betaald. Om te voorkomen dat de fiscale recher che in de boeken komt neuzen, werken topamateurclubs sinds kort met arbeidsovereenkom sten. Maar voetballers hebben er geen boodschap aan dat pen ningmeesters sociale premies moeten betalen. Ze zijn gewend aan handje contantje en willen van bruto bedragen niets weten. Als een knappe voetballer van, laten we zeggen, Katwijk tegen Ter Leede zegt: voor vijftiendui zend euro per seizoen kom ik bij jullie voetballen dan bedoelt hij natuurlijk 15 mille netto. Maar in Sassenheim ligt een naheffing van een halve ton euro en die hakt er zo in zo dat de spelers tot hun verbijstering te horen hebben gekregen dat hun netto loon bij nader inzien toch bruto is. En dat pikken die voetballers niet. Bij Ter Leede zullen ze als de bliksem de plaatselijke on dernemers een paar centen uit de zak moeten lullen, anders dondert het hele bouwwerk van succestrainer Arie Lagendijk nog dit seizoen in elkaar. Salarisperikelen in het ama teurvoetbal, het is maargoed dat het christelijke dagblad Trouw dddr niet over hoeft te berichten. Zoals ik hier vorige week meldde, heeft Trouw het zaterdagi'oetbal afgeschreven. De krant die groot werd in een tijd dat er nog om 's Heeren wil (en niet voor de poen) op zater dag werd gevoetbald, moet ern stig bezuinigen. Om die reden zijn Ter Leede en al die andere verkapte semi-profclubs van de sportpagina's geschoven. Over Trouw en de verloochening van het zaterdagi'oetbal werd ik van de week gebeld door Ruud Paauw. De gepensioneerde re dactiebaas van het Leidsch Dag blad heeft ze nog allemaal op een rijtje en uitzijn fabelachtige geheugen rolde een prachtige anekdote uit de tijd dat de Nieuwe Leidsche Courant nog niet in Trouw was opgegaan. In de protestantse concurrent van het religieus ongebonden LD werd elke zondagse sportactivi teit doodgezwegen. Om in de winter van 1964 toch melding te kunnen maken van de olympi sche triomf van Sjoukje Dijkstra pleegde de Nieuwe Leidsche schaamteloos geschiedverval sing. Televisiekijkend Nederland zag Dijkstra op zondag in Inns bruck goud winnen, maar de christelijke pers maakte daar zaterdag van. Paauw sprak daar destijds een prominente redacteur van de Nieuwe Leidsche op aan. Hij zei: 'Nu komen jullie in de proble men, want in Katwijk pikken ze dit niet.De aangesprokene ge loofde daar niets van en merkte triomfantelijk op: "We hebben de Winterspelen van dag tot dag gevolgd en dan kun je het groot ste Nederlandse succes toch moeilijk verdoezelen? In Kat wijk gaan ze heus niet klagen, want dan vallen ze door de mand. Dan hebben ze immers ti> gekeken en dat horen ze daar op zondag helemaal niet te doen. Toen ik Paauw thuis aan de lijn kreeg, had ik er net een speur tocht door het archief van het Leidsch Dagblad op zitten. Ver geefs waren mijn vingers door de kranten van 1969 gewan deld, op zoek naar het verslag van een wel heel merkwaardige voetbalwedstrijd: het Neder lands elftal tegen het Leidse UVS. Omdat ik voor het voet balmaandblad Johan de avon turen van Nederlandse voetbal lers in het Oostblok verzamel, ontdekte ik dat Oranje in 1969, voor de cruciale WK-kwalifica tiewedstrijd tegen Polen, met UVS moet hebben gespard. Op gezag van bondscoach Georg Kessler zouden de Leidse ama teurs zich op het KNVB-centrum in Zeist als Polen hebben uitge dost (wit shirt, rode broek). Daar wilde ik meer van weten, maar in het Leidsch Dagblad kon ik niks over dit mysterieuze oefenpotje terugvinden. Dat ver telde ik Ruud Paauw en die riep meteen: 'Maar daar ben ik bij geweest en ik kan me niet voor stellen dat ik er niets ómr heb geschreven. Ik zie diejmgens van UVS na afloop nog zo zit ten. Met verhitte koppen keken ze stomverbaasd toe hoe de in ternationals voor die trainings wedstrijd werden uitbetaald. Cruijffen zo kregen hun geld in van die ouderwetse bruine enve loppen. Maar waaróm repeteerde het Nederlands elftal uitgerekend tegen UVS? Hoe Pools speelden de Leidse aanvallers Leo Holl en Gerard Désar en wat was de uit slag. Ddt kon Paauw zich niet herinneren. Ik moet en zal daar achter komen. Wordt i>ervolgd derhalve. Jaap Visser Reageren? sportrcdaclie.ld@damiale.hdc.nl ege [iertjan van Geen - 25 aar lang speelde De Zijl/LGB op het hoogste poloniveau, totdat het onvermijdelijke gebeurde club afzakte. Vijfjaar na de degradatie zijn de Lei- irs weer terug in de hoofdklasse. Basis van de we- standing is de continuïteit in bestuurlijk en tech- opzicht. De Zijl/LGB is zijn dip te boven en vastbe- binnen een paar jaar weer mee toe doen om de iste plaatsen. lemruchte vereniging, die het in 1983 zelfs tot de finale van Europacup-II-toernooi schopte, t een paar keer slikken toen de degradatie een las. Ruzies, roddel en achterklap binnen en bui- eei et water, hadden van het vlaggenschip een doel- n d, Irijvend geheel gemaakt. De Zijl was De Zijl niet „Het was een klotegeneratie", oordeelt voor- Ier en trainer Ruud Plouvier hard. „De spe- len maar wat en ze werden door niemand te- Qde floten. Als ze niet kwamen trainen en er werd en an gezegd, dreigden ze doodleuk om dan maar n naai niet te komen." 1 2 'er> die dit jaar hoofdklasser Brandenburg onder eej oede heeft, wil niet kwaadspreken. Daarvoor is ijlhart te groot. Zelf maakte hij deel uit van de in generatie met onder anderen de broertjes Marc van Belkum. Hij keerde er in 1994 als ee| r terug, toen de club al aan het afglijden was. eÜrt was in zijn totaliteit al mis en daarom gevaarlijk mim te stappen", zegt Plouvier nu daarover. Na jchtpartij in de kantine van Brandenburg stapte ssentijds, op. 'De Zijl is over twee jaar dood', zei De stijds in een interview met deze krant. Maar ging de club niet, in ieder geval werd ze niet be- n'00^ voorspelde Plouvier de termijn waarop jl de hoofdklasse zou verlaten, juist. °P'nkeerbaar joie der Moolen, sinds drie jaar voorzitter, kt van een onomkeerbaar proces. „Ik heb die de niet echt meegemaakt, maar we zakten lang- af van de top naar de middenmoot naar de on- regionen. Er was altijd veel eigen kweek, maar «t kwam erop." De Zijl zag zelfs stadgenoot LZ altijd het kleine broertje, de club voorbij steken, er Moolen denkt niet dat misplaatste arrogantie ians bijgedragen aan het verval. Eerder verloor De ntrekkingskracht. „Spelers uit de lagere regio- ongi ivamen niet meer bij ons spelen. Ën toen de.ou- he het genoeg vonden, werd het helemaal lastig." j3 Uittenhout, eveneens oud-speler'Öi nu be- ,De jeugdopleiding vond geen aansluiting top. Daar is het fout gegaan. Eerst had je de ig met Albert en Jacob Spijker en mij. Daarna e broers Van Belkum en Henk Harteveld en RANDJE BUITENSPEL

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 25