Dit is echt een Loes-Luca-Klivia KUNST 8c CULTUUR Dolle avond met première 'Ja Zuster, Nee Zuster' Ril 'Hotel Sonja' overschreeuwt zichzelf Pablo Picasso laat op zijn prenten steeds meer weg Burleson repeteert voor 'Fosse' AC 28 SEPTEMBER 2002 jnders krijgt 1 nieuwe titel rERDAM - De makers van de we filmkomedie "Vlinders' ken deze titel niet langer, laats daarvan gaat de film /er verliefd' heten. Uitgeve- ;opold had producent Jo- Nijenhuis gedreigd met ju- Iche stappen omdat zij de d enige tijd geleden heeft iponeerd voor een serie fdboeken. De film gaat over 1, een jonge vrouw die zich (neemt niet meer verliefd te ben. Miryanna van Reeden pikt de hoofdrol, de twee inen worden gespeeld door Is Zegers en Romijn Cohen. Idy van Dijk (foto) vervult pijrol. Foto: ANP/De Kroon nité voert tie tegen film it - Het Comité Anti Stie- :hten voert actie tegen de tse film 'Hable con Ella'. is de actiegroep zijn voor zes stieren onnodig om ren gebracht. Daarom gt het de Nederlandse bio- en de film uit de roulatie te da en. Tegen regisseur Pedro !n z odóvar is om deze reden lelph aanklacht bij het hoogge- had tshof in Spanje ingediend rk-" de zusterorganisatie van Nederlandse comité. euwe Superman de maak ANGELES - De Amerikaanse naker Brett Ratner gaat een we versie van de film 'Su- ^oejnan' maken. Warner Bros ligde de productie aan op kboejjftigste verjaardag van ex- onal innan Christopher Reeve. 5aP1! cteur Reeve is invalide len s een ongeluk in 1995. Hij Y31 de ster in vier 'Superman'- histtussen 1978 en 1987. Su- °lge ïan is oorspronkelijk een 1 de figuur, gens „et ncert van keiback '%erdam - De Canadese V€ p Nickelback treedt op 21 n- 4mber op in de Amster- se Heineken Music Hall. oorverkoop begint van- 1, De band vormde een van n:0Ofdacts tijdens het afgelo- 'eft 3Lowlandsfestival. Van het 311 'Silver Side Up' werden ïn Nederland al 90.000 exem- verkocht. Bvering 9 van spelworkshop - Op dinsdag 29 en derdag 31 oktober wordt in rijk de negende Black Ame- ji Gospel Workshop gehou- ,In twee dagen tijd stude- 'e ongeveer 150 deelne- s gospelsongs in, waarna geleerde op zaterdag aan publiek wordt gepresen- p. Inschrijven (vanaf 12 kan bij Astrid Best, tele- j: 071-4073023, Wim van lent, 071-4024361 of Jenni- reke, 071-4034628. door Pieter van Lierop vervolg van voorpagina utrecht - Het Nederlands Film Festival beleefde gisteravond een dolle avond bij de wereldpremière van 'Ja Zuster, Nee Zuster'. Na de Annie M.G. Schmidt-ver- filmingen die producent Bumy Bos eer der afleverde met 'Abeltje' en 'Minoes', lijkt nu een voorlopig hoogtepunt be reikt. In de herinnering lag een muzikale tv-serie die 30 jaar geleden genoeg Hol landse kneuterigheid én geestigheid be vatte om je aan het grinniken te krijgen. Je mocht betwijfelen of dat viel te recy clen tot een voor de hedendaagse smaak acceptabele musicalfilm. Het is Pieter Kramer evenwel uitstekend gelukt. Voor kinderen vormt 'Ja Zuster, Nee Zus ter' hilarische kost, maar ouderen die zich de kostgangers van Rusthuis Klivia en hun aanvaringen met de intolerante en geniepige buurman Boordevol nog scherp in het geheugen hebben, beleven er zo mogelijk nog meer plezier aan. Want Pieter Kramer is erin geslaagd alle innemende tuttigheid van de late jaren zestig perfect te raken en er tegelijkertijd genoeg gein en kolder aan toe te voegen om er méér van te maken dan 'camp'. Van cruciaal belang is geweest dat de liedjes van Annie Schmidt en Harry Ban- nink nog altijd subliem blijken. Door nieuwe arrangementen van Ferdinand Boland hebben ze zelfs aan kracht ge wonnen. Loes Luca bewijst zich als Zuster Klivia: een ronduit perfecte vervangster van Hetty Blok, tot en met het Gronings ac cent. Ooit eerder gehoord trouwens van Groningse bronchitis? De boze buurman (indertijd gespeeld door Dick Swidde) komt minstens zo sterk uit de verf nu hij wordt gespeeld door Paul Kooij. Ik had trouwens durven zweren dat het weer een perfect typetje was van Arjan Eder- veen. Dat is dus niet zo, maar Ederveen doet toch nog heel even mee, in het be gin als valse choreograaf. Pieter Kramer is jarenlang zijn lijfregisseur geweest en we belanden hier op min of meer dezelf de golflengte. door Marjolijn de Cocq Amsterdam - Loes Luca kruipt opnieuw in de huid van Zuster Klivia. Na de theatervoorstelling 'Ja Zuster Nee Zuster* gaat op 3 oktober de speelfilm in roulatie. Niet haar eerste hoofdrol. Klate rende lach: „Maar wel de eerste in een film die waarschijnlijk lan ger dan een week zal draaien." Een eeuwige Zuster Klivia gaat ze niet worden, want ze gaat niet in een verpleegsterspakje linten doorknippen enzo. Vol gend jaar staat ze weer als Nenette in Ahoy!, met haar band. De highlights van Nenette et les Zézettes. Op 2 maart 2003, de dag nadat ze er het Nationaal Songfestival heeft gepresen teerd. Kan het decor mooi blij ven staan. Dat wilde ze zó graag. En het dan net zo gezellig ma ken als op de Parade, maar met z'n achtduizenden. Twee Zézettes zitten ook weer in 'Ja Zuster nee Zuster'. Saxofo nist Ray, 'de homo' als driftig di rigerende dirigent, accordeonist Pierre is Zorbo de Griek, de we duwnaar uit de wasserette in de Primulastraat waar Zuster Klivia haar rusthuis bestiert. Drummer Arend en bassist Dennis 'de ne ger' ontbreken. Andere dingen te doen. „En een neger hadden ze toen geloof ik nog niet in de zestiger jaren." Maar haar moe der zit er in, haar dochter zit er in, haar tante zit er in. Olga (Zui- derhoek) zit erin, Arjan (Eder veen) en Paul (de Leeuw) zit er in. En dan ook nog Pieter Kramer als regisseur. Ze kennen elkaar al meer dan dertig jaar, hebben maar een half woord nodig. „Ik was zijn Barbie, hij kleedde me aan. Niet uit. Ha ha! We hebben samengewoond, sliepen in het zelfde bedje. Maar niet als man en vrouw." Het is een bekend verhaal maar ze wil het best nog een keer ver tellen. Ze ging naar de oriënta tiecursus van de toneelschool in Amsterdam, daar leerde ze een jongen kennen waar ze een oog je op kreeg. „Die jongen zei: het spijt me maar ik ben van een ander. Maar ik heb een hele leu ke vriend en die is volgende week jarig. En dan neem ik jou mee en geef ik jou cadeau, want ik heb geen geld." Toen is ze inderdaad voor de deur gezet met een strik. En zo kwam ze bij Pieter terecht. Ze is bij hem ingetrokken tot ze een eigen huisje had aan de over kant bij hem, spanden ze de waslijnen over straat, de tele- via. Foto: GPD Na de theatervoorstelling nu de speelfilm Loes Luca: „Een beetje zuster moet kennen breien." Foto: GPD/Marisa Beretta foonkabel. En die andere vriend heeft een spijt gehad dat-ie haar heeft weggegeven. Ze hangt erg aan de mensen met wie ze al werkt en met wie er goed is te werken. En gelukkig zij ook aan haar, dus wat wil je nog meer? Dan weet je het al van elkaar en kun je allemaal stadia overslaan en gewoon be ginnen met werken. „Ik houd ervan om mensen om me heen te vergaren en die eeuwig trouw te blijven." Ze is ook heel recht voor z'n raap, zegt snel wat haar op het hart ligt. Dat heeft ze ook wel aan Zuster Klivia meegegeven, dat is wel echt een Loes Luca- Klivia. Ze staat heel dicht bij. Als Zuster Klivia dief Gerrit in haar rusthuis opneemt met de belof te dat hij iedere maand haar theelepeltjes mag stelen, mits hij ze ook weer teruggeeft, is dat echt Annie M.G. Schmidt. Maar zij is óók zo, van kom binnen en als je wat wil jatten, doe het dan nu even en neem dat dan. „In principe komen mijn vrienden niet bij me jatten anders zouden ze toch mijn vrienden niet zijn. Maar ik ben wel goed van ver trouwen ja, ik geloof wel in het goede van de mensch-sch-sch- sch-sch-sch." Van de week lag er bij haar een neger - ja, zij noemt het altijd gewoon neger, dat vinden ne gers nooit erg maar ieder ander wel - dus er lag een bruine man bij haar op de stoep. Ze gingen de vuilnisbakken buiten zetten en hij lag daar. „Ik zei: pak eens aan. Dus hij pakt aan. Vertelt-ie dat-ie al twee nachten bij ons op de stoep heeft gelegen. Toen hadden we zoiets van: wat nu? Gaan wij nu gewoon binnen wijn drinken? Nee, dat gaan we niet doen, we gaan die man bin nen vragen." Een bed, een ontbijtje - en geen theelepeltje gestolen. Een zwer ver was het niet nee, die had ze waarschijnlijk toch ook niet bin nengelaten. „Hij was gewoon op straat gemieterd door zijn vrouw, want hij was vreemdge gaan. Ha ha ha! Ik heb hem de volgende dag gezegd: je gaat het goedmaken met je vrouw en ik wil je niet meer zien. Nooit meer wat van gehoord. 'Ach ja, de vrouwtjes', zei-ie." Het nep-Gronings van Zuster Klivia, daar heeft ze met Klivia- van-het-eerste-uur Hetty Blok toen ze de voorstelling speelden wel een uurtje op gezeten. 'Kom binnn', dat inslikken weet je wel. Maar zoals de theatervoor stelling niet de tv-serie zestiger jaren was, is ook de speelfilm weer een heel ander product. Ook met een Klivia en een boze buurman die probeert het rust huis te dwarsbomen, maar toch wel een heel ander verhaal. Jet en Gerrit die zo op elkaar ver liefd worden, dat was in het to neelstuk ook niet echt zo. „Een heerlijk ding ja, Gerrit, vind je niet? Met z'n sokken in bed, zag ik laatst ook. Die kinde ren van mij doen het ook wel eens, de jongens, met hun sok ken aan bed en dan zie ik elke keer Gerrit voor me." De grrrroootse jurk voor de pre mière op het Nederlands Film festival in Utrecht is in wording, ze is gek op kleren, op kos tuums, het is toch wel een van de grote redenen dat ze is gaan spelen. Brillen, pruiken, hoeden. Zelf maken, ja dat kon ze ook. Maar op de naaimachine naait ze nu alleen nog maar de zomen van de broeken als ze te lang zijn. Gordijntje maken, doet ze ook nog wel. „Ik kan het hoor, breien, haken, allemaal." Alleen borduren, daar heeft ze een bloedhekel aan. Voor Pieter heeft ze ooit een trui gebreid. Een spencertje werd het, ze had geen zin meer in de mouwen. In Klivia-accent: „Een beetje zuster moet kennen breien." theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Hotel Sonja' door Atelier D Tekst: Birgitta Hacham. Spel: Barry Atsma en Rogier Schippers. Regie: Momek Merkx Gezien: 27/9. Parktheater Alphen a/d Rijn Nog te zien: vanavond, LAKtheater. Leiden Theaterbloed is vaak gewone tomatenketchup. Terwijl je dat natuurlijk weet, kun je toch door al dat bloed in de film of op het podium geraakt worden. Dat is de magie van fictie. Maar als die ontbreekt, blijft er wei nig over. Helaas geldt dat voor de theaterproductie 'Hotel Son ja'. Het bloed blijft ketchup, on danks al hun inzet falen de ac teurs jammerlijk. De hoofdoorzaak hiervoor ligt bij de regieopvatting. Het stuk gaat over geweld, dus vindt de regisseur kennelijk dat de spe lers dat nadrukkelijk dienen te demonstreren. Vaak wordt de daad bij het woord gevoegd. En de taal is grof, zodat er heel wat branie en bravoure ten toon worden gespreid. Het afschrik wekkende van de oorlogswaan zin krijg je daarmee niet zo maar in de vingers. De voorstel ling overschreeuwt zichzelf en roept geen afschuw op maar slechts onverschilligheid. Vooral de seksuele uitspattin gen en martelingen, waaraan soldaten zich in oorlogstijd schuldig maken, staan centraal in de verhalen die twee solda ten elkaar vertellen. In de per verse logica van het denken in termen van geweld staat een geval van impotentie gelijk aan landverraad. Verkrachten maakt structureel deel uit van oorlogsgeweld. En de verach ting van menselijke waardig heid vat men samen in het beeld van de soldaat die met het geslacht uit de broek mid den op het podium een kabou ter onder plast. Ooit waren deze soldaten jonge mensen met idealen die onder een eikenboom lagen te dro men. Die boom zag de krijgers gaan en komen. Dit poëtische beeld wordt voortdurend ruw verstoord. Wat gaat er mis dat mannen zich zo gaan gedra gen? De vraag stelt men in het programmaboek, de voorstel ling komt daar niet aan toe. De bedoeling van deze anti-oor- logs-thematiek is weliswaar duidelijk, de uitwerking ervan ongeloofwaardig. Men speelt oorlogje na, maar analyseert niet. En het spelen met een vi deocamera is een afgezaagd trucje. ken erbouwd Van bemuseum januari open De in/anp - Na jaren bou- en verbouwen opent het Abbemuseum in Eindho- op 19 januari de deuren het publiek. Het museum H vier keer zoveel ruimte ge- en,jen. Er is zelfs een deel van vankier de Dommel verbreed, het museum nu aan een t binnenmeer ligt. Het werk De lte in totaal 27,5 miljoen eu- ïn duurde ongeveer twee Het museum was sinds vo- aar zomer geheel gesloten. KenY001" zat de instelling vijf ooijn een tijdelijk onderkomen. ha5Van Abbemuseum had al ruimtegebrek en voldeed zjJmeer aan de eisen van nu. b de renovatie en nieuw 1/ zijn die problemen verle- zijlied", aldus J. Debbaut, di- k v^ur van het museum. De dej; eiding van de instelling was i D,lzakelijk om de intematio- mei vermaarde collectie heden- ]str(Se kunst goed en verant- iChe d te kunnen presenteren, tojk. anger van de nieuwbouw is 26 meter hoge toren met rdt 1116 wanden. De Nederland- basfchitect A. Cahen heeft door hen hele gebouw doorkijken ebracht. De kunst in de kel- lekh311 hierdoor ook vanaf de Plae etage worden bekeken, in I 'oofdingang van het muse- in blijft in het oude gebouw, 1 Interieur van het nieuwe Van Abbemuseum. Foto: Vincent Wilke tegenwoordig een rijksmonu ment, dat is ontworpen door A.J. Kropholler. Het Van Abbemuseum is een geschenk geweest van sigarenfa brikant Henri van Abbe aan de gemeente Eindhoven in 1936. De collectie hedendaagse kunst bestond toen uit werken die Van Abbe zelf had aangekocht. door James McGonigal den haag - Een stier, tamelijk naturel. Acht platen verder: een lijnenspel, waarin nog maar net het beest valt te herkennen. De ze reeks is onderdeel van een serie litho's krast op steen of op een metalen plaat. De kleine tentoonstelling in Den Haag (slechts een zaaltje) laat zien hoe Picasso met zijn eigen werk omsprong. Hij bewerkte tussen de drukken door de steen/plaat, Gemeentemuseum Den Haag toont litho's van Spaanse meester museum van Den Haag. Andere prenten van Picasso laten beel den zien van een meisje met pop of vrouwenportretten, in verschillende stadia van ontwik keling. Het Gemeentemuseum heeft re centelijk 225 litho's van Picasso uit een Zwitsers bruikleen ver kregen. Voor een periode van twee jaar, maar directeur Wim van Krimpen heeft goede hoop dat de collectie 'verworven' kan worden. Picasso maakte in de jaren twin tig en dertig van de vorige eeuw al litho's, maar het grootste deel van dit deel van zijn omvangrij ke oeuvre ontstond pas na 1945, toen Picasso de leeftijd van zes tig jaar al was gepasseerd. Een litho is een afdruk in inkt op pa pier van een tekening die is ge- toevoegen - leiden tot immer veranderende beelden. Het Gemeentemuseum is van plan de komende jaren creatief met het bruikleen van de Picas- so-litho's om te springen. Per drie maanden wil men in de daarvoor gereserveerde zaal an dere prenten tonen, steeds ge rangschikt op een thema. De wijze van tentoonstellen van de prenten die nu te zien zijn, geeft een goede indruk van de scheppingsdrift van de kunste naar. Picasso's werkwijze spat als het ware van het papier idee, vormgeving, aanpassing, nog een aanpassing, klaar! Picasso in prent, Gemeente museum Den Haag, Stadhou derslaan 41. www.gemeente- museum.nl. h 'N new york - Choreograaf en musicalster Ben Vereen (links) leert Stanley Burleson de details van het nummer 'Mr. Bojangles' uit Fosse. De show is een eerbetoon aan de legendarische choreograaf Bob Fosse - in Nederland vooral bekend door zijn musical 'Chicago -, die gezien wordt als de be langrijkste Broadway-persoonlijkheid van de twin tigste eeuw. Fosse is een 'Song and Dance Spectacu lair' waarin klassiekers als 'Big Spender1, 'Bye, Bye Blackbird', 'Sing Sing Sing' en 'Steam Heat' de revue passeren. Burleson repeteert momenteel samen met Simone Kleinsma en Pia Douwes op Broadway. De drie Nederlandse sterren vervullen een gast- hoofdrol voor de speelperiode in Nederland. Op 13 oktober gaat Fosse in première in het Lucent Dans theater in Den Haag. Daarna is de show nog in zes theaters in Nederland te zien. Foto: Roy Beusker

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23