'Schrijven is geen huwelijk' BOEKEN De beste thriller in jaren Atte Jongstra brengt je het water in de mond E Het grote medelijden van een misantroop Foer wil zich na droomdebuut nergens op vastleggen Hommage aan het échte Italië ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2 In een Praagse hotelkamer schreef Jonathan Safran Foer (25) in tien weken tijd zijn verbijste rende debuutroman 'Alles is ver licht'. Sindsdien vecht Foer tegen te hoge verwachtingen. literatuur interview Theo Hakkert 'Alles is verlicht' door Jonathan Safran Foer. Vertaling: Peter Abelsen. Uitgeverij Anthos/Manteau. Prijs: €19,90. Hij wenst zich nergens op vast te leggen. Wat Jonathan Safran Foer betreft is de hele wereld vloeibaar en voorlopig. „Mis schien schrijf ik wel nooit een boek meer." Hij kijkt er nog seri eus bij ook, maar laat het in vre desnaam niet waar zijn. Geluk kig vertelt hij later zojuist een eerste versie van een volgend boek te hebben afgerond. Jonathan Safran Foer is de 25- jarige auteur van Alles is verlicht, een van de mooiste debuutro mans van een Amerikaan sinds, pakweg, The Catcher in the Rye (uit 1951) van J.D. Salinger, en die werd vervolgens een zwij gende kluizenaar. „Ik weet nu nog niet of ik wel een schrijver ben. En dat is geen grapje. Ik weet het echt niet. Schrijven is geen huwelijk waar ik trouw aan moet zijn. Mensen maken de fout te denken dat ze een verantwoordelijkheid voor het boek hebben, maar het is juist andersom: de boeken heb ben een verantwoordelijkheid voor ons." Dat mag hij uitleggen. „Op school en universiteit werd ons bijgebracht dat schrijvers knap zijn en intelligent. Daar begint het misverstand al. Schrijvers schrijven boeken, maar dat wil niet zeggen dat ze automatisch iets wezenlijks te vertellen heb ben of intelligenter zijn dan doorsnee mensen. En ze zijn ze ker niet slimmer dan hun lezers. Mij werd voorgehouden dat ik van boeken lezen een beter mens zou worden. De conse quentie daarvan is dat je lezen als werk gaat zien, en als ik Mid- dlemarch (roman van George Eliot - red.) wel lees maar niet begrijp, wil dat dus zeggen dat ik als mens niet goed genoeg ben. Geen wonder dat jongeren dan niet meer lezen. Boeken zijn er voor ons, niet anders om." In Alles is verlicht reist ene Jona than Safran Foer, een jonge Amerikaanse jood, naar Oekra- ine. Hij draagt een vergeelde fo to bij zich en zoekt de wortels van zijn voorouders. Als gids fungeert de tolk Alex Pertsjov. Dat is het basisgegeven, maar in deze meerstemmige roman le zen we ook de - dolkomische - brieven in steenkolenengels die Alex later, na de reis, aan Foer stuurt en de al dan niet gefanta seerde geschiedenis van het dorpje waar Foers voorouders hebben geleefd, inclusief delen uit Het Boek der Antecedenten, waarin de geloofs- en leefregels van het dorp werden opgete kend. De roman zit vol aangrijpende, onvergetelijke beelden. Foers taal wervelt en lonkt. Alinea's kunnen diep triest beginnen en eindigen in een gulle lach, en omgekeerd. „Mijn boek is al ex perimenteel genoemd. Het zou 'stylistisch ambitieus' zijn." Hij kan en wil het niet ontkennen. „Hoewel, het zit allemaal al in Tristam Shandy, de roman van Lawrence Steme uit 1760 onge veer." Foer wil koste wat kost voorkomen dat de lezer van een eventueel volgend boek ver wacht dat het Alles is verlicht, deel 2 wordt. „Ik wil niets vast leggen. Ik wil onverwachte din gen blijven doen. Ik wil anders blijven." Schrijvers moeten, vindt Foer, blijven proberen het perspectief van de lezer op de wereld te ver anderen, of dat wereldbeeld op z'n minst even flink aan te tik ken. De wereld als ei. „Saul Bel low en Philip Roth, de twee bes te schrijvers van de laatste de cennia, kunnen dat. Ze zijn lin guïstisch zo creatief. Ik verkeer in de redelijk luxe positie dat een volgend boek zal worden opgepikt. Dat is de gelegenheid iets te doen. De lezer te prikke len, de lezer even anders naai de wereld laten kijken, de lezer aan te raken. Ik wil iets loswoe len." De reis die hij in Alles is verlicht beschrijft, heeft hij ook daad werkelijk gemaakt. „Ik was in de Oekraïne. Met een vergeelde fo to. Maar zonder Alex, zonder de grootvader, zonder Augustine, zonder al die figuren die in het boek voorkomen. Alleen de om standigheden waren dezelfde. Ter plekke wist ik nog niet dat het de basis van een boek zou worden." Na drie dagen vertrok hij rich ting Praag om daar in de tien weken die volgden zijn roman in één ruk op te schrijven. „God mag weten waar het vandaan kwam. Ik heb het gewoon opge schreven. De reis had de bron van mijn verbeelding opengezet. Ik was nooit echt geïnteresseerd in geschiedenis, in genealogie of judaïsme. En nu heb ik een ro man geschreven over juist deze onderwerpen. Je hebt vaak een heel ander beeld van jezelf dan dat wat je bijvoorbeeld op een foto ziet. Ik had de reis nodig om me dat te realiseren." Maar in tien weken? Foer is er wel heel nuchter over. „Een pa gina tikken kost je twee minu ten. Een boek dus ongeveer tien uur. Boeken schrijven heeft dus Jonathan Safran Foer: „Boeken zijn er voor ons, niet andersom." Foto: GPD/Bas Beentjes niet zo veel met schrijven te ma ken, maar meer met de manier waarop je je op die twee minu ten t>pen voorbereidt. Vervol gens heb ik er nog twee jaar aan geschaafd. Dat wil zeggen: de oude moppen eruit en nieuwe moppen erin." Humor is inder daad een wezenlijk onderdeel van de roman. „Afgewisseld met serieuze stukken. Zoals het le ven is, denk ik." Verwachtingen, ze blijven hem bezighouden. Hij komt er steeds op terug. „Mensen moeten van alles van me kunnen verwach ten. Ik was zo blij met een brief van een lezer, die vond dat ik zijn familie had beschreven. Hij had er zo veel aan gehad. Bleek ik toch universelere thema's te hebben aangeboord daien_r dacht. Het bleek een zjodö^ man van 35 uit Philadelphia nk niet, wat ik verwacht hadjtsho jonge jood uit New York." tde; DE LEESTAFEL door Arno Ruitenbeek Wekelijks ligt een ander genre boeken op de leestafel. Deze week de recente oogst thrillers. Nelson DeMille is er in geslaagd de perfecte balans te vinden tus sen een waarheidsgetrouwe in trige over de zware, georgani seerde misdaad in de Verenigde Staten en een hoogstaande hila rische en vlijmscherpe woor denstrijd tussen twee absolute tegenpolen: een arrogante Wall Street-advocaat en zijn nieuwe buurman, een maffiadon. Zijn thriller Krachtmeting (The House of Books, €15,00) is de allerbeste en -leukste die ik in jaren heb gelezen. Verschillende keren biggelden de tranen van het lachen me over de wangen bij de ongeëve naarde dialogen tussen raads man John Sutter en de door jus titie op de huid gezeten 'zaken man' Frank Bellarosa. Sutter is een niet onbemiddelde vlerk van een advocaat gespeci aliseerd in belastingontwijking. Getrouwd met Susan Stanhope. Zij is een beeldschone telg uit een familie van (veel) oud geld die het van oudsher te zeggen heeft aan de Goudkust, zoals de verzameling landgoederen op Long Island, New York, heet. Lange tijd een bolwerk voor ver waande lui van Britse of Neder landse afkomst zoals de Vander- bilts, de Stanhopes en aange- trouwden. Nouveaux riches zouden niet eens langs de ballotagecommis sie van de countryclub komen. Het kost weinig moeite om je voor te stellen hoe deze kouwe kak collectief een hartverzakking krijgt als Sutter zijn nieuwe buurman Bellarosa meebrengt. Dat moment in Krachtmeting is om in te lijsten. Dat geldt ook voor de scène waarin Sutter de belastinginspecteur ontvangt, die hem fijntjes laat merken dat de fiscus het spelletje nu wel eens wil winnen en de raads man wegens belastingontdui king zijn zomerhuis afneemt. Met verwondering (en instem ming) nemen we kennis van de veranderende houding van Sut ter. Hij verbrandt langzamer hand alle schepen achter zich. Hij wordt stilaan de consigliere van Bellarosa, die hij lange tijd met opperste sarcasme, ironie en neerbuigendheid heeft be handeld. De dandy don, zoals de opzichtig duur geklede maf fiabaas achter zijn rug wordt ge noemd, daarentegen blijft wie hij is. Zou hij echt van tevoren hebben geweten hoe het af loopt? Haar boeken zijn superspan- nend, goed gedocumenteerd en vol intriges. Thrillers met origi nele plots, maar tegelijkertijd ook mooie romans, waarin veel plaats is ingeruimd voor gewone mensen die gewone dingen doen. Misschien dat de mis daadromans van de Zweedse schrijfster Liza Marklund (1963) daarom zo succesvol zijn. De helden en heldinnen zijn men sen, die als het ware bij je om de hoek wonen. Er zijn veel en grote overeen komsten tussen Marklund en de door haar gecreëerde heldin An- nika Bengtzon. Beiden zijn jour nalist, hebben een grondige he kel aan macho-mannen en on recht en zijn behept met dezelf- de gebreken. Marklund schrijft over vrouwen, met een gezin, met kinderen, met als het zo uit komt een slecht humeur en een schuldgevoel, vooral als de za ken uit de hand zijn gelopen. In Paradijs (De Geus, €20,00) wordt een Bosnische vrouw, die meer weet van twee lijken in de haven van Stockholm, achter volgd door een Servische moor denaar en doet een vrouw uit de doeken waarom en hoe de orga nisatie 'Paradijs' mishandelde en bedreigde mensen helpt. Ge weld tegen vrouwen is een the ma dat in al haar boeken voor komt. (bijdrage: Pieter-Jan Dek kers) Niks geen maatschappelijk en gagement bij de Amerikaanse successchrijver Dean Koontz. Zijn nieuwste thriller Huiverin gen (Luitingh-Sijthoff, €16,95) is, schrijft Koontz in een voor woord, 'voornamelijk bedoeld als een lekker spannend boek'. Zijn boek speelt zich af in een Amerikaans gehucht waar de bewoners zich onbewust zijn van het feit dat ze worden ge hersenspoeld in het kader van een medisch experiment.Al mijn boeken gaan over geweld, omdat ik wil begrijpen waarom mensen elkaar de vreselijkste dingen aandoen", aldus de au teur. Ook in Huiveringen weet Koontz zijn fantasieën weer op huiveringwekkende manier te botvieren. Bloem, water, zout. Als er aan één oorspronke lijk Zuid-Italiaans ge recht grof wordt ver diend dan is het wel de pizza. Maar je moet niet vragen wat sommige Amerikaanse, Turkse en tja ook Italiaanse pizza bakkers in Nederland on der de noemer van deze ongekend populaire Na- politaanse lekkernij dur ven te presenteren. De welig tierende pizzakoe riers spannen daarbij in negatieve zin de kroon. Dat smeekt bijna om een mooi documentair boek waarin de oorsprong van het deeggerecht nog eens uit de doeken wordt gedaan. Het boek werk 'La Pizza' (Tirion, 27,20) van Nikko Aman- donico doet dit op voor beeldige wijze. Met prachtige foto's van Na- politanen, het bakpro- ces, de oorspronkelijke recepten van de klassiek Napolitaanse pizza's Ma- rinara en Margherita én originele nieuwe recep ten. Een absolute must voor liefhebbers van de Italiaanse keuken en van het pure Italië. Foto uit besproken boek. roman recensie Wim Vogel 'De tak van Salzburg, autobiografie van een lezer" door Atte Jongstra. Uitgeverij Querido. Prijs: €29,95 Zeventien jaar heeft hij lopen schooieren op boekenmarkten, antiquariaten uitge spit en de laatste jaren wekenlang op 'het net' gesurft. Die bibliomanie leverde hem ruim vierhonderd titels op die vrijwel niemand meer kent en meer dan veertig bizarre sites die dit gemeen hebben: ze staan bol van de feiten, vermeend of niet. In De tak van Salzburg, een autobiografie van een lezer doet Atte Jongstra geani meerd, bevlogen en altijd inspirerend verslag van zijn ronddolen in dat kabinet vol wetenswaardigheden, van zijn bevin dingen en ervaringen in dat vaak hilari sche luilekkerland. Nu weet ik natuurlijk wel dat er over alles is geschreven en dat iedere menselijke rariteit is vastgelegd in even zovele na slagwerken, maar zie die maar eens te vinden. Aan dat ongemak komt Jongstra ruimhartig tegemoet. Dit standaardwerk is veel meer als doe-boek dan als studie boek bedoeld. En het werkt! De sites waar hij naar ver wijst kloppen, de informatie daarop dus ook en voordat je het weet klik je verder naar andere www's. En op die rommel markt gisteren kon ik het Mierenboekje van Ch.G.Salzmann niet laten liggen, vooral niet door zijn intrigerende onder titel: Aanleiding tot een verstandige op voeding der opvoeders. En wat heerlijk daarin op bladzij drie al te lezen dat op voeders vaak zo jong blijven doordat zij 'jeugdige uitwasemingen' inademen, 'waardoor bij zulke mannen de verdik king der bloedmassa zou worden tegen gegaan.' Zo zit dat dus. Jongstra verzamelt standaard- en naslag werken, encyclopedieën, studies, disser taties en lexicons met prachtige titels als De speculaasplank door de eeuwen heen, Lachen in de gouden eeuw, De kunst van het liegen, Lexicon van het bijgeloof en het Universalfachwörterbuch der Sauer- krautwissenschaft uit 1903. Het aardige van zijn schrijven daarover is dat het ner gens echt specialistisch wordt maar dat Jongstra je altijd en opnieuw 'lekker' maakt zelf verder te zoeken. In een hoog tempo leidt hij je langs tafels die door buigen van de heerlijkste gerechten maar waarvan je slechts de geur kunt opsnui ven. En met het water in je mond spoed je je naar de bibliotheek en naar het in ternet. Daarnaast heeft Jongstra de prettige ge woonte in zijn voetnoten nieuwe verwij zingen, boeken en sites te noemen waar door die noten tezamen bijna een boek in een boek vormen. Zo noemt hij in het hoofdstuk 'Keukenseizoenen' vanzelf sprekend de opvatting dat boerenkool pas eetbaar is als de vorst er overheen ge weest is maar ook de Encyclopedie voor voedings- en genotsmiddelen. Hij behandelt de geschiedenis van het in maken, het inzouten, het roken, het in vriezen en het doorstralen en komt via de klok in de keuken, Griekse gezondheids deskundigen, Werumeus Bunings Het fornuis van Venus (een kookboek met liefdesrecepten voor heren op leeftijd: veel harde eieren en stevige porties Hon gaarse paprika's), De keuken van de late Middeleeuwen en Het nieuwe Mot boek van Wim Oudshoom binnei paar pagina's uit bij het kookboef zijn voorkeur heeft: Leiths Seasonal ble van Jackson en Belinda KassapiaL Jongstra's voetnoten behandelen j als braakmiddelen, de duurte vai venmest, anorexia nervosa in hist4 perspectief, de gruwelijke gevolgeï het stadsleven, de wereld van delf jachtsport, de fundamentele eigens! pen van de nacht en een bundel i sche verhalen over melk, een vloeisf door Ernst Wichmann ook wel 1 werd genoemd. Zo leer je nog eens f In Sakburg gooiden de mensen ters een kale boomtak in de schachten van de zoutmijnen, hem een paar maanden later naar haalden, was hij bedekt met een schitterende kristallen. Zo schitterel die tak is Jongstra in al die jaren n£ hoopt geworden. Wat mij betreft 2 wel goed: deze autobiografie van e zer fonkelt aan alle kanten. Een 1 boek! novellen recensie Nico de Boer 'Het grote medelijden' door Willem Frederik Hermans. Uitgeverij De Bezige Bij. Prijs: €35,00. Nergens schreef Willem Frede rik Hermans (1921-1995) onver- bloemder over zichzelf als in de novelle Het grote medelijden, die eindigt in een soort verantwoor ding van zijn schrijverschap: 'Scheppend nihilisme, agressief medelijden, totale misantropie'. Het is deze drie-eenheid van 'verschrikkelijke waarheden' waarop het schrijverschap van Hermans dreef. En dat aanvan kelijk zoveel weerstand opriep en hem zoveel vijanden bezorg de. Naar dit verhaal is de bundeling van de verzamelde novellen van Hermans genoemd. Die geldt als opwarmertje voor de uitgave van het verzameld werk dat van af 2004 moet verschijnen. Be halve Het grote medelijden zijn in het boek onder meer opgeno men de novellen Het behouden huis en Madeion in de mist van het schimmenrijk, en veel vroe ge verhalen, waaruit blijkt dat Hermans al op zeer jonge leef tijd gave verhalen kon schrijven. De schrijver voelde een 'groot medelijden' voor de personages in zijn romans en verhalen, waarin hij probeert orde te scheppen in de chaos, in het 'sadistische universum' waarin we gevangen zitten en waaruit geen ontsnapping mogelijk is. Het leven is immers een aan eenschakeling van ongerijmd heden en toevalligheden. Zeker Hermans' vroege werk - tot on geveer begin jaren zeventig - kenmerkt zich door een groot 'agressief mededogen met de mens die zichzelf niet kan ken nen. De mens ziet zichzelf altijd an ders dan de anderen hem zien, geen twee mensen zien ooit de werkelijkheid hetzelfde, geen mens ook die weet wie zijn vriend is en wie zijn vijand, W.F. Hermans in 1993 in het Amstelhotel bij de presentatie van zijn Boekenweekgeschenk 'In de mist van het schimmenrijk'. Archieffoto: ANP want wie nu je vijand is kan het volgende moment je vriend zijn en andersom. Onverstoorbaar, met een ijzeren consequentie droeg Hermans zijn zwarte visie uit, met als hoogtepunten de romans Ik heb altijd gelijk, De donkere kamer van Damocles en Nooit meer slapen, en de bundel Paranoia. Uit dit laatste boek is de mees terlijke novelle met de uitdagen de titel Het behouden huis af komstig, een beklemmend ver haal dat speelt op de Balkan. De hoofdpersoon, die strijdt aan de kant van de partizanen, zoekt zijn toevlucht in een onbe woond huis, dat kort daarop als nog verwoest wordt. Maar nergens schreef Hermans zo meedogenloos over zichzelf als in de novelle Het grote mede lijden, die oorspronkelijk te vin den is in de bundel Een wonder kind of een total loss (1967). Het speelt in Parijs, ver voordat de schrijver zich er voor langere tijd zou vestigen. Hoofdpersoon is Richard Simillion, het alter ego van de schrijver. Richard over denkt tijdens zijn zwerftocht door Parijs zijn pijnlijke verle genheid. zijn mensenschuw heid, zijn schaamte en angsten, zijn afkeer voor sociaal contact: 'Zoals sommige mensen met één been door het leven moeten gaan, zo andere met hun verle genheid. Mijn verlegenheid is onherstelbaar als een afgezet been.' Het grote medelijden eindigt met een verantwoording van de schrijver, zijn visie op de mens en de wereld, die hij bijna vrolijk samenvat met de woorden scheppend nihilisme. Volgens Hermans is namelijk alleen via de kunst, de literatuur, aan dat verstikkende nihilisme te ontko men. In het Hermansiaanse universum huizen wij immers allen in een donkere kamer, waarin alles berust op moedwil of misverstand. Misschien wordt Hermans' werk daarom wel zo vaak koud en emotieloos genoemd. Een misverstand, moedwillig of niet. In zijn werk is er enerzijds - onderhuids - al tijd de ingehouden woede, maar anderzijds getuigt zijn proza van een enorme bedwongen emotie. Opvallend is dat Hermans al vroeg zijn toon te pakken had en de thematiek uitwerkte die later zou terugkeren in zijn grote romans. In deze verzamelbun del staan surrealistische, associ atief geschreven verhalen als Atonale en absurde, fantastische als De kat Kilo en Ezelsoren, naast realistische als Elektrothe rapie. Curieus is Inferno (1943), een verhaal in de geest van Ed gar Allen Poe, waarin een vrouw via een medium contact pro beert te krijgen met haar omge komen geliefde. In het verhaal zit In de mist van het schimmenrijk verstopt, de ti tel van het boekenweekge schenk dat een halve eeuw later zou verschijnen, en uit fragmen ten bestaat van het oorlogsdag boek van de student Karei R.. Hermans zou dit later herzien en omdopen in Madeion in de mist van het schimmenrijk. Prachtig is ook Een wonderkind of een total loss, waarin Her mans een kritische noot kraakt over het burgerlijk huwelijk. De thematiek in de latere novel len Philip's sonatine, Homme's hoest, Geyerstein's dynamiek en De zegelring blijft dezelfde, maar deze miniaturen missen toch de overweldigende kracht van het eerdere werk. Zo beschouwd is Het grote medelijden een won derlijk ratjetoe geworden. Dat is mede te wijten aan de eigenge reide Hermans zelf, die ener zijds het etiketje novelle plakte op verhalen die dat predikaat ei genlijk niet of nauwelijks verdie nen, en anderzijds novellen be stempelde als verhalen die moeiteloos als novelle kunnen worden aangeduid. Zodoende missen we in deze bundel ver nuftige vertellingen als Paranoia en Glas. Hoe het zij, met Het grote mede lijden is eens te meer het bewijs geleverd dat W.F. Hermans in onze naoorlogse letteren op zeldzame hoogte stond. Zijn werk is van internationale allure. Daarom mag het een daad van gerechtigheid worden genoemd dat na Mulisch en Nooteboom nu ook Hermans eindelijk, zij het postuum, succes boekt in Duitsland. Sinds de verschijning van een nieuwe vertaling van Die Dunkelkammer des Damokles wordt hij hier onom wonden gerekend tot de groot ste Europese schrijvers van de vorige eeuw. „Abt op het TOP TI E N*p< FICTIE tierd rijke 1. (3) Donna Tartt, De Ifj^ vriend. De Bezige Bij, 27,50 2. (5) Adriaan van Dis, F; ziek. Meulenhoff, 18,50 3. (1) Connie Palmen, de uwe. Prometheus, 24,95 4. (-) Donna Tartt, De vi gen geschiedenis. De Bezige Bij, 12,50 5. (-) Bernlef, Verbroken gen. Querido, 18,50 6. (-) Leon de Winter, gym- lia De Bezige Bij, 18,50 7. (6) Isabel Allende, De| van de wilde goden. Wereldbibliotheek, 17,! 8. (7) Maarten 't Hart, wijzer. Arbeiderspers, 17,95 9. (-) Dik van der Meulen,L^j tatuli. Leven en werk v; ard Douwes Dekker. u Boom, €45,- tbta 10. (-) Midas Dekkers, De lte in Contact, 24,90 [n c ;Het aar Donna Tartt regeert. Kenjv°01 zijn er in Nederland oolP166 mensen te vinden die haa^31^ buut De verborgen geselmi niet in huis hebben, zielmee entree op nummer vier. Bf de publiceerde met Vertr/2*) zwijgen misschien wel zijn* te verhalenbundel. Dik Meulen schreef een de$ biografie van Multatuli. Dip ste nieuwe binnenkomer das Dekkers, zet op volstr# gen, en vaak dolkomischeF de menselijke soort te kijk De boekentoptien wordt 4 lijks samengesteld op basF verkoopcijfers van Athenj' Boekhandel en H. de Vriesje ken in Haarlem, Boek] Kooyker in Leiden, Plaf Boekhandel Harkema in I sum, Boekhandel Los inp sum en Boekhandel De 1 Almere.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 22