Meer vernielingen in Lisse en Hillegom DUIN BOLLENSTREEK springtij Rijnland tegen ondergronds parkeren in Noordwijk Celstraf geëist tegen Lissena* voor seksueel misbruik Een sfinx van zand op het Katwijkse stran •VV,' Onderzoek koelsysteem begonnen it 20.000 euro voor Scumfeest katwijk - Het oud- en nieuw- feest bij Scum kan rekenen op een jaarlijkse gemeentelijke bij- rage van 20.000 euro. De poli tiek is daarover verdeeld, maar een meerderheid gaat akkoord met de subsidie. Een goed ge organiseerd feest zorgt voor een rustige jaarwisseling in Katwijk, redeneren de meeste politici. Alleen de SGP, WD en Protes tants Christelijk Katwijk stem den gisteren tegen het voorstel. Zij vinden dat het feest te groot wordt en dat de organisatie met 18.000 euro al genoeg subsidie krijgt. Noordwijkerhout: brand in onkruid noordwijkerhout - De ge meente Noordwijkerhout gaat bekijken of het verbranden van onkruid een alternatief kan zijn voor de huidige manier van on- kruidbestrijding, een combina tie van borstelen en gif spuiten- .Wegen en trottoirs worden momenteel gespoten, terwijl speelplaatsen worden gebor steld. Deze methode is welis waar redelijk milieuvriendelijk, maar volgens wethouder Hel sloot krijgt de gemeente regel matig terechte klachten over voortwoekerend onkruid. Open huis Lissese Bevers lisse - Kinderen tussen de vijf en zeven jaar zijn vanmiddag welkom bij De Bevers van de scoutinggroep De Kaninefaaten in Lisse. Tussen twee en vier uur 's middags worden spelle tjes gedaan in het clubhuis bij het Keukenhofbos. Alle kinde ren in de beverleeftijd zijn daar welkom. (advertentie) Politierapport: minder fietsendiefstallen in de streek bollenstreek - Het aantal vernie lingen in Lisse en Hillegom is de afgelopen zomer flink toegeno men. In de maanden mei, juni, ju li en augustus werden in Lisse 145 vernielingen gemeld. In dezelfde periode vorig jaar ging het om 68 meldingen. In buurgemeente Hil legom was eenzelfde tendens zichtbaar. Dit jaar 117 meldingen, vorig jaar 60. In Voorhout daalde het aantal vernielingen van 68 naar 50. „Een punt van zorg", geeft de politie toe over de incidenten in Lisse en Hillegom. „Het is niet mogelijk om extra toezicht te houden om de vernielingen te voorkomen." Dat komt vooral, omdat de vernielingen zich niet concentreren in bijvoorbeeld de dorpscentra, maar in het hele dorp plaatshebben. De politie wil graag zo veel mogelijk defi nitieve oplossingen. Eerder pleitte de politiechef voor de Bollenstreek N. van Ooik al voor bijvoorbeeld zware, niet om te gooien bloembakken. De politie constateert overigens dat in Lisse, Hillegom en Voor hout, maar ook in Noordwijk en Noordwijkerhout de afgelopen maanden in minder woningen is ingebroken. Dat wordt gewe ten aan het oppakken van een flink groep inbrekers eerder dit jaar. Ook het aantal fietsendiefstallen is verminderd. In Voorhout zijn bij het station nieuwe fietsklui zen geplaatst en met name in Noordwijk is deze zomer extra toezicht gehouden bij de fiet senstallingen bij het strand. Dat leidde tot een afname van het aantal meldingen van fietsen diefstallen tot 139 dit jaar, tegen 230 vorig jaar. In Katwijk, Rijnsburg en Valken burg is de politie vooral bezig geweest met het terugdringen van het aantal geweldsinciden ten. De politie was daarvoor meer op straat aanwezig. On danks dat de politie daardoor veel beter op de hoogte is van incidenten blijkt het aantal mel dingen praktisch niet gestegen in vergelijking met vorig jaar. Vorig jaar waren er 75 inciden ten, dit jaar 72. Hoogheemraadschap wil geen damwand onder boulevard Gevraagd: Creatieve verkoopster die onze cliënten kan adviseren. Werktijden in overleg. Schriftelijke sollicitaties met alle info gaarne aan: De andere juwelier "We/iets^ Centrum Leiden. Maarsmansieeg 21 (naast V D). tel.:071-5120778 noordwijk - Het Hoogheem raadschap van Rijnland is vol gens woordvoerder E. Albrecht niet blij met de plannen om in Noordwijk ondergrondse par keergarages te bouwen langs de kust. Onder het Palaceplein, het Vuurtorenplein en de Koningin Wilhelminaboulevard moeten in totaal 770 auto's kunnen parke ren. Dat aantal staat in het master- plan 'Licht voor de badplaats', dat in opdracht van onroerend- goedmagnaat R. van de Putte is opgesteld door de architecten L. Krier en B. Chielens. Zij willen een damwand van zeven tot elf meter diep plaatsen langs de boulevard vanaf Hotel Huis ter Duin tot en met het Vuurtoren plein om water en zand tegen te houden. „Het aanbrengen van een hard object kan onvoorspelbare ge volgen hebben. We weten niet hoe het zand zich gedraagt. De boel kan gaan glijden. Het beste is om het zekere voor het onze kere te nemen en niets te doen", aldus de woordvoerder. Het hoogheemraadschap heeft zich eerder verzet tegen het plan van Van de Putte om op het Gat van Palace een parkeerkelder te bouwen onder het appartemen tencomplex Sea Palace Residen ce. Nadat de gemeente een bouwvergunning had verleend, wees Rijnland op gewijzigde in zichten over kustveiligheid. Het zou onverantwoord zijn om zo dicht bij de kust te graven. Dat inmiddels is afgezien van de bouw van het complex heeft echter niet te maken met die be zwaren, maar met het feit dat Van de Putte op advies van Krier van mening is veranderd. De nieuwbouw zou te hoog worden en niet passen in het master- plan, dat voorziet in gebouwen van maximaal vier' lagen met kap. Volgens wethouder Bamhoom van onder meer badplaatsont wikkeling is de vrees van het hoogheemraadschap onge grond. „Onder de boulevard ligt veel beton. Overblijfselen van de A tl an tik Wall, die in de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers als verdedigingslinie is aange legd. Een gedeelte is wegge haald, daardoor zitten er gaten in waar het water doorheen kan komen. Dat risico is veel groter dan wanneer een aaneengeslo ten damwand wordt aange bracht." Het hoogheemraadschap wil het van het overleg met alle partijen laten afhangen of toestemming wordt verleend. „Het is erg in grijpend. Daarom zijn we er in beginsel geen voorstander van. Tenzij men met een goed door timmerd plan komt." Zandkastelen op het Katwijkse strand: de originaliteitsprijs ging naar de sfinx. Henk Bouwman door Kees van Delft katwijk - Het leek wel een hete, zomerse dag, zo druk was het gisteren op het Katwijkse strand. En alle strandgasten bouwden zandkastelen. Leerlingen van de Vrije School Mareland en de Vrije Schoolgemeenschap Ru- dolf Steiner uit Leiden kwamen bij elkaar om het Michaëlsfeest te vieren. Zo'n vijfhonderd kin deren in de leeftijd van 9 tot en met 18 jaar waren bezig met scheppen, graven en het maken van prachtige bouwsels. De jury bestond uit kinderen van de groepen 3, 4 en 5. Geen wonder dus dat het Snoepkasteel in de prijzen viel. „Bas, nog een half uur", roept een jongen tegen zijn vriendje. „Dan moeten we opschieten", reageert hij druk gravend. Vanaf half tien hebben 24 groepen twee uur de tijd om iets moois van het zand te maken. Het weer werkt in elk geval goed mee. Door de regen van de afge lopen uren is het zand lekker stevig. Ook staat er geen zuchtje wind en is het nu droog. De jeugdige jury heeft het niet mak kelijk. De groepjes, met daarin kinderen uit elke klas, hebben allemaal erg hun best gedaan. Te zien zijn onder andere een doolhof, een schelpenfort, lig gende draken en vooral veel burchten en kastelen. Soms mooi versierd met vlaggen, waxinelichtjes en zelfs snoep. De kinderen van groep 3, 4 en 5 zijn onder de indruk. „Moet je zien, die brug is mooi ge bouwd", roept een jongen. „Ja, maar ik vond nummer 15 toch nog mooier", antwoordt zijn collega-jurylid. Zandkasteel nummer 15 ziet er inderdaad erg mooi uit. Het is een piramide met een sfinx er voor. Een van de makers ervan is Martijn Hermans (12). Hij legt uit hoe zijn groep van acht kin deren op dit idee is gekomen. „We wilden iets uit de oude tijd doen, iets wat met Egypte te maken heeft. Eerst hadden we een kleine sfinx, maar die heb ben we nog verbouwd. We heb ben er bruggen bij gemaakt en de gangen van de piramide uit gehold", vertelt hij enthousiast. „Ik heb al van heel veel kinde ren gehoord dat dit het origi neelste is wat ze gezien heb ben." Yolande Boermans, lerares op de Rudolf Steiner, is tevreden over het verloop van het evene ment. „De vraag is altijd of zo iets aanslaat. Een idee hebben is één, maar om het dan nog vorm te geven en ook af te maken is een tweede. Ik vind het wel knap dat het de kinderen gelukt is." Het evenement staat in het te ken van het Michaëlsfeest, waarvoor de Vrije Scholen elk jaar naar het strand terugkeren. Peter Brakxhoofde, leraar van groep 8, verklaart: „Het Mi chaëlsfeest heeft te maken met de omslag in het weer. Van de warme zomer naar de koude winter. Voor de leerlingen van de lagere school is de symboliek dat ze zich staande moeten houden tegen de elementen. Voor de bovenbouw gaat het meer om het thema 'moed'. Door een burcht te bouwen la ten ze zien dat ze de elementen aankunnen. En waar kom je die beter tegen dein op het str; De prijsuitreiking vindt pl een grote arena, gemaakt de 14- en 15-jarigen v« school. Groep 3 verklaart mer 25 tot winnaar va grootste zandkasteel. Het ste werk vonden de kim van groep 4 het Snoepk; waar, de naam zegt het al, al lekkere snoepjes in vei waren. En de originaliteit! werd door groep 5 gegeven nummer 15, de piramide mi sfinx. De prijzen zijn verdeeld zandkastelen kunnen kapo11 dachten een paar jongens, deerde niemand en zo blei niets over dan een lange rijn° zandhopen. Behalve de pi** r de. Met schep in de hand Pieter Bogerd (11) en Lieke'^., (11) voor hun bouwwerk on J. te verdedigen tegen de ve lende handen van hun scl genoten. Als steeds meer ?u gens de sfinx bedreigen, we !n r ze zich er zelf op. Pieter: e s wilden niet dat anderen he pot zouden maken. Daar vv te mooi voor." Lei •mg «■Lm Vroeger deden ze het tegen de HiJlegommers en de Sassenheimers, nu tegen de allochtonen. Die zijn namelijk makkelijker te herkennen. En de Lissese jongeren zijn niet zo vreselijk slim, moet u weten. Knokken op de kermis, dat is natuurlijk niks nieuws. Een bakkie te veel op, dan glijden de remmingen van je af. Dat weet iedereen. Persoonlijk worden wij altijd onweerstaanbaar met een paar biertjes in de mik, anderen worden al leen maar agressief. Knokken op de kermis. Lisse ziet dat als teken dat er meer politie nodig is. Blauw op straat. Maar 'blauw op straat' is niet de oplossing, maar de oorzaak. Jongeren die zo blauw als een balletje over straat struinen, iemand kijkt ze even verkeerd aan en hop! De eerste dreun is een daal der waard. Natuurlijk moet de politie dan komen. Logisch. Maar het zou nog veel en veel mooier zijn als het helemaal niet zou ge beuren. Als ze met zijn allen gewoon feest zouden kunnen vieren. Als de poli tie gewoon boeven kan gaan vangen, in plaats van dronkelapsruzies sussen. Waarom kan dat niet? Volgens politiedistrictschef Nico van Ooik, omdat de barmensen en portiers de rust binnen wel bewaren, maar niet buiten de deur kijken. ('Lastpost? Eruit. En wat je buiten doet, is onze zaak niet meer'). En omdat er te veel drank wordt geschonken aan al beschonken mensen. Hij heeft het mis. Er wordt juist te weinig drank geschon ken aan al beschonken mensen. Als je iemand die nog kan bestellen - ook al is het met dubbele tong - geen bier meer geeft, dan wordt hij boos. Je moet ge woon doorschenken. Het is namelijk lastig knokken, als je niet meer op je benen kunt staan. Licht en lucht Noordwijk kan nooit zo mooi, dyna misch en chique worden als de presen tatie van het masterplan 'Licht in de badplaats' afgelopen dinsdag. De initia tiefnemer van het ambitieuze project, onroerendgoedmagnaat Ronnie van de Putte, had kosten noch moeite gespaard om maar liefst zeshonderd Noordwij- kers in elk geval één avond te laten ver geten dat ze in een snel verpauperende badplaats wonen. Een glossy magazine met veel wegdroomplaatjes van het 'nieuwe' Noordwijk, beelden daarvan geprojecteerd op drie supergrote scher men, de glamour van het veelsterrenho- Het lijkt een wild plan, maar Leo van Steijn is vast begonnen. Een ondergrondse super markt onder de plek van het huidige verzorgingstehuis De Agnes in Voorhout en de wethouder legt hem straks, na een beetje oefenen met een Heijmansvloertje in Hoogh Teijlingen, eigenhandig aan. In het kader van de 'nieuwe' instelling in Voorhout: geen woorden maar daden. De conclusie van de onlangs gehouden bestuurskrachtmeting was keihard. Voorhout kan lekker praten, maar doen: ho maar. Ze hebben het in de ge meenteraad al jaren over het tekort aan voorzieningen (sporthallen, kinderopvang), en er gebeurt niks. Hulde aan Van Steijn. Geen woorden, maar daden. Alleen...hij staat er wat onwennig bij, met die slang in zijn handen. Ziet er een beetje knullig uit, zeg eens eerlijk. Misschien moeten zë voortaan toch maar een professional inhuren. Foto: Frans Roomer tel Huis ter Duin, exquise drankjes en hapjes en televisiegrootheid Ivo Niehe als presentator. Het kon niet op. Zelfs burgemeester Hans van der Sluijs, die toch pleegt om te gaan met de gro ten der streek, was er totaal van onder de indruk. Hij mocht de gala-achtige avond inleiden. „U had al begrepen dat u een avond bijwoont van het particulier initiatief. Als het een gemeentelijke avond was geweest, hadden we gewerkt met een flipover in een gymnastiekzaal- tje", zo leek hij zichzelf te verontschuldi gen. Het ontbrak er alleen nog aan dat hij op de grond zeeg in opperste aanbidding voor Van de Putte. Zoals de beide archi tecten Léon Krier en Bart Chielens min of meer hebben gedaan in een dank woord in het schitterende boekwerk: „Onze heel bijzondere dank gaat naar RONALD VAN DE PUTTE voor zijn nooit aflatende inzet, enthousiasme, in spiratie en gastvrijheid. Zonder hem zou cüt masterplan Noordwijk aan Zee nooit hebben bestaan." De nederige opstelling van Van der Sluijs is echter op z'n minst voorbarig. Zijn gymnastiekzaaltje kan veel gemak kelijker worden gefacelift dan het sprookjeskasteel dat Van de Putte liet neerzetten, maar dat voorlopig nog erg veel lucht bevat. Natwijk Limburg was erg. Om het over Zeeland in 1953 nog maar niet te hebben. Daar valt dat hele Katwijk toch een beetje bij in het niet. Geen aanspoelende veesta pels, alleen een paar zeehondjes (aaè- ach). Overstromingen, daar gaat het over. Limburg, dat heette echt een overstro ming. Om het over Zeeland in 1953 maar niet te hebben. Het woord 'waters nood' is daarvoor uitgevonden. In Kat wijk heet het gewoon nog 'waterover last'. Zoals er ook geluidsoverlast en hangjongerenoverlast bestaan. Maar erg is het natuurlijk wel. Winkels die de helft van hun voorraad moeten weggooien, inwoners die hun kelder moeten leeghozen met oude verfblikken en lege mayonaise-emmertjes. En zee hondjes die denken dat Katwijk In zee ligt in plaats van eraan (aèèach). Maar het zeewater is tegenwoordig niet Katwijks grootste zorg. Het probleem- water komt niet dwars door de duinen, maar van een heel andere kant. Het komt van boven. En als de riolen vol zijn, ook van beneden. En al dat water moeten de Katwijkers op een of andere manier naar de zee dragen. Toch krijgen ze in Katwijk ook nog wel last van het klotsende water dat aan de duinen knabbelt. In de discussie over de zeejachthaven gaat het over de stijgende zeespiegel, veranderende stromingen en de gevaren van bouwen voor de kust. En dan komt er straks ook nog een nieuw gemaal dat per seconde 75.000 liter wa ter naast Katwijk in zee stort. Voor je het weet wordt Katwijk van drie kanten door water belaagd. En dan is er geen hozen meer aan. Maar die zeehondjes voelen zich er wel lekker thuis, natuurlijk. Aèaèch. door Anton Diedrich en Jan Preenen katwijk - Vijf raadsleden zijn begonnen met het onderzoek naar het falende klimaatbe heerssysteem in het Katwijkse gemeentehuis. De komende weken verrichten Van der Bent, Bol, De Jong, Klok en voorzitter Verdoes dos sieronderzoek, vanaf 16 oktober zijn drie we ken gepland voor hoorzittingen. Daarin worden betrokken (oud-)burgemees- ters, wethouders en ambtenaren op vrijwillige basis gehoord. Als dat onvoldoende resultaat geeft, kan de onderzoekscommissie het zwaardere enquêtemiddel inzetten en de be- inn in L ide trokkenen verplichten om onder ede een ver je h klaring af te leggen. In november hoopt he r lie vijftal een rapportage af te hebben. eids Het doel van het onderzoek is boven tafel t< krijgen hoe het zover heeft kunnen komer dat de gemeente voor honderdduizenden eu ro's het schip is ingegaan met een slech functionerend klimaatbeheerssysteem, ei welke lessen Katwijk daaruit kan trekken. Dt verhoren zijn in principe openbaar en wor den gehouden in de burgerzaal van het ge meentehuis. on: aar rto akti ïete den HAAC/LissE - Voor de Haag se rechtbank is gisteren vijftien maanden gevangenisstraf geëist tegen een Lissenaar die ervan verdacht wordt het zoontje van vrienden te hebben misbruikt. Het ventje was net aan tien jaar oud, toen hij bij de Lissenaar in trok. Zijn ouders lagen in schei ding en het leek hen een goed plan om het jongetje geborgen heid te geven. Dat konden zij als ouders niet geven, in de oppas hadden ze vertrouwen. De Lis senaar was een bekende, een huisvriend. De jongen be schouwde de Lissenaar direct als zijn stiefvader. Maar de Lissenaar had volgens de officier van justitie zo zijn ei gen gedachten over geborgen heid. Tijdens de eerste over nachting lag hij al samen met de jongen in bed. Die was gewend om in het bed van zijn ouders te liggen, dus daar zag hij niets kwaads in. Maar de Lissenaar werd handtastelijk en dat ging van kwaad tot erger. Volgens zijn lezing werd de jongen van 1990 tot 1994 misbruikt. Daarvan deed de jongen na ge sprekken met zijn familie vorig jaar aangifte. Dat hij niet eerder naar de politie stapte, kwam mede doordat zijn moeder met de Lissenaar was getrouwd. En door de bedreigingen van de verdachte 'hem wat aan te doen' als hij bekend zou maken wat zich in de flat van de stiefvader had afgespeeld. De moeder, met wie de jongen inmiddels in on min leeft, verklaarde voor de rechtbank nooit van pedofiele praktijken van de Lissenaar te hebben afgeweten. Voor de rechtbank verklaarde de Lissenaar, inmiddels verhuisd, dat het allemaal onschuldig was wat in die periode was gebeurd. De officier vond dat de Lisse naar er zich er wel erg gemakke lijk van af maakte. Er lagen klaringen van een huisarts, vertrouwensarts en een schappelijk werkster, waai len zich zorgen maakten ovl relatie tussen de jongen Lissenaar. Zij eiste daarom 15 maai cel, waarvan 5 maanden il waardelijk. Uitspraak over I tien dagen. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg. C P. Arnold W MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail- abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine.) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschri van het abonnementsgeld ontvangen korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt e toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees dit dagblad. Deze gegevens kunnen t« worden gebruikt om gerichte informati over voordeelaanbiedingen te geven, door onszelf als door derden. Heeft u hi bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftel laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid B' Afdeling Lezersservice, postbus 503,20< Haarlem. Auteursrechten voorbehouden® 21 HDC Uitgeverij Zuid BV

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18