Rijnland staat boren toe in Lijkerpolder LEIDEN REGIO k heb een voorbeeldfunctie te vervullen' 1'Juf, mag ik de digitale camera even mee éT~ - - Joete voor oskoper a dodelijk ngeluk R5 1 Rijnwoude wil jongerenraad CDA en WD Zoeterwoude niet te porren voor super op dorpsplein B en W Rijnwoude 'trots' op begroting haag - Een 36-jarige iskoper heeft gisteren een jete van 250 euro gekregen ior het veroorzaken van een 3,1 odelijk ongeval op 21 de- a^...!mber 2000 in Zwammer- 'im. Het vonnis is daarmee *irs minder dan de eis van de jBeier van justitie, twee we- n geleden. Die had om 240 41 iir dienstverlening gevraagd, g g. i meende bovendien dat de 0#ian zijn rijbewijs voor twee ar moest inleveren en de 7 abestaanden ruim 11.000 iro schadevergoeding loest betalen. Q-e dodelijke aanrijding had O] laats op de J.C. Hoogen- Domlaan bij Zwammerdam. jgtan ;n 47-jarige Leiderdorpse as met haar zeventienjarige 20% ka ichter op zoek naar een vlucht lres op de Hoogendoom- waar het meisje was uit- iodigd voor een feestje. !t tweetal reed al zoekende !t de auto het erf op van n boerderij, om even later weg op te rijden. Daarbij de de vrouw voor- ng te verlenen aan de Bos- iper, met fatale gevolgen, e auto van de Leiderdorpers erd dertig meter opzij ge- ïwd voordat de voertuigen t stilstand kwamen. De oeder was op slag dood, de jchter overleed later aan lar verwondingen. De auto- 1 obilist uit Boskoop, die net s de twee vrouwen geen Jtka< iligheidsgordel droeg, 3 vam er vanaf met wat lichte irwondingen. j de behandeling van de ak draaide het twee weken leden allemaal om de vraag mt|e de Boskoper onverant- oord hard over de polder- eg had gescheurd. Met het twijs daarvoor had de offi- er van justitie veel moeite, waren bijvoorbeeld geen isporen waaruit de snel- id van het voertuig kon irden afgeleid. De techni- ie recherche die de wrak had onderzocht, conclu de slechts dat de snel- bij de aanrijding 'aan- lijk' moet zijn geweest. jch zaterdag 28 SEPTEMBER 2002 ICT-project basisscholen Leiderdorp door Esther Hartenberg leiderdorp - „Control, alt, dele te. Kijk, zo doe je dat", legt de 9- jarige Tristan Christen op basis school de Regenboog in Leider dorp vakkundig uit. De compu ter start keurig opnieuw op. Zo te zien heeft Tristan het appa raat helemaal onder controle. „Ik heb veel van mijn broer en vader geleerd hoor", zegt hij be scheiden. Dit is nog maar het begin van zijn kennis. Over twee jaar moeten computers, laptops, digitale schoolborden en came ra's in het klaslokaal net zo ge woon zijn als schriften en krijt jes. Vijf basisscholen in Leiderdorp - Willem de Zwijger, de Kastanje laan, de Driemaster, 't Bolwerk en de Regenboog - vormen sa men de Protestants Christelijke Schoolvereniging Leiderdorp (PCSV Leiderdorp). In samen werking met de expertisegroep van Hogeschool InHolland uit Oegstgeest en uitgeverij Bekadi- dact uit Maam beginnen de scholen een langdurig project om kinderen vertrouwd te ma ken met de modernste informa tie- en communicatietechnolo gie (ICT). „Zo gewoon de vraag is of een kind naar het toilet mag, zo gewoon moet de vraag worden of de digitale camera even mee mag", zegt coördine rend directeur ICT-beleid J. Lan- geraar. Langeraar denkt dat het project een grote uitdaging voor de leer lingen is. „Spreekbeurten wor den uitgebreid met PowerPoint- presentaties op het digitale schoolbord smartboardKin deren leren omgaan met de gro te hoeveelheid informatie op in ternet en kunnen een fatsoenlij ke e-mail sturen. Zoals een steentje in het water valt en steeds grotere kringen veroor zaakt, zo willen wij dat de kinde ren steeds meer vertrouwd ra ken met alles wat ICT te bieden heeft." Tristans klasgenootje Janneke Schokkenbroek (9) vindt werken met computers veel makkelijker. „Ik krijg altijd zo'n lamme hand van schrijven", zucht ze, terwijl ze zich afvraagt waar de Eems ligt. Zoekend gaat het pijltje van haar muis over de landkaart op het scherm. „Ook haal ik betere cijfers, omdat ik alles beter kan onthouden door hiermee te oe fenen." De computer piept. Jan neke heeft de vraag fout. „Oh, de Eems is een rivier. Dat heb ben we nog helemaal niet ge leerd", roept ze verontwaardigd. Is Janneke niet bang dat de computer de juffrouw vervangt? „Nee hoor, juf Anneke houdt echt wel contact met mij, want we zitten niet allemaal tegelijk achter de computer. In de klas gaat de les gewoon door." De bezorgdheid van ouders en lera ren over eventueel gebrek aan contact tussen leraar en leerling, is volgens Langeraar niet nodig. „Elektronica is een middel. De docent houdt de begeleidende rol en de school blijft de centra le plaats. Thuis leren en werken is toekomstmuziek. Kinderen hebben leerplicht en moeten dus gewoon naar school." PCSV Leiderdorp heeft een web site (www.pcsvleiderdorp.nl) in gebruik genomen. Die site wordt een plek waar kinderen, ouders en docenten voor nieuwtjes, informatie en contact terecht kunnen. Tl I nnro ixra rrm n door Ruud Sep rupwetering - SAAP Projectont wikkeling uit Zaandam heeft van het hoogheemraadschap van Rijnland vergunning gekregen om in de Lijkerpolder een proef boring uit te voeren om te onder zoeken of er in de bodem zand aanwezig is. De projectontwikke laar heeft plannen om op termijn in de polder zand te winnen, en de zandwinput vervolgens deels te vullen met verontreinig slib. Toen de plannen van SAAP begin dit jaar naar buiten kwamen, werden ze door zowel het hoog heemraadschap als de boeren in het Ade-gebied direct naar de prullenmand verwezen. Dat Rijnland nu toch vergun ning heeft verleend, heeft te ma ken met de beperkte aanvraag van SAAP. De projectontwikke laar vraagt uitsluitend of hij een gat van veertig meter diep mag boren om dat vervolgens weer keurig af te dichten. „Hij krijgt vergunning voor zaken die wij niet kunnen weigeren", reageert voorlichter Meijer kortaf. Over de achterliggende plannen van de projectonwikkelaar wil hij niets zeggen. Directeur Segers van SAAP is minder voorzichtig. „Ik denk vooruit. De berging van vervuild slib ligt politiek heel gevoelig. Nu mag het niet. Maar als de politiek bijdraait, sta ik klaar." Segers, die binnenkort niet al leen in de Lijkerpolder maar ook in de Haarlemmermeer hoopt te kunnen boren, denkt met zijn plannen verschillende proble men tegelijk op te lossen. Naast het leveren van zand en het ber gen van slib is er in zijn plannen ook ruimte voor wateiherging. De plassen die na het gedeelte lijk vullen van de zandput met vervuild slib overblijven, kun nen worden gebruikt om bij he vige regenval overtollig water op te slaan. Segers: „De behoefte aan waterberging zal de komen de jaren steeds manifester wor den." Voorzitter Van der Heden van de vereniging agrarisch natuur beheer Ade (Vanade) is ge schrokken van de ontwikkeling. Hij heeft de agrariërs in het ge bied steeds afgeraden om met de projectontwikkelaar in zee te gaan. Hij is vast van plan om zo snel mogelijk bezwaar aan te te kenen tegen de vergunning. „Maar ik ben bang dat ze al be ginnen met boren voordat ik be zwaar kan maken", aldus Van der Heden. Volgens Segers hoeft de voorzitter van Vanade zich geen zorgen te maken. „We mo gen pas gaan boren nadat de vergunning zes weken ter visie heeft gelegen. Eline Buitelaar (9), leerling van groep zes op basisschool de Regenboog in Leiderdorp, tuurt ingespannen naar het computerscherm waarop ze topografie leert. Foto: Taco van der Eb rijnwoude - Rijnwoude krijgt mogelijk een jongerenraad. De ge meente hoopt door de instelling van zo'n raad de jeugd meer te be trekken bij het openbaar bestuur. Het gaat dan met name over de onderwerpen die de jeugd aanspreken. De jongerenraad zou een volwaardige gesprekspartner kunnen worden van de gewone ge meentepolitiek. Wethouder De Best van welzijn wil in november gaan praten met de jongeren en jongerenorganisaties. Nancy Ubert hen aan den rijn - „Ahmed is Nederlandse naam gewor- de islam een Nederlandse riesi|gie, de hoofddoek een Neder- atie ds kledingstuk en couscous Nederlands gerecht. Dat laat- is misschien het meest geac- Pers|teerd, want de liefde voor an- culturen gaat bij Nederlan- vooral door de maag." Ah- j Dadou (23, in Marokko gebo- is het zat om verantwoorde- gesteld te worden voor de da- van moslimextremisten en chtonen die onaangepast ge- vertonen. „Ik ben daar toch intzettend moe van." 4*€ '7 SI Go, dom not ikke 77f) ce jaar geleden deed Dadou, in Alphen aan den Rijn ivr >nt, voor het eerst mee aan ML nj)CK huis, waarin een kleine twin- ïgr) otels 'ervo voor reizf Fam 58 d en deg 414 televisieprogramma Het La- panelleden met elkaar in de- gaan. Dit seizoen heeft de fa hem opnieuw gevraagd om debater op te treden. „Het is prafcd om een andere stem te la- horen, daarom heb ik ja ge- Maar het is een beste klus. komende tijd ben ik elke za- agavond in Hilversum te len." gjjyy, ip de middelbare school, het )-24j College in Alphen, blonk ou uit in debatteren. Als olier vertegenwoordigde hij Ierland in de Europese .Vrienden en docen- hebben me steeds gestimu- d iets met mijn verbale ver- )ost< gens te doen." eken t een gymnasiumdiploma in zak begon hij in Maastricht een studie Europees recht, mijn propedeuse heb ik rJn studie voor een jaar stop- let. Ik wilde reizen. Om dat te ostigen heb ik eerst een half gewerkt. Vervolgens vertrok 506$taar Zuidoost-Azië. Dat is geweest. Maleisië ont- Itl o| :htte voor mij het vooroor- hl P I dat een moslimstaat onder- 506! Mkkeld blijft.' ïiddels zit Dadou in het laat- jaar van zijn studie. „Uit in- sse heb ik er Arabische taal letterkunde bijgenomen, ar daarmee ben ik nog niet ver gevorderd." De Alphe- noemt zichzelf een 'geïnte- rd moslim'. „Ik besef dat ik mijn universitaire opleiding de elite behoor. Ik heb dan een voorbeeldfunctie te ver en. Daarom geef ik bijvoor- rld huiswerkbegeleiding aan okkaanse jongens. Ik wil I stimuleren zich te ontwik- Ahmed Dadou: „Ik vraag een Nederlandse katholiek toch ook niet of hij verantwoordelijkheid wil dragen voor de priesters die jongetjes misbruiken." Foto: Mark Lamers kelen. Ook als je tot een simpele plattelandsfamilie behoort, kun je jezelf ontplooien. Ik kom uit zo'n standaard Berbers gezin en ben de jongste van acht kinde ren. Mijn vader, zijn opleiding bestond uit de Koranschool, kwam eind jaren zestig uit Ma rokko naar Nederland om als gastarbeider te gaan werken. Zo kon hij zijn gezin in het thuis land wel onderhouden. Mijn moeder was en is nog steeds an alfabete. Ik was precies negen jaar en twee dagen oud toen ik naar Nederland verhuisde. Mijn vader sprak de Nederlandse taal gebrekkig. Hij had wel gepro beerd de taal te leren maar kreeg geen medewerking van zijn baas. Hij vroeg een middag vrij om naar school te kunnen, maar die werd hem niet gege ven." „Vanaf het begin heb ik Neder landse vrienden gehad. Ik leerde de taal in ras tempo spreken en schrijven. Een voorwaarde voor een goede integratie. Daarom zie ik een belangrijke taak weg gelegd voor het onderwijs, en specifiek de zogenoemde zwarte scholen. Het is onmogelijk de zwarte scholen af te schaffen. Je hebt nu eenmaal wijken waar voor het merendeel allochtonen wonen. Maar de zwarte scholen moeten veel strenger voor hun leerlingen zijn. Ze moeten het verplicht stellen dat in de klas en op het schoolplein Neder lands wordt gesproken." Op het gymnasium was Dadou een van de weinige leerlingen van Marokkaanse afkomst. „Daardoor had ik voornamelijk witte vrienden. In Maastricht, waar ik het eerste jaar van mijn studie deed, was dat ook zo. Er liepen daar nauwelijks Marok kanen of Turken rond. Maar in de Universiteit van Amsterdam, waar ik nu studeer, wemelt het van de moslims. Omdat we din gen met elkaar gemeen hebben, een zelfde soort humor bezitten en een geschiedenis delen, trek ik steeds meer naar deze groep mensen toe. Ik was zestien toen ik me meer en meer ging verdie pen in het geloof. Ik voel me thuis in de Islam, het geloof be paalt voor een groot deel wie ik ben." Op 11 september 2001 heeft de Nederlandse samenleving een groot deel van haar tolerantie verloren, is de mening van Da dou. „Ik moet verantwoording afleggen voor zaken die buiten mijn belevingswereld vallen. Of ik de terreurdaden in de Ver enigde Staten afkeur; hoe ik denk over vrouwenbesnijdenis; of ik het eens ben met uitspra ken van een doorgeslagen imam; of het niet tijd wordt dat de losgeslagen groep allochtone jongeren wordt aangepakt en ga zo maar door. Zelfs de meest ontwikkelde academici maken opmerkingen als 'geef nu maar toe: de hoofddoek is een onder drukkingsmethode'. Ik hoor dat ook van andere moslims. Zelfs de meest geëngageerde alloch toon heeft het helemaal gehad. Men vraagt ons schuld te belij den en kleur te bekennen. Ik kan me daar zo kwaad over ma ken. Ik vraag een Nederlandse katholiek toch ook niet of hij verantwoordelijkheid wil dragen voor de priesters die jongetjes misbruiken. Als vragen vanuit een zuiver motief worden ge steld, vanuit interesse of betrok kenheid, dan heb ik daar na tuurlijk geen enkele moeite mee. Maar het is de vooringenomen heid die me zo tegen de borst stuit. Ik participeer als volwaar dig Nederlander. Ik heb geen behoefte aan mensen die me vertellen hoe ik nog beter kan integreren." Volgens Dadou groeit in Neder land de behoefte aan een ken nisoffensief. .Allochtonen moet geleerd worden hoe Nederlan ders denken en doen. En omge keerd. Ik ben een bruggenbou wer, ik wil de kloof tussen oude en nieuwe burgers graag dich ten. Ik heb besloten mijn daar voor in te zetten. Met alle kracht die ik in me heb." Ahmed Dadou is vanavond te horen en te zien in Het Lagerhuis bij de Vara op Nederland 3, aan vang 21.05 uur. 'Hoek Veldzichtstraat en Dorpsstraat weloverwogen keuze' door Judy Nihof zoeterwoude-dorp - Een super markt op de plek van het dorps plein in Zoeterwoude-Dorp is geen haalbare kaart. Volgens wethouder M. Ates (CDA) zitten er meer haken en ogen aan dit idee, dat afkomstig is van Zoe- terwoudenaar Henk Bergman, dan aan de optie die de voor keur heeft van het college. Het college heeft voor de Cl000 de hoek Veldzichtstraat/Dorps straat op het oog. Bij de zoektocht naar een plek voor een nieuwe, grotere super markt zijn de afgelopen jaren al 'alle kanten van de dorpskern' bekeken, aldus Ates. „We zijn niet over een nacht ijs gegaan. En natuurlijk is er ook gekeken wat je met de omgeving van het pleintje zou kunnen doen. Daar begin je mee. Maar die winkels zijn nog niet zo oud en de af schrijvingstermijn is nog niet voorbij. Ga je daar winkels weg halen en uitplaatsen dan heb je te maken met een enorme kapi taalvernietiging." De vrees van Henk Bergman, dat er een volumineus bouw werk verrijst op de hoek Veld zichtstraat/Dorpsstraat is vol gens Ates niet terecht. „Het is juist de bedoeling dat het die dorpsuitstraling houdt. Dat kan onder meer door vóór de super markt kleine winkeltjes neer te zetten. De fractie van Progressief Zoe terwoude (PZ) is wel enthousiast over het idee van Henk Berg man. De oppositiepartij wil bin nenkort een peiling houden on der de inwoners over de toe komst van het dorpscentrum. Daarbij wil PZ de bevolking drie of meer alternatieven voorleg gen. Een ervan is het plan van Bergman. „Dat plan spreekt ons veel meer aan dan het plan van het colle ge", zegt PZ-ffactievoorzitter W. Ooijendijk. Het idee van de CDA/WD-coalitie om de hoek Veldzichtstraat/Dorpsstraat met zijn oude dorpswoningen en veel groen te gebruiken voor de bouw van een supermarkt, ap partementen en parkeerplaat sen, doet volgens Ooijendijk af breuk aan het aanzicht van het dorp. Bij het opofferen van het pleintje, wat Henk Bergman op pert, is daarvan volgens Ooijen dijk geen sprake. „Dat pleintje stelt weinig voor." De weerstand van PZ tegen het plan van het college is opmerke lijk omdat de voorbereidingen ervoor plaatsvonden in het vori ge college, waar PZ deel van uit maakte. Het toenmalige PZ- /WD-college vestigde ook het voorkeursrecht op de woningen op de hoek Veldzichtstraat/ Dorpsstraat, die voor de super markt moeten wijken. Volgens Ooijendijk heeft PZ echter altijd 'meerdere opties willen openhouden'. „We heb ben destijds geen keuze ge maakt voor één optie. Het voor keursrecht op die woningen was alleen bedoeld om speculatie te voorkomen. Als een projectont wikkelaar er mee vandoor gaat. heb je het niet meer voor het zeggen." WD-fractievoorzitter I. Sanders loopt niet zo warm voor het plan van Bergman. „Ik vind het heel goed dat burgers meeden ken, maar of het een oplossing is om het pleintje op te offeren, betwijfel ik. Er worden daar ma nifestaties gehouden en dat kan dan niet meer. Bovendien zou dan een aantal winkels ver plaatst moeten worden. Terwijl de slijterij daar net enorm heeft uitgebreid." Voor CDA-fractievoorzitter G. van der Hulst komt het plan van Bergman te laat. „De kogel is ei genlijk al door de kerk. Na een gigantisch voortraject met alle mogelijke inspraak heeft een meerderheid in de raad gekozen voor de hoek Veldzichtstraat - /Dorpsstraat. Op basis van ad- viezen en overleg met belang hebbenden zijn we tot een plan gekomen. Je kunt het de belang hebbenden niet aandoen om nu weer een ander plan in te bren gen." De keuze voor de hoek Veld zichtstraat/Dorpsstraat is geen eenvoudige geweest, aldus Van der Hulst. „Er zit veel pijn bij. hoor. Het is helemaal niet leuk om te beslissen over de huizen van mensen die er al jaren met veel plezier wonen. Maar het is een heel weloverwogen keuze geweest. Je bent als raadslid ge kozen om knopen door te hak ken. Je kan het niet iedereen naar de zin maken." rijnwoude - De Rijnwoudse schatkistbewaarder De Best is 'geweldig trots' op de gisteren gepresenteerde begroting voor 2003. Waarnemend burgemees ter Westra is het helemaal met hem eens. „Een trendbreuk noemt hij de gematigde belas tingstijging. B en W stellen voor om de huizenbelasting volgend jaar met 'slechts' 7,5 procent te verhogen, terwijl het er een jaar geleden nog naar uitzag dat die belasting met bijna 19 procent omhoog zou moeten om de be groting sluitend te kunnen krij gen. Dat de OZB in werkelijkheid vol gend jaar ruim 17 procent hoger ligt dan de tarieven van dit jaar, doet niets af aan hun blijdschap. „De stijging lijkt hoog. maar dat komt omdat de raad donder dagavond besloot om de ozb voor dit jaar met 9,8 procent te verlagen". legt De Best uit. „De raad wilde een deel van het geld dat we vorig jaar op de begro ting overhielden, teruggeven aan de burgers. En dat kon nog via verlaging van de OZB voor dit jaar, omdat we die in no vember pas gaan innen." De Best stelt zich voor dat als de ge meente dit jaar weer veel geld overhoudt, de raad volgend jaar alsnog kan besluiten de tarieven over 2003 te verlagen. Dit voorjaar namen de college partijen CDA en PvdA zich nog voor om de OZB niet meer te la ten stijgen dan met de inflatie correctie. Ze legden dat vast in het zogenoemde bestuursak koord 2002-2006. Uit de begro ting voor 2003 blijkt pas dat dat niet eerder dan in 2006 het geval is. Maar ook dit gegeven, tempert het enthousiasme van B en W niet. „Als wij de verhoging van 7,5 procent niet doorvoeren, kunnen we andere delen van het bestuursakkoord niet uit voeren". aldus De Best. Het col lege streeft ernaar om alle voor zieningen als de zwembaden, speeltuinen en sportaccommo daties in stand te houden, en daar is geld voor nodig.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17