LEIDEN REGIO n 'Aalmarkt niet overlaten aan projectontwikkelaars' 'Zó bedankt allemaal, zó lief De Stemming Vier ambulances extra moet vervoersprobleem oplossen Beroerd gestuurd Anderhalf jaar celstraf voor stelende Leidse junk Ruimte voor kinderopvang bij hockeyclub Roomburg geopend Tentoonstelling voor jubileum ^/ëéeerje Spiz&crje Bouwmarkt particulieren zate.oag 28 SEPTEMBER 2002 door Wim Koevoet leiden - De uitvoering van het plan voor het Aalmarktgebied moet niet aan een projectontwik kelaar worden overgelaten. Maar of de regie bij de gemeente Lei den in goede handen is, is nog maar de vraag, voor een deel van de projectgroep Nieuw Aalmarkt plan (NAP). Het stadshart zou be ter af zijn als voor de uitvoering van de plannen een speciaal bu reau wordt ingeschakeld of opge richt. Uit een recent onderzoek komt naar voren dat het met de be stuurskracht in het algemeen droevig is gesteld. De stadsbe stuurders en de ambtenaren kunnen grote projecten, gezien bijvoorbeeld het stationsgebied, niet aan. De projectgroep NAP, die in grote lijnen een akkoord heeft bereikt over een alternatief voor het gemeentelijke plan voor de binnenstad, is daardoor verdeeld over de vraag: hoe nu verder? Projectgroeplid R. Verbeek zegt zich sterk te willen maken voor het buiten de deur houden van MAB, de projectontwikkelaar waarmee de gemeente de eerste versie van het Aalmarktplan heeft opgesteld. „Niet dat MAB fout is. Ronnie van de Putte en Jan Verbaan, die zijn fout. Maar het gaat erom dat projectont wikkelaars per definitie niet ge ïnteresseerd zijn in genuanceer de oplossingen, in maatwerk. Anders zouden ze niet in Merce- dessen rondrijden. Ze willen zo veel mogelijk winkelvloeropper vlakte wegzetten en met zo'n benadering wordt het Aalmarkt plan alsnog een fiasco." Een ander bezwaar van Verbeek en zijn medestanders, die vooral moeten worden gezocht in krin gen van omwonenden, is dat projectontwikkelaars 'de boel binnen twee jaar met winst wil len verkopen'. „Aan een Japans of Zwitsers pensioenfonds. Die verhuren de panden vervolgens weer aan ondernemers die je er net niet in wil hebben. Zo geef je de regie volledig uit handen. Verbeek voelt veel voor de idee- en van Bertine Jongerius, die tussen 1986 en 1999 in Leiden heeft gewoond en heeft gewerkt bij monumentenzorg van deze gemeente en die van Delft en Maastricht. Zij was door de pro jectgroep uitgenodigd voor een spreekbeurt, maar door de enorme tijdsdruk waaronder NAP werkt, is die komen te ver vallen. Jongerius is goed op de hoogte van het Aalmarktgebied en van vergelijkbare projecten in Maas tricht en Deventer. In de laatst genoemde stad is als alternatief voor een projectontwikkelaar de naamloze vennootschap Berg- kwartier opgericht, die gemak kelijker fondsen kan aanboren, subsidies binnenhalen en aan delen uitgeven dan de gemeente alleen. In deze publiek-private samenwerking heeft de ge meente een dikke vinger in de pap. Verbeek zou in het Leidse geval pleiten voor een bureau, waarin de gemeente vertegenwoordigd zou kunnen zijn, dat alle pan den in het gebied met restaura tieverplichting verkoopt aan particulieren. Zo ontstaat een directe verbintenis met de on dernemers die in het stadshart hun winkels runnen. Verbeek durft niet te zeggen of binnen NAP een meerderheid voor zo'n aanpak bestaat. „Ook de verhoudingen in de gemeen teraad zijn nu koffiedik-kijken. In elk geval is er geen enkele band met MAB meer. MAB is betaald voor zijn bijdragen aan de planvorming en er staan ver der geen rekeningen open. De ambtenaren F. Delemarre en R. van Gulick laten namens de gemeente weten dat de keuze of een projectontwikkelaar het Aal marktplan ter hand mag nemen, nu niet aan de orde is. Ze erken nen dat de gemeente niet ge bonden is aan MAB. „Maar er is voor de gemeente evenmin een aanleiding om de samenwerking met MAB te verbreken. De buurtvereniging stapt toch niet de rechter om een einde te aken aan de overlast van een oigspand aan de Uiterste- dien icht. Het bestuur van de ver- 17 iging neemt daarmee afstand 11 uitspraken van bestuurslid Strootman in deze krant. Die ïermde met een procedure ïdat volgens hem de buurt en vertrouwen meer heeft in aanpak van woningstichting 18is Doel. Het bestuur zegt over probleem nog steeds in ge- Spw ek te zijn met de verschillen- betrokken instanties. Stroot- in overweegt wel op per- Dnlijke titel een procedure te- 1 Ons Doel te beginnen om schade vergoed te krijgen die geleden zegt te hebben. Mille voor lankerbestrijding den - De jaarlijkse collecte B1 de Nederlandse Kankerbe- ijding/ Koningin Wilhelmina nds (KWF) heeft dit jaar in den bijna 70.000 euro opge- icht. Dankzij de inzet van ve- mjwillige collectanten en de ten van de Leidse bevolking het KWF ook dit jaar weer uwen bjjdrage leveren aan weten- pr ei lappelijk kankeronderzoek aan voorlichting en begelei- .eids ig van kankerpatiënten en n naasten. Meer informatie :r de besteding van het opge- alde geld is te vinden op rvv.kankerbestrijding.nl en in KWF-jaarboekje 2002. jeenkomst over etstoornissen den - In samenwerking met Rijngeest Groep, afdeling toomissen, houdt Hara 1 oktober van 20.00 tot 00 uur voor meisjes en vrou- m met eetproblemen een tis voorlichtingsbijeenkomst ;r eetstoornissen, zoals ano- üa of boulimia. Eetstoornis- ^omn 1 kunnen ernstige lichamelij- psychische maar ook sociale lg- Zo iblemen tot gevolg hebben ,kd ds botontkalking, een slecht >it vanwege het vele braken een slechte concentratie. In band met het beperkte aan- plaatsen is aanmelding 8.30 odzakelijk: telefoon 5233209 ssen 9.00 en 12.00 uur). De rsus begint op dinsdag 5 no- v nber van 19.00 tot 21.30 uur, ivat tien bijeenkomsten en it 34 euro. Opgave en infor- tie bij Hanneke Kallenberg, 12667 (tussen 9 en 10 uur) of 12727. Hara is een onderdeel de GGD Zuid-Holland iféord en richt zich op sekse- icifieke en interculturele g. Hara is gevestigd aan de ïairestraat 4. leiden - Een 34-jarige junk uit Leiden heeft gisteren van de Haagse rechter 21 maanden cel straf gekregen, waarvan drie voorwaardelijk. Het vonnis is gelijk aan de eis van de officier van justitie, twee weken gele den. De man is veroordeeld we gens een bonte verzameling aan inbraken en omdat hij een be kende bij een confrontatie in de brandpoort bij zijn woning een kopstoot had gegeven. Tijdens de behandeling van de zaak gaf de verslaafde Leidenaar de reeks inbraken grif toe, maar beriep hij zich bij het geval van de mis handeling op noodweer. Dat laatste is door de rechter afge wezen. leiden - Het buitenschoolse op vangcentrum 't Kasteel Room burg is gistermiddag officieel ge opend. Stichting 't Kasteel heeft met de officiële opening als eer ste een bestaande ruimte voor kinderopvang ingericht. Locatie van de nieuwe kinderopvang ruimte is het clubgebouw van de Leidsche Hockey Club Roomburg. Verschillende ruim tes zijn daar ingericht om te spelen. Sinds 2 september zijn de poor ten van het Kasteel Roomburg open. In het weekeinde zijn de twee hoofdruimtes van de bui tenschoolse opvang (de Ridder zaal en de Schatkamer) kleedka mers voor de heren en dames. Op maandagochtend vindt er een metamorfose plaats en wor den de ruimten omgetoverd tot speelparadijzen. Op het buiten terrein staat een speelkasteel in clusief glijbaan. Zowel de kinde ren van de hockeyclub als die van het opvangcentrum kunnen volop genieten van de attracties. Voor meer informatie over 't Kasteel Roomburg www.tkas- teel.nl. leiden - Het gemeentearchief heeft de tentoonstelling 'Hon derd jaar Vereniging Oud-Lei den 1902-2002: onvoltooid ver leden tijd' geopend. De geschie denis van de vereniging wordt getoond aan de hand van archi valia, foto's, affiches, publicaties en knipselboeken over de op richting. De expositie duurt nog tot en met 26 november in het Ge meentearchief op de Boisotkade 2A Het archief is geopend van maandag tot en met vrijdag van 9.30 tot 17.00 uur en op zater dag van 9.00 tot 12.15 uur. Voor meer informatie: Benata Hengstmengel, tel. 071-5120191, of www.leidenarchief.nl. niet de rechter leiden - Beduusd staat hij onder aan het heuveltje met het Van der Werf-monument. IJscoman Luigi Belfi, beter bekend als Pi no, is onder valse voorwendse len naar het park gelokt, waar op dat moment het Minikoraal wordt gehouden. Bestuursleden van de 3 October Vereeniging duwen het ijscokarretje de heu vel op tot vlak onder het stand beeld van Leidens beroemdste burgemeester. Belfi is sprakeloos. Van onder zijn grijze lok kijkt hij naar de anderhalfduizend schoolkinde ren die meedoen aan het geza menlijke 3 oktober-gezang. Ten overstaan van kinderen, ouders en leerkrachten huldigt de ge meente Leiden de 65-jarige ijs- boer met een Gouden Speld. Er ic Filemon, bestuurslid van de 3 October Vereeniging en presen tator van het Minikoraal, neemt de honneurs waar, samen met Wethouder Alexander Geertse- ma. Onder aanmoediging van de kinderen die luidkeels zijn naam scanderen, duwt Belfi zijn karretje naar boven. Belfi krijgt de decoratie voor de bijna vijftig jaar dat hij ijsbolle- tjes schept op de brug over de Zoeterwoudsesingel op de hoek van de Jan van Houtkade en de Korevaarstraat. Een halve eeuw geleden nam Belfi kar en stand plaats over van zijn vader. Net van de middelbare school af reisde hij in 1954 zijn vader ach terna, die daar toen al twintig jaar was. Aan het tijdperk-Belfi komt nu een einde. Na 3 oktober schept hij nog een paar dagen zijn ijs- bolletjes, dan houdt hij ermee op. IJscoman Luigi Belfi was sprakeloos, toen hij gisteren van de gemeente de Gouden Speld kreeg. Foto: Henk Bouwman Green woord kan hij uitbrengen. Filemon neemt het dan maar over van de bescheiden ijsboer. „Hij staat niet graag zo in de be langstelling, maar wil iedereen bedanken voor dit onthaal en al die jaren klandizie." De kinde ren zetten het vervolgens weer op een gillen. Pino, Pino, ijsjes, ijsjes, kfinkt het uit honderden kelen. De ouderen zwaaien naar hem en roepen hem toe dat ze een dezer dagen nog wel even langskomen voor een laatste bolletje. Zichtbaar ontroerd rolt de Leidse Italiaan zijn karretje naar beneden. Hij weet zich geen raad met al die onver wachte aandacht. „Zo bedankt allemaal, zo mooi, zo lief, zo be dankt", herhaalt hij keer op keer terwijl hij het park uitloopt.Ar- rivederci Pino!" klinkt het achter hem. in deze krant. De bibliotheek, de Leidse Welzijnsorganisatie, het Leids Vrijetijdscentrum, de Stadsgehoorzaal, de corporaties, de bewonersorganisaties en het bedrijfsleven: komt die Day nog wel eens ergens? Een beetje oppositie had al tien aanvragen voor een interpella tiedebat ingediend. Maar we gaan nu eerst 3 oktober vieren. Afscheid Melanie Schultz mag dan zijn overgestapt naar de Haagse po litiek, ze is daarmee nog aller minst uit het Leidse straatbeeld verdwenen. Er gaat bijna geen dag voorbij of ergens in Leiden staat wel iemand afscheid te ne men van haar. Zaterdag mocht een hele rij Leidse en regionale toppers aantreden om de liberale politi ca weer eens te huldigen. Dat was ter gelegenheid van de ver hoging van de Valkbrug. Dank zij het opkrikken van die brug, zo meldden de organisatoren van dit zoveelste afscheidsfees tje van Mel S., was Leiden een nieuwe vaarroute rijker. Het toe ristische scheepsverkeer kon nu weer vanuit de binnenstad naar de Kagerplassen varen. Flauwekul natuurlijk, die vaar route bestond allang. Alleen konden daar tot nog toe slechts kano's, onbemande vlotten, niet al te volumineus drijfvuil en mi ni-onderzeeërs gebruik van ma ken. Dankzij het ophogen van de brug kunnen nu ook beman de vlotten, roeiboten en all-risk- verzekerde sloepenbezitters er op spelevaren. En rondvaartbo ten, die dan wel moeten zijn voorzien van waarschuwingen in tien talen - waaronder Japans, Chinees en Arabisch - dat de in zittenden zich direct na het pas seren van Molen de Valk plat op de bodem moeten werpen met de handen boven het hoofd ge vouwen. Beetje overdreven om dat alle maal te vieren alsof de singels weer zijn vrijgegeven voor de binnenscheepsvaart, maar goed, daar is het ook een afscheids feestje voor. Maar niet alleen Melanie zelf, ook van haar werk wordt inmid dels uitbundig afscheid geno men. Tijdens haar officiële af scheidsreceptie, een paar weken geleden, zei Melanie nog dat ze met heel veel trots terugkeek op het vervaardigen van haar par- keemota. Die woorden zijn nog niet verstorven of Alexander Pechtold - haar opvolger als parkeerwethouder - is al druk bezig het ding publiekelijk de vuilnisbak in te stampen. De conclusie van de oppositie dat Melanies parkeerbeleid niet meer heilig is, beantwoordde hij met een misschien niet zo di plomatiek klinkend, maar in elk geval wel helder 'ja'. En verder beloofde hij het hele parkeerre- gime duidelijker, logischer, en efficiënter te maken. Daar kan de huidige staatssecretaris voor Verkeer en Waterstaat het mooi mee doen. En dan te bedenken dat de lan delijke WD haar een veelbelo vend talent vindt. Zo beroerd is die Leidse politiek, al dat gezever in die bestuurs krachtmonitor ten spijt, dus ook weer niet. Tekst: Wim Koevoet en Wim Wegman Tekening: Maarten WoRerink door Roelf Reinders leiden/regio - De ambulancere- gio met Leiden, de Duin- en Bollen- en de Rijn- en Veen- streek krijgt er vier ziekenauto's bij om de problemen in het am bulancevervoer aan te pakken. Dat heeft de Centrale Post Am bulancevervoer (CPA) Hollands Midden gistermiddag bekend gemaakt. Met vier ambulances is het spoedvervoer gegarandeerd en hoeven patiënten in de zieken huizen niet meer onnodig lang te wachten totdat ze naar een ander ziekenhuis worden ge bracht, zoals deze krant gisteren nog meldde. De provincie gaat zo snel mogelijk een nieuw pro vinciaal verspreidingsplan vast stellen, heeft gedeputeerde L. Van Ruijven beloofd. Directeur R. Hendriks van zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid heeft toege zegd het geld ervoor beschik baar te stellen. De CPA verwacht dat de ambu lances er over een paar maan den kunnen zijn. „Als de toe stemming en het geld er zijn, kunnen de ambulancediensten binnen een week die extra au- tos's op straat krijgen", zegt me disch adviseur J. de Nooij van de CPA. „Maar dan moeten de pro vincie en Zorg en Zekerheid hun beloftes wel eerst nakomen. Ik heb goede hoop, maar eerst zien, dan geloven. De vier extra ziekenauto's moe ten 's nachts gaan rijden. Nu zijn er 's nachts tien ambulan ces op straat. Die zijn bijna uit sluitend nodig voor spoedeisen de ritten na bijvoorbeeld onge lukken. De ziekenhuizen in de Leidse regio willen 's nachts pa tiënten naar andere ziekenhui zen vervoeren, maar krijgen door het ambulancetekort geen auto. De patiënten houden bed den bezet en verlengen zo de wachttijd voor andere patiën ten. De vier extra ambulances zijn bestemd voor deze ritten. Met de toezeggingen van de provincie en Zorg en Zekerheid is een deel van de eisen van de CPA ingewilligd. „We vragen al anderhalf jaar om meer ambu lances", zegt De Nooij. „En ein delijk krijgen we onze zin. Het is alleen wel jammer dat er intus sen een hoop narigheid is ont staan. Het is echt niet leuk om elke keer weer nee te moeten verkopen als een ziekenhuis om een wagen vraagt. Een arts-as sistent is bijna de helft van de tijd bezig met bellen om een bed in een ander ziekenhuis te regelen en dan is er geen ambu lance voor vervoer." Geld voor een andere eis van de CPA - verplaatsing van de am bulancepost in Ter Aar naar Lei- muiden om de te lange aanrijd tijden naar Nieuwkoop aan te pakken - is er nog niet. „Die verplaatsing is echt noodzakelijk om een aanvaardbaar niveau van ambulancezorg in deze re gio te krijgen", zegt De Nooij. „De toezeggingen die we nu hebben, zijn slechts een stap voorwaarts, maar wel een be langrijke, om het tekort aan am bulancevervoer op te lossen." leiden - Het Nederlands Archi tecteninstituut (NAI) houdt op zaterdag 5 oktober de woon- markt 'Heilige huisjes 02'. Het tweedaagse evenement wordt gehouden voor iedereen die ge ïnteresseerd is in bouwen in ei gen beheer. Bezoekers kunnen zich oriënteren op tweeduizend bouwkavels, zestig architecten bureaus, aanbieders van catalo guswoningen en adviserende instanties. Op de woonmarkt zijn verschillende steden met stands vertegenwoordigd. Lei den staat op de markt met 100 bouwkavels voor particulieren. Het NAI biedt een alternatief platform. De markt is beide da gen geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Toegang is gratis. Voor meer informatie: NAI. Tel. 010- 4401323 (advertentie) Op vrijdag 25, zaterdag 26 en zondag 27 oktober 2002 in de Groenoordhallen Leiden een bedrijven presentatie c.q. banenbeurs. De schakel tussen werken en leren, bestemd voor iedere werkzoekende, schoolverlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwer. De bezoeker krijgt een overzicht van het enorme banen aanbod uit de regio! Gratis entree! www.ruimbaanin.nl Groenoordhallen, Willem de Zwijgerlaan 2. Leiden tel. 040 - 2808409, fax 040 - 2808407

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15