LEIDENS ONTZET et net-niet-gevoel op Gronings Ontzet Laat de kinderen beseffen wat ze vieren Louis Boisot Oproep Recept 2 R1 Groningen constant Toen niemand nog maalde om veiligheid op straat zaterdag 28 SEPTEMBER 2002 ir uw beste (digitale) foto's van 2 en 3 ok- jr van dit jaar op naar het Leidsch Dagblad, inooiste inzendingen zullen op 4 oktober Jeze krant worden opgenomen. E-mail: re- ie.ld@damiate.hdc.nl. Sidingen dienen vóór 4 oktober 9.00 uur len te zijn. Gistermiddag was het weer zover. Het Minikoraal, inmiddels een niet meer weg te denken onderdeel uit het programma rond 3 oktober. Uit gedost als burgemeester Pieter Adri- aensz van der Werff sprak en zong Lorentzschooldirecteur Eric Filemon 'zijn' koor toe. Voor een tiende keer. Omdat het drie oktober wordt Staan wij hier in het park Wij komen om te zingen Das zonder schep en hark. En zo is het maar net. Niet minder dan 1600 leerlingen van 25 Leidse basisscholen zingen mee. Muzikaal begeleid door K en G dat voor de ge legenheid in geuzenpakjes is gesto ken. Het hele Van der Werfpark is vol. Want de kinderen zijn niet al leen. Hun publiek bestaat uit leer krachten, ouders, belangstellenden en het bestuur van de 3 October Ver- eeniging. De ldnderen zingen de longen uit hun lijf. Over Leiden, Piet Hein, Rembrandt en de geuzen natuurlijk. Kortom, over de Leidse helden van weleer. Oud-Hollandse liedjes, aan gevuld - of afgewisseld - met nieuwe liedjes die eveneens de rijke historie van Leiden bezingen. Als intermezzo vertelt Van der Werff - eveneens op muziek - de geschiedenis van het be leg en ontzet van de Sleutelstad. Want daar gaat het uiteindelijk om. Het Minikoraal in het Van der Werfpark. Foto: Henk Bouwman Laat de kinderen beseffen welk feest ze vieren. Geuzen bereikten de stad met hun bo ten Ze werden met veel enthousiasme onthaald Boisot bracht het voedsel Dat Leiden aanbad Het volk had in tijden geen brood meert Halverwege het repertoire roept Van der Werff zijn 'opvolger', burgemees ter Lemstra naar voren. Getooid met ambtsketen stapt Lemstra op zijn il lustere voorganger af. Alsof hij nooit iets anders heeft gedaan, spreekt hij de kinderen toe. „Wat vinden jullie van het pak van deze burgemeester? vraagt hij de menigte, terwijl hij met een royaal armgebaar naar Van der Werff wijst. „Vinden jullie ook niet dat de burgemeester eigenlijk al tijd in zo'n pak moet lopen?'' Het antwoord laat zich raden. Uit de vele kinderkeeltjes klinkt een volmondig 'jaaah!'. „Dat dacht ik al. Dan ga ik volgende week aan de gemeenteraad vragen of ze een flink budget willen vrijmaken voor mijn kleding." Dit keer zijn het vooral de volwassenen die lachen. Lemstra maakt niet alleen grappen, maar ook complimenten. „Ik heb nog nooit ergens zoveel kinderen bij een gezien om te zingen. Ik vind het geweldig wat jullie hier doen. En heel belangrijk. Want jullie moeten de Leidse historie later ook weer over dragen." Na dit korte intermezzo neemt File mon de microfoon snel weer over. Het Minikoraal is uiteindelijk niet be doeld voor eindeloze speeches, maar voor liedjes. Na dik een uur zingen, sluit het Minikoraal af met het Leidse volkslied, gevolgd door het Wilhel mus. Uiteraard worden beide liederen, in tegenstelling tot de rest van de ge zangen, staand ten gehore gebracht. Nadat de laatste klanken van het volkslied wegebben over het water van het Steenschuur, vertrekt ieder een weer naar huis of naar school. Een enkeling koopt nog snel de cd 'Levend Beeld'. Vanwege het tienjarig bestaan van het Minikoraal zijn alle liedjes van het Minikoraal namelijk op cd uitgebracht. Dan is het over. De toon is gezet, de kop is eraf. Laat het feest maar beginnen. Timoteus Waarsenburg ingen/leiden - Wat 3 okto- tor Leiden is, is 28 augustus iGroningen. Óf toch niet? Bij laars begint het eind sep- fer al te kriebelen. Maar leeft ronings Ontzet ook zo in de inistad? Weten de stadjers - en de inwoners van de kroningen zichzelf - eigen- tl waarom het feest is? Een Ie Groningen op Bommen b Groningen begint het Imet klaroengeschal, vanaf lartinitoren. Maar wel om puur, twee uur later dan in 1 Anders dan in Leiden is fctzet niet een dag die je kn kater begint. De meeste rs zijn al niet eens meer ie winkels zijn open, op cholen is er gewoon les. |de drakenbootrace in de :ht is een zekerheidje. Pal Ide pisbak bij de Visser- brug - de lucht is nauwelijks te harden - speurt een oudere vrouw de gracht af. Mevrouw Hoeksema, 75 jaar. Tuurlijk weet zij hoe het zit. „Man, 28 augustus, dat is een begrip. Vroeger tenminste. Wij gingen altijd met het hele gezin naar de paardenkeuringen en het hippisch festijn. En daarna de kermis op. 's Avonds was het vuurwerk. Dat was toen nog in de binnenstad. Maar na Ensche de mag dat niet meer, hè. Dat moet nu in het Stadspark, die uithoek. Die sfeer van toen is er niet meer." Het is allemaal min der geworden met Gronings Ontzet, vindt Hoeksema. „Scho lieren weten niet meer wat het betekent. En dat is jammer, vindt zij. „Het belang van het vieren van 28 augustus wordt niet meer onderstreept." Haar conclusie: „Het leeft niet meer." Of zij, het meisje van dertien dat (advertentie) op de Grote Markt-kermis uit het spookhuis stapt, weet wat voor dag het is? „Ja, woensdag. Of bedoel je dat niet? Oh, uuuhh... bevrijdingsdag dan. Is dat goed?" Min of meer wel ei genlijk. Maar van belegeraar Bommen Berend of Ontzet-held Carl Rabenhaupt - zeg maar de Groningse Van der Werf - heeft ze nog nóóit gehoord. „Mag ik nou verder?" Ze loopt de Poele straat in, waar het op feestdagen éltijd druk is. Het in Groningen wereldberoemde bandje FM, dat zowaar de top 100 heeft ge haald, staat zich in het zweet te spelen. „Bommen Berend, is dat niet de gitarist van Normaal?" Op de Ossenmarkt is geen paard meer te zien, de peerdenkeuring is al lang geweest. Op een podi umpje dansen twee meisjes op doedelzakmuziek zonder van hun plaats te komen. „Kló-ten- mu-ziek", roept Alex, achttien jaar. Hij draagt een groen-wit FC Groningen-shirt. „Hoe die gast heet? Bommen Berend? Shit, dat had ik moeten weten. Die is heel lang geleden Groningen bin nengevallen om ons te bevrij den, toch? Ik kom wel eens in die koffietent tegenover de V D, die heet ook zo." Voor Alex is 28 augustus geen dag om zich op te verheugen.Alleen voor ouwe lullen, joh. Maar de ker mis is wel oké trouwens. Konin ginnedag is veel leuker." Het peerdespul, het traditionele concours hippique, is dit jaar niet in het Stadspark maar op het Sportpark Essenberg. Dat is voorbij het bordje 'einde be bouwde kom' en een flink eind fietsen over de Hereweg richting Haren. Bij het oude Rooms Ka tholieke Ziekenhuis, ooit het grootste kraakpand van Neder land, loopt hoogleraar geschie denis Pim Kooij. Hij kent wél het Gronings Onzet-gevoel. Eigen lijk zou hij in Wageningen moe ten zijn, maar op Gronings Ont zet wü hij in de stad zijn.Ach, wie heeft nog het 28 augustus- gevoel? In de negentiende eeuw was het nog een feest om de speciale Groningse identiteit te benadrukken. Maar de samenle ving is natuurlijk veel gediffe rentieerder geworden om daar nog van te kunnen spreken. Je zou allochtonen en studenten kunnen uitleggen wat er in 1672 is gebeurd, maar of het helpt..." De tuigpaardenkeuring op de Ossenmarkt tijdens Bommen Berend, Gronings Ontzet op 28 augustus. Foto: Corné Sparidaens De bombastische klanken van het thema van Star Wars rollen over het Lopende Diep: het tra ditionele 28 augustus-concert van het Noord Nederlands Or kest op de Ossenmarkt begint. Het is donker en Geert (32) gaat dicht tegen z'n vriendin aan staan. Al meer dan tien jaar een stadjer, maar iets speciaals met Gronings Ontzet heeft hij niet. Of toch wel. 28 Augustus geeft hem het 'net-niet-gevoel'. Vorig jaar kreeg hij één dag né het Ontzet verkering met Judith. En morgen krijgen ze de sleutel van hun huis in de Bijvoetstraat. „Gronings Ontzet zal nooit meer het zelfde zijn." Dat net-niet-ge voel heeft ook bestuurslid Rijk- sen van de Leidse 3 October Vereeniging als hij de bus in stapt op weg naar het vuurwerk, dens Ontzet. „Wat ik van Gronings Ontzet vind? Een stuk minder dan Lei- Roe If Reinders In het Rampjaar 1672 - als Holland met bijna iedereen in oorlog is - rukt de bisschop van Munster, Bernard van Galen, op naar Gronin gen. De stad met zo'n twintigduizend inwoners wordt vanaf 27 juli aan één stuk door gebombardeerd met brandbommen en zware kogels. De kogelgaten zitten nog in een café aan het Zuiderdiep. Bommen Berend, dopen de Groningers hun belager. Ook buiten de stadsmuren worden felle gevechten gevoerd. Groningen verloren, Holland verloren; daar komt het op neer. Maar het lukt Berend niet de stad in te nemen. Op 27 augustus blaast hij de aftocht. Gronin gen is Ontzet. De grote held is Carl Rabenhaupt, die speciaal voor het te verwachten beleg als militair leider uit het Duitse land is ge haald. Op de feestdag wordt op de penningen geslagen: „Groningen constant, behoud van 't lant." Drie oktober Is meer dan een feest. Het is de dag dat leide- naars, door honger en de zwar te dood uitgedund, het Spaanse beleg van hun stad doorbraken. Met hulp van de watergeuzen en de prins van Oranje. Deze se rie licht de hoofdrolspelers uit Als een edelman tussen de pi raten moest Louis Boisot zijn watergeuzen een beetje in toom houden. Dat zal niet makkelijk zijn geweest. Hoewel het woord 'geuzen' beelden oproept van romantische va gebonden. ging het in feite om een verzameling uitschot. Als je nergens meer terechtkon en zelfs voor het minste baantje in de haven was mislukt, dan kon je nog watergeus worden. Willem van Oranje kon alle hulp gebruiken in zijn strijd te gen Spanje, daarom mochten de watergeuzen de oranje-wit blauwe vlag voeren. Zonder de ijzeren leiding van Boisot had den de geuzen waarschijnlijk een heel wat slechtere reputa tie gehad. Boisot moest de Spanjaarden met eenvoudige middelen over de kling jagen. Tweedehands kanonnen zaten vastge schroefd op de wrakkige plat bodems, die soms meer scha de opliepen van de terugslag van het eigen dan van het vij andelijke schiettuig. Wel be schikten de geuzen over een varende tank, met wielen die over de drassige bodem rol den. De Ark van Delft, zoals het voertuig werd genoemd, werd door vijftig man in het onderruim aangedreven, die van hieruit onbelemmerd op de vijand konden vuren. Het liep slecht af met de geu- zenleider. Na het ontzet van Leiden moest hij hetzelfde proberen met Zierikzee. Tij dens een poging die stad te ontzetten, liep zijn boot aan de grond. Het werd eb en de vij and kwam dichterbij. Met drie honderd manschappen sprong Boisot in het water en probeer de zwemmend te ontkomen. Hij probeerde zich drijvend te houden met een stuk wrak hout, maar stierf aan uitput ting in de nacht. Het valt nog wel mee met het verval van normen en waarden onder jongeren. Goed, een tele foon gaat misschien wel eens te hard af in trein of bus. Maar vijf tig jaar geleden was het nog veel erger met de jeugd gesteld dan nu. Als vandaag een straat zou worden afzet zodat jongeren onder toeziend oog van de poli tie elkaar zwaar vuurwerk naar het hoofd kunnen gooien, dan zou het land te klein zijn. Toch was dat precies wat er gebeurde op 3 oktober 1951. Het was in die dagen blijkbaar traditie dat eerstejaarsstudenten op de dag van Leidens Ontzet slag leverden met hun eveneens net ontgroende collega's uit Delft. Zachtzinnig ging dat niet. Het Leidsch Dagblad bericht dat het 'aan alle kanten plofte, brul de en sidderde'. „Bruine vuur- strepen sneden door de lucht, rotjes werpers smeten series donderslagen tussen de krioe lende massa." Kreten klinken op en kleren worden aan stukken gescheurd. Een 'volrijpe peer' barst als die iemand in het ge zicht raakt. Niet zonder leedver maak beschrijft de verslaggever hoe een Delfee student een uit val leidt, maar wordt gestopt als 'een stuk vuurwerk hem sputte rend op de schouders tikt'. „De echo van de ontploffing dreun de nog na in zijn oren toen hij wat verdwaasd zijn ogen in een gitzwart gezicht uitwreef. De politie vond het allemaal best in die tijd waarin nog geen postbus 51, zero tolerance of lik- op-stukbeleid bestond. Sterker nog, ze zetten een straat af zodat de studenten daar rustig hun gang konden gaan. Dat is pas gedogen. Toeschouwers ston den 'in dichte drommen' aan weersziidej» van de arena als de eerste de beste ramptoeristen toe te kijken. Zelfs de burge meester en de commissaris ver maakten zich prima. Toch is dit straatgevecht, dat vandaag de dag het gevoel van onveiligheid op straat een enor me duw zou geven, volgens de krant niet meer dan 'een uit bundige stoeipartij'. Dat moet ook blijken uit het draaiorgel, dat volgens de verslaggever aan de lopende band marsmuziek uitstrooit over de vechtende, bij tende en duwende kluwen. Silvan Schoonhoven (advertenties) Turk x van Rossum kantoormeubilair bureaustoelen ergonomisch advies projectstoffering werkplek aanpassing werkples proefstoelen Vilt u duurnrntu» al ,n,l.l.|»rad «Inn. T (0252) 46 32 90 00K SCHUIFPUIEN - DAKKAPELLEN - SHOWROOM ZWAAGDIJK ZONDAG OPEN ZWAAGDIJK -Zwaagdijk 304, bij Hoorn. tel. 0229-261295 AMSTERDAM - Sarphattstraat 730, (020) 6261720 ALMERE winkekantnjm Do«mert, 036-5322204 Ook In UTRECHT en WOLVEGA NOSTALGIE KOZUNEN KLASSIEKE RAMEN an GEVELBEKLEDING ins de overlevering vond de Leidse weesjongen Cornelis Jop- op 3 oktober in een verlaten Spaans kampement een ketel lutspot. Of het verhaal helemaal klopt is de vraag. In elk geval deze jongen een heel andere hutspot gevonden dan wij van- de dag eten. Al was het maar omdat de aardappel ten tijde van ntzet van Leiden nog geen gemeengoed was in deze contreien, hoe het ook zij, op 3 oktober eet heel Leiden hutspot. Gilles de Geus door Hanco Kolk aag het recept voor hutspot orgcentrum Lorentzhof L Hoe van het eZorg- um Lo- hof ge- tvoor de >ot aard ien, bo- aut, pe- rinter- wortelen kadelap- de aard ien in het water zijn, voegt de fijn- eden, winterpeen, wortelen en uien toe. „Peper erbij, o ja, vergeet de boter niet en dan is het klaar." Als vlees ge bruikt hij suka- delapjes, waar van de jus zeer bruikbaar is voor bij de huts pot. De bewoners van het zorg centrum krijgen 3 oktobersoep, een groentesoep h la Hoebink vooraf. Als na gerecht staan witte druiven genoteerd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13