LEIDENS ONTZET 'De feesten zitten hoog in alle hoofden' Valdez Watermanagement verjoeg de Spanjaarden Oproep Recept 1 Burgemeester Wolter Lemstra viert 3 oktober eenmalig mee Uitgekeken gjj op uw &C collega's? Het beleg en ontzet van Leiden door de ogen van tijdgenoten www.autoheemskerk.com Al bijna een jpar wordt de dappere etad Leióen belegerd door de Spanjaar den. Gilles en zijn vrienden staan de burgers bii VBUDAG 27 SEPTEMBER 2002 J uw beste (digitale) foto's van 2 en 3 !so er van dit jaar op naar het Leidsch .24 ad. De mooiste inzendingen zullen ggtfctober in deze krant worden opge sp. E-mait B.ld@damiate.hdc.nl. j2(Jingen dienen vóór 4 oktober 9.00 o!o5 nnen te zijn. 3,00 15,94 '43.00 73,50 >77,79 6.61 15,50 67,23 42,80 5,38 188,50 76,95 38,23 1,46 120,90 525,50 14,30 59,80 O,1" 529,1 16,17 67,1 568,00 12,4( 12,50 224,9! 339,r 102,00 Volgende week is het weer zover. De dag waar heel Leiden naar uitkijkt: 3 oktober, de herdenking van Leidens Ontzet Een dag die al sinds 1574 in Leiden wordt gevierd. Na ruim vier honderd jaar staat deze dag nog altijd in het geheugen van elke rechtgeaar de Leidenaar gegrift Wat gebeurde er toen, dat we daar nu nog jaarlijks bij stilstaan? 1573. De Tachtigjarige Oorlog is in volle gang en de Spanjaarden doen ijverig hun best om heel Nederland stad voor stad onder de duim te krij gen. Eind oktober van dat jaar slaan de Spaanse legers onder aanvoering van veldheer Valdez hun tenten op rond de stad Leiden. Maar Leiden zag de bui al hangen - Alkmaar en Haar lem waren al eerder aan de beurt ge weest - en ging goed voorbereid het beleg in. Aan voedsel en munitie geen gebrek. In april 1574 - Leiden wordt dan al ruim vijf maanden belegerd - hoort Valdez dat Lodewijk van Nassau, de broer van Willem van Oranje, met een leger vanuit Duitsland naar Leiden wil optrekken om de stad te bevrijden. Valdez besluit niet af te wachten. Hij heft het beleg op, trekt Lodewijk tege moet en verslaat diens bevrijdingsle ger op 14 april 1574 op de Mokerhei. Ondertussen viert Leiden feest, in de veronderstelling de Spanjaarden met succes te hebben verjaagd. Maar Val dez keert na de slag op de Mokerhei onverwijld temg naar Leiden om het karwei af te maken. En Leiden heeft in alle euforie verzuimd om de voedsel- Burgemeester Van der Werff biedt de hongerige bevolking zijn degen aan om zijn arm af te hakken. Schilderij van M.I. van Bree (1722-1839), te zien in De Lakenhal. en munitievoorraden aan te vullen. Als Valdez eind mei opnieuw met 6000 manschappen voor de poorten verschijnt, is Leiden letterlijk in last De Leidenaars hebben het zwaar te verduren. Maar desondanks blijft het moreel hoog. De Leidenaars doen af en toe zelfs aanvallen op de Spaanse schansen. Maar ondanks deze held haftige acties blijft de stad hermetisch afgesloten van de buitenwereld en wordt voedsel met de dag schaarser. Honden, katten en zelfs ongedierte, het verdwijnt allemaal in de hongeri ge magen van de inwoners. Het ver haal wü zelfs dat burgemeester Van der Werff de bevolking ter lediging van hun honger zijn degen aanbiedt met het aanbod om zijn arm af te hakken en op te eten. Als dan ook nog eens de pest uitbreekt, is de ramp compleet. Leiden probeert hulp te krijgen. Uit eindelijk weet de stad dankzij de post- lemei Wit, oq ring v een paar maanden is lend burgemeester, ter Lemstra zegt al veel van de Leidse volks- 10e deze zich verhoudt van de Leidse fees- hier altijd wel iets fees- [5 instens een keer per •32 jn opvolger moet dan !oo wurgondisch hebben." 00 1° cheid die Lemstra sig- tchrijft hij voor een groot deel toe aan de bevol kingssamenstelling. „Het we melt van de studenten. Zoveel jonge mensen, dat brengt vro lijkheid met zich mee. Er wordt al snel iets aangegrepen om een feest te vieren. Maar dat is één kant Leiden is ook een kanker- stad. Men kankert altijd overal over, ja, ook de krant waarin dit staat afgedrukt Door dat con trast met die vrolijkheid zindert het in deze stad. En dat bevalt me." Lemstra merkt het in de contac ten met de burgers. Ze hebben altijd wat te klagen, maar 3 ok tober is het eerste onderwerp dat Leidenaars aankaarten als ze met hem in gesprek raken, on geacht hun rang of stand. „De gewone man in de stad, de di recteur, de taxichauffeur: de feesten zitten heel hoog in hun hoofden. Slechts een enkeling Morgen vindt u de baan die bij u past in 4137 Ie overlevering vond de Leidse weesjongen Cornelis Jop- 3®-jg 3 oktober in een verlaten Spaans kampement een ketel 36! 11 P°L Of het verhaal helemaal klopt is de vraag. Maar als het 33.88nd deze jongen in elk geval een heel andere hutspot dan wij 7! 95 de dag eten. Al was het maar omdat de aardappel ten tijde 50! 15 ntzet van Leiden nog geen gemeengoed was in deze con- 30.59 aar hoe het ook zij, op 3 oktober eet én maakt heel Leiden 70,95 37,9111 62,301 13,141 38.55 45.9C 2,501 recept voor hutspot ir Risa aan het Leven- 24, 23,601 9.80 35,75[ 17,10 ge- 13,6012 8,5ll 14,03p' 114,9 oi kilo 28,76b 5.25| 29,99" 22,301 39,20| 17,651" 46,25r 1054,0" a de aardappelen oegen de rest er later it klapstuk wel een tijd je nodig heeft voordat het gaar is, beginnen we daarmee. Het vlees wordt gekookt in ruim wa ter met zes bouillonblokjes, pe per en zout. Als het vlees gaar, halen we dat er uit en koken we de penen in hetzelfde vocht. Omdat de uien minder lang hoeven te koken gaan die er als laatste bij. Als alles gaar is, gieten we de boel af en worden de peen en ui, het fijn gesneden vlees en de aardappelen door elkaar ge stampt. Een paar klontjes boter erbij om de hutspot smeuïg te maken, een beetje jus en een gehaktbal letje of rookworst erbij en smul len maar." geeft hoofdschuddend te ken nen dat hij die dag Leiden ver laat" Hoewel deze editie van de Leid se feesten pas zijn eerste is - en in de hoedanigheid van burge meester van Leiden meteen zijn laatste - is hij zich volledig be wust van de betekenis ervan voor de stad. Ondanks dat hij nog moet debuteren, heeft hij er een uitgesproken mening oven „Er zal nooit iets aan verande ren. De reveille, de herdenkings dienst in de Pieterskerk, de Gro te Optocht, de koraalzang, de Taptoe, de kermis en het vuur werk, ze moeten allemaal blij ven. En het feest moet in het centrum worden gevierd en ner gens anders. Het Leidse cen trum, die compacte binnenstad, met alle straten, stegen en kroe gen leent zich daarvoor. Fees ten", zegt Lemstra, „zijn een uit laatklep en ze brengen schwung in de stad. Een stad kan niet zonder." De inwijding begon dan ook di rect nadat hij aantrad in Leiden, enkele maanden geleden. Zo is hij in de tussentijd bijgepraat door onder anderen Piet van Sterkenburg, voorzitter van de 3 October Vereeniging. En van ka binetschef Van Woerden kreeg hij vijf volgeschreven A4'tjes aïs antwoord op de vraag: „Wat ge beurt er die dag, Hein?" Voor zijn studie van de Leidse historie had hij veel aan oud-wethouder Jan Laurier (Groenlinks). Die gaf hem dikke boeken over Lei dens Ontzet en de textielindu strie. „Je kent Jan. Ik weet nu precies hoe de Leidse arbeiders zich vroeger in het zweet moes ten werken." Maar het meest had Lemstra nog aan de adviezen van oud- burgemeester Cees Goekoop, een gerenommeerde voorgan ger van de Leidse feesten. „Niet alles wat je krijgt naar binnen werken, Wolter. Anders blijf je niet overeind." Lemstra heeft het in zijn oren geknoopt. Voor noodgevallen, weet hij nu ook, is er een emmer aanwezig in de open koets, die voorop gaat in de Grote Optocht en Taptoe. Maar Lemstra verwacht niet dat hij er gebruik van zal maken. Ui teraard hebben Lemstra en zijn vrouw zich ook als lid laten in schrijven van de 3 October Ver eeniging. Lid blijven ze, ook als Lemstra's klus in Leiden erop zit. Waar Lemstra geen advies over nodig had, is corenwijn. De bur gemeester gaat er dezer dagen prat op dat hij deze versnape ring als secretaris-generaal op twee ministeries heeft geïntro duceerd. Toen hij vertrok, liet hij de corenwijn achter. Later is hem de laatste fles thuisge stuurd met een briefje met een weemoedige tekst Nu was niet alleen Lemstra, maar ook de co renwijn weg. Van corenwijn, weet Lemstra, krijg je tenminste geen houten kop. De waarnemend burgemeester mag dan 3 oktober een van de vele feestgangers zijn, hij is op die dag, als enige, hoofd van de politie. Bang dat hij in actie moet komen als bewaker van de openbare orde is hij niet. „Met massale feesten lost meestal veel zichzelf op. De burgerij werkt zelf dempend op rotzooi- schoppers, hoewel ik er niet voor zal terugdeinzen om op te treden tegen lieden die het feest verstieren. Maar door de jaren heen is het allemaal redelijk Wolter Lemstra is helemaal klaar voor zijn eerste - en in de hoedanig heid van burge meester van Leiden meteen laatste- viering van Leidens Ontzet. Foto: Hielco Kuipers meegevallen. Men leeft er ook zo sterk naartoe, spaart er zelfs voor, heb ik begrepen." Wel weet Lemstra nu al dat na het feestgedruis zijn bureau 'vol zal liggen met klachten over ge luidsoverlast'. Ook dat is een traditie. Hij zal de brieven niet met één armveeg in de prullen mand laten belanden maar bij het lezen zal hij goed voor ogen houden 'dat bij een feest altijd geluid is' en 'dat het maar één keer per jaar 3 oktober is.' Wim Koevoet duiven van muzikant en duivenmel ker Willem Comelisz Speelman de lei der van het Hollands verzet in Delft te bereiken: Prins Willem van Oranje. Hij is vastbesloten om het zwaar bele gerde Leiden te hulp te komen. Maar hoe? Na alle mogelijkheden op een rijtje te hebben gezet, komt Willem van Oranje tot de conclusie dat er maar één oplossing is: watermanage ment. Begin augustus laat hij de dij ken in de omgeving van Rotterdam doorsteken. Maar het duurt twee maanden voordat het water tussen Rotterdam en Leiden zo hoog staat dat de Spanjaarden hun beleg opge ven en de geuzen met hun boten over de ondergelopen polders kunnen. Op 3 oktober 1574 willen de wanho pige Leidenaars nogmaals een aanval doen op de Spanjaarden. Dit keer hebben ze de schans Lammen op het oog. Als verkenner sturen ze Comelis Joppensz vooruit Tot zijn grote ver rassing treft hij de schans onbemand aan. De Spanjaarden zijn 'm ge smeerd. Volgens de overlevering vindt deze Leidse weesjongen in een van de overhaast verlaten kampementen een vuurtje met daarboven een pruttelen de ketel met hutspot.. Diezelfde dag varen de geuzen over de Vliet Leiden binnen. Ze hebben kaas, haring en witbrood bij zich. Leiden is ontzet, maar tegen een hoge prijs. Door hon ger en pest is een derde deel van de Leidse bevolking, zo'n zesduizend mensen, gestorven. Timoteus Waarsenburg Drie oktober is meer dan een feest Het is de dag dat Leide naars, door honger en de zwar te dood uitgedund, het Spaanse beleg van hun stad doorbraken. Met hulp van de watergeuzen en de prins van Oranje. Deze se rie Echt de hoofdrolspelers uit Weekhartig waren ze niet de Spanjaarden. Waarom bracht bevelhebber Don Francisco de Valdez dan niet de genadeslag toe aan het uitgehongerde Lei den? Het antwoord: hij was verliefd. Dat wil aft hans een hardnekki ge mythe over de Spaanse le gerleider. Magdalena Moons, de dame in kwestie, kwam uit Den Haag. Zij en Valdez had den een stormachtige affaire, maar trouwen zat er nog niet in. Daarmee wilde Valdez wachten tot na de val van Lei den. Een stormloop moest die forceren, want de Leidenaars bleven maar stand houden ter wijl het voedsel allang op was en de Zwarte Dood door de straten doolde. Magdalena stak een stokje voor de bliksemactie. Het ver haal wü dat ze vrienden in Lei den had wonen, en daarom aankondigde dat Valdez het huwelijk op zip buik kon schrijven als hij de troepen zou laten uitrukken. Helaas is van bovenstaande le gende geen woord waar. De Haagse Magdalena heeft wd bestaan, maar ze trouwde in werkelijkheid met ene Jan Cues. Er bestaat ook nog een versie van het verhaal waarbij Magdalena niet alleen bet liefje van Valdez is, maar tevens nicht én huisgenote van bur gemeester Van der Werff. Ze ontmoet Valdez zelfs bij Van der Werff thuis, als de legerlei der vermomd als bode de bur gemeesterswoning binnen dringt. Over de figuur van Valdez is verder weinig bekend. Toneel stukken schilderen hem soms af als vals en leugenachtig, dan weer als moedig en oprecht Het beleg en ontzet van Leiden. Over deze passage zijn al kasten vol met boeken geschreven. Het is dan ook niet makkelijk nog een nieuwe invalshoek te vin den voor dit oude verhaaL Toch lukt het zo nu en dan iemand. Johan Koppenol, bijvoorbeeld. Deze hoogleraar Oudere Neder landse Letterkunde aan de Vrije Universiteit schreef het boek Het Leids ontzet 3 oktober 1574 door de ogen van tijdgenoten. De Nederlandse opstand tegen de Spanjaarden ging tussen pro testanten en katholieken. Broe der Wouter Jacobsz, een katho liek, ziet de verrichtingen van de geuzen dan ook met lede ogen aan Als hoofd van een katholie ke orde in Gouda moest hij in 1572, toen Gouda de zijde van de protestantse en opstandige Prins van Oranje koos, de wijk nemen naar Amsterdam. Alle gebeurtenissen in die dagen heeft hij nauwgezet beschreven in een dagboek. Zo beschrijft hij dat in 1574 op Sint Maarten, 11 november, het stadsbestuur in Leiden gewis seld is. „Als eerste burgemeester werd de beruchtste oproerkraai er aangesteld die men daar kon vinden, te weten zeemleermaker Pieter Adriaensz van der Werff, wiens vader eertijds als weder doper was onthoofd." Jacobsz was overduidelijk geen fan van de man die heden ten dage als held in Leiden wordt vereerd. Hij is dan ook alles behalve ver heugd te vernemen dat de stad uiteindelijk wordt bevrijd. „Op 3 oktober werd Leiden ontzet door de geuzen. Dit stemde alle katholieken, zowel daar als overal elders, buitengewoon droevig, want men zag wel in dat dit de aanloop was tot meer verwoestingen in het hele land." Maar er zijn ook andere berich ten overgeleverd. Vanuit Leiden bijvoorbeeld. Een anonieme in woner van de stad heeft even eens van dag tot dag beschreven wat er gebeurt. Vol trots ver meldt deze Leidenaar een uitval van zijn stadsgenoten in de vroege ochtend van 29 juli 1574. „Gezamenlijk hebben zij onver schrokken en onverhoeds de vij and overvallen in de schans op de Boshuizer sluis, buiten de Wittepoort. Ze wierpen ballen gevuld met buskruit over de schans en joegen zo de vijand grote schrik aan. Ze hebben er vele doodgeslagen en doodge schoten; er werden talrijke krijgsgevangenen gemaakt en vele mantels, geweren en de gens geroofd." Vanzelfsprekend toont deze ooggetuige zich ook een stuk verheugder over de bevrijding van de stad. „God Almachtig moet hiervoor tot in de eeuwig heid worden geloofd." De beste man kon toen niet bevroeden dat zijn wens daadwerkelijk in vervulling zou gaan. Koppenol heeft beschrijvingen van deze roerige periode uit de archieven gehaald, van stof ont daan en in hedendaags Neder lands opnieuw op schrift ge steld. En daarmee heeft hij een voor Leiden zeer belangrijk stuk verre geschiedenis weer dichtbij gebracht. Een aanrader voor ie dereen die geïnteresseerd is in de Leidse geschiedenis. Het Leids ontzet 3 oktober 1574 door de ogen van tijdgenoten is voor 12,95 te koop bij de er kende boekhandels. Timoteus Waarsenburg (advertenties) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A U T R K L. (071J-5310811 R. (071 )-3312866 Gilles de Geus door Hanco Kolk September 1571 Ms Leiden zich niet overgeeft, wordt de stad geplunderd, de vrouwen verbracht en de mannen mis handeld en ver nederd. LIEFTINK SCHUIFPUIEN Met een schuifpui van Uefbnk geeft u stijl en cachet aan uw woning. Onze schuifpuien zijn er in talloze uitvoeringen. In eigen fabriek vervaardigd van hoogwaardig aluminium of kunststof. Met begla zing naar keuze en voorzien van KOMO-keur. In onze showroom doet u de mooiste ideeén op Showroom. P'OduKtieweg 15*17 2404 CC Alphen a C R>jn Tel 0172 46 96 '0 www liefttnk.r Openingstijden showroom maandag t/m vrijdag van 9 30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9