ECONOMIE IT-bedrijf Aino vraag surseance Geen mens begrijpt het slechtste jaarverslag Duizenden KPN'ers naar andere werkplek 'Meer banen op de tocht bij PCM' Pensioenfondsen hebben Dwarsliggers voor Betuwelijn vermogens ondermijnd Plan directie voor doorstart Institutionele belegger I vrijdag 27 SEPTEMBER 20( na g« Foto: GPD/Brand Overeem Digi-restaurant als studieproject utrecht - Een trendy restaurant waar klanten hun bestelling di rect kunnen plaatsen per com puter met 'touch-screen'. Het wachten wordt veraangenaamd met een kijkje in keuken via een webcam, een spelletje op de computerscherm of het bekij ken van het uitgaansaanbod in de stad. Het bestaat nog niet, maar het is als afstudeerproject bedacht door Twan Claassen; Sjöerd van Dijk en Manuel Francken, studenten aan de de Hogeschool voor de Kunsten Utrecht (faculteit Kunst, Media en Technologie in Hilversum). Terechtwijzing voor Dumeco boxtel - De Nederlandse Mede dingingsautoriteit (NMa) heeft gisteren slachterij Dumeco uit Boxtel op de vingers getikt. De grote onderneming heeft zeven kleinere varkensslachterijen fi nancieel gesteund bij het stop zetten van hun activiteiten. Vol gens de NMa gaan de voor waarden die Dumeco heeft ge steld te ver. Dumeco bedong bij de overeenkomsten dat de slachterijen nooit meer op de zelfde locatie mogen werken. Ooit mogen de vennootschap pen en hun aandeelhouders niet langer actief zijn in de var kensslachterij. Omdat de beide afspraken van onbeperkte duur zijn, komt de concurrentie in het geding, meent de NMa. Onderzoek exportsteun ?\1 Amsterdam - Staatssecretaris Wijn van economische zaken gaat kritisch kijken naar de re gelingen die de export van het Nederlandse bedrijfsleven moeten bevorderen. Hij neemt onder meer de subsidies, kre dietverzekeringen en samen werkingsprogramma's onder de loep. Wijn stelt dat de over- hëidsondersteuning van onder nemers scherper en beter kan. De huidige instrumenten moe ten wel leiden tot het gewenste resultaat, stelt hij. NS begint met on-linediensten utrecht - De Nederlandse Spoorwegen (NS) willen aan het einde van dit jaar beginnen met on-linedienstverlening. De eerste internetdiensten zullen alleen voor abonnementshou ders beschikbaar zijn. Abon nees bij de NS kunnen eind dit jaar bijvoorbeeld hun gegevens on line wijzigen of formulieren voor vergoeding bij vertraging invullen. Wanneer vaste klan ten op NS.nl hun abonnement kunnen kopen, weet het bedrijf nog niet. Greenspan krijgt onderscheiding londen - De president van de Centrale Bank van de Verenigde Staten, Alan Greenspan, heeft in Groot-Brittannië een hoge koninklijke onderscheiding ge kregen. De Britse koningin Eli zabeth benoemde hem tot ere- ridder. De 76-jarige Amerikaan se centralebankpresident wordt beloond voor zijn bijdrage aan de economische stabiliteit in de wereld. Omdat Greenspan geen Brit is, mag hij zich geen Sir noemen. Wel mag hij de letters KBE (Knight Commander of the Order of the British Empire) achter zijn naam zetten. Banen weg bij Akatel België brussel - Het Franse telecom- concern Alcatel schrapt in Bel gië ruim duizend banen. Vol gens voorzitter Goovaerts van de socialistische metaalvak bond wil de directie de vesti ging in Gent, waar 185 mensen werken, sluiten. In een vesti ging in Geel verliezen bijna 250 mensen hun baan. De overige ontslagen worden over de an dere Belgische vestigingen van Alcatel verspreid. Alcatel maakt eind vorige week bekend dat er wereldwijd 23.000 arbeidsplaat sen worden geschrapt. Eind 2003 moet het aantal werkne mers uitkomen op 60.000. Eind juli had Alcatel 83.000 mensen in dienst, vorig jaar waren dat er nog 99. J00. door Miranda Megens Amsterdam - Verzekeraar Aegon heeft de twijfelachtige eer winnaar te zijn van de prijs voor het slechtste jaarver slag. In het laatste jaar dat Kees Storm bestuursvoorzitter was heeft Aegon volgens de jury door creatief boekhou den de winst opgepoetst. Ahold en Buhrmann kregen de speciale 'opklopprijs' voor goochelen met cijfers. Aan kandidaten had de jury van het slechtste jaarverslag geen gebrek, meldde initiatiefnemer Pieter Lakeman gisteren bij de presentatie. Zijn Stichting Onderzoek Be- drijfs Informatie besloot deze zomer de prijs in te stel len. „Bij het opvoeden van kinderen, maar ook van ven nootschappen moet je de worst en de zweep hanteren," aldus Lakeman. „Het Financieele Dagblad reikt jaarlijks de prijs uit voor het beste verslag. Met onze prijs erbij verbetert de kwaliteit van de verslaglegging misschien echt." Lakeman gaf een jury opdracht de verslagen van de AEX-fondsen te onderzoeken. Aegon, Ahold, Buhr mann, ING, KPN en Reed-Elsevier bleven als 'gekwalifi ceerde kandidaten' over. Zij husselden in hun jaarver slag cijfers door elkaar en verhulden daardoor een dui delijk zicht op vermogen en resultaat, vond de jury. Kortom, de informatie werd zo veel mooier dan de wer kelijkheid gepresenteerd 'dat geen normaal mens daar wijs uit kan worden', aldus organisatie-adviseur, hoog leraar en juryvoorzitter Cees Izeboud. Aegon, met in zijn kielzog de accountants van Ernst Young werd 'absolute winnaar' vanwege de brutale ma nier waarop het de jaarwinst van 2001 opfleurde. Volgens het juryrapport kon de Haagse verzekeraar vo rig jaar alleen een winststijging laten zien door de ver koop van Mexicaanse belangen. Maar moest de boek winst wel in 2001 worden genomen? De verkoop van de Mexicaanse joint-ventures werd immers pas 18 januari 2002 bekendgemaakt Het jaarverslag stelt dat er al op 30 december 2001 overeenstemming was. Er is maar één reden om zo te boekhouden, meent de jury. De nettowinst 2001 moést stijgen vanwege de di recte relatie met de winstgerelateerde beloning van be stuurders en omdat er mooie cijfers nodig waren in het laatste jaar van topman Storm. Aegon kreeg verder de eerste prijs omdat het rendement op beleggingen on duidelijk wordt weergegeven. ING kreeg de tweede prijs. De jury is niet te spreken over de 'originele manier' waarop de veizekeringsverlie- zen van de Amerikaanse dochter Reliastar buiten het re sultaat om zijn weggewerkt, zodat de winst hoger werd voorgesteld. De bank-verzekeraar heeft in het ruim tienjarig bestaan ook opvallend vaak een stelselherziening doorgevoerd, wat de inzichtelijkheid niet bevordert. Verder is het be drijf willekeurig in het boekhoudkundig omgaan met goodwill. De derde prijs was voor het veelgeplaagde Reed-Elsevier, het bedrijf waartegen de Stichting Onder zoek Bedrijfs Informatie van Lakeman al een procedure heeft lopen bij de Ondernemingskamer. 'Op niet voor de lezer van het jaarverslag inzichtelijke wijze kan het bestuur van Reed-Elsevier in de komende jaren de af schrijving op de goodwill verminderen. Op deze wijze is een winstpomp geïnstalleerd, welke naar behoeven kan worden opengedraaid', aldus de jury. De jury vond het naar eigen zeggen niet gemakkelijk het slechtste jaarverslag te kiezen. Toch slaagde ze er nog in enkele 'speciale vermeldingen' te geven. Zo krijgt Ahold de opklopprijs voor de 'brutale wijze' waarop een stij ging van de winst per aandeel wordt gepresenteerd. Het blijkt echter te gaan om de 'normale winst per aandeel'. De totale winst per aandeel daalde 16 procent. Buhrmann husselde kerncijfers 'op slinkse wijze' door elkaar en kreeg dezelfde prijs. Het bedrijf stelt de renta biliteit van het gemiddeld geïnvesteerd vermogen vóór en na afschrijving van de goodwill mooier voor door met verschillende vermogens te rekenen. Lakeman, die al jaren strijdt voor recht op duidelijke in formatie van bedrijven, overweegt de accountants van alle genomineerden - behalve KPN - voor de tuchtraad te slepen. De jury hoopt dat ze bij haar werk niets over het hoofd heeft gezien, want dat zou betekenen dat er een nóg slechter jaarverslag is. elst - Langs de spoorweg Arnhem-Nijmegen bij Eist liggen stapels betonnen dwarsliggers klaar voor de aanleg van de Betuwelijn. De eerste trein moet medio 2006 over de nieuwe goederenlijn gaan rijden. Foto: ANP/Vincent Jannink den haag/gpd - Het aantal ont slagen bij PCM Uitgevers kan veel hoger uitvallen dan tot nu toe bekend is. Dat is de vakbon den gebleken uit contacten met medewerkers van het bedrijf, uitgever van onder meer de Volkskrant, NRC Handelsblad en Het Parool. PCM wil af van Het Parool, de huis-aan-huisbla- den uitgever Weekmedia en uit gever Crosspoints, dat weekblad Carp uitgeeft. Er is nu nog sprake van het schrappen van 341 arbeids plaatsen, vooral journalisten. De vakbonden stellen dat moge lijk nog een paar honderd men sen extra hun baan verliezen. Het gaat daarbij om medewer kers van de drukkerij, logistiek medewerkers en systeembe heerders. Het Parool probeert het vege lijf te redden door een koper te zoeken die door wil met de krant en de huis-aan-huisbla- den. Daar heeft het van PCM tot 15 november de tijd voor gekregen. Desondanks heeft PCM bij de Centrale organisatie voor Werk en Inkomen (CWI) het voorne men neergelegd om de 341 mensen collectief te ontslaan. Die stap is volgens een woord voerder van PCM verplicht en slechts formeel. Voordat de ont slagaanvraag daadwerkelijk ge daan kan worden, moet een be drijf het CWI inlichten. Op die manier kunnen de bonden en personeel reageren en zoals bij Het Parool, met alternatieve plannen komen. De PCM-woordvoerder stelt dat het concern nog steeds hoopt dat Het Parool kan blijven be staan. De suggestie dat meer dan 341 mensen hun baan verliezen noemt de woordvoerder voor barig. Het zijn volgens hem 'ge ruchten waar PCM op dit mo ment niet op wil reageren'. De betrokken bonden accepteren de uitleg van PCM niet Het col lectieve ontslag moet volgens R. Abram van de journalistenvak bond NVJ van tafel. Hij heeft sa men met de andere bonden de Raad van Bestuur van PCM ge sommeerd volgende week te verschijnen voor overleg. De bonden willen dat bij een mis lukte Parool-ovemame voor ie der overtollig personeelslid een individuele passende oplossing wordt gevonden. Een van de overnamekandida ten voor Het Parool de krant is zakenman Erik de Vlieger. Hij vertrouwt er nog steeds op dat de krant blijft bestaan. „Ik denk dat PCM er alles aan zal doen Het Parool te behouden. Ik wil de krant nog steeds graag ko pen. Inhoudelijk kan ik daar niets over zeggen, omdat ik een geheimhoudingsverklaring heb getekend. Ik ga er vanuit dat Het Parool tot 15 november de tijd heeft voor verzelfstandiging. den haag/gpd - De pensioen fondsen hebben hun eigen ver mogenspositie ondermijnd door de afgelopen jaren te weinig premie te heffen. Door de enor me koersval op de aandelen markten hebben veel fondsen daardoor te weinig financiële buffers. De Pensioen- en Verze keringskamer (PVK) eist dat er snel maatregelen worden geno men om de risico's in te dam men. De PVK, belast met het toezicht op de pensioenwereld, denkt dat ongeveer een derde van de fondsen momenteel niet voldoende is gefinancierd. Deze fondsen hebben door de crisis op de beurzen onvoldoende vermogen om hun toekomstige verplichtingen na te komen. In een brief aan de pensioen koepels eist de PVK dat de fond sen steeds in staat moeten zijn om een forse koersdaling op de internationale aandelenmarkten op te vangen. Als maatstaf han teert de PVK een abrupte daling van 10 procent ten opzichte van het laagste punt in het afgelo pen half jaar. Als premieverho gingen niet voldoende soelaas bieden, dan moeten de fondsen aandelenbezit verkopen, vindt de toezichthouder. De woordvoerder van de Pensi oenkamer zei vanmorgen dat er vandaag wordt gesproken met de pensioenkoepels. Hij hield de mogelijkheid open dat de aan scherpingen die de PVK nu voorstelt, nog veranderen. Onvoorzichtig beleid heeft veel pensioenfondsen de afgelopen jaren versneld in problemen ge bracht, denkt de PVK. Er is te weinig premie geheven, en er is te gemakkelijk pensioenvermo gen teruggestort naar de werk gevers. Bovendien zijn fondsen te veel verplichtingen aange gaan. Ze garanderen correcties voor de inflatie, die handenvol geld kosten. breda/gpd - De grootscheepse reorganisa tie die KPN eind vorig jaar in gang zette, eist nu slachtoffers in Amsterdam, Arn hem, Breda, Den Haag, Groningen en Maastricht Daar worden de bedrijfsonder delen Operator Vaste Net, Local Loop, Monteurssèrvices, Vaste Telefonie en Ke- tenmanagement gesloten. Van de 4500 banen bij deze onderdelen gaan er 400 verloren, voornamelijk via natuurlijk ver loop. KPN heeft inmiddels het personeel inge licht over de plannen. Die houden in dat de betrokken bedrijfsonderdelen worden geconcentreerd op vijf plaatsen in Ne derland. Dat betekent dat werknemers uit Breda voortaan Rotterdam als stand plaats hebben. De mensen uit Maastricht en Arnhem verhuizen naar Den Bosch. De betrokken KPN-ers uit Groningen moeten zich melden in Zwolle, de men sen uit Den Haag gaan in Utrecht aan de slag terwijl de Amsterdamse KPN-ers voortaan een werkplek hebben in Haar lem. Hoeveel mensen de reorganisatie precies per stad treft, weet KPN-woordvoerder M. Potman niet. „Sinds wij met divisies werken is niet meer bekend hoeveel mensen er in één stad werken." De reor ganisatie is volgens KPN nodig om effici ënter te kunnen werken. KPN bezuinigt verder niet alleen op ar beidsplaatsen, maar ook op huur door dat in sommige steden kantoren worden gesloten. Hoewel gedwongen ontslagen volgens de woordvoerder nooit zijn uit te sluiten, verwacht hij ze niet „We denken dat aantal met natuurlijk verloop op te vangen. Rij eerdere reorga nisatiesrondes hebben ook veel mensen gebruik gemaakt van vrijwillige vertrekre- gelingen." De ingreep valt volgens Potman nog on der de reorganisatie die KPN vorig jaar inzette om een einde te maken aan de enorme schulden. Volgens afspraak met de bonden mogen daarbij maximaal 5280 banen verloren gaan. „De 400 banen die nu verdwijnen vallen daar nog onder", stelt hij. De vakbonden zijn het daar niet mee eens en trokken daarover aan de bel. „Volgens onze kaderleden gaat het om veel meer mensen", zegt P. Wiechersma van Abvakabo FNV. Ook B. Bakker van CNV Publieke Zaken heeft signalen ont vangen dat er meer mensen dan afge sproken hun baan verliezen. „Volgens onze leden is er meer loos bij KPN." Voor de Bond voor Telecompersoneel is deze reorganisatie onbespreekbaar. „Het en is wel heel klungelig wat KPN nu weer presenteert. Een halfjaar geleden heeft het bedrijf een groot aantal kantoren ge sloten en personeel is verhuisd. Als ze dat nu weer willen, hebben ze het toen niet goed gedaan", aldus bestuurder R. Harmsen. Door de overplaatsingen zullen veel meer banen verdwijnen dan de beoogde 400, stellen de bonden. „Mensen uit Bre da moeten naar Rotterdam, vanuit Maas tricht moeten ze naar Den Bosch. Ze ver liezen dan wel niet hun baan, maar het is zeer de vraag of iedereen die verhuizing mee wil maken. Ik denk dat heel wat mensen weigeren", schat Harmsen in. Een enkeling spreekt het vermoeden uit dat KPN daar ook op rekent. Maandag praten de bonden verder met de raad van bestuur. „Maar we gaan niet akkoord, dat mag duidelijk zijn", zegt Harmsen. Jan ;if h nval rlee Dat geril utrecht - Het Houtense beursge noteerde automatiseringsbedrijf Aino heeft uitstel van betaling gevraagd en voor de dochterbe drijven faillissement. Ongeveer 300 mensen worden ontslagen. Directievoorzitter W. Haver kamp lijkt te willen redden wat er te redden valt door met ge zonde bedrijfsonderdelen een doorstart te maken. Dat bete kent in elk geval dat van de oor spronkelijke 1200 werknemers (in de hoogtijdagen) er niet meer dan 380 a 400 overblijven. Oud-Philipstopman Haverkamp is deze zomer aangesteld als de man die het bedrijf van de on dergang zou moeten redden. Hij staat bekend als iemand die vaak op onorthodoxe wijze de bezem door organisaties haalt. Haverkamp lijkt te zijn inge haald door de gebeurtenissen. Vorige week kwam Aino terecht op het strafbankje van de beurs, vanwege een negatief eigen ver mogen. Op 13 september maak te het bedrijf desastreuze half jaarcijfers bekend: een record- verlies van 9,8 miljoen euro. Dat was veel meer dan verwacht Diezelfde dag werd 135 mede werkers ontslag aangezegd. Ha verkamp zei toen dat hij dat dat de laatste ontslaggolf zou zijn. Nu worden dus nog eens 300 ic- t'ers de laan uitgestuurd. Haver kamp zegt in een reactie dat 'dat strafbankje op de beurs alles in een stroomversnelling heeft ge zet'. Hij meent dat er nog moge lijkheden waren voor „maar banken werden 1 doordat we in dat straHUfg zaten". De eerste grote reorganisa D0 - teert van begin 2002, toei \L tien procent van het per rv aper ifeel en I: ij ze ond kter Israê var jarif ijna •schi [arm hJtra lo hi werd ontslagen. Er bleve jder medewerkers over. D De toenmalige bestuursvi ter R. Vos zei in maart v ose\ jaar dat Aino lonkte na; ,p 1 overname. In de loop van me stapte hij op, gevolgi andere directieleden. moest Aino het verlies ovejor hi naar boven bijstellen tot joen euro. De kosten van organisatie vielen tegen, kamp werd aangesteld. Oi ten te besparen liet hij h ,n te tallige Aino-personeel varCOj 'vrijwillig' 20 procent van laris inleveren. Failliss dreigde, zei hij toen al. Vakbondsonderhandelaarf Burggraaf van CNV Bed jq bond noemt de ontwikkef bij Aino heel triest. „Tijdi gesprekken over het socia^ bleek dat het erg slecht vertelt hij. „We spraken een heel goedkoop sociaa Maar er was bijvoorbeeld^ geld om de opzegtermij twee tot vier maanden te len. Aino en UWV ovei^au zelfs nog over het salary september." Burggraaf verwacht dat tyligl drijf snel faillissement vo geheel aanvraagt. Daarna kansen voor een doorstart afvi var In aaki g.V ten len ena ken. do co -Bi ïin staa do lok fer; eer licht an 1 is. BEURS IN ZICHT os te Op September is in de beursge- schiedenis vaak een zwakke maand. Waar alle andere kalen dermaanden over de laatste vijf tig jaar gemiddeld een positief resultaat opleverden, komt sep tember als enige uit op een klei ne min. Weliswaar niet meer dan tweetiende van een pro cent, maar toch. De maand september 2002 zal dit gemiddelde een flink stuk verder naar beneden drukken. Na de ongekende koersdalingen in juli en het daaropvolgende herstel in augustus, liep het in septem ber toch weer hele maal mis. Ervan uit gaande dat er geen klein wondertje meer gebeurt, kan ook deze kalender maand (net als juli 2002) straks worden bijgeschreven op de lijst van tien slecht ste beursmaanden uit de afgelopen honderd jaar. Het is zelfs niet on mogelijk dat het he le beursjaar 2002 het slechtste beurs jaar van de laatste honderd jaar wordt. Werd het jaar begonnen met een AEX-index van 506 punten, op dit moment noteren we zo'n kleine veertig procent lager. Tot dusverre komt de twij felachtige eer van „slechtste beursjaar" toe aan het jaar 1932, toen Nederlandse aandelen ruim dertig procent negatief scoorden. Tussen haakjes: het 'beste beursjaar' was cynisch genoeg het jaar 1940, toen aan delenkoersen gemiddeld met 130 procent stegen! Als een van de oorzaken voor de aanhoudende koersdalingen van dit jaar wordt wel eens ge wezen op het aanbod van de zij de van institutionele beleggers. Daar worden met name twee groepen van beleggers mee be doeld: pensioenfondsen en ver zekeringsbedrijven. Opmerkelijk genoeg dus geen banken, want die zijn in beginsel eerder han delaar dan dat ze zelf beleggen in aandelen. Pensioenfondsen, die in de ja ren negentig hun aandelenbe leggingen flink hebben uitge breid, zouden door de dalende beurskoersen wel eens in de problemen kunnen komen. Nog deze week werd bekend dat meer dan driehonderd Neder landse pensioenfondsen in de gevarenzone dreigen te raken. Autoriteiten eisen nu dat meer reserves achter de hand worden gehouden om koersdalingen te kunnen opvangen. In de prak- 'fosie ge\ ang: Fr jen un isse van iag: tM; De ope JJging :eui kr ik am tuin :ere Wim Fonteine Private Banking ABN AMRO Haarlem kar Vai tijk kan dit voor verschillei pensioenfondsen erop ne< 'L men dat aandelen moeten 1S den verkocht, ongeacht dt beurskoersen van dit mon Uit gegevens van het CBS dat pensioenfondsen aan einde van het tweede kwaï ongeveer 434 miljard euro beleggingen bezaten, vrijv^egf| veranderd ten opzichte va^ 2001. Daarvan was 33 milj euro belegd in Nederland: aandelen en maar liefst 16 jard euro in buitenlandse delen. Deze cij betekenen, dal middeld ongei 46 procent var TE pensioenkapit let in aandelen is legd, namelijk procent in Net landse en 39 p at h in buitenlands^an( delen. In hete rgjs halfjaar leden <p ha pensioenfond! etin een verlies van j! miljard euro 0| !rs t aandelenbeleg gen. Deze verl werden min ol gecompenseei >eei door beperkte koerswinstt °e] de obligatiebeleggingen en toestroom van nieuwe pei oengelden. Hoe zit dat met de verzekt bedrijven? Volgens dezelft formatie van het CBS beza v eind juni beleggingen met totale waarde van 276 milj ff euro. Daarvan was 61 milj euro of 22 procent belegd derlandse aandelen en 33 jard euro of 12 procent in tenlandse aandelen. Deze weerspiegelen dat nogal w derlandse aandelen in vas handen zitten bij verzeker Verzekeringsbednjven belt ,pU| hun schadereserves en de A mies die zij ontvangen vot£0t vensverzekeringen en kootje£j men. Ook zij moeten derh lcj( voldoen aan minimale res nt vereisten, willen zij hun fii ele positie niet in gevaar b ,n gen. Nederlandse verzekei n bedrijven leden in het een x t{ halfjaar een koersverlies vs .2 miljard euro op hun aandt cy( Van beide categorieën inst tionele beleggers is niet bef^es of en in hoeverre zij de laa^e|t~ maanden Nederlandse aai) we hebben verkocht Wel is h ggg loei isy sto waarschijnlijk dat zij voorl maar weinig aan de koopz p, zullen opereren, zodat var s' kant geen grote bijdrage njg worden verwacht aan hog t beurskoersen. Faites vos jeux JlCTC bbt lurli VI D« kli

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6