Chip moet diefstal fiets voorkomen BINNENLAND 2 Tllegalenprobleem slecht voor ons imago' Kamer eist actie tegen agressie in onderwijs Geen traumazorg voor helft van treinpersoneel Camping aantrekkelijk Potentiële PvdA-leiders tegen uitstel verkiezing terrein voor pedofielen Geen extra inzet politie ondanks 900.000 gevallen per jaar irdam kiest r veiligheid - Rotterdam moet anderk jaar veel veiliger zijn. meest onveilige wijken weer leefbaar. Negen loemde wegen, 'hot 'jjn weer dag en nacht Haagfegaanbaar. Dat blijkt uit N.sjeren gepresenteerde programma van Rotter- i deze doelen te berei- Jgen mensen die zich g maken aan overlast en lliteit te maken met een loverheid die waar no- jrenzen van de wet' gaat /erschil op toegestaan iftc - Tabaksfabrikanten |kleumuances blijven gen op de pakjes met igaretten. Minister Bom- n volksgezondheid heeft eren in de Tweede Ka- tegd. Alle andere signa- nwijzingen die duiden e sigaretten mogen niet e WD vond dat het ka- Iver ging door, op voor- Ihet vorige kabinet, óók nuances te verbieden, ferderheid van CDA, LPF was het hiermee eens. lolarm bier i van bacterie ;en - De trend om bie- jaken met minder alco- jjioogt mogelijk het risico trf van de pintjes. Het alcoholpercentage zou tnulnog onbekende bacteri- ge|ians kunnen geven het bederven. Dit blijkt uit SChfieonderzoek van de Ja- inderzoeker Kanta Saka- de Rijksimiversiteit jen. Hij bestudeerde istammen die resistent in de zuiverende stof P zware straf »ger beroep vrijdag 27 SEPTEMBER 2002 eid dt° 0\ er rwr pt u >9'Pa Toename geweld op scholen amsterdam/anp - Vanaf 1 janua ri 2003 moeten fietsendieven het een stuk moeilijker krijgen. Na driejaar onderhandelen zijn drie ministeries en een reeks andere organisaties het zo goed als eens over een nieuwe gezamenlijke aanpak van het probleem. Kern van de nieuwe aanpak is de vor ming van een landelijk bestand van gestolen fietsen door de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Bijna alle nieuwe fietsen worden al langere tijd voorzien van zo geheten diefstalpreventiechips. Als aangifte wordt gedaan van een gestolen fiets, gaan de gege vens uit de chip naar de data bank van de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW). Vanaf dat moment staat de fiets gesigna leerd. Agenten die via een scan apparaat een verdachte twee- wieler aantreffen, kunnen direct contact maken met de RDW- computer om te controleren of de fiets staat geregistreerd als gestolen. Directeur Wesseling van de stichting Aanpak Voertuigcrimi- naliteit (AVc) noemt het 'eigen lijk te gek voor woorden' dat het zo lang heeft moeten duren voordat er serieus werk wordt gemaakt van de aanpak van fiet sendiefstal. Hij wijst daarbij naar de meest recente cijfers, waaruit blijkt dat er jaarlijks 900.000 fietsen worden gestolen. Slechts in een op de vijf gevallen wordt aangifte gedaan. Het ministerie van binnenland se zaken, een van de gespreks partners van AVc, wijst erop dat er formeel nog geen besluit is genomen over de gezamenlijke aanpak. „Juridisch en financieel moet er nog een aantal beslis singen worden genomen", ver klaarde een woordvoerder van het ministerie. Overigens zal het offensief tegen de individuele fietsendief niet gepaard gaan met extra inzet van politie. Volgens het open baar ministerie mag een en an der „niet leiden tot het inzetten van recherche-of OM-capaci- teit." De voorzitter van het college van procureurs-generaal De Wijkerslooth, de baas van het OM in Nederland, vindt de strijd tegen zware criminaliteit be langrijker. In een brief aan toenmalig mi nister van justitie Korthals schreef de Wijkerslooth eind mei dat „de aard van individue le fietsendiefstallen niet recht vaardigt dat de aanpak ervan ten koste zou gaan van de aan pak van zwaardere criminali teit." De Fietsersbond is enthousiast over het plan voor een landelijk registratiesysteem voor fietsen. De bond vindt wel dat de regi stratie niet alleen voor nieuwe fietsen, maar voor het complete Nederlandse fietsenpark moet worden ingevoerd. Over de op stelling van het ministerie is de Fietsersbond niet te spreken. „Vanwege de grote hoeveelheid gestolen fietsen kun je spreken van zware criminaliteit", meent een woordvoerster. „Een chip is interessant, maar je moet er ook boeven mee vangen, anders heeft het geen zin." Jaarlijks ondervinden zo'n 900.000 mensen dat fietsendieven zich niet laten afschrikken door een slot. Foto: Archief/Hielco Kuipers den haag/gpd - Agressie in het onderwijs moet beter worden aangepakt, vindt het parlement. Binnen enkele maanden wil de Tweede Kamer van minister Van der Hoeven (onderwijs) horen wat voor concrete maatregelen zij wil nemen. De onder het vo rige kabinet genomen maatrege len hebben nog onvoldoende effect gehad, want het geweld op de scholen nam vorig jaar verder toe. De Kamer drong daarom aan op actie van de mi nister. Uit onderzoeken blijkt dat de agressie niet alleen tegen leer lingen, maar ook tegen docen ten gericht is. Elf procent van de leraren zegt zich bedreigd te voelen door leerlingen terwijl 9 procent zich bedreigd voelt door ouders. De Kamer wil zo snel mogelijk een onderzoek naar het effect daarvan op de uit stroom van leerkrachten uit het onderwijs. Onderzoek in Groot- Brittannië toont aan dat 34 pro cent van de opgestapte leer krachten dat gedaan heeft van wege geweld en bedreiging. De hele Kamer vindt dat er klei nere scholen moeten komen. Dat verbetert de samenhang van een schooL CDA en LPF zien echter niet waar dat geld gevon den moet worden. Oppositiepartijen PvdA, SP, Groenlinks en D66 eisen van het ministerie dat de 7000 Mel- kertbanen in het onderwijs be houden blijven. Daarbij gaat het voornamelijk om onderwijson dersteuning of conciërge-werk. „Onderwijsondersteunend per soneel vormt het bindmiddel van scholen. Bezuinigingen dra-; gen daarom bij aan een toena me van onveiligheid", vindt ka merlid Azough (Groenlinks). Van der Hoeven wil die garantie niet geven. Het geld voor de Melkertbanen gaat nu nog naar de gemeenten die de banen re gelen. Dat geld valt weg. De ge meenten moeten, willen ze de banen behouden, zelf de finan ciering organiseren. „De subsi dies vallen weg, maar de ftinc-1 ties moeten behouden blijven," stelt de minister. Daarmee schuift ze het probleem op an dermans bord, vindt de opposi tie. SP-kamerlid Van Bommej noemt als concreet gevolg van dat beleid scholen in Den Haag en Duiven waar een school- agent rondloopt. „Met dienst pistool en handboeien." Scho len kunnen er volgens hem blij mee zijn, want de kosten komerl voor rekening van de politie. Zijn pleidooi om geld uit te ge ven aan personeel in plaats van aan detectiepoortjes lijkt onvplj doende steun te krijgen. Van det Hoeven vindt dat schoolagëTf- ten, 'hoe begrijpelijk ook', nie^ kunnen. Het voorstel van CDA en LPI* om scholen meer mogelijkhe* den te geven lastige leerlingerf direct van school te verwijderen, lijkt niet op een Kamermeerder heid te kunnen rekenen. Nu kan dat alleen als een andere school bereid is de lastige leerling op t$ nemen. Het resultaat is, vindt fa oppositie, dat sommige school vormen fungeren als vergaarbak voor dit soort scholieren. AG - Een 53-jarige man Haag en zijn 32-jarige in gisteren in hoger be- roordeeld tot twintig en aar gevangenisstraf we- lord. Het gerechtshof ivertuigend bewezen dat op 14 mei 2000 twee a in een parkeergarage duinen hebben doodge- De rechtbank veroor- mei 2001 vader en egens doodslag tot res- elijk achttien en veertien De vader wil cassatie instellen. m il vóór sloop em rte Madonna telt 67 ag - De gemeenteraad in Haag heeft vanmorgen md met de sloop van de ite woonflat Zwarte Ma- en de komst van vijf gro- 'lor- en woonflats in het van de stad. Eerder land bracht het college ;emeester en wethou- aangepast plan naar dat ongeveer 600 mil- :o gaat kosten. Het pro- et in 2014 zijn afgerond. Ned gtepunt BSE =achter ons' iD - Nederland heeft het punt van de BSE-crisis de rug. In de periode D08 zal het aantal geval- gekkekoeienziekte fors Iska n' ^on(* 2010-2012 zal een minimum zijn te- /varfcacht. Dat blijkt uit de modellen van de faculteit 2 leeskunde van de Uni- t Utrecht en het Centraal Ut voor Dierziektencon- 'rijl Lelystad. Ze verwachten 2 cip komende jaren een phe vermindering als ge- 1 - in het verbod op gebruik f Irmeel in veevoer. arden nodig jn hoog water' «g - Het kabinet onder- :hromelijk de gevolgen aatveranderingen voor Ischap. Er zijn miljarden idig voor de opvang van ig water. Boeren moe- :r aan nat landschaps- a doen en grond afstaan, ^ïten moeten extra ruim- ^5veren langs watergan- 1 zware regenbuien te fcen. Dat zegt de VROM- Üviesorgaan voor de olldd, volgende week in een ikajunder titel 'Minder op straat'. nkaokkaan in stemt niet Iag/breda - Vijf miljoen kanen die in Europa wo- 10gen vandaag niet mee S^n de parlementsverkie- die in hun land gehou- Irden. De Marokkaanse Ig vindt dat de vorige zingen buiten Marokko' ht geregeld waren, dat in zin heeft het opnieuw leren. Een Franse mi- tiorganisatie pikte dat klopte in Parijs bij een door Dylan de Gruijl utrecht/gpd - De helft van con ducteurs en machinisten krijgt van de NS geen nazorg bij de verwerking van een schokkend incident, zoals zware agressie of een zelfdoding voor de trein. Dat blijkt uit een uitgelekt intern rapport van het bednjf. De NS stelde zeven jaar geleden duidelijke regels op voor hulp aan personeel dat een trauma tisch incident te verwerken krijgt. Dat valt onder de zorg plicht van een werkgever. Toch wordt in het verslag geconclu deerd dat die nazorg in de prak tijk bij de Spoorwegen 'nu echt moet worden opgepakt'. De NS heeft 370 machinisten en conducteurs ondervraagd die de afgelopen twee jaar een ingrij pende aanrijding, zware agressie of een zelfdoding voor hun trein hebben meegemaakt. Van hen blijkt 54 procent geen nazorg te hebben gekregen. Bovendien kreeg tien procent van de getroffen werknemers di rect na het incident geen op vang aangeboden. Ook werd voor de helft van de 'slachtof fers' niets geregeld voor begelei ding naar huis. Het rapport komt voor de NS op een onge lukkig moment naar buiten. Het bedrijf is in een juridisch con flict verwikkeld met een voor malig machinist uit Hengelo over de nazorg. De man werd negen keer gecon fronteerd met iemand die zich voor zijn trein gooide, maar kreeg geen opvang aangeboden. Hij is psychisch zo aangeslagen dat hij arbeidsongeschikt is ver klaard. De Hengeloër eist nu een schadevergoeding van de NS. De vakbonden WMC en FNV Bondgenoten tonen zich ge schokt door de het interne rap port. Zij gaan deze week nog schriftelijk opheldering eisen van de NS-directie. Volgens de NS wijst de enquête' in het uitgelekte verslag niet uit dat het bedrijf te weinig doet aan nazorg na traumatische er varingen. „Wij weten als geen ander wat de mensen te verhap stukken krijgen", aldus een woordvoerder. „Er zijn onge twijfeld gevallen waarbij de na zorg kan worden verbeterd, maar het is niet zo dat wij on voldoende doen." Gebrek aan informatie maakt aanpak voor Bulgaren moeilijk door Hans Gertsen Sofia - Niet alleen Nederland, maar ook Bul garije neemt het probleem rond de illegale Bulgaren die in ons land verblijven zeer se rieus. „Het is slecht voor het imago van ons land. We willen graag in nauwe samenwer king met de Nederlandse autoriteiten naar oplossingen zoeken", zegt Rusko Georgiev, waarnemend directeur van de consulaire af deling van het Bulgaarse ministerie van bui tenlandse zaken. Het ministerie waarin hij het buitenlandse bezoek ontvangt, ademt nog de geest van vroeger tijden. Het is een vierkante beton nen blokkendoos in typisch communisti sche stijl, maar de goed Frans sprekende Georgiev is bepaald geen 'apparatsjik' van de oude stempel. Integendeel, in alle open heid noemt hij problemen bij de naam. Zo als het probleem van de illegale Bulgaren die zich in Nederland schuldig maken aan criminele activiteiten. „Dat kunnen we on mogelijk tolereren. We willen daar hard te gen optreden, maar dan moeten we wel meer medewerking van de Nederlandse au toriteiten krijgen", aldus Georgiev. De verstandhouding met de Nederlandse autoriteiten is op zich prima, benadrukt hij. Maar als Nederland wil dat Bulgarije doel treffend gaat optreden tegen Bulgaren die misbruik maken van de onlangs verworven vrijheid om naar West-Europa te reizen, moet Bulgarije meer informatie krijgen. Als voorbeeld noemt hij de groep van 126 Bulgaren die vorige week in Amsterdam werd opgepakt tijdens de vijfdaagse operatie 'Spirit'. Ze maakten deel uit van een groep van in totaal 210 Bulgaren, Albanezen en Roemenen die betrokken zouden zijn bij prostitutie, zakkenrollerij, winkeldiefetal, in braken en het oplichten van toeristen. Woensdag arriveerden de 126 Bulgaren per charter in Sofia. De Bulgaarse grenspolitie heeft hen bij aankomst stuk voor stuk aan de tand gevoeld, maar kon ze daarna slechts heenzenden. „We kregen van de Nederland se autoriteiten wel een lijst met namen en geboortedata, maar geen gegevens over de strafbare feiten die ze elk afzonderlijk ge pleegd zouden hebben. We hebben daar door geen administratieve maatregelen te gen hen kunnen treffen", legt Georgiev uit. De Bulgaarse wet maakt het mogelijk om Bulgaren die zich in het buitenland aan strafbare feiten schuldig hebben gemaakt te straffen door hun paspoort maximaal 12 maanden in te nemen. „Nu kunnen we dat niet, omdat we behalve de lijst met namen niets gekregen hebben. Landen als België, Italië en Frankrijk sturen ons dat soort gege vens wel, en dat helpt", aldus Georgiev. Hij spreekt de hoop uit dat ook de Nederlandse autoriteiten dat voorbeeld gaan volgen. „In tensievere samenwerking op het gebied van politie en justitie staat hoog op ons verlang lijstje", voegt hij er aan toe. Dat het de Bulgaren ernst is, blijkt volgens Georgiev ook uit het feit dat zijn land het initiatief heeft genomen om een Nederland se delegatie onder leiding van de Immigra tie- en Naturalisatiedienst (IND) uit te nodi gen voor overleg. Ergens volgende maand - de datum staat nog niet vast - willen de Bulgaren met de IND en andere instanties om de tafel gaan zitten om de problemen rond illegale Bulgaren te bespreken. En om te proberen praktische maatregelen te tref fen tegen het ronselen van illegale Bulgaren door Nederlandse bedrijven, bijvoorbeeld door op beperkte schaal tijdelijke werkver gunningen te verstrekken aan Bulgaren die seizoensarbeid in het Westland willen doen. De IND heeft daar wel oren naar, zo liet di recteur Dick Schoof eerder deze week we ten. Aan Bulgarije zal het niet liggen, zo verze kert Georgiev in diverse varianten. „Het gros van de Bulgaren die naar West-Europa rei zen, zijn volstrekt normale toeristen. Een kleine minderheid maakt misbruik van de nieuwe vrijheid om te reizen en die groep moeten we isoleren en hard aanpakken." Uitgezette Bulgaar claimt toerist te zijn Een van de 126 Bulgaren die deze week per charter naar Sofia zijn teruggestuurd, zegt het slachtoffer te zijn van een pijnlijke vergissing. Roumen Ivanov uit Ruse, een stad in het noorden van Bulgarije, deed gisteren telefonisch zijn beklag bij de Bulgaarse auto riteiten. Hij zou als een vol strekt normale toerist in Ne derland hebben vertoefd. „Hij was naar eigen zeggen met zijn auto naar Nederland gereden en was er pas drie dagen", aldus Rusko Geor giev van het Bulgaarse minis terie van buitenlandse zaken. „Hij heeft ons gevraagd om te helpen zijn auto terug te krijgen. We wachten nu op documenten die hij op moet sturen. Het kan zijn dat hij liegt, of er is sprake van een pijnlijke vergissing." Vader drinkt pils, moeder ligt te zonnen door Rob Hirdes Apeldoorn - Ouders moeten weten waar hun kinderen uit hangen. Op straat, maar ook tij dens de vakantie op de cam ping. In opmerkingen als 'Je hebt geen kind aan ze. Je ziet ze de hele dag niet', schuilt een le vensgroot gevaar. Dat zegt de stichting Schouder aan Schou der (SAS), die hulp biedt aan on der andere slachtoffertjes van pedofielen. Net als zwembaden, speeltuinen en pretparken hebben ook kin derrijke campings een grote aantrekkingskracht op pedofie len. Dat werd deze zomer weer eens pijnlijk bewaarheid toen een 29- jarige man zich op een kam peerterrein in het Gelderse Nieuw-Milligen aan tenminste tien jongetjes vergreep. Hij hoorde deze week voor de rechtbank in Zutphen drie jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Volgens de jeugd- en zedenpoli tie zijn familiecampings in de zomer een waar paradijs voor pedofielen. „Juist omdat kinde ren er vaak vanwege het mooie weer schaars gekleed rondzwer ven, terwijl vader aan zijn pilsje zit en moeder ligt te zonnen", aldus een zegsman: «^AS-voorzitter Jos Stadhouder raadt ouders aan hun kinderen vooral niet alleen te laten spe len. „Koppel ze aan vriendjes die ze op de camping hebben gemaakt of geef ze anders een mobiele telefoon mee zodat ze in elk geval bij onraad via 112 hulp kunnen inroepen." Hij vraagt zich af in hoeverre kampeerbedrijven er verstandig aan doen informatiefolders met betrekking tot dit onderwerp bij boeking of aankomst aan ou ders uit te reiken. „Zoiets heeft altijd twee kanten. Vaak schrik ken ouders en denken ze dat de camping niet veilig is. Of je maakt ze zo paranoia dat ze achter elke boom een enge man vermoeden." Commercieel directeur Bas Hoogland van recreatieketen Landal GreenParks ziet inder daad geen heil in het uitdelen van folders. „Zo jaag je gasten meteen de deur weer uit." Wel is het personeel getraind op het signaleren van mannen die afwijkend gedrag vertonen. Die zich bijvoorbeeld onevenredig lang ophouden in de speeltuin of de hele dag bij de ballenbak rondhangen. „We staan garant voor maximale zorg. Maar we kunnen natuurlijk niet in elke caravan kijken wat er gebeurt. NëFzö rriin als dat in woningen in kinderrijke buurten kan." Illustratie: Wim Stevenhagen den haag/anp - De PvdA-Ka- merleden Bos en De Vries zijn tegen uitstel van de verkiezingen van de partijleider voor hun partij. Oud-staatssecretaris Bos heeft zich al kandidaat gesteld. Voormalig minister De Vries be slist komend weekeinde of hij meedingt naar het leiderschap van de sociaal-democraten, waar de leden zich in december over mogen uitspreken. Öud-minister De Boer, leider van het onderzoek naar de ver kiezingsnederlaag, de huidige fractievoorzitter Van Nieuwen- hoven en directeur Kalma van het wetenschappelijke bureau van de PvdA, vinden dat de par tij voor ze een nieuwe leider kiest eerst een duidelijke inhou delijke koers moet uitstippelen. Bos, tot nu toe de enige kandi daat, acht het ongewenst de ver kiezing uit te stellen. „De proce dure is in gang gezet. Het zou raar zijn daar nu op terug te ko men", aldus Bos. „Uitstel zou bijzonder vreemd zijn, nu er al een kandidaat is", meent ook De Vries, die nog tot en met 30 september de tijd heeft zich te kandideren. „We gaan het niet veranderen omdat een of andere denker zegt dat het anders moet. Al vanaf mei, juni zijn we ermee bezig. Het zou hetzelfde zijn wanneer een hoofdredactie besluit morgen geen krant te laten uitkomen." Ook partijvoorzitter Koole voelt niets voor uitstel van de verkie zing. Hij vindt dat de inhoudelij ke discussie en de personen on losmakelijk met elkaar verban den zijn. „Ze moeten laten zien waar ze voor staan. Dan weten de leden wie ze kiezen", aldus Koole. Koole en Van Nieuwenhoven van de PvdA zijn 'verbijsterd' over de beschuldiging van De Boer dat ze het kritische rapport over de verkiezingsnederlaag van de partij zouden hebben willen tegenhouden. De Boer deed haar uitspraken gisteren in de Volkskrant. „Ruud Koole en ik hebben er juist voor gezorgd dat dit rap port gepubliceerd zou worden", aldus Van Nieuwenhoven in een reactie. „Diverse partijbestuur ders wilden het van tafel heb ben. Er waren er zelfs bij die be reid waren onmiddellijk op te stappen. Het enige dtf ik heb bedongen is dat er meteen ook een verklaring van het partijbe stuur over het rapport zou ko men." In het rapport van De Boer wordt keihard uitgehaald naar voormalig partijleider en lijsttrekker Melkert en zijn cam pagneteam. Die zouden in de verkiezingscampagne fout op fout heben gestapeld. Ook stelt de commissie dat de PvdA al ja ren een gesloten bestuurders partij is, die niet verder kijkt dan de Haagse 'kaasstolp'. In een verklaring noemde het partijbestuur het dinsdag gepu bliceerde rapport oneerlijk en deels onjuist. Van Nieuwenho ven en Koole waren lid van de commissie-De Boer, maar heb ben zich nauwelijks met de op stelling van het rapport be moeid. v

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5