Kinderopvang wordt fors duurder BINNENLAND 1 Alleen deze we duizenden artikel superlaag geprijsd O bk 'Wijnschenk liet oren hangen naar Hoogendijk' Van Mierlo weg uit Europese Conventie Staatssecretaris Van Geel: Kernreactor Petten is veilig Stijging van het aantal aangiften van geweld VerrassendVoordeel Vijfdaagse yfy penkaart t duurder' 5"S ig schikking 'wezen denmarkten din nu op 6 textE dik I Roermond I moord af geëist 1 Veerman |cao wil 1 status 2 en getuigt spotters Opereren via de computer Trajectcontrole volgend jaar op zes wegen COMMENTAAR Paul de Leeuw lExtral Grabbel Voordeel Altijd prijs! het dag JPS] uei (advertentie) fel Best* vw.vlooienmarkten.nl vrijdag 27 SEPTEMBER 2002 De prijs van de caarten stijgt 1 januari, achting sprak de Haag- uder B. Bruins (WD, teravond uit na een met minister De 'erkeer. Bruins zei lee te hebben dat het ide jaren niet bij die irhoging zal blijven. :er liet zich niet pre- rer het percentage dat in streekvervoer duur- maar Bruins zei be- hebben dat er een Ite' is van vijf tot tien Het openbaar mi- iM) in Roermond be de verdachte van de chting in een woning den haac/cpd - Kinderopvang wordt volgend jaar fors duurder. De werkgevers houden rekening met een stijging van 10 tot 15 procent. Stijgende lonen en be zuinigingen van het nieuwe kabi net zijn de oorzaak van de kos tenstijging. Begin dit jaar gingen ouders ook al zo'n tien procent meer betalen voor de opvang. Volgens de Mogroep, de werk geversorganisatie in de kinder opvang die circa 80 procent van de sector vertegenwoordigt, staan de opvangcentra voor een loonkostenstijging van zo'n 10 procent. Voor 3 3,5 procent betreft dat een gewone salaris stijging. Daarnaast gaan de pen sioen- en WAO-kosten omhoog. De werkgevers maken zich veel zorgen over het verdwijnen van de zogeheten Melkertbanen in de kinderopvang. In bijna alle centra werken mensen op basis van zo'n werkgelegenheidsubsi- die. Het gaat daarbij om groeps- hulpen die ingezet worden om gediplomeerd personeel te on dersteunen. Door verzuim en lange werkdagen zijn deze men sen hard nodig. Crèches zullen nu deze mensen voor eigen re kening in dienst moeten nemen en de kosten moeten doorbere kenen aan de ouders. De loon kosten maken volgens de werk gevers voor ongeveer 75 procent deel uit van de kosten van kin deropvang. De overige kosten betreft de accommodaties. Ook daar stijgen de kosten. De brandweer, GGD, Arbeidsin spectie en Keuringsdienst van Waren hebben hun eisen 'ste vig' aangescherpt. Ook dat zal leiden tot kostenstijging. Direc teur S. van Gennip van de Mo groep maakt zich zorgen over de betaalbaarheid van de opvang. Hij ziet dat het economisch literstraat in Roer- t langer van moord, brand kwamen in juli eren van vier tot twaalf iet leven. De verdachte brandstichting met de gevolg ten laste ge- OM wil middels deze 'gging onder meer len dat er tijdens de zit- de rechtbank een juri- iwtrekken ontstaat toedracht van de chting. - Wegens belasting- eeft officier van justitie £yp gisteren vijftien maan- traf, waarvan vijf voor- ijk, geëist tegen eige- 'eerman van café De 1 Volendam. Veerman en 1992 en 1997 de fis- ruim 300.000 euro benadeeld in verband bedrijf, dat in de jaren ifslanlaniddel op de racht. Veerman ontken- eschuldigingen. Hij is eigen zeggen ingeluisd toenmalige bedrijfs- egen die man werd ir cel geëist, waarvan anden voorwaardelijk. iiémmi iam - Het gerechtshof erdam heeft gisteren ag van voorman Marij- an de Socialistische je z gen de schikking die net drie bouwbedrijven ontvankelijk verklaard, iloot de omstreden imst na fraude bij het en van de Schipholtun- hof wil niet zeggen het beklag niet inhou- irdt behandeld. Vol- icate B. Böhler van ;en vindt het hof dat de niet een direct betrok- jdeze zaak is. De politi- nd dat hij als Twee- :lid juist wel een bij- ilang had. De Eilandsraad ment) van Curasao !t eiland een zelfstan- lor krijgt binnen het ko- ,jer Dit hebben de politie- jen gisteravond in een astgelegd. Besloten is levolking van Curasao te 1 ste woord krijgt en vol de ar in een referendum te1 initief besluit mag ne- wal er de toekomstige staat- d 1 structuur van het ei- tetii Sint Maarten sprak de ütz* ag zich in juni 2000 al er| een zelfstandige status bu teiland. Een ruime e rheid koos voor een sta flid rte, zoals Aruba die cent 11986. Ide en ig - Tweede-Kamerlid 1 er rben van de LPF gaat in ;ke ber naar Griekenland In 1 r op te treden als getui- 3 v mndige in het hoger be- 1 dl n de Nederlandse vlieg- ügi itters Patrick Dirksen 'en /aai Hink. Dat heeft Herbens als eerder vandaag beves- len erben doet dit op ver at i n de raadslieden van de n d ederlanders. Volgens de loc oerder weet de oud-de- be ledewerker veel van d-1 igspotten en is het zijn mg geweest. Dircksen en ogi tonden in april samen P' aalf Britten terecht, om- 1 bi verden verdacht van spi- vvo De Griekse rechter ver nis 1de hen tot een gevange dei van drie jaar. >pe Amsterdam - Een chirurg in opleiding voert voor de eerste keer een galblaasoperatie uit via een virtual-reality simulator. Het ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam biedt vanaf vandaag de mogelijkheid om laparoscopische operatietechnieken (operaties via kleine gaatjes in de buikwand) te leren via het computerprogramma. Volgens hoogleraar M. A. Cuesta bootst de computer de menselijke anatomie perfect na. Het gebruik van dieren zou voor dit soort onderwijsdoeleinden overbodig worden. Foto: ANP/Marcel Antonisse door Erwin Tuil en Peet Vogels den haag - Het pijnlijke optreden van LPF-fractievoorzit- ter Harry Wijnschenk bij het algemene begrotingsdebat vorige week na Prinsjesdag is vooral te wijten aan het niet nakomen van interne afspraken. Dat staat in het interne rapport Verslag van een bokswedstrijd' dat enkele LPF- fractieleden afgelopen week samen met een paar beleids medewerkers heeft geschreven. „De sleutel voor een goede presentatie bij de Algemene Politieke Beschouwingen ligt in een juiste organisatie van de voorbereidingen", aldus het rapport. „Een der gelijke organisatie heeft volledig ontbroken en op het moment dat er een formele keuze voor een organisatie was gemaakt, werd deze door de initiatiefnemers zelf met voeten getreden." De titel van het rapport is een verwijzing naar het dis cussiestuk Van boksbal tot bokser' dat Wijnschenk bij zijn aantreden als fractievoorzitter aan de fractie heeft voorgelegd. Het interne rapport, in handen van deze krant, zegt verder dat de voorbereidingen voor de Alge meen Beschouwingen over de Rijksbegroting op tijd waren begonnen, maar dat de direct verantwoordelijken geen keuze maakten. Hierdoor moest er op het laatste moment besluiten worden genomen die vaak met el kaar in tegenspraak waren. Het rapport stelt verder dat Wijnschenk feitelijk alleen bouwde op de commentaren van Hoogendijk. Boven dien: „De belangrijkste speech van het jaar hoort niet door één persoon geschreven te worden, maar gedra gen te worden door de hele fractie." In de analyse wordt vastgesteld dat de fractie er grotendeels buiten is gehou den. Er was geen gelegenheid tot inspraak en de fractie werd niet gevraagd om op- en aanmerkingen. In de evaluatie wordt de retorische vraag gesteld waar de bokser (Wijnschenk) op de eerste dag van de debat ten was. Ook de ophef over het ontbreken van de moord op Fortuyn in de Troonrede wordt aangemerkt als 'mosterd na de maaltijd'. Wijnschenk was weliswaar af en toe sterk in zijn reacties, maar hij liet ook enkele steken vallen. Zijn rampzalige optreden op de tweede dag van het de bat wordt besproken onder de kop 'Hoe de bokser zich zelf knock-out sloeg'. Het rapport beschrijft hoe Wijn schenk zich meermalen onnodig in de problemen bracht. Zo presenteerde Wijnschenk het plan om het kwartje van Kok, een accijns op benzine, al in 2003 te rug te geven aan de automobilist in plaats van in 2004 zoals in het Strategisch (regeer-) Akkoord is afgespro ken. Financieel specialist Van As waarschuwde tijdens de voorbereiding al dat er een gat van honderden miljoe nen in dat plan zat. Wijnschenk zette echter door tegen het advies van de fractie in. Toen CDA en WD er op we zen dat hij helemaal geen geld had voor dat plan moest hij het schielijk weer intrekken. De evaluatie spreekt overigens niet over onvergeeflijke zonden. „Volgend jaar vinden er opnieuw Algemene Politieke Beschouwingen plaats en krijgt Harry Wijn schenk een herkansing." den haag/gpd - Op zes snelwe gen komen definitief trajectcon troles tegen te hard rijdende au tomobilisten. Naast de reeds be kende locaties op de A2 Amster dam-Utrecht, de A12 Zoeter- meer-Utrecht en de Zeeland- brug, komen er ook trajecten op de A4 Den Haag-Amsterdam, de N34 Emmen-Groningen en wordt in Flevoland een systeem ingevoerd dat op tien vaste loca ties wordt ingezet. Midden vol gend jaar moet het systeem op de nieuwe locaties actief zijn. Bij trajectcontrole wordt over een grote afstand de tijd bere kend die een automobilist er voor nodig heeft, en de tijd die hij daadwerkelijk heeft gebruikt. De auto wordt aan het begin en het einde met camera's boven de weg geregistreerd. den haag/gpd - Oud-minister van buiten landse zaken Hans van Mierlo stapt op als vertegenwoordiger van de Nederlandse re gering in de Europese Conventie, de 'denktank' die de hervorming van de Euro pese Unie moet voorbereiden. Van Mierlo is het niet eens met de behoudende koers die het kabinet-Balkenende in Europa wil va ren. De voormalige D66-bewindsman ont kent echter dat er sprake is van persoonlijke onenigheid tussen hem en het kabinet. „Ik erken het recht van een regering de verte genwoordiger in de conventie aan te sturen. Maar dit beleid kan ik niet verdedigen, dus stap ik op." Van Mierlo werd door het tweede paarse ka binet namens de Nederlandse regering afge vaardigd naar de Europese Conventie. De Conventie, waarin vertegenwoordigers van de nationale regeringen en parlementen en Europese instellingen zitting hebben, moet een plan opstellen voor de toekomst van de Europese Unie. Van Mierlo pleitte in de Conventie voor de afschaffing van het systeem van unanimiteit in de besluitvorming. Nu heeft elke lidstaat Hans van Mierlo. Foto: ANP bij belangrijke besluiten een vetorecht. Het kabinet wil echter niet tomen aan de unani miteit van de besluitvorming. „De notitie van het kabinet is het meest behoudende stuk over Europese politiek dat ik ooit in mijn leven heb gezien. Dat beleid kan ik niet meer geloofwaardig vertegenwoordigen." De unanimiteit bij de besluitvorming werkt verlammend op de besluitvorming in de EU meent Van Mierlo. ,Als we toe willen naar een gemeenschappelijk buitenlands en vei- den haag/anp - Staatssecretaris Van Geel van milieu twijfelt niet aan de veiligheid van de kernre actor in Petten. Alle mogelijke gebreken die woensdag in ver schillende media werden ge noemd, waren al bekend of be staan niet, zo heeft de staatsse cretaris gisteren de Tweede Ka mer laten weten. De commotie rondom de reac tor ontstond woensdag door een intern onderzoeksrapport, waarin stond dat er een, zij het minieme kans, bestaat op een ramp met de reactor. Volgens Van Geel voldoet de reactor aan alle veiligheidseisen. Een van de punten in het on derzoek was de verzakking van het bassin waar de reactor in staat. Die verzakking van 1 cm is al bekend vanaf het moment dat het bassin werd geplaatst, dertig jaar geleden. Aardschokken vor men geen gevaar, omdat bij het ontwerp hiermee rekening is ge houden. De mogelijkheid dat het bassin droog komt te staan door een breuk in de koelleiding, is slechts een theoretische, schrijft Van Geel. En het water dat de binnenbekleding van het bassin inloopt, wordt opgevangen en continu in de gaten gehouden. Van betonrot is al helemaal geen sprake. De SP en Groenlinks zijn niet overtuigd. Zij willen dat de reac tor uit voorzorg tijdelijk wordt gesloten. De reactor zou grondig moeten worden onderzocht op alle mogelijke veiligheidsproble men. De exploitant van de reactor weet de commotie woensdag aan enkele oud-werknemers die uit rancune een oud rapport naar buiten brachten. Toenmalig minister Pronk van VR£)M legde in februari de reac- slechter gaat en vreest dat dit zijn weerslag zal hebben op de secundaire arbeidsvoorwaarden van iedereen. Van Gennip: „De laatste jaren is in de CAO's veel aandacht besteed aan kinderop vang omdat het beleid is om vrouwen aan het werk te krijgen en te houden. Dat zou nu min der kunnen worden met als ge volg dat ouders zelf voor hogere kosten komen te staan en vrou wen besluiten thuis te blijven." Hoe ver kan humor gaan? De vraag is zo oud als de humor zelf. 'Mensen hebben geen gevoel meer voor humor', meneer Sonnenberg', zo vertolkte de legendarische cabaretier Wim Sonneveld in de jaren zestig het dilemma via één van zijn plat-Amsterdamse typetjes. Hoe ver kan humor gaan op televisie? Dat hangt sterk af van het soort omroep. De cabareteske achterneef van Wim Son neveld, Paul de Leeuw, kent inmiddels de grenzen van de NCRV. Hij stopt met Herberg de Leeuw omdat de christelijke omroep onder druk van kort gedingen problemen heeft met dit programma. De combinatie van De Leeuw en de NCRV was van meet af aan een geforceerde. Tussen de overwegend provinciale ach terban van de christelijke omroep en de grenzeloze ongein van De Leeuw zit een wereld van verschil. De enige verras sing is eigenlijk dat het nog zo lang heeft geduurd voordat het tot een breuk kwam tussen de omroep, die wilde ver nieuwen, en de cabaretier, die geen concessies doet. Het geval De Leeuw staat niet op zichzelf. Deze week werd beroepsstoker Theo van Gogh weggestuurd als columnist bij het programma Business Class van Harry Mens. De sugges tie dat voormalig LPF-voorman Mat Herben zich door de VS zou hebben laten betalen voor zijn steun aan de aanschaf van een nieuw type straaljager bleek een brug te ver voor Mens en de commerciële omroep. De hofnar heeft altijd een probleem. Zodra zijn meester het niet meer leuk vindt, vliegt hij er uit. De lotgevallen van Paul de Leeuw en Theo van Gogh hebben nog een andere over eenkomst. In de race om de kijkcijfers gaan publieke én commerciële omroepen de meest vreemde combinaties aan. Hier past dan ook maar één oproep. Cabaretiers, potsenma kers en hoogmogende hofnarren: keer terug naar het theater en mijd voortaan de poppenkast van de televisie. den hikag/gpd - Steeds meer mensen doen aangifte van ge weld. Vorig jaar steeg het aantal meldingen bij de politie met elf procent ten opzichte van het jaar 2000. Ruim vier van de tien geweldsmisdrijven worden vol gens de politie opgehelderd. Dit blijkt uit de nieuwste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De politie registreerde in 2001 in totaal 1,4 miljoen misdrijven. Vorig jaar werden 209 duizend misdrijven opgelost, dat zijn er 18 duizend meer dan in 2000. Tweederde van de geregistreer de criminaliteit betreft diefstal en inbraak. Daarna volgt vernie ling of een andere verstoring van de openbare orde. Ver- keerscriminaliteit komt op de derde plaats, gevolgd door ge weldsmisdrijven. Het aantal aangiften van deze laatste vorm is het sterkst gestegen. Uit de CBS-cijfers blijkt dat het opsporingssucces van de politie nogal verschilt per regio. Rotter dam-Rijnmond had in 2001 het laagste ophelderingspercentage. Landelijk bedroeg dit 44 pro cent, in deze regio werd slechts twintig procent opgelost. De re gio's Groningen, Friesland, Drenthe en Zeeland scoren juist aanmerkelijk beter dan het lan delijk gemiddelde. De politie registreert misdrijven als 'opgehelderd' wanneer ten minste één verdachte bij de po litie bekend is, ook als is deze voortvluchtig of ontkent deze het feit gepleegd te hebben. (advertenties) ligheidsbeleid moeten we naar meerder heidsbesluiten." En een gemeenschappelijk buitenlands be leid is essentieel voor de geloofwaardigheid van de EU denkt Van Mierlo. .Alleen met een gemeenschappelijk beleid kunnen we de asiel en migratieproblematiek aanpak ken. Het is ook noodzakelijk om de Europe se waarden en ons economisch systeem met sociale rechten veilig te stellen." Frans Timmermans, de vertegenwoordiger bij de Conventie namens de Tweede Kamer, betreurt het vertrek van Van Mierlo: „Hoe wel ik het wel kan begrijpen. De notitie van het kabinet is inderdaad nog conservatiever dan het al voorzichtige stuk van het vorige kabinet." Volgende week woensdag debat teert de Kamer over de notitie. Als een meerderheid van de Kamer zich in die noti tie kan vinden, zal Timmermans zich op zijn positie beraden. De LPF is zeer ingenomen met het vertrek van Van Mierlo. „Ik ben een zeer tevreden mens", zei Kamerlid Jim Janssen van Raaij. Als hij het regeringsstandpunt niet kan ver dedigen, dan dient hij op te stappen." tor stil, na berichten dat er scheurtjes zouden zitten in het reactorvat. Deze leverden uiteindelijk geen gevaar op. maar wel bleek dat het niet goed zat met de veilig heidsvoorschriften binnen het bedrijf. De reactor ging een maand later weer open, op voorwaarde dat de veiligheidscultuur zou veran deren. Let op 't speciale VW actielabel Grabbel ook meteen tot 100% voordeel op je volgende aankoop Verrassend...C&A DEZE ACTIE LOOPT TOT EN MET 28 SEPTEMBER

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3