Sprookje The Sound of Music doorgeprikt TOERISME Reconfirmeren VRIJDAG 27 SEPTEMBER 2q De Sound of Music is hot. Lekker meezingen, zwijmelen en dro men. Zojuist is zelfs een Neder landstalige versie van de musi cal in première gegaan. Wie zelf wil ontdekken waar het verhaal zich afspeelt reist af naar Salz burg in Oostenrijk. Al betekent dat wel het einde van een sprookje. Eerst even de feiten. The Sound of Music is een musical die is ge baseerd op het leven van de Oostenrijkse Maria Augusta Kut- schera. Als onhandelbare non werd ze uitgezonden als gouver nante en belandde in het gezin van kapitein Von Trapp. Het stel trouwde in 1927. Zij was 22, hij 47 jaar. Door het failliet van zijn bank verloor Von Trapp in 1934 al zijn geld. Het gezin moest noodgedwongen kamers verhu ren. Zo leerden zij Frans Wasela (in de film oom Max) kennen. Deze 'platenbaas' ontdekte de zangkunst van de kinderen en trad met hen op. In 1938 was de AnschluÊ. Oos tenrijk sloot zich aan bij Nazi- Duitsland. De kinderen waren toen inmiddels zo beroemd, dat zij werden uitgenodigd op de verjaardag van Hitier te zingen. Maria von Trapp weigerde. Kort daarop emigreerde de familie. Ze belandden via Italië en Enge land uiteindelijk in Verenigde Staten. Daar begint de familie in Stowe in de staat Vermont een goed lopend familiehotel. De musical, geschreven door Roger en Hammerstein en gebaseerd op het levensverhaal van de fa milie Von Trapp, ging in 1959 in première. De verfilming in 1965 was onmiddellijk een hit en won vijf Oscars. Liedjes als 'Edel weiss', 'Do-Re-Mi' en 'My Fa vourite Things' meezingen. De film is inmiddels een klassieker en wordt vrijwel ieder jaar wel een keer op televisie herhaald. Iedereen lijkt een graantje mee te willen pikken van de popula riteit van The Sound of Music. Ook de Oostenrijkers zelf wor den eindelijk walcker. De film is immers gebaseerd op een Oos tenrijkse familie en grotendeels opgenomen in de omgeving van Salzburg. Met een beetje han digheid betekent dat kassa. In de stad wemelt het dan ook van de Amerikaanse en Aziatische toeristen die op zoek zijn naar de hotspots van The Sound of Music. De gekte gaat in Amerika zo ver dat zelfs voormalig presi dent Ronald Reagan dacht dat het Engelstalige liedje 'Edel weiss' het Oostenrijkse volkslied was. Hij liet het nummer -tot grote verwondering van heel Oostenrijk- dan ook spelen tij dens de ontvangst van de Oos tenrijkse bondspresident Kurt Waldheim aan de Verenigde Staten. Salzburg heeft letterlijk een rijke historie. En dat ligt er dik bo venop. Op de daken van histori sche gebouwen glimt blinkend bladgoud. De stad heeft zijn naam en rijkdom te danken aan de zoutmijnen in de directe om geving. Salzburg ligt in het ge bied Salzkammergut; een mo deltreinen landschap vol ber gen, tunnels, groene alpenwei den en koeien met dikke billen. Wie uitsluitend voor de Sound of Music Salzburg bezoekt houdt aan de reis gegarandeerd een weeïg gevoel over. Immers, de filmmakers uit Hollywood heb ben de feiten en authentieke lo caties wel erg aangepast aan hun eigen ideeën. Zo staat het huis waar de familie werkelijk heeft gewoond niet in Salzburg. Het komt zélfs helemaal in de film niet voor. 'Te klein', conclu deerden de filmmakers. Dus gingen ze op zoek naar een pand dat beter bij een rijke ba ron past. Dat vonden ze in het slot Leopoldskroon en het slot bij Hellbrun ten zuiden van Salzburg. Van het ene gebouw gebruikten ze de voorkant, van het andere pand de achterzijde. En na handig knip en plakwerk op de montagetafel is er, afge zien van twee verschillende kleuren gevels, niets meer van te zien. Het echte huis van de fa milie Von Trapp staat in het plaatsje Aigen, net buiten Salz burg. In het pand aan de Traun- strafie 34 worden nu missiona rissen opgeleid. Toeristen zijn niet welkom. Een hoge muur, dito hek en waarschuwingsbor den houden hen op afstand. En zo zijn er meer authentieke plekjes in Salzburg die achteraf toch minder authentiek zijn dan de film doet voorkomen. Achter de Sint Peterskerk ligt het oudste kerkhof van Salzburg. Daar is ook de scène opgeno men waar liesl zich verstopt voor haar tot nazi bekeerde ex- vriendje Rolf. Probleem was echter dat begraafplaats te klein Knulligheid ten top bij de Sound of Music Dinner-show. Het decor bestaat uit een zelf beschilderd kamerscherm, het podium uit getim merde kisten. De toegangsprijs is desondanks fors: 43 euro. Foto's: Coen Springelkamp FEITEN&CI JFERS was voor de complete filmcrew. Voor het tweede deel van de scène is de hele begraafplaats nagebouwd op de set in Holly wood. Wie goed kijkt ziet dat de Amerikaanse figuranten ook op eens een stuk dikker zijn. Aan het einde van de familie vlucht de familie Von Trapp te voet richting Zwitserland. Daar voor moeten ze eerst wel een hoge berg over. Deze ligt precies op de grens tussen Oostenrijk en Beieren in Duitsland; niet de meest veilige streek tijdens de Tweede Wereldoorlog om het nazi-regime te ontvluchten. Maar ach, het geeft een mooi plaatje. Vluchtten over een berg is spannender dan reizen per trein in de eerste klasse. Wel authentiek is de scène in de siertuin Mirabell Garten in het midden van de stad. Maria danste daar met de kinderen -gekleed in speelkleren van groene fluwelen gordijnstof- over de rand van een fontein. Ook renden ze hand in hand door een groene haag. Het tuin- encomplex is niet alleen popu lair bij hordes toeristen, maar ook bij pas getrouwde Oosten rijkse echtparen. De tuin ligt vlak naast het stadhuis en wordt door iedereen gebruikt als decor voor trouwfoto's. Het is er dan ook erg druk met bruiden en bruidegommen. De door hen gecharterde fotografen moeten dan ook erg hun best doen om maar één echtpaar op de foto te zetten. Salzburg is één van de grotere steden in Oostenrijk en heeft meer dan 100.000 in woners. Populaire toeristische trekpleisters in Salzburg zijn Mozarts geboorte- en woonhuis, het speelgoedmuseum, het ma rionettentheater en de Dom. Salzburg ligt op circa 950 kilometer rijden van Utrecht. Om in Oostenrijk over de snewlegen te mo gen rijden moeten automobilisten in het bezit te zijn van een zogeheten Autobahn- vignet dat in de grensstreek bij elk Oosten rijks benzinestation kan worden gekocht. In Nederland is het te koop bij de ANWB of GWK. Ook stoppen er internationale trei nen uit Amsterdam in Salzburg en vliegt Air Alps dagelijks rechtstreeks van Schiphol naar de luchthaven van de stad. Salzburg is gemakkelijk per voet te verken nen. Alle bezienswaardigheden bevinden zich op loopafstand van elkaar. De Salz burg Card - te koop bij vrijwel alle winkels en musea - geeft zowel recht op onbeperkt gebruik van het openbaar vervoer als toe gang tot alle musea. Ook een tocht met een rondvaartboot over de rivier is bij de prijs inbegrepen. In Salzburg wemelt het van de hotels. Kamers zijn er vanaf circa 50 euro. Wie de film The Sound of Music in Salzburg wil zien, kan alleen terecht in jeugdherberg Yo-Ho in de Paracelsusstrafie 9 in Salzburg. Op verzoek van vele Amerikaanse toeristen is de film daar iedere dag vanaf 10.30 uur te zien. De Sound of Music dinner show is tot en met oktober iedere avond vanaf 19.30 uur te zien in theater-restaurant Stembrau in Salzburg. De zaal gaat open om 19.15 uur. Kosten: 43 euro. Meer informatie: www.soundofmusicshow. com Belangstellenden die de locaties willen zien waar de film is opgenomen, kunnen een Sound of Music Tour boeken bij Panorama Tours tegenover Mirabell Garten. De rond rit duurt vier uur. Vertrektijden dagelijks om 9.30 uur en 14.00 uur. Kosten: 33 euro voor volwassenen, kinderen van 4 tot 12 jaar betalen 17 euro. Meer informatie: ww- w.panoramatours.at Dieptepunt van de Sound of Music-tour in en om Salzburg is een bezoek aan de gelijknamige dinner show. Kritische Neder landse toeristen die daarbij den ken aan een soort Joop van den Ende-spektakel kunnen beter thuisblijven. De voorstelling wordt gegeven in een grote zaal van restaurant Stembrau. Er staan circa dertig tafels. Het po dium bestaat uit een paar zelf getimmerde, groen geverfde multiplex kisten. Het decor is een beschilderd kamerscherm met een Heidi-landschap van alpenweiden en besneeuwde bergtoppen. Voor en tijdens een matig vier-gangen diner warmt een pianist het publiek met be kende internationale meezin gers op. Daarna mogen de ar tiesten op het podium het afma ken. Zij zingen liedjes uit de musical en betrekken de toeris ten bij hun voorstelling. Wie bang is om een microfoon van dichtbij te zien moet vooral ach ter in de zaal gaan zitten en pro beren niet op te vallen. Al is dat overigens geen garantie om geen 'beurt' te krijgen. De hele entourage oogt zo knul lig en amateuristisch datje me delijden krijgt met de artiesten. Zij doen immers ook gewoon hun werk. Maar loop niet weg, blijf vooral zitten! De voorstel ling is zo slecht dat het gewoon leuk is. Tip: trek je ook niets aan van de euforisch meezingende Amerikanen, Koreanen, Japan ners en Chinezen. Lach er voor al om! Wie het romantische sprookje van de Sound of Music niet wil doorprikken moet Salzburg om andere redenen bezoeken. Bij voorbeeld om zijn pracht en praal of de klassieke kamercon certen die 's avonds in het oude stadhuis worden gegeven. Of voor een bezoek aan het ge boorte- en woonhuis van de componist Mozart. Ook kun je fantastische wandel- en fiets tochten maken in de omgeving van Salzburg. En bij thuiskomst zwijmel je gewoon weer weg bij een video of dvd van The Sound of Music. Op de film is het mooier dan de werkelijkheid. Coen Springelkamp REISBOEKEN&MAGAZINES Bergland Het is zeer de vraag of Adriaan Gilles Carpper aan het eind van de 18e eeuw de eerste Nederlandse alpinist was. Maar wel deed de Fries in 1788 - slechts twee jaar nadat hij voor het é^r&t was beklommen - een vergeefse poging de top van de Mont Blanc te bereiken. En omdat zijn relaas be waard bleef, was dat voor Charles Du- four en Robert Weijdert reden hem uit te roepen tot Neerlands eerste bergbe klimmer. "Veel voorgangers zal hij in elk geval niet hebben gehad', menen zij in 'Bergland, een eeuw Nederlands Alpinisme', een boek dat weer eens bewijst dat spannende lectuur niet al- tijd(goed geschreven hoeft te zijn. De auteurs maakten ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Nederlandse Klim- en Bergsport Vereniging een se lectie uit zo'n duizend artikelen die verschenen in Nederlandse klimtijd- schriften en daar hebben mensen als Ronald Naar en Bart Vos blijkbaar nooit voor gewerkt. Ze ontbreken in de bloemlezing. Geeft niet. Alleen het toontje al waarop A. W. van Eeghen beschrijft hoe hij in 1881 als eerste Ne derlander de Matterhom beklom, maakt de bloemlezing ook begerens waardig voor mensen die met berg sport nauwelijks voeling hebben. 'Bergland, een eeuw Nederlands alpinisme' door Charles Dufour en Robert Weijdert. Uit geverij TïFtönrPrijs-33,90 euro. Rainbow Onder de naam 'Rainbow Pockets' verschenen bij uitgeverij Muntinga zes herdrukken van eerder verschenen reisboeken. Daaronder 'Mali Blues' van Lieve Joris, "Ver van hier' van Ca- rolijn Visser (bloemlezing) en 'Wal king' met bijdragen van onder ande ren Paulo Coelho, Virginia Woolf en Gerard van Westerloo. Fietsers kunnen hun hart ophalen aan 'De wind door je haar, de zon op je huid', ervaringen van het duo Marijke Vermond en Eric Schuijt die in (zuidoost) Azië 24.000 ki lometer wegtrapten. Verder beschrij ven auteurs als Bas Heijne, Geerten Meijsing en Hella Haasse hun per soonlijke band met Italië in 'Het Italië- gevoel' en lieden die de afgelopen zo mer slechte vakantie-ervaringen had den, moeten als troost maar eens en kele hoofdstukken opslaan in 'Was ik maar thuis gebleven', waarin diverse schrijvers, onder wie Isabel Allende en Paul Theroux kond doen van hun 'meest afschuwelijke' reisbelevenissen. Alle boekjes kosten 8 euro. Zie ook www.rain- bow.nl. Khap djaai 'Van Abcoude naar Azië per bus, trein en boot', luidt de ondertitel van San dra Bakkers 'Khap Djaai', wat Laot- iaans is voor 'dank je wel'. Een paar jaar geleden zegde zij en partner Den- REISBERICHTEN Rijeka-Venetië In juni is tussen Rijeka en Venetië een nieuwe veerdienst bruik genomen. Elke woensdag vertrekt het schip - capacit passagiers - voor een 3,5 uur durende overtocht naar Venet laatste half uur vaart de boot door de Venetiaanse laguna, na in het centrum van de stad wordt aangemeerd. Aan hel van de dag keert de boot weer terug naar Rijeka. Bobbejaanland Het Belgische familiepark Bobbejaanland bij Turnhout, gei naar de vooral bij ouderen nog wel bekende Vlaamse 'cowb ger7 Bobbejaan Schoepen, gaat als eerste attractiepark in de lux z'n bezoekers de mogelijkheid bieden entreebiljetten vi park via internet te kopen. Op de website van Bobbeja (www.bobbejaanland.be) kan iedereen thuis z'n eigen entr cher uitprinten; je dient wel te beschikken over een cre< Aan de kassa van het park, dat 50 verschillende attracties (waaronder 5 achtbanen en 4 wildwaterbanen), hoeft het maakte kaartje vervolgens alleen nog maar door een scan worden gehaald. Groningen 'Cultuurtoeristische arrangementen in het Gastvrije Gro| heet de nieuwe brochure, waarin bekende maar ook nieu IEDE NOS NL h De w tuee NOS Acht bij A diere Cosb Detc ne ni grarr Man gazir Get t nisqi NOS Netv tenp Herb Satir ma. Russ tives Oud rie. Nieu litiek h ma. Brotl irie. Nacl herh Eind rangementen in deze provincie zijn opgenomen. Nieuw is beeld de mogelijkheid een nachtje te logeren in de voor kerk met pastorie DeAmshoff in Kielwindeweer waar de g« rie. een zeven gangen proeverij krijgt voorgeschoteld, in coml met een nachtje in Hotel de Ville in de stad Groningen ook een tweedaags arrangement in hotel Faber in Hoog behoort tot de mogelijkheden, inclusief het bijwonen v; tewaterlating van een groot schip. Een bijzondere bel omdat de schepen hier niet in de lengterichting, maar zij van de helling afglijden. In de gids verder een aantal stads gementen en veel combinaties van een of meer dagen sti een paar dagen platteland. Meer informatie: VW Stad Groningen, telefoon 09 00 20 23 050 (45 per minuut) of op website www.vwgroningen.nl. Uitbreiding De KLM-winterdienstregeling die op zondag 27 oktober va gaat en tot en met zaterdag 29 maart 2003 duurt, is onde uitgebreid met een aantal vluchten op Engeland. Er zal p zes keer fn plaats van vier keer van Schiphol naar Londen Ci den gevlogen, met een Fokker 50. Naar Newcastle wordt dagelijks zeven in plaats van vijf keer op en neer gevlogeiWbei Manchester acht in plaats van zeven, en naar Aberdeen, n gpalei Fokker 70, vier in plaats van drie keer. Op vluchten naar Heathrow en Teesside, en deels op Cardiff, wordt de Fok m bijt' vervangen door de grotere Fokker 70, respectievelijk de oriopi loo. Maar ook op een bestemming als Wenen in Oostenriur" een groter KLM-vliegtuig vliegen: de Boeing.737 in plaats Fokker 70. Met deze en andere uitbreidingen, ook in de vra TICfi tor, komt de KLM qua productie weer terug op het niveau zzy winter van 2000; 2001 was, na de 11e september, slechter. evrou IKe 17.01 estiva 18.1 10 Sta zon< ike Plastuit Van de P-mate, de twee jaar geleden geïntroduceerde voor vrouwen, die het hen mogelijk maakt staand en hyg te plassen, is nu een nieuwe versie te koop, die beter teger s 2L bestand is. Een pak met zes wegwerpzakjes is voor 2,99 <3.10 koop bij de apotheek. De nieuwe P-mate is inmiddels zo p V D' geworden dat het door Moon Zijp bedachte papieren tuitje dels ook naar de Verenigde Staten, Canada en Zwitserlant porteerd wordt szinat Meer informatie op website www.plastuit-pmate.nl i "-I u sant. Taca acht Het wordt wat makkelijker om op eigen houtje een reis te i ^e'irr naar lastig bereikbare bestemmingen in Midden- en Zuid-gessc ka. TACA, een luchtvaartmaatschappij uit San Salvador, hoort tot een bijna io jaar oude alliantie met maatschap! Costa Rica, Nicaragua en Guatemala, heeft kortgeleden i einz 1 menwerkingsverband gesloten met de KLM, dat z'n passa( jchu Houston, Miami, Mexico, New York, of Lima over kan late pen op TACA-vliegtuigen. Die vervoeren hen dan verder n voorbeeld Guatamela, San José in Costa Rica, Buenos Aires, go of Cuzco. Meer informatie op website www.flitereps.com Chalet-nanny Een nieuwe service voor ouders, die met kinderen op ski-v ute - gaan maar de kleintjes nog niet mee kunnen laten skiën, I:u|e-1 geheten Chalet-nanny. De nanny, geïntroduceerd door ch<{qJJ huurder ILS, trekt een hele week met de kinderen op, ur sthai derd de woensdag en zaterdag. Aan haar werk hangt w rei 2 prijskaartje: 550 euro per week voor maximaal 3 kinderen. I is ook een oppasser per uur te regelen: 7.65 euro. mers Meer informatie: telefoon 070 319 52 62 en/of website www.chalets.nl 0.30 lukel 00 H imer- ilBór: ZDF Das' 23.1 Nac Mant 02.: 1.55 c gessc streel* nis de Bruin (die de foto's maakte) hun baan op om samen tien maanden lang door Azië te trekken. Het resultaat is een prettig leesbaar, zeer persoonlijk relaas dat ons een blik gunt in diverse samenlevingen en dat ook beschrijft wat twee reizigers onderweg zoal te genkomen. Hun wederwaardigheden konden zij kwijt bij uitgeverij Gopher in Groningen die er een 'boek-op-ver- zoek' van maakte. Met andere woor den: pas wanneer het is besteld, wordt het gedrukt. 'Khap Djaa' door Sandra Bakker. Uitgeverij Gopher, Groningen. Prijs 17,50 euro. Zie ook: www.gopherpublishers.com Gerard Ctfel/Rob van den Dobbelsteen :rard C^iel/ Voordat ik straks met EgyptAir van Cairo naar Shai Sheik vlieg, moet ik - lees ik in de reisvoorwaarden - vlucht reconfirmeren. Ruim 72 uur van tevoren. An<f wordt mijn al gekochte en betaalde plek in het vlieg een ander gegeven. Op het moment dat ik zoiets lees, ben ik al bijna in mijn reis af te zeggen. Ten eerste dat woord: reconfi In de Van Dale komt het niet voor. Het betekent heÉ gen. Anders gezegd: je bent verplicht de luchtvaart™ schappij vlak voor vertrek te melden dat je meevliegl je in het bezit bent van een geldig en betaald ticket.T Wat makkelijker lijkt dan het is. Wel eens een luchti maatschappij proberen te bellen teneinde je ticket d firmeren? In Amerika krijg je - nadat je eerst minut^ naar stomvervelende muziek hebt zitten luisteren - ties via een tiptoetssysteem. 'Put the pound sign!' bl een elektronische stem plotseling. 'Pound sign?' Vol aan omstanders hebt gevraagd wat een 'pound sigi je alweer tien minuten verder en begint de ellende M ren af aan. padr 'Spell your name!', is ook al zo'n heerlijke vraag. Ha niet: 'The V of eh, eh, eh Vancouver'. Want dat begr Amerikaanse telefoniste niet. Je hoort het rijtje feillc dreunen: The V of Victor, the A of Alfa, the N of Novt enzovoort. Anders komt die lieverd er niet uit. Om een lang verhaal kort te maken: reconfirmeren vliegticket kost veel tijd en zou niet nodig moeten z !j° één vliegtuigmaatschappij die de aankoop van een 2.00 toestel drie dagen voor aflevering herbevestigt, ome j^00 kist anders bij een ande re airline wordt afgele verd? Nee, natuurlijk niet. Want wat is dat voor een onzin! - - Rob van den Dobbelst In de film vlucht de familie Von Trapp voor de nazi's na een tocht door deze bergen naar Zwitserland. In werkelijkheid zouden ze dan in de streek Beieren in Duitsland belanden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 22