Nawijn zint op sancties tegen Leiden NCRV-jas zit De Leeuw niet meer lekker Winny de Jong dreigt uit LFP-ffactie te stappen Getuige bij commissie bouwfraude verbaast zich over slechte geheugens Rijnwoude wil geen nieuwe burgemeester Roeien voor de zege KORTING Leidsch Dagblad Illegalenbeleid Rabbae onder vuur Warmond wankelt van bestuurscrisis naar bestuurscrisis NR. 43039 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 itgeestse alen halen aar college 1(011 [l L terprijs llja Pfeijffer m/anp - De Leidse chrijver llja Leonard xijgt op 12 oktober de Anton Wachterprijs roman 'Rupert, een is'. De jury prijst de den combinatie aan lisme en voyeurisme, it boek een aangrij- odeme bekentenis wee jaar geleden werd iet uitgereikt. De win- ek van der Jagt kwam jen. Eerdere winnaars der anderen A.F.Th. leijden, Kellendonk en Loo. emmermeer voor Hertog og. Archieffoto: United e Boer/Rob Hendriks mermeer - Fons Her- de huidige burgemees- elsen, is de belangrijk- daat om Jan van Hou- op te volgen als bur- r van Haarlemmer- vertrouwenscommis- irlemmermeer heeft D) eerste gezet op de lenlijst. De gemeente- pde daar gistermiddag Ie meerderheid (26 van gebrachte stemmen) |er Bodar ïen Bosch i - De landelijk beken- èstreden priester Antoi- K (57) wordt de nieuwe «pastoor van de kathe- de Sint-Jan in Den bdar is geboren in Den ■jn priesterwijding in 1de tot grote opschud- Hat hij bekend stond Iserend homoseksueel. Ier werd hij echter |ter van celibaat en de paus. Hij werkt iel in het bisdom Haar- r studeert sinds 1998 in Rome. Bodar be- maart in Den Bosch, Bj nog een boek af- ot 1 januari is hij bo- Jnog verbonden als Toricus aan de Leidse eit. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad VRUDAG 27 SEPTEMBER 2002 OOK OP ZATERDAG (AUPfc ND runwoude - Het gemeentebe stuur van Rijnwoude wil dat waarnemend burgemeester Jan Westra langer blijft, en dat de burgemeestersvacature die per 1 oktober ontstaat, voorlopig niet wordt ingevuld. Westra heeft aangegeven wel te willen blij ven. Dat hebben de fractievoor zitters Van Velzen (SGP/CU), Démoed (CDA) en Geenjaar (WD) vanochtend bekendge maakt. De fractievoorzitters en wethou ders hebben er eerder deze maand bij commissaris van de koningen Franssen unaniem voor gepleit om Westra zijn klus af te laten maken. De waarne mend burgemeester heeft er veel werk van gemaakt de ge meentelijke organisatie op orde te brengen. Of Westra inderdaad mag blij ven, hangt af van het besluit van de minister van binnenlandse zaken. Franssen is daarover nog in overleg. Of de commissaris van de koningin het advies van de fractievoorzitters heeft over genomen, wilden zij vanoch tend niet zeggen. „We hadden hierover op 6 september een goed gesprek", zegt Van Velzen. „En we hebben niet met twee talen gesproken. Het zou mij dan ook verbazen als er een an der besluit uitrolt." Wanneer het definitieve besluit genomen wordt, is niet bekend. Van Velzen: „Dat kan vandaag zijn, maar ook over een maand." Indien Jan Westra mag blijven, wil hij over een jaar met het ge meentebestuur om de tafel om te kijken in hoeverre de ge meentelijke organisatie op orde is, en of hij dus al weg kan. Als dat zo is, zou de burgemeesters vacature alsnog opengesteld kunnen worden. Op zijn vroegst heeft Rijnwoude dan eind 2004 een nieuwe burgemeester. Westra heeft aangegeven te wil len blijven totdat de problemen zijn opgelost, zelfs als dat bete kent dat hij tot na zijn 65ste moet blijven. „Het gemeentelijk belang is het uitgangspunt", al dus Westra. - Nauwelijks wind was er vanmorgen in Warmond bij de start van de Turfra- ce, een wedstrijd voor kleine traditionele zeilvaartuigen. En zo moesten de bemanningen van de boten - onder andere Westlanders, Kagenaars en Aakjes - roeien om de gang er in te houden. „Daar krijgen ze flink blaren van", weet Aad Juffermans van de Stichting Zeilvaart Warmond uit ervaring. „Straks, langs de Ringvaart, zullen ze wel gaan jagen. Dat gaat een stuk sneller." Acht boten doen mee in de wedstrijd en nog eens zes in de toertocht. Vanavond komen ze - als alles goed gaat - aan in Vinkeveen. De terugtocht gaat in twee etappes: morgen naar de Tolhuissluis op de splitsing van het Amstel- Drechtkanaal, het Aarkanaal en de Drecht en zondag vervolgens weer terug naar War mond. Juffermans schat in dat de boten dan tussen één en half vier weer terug zijn in park Groot Leerust. Foto: Hielco Kuipers 15% 26 T/M 29 SEPTEMBER (advertentie) 15% OPENINGSKORTING* OP HET VERNIEUWDE MEUBELPLEIN Tijdens de opening extra open op vrijdagavond en zondag**. Het Meubelplein ligt aan afslag 6 van de A4 tussen Rotterdam en Amsterdam. Vanuit Leiden bus 42, 48, 49 en 182. Voor info: www.meubelplein-leiderdorp.nl of www.skyradio.nl. 'Gesprek Koop met Netelenbos ging vooral over metro' GRATIS PARKEREN I MEUBELPLEIN Slechts enkele merken zijn uitgesloten v; Gesloten: Mijnders Droomdomein Hilversum - Paul de Leeuw stopt bij de NCRV met het programma Herberg de Leeuw. De geplande vijf afleveringen maakt hij nog wel af. Over de toekomst van Zo va der zo zoon, dat De Leeuw ook presenteert, wordt nog overlegd, zo laat Roek Lips, ma nager cultuur van de NCRV weten. Paul de Leeuw kan zich niet vinden in de koers van de omroep. Volgens Roek Lips is anderhalve week gele den besloten met De Herberg te stoppen. „Paul de Leeuw gaf aan dat hij zich anders wil ontwikkelen en meer grenzen wil verleg gen in De Herberg. Toen hebben we samen geconstateerd dat de NCRV dan een jas is die niet lekker zit Dan krijgen we te vaak een discussie over wat wel en niet kan", al dus Lips. Volgens lips was het besluit al genomen voordat zangeres Anneke Grönloh en pro fessor Smalhout klachten indienden tegen het programma. Grönloh dreigde met een kort geding omdat ze wil dat De Leeuw haar niet langer persifleert en Smalhout diende een strafldacht in omdat de presentator een foto van hem liet veranderen in die van Hit- Ier tijdens een persiflage op een tv-spelletje. „Het was een discussie over grenzen. De NCRV vindt met name dat het met de persi flage van Grönloh nu ver genoeg is gegaan. Als iemand zoiets echt niet wil, dan stop je. De Leeuw ziet dat anders. Hij vindt het een inperking van zijn artistieke vrijheid." De NCRV heeft De Leeuw verboden in de laatste afleveringen van De Herberg nog een persiflage van Grönloh te doen. „Of hij zich aan die afspraak houdt, zien we wel We kij ken samen vooraf naar elke aflevering en beslissen dan of alles gehandhaafd kan blij ven", aldus Lips. In De Volkskrant reageert De Leeuw teleurgesteld. „Tot afgelopen maandag vond de NCRV mijn persiflages nog fantastisch. Maar nu het kort geding in eens boven hun hoofd hangt zijn ze bang." Pagina Binnenland: Commentaar den haag/anp - Het gesprek dat toenmalig minister Netelenbos van verkeer en waterstaat en bouwtopman H. Koop oktober vorig jaar hadden, was vooral bedoeld om de problemen rond de aanbesteding van de Noord- Zuidlijn in Amsterdam te be spreken. Dat heeft adjunct-directeur J. Spaargaren van de wegenbouw- divisie vandaag verklaard op de laatste verhoordag van de parle mentaire enquêtecommissie Bouwnijverheid. Het gesprek ging volgens hem in eerste in stantie niet over een eventuele schaduwboekhouding of de po sitie van ex-werknemer Bos van Koop Tjuchem. Bos was degene die de schaduwboekhouding in de openbaarheid bracht. De onthulling van het gesprek tussen Koop, wegenbouwdirec- teur Veerman, Rijkswaterstaat- topman Prins en Netelenbos deed twee weken geleden veel stof opwaaien. Volgens Netelen bos wilde Koop duidelijk maken dat Bos uit rancune leugens rondstrooide over het concern. Ook heeft hij aangegeven dat er geen schaduwboekhouding was bij zijn bedrijf. De commissie vond het zeer vreemd dat Nete lenbos eerder nooit gewag had gemaakt van dit gesprek. „Ik was verbaasd dat vier men sen zo'n slecht geheugen had den", verklaarde Spaargaren vanmorgen. Volgens hem ging het initiatief voor het gesprek niet uit van Koop, maar van Rijkswaterstaat „Ik heb dat ge sprek vervolgens in twee dagen voorbereid." Spaargaren heeft 'een rapportje' opgesteld over de problemen bij de aanbeste ding van de nieuwe metrolijn in Amsterdam. Spaargaren heeft pas onlangs vi deobanden van eerdere enquê teverhoren terug gezien, omdat hij op vakantie was tijdens de enquête. Ook op de dag dat hij zelf was opgeroepen, was hij op vakantie. Commissievoorzitter Vos maakte toen direct al duide lijk hier geen genoegen mee te nemen. Spaargaren gaf vandaag toe met Veerman en andere me dewerkers van Koop te hebben overlegd over zijn enquêtever hoor. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 55,00 betaling per acceptgiro 54,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B| automatscte betting S Handtekening: Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagbiad.nl 'Ongelooflijke beschuldigingen' De Jong over Hoogendijk: Hoogendijk heeft zijn Kamerzetel ge kocht. Fortuyn vond hem volkomen ongeschikt: „Hij had een lijstje waarin achter de naam Hoogendijk stond: afvoeren." Hoogendijk over De Jong: „Wat een ongelooflijke beschuldigin gen van dat domme wijf. Als ze dit blijft volhouden, krijgt ze een advocaat aan haar broek wegens smaad." De Jong over Wijnschenk: Wijnschenk heeft tegen het Algemeen Dagblad gezegd dat fractielid Cor Eberhard een strafblad heeft. „Dat tekent toch wel hoe onbetrouwbaar die man is." Wijnschenk over De Jong: Dat mevrouw De Jong nu in oorlogs taal spreekt is jammer. Als ze de fractie wil verlaten is dat haar beslissing." den haag/gpd - LPF-Kamerlid Winny de Jong be schuldigt fractievoorzitter Harry Wijnschenk van machtsmisbruik. Ook beticht ze Wijnschenks ad viseur Ferry Hoogendijk van het 'kopen' van diens Kamerzetel. Aanleiding voor de beschuldigingen is het ontslag op staande voet van de persoonlijk medewerker van Winny de Jong. Deze medewer ker zou tegen de afspraken in een evaluatie over het optreden van Wijnschenk bij de algemene be schouwingen over de rijksbegroting aan de frac tieleden hebben gemaild. Fractievoorzitter Wijnschenk blijft achter het ont slag staan. „We hebben met het hele bestuur vary negen mensen unaniem besloten de man te ont- slaan. Het was een intern verhaal dat niet rondge stuurd mocht worden. Dat heeft hij toch gedaan." De Jong is woedend over het ontslag, waar zij niets van afwist „Ik ging om kwart over vijf naar huis en toen was er niets aan de hand,", zei ze gis teravond. „Toen ik thuiskwam belde de pers mij voor een reactie op het ontslag van mijn mede werker." De Jong ziet in dat ontslag de hand van Wijnschenk en Hoogendijk. „Mijn medewerker is ontslagen om mij te schaden. De evaluatie van het optreden van Wijnschenk is een uitermate zorg vuldige observatie met gemaakte fouten en gemis te kansen. De enige reden dat hij fractievoorzitter is, is dat Hoogendijk hem gemakkelijk aan kan sturen. Hoogendijk heeft de fractie in zijn macht" Als de verhoudingen in de fractie niet spoedig verbete ren, stapt De Jong er uit,'- dreigt ze. Zij sluit niet uit dat een aantal fractiegenoten haar daarbij zal vol gen. door Peter Groenendijk leiden - Minister Nawijn (vreem delingenzaken) heeft forse kritiek op het illegalenbeleid van de Leidse wethouder Mohamed Rab bae. Volgens Nawijn moet Leiden met onmiddellijke ingang stop pen met het verlenen van hulp en huisvesting van uitgeproce deerde asielzoekers en illegalen. De minister overweegt zelfs sanc ties te treffen om de gemeente Leiden hiertoe te dwingen, zo laat hij weten in een gesprek met deze krant. Wethouder Rabbae wil door gaan met het verlenen van hulp aan illegalen, omdat die anders voor sociale onrust zullen zor gen. Ze komen dan makkelijk in de criminaliteit of prostitutie te recht, zo zei Rabbae onlangs. „Wij bieden een vangnet voor deze groep, tot het moment dat het rijk ze het land uitzet. Zo voorkomen we excessen die de leefbaarheid in de stad aantas ten." Nawijn heeft geen begrip voor die opstelling. „Het strategisch akkoord van het nieuwe kabinet laat niets aan duidelijkheid te wensen over: gemeenten bieden uitgeprocedeerde asielzoekers geen vervangende opvang. Daar heeft Leiden zich dus ook aan te houden. Ik vind het jammer dat Leiden daar geen gehoor aan wil geven. De uitspraken van de heer Rabbae staan haaks op de gemaakte afspraken." De LPF-minister overweegt sancties te treffen om Leiden en andere gemeenten die het ille galenbeleid niet willen uitvoe ren, tot een koerswijziging te dwingen. „Ik onderzoek op dit moment welke maatregelen ik kan treffen. Ik laat me over de opties nog niet uit. Maar ge meenten kunnen wel actie ver wachten." Volgens de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) is de houding van de gemeente Leiden begrijpelijk, omdat het rijk de terugkeer van illegalen niet actief genoeg stimuleert. Nawijn erkent dat probleem. „Het uitzettingsbeleid moet ef fectiever worden gemaakt. Maar dat laat onverlet dat ge meenten verplicht zijn om de opvangvoorzieningen voor deze groep asielzoekers te beëindi gen." door Janneke Dijke warmond - De angst voor gedwongen herindeling leidde Warmond de afgelo pen avond en nacht voor de tweede keer in drie maanden naar een bestuurscrisis. In een zesenhalf uur durende raadsver gadering spraken de politici meer dan de helft van de tijd in achterkamertjes over hun visie op de toekomst van het dorp. De gespannen en emotionele discussies leidden ertoe dat CDA-wethouder De Vroomen een tijdlang overwoog af te tre den. Hij blijft slechts aan omdat hij de gemeente niet stuurloos wil achterlaten. Het Warmondse college van burgemees ter en wethouders, dat sinds de verkie zingen in maart bestaat uit het CDA en Warmond Anders (WA), verloor begin ju ni zijn eerste wethouder. Vergeer (WA) vond de druk van het wethouderschap te zwaar. Kort daarop ontstond er een cri sissituatie, toen waarnemend-burge meester Vosjan en wethouder De Vroo men de raad voorstelden om te fuseren met Oegstgeest, Voorhout en Sassen- heim. De raad moest hemel en aarde be wegen om het college van die gedachte af te brengen en sprak uiteindelijk af dat Warmond koerst op intensieve samen werking met de buren. Of herindeling een optie is als die samenwerking niet slaagt, bleef onderwerp van discussie. Die discussie laaide gisteravond weer in alle hevigheid op, toen de raad een be sluit moest nemen over de 'strategische visie gericht op de bestuurlijke toekomst van de gemeente Warmond'. De ge meente dient dit document op 8 oktober in bij de provincie tijdens een doorslag gevend gesprek over de toekomst van Warmond. De opstelling van het college en het CDA om de mogelijkheid tot fusie open te houden als blijk van goede wil naar de provincie, leidde gisteravond tot urenlange schorsingen en overleg in af gesloten ruimtes. Het resultaat is dat in de officiële papie ren van de gemeente Warmond het woord 'fusie' niet meer voor komt. War mond gaat een samenwerking met buur gemeenten aan maar noemt, op voorstel van Warmond Anders, geen namen om alle mogelijkheden open te houden. Op verzoek van het CDA schrijven de raads leden dat ze 'bereid zijn andere opties te onderzoeken' als de samenwerking geen soelaas biedt Dat die 'andere opties' in feite neerkomen op fusie, was iets wat het CDA graag opgenomen had, maar de andere partijen zijn daar fel tegen. De hele gang van zaken was voor wet houder De Vroomen bijna reden om zijn portefeuille neer te leggen. „Ik betreur dit resultaat, want ik zou graag wat meer duidelijke richtlijnen aan de provincie geven. Toch neemt hij de opdracht van de raad aan omdat hij niet wil dat War mond binnen korte tijd twee wethou ders kwijtraakt „Ik zal mijn uiterste best doen dit op 8 oktober goed te verwoor den." Pagina R5: Warmond, bestuurskrachtiger kan het niet' 'Laat waarnemer Westra karwei afmaken'

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1