Liberalen Oegstgeest halen uit naar college LEIDEN REGIO el bekeuringen bij grote controle op de A44 meenteraad geeft speelzalen Voorschoten respijt Bestuurskrachtiger kan het niet 'Zo dronken een glas, deden een plas, en alles bleef zoals het was' Vrachtauto te water °t litie deelt de o tonnen uit R5 1ST - Een 60-jarige au- ist uit Oegstgeest is gis- d aangehouden, omdat bij de man een alco- roken. Hij stond bij jzinestation aan de Lijt- n de agenten voorbij lij stapte in zijn auto en g. De man werd aange- en de blaas test gaf bij - ubbele van de toegesta- de aan. De automobilist n proces-verbaal en 11 ;rbod van drie uur. 2< 'eiMeerburg ge, jubileum jk. K. )e aich ier (OUDE - EHBO Vereni- erburg uit Zoeterwou- lijk viert morgen haar bestaan met een infor- arkt, demonstraties en ptie. Op de markt zijn r ieer de Nederlandse hting, de Bloedbank en 3wezig.De jublileumdag m 12.00 uur bij de Een- aan het Kooikersplein iwoude-Rijndijk. Tus- 0 en 17.30 uur kunnen ellenden een receptie n. De nieuwe cursus art in januari 2003. Op- icapl mogelijk. papier-actie eterwoude lude-rijndijk - Drum- Je Rijntamboers haalt jchtend huis aan huis en vodden op in oude-Rijndijk. De fan- daarbij gebruik maken ice< erswagens van de ge- ïl e ik dielOgUS irer ran oten - De bibliotheek id! Tijngaardenlaan in aten geeft woensdag 16 ussen tien en elf uur J s catalogusinstructie. Ign >estond een catalogus erzameling kaarten- naar tegenwoordig met de computer it. Veel mensen heb- nog nooit mee ge- ndat ze denken dat het is. Voor wie het toch proberen is er in de bi- eens per maand een tochtend. Computer- is niet noodzakelijk, irijfformulier is bij de de bibliotheek ver door Nancy Ubert oegstgeest - „Onkundig, hardleers en onverant woordelijk." Zo typeert de WD burgemeester en wethouders van Oegstgeest. Volgens de op positiepartij is het onbegrijpelijk dat de andere drie partijen in het dorp hun ogen sluiten voor een college dat met de aanleg van de nieuw bouwwijk Poelgeest 'grenzenloos blundert' en laat zien dat het 'incapabel' is. Wethouder Meester van ruimtelijke ordening heeft bijna al haar krediet bij de liberalen verspeeld. Gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel is een van de grootste verwijt van de WD aan het college, en met name aan Meester. „We hebben keer op keer om de actuele exploita- tiecijfers gevraagd", aldus raadslid Huizing gisteravond in de raadsvergadering. „En tel kens krijgen we een schatting gepresenteerd." Binnenkort wordt in Oegstgeest de nieuwe be groting besproken. „Een goede rentmeester houdt nu al rekening met de tekorten die straks gaan optreden", doceert Huizing. De WD eist dat het college alles op alles zet om de echte cijfers van Poelgeest nog voor de be grotingsdebatten op tafel te leggen. Wethou der Meester (Progressief Oegstgeest) is daartoe niet in staat. Ze vraagt nog twee maanden res pijt. Die tijd heeft ze niet alleen nodig om ver borgen rekensommetjes tevoorschijn te tove ren, maar ook om verregaande bezuinigings maatregelen uit te dokteren. De coalitiepartij en zijn bereid haar nog wat ruimte te geven. Met als enige uitzondering raadslid Schelf hout, die als enfant terrible van de christen democraten achter de liberalen staat. De WD noemt de andere partijen veel te opti mistisch. Volgens de laatste schatting bedraagt het 'Poelgeesttekort' tien tot twaalf miljoen eu ro. In de begroting die straks wordt gepresen teerd, is rekening gehouden met een tekort van zeven miljoen. Ook is er een extra risico van vijf miljoen opgenomen. De liberalen vin den het belachelijk dat er een begroting wordt opgesteld op basis van schattingen.. „De afge lopen tijd is het tekort elke maand met een miljoen gegroeid", spiegelt Huizing voor. Hij kan ook niet geloven dat het bij ten hoogste twaalf miljoen blijft. WD-fractievoorzitter Van Bellen is van me ning dat zij de hele gang van zaken niet langer kan verkopen aan de burgers van Oegstgeest. „En dit is echt geen goedkope oppositie van ons om een lekker het college onder druk te zetten. Tien maanden wachten op actuele cij fers is meer dan genoeg geweest" De liberalen zijn over de rooie. Huizing: „Ik schaam me dat ik hiervan deel ben. Met de aanleg van Poelgeest heeft de gemeen te behoorlijk geblunderd. Maar van de fouten denken het college en de coalitie veel te kun nen leren, zo maken zij de WD duidelijk. „Tien miljoen lesgeld is wel een hele dure stu die", vindt Huizing „Dat is meer dan 500 euro per hoofd van onze bevolking. Meesten „Dat is niet alleen leergeld, we hebben daarvoor ook mooie dingen gekregen. Het probleem is dat we lange tijd gedacht hebben dat we on zichtbaar geld hadden. De WD weigert te begrijpen dat een meerder heid van de raad de blunders en de financiële tekorten ogenschijnlijk zo laconiek opneemt. Huizing: „Ze dronken een glas, deden een plas en alles bleef zoals het was." leiderdorp - Op de Zijldijk in Leiderdorp raakte gistermiddag rond half drie een vrachtauto te water. De 33-jarige bestuurder uit Ter Aar kwam er met een hoofdwond vanaf. Het ongeluk gebeurde toen de vrachtwagen en een personenauto elkaar wilden passeren. De vracht wagen kwam met zijn wiel in de berm terecht en kantelde het water in. Met zwaar materieel moest de wagen uit het water getakeld wor den. De Zijldijk werd afgesloten. Om negen uur 's avonds werd de dijk weer opengesteld voor het verkeer. Foto: Hielco Kuipers 1 Bordewijk De noodlijdende 1 bijl Kinderspeelzalen ddten (SKV) krijgt meer es Jan te tonen dat de or- l levensvatbaar is, voor- r mfemeente de subsidie- ignpt draait. Op initiatief in (jan Dunné (PvdA) stelt ;n j^chotense politiek een ienj besluit over nieuwe ttzej aan de speelzalen uit elheMgendjaar. De SKV kampt al tijden met geldzorgen. Het tekort voor dit jaar is twintigduizend euro en hetzelfde tekort dreigt voor vol gend jaar. Drie weken terug werd daarom besloten de speel zalen een eenmalige overle vingssubsidie van dertigduizend euro te geven. Voorwaarde was wel dat de SKV vóór 31 decem ber van dit jaar met een plan zou komen, om vanaf volgend jaar zomer weer met het huidige budget te kunnen rondkomen. Maar dat besluit vonden de raadsleden gisteravond wel erg cru. De speelzalen zijn van grote waarde voor de ontwikkeling van kinderen, zo wilde vrijwel ieder raadslid minimaal één keer gezegd hebben. „Boven dien komen de financiële pro blemen van de stichting voor een groot deel door nieuwe Ar- bo-eisen", zei F. Blommers (D66). Besloten werd daarom het besluit over nieuwe subsi dies aan de SKV uit te stellen tot uiterlijk 27 maart volgend jaar. De politiek handhaafde wel haar besluit dat de SKV zelf op zoek moet naar nieuwe manieren om te bezuinigen op de exploitatie. Ook moet de SKV aantonen dat ze niet duurder werkt dan ver gelijkbare speelzalen in de regio. Als het de SKV niet lukt om op die manier weer financieel ge zond te worden gaat niet auto matisch de subsidiekraan dicht, maar buigt de politiek zich op nieuw over de speelzalen. SKV-woordvoerder J. Pinkse zei te kunnen leven met het besluit. „Voorlopig hebben we lucht om door te gaan", zei hij. Pinkse zei bovendien vertrouwen te heb ben in de gang van zaken na maart volgend jaar. „Met ons onderzoek zullen we aantonen dat wij echt niet goedkoper kun nen werken dan we nu doen. Een nieuwe discussie over structureel meer geld zie ik daarom met vertrouwen tege moet." éde politie maar boeven gaan vangen' Nihof ordt ls 0( 1 and - Woest is de ver- ik üjan patat frites over de van 420 euro voor ;rd geladen wagen. Hij ient nhet werk en dat kun :1 andere mensen niet ig loogt hij. Laat de poli boeven gaan vangen, dingen horen we bij 5 jp introles wel vaker, 'k h< eerscoördinator Felix van de politie Oegst- mond en Sassenheim. ze controles moeten hoo iren. En twee keer per e bi JM( ind< rootscheepse ver- sel.' htole op de A44 rllen politie, douane en ïrvro ie gisteren 24 straf- nne ten geconstateerd. roleurs stuitten je, ntieer op een auto had 1 veel te zware en orer ien ongeremde eftijcjger met daarop 'an o it. Verschillende ze tqbekeurd voor een belading. Eén fraai agen bleek 33 pro ven I waar beladen te nkei k werd een vracht- bbie an de kant gezet 001 c «ntimeter te hoog eum. jaar een grote verkeerscontrole is al niet veel." Het is donderdagochtend en op de A44 ter hoogte van Oegst geest voert de politie een groot scheepse controle uit van auto's en vrachtwagens die goederen vervoeren. Er wordt naar de meest uiteen lopende zaken gekekeVi: bijvoor beeld of wagens niet te zwaar beladen zijn, of chauffeurs zich aan de voorgeschreven rusttij den houden en of vriesinstalla- ties in vrachtwagens met bloe men of levensmiddelen aan de regels voldoen. De plaatselijke politie staat er bij deze controle niet alleen voor. Dat kan ook niet, want voor talloze onderde len zijn specialisten nodig. Zo zijn medewerkers aanwezig van de douane, de landelijke politie dienst en een milieuhandha- vingsteam. Er worden deze ochtend veel bekeuringen uitgedeeld. Veel meer dan bij de vorige grote ver keerscontrole op 5 juni, weet Schrijvers. De bestuurder van een BMW is de pineut omdat hij een veel te zware boottrailer achter zijn wagen heeft. Boven dien is de rem van de trailer ka pot en ontbreekt reflectie aan de zijkanten. Een Ierse vrachtwa genchauffeur moet 92 euro be talen omdat zijn truck acht cen timeter te hoog is. Dat is simpel op te lossen door de luchtvering te laten zakken. Omdat hij niet uit Nederland komt, moet de man zijn boete contant betalen. Los geld heeft hij niet. Gelukkig heeft hij een credit card en kan hij snel weer verder. Acht centi meter te hoog; het lijkt niet veel. Maar een medewerker van de Geen vrachtwagen ontsnapte gisterochtend aan een nauwgezet on derzoek op de A44. Foto: HielcoKuipers CDA wil hoorzitting over Poelgeest De fractie van CDA Oegstgeest wil een hoorzit ting houden om te ontdekken wat er allemaal fout is gegaan in Poelgeest. Raadslid Smallen- broek: „De raad moet, net als op landsniveau, zelf actief aan de slag om te ontdekken hoe bur gers en deskundigen denken over de hele gang van zaken." Progressief Oegstgeest is bereid het initiatief te steunen, maar de andere twee partijen lopen er niet warm voor. Zo is Leefbaar Oegstgeest van mening dat de raad het college nog even tijd moet gunnen om de problemen in kaart te bren gen. „Een broedende kip moet je nooit storen", aldus fractieleider Eegdeman. Smallenbroek: „Ik ken hier helemaal geen broedende kip." De WD kan het initiatief van de christen-demo craten niet toejuichen, omdat de partij van me ning is dat de raad eerst op een andere manier zijn nek moet uitsteken: afrekenen met het colle ge, dat met Poelgeest een wanprestatie levert. door Janneke Dijke vervolg van voorpagina warmond - De bestuurlijke toe komst van de gemeente War mond doet in de gemeenteraad opnieuw de emoties hoog oplo pen. Wethouder De Vroomen heeft gisteravond zelfs overwo gen om op te stappen vanwege de kwestie. Een verslag over een urenlange vergadering met lange schorsingen en veel verwijten over en weer. De discussie in de raad over de tóekomst van de gemeente be gint nog redelijk luchtig, als Warmond Anders-voorman Van der Vooren de bestuurskracht meting van Leiden erbij haalt. De stad komt daarin niet goed naar voren. „Hoe groter hoe be ter en hoe groter hoe goedko per, dat gaat dus niet meer op", stelt Van der Vooren enigszins triomfantelijk. De felheid komt naar boven als het CDA een voorstel indient om de aanbevelingen aan het eind van het rapport te verande ren, met goedkeuring van het college. „Wij willen nu geen fu sie. Pas als blijkt dat Warmond het zelf niet meer kan, kiezen wij daarvoor", zegt fractievoor zitster Van Kempen. Goudsmit (Progressief Warmond) en Van der Steur (WD) vallen over die uitspraak. „Het CDA trekt aller lei rookwolken op", meent GoudsmiL „Als een fusie geen oplossing is, dan is het dat nu niet en in de toekomst niet." Om dertien minuten voor elf uur stelt waarnemend burge meester Vosjan voor om een kwartier te schorsen. Ze wil overleggen met de wethouders. Het is vijf over half een, ruim anderhalf uur later, als ze terug komt. In die tussentijd pendelt CDA-fractievoorzitster Van Kempen tussen de kamer waar het college zit en de voordeur, waar de leden van Warmond Anders een rookpauze houden. Steeds draagt ze briefjes bij zich met nieuwe voorstellen, maar telkens moet ze die weer ver scheuren. In de raadszaal blijven de WD, PW, een lid van Warmond An ders en twee leden van het CDA achter. Er onstaat een steeds meliger sfeer waarin WD-leider Van der Steur een Candlelight- achtige show opvoert, geassis teerd door andere aanwezigen. Uit de grappen blijkt dat het col lege en met name burgemeester Vosjan volstrekt niet serieus worden genomen. „Ze had op zijn minst terug moeten komen om te zeggend dat ze meer tijd nodig heeft", moppert WD'er Van der Scheer. In de tussentijd geeft Vosjan toe dat het erom gespannen heeft. „Ik heb geen zin in een geklapt college, en dat dreigde nu te ge- beuren. Dat moet je nu niet hebben, want dan zegt de pro vincie direct 'ik heb je". Daarom schorsten we zo lang." Wethou der De Vroomen legt op de gang uit waarom hij overwoog zijn werk neer te leggen. „Deze organisatie verkeert al vier jaar in grote onzekerheid. Ik wil de bestuurskracht van War mond vergroten, en ik voorzag weer een langdurige onduide lijkheid door de manier van for muleren. Die verantwoordelijk heid wilde ik niet dragen, maar nu er een compromis ligt doe ik dat toch." Burgemeester Vosjan weet niet hoe ze het heeft. „Dit is nou al de derde keer dat we zo moei zaam over dit punt vergaderen. Dit ligt zo gevoelig, ze durven er niet over te beslissen." Het geeft wat aan van de zwakke be stuurscultuur, vindt ze. Zoals WD'er Van der Steur het eerder die avond cynisch verwoordde tijdens zijn Caridlelight-shovr. „Warmond, bestuurskrachtiger kan het niet." landelijke politiedienst legt uit dat de vrachtwagen de Coen- tunnel niet doorkomt, met een file als resultaat. ,De slagbomen bij de tunnel gaan dicht voor wagens die hoger zijn dan 4 me ter en 5 centimeter." De aanhanger van een glazen wasser moet aan de kant blijven staan omdat het aggregaat dat erin zit veel te zwaar is. De be stuurder is alweer op weg om een grotere aanhanger te halen. Volgens Schrijvers beseffen veel mensen niet dat te zwaar of ver keerd beladen voertuigen een gevaar op de weg zijn. De wagen kan met name bij het remmen raar gaan doen. Schrijvers: „Bij zwaar beladen aanhangers kan de trekhaak afbreken. Ook kan het gebeuren dat bij het rem men de aanhanger de trekkende auto opduwt." Bij een grote verkeerscontrole komt meer kijken dan bij een al coholcontrole. Er zijn niet alleen veel verschillende specialisten bij betrokken, maar zij hebben ook allemaal hun eigen meetap paratuur en materiaal meegeno men. De landelijke politiedienst heeft weegapparatuur bij zich en een mobiel onderkomen met computers erin. Een medewer ker tikt het kenteken in van een vrachtwagen en ziet in één oog opslag wat de wagen mag we gen en wanneer de APK verlo pen is. Als hij de naam van de chauffeur intoetst, vertelt het scherm of die nog bekeuringen open heeft staan. Materiaal om een blaastest af te nemen heeft de politie dit keer thuisgelaten. Het draait deze ochtend niet om alcohol. Dat betekent niet dat bestuurders met een kegel vrij uit gaan. „Als we een vermoe den hebben dat iemand gedron ken heeft, dan moet hij mee naar het bureau. Maar dat heb ben we vanmorgen nog niet meegemaakt." uit de Leidsch Dagblad A 1L(II11VI ANNO 1902 Zaterdag 27 September EEN STUKJE FEMINISME - 't Is voor de huisvrou wen, die het met een dagmeisje moeten stellen of naast een groote meid een meisje voor de bel en de boodschappen noodig hebben geen goede tijd. Tal van fabrieken en werkplaatsen slurpen de aanko mende vrouwelijke werkkrachten op. De jonge meis je verdienen daar meer dan in een dienstje. Daarbij gevoelen de meisjes zich onder elkaar veel prettiger. Na den werktijd kunnen ze op straat loopen en vin den zich vrij; voor de jeugd iets heerlijks. De schaduwzijden worden eerst opgemerkt als het te laat is. Het opgesloten zijn in een dikwijls ongezon de omgeving, maakt bloedarm, bleek en nerveus, 't Zonder goede leiding in massa bijeen wezen, 't loop- en op straat werkt verwildering en tuchteloosheid in de hand. In de gunstigste gevallen - waarbij het li chaam gezond en de ziel onbedorven blijft - leert de toekomstige werkmansvrouw toch nog weinig van de huishouding, iets, wat zich later soms op vreeselijke wijze in 't gezin wreekt. ANNO 1977 warmond - Zoeterwoudenaar Elderhorst bezig in zijn werk plaats met de opknapbeurt van het Warmondse torenuurwerk. Foto: Archief Leidsch Dagblad Dinsdag 27 september WARMOND - In oktober, zo verwacht Zoeterwoude naar Elderhorst, kan in de oude toren van Warmond, weer het uurwerk worden geplaatst dat er een paar jaar geleden bij de aanvang van de torenrestauratie is uitgehaald. De opknapbeurt heeft hij bijna vol tooid. Het uurwerk had er in feite al in kunnen zit ten, tenminste als Elderhorst van het begin af aan de klokrestauratie in handen zou zijn gegeven. Nu heeft eerst de Warmondse oudheidkundige ver eniging Wamelda een poging ondernomen om de klok te restaureren, maar die liep op een faliekante mislukking uit. De 'deskundige' van de vereniging behandelde het raderwerk met een zuurbad, om zo doende een roestlaagte kunnen verwijderen. He laas, het zuur bleek op het (poreuze) smeedijzer dusdanig te reageren dat door een naderhand opge brachte afdeklaag, vocht naar buiten kwam. Aan Elderhorst toen de opdracht om te redden wat er aan te redden viel. Alle tandwielen en losse onder delen van het uurwerk behandelde hij eerst met een zoutbad en in een tweede fase met gewoon regenwa ter, waarbij een volle regenton naast zijn huis goed van pas kwam. De laag loodmenie en aflak die hij er nu op heeft gebracht, blijft wel zitten. Het uurwerk uit de Warmondse kerktoren dateert uit de late mid deleeuwen. LEIDEN - De restauratie van de Hooglandse kerk is nu zo ver gevorderd, dat het schip (aan de kant van de Nieuwstraat), zij het onofficieel, weer in gebruik kon worden genomen. Het werk heeft zich nu ver plaatst naar het dwarsschip (tussen Hooglandse Kerkgracht en Nieuwstraat) en het koor. Om bescha diging te voorkomen, zijn de preekstoel en de kronen in het koor met plastic ingepakt. Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgever!) Damiate h.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van leidsch Dagblad. ANNO dal. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad, Rooscveltstraat 82 te Lelden. II krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. itgeestenaar r invloed vrijdag 27 SEPTEMBER 2002

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13