LEIDEN REGIO Ziekenhuizen in nood door ambulancetekort Wanneer wordt de Zijlsingel gesaneerd? Langs de breuklijnen van de historie Haarlemmerweg afgesloten voor reparatie aan oever Goed hutspotjaar =diszorg over itvoeding Ibedrijven uwd;ft nieuwe acteur leiden - De Haarlemmerweg wordt ter hoogte van het Trek vaartplein tijdelijk afgesloten om de oever te repareren. Het talud van de poldersloot tussen het woonwagenkamp en de weg is over een lengte van 100 meter dusdanig verzwakt dat de oever gestut moet worden met beton nen platen. De verzwakking van het talud aan de oostzijde van de weg is het gevolg van de hevige regen val op zaterdag 24 augustus, vermoedt A. Taminiou, project coördinator van het ingenieurs bureau van de gemeente. De oe ver is verzadigd geraakt met wa ter en in de weken daarna op een aantal plekken afgekalfd. Om verdere instorting te voor komen worden er betonnen pla ten aangebracht tussen oever en sloot. De gemeente begint maandag met de werkzaamheden en die nemen ongeveer twee weken in beslag. De weg is gedurende die periode tussen tennisvereniging Unicum en het Trekvaartplein (ter hoogte van de huisnum mers 103 en 111) afgesloten.tij dens werkuren (van 7.00 tot 16.00 uur). Gemotoriseerd ver keer moet omrijden via de noodbrug naar Poelgeest en de Oegstgeesterweg. Voetgangers, fietsers en brommers kunnen gewoon van de Haarlemmerweg gebruik blijven maken. door Silvan Schoonhoven leiden - Hij gaf geschiedenisles aan Willem-Alexander, sleepte in ternationale prijzen in de wacht en is lid van internationale acade mies met ronkende namen. His toricus Hendrik Lodewijk Wesse- ling uit Oegstgeest houdt van daag zijn laatste hoorcollege aan de Universiteit Leiden. Ook na zijn afscheid zal de geschiedenis waarschijnlijk gewoon doordraai en. Maakt hij zich zorgen over de toekomst? Ach, zorgen. Het heeft geen zin om je zorgen te maken. Sommi ge mensen dachten dat het le ven makkelijker zou worden na de val van de Berlijnse muur. Ik heb dat nooit gedacht de zaak was daarvoor tenminste over zichtelijk. Wat me wél zorgen baart is de vraag: wat gaat er in godsnaam gebeuren met de we reld als India en China hetzelfde welvaartniveau bereiken?" Wesselings laatste college, van daag in het Groot Auditorium aan het Rapenburg, gaat over een breuk in de geschiedenis. Net als 36 jaar geleden spreekt hij over 1870, volgens hem een cruciale tijd toen de moderne tijd aanbrak. Wie de kranten openslaat kan het gevoel bekrui pen dat we vandaag de dag op nieuw een stroomversnelling van de geschiedenis beleven, op het moment dat tegenstellingen tussen volken alleen maar scherper lijken te worden. Maar Wesseling is daar niet zo van overtuigd. „We moeten oppas sen om een aantal opvallende gebeurtenissen die nu plaatsvin den opeens als een historische De eerste hutspot zit er in en als de kwaliteit van deze portie een voorbode is voor dit jaar, dan belooft het een heel goed hutspotjaar te worden. Een '8' oordeelden Aad van der Luit van het gemeentelijk sportbedrijf en Eric Filemon, directeur van de Lorentzschool en be stuurslid van de 3 October Vereeniging, die samen een bordje leeg schraapten. De eerste portie werd gisteren weggeprikt op de Hutspot party van het Leidse Mediapoort, waarin e-Vision, Document Factory en Drukkerij Groen zijn vertegenwoordigd. Daar lieten ook interim burgemeester Lemstra en oud-minister Vermeend de Leidse prak en supergare klapstuk goed smaken. De directeuren Kees Schouten, Henk Oosterhuis en Bram van der Velden (van links naar rechts) organiseer den deze bijeenkomst voor hun zakenrelaties voor de vijfde keer. Ze hadden Leidenaar Vermeend uitgenodigd voor de openingsspeech. Die bestond niet uit louter vrolijkheid. De oud-minister die tegen woordig hoogleraar is, schetste een somber beeld van de Nederlandse economie. Foto: Hielco Kuipers www.leidschdagblad.nl lat 'alphen aan den rijn - org Groot Rijnland wil de internationale borst- gsweek vrouwen erop dat borstvoeding niet al- led is voor de baby maar or de moeder. Volgens kankeronderzoeker in nd geeft borstvoeding ?e' rming tegen borstkan- e langer borstvoeding, 7111 nder groot de kans op :ei? inker. Dat is nog veel te t bekend bij vrouwen, Iroot Rijnland. Over de e len van borstvoeding laa iby en moeder praat lac- A ndige Juliët Alblas van vai >t 15.00 uur op zaterdag ember in de Thuiszorg- aan de Van Vollenhove- in Leiden en op 5 zater- ober in de Thuiszorg- aan de Euromarkt 15-17 810 en aan den Rijn. mi iinj - s ei tojlm Koevoet sul wa De sociale werkvoorzie- da e Zijlbedrijven heeft een directeur. Sinds het ver- G. Bovens, twee jaar ge- do werd het bedrijf geleid aljterim-manager P. Antho- :ha )ie wordt nu opgevolgd lriaan Klok (55), nu nog P ïr bij ADZ Vlissingen, sociale werkvoorzie- zenhaar dan geprivatiseerd rscl unciaal opererend. Klok irheen bedrijfsdirecteur iale Werkvoorziening Daar heeft hij gezorgd type cultuuromslag dat ijven ook wordt ge- maken: die van een hoejtuur' naar een meer 'be- itige' cultuur. ijven vormt een bela- op de Leidse politieke De sociale werkvoorzie- Uniette immers Groenlinks- 'laaïler J. Laurier de politie- Hij werd verantwoorde- luden voor de financiële bij de instelling. :rder F. Delemarre van nte Leiden benadrukt financiële problemen iben te maken met de iktocht naar een opvol- Bovens. Het interim- ient van Anthonisse ield voor een half jaar sollicitatieprocedure le- ;n geschikte kandidaten tussentijd veranderde die fcuwe wetgeving de aard irdeizijlbedrijven en was een ig van de taken met delde dienst nodig. Toen >g gqer de mg was, bleek een ;evejrofiel voor de directeur e Zijlbedrijven vormen wikkeld bedrijf. Aan de zorgt het voor de men- een arbeidshandicap, andere kant moeten er /olgi 'drijfsresultaten worden aldus Delemarre. „De moet van beide mark zijn." In mei werd de opnieuw opengesteld, half jaar later volgt de antaling van Klok. „Dat is re- egelét snel." te h [rich aar lage 'olg lie n uur s, ft» van vrijdag 27 SEPTEMBER 2002 Langere wachtlijsten door gebrek aan vervoer voor patiënten CPA brandt ambulanceplan af door Roelf Reinders leiden/regio - De drie ziekenhui zen in de Leidse regio slibben dicht met patiënten die weg moeten maar niet weg kunnen. De ziekenhuizen blijven met pati ënten zitten omdat er steeds va ker geen ambulance beschikbaar is voor vervoer naar een ver pleeghuis of een ander zieken huis. Omdat deze patiënten bedden bezet houden, zijn de zieken huizen gedwongen afspraken met andere patiënten af te zeg gen. Hierdoor groeien de wacht lijsten. Overdag valt het tekort nog wel mee, maar 's nachts en in het weekeinde is het bijna onmogelijk een ziekenauto te krijgen. „Overdag hebben we 26 ambulances beschikbaar", zegt directeur F. van Oosten van de Centrale Post Ambulancever voer (CPA) Midden Holland. „Maar 's avonds en 's nachts hebben we er slechts tien. En die hebben we echt nodig voor het spoedvervoer." Vervoer van patiënten naar zie kenhuizen in Amsterdam, Haar lem, Rotterdam en Utrecht lukt 's nachts nog wel af en toe. „Maar verdere ritten doen we niet", zegt Van Oosten. „Daar hebben we onvoldoende auto's en mensen voor. We moeten als CPA de schaarste verdelen. Het probleem is nijpend en het wordt steeds erger." De zieken huizen blijven door het ambu lancetekort met patiënten zitten die daar niet meer horen. „De ziekenhuizen raken verstopt", zegt E. Mulder van het LUMC. Het gaat om uitbehandelde pa tiënten die naar huis of naar een verpleeghuis moeten, maar ook om patiënten die door plaatsge brek in een ander ziekenhuis moeten worden behandeld. „Dan is er elders in het land plaats voor een heup- of hart operatie maar kan de patiënt er niet heen omdat er geen vervoer is", aldus S. Rutten van het Leidse Diaconessenhuis. „De bedden blijven zo bezet en dus moeten we operaties voor ande re patiënten afzeggen. Dat ge beurt steeds vaker." Ook het Leiderdorpse Rijnland Ziekenhuis vreest dat er steeds minder ambulances beschik baar zijn. „Het is ontzettend vervelend voor de patiënten en ook het personeel", zegt woord voerster J. Schrijnemaekers. „Soms is er urenlang gebeld om in een ander ziekenhuis een bed voor een patiënt te krijgen en dan blijkt er geen ambulance te zijn. Dat heeft een enorme im pact." Van Oosten van CPA zegt dat de ambulancewereld het probleem van het tekort aan ambulances heeft zien aankomen. „Door beddenreducties in de zieken huizen en de stijgende wacht lijsten konden we de groeiende vraag naar ambulancevervoer voorspellen", zegt hij. „Daarom ligt er al een tijd een rapport voor verbetering van de ambu lancezorg in deze regio. Daar over zijn we met Zorg en Zeker heid in overleg. De problemen zijn daar bekend. Naar verluidt is de ziekenhuis wereld slecht te spreken over de rol van Zorg en Zekerheid. Maar de woordvoerster van het LUMC weigert daar op in te gaan. „Dat zou het overleg al leen maar kunnen verstoren." Zorgmanager M. Luttik van de Leidse zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid zegt het vervoerspro bleem van ziekenhuizen 'offici eel' niet te kennen. „We hebben wel signalen van de ziekenhui zen gekregen, maar de CPA heeft het probleem niet bij ons neergelegd. Maar we willen hierover met de CPA in gesprek over wat er nu precies aan de hand is." leiden - Onacceptabel. Dat is het oordeel van het dagelijks bestuur van de Centrale Post Ambulancevervoer (CPA) over het ambulanceplan van het RIVM. Het bestuur heeft giste ren in zijn vergadering het plan afgebrand. „Het plan le vert voor de bewoners in Hol lands Midden niks op", aldus CPA-voorzitter A Bonthuis, burgemeester van Nieuwer- kerk aan den IJssel. „Nu halen de ambulances de aanrijdtij den in de buurt van Nieuw koop niet. Dat wordt niet op gelost Met de plannen van het RTVM komen er zelfs nieuwe problemen bij. Dat kunnen we onmogelijk accepteren." Het RIVM wil een totaal nieuwe spreiding van de ambulances om op het platteland sneller een ambulance te krijgen. Dat gaat ten koste van de aanrijd tijden op het platteland. Het bestuur van de CPA gaat bij minister Bomhoff van volksge zondheid en de Tweede Kamer klagen over de plannen, die deze krant vorige week in de publiciteit bracht Het bestuur wil dat er geld komt voor het eigen plan dat de CPA heeft opgesteld. „Nu zijn we nog de twee na beste ambulanceregio in Nederland", aldus Bonthuis. .Alle scenario's van het RTVM- plan maken het er slechter op." Historicus Wesseling houdt laatste college Historicus Hendrik Lodewijk Wesseling. Foto: Dick Hogewoning ommekeer te beschouwen." Toch blijven het voor een histo ricus interessante tijden. Her haalt de geschiedenis zich? Kun nen we leren van het verleden? „Je hoort vaak: Adolf Hider lie ten we in leven, daarom moeten we Saddam Hussein nu tijdig te genstreven. Tja, dat ligt moeilijk. Het is een zegen voor de wereld als we preventief konden optre den tegen Saddam. Maar er zijn twee gigantische problemen. Je hebt niets aan je moderne wa pens in de stad, als de troepen zich daar terugtrekken. Bagdad heeft zeven miljoen inwoners. Er breekt een outrage van ver ontwaardiging los als de eerste tv-beelden van ziekenhuizen vol burgerslachtoffers verschijnen. De Amerikahaat is nu al gigan tisch, die kan alleen maar groter worden. En wat ga je in gods naam doen in dat land? Ik vertel niks nieuws, hoor. Iedereen die hier vijf minuten over nadenkt, kan hetzelfde bedenken. Niet alleen de wereld, ook Ne derland staan nog interessante problemen te wachten. „Toen ik naar school ging, was de wereld heel overzichtelijk. Je had katho lieken en protestanten en ik had nog nooit een neger gezien. Op het Friese platteland waren de enige vreemdelingen een paar Chinezen die pinda's verkoch ten bij de bioscoop. Nu is dat totaal anders. Over een paar jaar is de helft van de leerlingen op de grote steden van niet-Neder- landse afkomst. Is dat zorgelijk? Tja, we moeten er wel aandacht aan besteden, ja. Ik ben daarom een groot voorstander van taai en inburgeringscursussen Een ander thema dat de histori cus net zozeer in de ban houdt als de man op straat: veiligheid. Zelf kan hij daarover meepraten. Op een zonnige middag in Oegstgeest sloegen drie jongens hem tegen de grond en namen zijn portemonnee mee. Het the ma 'veiligheid' heeft veel te ma ken heeft met dat van de alloch tonen, moet hij toegeven. „Poli tieke correctheid is er altijd ge weest, zo mocht je onder Den Uyi niet praten over zwartwer ken. Je moet geen hetze veroor zaken, maar wel kunnen zeggen dat Marokkanen voor een groot deel van de straatroven verant woordelijk zijn, als dat zo is." - Wesseling was 36 jaar verbon den aan de Leidse universiteit, waar hij de 'totale vrijheid van denken' genoot. „De studenten gedragen zich relatief netjes, dat scheelt ook met Amsterdam. Be kakt? Dat durf ik niet te zeggen. De samenstelling zal misschien nog wat anders zijn dan in Am sterdam." Na zijn afscheid blijft Wesseling, Frankrijkkenner en francofiel, in Oegstgeest wonen. Hij had een huisje in het zuiden, maar daar kwam hij te weinig en hij deed het van de hand. In 1955 belandde hij toevallig in Leiden. Voor het docentschap werd hij gevraagd. „En als je eenmaal in Leiden bent be noemd, ga je natuurlijk nergens anders meer heen, dat zou een ondenkbare nederlaag zijn." (advertentie) kante meter was vervuild, waar bij de verontreiniging tussen de 30 centimeter en 8 meter in de bodem werd aangetroffen. „Dieper is nooit gezocht", aldus Giezen. Uiteindelijk meldde de gemeente de vervuiling aan de Zijlsingel pas in december 1998 naar aanleiding van die bevin dingen bij de provincie. Toen Giezen bij de gemeente om op heldering vroeg over het late tijdstip van aanmelden kreeg hij te horen dat eerder niet moge lijk was omdat 'nog niet duide lijk was wie voor de bodemver ontreiniging verantwoordelijk moest worden geacht'. De provincie kwalificeerde de locatie direct als 'ernstig ver vuild' en bepaalde dat binnen tien jaar tot sanering zou moe ten worden overgegaan. Veel te laat, naar het oordeel van Gie zen. Als de gemeente er in 1989 werk van had gemaakt, was de grond nu schoon ge weest." Gedeputeerde Staten, toen nog verantwoordelijk voor de tijds bepaling van grondsanerings- werkzaamheden, besloot dat de gemeente Leiden voor 1 januari 2009 moest beginnen met de schoonmaak. Giezen tekende hier direct beroep tegen aan. En kreeg de Raad van State mee. Er moest een nieuwe, eerdere da tum vastgesteld worden. Gie zen: „Ondertussen was de ver antwoordelijkheid voor het be palen van zo n datum overge gaan van de provincie naar de gemeente", zegt Giezen zuur. „Die zette de nieuwe 'uiterste' datum op 31 december 2007. Een jaartje eerder dus." Michel Giezen in zijn vervuilde achtertuin. Foto: Hielco Kuipers „Daar heb ik meteen weer be roep tegen aangetekend. Weer bij de Raad van State. En weer heb ik gewonnen. Vóór 24 okto ber moet de gemeente met een nieuwe, nog vroegere datum op de proppen komen. Maar vori ge week is het programmapunt 'sanering" in de gemeenteraad aan de orde geweest. Toen zijn alle locaties die vóór 31 decem ber 2004 gesaneerd moeten worden, vastgesteld. En je raadt het al. daar zit de Zijlsingel niet bij. Sterker, de locatie Zijlsingel staat als allerlaatste in het rijtje van te saneren locaties ge noemd." In een reactie laat de Milieu dienst West Holland, de ge meentelijke instantie die belast is met saneringszaken, weten haar best te zuilen doen om binnen zes weken een nieuwe datum vast te stellen. „De con clusie dat de sanering sowieso niet voor 2005 begint lijkt me voorbarig. Waarschijnlijk waren de stukken al klaar voordat de Raad van State uitspraak deed. We zullen eerst moeten onder zoeken wanneer het mogelijk is om met de sanering te begin nen. Dat heeft vooral te maken met de financiering. Op wie kunnen we de kosten verhalen? Giezen: „Ik ben benieuwd. Na de eerste uitspraak van de Raad van State moest de gemeente ook binnen zes weken een nieuwe datum bepalen. Dat duurde toen achttien weken. Ik wacht even af. Maar als het me niet bevalt, stap ik meteen weer naar de rechter. En misschien zelfs wel naar het Europese Hof." Timoteus Waarsenburg al vijftien jaar een ver- trijd tegen de gemeente, loekt ook succes na suc- L1T ar enig effect lijkt dat lebben. Michel Giezen, :r van Zijlsingel 35, ip vervuilde grond. Em- 1 milde grond zelfs. Al ve- 'sw° probeert hij provincie Denb eente zover te krijgen ten. yacii k en e grond laten schoon- Deze week ontving hij tweede keer bericht van van State dat zijn be- usseI ;en de door de gemeen- alde datum - eind 2007 - is verklaard. Maar Gie- lt zijn hart vast. ïaal van Giezen begint Toen ontdekte hij - neer bij toeval - tijdens werkzaamheden in zijn tuin dat de grond onder zijn huis ernstig verontreinigd is. Hij stuurde de bodemmonsters naar de ge meente die naar aanleiding daarvan een bodemonderzoek liet uitvoeren. De uitkomsten waren schok kend. Een groot stuk grond aan de Zijlsingel waaronder Giezens tuin bleek ernstig vervuild met minerale olie en benzine. On danks deze wetenschap onder nam de gemeente geen actie. Pas in 1996 toen Giezens buur man, garage De Witt, wilde ver bouwen, ging het balletje rollen. De gemeente verplichtte het bedrijf om eerst een bodemon derzoek te laten uitvoeren. Daaruit bleek dat er 2800 vier- :htigin| atisch ontval 18 030 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11