GELOOF SAMENLEVING De duivel onder ons Onderzoek naar De Sche Katwijkse bouwer wrro-prijs voor Rijnsbur op 'beeldenstorm' 'Die paarden interesseren me geen zier' 'Oudere katholiek is gefrustreerd' R2 vrijdag 27 september 20^ door Jan Meulemeesters tilburg/gpd - „De oudere ka tholiek en de oudere clerus lijken gefrustreerd omdat Ro me niet naar hen wil luiste ren en reageren vanuit die frustratie agressief naar de kerk." Dat zei Antoine Bodar, priester-schrijver en roem rucht woordvoerder van de conservatieven, gistermiddag in het stiltecentrum bij de Universiteit van Tilburg. „Dat is overigens geen Ne derlands verschijnsel, maar wereldwijd. Ook in de VS gaapt een kloof tussen de ge neraties. In de zestiger jaren liepen progressieven te hoop tegen de aderverkalking en een te zeer geritualiseerde kerk. De deuren en ramen moesten open. Die terechte kritiek is doorgeschoten. Toen ik dat in de Acht-Mei- beweging aan de kaak wilde stellen door een open brief aan kardinaal Simonis, ben ik weggehoond. Er begon een haatcampagne tegen mij, waardoor ik me gedwongen voelde naar Rome uit te wij ken." In Rome ontdekte Bodar dat het volgens hem in feite gaat om een botsing van het La tijnse karakter van het insti tuut kerk en de angelsaksi- sche denkwijze. „Als de paus een uitspraak doet over de leer, wordt hij in Italië niet bespot, maar de mensen trekken in het dagelijkse le ven wel hun eigen plan. In Zuid-Europa aanvaardt men dat leer en leven, ideaal en werkelijkheid zelden op el kaar aansluiten. In het noor den hebben we daar moeite mee. Kardinaal Danneels, bij voorbeeld, begrijpt dat al be ter. Toen hem gevraagd werd of hij de vrouw in het ambt in Rome aan de orde zou stel len, zei hij: nee, Rome zal zeggen: dit is de lijn, maar hoe je dat pastoraal invult, is je eigen zaak." Bodar wilde duidelijk een verzoenend gebaar naar an- dersdenken maken en pleitte voortdurend voor een open wetenschappelijke discussie 'over elk mogelijk onderwerp, zonder de metafysica (het bovenaardse) uit te sluiten'. Hij werd fel toen hem ge vraagd werd naar het wegla ten van de K van katholiek in de naam van de Tilburgse universiteit. „Geïnspireerd door de katholieke traditie is een halfslachtige, laffe toe voeging. Dat zegt niets; het protestantisme en het huma nisme zijn ook geïnspireerd door de katholieke traditie. Kies dan gewoon voor neu traal. Ik heb 25 jaar met ple zier kunsthistorie gegeven in Leiden, een neutrale univer siteit, en ik kan vaak beter praten met atheïsten dan met katholieken die twijfelen aan hun identiteit." Na 11 september is Bodar meer dan ooit voor dialoog tussen de godsdiensten: „Niet door je eigen karakter te verloochenen, maar net als moslims, vanuit je eigen overtuiging, helder en duide lijk." door Ilse Keuenhof leiden - In Nederland komen steeds meer geweldsdelicten voor. Hoe komt dat? Straffen we te licht? Ja, zeggen steeds meer mensen. Nee, zeggen anderen, want een zware straf neemt de oorzaak niet weg. Die oorzaak ligt in de aard van onze samenleving. De prangende vraag die zich in dit verband opdringt is hoe wij deze 'duivel onder ons' dienen te begrijpen. Op deze vraag pro beert filosoof dr. Ad Verbrugge, faculteit der Wijsbegeerte van de Vrije Universiteit Amsterdam, maandag antwoord te geven in een Studium Generale aan de Universiteit Leiden. Vandaag een voorproefje. De gangbare gedachte binnen de christelijke traditie is dat de duivel een zelfstandig wezen is, Lucifer, een mannetje, de bok. Er is ook nog een andere bete kenis aan de duivel toe te schrij ven; iets dat leeft in de harten van de mens. In hoeverre is een deel van ons wezen iets wat we in onze voorstelling als 'duivel' hebben uitgedrukt? Verbrugge: „De duivel is volgens mij geen verzonnen wezen, maar iets dat met ons te maken heeft en waar we ergens de strijd mee aan moeten gaan. De nadruk die vroeger werd gelegd op het weerstaan van verleidin gen is een belangrijk psycholo gisch component. De mens moet leren omgaan met iets dat in staat is om verwarring te schoppen." Na de oorlog bestond voor veel mensen God niet meer en met God werd ook de duivel wegge gooid. Meer romantische ge dachtes als 'zelfontplooiing' werden populair. We werden Een voorproefje op de Studium Generale van Ad Verbrugge Het kwaad is geen 'mannetje', maar een kracht in ons systeem en in ons wezen. Foto: Reuters niet te veel dwarsgezeten door maatschappelijke verplichtin gen. „In die tijd dachten ze het kwaad uit te bannen. Gaande weg drong een psychologische factor zich aan ons op; de duivel is geen verzonnen figuurtje, maar een levensproblematiek." „De duivel ligt niet alleen in het systeem, maar ook in ons eigen wezen. Je moet de kwade ten dens in jezelf leren herkennen. We keuren degene af die ie mand anders zomaar in elkaar ramt. Je kan wel kankeren op de jeugd die tijdens vakantie twee kratjes bier naar binnen werkt, maar je moet ook bedenken hoe dat komt, wat voor alternatief biedt de samenleving? We heb ben de jeugd al jong in een con- sumentenrol gedwongen. Dan moet je niet gek staan te kijken als dat zich uit in excessen. Het gaat niet om een blowtje of bier tje maar om de mateloze vor men van consumptie." „Op welke waarden is onze eco nomie op gebaseerd? In recla mes wordt de vader keer op keer voor gek gezet. We hebben geen respect meer voor de leraar voor gezag." „Op een dag komt de jeugd er achter dat de wereld niet om hen draait en dat frustreeit. Het DUIN BOLLENSTREEK gevolg is geweld. Dergel m welduitingen moet je in j heel van de samenlevin n(; ken. Je moet niet alleen der straffen, dan blijft 1 bleem bestaan." jrQ „Neem de normen-e Jer dendiscussie. Ik heb daa ge reserveringen over. A n(j niet zomaar worden vei )t Als ik een mooie, naakti en op een billboard zie, gajaaj zeggen: schande. Ik kijk, zit iets ongepast in. W tegenstrijdige signalen. aa] verdienen er ook nog gro|en „Je ziet dat dat consumi die materiele voldoeninj volg heeft dat mensen v rend op zoek zijn naar m waardoor ze zich eve II voelen. Gevolg: concf stoornissen. Gevolg: weQ/ minder moeilijke studi ,L volg: we moeten meer dige krachten van bui p. len." Individuele vrijheid is ei goed, maar het heeft tofim dat alles in het sul wordt getrokken. De wa een leraar uitdraagt, dae Z mening en geen feit. We dir een samenleving van siq. ve vrijheid: iedereen dower waar ie zin in heeft, al terir ander maar niet scha )je wordt duidelijker dat jna; principe een groot van deze tijd heerst." n „De duivel is een wezen iaaj le koppen en vele verscl inC vormen. Het heeft iets ti0rh< met hoe wij ons eigen ,cig] doel ervaren. We strev maximale behoeftebevi tyj Dat heeft een schaduw zich uit als deze duiv^ m dicht bij ons, daar hoejtuui ver naar te zoeken. D itlge sing? Kom daar maand e(jri maar naar kijken.m Qj De Studium Generale, Un^tte i Leiden, Cleveringaplaaiier 1 028, 18.45 tot 20.30 Hij nude bij d oerd eent fin bbei door Sjaak Smakman noordwijkerhout - Tegen de zin van het college heeft de Noord- wijkerhoutse raad gisteren beslo ten een eigen onderzoek te doen naar de financiële problemen bij het sport- en recreatiecentrum De Schelft. Daarvoor wordt een extern bureau aangetrokken. Een commissie uit de raad gaat nog de precieze onderzoeksopdracht formuleren. Dat laatste element was een kleine handreiking van het CDA aan de WD. Die had met in stemming van de PvdA liever een geheel eigen raadsonder zoek gehouden, een soort parle mentair onderzoek waarbij ge meentebestuurders en ambte naren onder ede kunnen wor den gehoord. Het CDA zag daar niets in. Kwaliteit, objectiviteit en professionaliteit van het on derzoek moeten boven elke twij fel zijn verheven, stelde CDA- fractievoorzitter Ket, met in stemming van Groenlinks en D66. Toen de stemmen staakten met 8 tegen 8, liet het CDA tijdens een daaropvolgende schorsing het afwezige raadslid Schrijvers alsnog opdraven. Daardoor sloeg de balans definitief door in de richting van een extern on derzoek en gingen ook WD en PvdA overstag. Daarmee negeerde de raadsmeerderheid ook een op roep van het college. PvdA-wet- houder De Haas, sinds een paar maanden verantwoordelijk voor De Schelft, zei te vrezen dat ex terne onderzoekers de door het college aangestelde interim-ma nager De Jager voor de voeten zullen lopen. De Jager probeert momenteel om De Schelft weer op het goe de spoor te nemen en maakt daarvoor onder meer een analy se van wat er de afgelopen jaren fout is gegaan. Dat gegeven, ge voegd bij het feit dat het college al een accountant op de zaak heeft gezet, maakt een extern onderzoek bovendien dub belop, stelde De Haas. De raad besloot echter anders. Niet alleen vanwege de ernst van de problemen - een tekort van 500.000 euro over 2000, 800.000 euro over 2001 en waar schijnlijk meer dan 600.000 euro dit jaar mits de ergste lekken worden gedicht - maeir ook uit onvrede over het tussenrappor tage van het college. Die is on der de maat, zo oordeelde de raad vrijwel unaniem, en laat nog veel vragen open. Het is voorlopig ook nog de vraag of de kwestie zonder gevolgen blijft voor de wethouders. „We zullen het college apart beoordelen", aldus Ket. Opvallend aanwezig was giste ren ook J. Adrichem, de mana ger van De Schelft die euwe tepiet dreigt te wordeiZijlbi speeld. Hij liet in de walking gen weten gezien delale c omstandigheden nog g^er de mentaar te willen geveirofie mijn tong brandt", qDeZ chem. Maandag begint Adrichjt zorj na zijn vakantie, maar lt eer niet langer de managejande Schelft. Hij gaat volgeedrijf houder De Haas, die nf', aid treden van het bestuur Ir moi nieuwe voorzitter is, fds zijn ren onder toezicht van| opn manager De Jager. |n hal Die heeft al een aanta besparende maatregelét sne men. De Haas zei te 1 het tekort volgend jaar r de 450.000 euro bepf blijven. Op de begroting voorl jaar heeft het college euro voor De Schelft 1 ken. door Anton Diedrich katwijk/den haag - Het lijkt Wel of het met opzet is. Ouwehand Bouw uit het protestantse Kat wijk, die een katholieke kerk in Breda wil slopen. De Bredanaars willen dat niet, dus trok de ge meente Breda de reeds verleen de sloopvergunning weer in. Daartegen ging Ouwehand gis teren in beroep bij de rechter. Al zestien jaar geleden sloot de Heilige Hartkerk in Breda zijn deuren. En inmiddels zijn ver schillende historische verenigin gen in Breda al tien jaar bezig om er een monument van te maken. De kerk stamt uit 1900, is in de neogotische stijl ge bouwd, en heel mooi, volgens de verenigingsleden. (Dat vin den trouwens ook de krakers die er al vijftien jaar wonen.) Maar dat maakt Ouwehand in middels niets meer uit. Het be drijf voelt zich 'gepiepeld' door de gemeente Breda. Eerst een vergunning verlenen en vervol gens intrekken? Dat hadden ze gedacht. De kerk mag dan in middels op de Rijksmonumen tenlijst staan, de sloopvergun ning was daarvóór al afgegeven. Ouwehand Bouw laat zich niet foppen, en strijdt voor zijn recht. „Ook al hebben ze het idee dat we op beeldenstorm zijn", grapte directeur Peter Ou wehand gisteren op weg naar de rechtszaal. Zestien jaar geleden besloot het bisdom Breda dat de kerk maar weg moest. Naar verluidt omdat er een fanatieke tak van de ka tholieke kerk de zaak aan het overnemen was, maar dat is nooit bevestigd. Hoe dan ook, Stichting Woonzorg Nederland (SWN) mocht het kopen en er seniorenappartementen bou wen. Na meer dan een decenni um gebakkelei en geharrewar deed SWN de kerk over aan Ou wehand. Die betaalt er driehon derdduizend oude Hollandse guldens voor, zodra de bouw van de appartementen begint. En als de 36 appartementen er staan, dan levert dat de bouwer enkele miljoenen op. De drie rechters die zich over de zaak buigen moeten nu beslis sen of de sloopvergunning van Ouwehand Bouw, die abusieve lijk aan Ouwehand Projecten (een tak van Ouwehand die niet eens bestaat) is verleend, terecht of onterecht is ingetrokken. Bin nen zes weken volgt de uit spraak. En dan is de slopersha mer van het Katwijkse bedrijf wellicht weer een stukje dichter bij de katholieke kerk gekomen. rijnsburg - Drie Rijnsburgse hyacinthenbroeiers en anj ben gisteravond de jonge ondernemersprijs van de Zuid-Holland West gewonnen. De drie broers Van Abswo ben een bedrijf aan de Trappenberglaan in Rijnsburg. gekozen boven twee andere genomineerden: een tulpenb Oude Wetering en een germini-kwekerij uit Voorschoten, burgse broers scoorden vooral met de teelt van snijhyacii durende het hele jaar. Dat werd door de jury als 'uniek en betiteld. Ook voor de gedetailleerde taakverdeling tussei broers was veel lof. alvi trijdti oekti ar eni lebbe :rvan ver ?ïi lilde y. probi eente e groi Deze tweet van 5 :nde aided is vei idt ziji COLOFON laai v« Toen b Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.); 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiginj verstrekken tot het automatisch van het abonnementsgeld ontvar korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden toeslag van €0,50 aan portokost* verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 HDC Uitgeverij Zuid BV is belast verwerking van gegevens van abi dit dagblad. Deze gegevens kunn worden gebruikt om gerichte infi over voordeelaanbiedingen te door onszelf als door derden. Hee bezwaar tegen, dan kunt u dat s laten weten aan HDC Uitgeverij Afdeling Lezersservice, postbus 51 Haarlem. Auteursrechten voorbehoude HDC Uitgeverij Zuid De kortebaan in Lisse is een groot feest. En daarbij draait het niet alleen om wie uiteindelijk de race wint. Foto: Dick Hogewoning Lisse feest rond de kortebaan door Rob Onderwater lisse - Stoelen en tafels worden naar buiten gesleept. De party tent is opgezet en de tapinstalla tie werkt optimaal, afgaande op de gevulde fluitjes-met-schuim kraag. Het feest kan beginnen. Welkom op de Heereweg, waar IJsse zich opmaakt voor het jaarlijkse hoogtepunt: de korte baan. Dat betekent een gebakken visje scoren, sfeer snuiven, praten met vrienden en oude beken den, gokken en vooral drinken. Het is maar goed dat de hard draverij niet controleert op mee gebrachte alcoholische versna peringen, want de Lissenaars slepen onvoorstelbare hoeveel heden drank mee naai' de Hee reweg. Rondom de finish staan de kratten en koelboxen opge stapeld. Een cola-tic? Geen en kel probleem, even een duik in de koelbox en de mix is zó ge maakt. Na een fikse regenbui 's mor gens laat de zon zich deze mid dag zien. Lisse is goedgehu meurd, de dag kan niet meer stuk. Let er dan niemand op de paarden? Paul (21) staat pal voor het begin van de 'aftrap' bij de finish met een kratje Amstel. Hij heeft afgesproken met zijn vrienden, maar die zijn nog niet gearriveerd. Vorig jaar maakte hij de fout om te gaan werken. Hij moest suikerbieten vervoe ren. Dit jaar was hij er bij zijn baas, de Gebroeders Otte, op tijd bij, zodat er deze middag feest kan worden gevierd. „Die paarden", zegt Paul, „die inte resseren me eigenlijk geen zier." Hij kijkt naar de krat en zegt: „Hier gaat het om." Haalt hij de avond wel als hij het vroeg in de middag al op een zuipen zet? Paul, zelfverzekerd: „Ja natuur lijk. En na afloop nog even de kroeg in." Nee, de kennis mijdt hij. „Daar is niks aan. De attrac ties zijn niks en de sfeer valt te gen. Van de week zijn gabbers en allochtonen tegen elkaar te keer gegaan. Gisteren zag ik dat het weer raak was. Dan kruip ik (4 fi» liever de kroeg in." Rob Faas uit Lisse zal daar uit eindelijk ook terechtkomen, maar dan in nuchtere staat. Hij moet de volgende dag weer wer ken en kan het niet te gek ma ken. Hij waagt wel een gokje, al 25 jaar lang. „Dat is meer voor de spanning. Maar in feite gaat het natuurlijk om de aardigheid. Straks ga ik met het gezin en vrienden nog even de kroeg in op 't Vierkant. Maar later dan half tien maak ik het niet, hoor." Terwijl de paarden zich een slag in de rondte draven, wordt het drinktempo langs de baan ook opgevoerd. Sommigen zijn crea tief en hebben grote parasols meegenomen om te schuilen bij een eventuele bui. De bakken pinda's en schalen met kaas en worst gaan rond, terwijl de voorraad meegenomen bier ge staag slinkt. Het achterliggende grasveld wordt door de mannen steeds frequenter bezocht om de blaas de ledigen. Even ver derop staan toiletten, maar die afstand is kennelijk al te ver. Als een paard voorbij gaat, het maakt niet uit welk, wordt het beest flink aangemoedigd. Wie verkeerd heeft gegokt, houdt zich koest; wie aan de winnende hand is, wordt steeds luidruchtiger. De politie surveil leert, maar een wanklank valt er niet. De Lissenaars zijn welis waar stevige innemers, maar de gezelligheid langs de baan heeft er niet onder te lijden. De grote vraag is: draait het om de paarden of draait het om de gezelligheid? Het draait om bei de. Dat er flink gegokt wordt, is vooral meegenomen voor de harddraverij. Die strijkt tenslotte 20 procent van de omzet op. Die is deze middag 59.091 euro, een Nederlands record bij de korte- baanwedstrijden. Het beste paard is Lino Hawai met Aad Pools als pikeur op de sulky. In de finale wordt Mr. Postman verslagen. Maar als Lino Hawai zo rond half zeven als eerste over de finish komt, verkeert een aantal Lissenaars al in hoge re sferen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10