'Enorme toename dementie' Brugman 'Ik zie Noordwijk als mijn eigen Noordwijk' Werktrein opnieuw ontspoord Leidsch Dagblad Stichting Alzheimer slaat alarm SPECTACULAIRE SHOWROOMUITVERKOOP IN ZOETERWOUDE! Taakstraf voor ex-pastoor Regenboog na aanranding Leidens Ontzet Leidsch Dagblad ouders en 'kinderen' r onderdak Universe voor opa zorgen senator ermee NR. 43038 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 donderdag 26 SEPTEMBER 2002 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad 'Geef hier die balf Ruit kapot? Be!: 589 88 87 NAT GLAS EN SCHILDERWERKEN n der bomen bij Rijnland enhuis li beurs aar aangevend und Graff oudt niet van de I, als men geen [spraak duldt 23 Af en toe een bui r tijd 1 ritten a ouder Alphen ver op de rmbulance |ISep i den run - Het Al io llege moet op zoek lieuwe wethouder van f maanden na zijn heeft de 37-jarige Martin Donath voor t besluit genomen dat i wethouder finan- ilijk niets voor hem is. t de Alphense libe- 1 vrij voor zijn za- voor de Amster- erenambulance. ilijkse vrijwilligerswerk lath niet combineren ethouderschap. „Het stuk zwaarder geval- had verwacht", zegt lie na zijn partijgenor r Veen Meerstadt en ll de derde WD-wet- die de afgelopen twee itijdig opstapt „Afgelo- uag heb ik voor het iijf maanden weer een b dierenambulance ge- I dan merk je: dat is iets h wel heel graag doe." lagje dierenambulance rethouder het definitie- I om af te treden. Afge- dag heeft hij zijn be- neegedeeld aan zijn i het college. Donath naanden geleden aan [llege. Officieel was hij ouder van buiten de lat hij in eerste instan- jen raadszetel had we- nachtigen. Bovendien ten ervaring als raads- Tat alles heeft naar zijn te maken met de vast- hij niet op zijn plaats Uege. den haag/gpd - Dementie dreigt een 'nationale ramp' te worden als de overheid zich niet beter voorbereidt op de enorme toena me van het aantal patiënten dat in de nabije toekomst aan deze ziekte zal lijden. Die boodschap had de stichting Alzheimer Ne derland vandaag tijdens een ont moeting met staatssecretaris Ross-van Dorp van Volksgezond heid. De stichting mist in de Zorgnota een gedegen plan voor de op vang van dementerenden. Vol gens de organisatie telt Neder land over tien jaar 300.000 men sen met dementie. Nu zijn dat er 180.000. Dat zijn meer alarmerende cij fers dan de aantallen die de Ge zondheidsraad het afgelopen voorjaar presenteerde. „Wij re kenen ook de mensen onder de 65 jaar met Alzheimer mee. En degenen bij wie de dementie nog niet zo ver is gevorderd of de diagnose nog niet is vastge steld", verklaart woordvoerder E. Weitenberg. De stichting Alz heimer Nederland voorspelt dat over tien jaar één miljoen men sen in Nederland in hun familie met de ziekte zullen worden ge confronteerd. Voor de verwachte honderddui zenden patiënten is er, zoals het er nu naar uitziet, rond 2012 veel te weinig plek in verpleeg huizen. De stichting Alzheimer dringt aan op meer kleinschali ge woonvormen en wil aan de komst daarvan zelf met andere betrokken organisaties meewer ken. Verder pleit de stichting er voor dat huisartsen sneller de diagnose dementie stellen. Alzheimer is de bekendste vorm van dementie, maar ook ader verkalking kan tot deze slopen de ziekte lijden. Vooral heel ou deren worden getroffen: boven de tachtig jaar is dit meer dan twintig procent. De stichting wil meer aandacht voor vijftigers die met de ziekte kampen. De dementiepatiënt wacht een ont luisterende aftakeling. Ze raken geleidelijk het contact met het heden kwijt Uiteindelijk wor den patiënten incontinent, kun nen niet meer lopen en komen geheel verzwakt aan hun einde. Dementie is ook voor de omge ving bijzonder aangrijpend. Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) heeft onlangs bekendgemaakt dat het in de toekomst mogelijk moet zijn de mentie uit te stellen of zelfs te voorkomen. Volgens onderzoe kers kunnen met geneesmidde len ziektes en aandoeningen worden bestreden die dementie veroorzaken. door Silvan Schoonhoven leiden - Een voormalige pastoor van kerkelijk centrum de Regen boog uit de Leidse Merenwijk is gisteren veroordeeld tot hon derd uur dienstverlening we gens aanranding. Om herhaling te voorkomen, hangt hem bo vendien een maand voorwaar delijke celstraf boven het hoofd. De politierechter acht bewezen dat de geestelijke negen jaar ge leden een huisvriend seksueel heeft benaderd. Dit gebeurde op de avond nadat de vriendin van het slachtoffer was overleden, en de man uitge put in bed belandde. De pastoor gaf toe dat hij erbij was gekro pen en hem had geprobeerd te 'troosten en bemoedigen, niet alleen met woorden'. „We had den een hechte band. Zo gingen we nou eenmaal met elkaar om." De advocaat bracht tegen de aanklacht in verweer dat er geen dwang in het spel was ge weest, en dat de pastoor zijn avances onmiddellijk stopte toen het slachtoffer die afwees. Op de achtergrond van de zaak speelt mee dat de verhouding tussen de pastoor en het slacht offer lang geleden, tijdens diens tienerjaren, is begonnen. Omdat daarmee samenhangende delic ten uit het verleden inmiddels zijn verjaard, kwam tijdens de zitting nadrukkelijk alleen de aanranding uit 1993 aan de or de. Bij de veroordeling speelde (advertentie) r hoofd financiën zijn' Profileer nu van ongekend voordeel bij Brugman Keukens Badkamers.Want alléén deze week organiseren wij een uitverkoop van showroomkeukens én showroombadkamers met kortingen tot wel 70%. Er zijn zelfs enkele modellen die tegen elk aannemelijk bod weg mogen. De reden dat we deze uitverkoop houden is omdat we gaan verbouwen. Deze unieke aanbieding geldt alleen voor particulieren. Dus kom snel naar Brugman in Zoeterwoude, want op=op en weg=weg! KEUKENS tk BADKAMERS Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195 Telefoon 071-5892086 Het toekomstige Palaceplein, zoals dat er in het Noordwijkse masterplan uit gaan zien. De Koningin Wiihelmina Boulevard vanaf het Palaceplein. het feit dat het niet om een ge- isoleerd incident ging, wel een rol. „We kunnen het gebeurde niet los zien van het verleden", zei de rechter. En de veroordeel de had 'een ongelofelijke impact gehad op het leven van het slachtoffer', zo stelde de officier. Zij wees erop dat er sprake was van een ongelijke gezagsverhou ding, zowel door het leeftijds verschil van dertig jaar als door de kerkelijke functie van de da der. Die sprak dat tegen: „We zeggen je en jij tegen elkaar. Dat ik pastoor ben, speelde nooit een rol." Het slachtoffer had volgens hem geen binding met de kerk. De politierechter liet meewegen dat de pastoor gebruik had ge maakt van de toestand van half slaap waarin het slachtoffer ver keerde na de inspannende da gen aan het sterfbed van zijn vriendin. Hij beaamde dat het slachtoffer beschadigd is, maar verwees een schadeclaim van de familie door naar de burgerlijke rechter. De pastoor kondigde tijdens de zitting aan dat hij zich gedwon gen voelt de Merenwijk te verla ten, zou het tot een veroordeling komen. Anders raken de paro chianen in verwarring." Hij ging in 1991 met emeritaat en ver richtte nog pastoraal werk voor de Regenboog. Advocaat Van Granada kondigde aan dat zijn cliënt waarschijnlijk in hoger beroep gaat tegen de uitspraak Strandpaviljoen en Palaceplein, gezien vanaf het strand.Publiciteitstekeningen Onroerendgoedmagnaat Ronnie van de Putte eindelijk uit anonimiteit door Jan Preenen noordwuk - Ronnie van de Putte blijkt toch over een stem en een gezicht te beschikken. De onroerendgoedmagnaat die zich altijd op z'n best voelde in de anonimiteit, trad gisteravond plotseling in de schijnwerpers. In Hotel Huis ter Duin in Noordwijk, waar voor zeshonderd mensen 'Licht op de bad plaats' werd gepresenteerd. Een ambitieus plan met onder meer een kuurhotel en een watersportcentrum in de noordduinen, par keren onder de Koningin Wilhelminaboule- vard en winkels en appartementen op het Palaceplein en het Vuurtorenplein. Ideeën die in beelden zijn vertaald door de in Parijs wonende Luxemburgse architect/urbanist Léon Krier. In opdracht van Van de Putte. Tijdens de persconferentie die aan de pre sentatie vooraf ging, werd al nadrukkelijk gevraagd of Van de Putte een toelichting wilde geven. Toen verwees hij nog naar zijn perschef Charles Huijskens, die vervolgens weinig meer kon vertellen dan dat 'de heer Van de Putte al jaren met dit totaalplan rondloopt'. Ook tijdens de presentatie zelf hield hij zich lange tijd afzijdig. Letterlijk, ver weg in een hoekje. Totdat Dolf Beuk, president van Beuk Touringcars, tegen sluitingstijd fron taal de aanval op hem opende. „Hoe serieus moeten we Van de Putte nemen? Hij koopt panden op en doet er vervolgens niets mee. Al tien jaar niet. Laat hij nu maar eens op het podium komen." Het leek de zoveelste zinloze poging. Van de Putte stapte echter verrassend naar voren, pakte de microfoon en sprak er ook nog in. „Ik heb nog nooit de publiciteit gezocht", zo begon hij met het intrappen van een open deur. „En ik heb de Noordwijkse plannen nog nooit geblokkeerd." Daarmee dacht hij te kunnen volstaan. Toen hij weer snel wilde verdwijnen, hield presentator Ivo Niehe hem tegen. „Maar hoe serieus moeten we dit plan nemen?", zo herhaalde hij de vraag van Beuk. „Heel serieus", luidde het antwoord van Van de Putte, die daarna zijn 'hart' liet spre ken. „Ik beschouw Noordwijk als mijn eigen Noordwijk. Ik beschouw de stukken grond die ik heb (het Gat van Palace, panden op het Vuurtorenplein en de plaats waar hotel Zinger heeft gestaan op de Zeereep, red.) als mijn eigen kinderen. Ik heb nu goede men sen om me heen verzameld. Als ik mede werking krijg, kan ik dit plan uitvoeren. Die medewerking heb ik in het verleden niet ge had. Ik had Esplanade willen neerzetten achter de Blauwe Gans bij het Palaceplein, maar daar kreeg ik geen toestemming voor. Ik heb het beste met Noordwijk voor. Ik kon de Palace-grond voor vijftig, zestig miljoen gulden verkopen. Er zijn veel bouwbedrij ven bij me geweest, maar ik wilde niet ver kopen. Ik wil een totaalvisie voor Noordwijk en die is er nu. Echt, ik zit er emotioneel heel diep in." Daar hield hij het bij. Daar mee is de twijfel bij onder anderen Dolf Beuk niet verdwenen. „Deze man heeft zichzelf door zijn eigen optreden een negatief imago gegeven. Ik wil hem graag het voordeel van de twijfel geven, maar laat hij nu eerst maar zijn plan verwe zenlijken." Burgemeester Van der Sluijs is wat optimistischer, ook al weet ook hij dat Van de Putte als een 'boeman' bekend staat. „We hebben tegenover elkaar gestaan, maar laten we niet omkijken. Hij heeft vanavond laten zien dat hij niet alleen een koele cen tenschuiver is." Pagina R2: 'Mooi, als die kale plekken worden opgevuld' i andere ma 1 Waarom hebben studenten de tradi tie van massale knokpartijen tijdens drie oktober voortgezet? Wie speel den 500 jaar geleden de hoofdrol op de verschansingen en bolwerken rond het belegerde Leiden? En kan je hutspot ook nog op een andere ma nier klaarmaken? Op zes pagina's "Lei dens Ontzet' worden vanaf morgen de antwoorden op deze vragen gegeven. In de aanloop naar het 3-oktoberfeest laai het Leidsch Dagblad zien hoe de stad zich voorbereidt op de herdenking van de bevrijding in 1574, toen uitgehongerde Leidenaars en de watergeuzen de Spaanse be zetters verdreven. Striptekenaar Hanco Kolk maakt een dagelijkse strip rond Gilles de Geus. De krant roept lezers op hun beste (digitale) foto's van 2 en 3 oktober van dit jaar op te sturen. Dat kan naar redactieJd@damiateiidc.nl. In leveren aan de balie van het LD is ook mogelijk. De leukste foto's krij gen een plaats op de foto-pagina van 4 oktober. LUMC scoort goed in onderzoek leiden - Het Leidse LUMC is het beste academische ziekenhuis van Nederland. Dat blijkt uit onderzoek van het weekblad El sevier. Maar in de lijst van beste Nederlandse ziekenhuizen staat het LUMC pas op de 25ste plaats. Dat vinden de onder zoekers een lage klassering. In eerdere enquêtes scoorden de acht academische ziekenhuizen veel beter. Uit de enquête van dit jaar blijkt dat de academi sche ziekenhuizen worden ge roemd om hun medische des kundigheid maar tekortschie ten in de manier waarop ze met patiënten omgaan. In vergelij king met de algemene zieken huizen zouden artsen minder gemotiveerd zijn. Henry klaagt over gedrag PSV-fans eindhoven - Arsenal-aanvaller Thierry Henry heeft gisteravond na de wedstrijd in de Cham pions League tegen PSV zijn be klag gedaan over de Eindho- vense supporters. Volgens de Franse sterspeler is hij tijdens de wedsrijd uitgescholden en bekogeld met munten en aan stekers. Henry heeft de Europe se voetbalbond UEFA opgeroe pen het wangedrag van de PSV- fans te onderzoeken. Suppor ters van beide ploegen waren voor de wedstrijd ook al onrus tig geweest. Ze raakten slaags met elkaar op de Markt in het centrum van Eindhoven. De politie hield in totaal twaalf Ne derlanders en elf Britten aan. VS zien in Iran terroristenbasis Washington - De Amerikaanse inlichtingendienst heeft met luchtfoto's een kamp in Iran ontdekt dat lijkt op trainings kampen van al-Qaeda in Afgha nistan. De omroep NBC meld de dat het kamp in het oosten van Iran ligt, bij de Afghaanse grens. Volgens de Amerikaanse bron hoeft de regering in Tehe ran niets van het kamp te we ten, maar moeten de militairen in Iran er wel van op de hoogte zijn. Iran heeft altijd ten stellig ste ontkend een toevluchtsha- ven te zijn voor extremisten of terroristen. NS na vier ongelukken in zeven weken voor raadsel door Annet van Aarsen leiden - Voor de vierde keer in zeven weken tijd is er vannacht een werktrein ontspoord op het traject tussen Leiden en Alphen aan den Rijn. Het ongeluk ge beurde dit keer op een recht stuk spoor, ter hoogte van Zoe terwoude. NS Railinfra staat voor een raadsel. „Het zit ons verschrikkelijk hoog. Hoe kan dit nou in hemelsnaam gebeu ren?", zegt woordvoerster E. Pe ters. De ontsporing op een stuk van het traject waar slechts enkel spoor ligt, heeft tot gevolg dat er vanmorgen helemaal geen trei nen meer konden rijden tussen Leiden en Alphen aan den Rijn. De NS zette bussen in. De projectmanager van de werkzaamheden eist op korte termijn verklaringen van de aannemer, die het traject voor NS Railinfra onder handen neemt. Vanmiddag al moet er duidelijkheid zijn over de oor zaak van de laatste ontsporing. Dat er bij werkzaamheden werktreinen ontsporen op de wissels - zoals de drie voorgaan de keren gebeurde - is volgens woordvoerster Peters nog wel te verklaren. Maar dat er nu uitge rekend op een recht stuk spoor een trein uit de rails is gelopen, is volgens haar op zijn minst raadselachtig. Na de voorlaatste ontsporing - in de nacht van maandag op dinsdag - sprak reizigersvereni ging Rover haar bezorgdheid uit over de veiligheid van het spoor tussen Leiden en Alphen aan den Rijn. Als 's nachts telkens werktreinen uit het spoor lopen, kan dat wellicht ook overdag ge beuren met de passagierstrei- nen, is de redenering. Volgens NS Railinfra zijn die zorgen niet nodig. „Bij werkzaamheden - zoals die nu 's nachts gebeuren op het traject - gaat de automa tische beveiliging er af. De wis sels bijvoorbeeld, moeten dan handmatig worden bediend. Eén onnadenkendheid of één foutje daarbij, en het gaat mis. Waar mensen werken, worden fouten gemaakt. Maar het spoor ligt er veilig bij. Dat weten we heel zeker." Pagina R5: Rover vraagt compensatie voor reiziger Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Mü V Straat C Postcode Plaats Telefoon fiv m LU ft Lit) natKLrorg, maandabonnement automatische betaling 18,25 C kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B) automated* betteng s n$n bankorore/Tvner I I I T Mill 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl TnM

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1