m Spanning loopt op na aanslagen BUITENLAND Schroder moet van VS op de knieën 'Laat Palestijnen eerst 'Blair wil geesten rijp maken voor oorlog' VN-resolutie uitvoeren' Amerikaanse militairen gaan naar Ivoorkust Twee ETA-leden doden zichzelf bij bomaanslag Vice-president Peru tot pistoolduel uitgedaagd Ruim dertig doden in India bij aanval op Hindoetempel Zes doden in Pakistan EMBE door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israël vindt dat de gis teren aangenomen resolutie van de Veiligheidsraad 'positieve elementen' bevat, maar het ziet geen mogelijkheid tot uitvoering over te gaan. „Zolang het Pales tijns Bestuur niet in staat is ver antwoordelijkheid te aanvaar den in veiligheidszaken, moet Israël zijn burgers blijven be schermen", zei Yehuda Lancry, Israëls VN-ambassadeur, in een telefonisch vraaggesprek met de Israëlische radio. Volgens Lancry voelt Israël zich enigszins in de steek gelaten door de Amerikanen, die zich van stemming hebben onthou den. Afgaande op de toespraak van John Cunningham, Ameri- ka's plaatsvervangend am- basssadeur bij de VN, zou vol gens hem een Amerikaans veto op zijn plaats zijn geweest. Cunningham vertelde de Veilig heidsraad dat de resolutie niet deugt omdat er geen duidelijke veroordeling van terreur in voorkomt. Maar Lancry toonde Lima/AP - Het onafhankelijke Peruaanse parlementslid Eit- tel Ramos heeft op ouderwet se wijze genoegdoening geëist van vice-president David Wa- isman. Ramos wil Waisman verslaan in een pistoolduel, na - in zijn ogen - beledigende opmerkin gen. „Hij heeft mij een lafaard ge noemd. Ik geef hem nu de kans dat te bewijzen", aldus Ramos over zijn onorthodoxe wens. „Ik ben de uitdager, dus ik kies het wapen. En ik kies het pistool om dit geschil te beslechten", zei Ramos, die Waisman opriep om het duel met hem op een strand ten zuiden van de hoofdstad Lima te komen uitvechten. Middelpunt van het geschil is de vrouw van president Ale jandro Toledo, Eliane Karp. Ramos zou haar beledigd er begrip voor dat de Verenigde Staten meer wrijving met de Eu ropese landen willen voorko men, nu ze steun proberen te winnen voor een militair optre den tegen Irak. Ook een woordvoerder van pre mier Ariel Sharon noemde het gisteren onwaarschijnlijk dat Is raël gevolg zal geven aan de re solutie. Israël zal dat alleen doen, zei hij, als het Palestijnse bestuur 'actie onderneemt tegen de terroristen en hen arresteert, maar dat zou een wonder zijn.' In dat geval kan Israël zijn leger terugtrek ken, omdat de reden voor zijn aanwezigheid zal zijn verdwe nen. De Palestijnse president Yasser Arafat gaf gisteren in zijn door het Israëlische leger omsingelde kantoor in Ramallah een verkla ring uit waarin hij liet weten dat zijn bestuur 'alle aspecten van de VN-resolutie zal naleven. Is raël zegt het beleg pas op te zul len geven als enkele tientallen militanten, die in het gebouw een toevlucht zouden hebben gevonden, zich overgeven. hebben, waarop Waisman het voor Karp opnam, onder meer door Ramos een lafaard te noemen. Dat deed Ramos op zijn beurt weer denken aan de Middeleeuwen, waarin rid ders zich als beschermers van vrouwen opwierpen. Een pistoolduel past daar heel goed bij, aldus Ramos. Wais man heeft nog niet gereageerd op de uitdaging van Ramos. Het zou in Peru niet voor het eerst zijn dat een duel tussen politieke opponenten wordt uitgevochten. In 1957 daagde president Fer nando Belaunde een politicus uit tot een sabelduel, weder om na enkele beledigende op merkingen. Dit werd ook daadwerkelijk gehouden. Beide politici raakten licht ge wond alvorens arbiters een einde maakten aan de ont moeting. londen/gpd- De Britse premier Tony Blair bracht gisteren zijn langverwachte rapport naar bui ten dat moet bewijzen dat een aanval op Irak dringend geboden is. Hebben de Britse inlichtingen diensten de 'smoking gun' ont dekt die de Amerikanen maar niet kunnen vinden? Nederlandse deskundigen denken van niet. „Ik twijfel er niet aan dat de be dreiging heel serieus is. Saddam Hussein is doorgegaan met het maken van massavernietigings wapens en hij móet gestopt worden", schrijft Blair in zijn in leiding tot het rapport dat het ultieme bewijs voor de agressie ve bedoelingen van de dictator moet leveren. VN-deskundige D. Leurdijk van het instituut voor internationale betrekkingen Clingendael is niet erg onder de indruk van het rap port. Dat Saddam een gevaarlijke ti ran is, vooral voor zijn eigen be volking, blijkt nog eens overdui delijk, zegt Leurdijk. „Maar ik lees maar heel weinig nieuws. Wordt hier voldoende materiaal aangedragen om een oorlog te rechtvaardigen? Als ik één van die kritische Britse Labour-par- lementariërs was, dan had Blair mij nog heel wat uit te leggen." Expert Leurdijk beschouwt Blairs 55 pagina's dikke dossier in de eerste plaats als werktuig in een binnenlandse politieke campagne: de publieke opinie moet gemasseerd worden, want vooralsnog staat slechts iets meer dan één op de drie Britten achter een aanval op Irak. En Blairs eigen achterban, inclusief de vertegenwoordigers in het Lagerhuis, is nog veel scepti scher. „Dit is tactiek. De geesten moeten rijp gemaakt worden. Vandaar dat er zo de nadruk op wordt gelegd dat ook Britse be langen en levens in gevaar zou den zijn." In het door de Britse geheime diensten samengestelde dossier staat wel een aantal opvallende zaken, al zijn ze niet helemaal nieuw, meent Leurdijk. Zo zou Saddam hebben geprobeerd uranium voor het maken van een een kernbom uit Afrika te betrekken; hij zou nog één tot twee jaar van de bom verwijderd zijn. Sommige biologische of chemische wapens zouden daarentegen binnen 45 minuten na een bevel van Saddam in werking kunnen zijn. De dictator heeft volgens het rapport 'militaire plannen' om zijn chemische en biologische wapens in te zetten tegen ande re landen, maar ook tegen zijn eigen sji'itische bevolkingsdeel. En nu al zou gewerkt worden aan het om de tuin leiden van de VN-wapeninspecteurs, als die nog komen. Ook universitair docent arabis- tiek in Leiden H. Jansen heeft weinig nieuws gevonden. Maar voor hem betekent dat niet dat Blairs rapport geen betekenis heeft: „Het zet alles overtuigend op een rij en zou daarmee de ogen kunnen openen van die bestuurders die nog niet vol doende van het gevaar van Sad dam doordrongen zijn." 'Heel wonderlijk' vindt hij het dat niets wordt gemeld over een connectie tussen Saddam Hus sein en het terreurnetwerk al- Qaeda, terwijl de VS en Groot- Brittannië juist op dit punt drin gend om argumenten verlegen zitten. „Het is denkbaar dat Blair de aanwijzingen daarvoor - die er volgens mij wel zijn - voor de publieke opinie niet overtuigend genoeg vond. Zoals Blair ook niet glashard aantoont dat Saddam duivelse plannen met zijn wapens koes tert die voor de wereld een acu te bedreiging vormen. En juist dat verlangden critici in en bui ten Groot-Brittannië van hem. Zoals een commentator van de Britse BBC het gisteren zei: „Blairs materiaal laat overtui gend zien dat Saddam een bui tengewoon onaardige man is, die je beter niet kunt vertrou wen. Maar dat wisten we alle maal aL" washington/afp-rtr - Het com mando van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa heeft besloten circa tweehonderd mi litairen te sturen naar Ivoorkust om de veiligheid van de Ameri kanen in het West-Afrikaanse land te waarborgen. Het is niet de bedoeling de Amerikanen buiten het land te brengen, al dus de woordvoerder van de Amerikaanse marine, Don Se- well. Midden vorige week kwa men militairen in opstand tegen de regering. Achter de opstand zou de vroegere leider van Ivoorkust, Robert Guëï, zitten. Deze kwam op de eerste dag van de opstand om het leven. Franse militairen zijn al in Bouaké aangekomen om de buitenlanders te helpen. Barcelona/Gpo - Bij een bom aanslag in Spaans Baskenland gistermiddag is een brigadier van de Guardia Civil gedood en raakten twee agenten ernstig ge wond. Gisternacht kwamen twee leden van de ETA zelf om het leven toen een lading dyna miet in hun auto ontplofte. Vol gens de minister van binnen landse zaken Angel Acebes wa ren de twee onderweg voor een aanslag. De aanslag van gistermiddag kwam niet onverwacht. Eofe la ding springstof was achter een spandoek geplakt dat langs een landelijk weggetje op de grens tussen Navarra en Guipuzcoa, niet ver van San Sebastian, was opgehangen. Toen een patrouil le van de Guardia Civil de pro- Baskische tekst wilde weghalen werd de bom met een afstands bediening tot ontploffing ge bracht. De drie politiemannen raakten zwaar gewond. Een van hen overleed onderweg naar het ziekenhuis. Gisternacht vloog een auto in de lucht die door een buitenwijk van Bilbao reed. Tussen de wrakstukken werden valse num merborden en een pistool ont dekt, aldus de politie, die vast stelde dat deze afkomstig waren van ETA-leden. erl ia 1SC in Londen trostaking In Londen is vanmor- erkeerschaos ontstaan staking die de metro heeft stilgelegd. Op lale dag reizen drie ïensen in de Britse i met de ondergrond- as de Britse omroep deze keer meer pro- i tijdens eerdere sta de metro, omdat er a bussen rijden. Met g, die gisteravond om Britse tijd begon, wil- rknemers een loons- afdwingen. Ze heb- comende dinsdag een aking gepland. Ook in ten werknemers van maar daar zijn reizi- der gedupeerd omdat leden van één vak- ;en. hoofd e dat zou li lat st oo situ 1 wat Amerikanen in armoede ion - Het aantal men- zo ide Verenigde Staten nodi arrnoec^e8rens 'eeft> *s p jerst in acht jaar geste- -1*1 zijn veel inkomens ge- deler lbl'ikt uit 8e8evens crisis ^erikaanse bureau J--, tatistiek gisteren heeft erd. Het afgelopen ldt sn "^ï0611 Ame- armoede, 11,7 van evolking. eifluw slecht in Italië op h artici] 'labb' ^at b1 de zomer cht weer meemaakte, .iv getroffen door na- ld. In het noorden en an het land veroor- t rare regenval overstro- de Dolomieten viel 1.500 meter sneeuw, passen konden de j R een nog met sneeuw- rijden. Bij Salerno in van het land ver deren tweehonderd n dit iac'at een rivier buiten i 640 was 8etreden. In Pi- 1 veel scholen dicht na- dag delen van de stad ter waren komen te Venetië was het weer la' (hoogwater), waar- n van de stad moeilijk zijn. >ri ital Nijlvirus X|gt naar 94 Het zogeheten West- ïeeft in de VS al aan nhet leven gekost, te de Amerikaanse nder CNN gisteren be- e ia 2.000 mensen zijn s "el smet geraakt. De )den, 25 mensen, vie- e staat Illinois. ten Michigan telden d irledenen. Besmetting Vest-Nijlvirus kan her- ™aa 'king en hersenvlies- 00 g veroorzaken. De 10 en zijn hoge koorts, 1 spierpijn, verward- erües van bewustzijn. lag n overlijdt Jegramp de c eui 111-jarige jongen is overleden aan de ver in die hij opliep bij de rash tijdens een vfieg- lekraïne van twee eiseI geleden, zo werd gis- .er v endgemaakt. De vlieg- ie °I de luchtmachtbasis de stad Lviv kostte in fes 1177 mensen het leven. ie j iel liggen nog achttien nhet ziekenhuis die bij de ramp gewond )e crash werd veroor- reen Su-27 gevechts dat de grond raakte en 'londerden toeschou- Ide. De twee piloten de ramp. inella op crèche Zo'n tachtig kinderen èche in de stad Büt- ïten, zijn mogelijk iet de salmonellabac- voedselvergiftiging ikt. Enkele peuters zijn en in het ziekenhuis, de Duitse autoritei- en bekendgemaakt, negen gevallen kon emet zekerheid wor- esteld. Het is nog niet wat de bron van de ismettingen is. alcohol Ivier Noren irwegen zijn de af- »en vier doden ge it drinken van ille- te alcohol. De het giftige metha- atten. De politie heeft n rige man gearresteerd erlijkcohol heeft verkocht. Beslis gezegd niet te hebben ie; ft dat de giftige stof zich apwaar bevond. Giste- een 52-jarige man in jyy thuis in de stad Fre- ls gevolg van de landag overleed een vrouw in Oslo. Vorige den twee andere man- aangetroffen in hun door onze correspondent Wierd Duk berlun - De gang naar Canossa loopt via Londen. De Duitse bondskanselier Gerhard Schroder (SPD) reisde gisteravond naar zijn Britse collega Tony Blair om boe te te doen. Geen commentator twijfelde eraan dat de bekoelde betrekkingen tussen Berlijn en Washington, naast Irak, het be langrijkste thema van hun ge sprek zouden zijn. Nog altijd heeft Schroder, wiens sociaal-democraten zondag de Bondsdagverkiezingen wonnen, niet het gebruikelijke felicitatie telegram uit het Witte Huis ont vangen. Schröders fel verwoorde, cate gorische verzet tegen een Ame rikaanse aanval op Irak heeft president Bush en diens veilig heidsteam bijzonder gëirriteerd. Nog tot op gisteren was de woe de voelbaar. „Woorden en da den hebben gevolgen", zei woordvoerder Ari Fleischer. „Ook na de verkiezingen." De Amerikaanse minister van defensie, Donald Rumsfeld, be vestigde dat hij geen behoefte heeft aan een ontmoeting met zijn Duitse collega, Peter Struck, ook al bood Struck (SPD) aan om begin volgend jaar samen met Nederland het commando van de vredesmacht in Afgha nistan over te nemen. „Ik ben zeker niet van plan die persoon te spreken", aldus Rumsfeld. Van veiligheidsadviseur Condo- leezza Rice kwam de constate ring dat de Amerikaans-Duitse relaties door Schroder en diens partijgenoten zijn 'vergiftigd.' Joschka Fischer, de minister van buitenlandse zaken, mocht het eerste puin ruimen. Hij belde met Colin Powell, zijn Ameri kaanse ambtgenoot, en het ziet ernaar uit dat Fischer nog deze maand naar Washington afreist. Bovendien probeerde de minis ter in interviews met Ameri kaanse media de ergste woede bij Bush weg te nemen. „We zullen er alles aan doen om de betrekkingen te verbeteren", al dus Fischer tegen The New York Times. „Ze zijn cruciaal voor beide partijen, maar vooral voor ons." Volgens Fischer is het vertrek van de minister van justitie, Herta Daubler-Gmelin (SPD), een teken van goede wil jegens Washington. Daubler-Gmelin had Bush' diplomatieke strate gie vergeleken met die van Hit- Ier. Fischer „Alleen al de sug gestie dat de gekozen president van de oudste democratie ter wereld in verband kan worden gebracht met een oorlogsmisda diger, is belachelijk." Critici van Gerhard Schroder verwijten hem dat hij om electo rale redenen de betrekkingen met Amerika op het spel heeft gezet Schroder viste in troebel water niet alleen links-pacifisti sche West-Duitsers, ook rechts- nationalistische kiezers in de voormalige communistische re gio's in het Oosten voelden zich door de retoriek over een 'Duit se weg' aangesproken. In Europa is eveneens met zorg gereageerd op Schröders isola tionisme. Los van de historische geladenheid van de term 'Duitse weg* staat het radicale Duitse standpunt, dat ook in het geval van een VN-mandaat militaire steun uitsluit, een gezamenlijk EU-stellingname over Irak in de weg. In kringen rond het SPD-cam- pagneteam wordt erkend dat Schroder het thema Irak bewust heeft aangegrepen om een ver loren gewaande verkiezings campagne nieuw leven in te bla zen. „Het kwam tijdens een ver gaderingvan SPD-kopstukken naar boven. Schroder veerde op, rende zo te zeggen naar buiten en startte zijn anti-oorlogs- speech", aldus een ingewijde, die niet bij naam genoemd wil worden. Duitse instellingen in de VS zijn gebombardeerd met veront waardigde e-mails. In Duitse za ke nkrin gen groeit de ergernis omdat de handelsbetrekkingen onder de controverse lijden. „Mijn Amerikaanse zakenpart ners zijn razend", aldus een Duitse zakenman. Ook Duitse intellectuelen leve ren een bijdrage aan het debat. Deze week noemde de omstre den Duitse filosoof Peter Sloter- dijk Amerika en Israël 'schur kenstaten'. gandhinagar-karachi/ap-afp - Bij een aanslag vanochtend in de Pakistaanse ha venstad Karachi zijn zes mensen doodge schoten. Gisteren kwamen in India zeker 33 mensen om na een aanval van twee mi litante rebellen op een hindoetempel in de deelstaat Gujarat. De Indiase vice-premier Lal K. Advani heeft Pakistan verantwoordelijk gesteld voor de aanval op de hindoetempel. De twee daders van het bloedbad zijn van ochtend doodgeschoten door Indiase commando's. Er zijn meer dan honderd mensen ge wond geraakt, van wie er nog een aantal in levensgevaar verkeert. De politie slaag de erin meer dan 500 bezoekers te evacu eren, nadat het tweetal de tempel giste ren had ingenomen. Tientallen bezoe kers werden in gijzeling gehouden, ter wijl het duo de hele nacht slag leverde met de honderden militairen die het tempelcomplex hadden omsingeld. De militairen werden onder vuur genomen en bestookt met granaten. Vice-premier Advani zei te vermoeden dat de aanslag in de druk bezochte tem pel verband houdt met de regionale ver kiezingen in de overwegend islamitische deelstaat Kashmir. Militante moslims die voor afscheiding van India zijn, hebben aangekondigd die te boycotten. Gisteren begon de tweede fase van de verkiezin gen. De zes slachtoffers van de aanslag in de Pakistaanse havenstad Karachi vanoch tend waren drie Pakistaanse christenen en drie moslims. Ze werkten voor het In stituut voor Vrede en Gerechtigheid. Dat helpt slecht betaalde werknemers bij overheidsdiensten en in de textielindu strie bij hun strijd om arbeidsrechten en werkt samen met mensenrechtengroe pen. Het was niet bekend hoeveel daders er waren, noch tot welke organisatie zij be hoorden. Honderden agenten hadden het gebouw aan het eind van de morgen omsingeld. De Pakistaanse minister van informatie, Nisar Memon, veroordeelde de aanslag en noemde de daders 'vijanden van Pa kistan'. Hij zei dat de 'laffe aanslag op ongewapende christelijke burgers' het land niet af zou houden van voortgaande samenwerking met de wereldgemeen schap in de oorlog tegen het terrorisme. Het nieuwe geweld komt op een moment dat de Pakistaanse regering juist meende met een grootscheepse campagne tegen extremistische groepen een eind te heb ben gemaakt aan de aanslagen tegen christenen en westerlingen De Indiase politie bewaakt de Akshardham-tempel, waar gisteren zeker 33 mensen omkwamen bij een aanslag door militante rebellen. Foto: AFP/Sam Nariman Panthaky Met maskers van de Amerikaanse president Bush en de Britse premier Blair op, protesteren tegenstan ders van een oorlog tegen Irak voor de toren van het parlementsgebouw in Londen. Foto: Reuters/Michael Crabtree

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7