ECONOMIE twisten ori miljoenen ROOM AT THE TOP. 'Onbegrijpelijk gooi- en smijtwerk op de beurs' VtlkboilcU^ EU schuift met regels begrotingstekorten Hollandia neemt Grimbergen over Rabo-prijs voor medisch apparaat Schiphol evenaart recordmaand Vertrouwen in VS verder omlaag Melkveehouders over de schreef Griep kost bazen miljoenen euro's Gasunie stapt in Russisch project FNV Kiem naar rechter Zoeken naar hele mooie bloemkolen Oplage Het Parool daalt verder in tweede kwartaal TPG Post mag bezorgen in Verenigd Koninkrijk Grote labels verlagen prijs van cd's niet Brussel eist verzeke luchtvaart tegen tem ir Tfflg alphen aan den rijn - Con- structiewerkplaats en machine fabriek Hollandia neemt bran chegenoot Grimbergen Holding in Alphen aan den Rijn over. De omzet van de nieuwe combina tie zal 170 miljoen euro bedra gen, bereikt door 1200 werkne mers. De twee bedrijven vullen elkaar aan op het punt van in genieurskennis en productieca paciteit. Hollandia, eigendom van Rob Lubbers, maakt deel uit van de Holding S3C. Deze combinatie van bedrijven in de metaalindustrie bestaat verder uit Zuid-Nederlandse Staal bouw Fijnaart, Bailey in Nieuw- Lekkerland en Kloos Oving in Alblasserdam. hoofddorp - Twee jonge on dernemers uit Alkmaar hebben de Herman Wijffels Innovatie prijs gewonnen. De prijs, be staande uit 100.000 euro, is gis teren in Hoofddorp uitgereikt. De ondernemers R. Brest van Kempen en S. Huntelerslag hebben een apparaat uitgevon den waardoor tijdens openhart operaties geen luchtbellen in het bloed kunnen komen. De tweede prijs (75.000 euro) ging naar viskweker E. Philipsen in het Limburgse Horst. Hij is de eerste die snoekbaars kan kwe ken in een recirculatiesysteem. De derde prijs was voor een Rotterdams duo dat beton- vlechten heeft vereenvoudigd. schiphol - Schiphol heeft in au gustus evenveel passagiers ver werkt als in de recordmaand ju li. Het totale aantal passagiers bedroeg 4,1 miljoen, aldus woensdag gepubliceerde cijfers van de luchthaven. In vergelij king met augustus vorig jaar was er een stijging van 1,6 pro cent. Schiphol profiteerde voor al van het verdere herstel van het aantal overstappende pas sagiers. Het aantal opstappen de reizigers was 1,8 procent la ger dan vorig jaar. new vork - Het vertrouwen van de Amerikaanse consument in de economie is in september voor de vierde achtereenvol gende maand afgenomen en staat nu op het laagste peil sinds vorig jaar november. Uit cijfers van de Conference Board, een onderzoeksinstituut van het bedrijfsleven, blijkt dat de vertrouwensindex van 94,5 in augustus tot 93,3 deze maand is gezakt. De index stond vorig jaar november op 84,9. In maart was een herstel opgetreden tot 110,7 en in mei werd nog 110,3 genoteerd. De neergaande lijn is het gevolg van groeiende bezorgdheid over de beurzen, werkloosheid en Irak. brussel - Melkveehouders in de Europese Unie zijn weer over de schreef gegaan. In de perio de april 2001 tot en met maart 2002 bedroeg de overproductie aan melk in de gehele Unie ruim 775.000 ton. Een jaar eer der was dat nog bijna 819.000 ton, zo blijkt uit cijfers van de Europese Commissie. Neder land ging, net als acht andere lidstaten, door het afgesproken plafond heen, maar de over schrijding bedroeg nog geen 55.000 ton of een half procent. Daarop staat een boete, beter bekend als de superheffing, van bijna 19,5 miljoen euro. breukelen - De griep kost Ne derlandse werkgevers jaarlijks 143 tot 570 miljoen euro. Dat heeft onderzoeksinstituut Nyfer uitgerekend. Jaarlijks ligt 5 tot 10 procent van de Nederlanders een keer met griep op bed. Ge middeld blijven ze vijf tot tien werkdagen thuis. De kosten hiervoor worden bijna geheel betaald door de werkgevers. Het verzuim valt namelijk in de eigenrisicoperiode van de ver zekeringen waarmee bedrijven zich indekken voor de kosten van ziekteverzuim. Groningen - Gasunie in Gro ningen wil samen met het Rus sische gasconcem Gazprom deelnemen in de aanleg van een nieuwe gasleiding van St. Petersburg via de Oostzee rich ting Nederland. De North Transgas Pipeline (NTG) zou de derde belangrijke verbinding moeten worden tussen Rus land, waar zich immense gas voorraden bevinden, en Euro pa. De andere leidingen lopen via politiek gevoelige gebieden als Wit Rusland/Polen en Oe kraïne. woensdag 25 5eptembe ï1 door Miranda Megens Amsterdam - Wat is het juiste moment om in te stappen op de beurs? Het ant woord op die vraag varieert tegenwoordig met de week, met de dag en soms met het uur. Wie in april dacht dat de AEX naar de 600 punten zou stijgen, heeft nu waar schijnlijk spijt van zijn veel te dure aanko pen. Wie vorige week nog instapte met het idee dat de index boven de 330 punten zou blijven, ziet zijn geld nu ook in rook opgaan. De vraag die beleggers altijd bezighoudt, is wanneer de beurs de bodem heeft be reikt. Nu de index gisteren ook weer on der de psychologische 300 punten-grens sloot, zeggen veel deskundigen dat de dalende trend binnenkort 'zal ophou den'. Maar of de bodem echt is bereikt? Beleggingsstrateeg Jaap van Duijn van Robeco heeft het gevoel van wel. Maar het 'gooi- en smijtwerk' op de beurzen van deze week ervaart hij als onbegrijpe lijk. „Je kimt niet zeggen dat een bedrijf op een dag tien procent minder waard is geworden als er geen veranderingen zijn in de economische factoren." Volgens Van Duijn is het goed om te wachten met instappen tot de daling tot stilstand is ge komen. Onder leiding van Van Duijn begon Ro beco begin dit jaar het Robeco Economie Recovery, een fonds bestaande uit 50 we reldwijd opererende, cyclische bedrijven. Van Duijn verwachtte dat economisch herstel het eerst bij deze bedrijven zicht baar zou zijn. Maar ook dat fonds ont kwam niet aan de beursmalaise en ver loor een kwart van zijn waarde. „Buiten gewoon vervelend voor de beleggers", al dus Van Duijn, „maar ik heb ook geen invloed op de koersen." Begin dit jaar liet de beleggingsspecialist zich verleiden tot een uitspraak over de AEX. Van Duijn vond op dat moment dat de index naar de 600 punten kon stijgen. Nu doet hij aan deze 'spelletjes' niet meer mee, want hij blijft geconfronteerd worden met de getallen. „Een mens mag toch iedere dag opnieuw nadenken. Ie dere dag doen zich nieuwe feiten voor die je niet kunt voorzien." De president van het Amerikaanse stelsel van centrale banken Alan Greenspan, zal de koersen op de Amsterdamse beurs ongetwijfeld te laag noemen. Al in 1996, in de hoogtijdagen van de onuitputtelijk lijkende koersstijgingen, waarschuwde Greenspan beleggers voor te hoge koer sen. Toen werd hij niet serieus genomen, nu wel. Greenspan ging uit van een rekenmodel waarin toekomstige winstverwachtingen van bedrijven worden vergeleken met het rendement op een 10-jarige obligatie. Be leggingsstrateeg Peter van Doesburg van Dexia Securities hanteert het model al enige jaren. Hij stelt dat de AEX momen teel zo'n 50 procent, ofwel 300 punten, is ondergewaardeerd. Tijd dus om te koop jes in te slaan? Er volgt geen spontaan 'ja'. Van Does burg werkt nog aan het advies over wel of niet instappen. „Dit is een van de indica toren om te bepalen of aandelen aan trekkelijk zijn. Maar we kijken ook naar macro-economische factoren, winstver wachtingen en rente." Maar al is hij over het komend jaar positief, hij vindt de markt nu wel erg 'sentiment-gedreven'. Gisteren en afgelopen donderdag kocht vermogensbeheerder Robert Sturm van Fortis Wereld Mixfonds aandelen in. Sturm is voorstander van in fases instap pen. „Je stapt in als je denkt dat de koer sen over een maand hoger staan. Maar pas achteraf kun je zeggen of je de beste prijs hebt betaald." Sturm verwacht een verbetering van de beurs in het vierde kwartaal. „Dan zal de economische groei in Amerika goed zichtbaar worden." ne hien - Op het 'mooiste bloemkolenveld van Midden-Nederland' in Hien zoeken mede werkers van het Wageningse plantenveredelingsbedrijf Seminis de beste en mooiste bloemkolen uit. Op het negen hectare grote veld staan 7.000 bloemkoolsoorten. Met slechts enkele daarvan kan worden doorgekweekt, zodat een nieuw topras kan ont staan. Bij de selectie spelen kleur, vorm en hardheid van de kool een rol, evenals een sta biele ontwikkeling gedurende het seizoen. Al dat werk levert één keer in de tien jaar een nieuw topras op. Foto: ANP/Vidiphoto amsterdajm/anp - De oplage van dagblad Het Parool, dat op zoek is naar een koper om buiten het uitgeefconcern PCM zelfstandig te kunnen blijven voortbestaan, is in het tweede kwartaal van dit jaar gedaald tot 85.757 exempla ren. Dat is ten opzichte van het eerste kwartaal een daling met 2,2 procent. Dat blijkt uit cijfers van Het Oplage Instituut (HOI). Over het hele jaar 2001 kwam de oplage van Het Parool nog uit op 89.556 exemplaren. Van de landelijke kranten uit de PCM-stal groeide in het tweede kwartaal alleen NRC-Handels- blad, met 0,6 procent tot 271.490 exemplaren. De Volks krant gaf terrein prijs. De oplage van dit ochtendblad daalde met 1,2 procent tot 325.133 exem plaren. Ook het Algemeen Dag blad verloor 0,5 procent tot 315.775 exemplaren. Trouw leed een oplageverlies van bijna 0,7 procent tot 124.807 exemplaren. Volgens de HOI-cijfers daalde ook de oplage van De Telegraaf, de grootste krant van Neder land. De ochtendkrant kwam in het tweede kwartaal op 777.475 exemplaren, een achteruitgang met 0,5 procent. De oplage van de gratis och tendkrant Spits, behorend tot uitgeefconcern De Telegraaf, steeg met bijna 2,3 procent tot 416.741 exemplaren. Concur rent Metro had in het tweede kwartaal een oplage van 319.434 exemplaren. Over de oplage van Metro in het eerste kwartaal zijn geen cijfers bekend. Uit de cijfers blijkt verder een oplagedaling van het Financiee- le Dagblad, vorig jaar een van de weinige landelijke kranten die groei lieten zien. Mogelijk onder invloed van de verminderde be langstelling voor beleggen als gevolg van de beursmalaise, daalde de oplage van de zaken krant in het eerste kwartaal met 3,1 procent tot 62.200 exempla ren. hoofddorp/anp - Het Neder landse postbedrijf TPG mag in het Verenigd Koninkrijk gaan bezorgen. De Britse dochter TPG Post UK Limited heeft een tijdelijke vergunning gekregen om post op het eiland rond te brengen. TPG verwacht volgend jaar een permanente vergunning te krij gen. Het bedrijf zal de tijdelijke toestemming gebruiken om een proefprogramma te draaien. Daarbij kijkt TPG welk distribu tiesysteem het beste werkt. Als dat eenmaal is vastgesteld, zal de postbezorger diensten aan klanten leveren, aldus een woordvoerder. De Nederlanders willen werken voor grote ondernemingen. Het gaat dan vooral om klanten die grote partijen post willen ver zenden. „TPG denkt dan aan minimaal 4000 stuks per zen ding", aldus de woordvoerder. Naast het bezorgen van post wil het bedrijf kleinere hoeveelhe den van verschillende aanbie ders uitsorteren en samenvoe gen. TPG bracht in Groot-Brittannië al ongeadresseerde reclame van deur tot deur en het leverde via de divisie TNT Express pakketjes af. Wat betreft het aantal werk nemers (18.000) is het Verenigd Koninkrijk het op één na groot ste werkgebied van TPG. Het postbedrijf moet meer mensen in dienst nemen om de proef te kunnen uitvoeren. Hoeveel werknemers precies kan de woordvoerder niet zeggen. De kosten van de uitbreiding van de activiteiten in het Verenigd Koninkrijk wil TPG niet kwijt. Eerder dit jaar mislukten onder handelingen tussen TPG en het Britse postbedrijf Consignia over verregaande samenwer- king. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Door de verslechterende econo mie is het niet langer realistisch te verlangen dat alle eurolanden in 2004 hun overheidsfi nanciën op orde hebben. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Unie, wil naar een systeem waarin het be grotingstekort van de EU-landen in samen hang wordt gezien met de schommelingen in de economie. Volgens een woordvoerder van de Commissie is dat geen versoepeling van de strenge regels. De Europese Commissie verdenkt sommige landen ervan dat zij het slechte economi sche klimaat als excuus gebruiken om noodzakelijke hervormingen op de lange baan te schuiven. Zo noteert het dagelijks bestuur van de Unie dat het veel te hoge te kort van Portugal in 2001 niet veroorzaakt werd door extreme factoren en de zwakke economie, maar door falend beleid, slordig heid en creatief boekhouden. Om te voorko men dat eurolanden hun plicht verzaken, wil de Europese Commissie de landen met een te hoog tekort dicteren om een verbete ring van minstens een half procent per jaar te laten zien. Volgens de woordvoerder is dat 'voor sommige landen een zwaardere opdracht dan wat ze zelf van plan waren, en voor andere landen veel minder zwaar dan wat ze in hun hoofd hadden'. Als de budget taire situatie van een euroland verbetert, moeten ook de prestaties omhoog. „Op die manier kunnen landen zich niet meer ver schuilen achter de kringloop van de econo mie", aldus de woordvoerder. De regel dat een euroland kan rekenen op een hoge boe te wanneer het financieringstekort stijgt bo ven de drie procent, blijft ongewijzigd. Het dagelijks bestuur van de Unie kwam gisteren tot de conclusie dat het voor Frank rijk, Italië, Duitsland en Portugal onmogelijk is zich aan de afspraak te houden dat ze in 2004 hun begroting op orde moeten heb ben. Commissaris Solbes van Financiën kijkt bezorgd naar de situatie in Duitsland, waar het financieringstekort dit jaar mede door de watersnood uitkomt boven de toe gestane 3 procent van het bruto nationaal product. Duitsland ontliep begin dit jaar een officiële waarschuwing door zijn volle gewicht in de strijd te gooien en de EU-lan den onder zware druk te zetten. Portugal stevent af op een publieke uitbrander van de Commissie omdat het financieringste kort vorig jaar wellicht nog hoger was dan de 4,1 procent die Lissabon zelf had bere kend. nijmegen/gpd - Grote platen maatschappijen zijn niet van plan om in navolging van klei nere labels als V2 Records en Excelsior Recordings hun cd- prijzen te verlagen. Patrick Decam directeur van So ny Music Benelux noemt het besluit van de 'kleintjes 'moe dig'. „Maar dat betekent niet dat we hen zullen volgen." Sony heeft volgens Decam al verschil lende prijsniveaus om de ver koop van cd's van met name nieuwe acts te bevorderen. Maar voor nieuwe platen van Destiny's Child, Bob Dylan of Frans Bauer -artiesten 'met een grote aanhang en een grotere vraag'- wordt ook in de toe komst de volle prijs gerekend. De prijsverlaging door de twee kleinere platenlabels is een reac tie op de klacht van consumen ten over de hoge prijzen van cd's. De grote platenmaatschap pijen blijven er echter bij dat de prijzen niet te hoog zijn. Uni versal Music, de platenmaat schappij van Ashanti, Nelly en BZN meldt op haar internetsite: „In vergelijking met de inflatie cijfers is de prijs van een cd de afgelopen jaren stabiel geble- Tandartsassistentes krijgen pensioen den haag/anp - De 7000 tand arts assistentes krijgen een eigen pensioenregeling. Dat is afge sproken in de nieuwe CAO voor de assistentes, aldus de vakbond CNV Publieke Zaak. In de CAO is bovendien afgesproken dat de assistentes per 1 januari 3 pro cent loonsverhoging krijgen. De vakbonden en werkgeversver eniging NMT onderhandelen te vens nog over invoering van een eindejaarsuitkering. amsterdam/gpd - FNV Kiem stapt naar de rechter om 34 mil joen euro die deze bond in het Gemeenschappelijk Beleggings fonds (GBF) van de FNV heeft zit ten veilig te stellen. De bond voor grafisch en mediapersoneel wil zwart op wit dat het geld niet ge bruikt wordt als onderpand voor de bouw van het nieuwe FNV- kantoor in Woerden. Met de stap naar de rechter moet een einde komen aan de onenigheid tussen FNV Kiem en het bestuur van het Gemeen schappelijk Beleggingsfonds van de FNV. Beide partijen ruziën al twee jaar over de 34 miljoen eu ro die FNV Kiem in het beleg gingsfonds heeft zitten. Volgens FNV Kiem wordt dit geld ten on rechte gebruikt als onderpand voor een lening voor het nieuwe hoofdkantoor dat in 2005 in Woerden gebouwd gaat worden. Het bestuur van het GBF sloot twee jaar geleden bij SNS Reaal sloot een lening, ter waarde van 156 miljoen euro. Het geld werd ondergebracht bij FNV Huisves ting, dat zich bezighoudt met de bouw van het hoofdkantoor. Als onderpand voor de lening werd een pakket afgesproken van 170 miljoen euro aan beleggingen uit het Gemeenschappelijke Be leggingsfonds. De grafische bond maakte hier destijds grote bezwaren tegen. De bond, die zelf niet in het hoofi gaat zitten, vreesde dat velende gevolgen zou hebben voor de beleggü II het totale fonds. „V<" bestuur was voor het van de constructie zo het onmogelijke nodi penningmeester Tj. P van FNV Kiem. „Zoals a" dend dalende aandelen of een financiële crisis van de bonden. En kijk nu staan." Voorzitter C. de Wïldt, v en van het GBF begrijpt ni ?a om FNV Kiem naar de stapt. „Het is compleet dig. Ze kunnen elk aanspraak maken op h Doordat ze niet partici] FNV Huisvesting zijn waard van de borgstel zijn destijds afspraken maakt. Ze lopen dus g( risico", volgens De W gens Pietersma is dat et m 'hard' op papier gezet.311 len volledige helderhei Pietersma. Hij wijst 00 slechte financiële situ collega-bond FNV Be ten. „Als die hun zaakje orde krijgen tikt dat si de begroting." Het volgens De Wildt op dit 'tussen de 630 en 640 euro' in kas. In 2001 wa( 715 miljoen euro. Staatsgaranties niet !U Ital clu n* van onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - De Europese Commis sie wil luchtvaartmaatschappij en verplichten zich te verzeke ren tegen schade door terroristi sche aanslagen. Maatschappijen die daar niet aan voldoen krij gen geen toegang meer tot het Europese luchtruim. Om de premies betaalbaar te houden, dringt de Commissie aan op een internationaal waarborgfonds. Commissaris De Palacio (trans port) hoopt met deze voorstel len de onzekerheid over lucht vaartverzekeringen die sinds 11 september vorig jaar bestaat, weg te nemen. Direct na de aan slagen op het WTC en het Pen tagon in de Verenigde Staten, beperkten de verzekeraars hun aansprakelijkheid bij terreurac ties met vliegtuigen tot een ab soluut minimum. Zowel in de VS als in de EU staat sindsdien de overheid borg voor schade bij nieuwe oorlogs- of terreurda den met een vliegtuig. Volgens de Commissie - het da gelijks bestuur van de Europese Unie - zijn deze staatsgaranties niet langer nodig. De verzeke raars zouden momenteel weer tegen betaalbare premies even tuele schade willen dekken. Pro bleem is dat er grote verschillen 1heei meer nodig nh te d bestaan tussen de lui la 2 maatschappijen als hel |sm de hoogte van eventui lcje, devergoedingen. De C stuurt aan op meer eei Zo wil de Commissie passagier voor minstenC^ euro verzekerd is, waa dergrens nu 74.000 1 draagt. Daarnaast inü an Brussel een aparte ilsp- dekking voor de schadi bouwen en uitkeringen wonden en nabestaant grond, bij een aanslag H vliegtuig. Grote I (Boeing 747) zouden v c5 stens 450 miljoen eui kerd moeten zijn voor dat zij als 'vliegende I n"^ bruikt worden. De me rasj. vliegtuigmaatschappijei doen al aan deze eisei „ej( gels gelden echter vepcj, maatschappijen die oj ,je Europa vliegen. de< Alleen bij catastrofes 1177' gens de Commissie d( |ej jj' hulp schieten. Zo won n nieling van de WTC-r vijftig miljard dollar De Amerikaanse ree| neemt het merendeel v dat c rekening omdat de luchtvaartmaatschap] ted en American Ai ders failliet zouden gaai B Cl (advertentie) Zo'i écht chter et ff voed kt. E Toyota Camry. Vanaf 32.890,-/€ 685,- per Jarenlang Amerika's meest verkochte personenauto. Een om in te rijden. Nu standaard met DVD-navigatiesysteem! Bes mee kennis maken als u voor perfectie gaat. Meer informatie: 0800 - 0369 of kijk op www.toyota.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6