BINNENLAND 2 Commando ISAF verdeelt parlement Jack No en de Volendamse veerkracht Als u vandaag uw droomhuis hebt gevonden, 3,5% Brussel: Geen verbod op 'light'-sigaretten Nieuwe verdachte in moordzaak weduwe LPF steunt voorzitter lelijke resten gevonden en LPF tegen »u-verdrag ekeraar moet in verklaren aar cel lietpartij bende op ao gepakt Ter Beek ritiek op D-rapport Kabinet sust de oppositie Slachtoffers vuurwerkramp boos over schuldontheffing Wasstraat 'Arrestatiegolf was een razzia' Na de horeca moeten ook scholen veiliger In een haventje bij ;e Burgum zijn vanmor- iselijke resten gevon- politie weet nog niet of :en man, een vrouw of gaat. De lichaamsde in in een blauwe plas- i het water. De zak was tonden met binnen- van een fiets en was met bakstenen, het vermoeden be- let om een misdrijf [politie zette de omge- resten zijn voor on- irgebracht naar het Instituut in Rijswijk. i - De WD en de LPF [jmee te werken aan de van het verdrag van [(de vroegere Lomé- s), een partner- ireenkomst tussen de den uit Afrika, het Ca- I ffe gebied en de Stille [Belangrijkste reden [de liberale fractie het i van een terugname- ng van vluchtelingen raden. Volgens WD- lerster De Vries valt niet gen dat de EU handels- in geeft aan landen die i afgewezen asielzoe- g te nemen. - Zorgverzekeraars n hun jaarverslagen gaan maken wat zij aan overheadkosten, k niet helder welk be- deze zaken besteed wat aan aan de verze il goede komt. Dat zei Bomhoff van volksge- gisteren. Een splitsing is volgens Bomhoff omdat op die ma- :estaties van zorgver- beter met elkaar te zijn. Dat maakt deel it plan de zorgverzeke- eoordelen met een jfer. woensdag 25 SEPTEMBER 2002 lg. laarvfc icht. 1? Bi" - De rechtbank in tm heeft gisteren een Montenegrin veroor- tien jaar cel. De man ;ens het vonnis op 8 met voorbedachte 25-jarige man op dag in de drukke mse Reguliersbree- rgeschoten. De straf is de acht jaar die offi- istitie L. Ang eiste. In winkelstraat vielen ;cheidene schoten. Ier als slachtoffer pistool. Volgens ge- een groepje mannen rukke straat, toen de stemming om- een ruzie ontstond op een handgemeen. kd - Politie en douane ao hebben gisteren tngrijke drugsbende Bij een inval in twee erden een paar hon- cocaïne en meer dan Wapens plus munitie Ten. Er zijn elf perso- houden, waarvan ne- ilombiaanse afkomst, twee personen zijn 1. Onder de verdach- ien zich drie vrou- ilitie zegt dat het on- )g gaande is en dat liet uitsluit dat meer ïgen zullen volgen, im heeft de politie houdingen een grote [bende te pakken. INP - Oud-minister Ter defensie heeft felle kri- let Srebrenica-rapport ÏIOD, zo blijkt in een rek met het magazine tnl, dat vandaag ver- ;r Beek, nu commissa- koningin in Drenthe ede hoofdrolspeler uit Ie van de val van de (clave in juli 1995 die de parlementaire Sre- Qquête felle kritiek uit (OD-rapport. Onlangs oud-landmachtbevel- utenant-generaal Van Busies in het rapport as, niet onderbouwd kwetsend. Zowel Ter fan Baal zullen in no- bor de parlementaire immissie gehoord 'er Beek zegt zich het toren aan de methode MIOD-onderzoek. „Ze n de periode van eind '95 alsof de val van de lontkoombaar was. In tnetje slechts schrijft zijn analyse uitgaat i achteraf." den haag-warschau/gpd - De Nederlandse regering is het nog niet eens over de vraag of Neder land samen met Duitsland het commando over de internationa le vredesmacht ISAF in Afghanis tan op zich moet nemen. De Duitse minister Struck (defensie) wekte gisteren tijdens de infor mele top van Navo-ministers in Warschau de indruk dat de zaak rond is. Zijn Nederlandse collega Korthals neemt daar afstand van. Ook de Kamer heeft zijn twijfels. Het in Münster zetelende hoofdkwartier van het Eerste Duits-Nederlandse legerkorps zou door Struck al min of meer zijn aangeboden om in decem ber het bevel van Turkije over te nemen. Volgens Korthals is het kabinet tot nu toe echter alleen bereid de haalbaarheid en wen selijkheid van de inzet van het hoofdkwartier te onderzoeken. Er bestaat bij het kabinet 'nog geen beginselbereidheid tot deelname', blijkt uit een brief van Korthals en zijn collega De Hoop Scheffer (buitenlandse za ken) aan de Kamer. Deze lezing werd gisteren ook nog bevestigd door staatssecretaris Van Arden- ne (ontwikkelingssamenwer king). Desondanks voelt een deel van de Kamer zich overval len door de gang van zaken. Verwezen wordt naar de afspra ken die de commissie-Bakker twee jaar geleden maakte over de politieke besluitvorming rond uitzendingen. Het tijdig en zo volledig mogelijk informeren van de Kamer vormde daarin een cruciaal onderdeel. „Het kan toch niet zo zijn dat een Duitse minister voor ons beslist of we meedoen aan zo'n missie? zegt CDA-kamerlid Eurlings. De fracties van PvdA en D66 de len zijn ontsteltenis hierover. Volgens Eurlings zal de Tweede Kamer eerst een discussie over doel, risico's en concept van een eventueel Nederlands-Duitse commando in Afghanistan moeten voeren. Bovendien wil het CDA van Korthals weten welke positie de Verenigde Sta ten innemen wanneer de missie, indien uitgevoerd, in het hon derd zou lopen. WD, LPF en D66 staan in beginsel positief tegenover het overnemen van de leiding van ISAF. Net als het CDA zijn PvdA en Groenlinks nog lang niet zo ver. door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - Het kabinet hoeft de verkoop van 'light'-sigaretten in speciaal gekleur de pakjes niet te verbieden. Het beroep dat minister Bomhoff (volksgezondheid) doet op de regels in de Europese Unie, is volgens 'Brussel' misplaatst. „De regering is de sigarettenfabrikanten aan het treite ren", aldus europarlementariër Maaten (WD). Maaten was als speciale rapporteur in het Europees Parlement nauw betrokken bij het opstellen van de EU-regels voor de verpakking van sigaretten. Hij bena drukt dat alleen typeringen als 'light', 'ul tralight' en 'mild' vanaf volgend jaar sep tember in de EU taboe zijn. Regeringen mogen de verkoop van lichtere sigaretten in anders gekleurde pakjes verbieden, maar dat is niet verplicht. De juridische dienst van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, onderschrijft dit. Het kabinet houdt vol dat de EU-voor schriften dwingen tot een totaalverbod op de verkoop van 'light'-sigaretten. „Dat is onze interpretatie. Onze mensen in Brussel zijn ervan overtuigd dat deze zienswijze de juiste is", aldus een woord voerder van de minister. De minister be spreekt zijn plannen deze week met de Tweede Kamer. De WD wil een verbod op de 'lightsigaret voorkomen en wordt waarschijnlijk gesteund door het CDA en BomhofFs eigen LPF. Maaten meent dat Bomhoff veel te ijverig is bij het uitvoeren van de nieuwe Euro pese regels. „De EU heeft straks de strengste wetten ter wereld als het gaat om waarschuwingen tegen roken op si garettenpakjes. Om dan nog een stap verder te willen, vind ik een beetje spij kers op laag water zoeken." De EU-lidstaten besloten in mei vorig jaar tot het schrappen van benamingen als 'light' en 'mild' omdat deze ten on rechte de suggestie wekken dat dit soort sigaretten minder schadelijk zijn. Over de kleur van de pakjes is destijds niets afgesproken, hoewel alle light' siga retten een aparte verpakking kennen. Maaten ontkent niet dat de kleur van het pakje invloed kan hebben op het koop- „Wetenschappelijke studies tonen aan dat sigaretten in lichtgekleurde verpak kingen als 'gezonder' worden ervaren. Wit doet het dus beter dan donkerbruin of zwart." Hij ziet daarin echter geen re den om de EU-regels aan te scherpen met een volledig verbod op de verkoop van 'light'-sigaretten. enschede-arnhem/gpd - De be- slissing van het Arnhemse Ge rechtshof dat Enschede, de staat en gemeente- en defensieamb tenaren niet strafrechtelijk hoe ven worden vervolgd, is hard aangekomen bij slachtoffers van de vuurwerkramp. De uitspraak van het hof wordt fel bekriti seerd. Bij het kantoor van de Belan genvereniging Slachtoffers Vuurwerkramp Enschede meld den zich gisteren verschillende gedupeerden 'met de ziel onder de arm', zei directeur J. Joosten. Ook kwamen volgens haar veel telefoontjes van slachtoffers met reacties van onbegrip. De boosheid richt zich vooral op de opvatting van het hof dat een 'proefproces moet worden ver meden'. Slachtoffers hebben immers veel geleden en ze zul len bij zo'n proefproces 'sterk emotioneel betrokken zijn', stelt het hof. Bovendien is het vol gens het hof 'hoogst onzeker' dat een proefproces tot een voor de slachtoffers 'enigszins bevre digende uitslag' leidt De belangenvereniging en haar advocaat J. Doon: „Dit getuigt van bevoogding. Het is irritant dat het hof ons in bescherming meent te moeten nemen, terwijl honderden slachtoffers nadruk kelijk zeggen 'Probeer het maar'. Dit is niet meer van deze tijd." Het Gerechtshof stelt dat vervol ging van de Staat der Nederlan den volgens eerdere rechtspraak van de Hoge Raad onmogelijk is. Voor vervolging van gemeen ten is die jurisprudentie echter 'minder vast omlijnd', stelt het hof. Ofwel: er zou dus - juridisch - ruimte zijn te proberen de ge meente wel voor de rechtbank te dagen wegens een gebrekkige vergunningsverlening aan S.E. Fireworks en een falend toezicht en handhaving. Het hof wil zo'n proefproces dus niet. Het hof in Arnhem volgt hier mee het openbaar ministerie (OM) in Almelo dat in april vorig jaar besloot dat overheden en ambtenaren vrijuit gaan. Ver gunningsverlening behoort tot zogeheten 'exclusieve' over heidstaken, aldus het OM. De belangenverenigingen van rampslachtoffers en getroffen ondernemers en 341 individuele slachtoffers vonden dat kren kend voor het rechtsgevoel van de gedupeerden. Ze dienden daarom een klaagschrift in bij het hof om alsnog vervolging proberen af te dwingen. alkmaar - In Alkmaar wordt de jaarlijkse Landbouwdag voor het eerst weer met koeien en paarden gehouden. Alle voertuigen die dieren aan voeren, worden ontsmet op straat in een enorme open container. Een wasstraat was om besmetting van mkz te voorkomen. Foto: GPD/ Martin Mooij door Rob Hirdes den haag - De moord op de 60-jarige wedu we Jacqueline Wittenberg uit Deventer kan niet zijn gepleegd door de tot twaalf jaar veroordeelde fiscaal jurist uit Lelystad. Wel is er een andere mogelijke verdachte in beeld: een ex-psychiatrische patiënt die zich tot vertrouwenspersoon van de weduwe had opgeworpen. Dat betoogde advocaat van de veroordeelde, J. Boksem, gisteren voor de Hoge Raad tijdens de behandeling van het verzoek tot herziening van de straf zaak. Boksem zei er niet op uit te zijn iemand an ders van de in 1999 gepleegde moord op Jacqueline Wittenberg te beschuldigen. „Maar er zijn sterke aanwijzingen die de richting uitgaan van een andere verdachte", verklaarde hij. De politie heeft deze man destijds korte tijd ook als verdachte be schouwd. Een voormalige vriendin van de nieuwe ver dachte verklaarde dat hij agressief en ge welddadig is, veel wapens bezat en boven dien altijd een mes bij zich droeg. Zij teken de op verzoek een mes, dat grote overeen komsten bleek te vertonen met het mogelij ke moordwapen. Het lemmet past volgens Boksem perfect op de afdruk die werd aan getroffen in het bloed van het slachtoffer. Ook de diepte van de wonden komt met het lemmet overeen, in tegenstelling tot het mes dat de politie als moordwapen aanmerkte. Een andere getuige verklaarde dat de man gezien zijn agressieve gedrag in staat is ie mand om het leven te brengen. De raadsman van de veroordeelde jurist hield de Hoge Raad voor dat de moord op de weduwe een emotionele daad moet zijn geweest. De nieuwe verdachte beschouwde de vrouw altijd als zijn tweede moeder. Kort voor haar dood heeft hij haar nog gespro ken. Zij zou hem toen hebben verteld zijn naam uit haar testament te hebben ge schrapt. De jurist werd in december 2000 door het Arnhemse gerechtshof tot twaalf jaar ver oordeeld. De veroordeling was opmerkelijk omdat de rechtbank in Zwolle hem had vrij gesproken wegens gebrek aan bewijs. De weduwe Wittenberg werd in september 1999 in haar woning door middel van mes steken en wurging gedood. De politie arresteerde uiteindelijk de fiscaal jurist, die als executeur-testamentair voor de weduwe optrad. Hij heeft altijd ten stel ligste ontkend. Een zogeheten waarheidstest moet er vol gens de advocaat toe bijdragen dat de Hoge Raad besluit de zaak te laten herzien. Het Algemeen Schriftkundig Bureau E. W. Waisvisz uit Almere, dat op de bres sprong voor de veroordeelde, onderwierp hem op eigen verzoek aan een schriftkundig onder zoek, waaruit zou moeten blijken dat hij de dader niet kan zijn. Over zo'n test bestaat nog geen enkele jurisprudentie. Het belangrijkste bewijs tegen de man be stond uit een geurproef, die uitwees dat zijn lichaamsgeur op het vermoedelijke moord wapen zat en uit de vaststelling dat hij rond het tijdstip van de moord met de weduwe belde op het moment dat hij in de buurt van haar woning was. den haag/gpd - De LPF-fractie heeft de hand in eigen boezem gestoken voor de fouten die vo rige week gemaakt zijn tijdens de Algemene Beschouwingen. De nieuwe fractievoorzitter Har ry Wijnschenk was nog onvol doende ingewerkt in alle dos siers, zo bleek. Vooral het voor stel het kwartje van Kok eerder terug te geven, leverde hem veel kritiek uit de fractie op. Tijdens de evaluatie van het op treden van de fractievoorzitter werden gisteren de fouten meer toegeschreven aan de organisa tie van de fractie dan aan Wijn schenk. „We hadden een frac tievergadering moeten beleg gen", aldus kamerlid Eberhard. Binnen de fractie bestaat wel wrevel over de rol van Ferry Hoogendijk. „Die adviseerde Wijnschenk het plan voor de eerdere teruggave van het kwartje van Kok te lanceren", al dus een fractielid. Wijnschenk stelde voor om de teruggaaf te financieren met geld dat be stemd was voor de verlofknip. Hij bleek vergeten dat hij dat geld al eerder had bestemd voor een verlofspaarregeling. den haag/gpd - Lang niet alle il legalen die het afgelopen week end in Amsterdam zijn opge pakt, zijn crimineel. Volgens de gemeenteraadsfractie Amster dam Anders/De Groenen heeft de politie 'criminaliteit' als ex cuus gebruikt om een grote groep Ulegalen te arresteren. „Er was sprake van een razzia. Bijna honderd prostituees zijn met honden bij elkaar gedreven. Dat past niet in een samenle ving met respect voor normen en waarden", aldus raadslid Re- né Damen van Amsterdam An ders. Volgens hem zijn veel mensen enkel opgepakt omdat ze illegaal zijn, niet omdat ze zich schuldig maken aan oplich ting, zoals de politie zegt. De actie duurde van donderdag tot maandagnacht. Dat leidde tot de arrestatie van 210 illega len uit Bulgarije, Roemenië en Albanië. Onder hen waren 97 prostituees en hun pooiers. (advertentie) door Rien Floris volendam - Jack No werkte in verpleegtehuizen en instellingen voor verstandelijk gehandicapten in Noord-Holland. Na de Bijlmer ramp onder meer in Gaasperplas, waar iedereen wel iets te maken had met de vliegramp. Hij verloor zelf een kind en weet dus wat verdriet is. Sinds deze maand 'zwerft' hij door Volendam. Jack No, pastoraal werker in dienst van de overheid, maar vooral in dienst van de slachtof fers en nabestaanden van de nieuwjaarsbrand. Hij praat bij hen thuis of op zijn werkplek De Ark. Nederland kent een schei ding van kerk en staat. Maar in Volendam gelden andere wet ten. Daar is op aandrang van pastoor Jan Berkhout na de ramp een nazorgpastor aange steld die drie jaar lang wordt be taald door de overheid. „Ik ben het luisterend oor voor ouders en jongeren die met de brand te maken hebben gehad. Mijn functie is 'brandgerela- teerd'. Maar iedereen in Volen dam heeft of kent wel iemand die met de ramp te maken heeft. Dan ben je er toch een beetje voor iedereen, want dit dorp is in het hart getroffen", zegt No, die de eerste kennismakingsge sprekken er op heeft zitten. „Ik ben hier om hun verhaal aan te horen, te ondersteunen en te helpen. Mensen kunnen bij mij hun verhaal kwijt, zonder dat er professioneel wordt 'gestuurd'. Bij een psycholoog zijn het vaak Jack No, pastoraal werker. Foto: GPD/ Ella Tilgenkamp therapeutische gesprekken, maar een gesprek met mij kan over van alles gaan. Ik schrijf ook geen evaluaties. Als de mensen hun verhaal kwijt zijn, blijft alles hier bij mij." Een pastoraal werker die wordt betaald door de overheid. „Dat is niet zo vreemd. De kerk is hier een belangrijke factor en heeft ook een structuur in de hulpver lening. Dat gaat hier allemaal heel natuurlijk. Eigenlijk heeft de kerk hier de actuele rol die zij eeuwenlang heeft gehad. De sa menwerking tussen de maat schappelijke dienstverlening en de religieuze ondersteunende rol van de kerk lopen heel mak kelijk in elkaar over." Jack No is geboren in De Rijp en trekt al snel parallellen tussen beide dorpen die een 'ons kent ons' cultuur hebben. Hij woont in Hoom, maar is in zijn hart nog altijd een 'Rijper'. Zoals een Volendammer eeuwig en altijd een Volendammer blijft. Op zijn dertiende wilde hij al naar het seminarie. „Maar daar vond mijn vader me nog te jong voor. Ik ben als opperman gaan wer ken in de bouw. Na mijn dienst tijd ben ik gaan studeren en toen in de zorg gaan werken." Zorgen voor anderen. Ook in een periode waarin hij niet be roepsmatig aan het werk was, bleef hij dat doen. Nadat een van zijn kinderen was overle den, zorgde hij voor het thuis front en ging hij theologie stu deren. Niet dat No slachtoffers en na bestaanden die komen bijpra ten, met bijbelteksten om de oren zal slaan. „We praten niet direct over het geloof, maar ik neem het geloof wel met me mee. En als mensen over hun geloof willen praten, komt dat vanzelfsprekend aan bod. Ik heb echt de indruk dat Volendam- mers veel aan het geloof hebben om de ramp een plek te geven." En Volendammers zijn een bij zonder volk, merkt hij. „Ik ge loof dat ze een sterke veerkracht hebben. Dat is me nu na een aantal gesprekken en huisbe zoeken al enigszins helder. Het verliezen van familie zit ook een beetje in hun geschiedenis. Het was vroeger spannend als vis sers naar zee waren terwijl er een storm opstak. Zouden ze wel terugkomen? Volendam mers zijn sterk, maar het zijn ook heel erg gevoelige mensen." Soms zijn ze hard naar elkaar en ook dat is een manier om over eind te blijven. „Ik hoop dat de mensen elkaar veel ruimte ge ven om de ramp te verwerken. Dat ze begrip hebben voor el- kaars verschillen. Voor de een is het allemaal al voorbij, een ander zit er mid denin en er zijn ook mensen die vast nog een terugslag zullen krijgen. Er is een groep die denkt dat het allemaal over is, terwijl het voor andere mensen nooit over zal raken. Dan moet je wel respect voor elkaar heb ben, zodat je ook aan de toe komst kunt gaan werken. wilt u niet wakker liggen van de hypotheekrente. Vanaf 3.5° op de MeerKeuze hypotheek. Bel voor informatie of voor een afspraak naar: 0900 - 8174 (ca 0.10/min.). www.fortisbank.nl De bank van vandaag. FORTIS BANK Rente 1 jaar vast met NHG. Effectieve rente 3,6%. Geldig t/m 1 november 2002. Rentewijzlglngen voorbehouden. door Bob van Huët nijmegen/gpd - Na de cafébrand in Volendam was de aandacht voor brandpreventie in Neder land vooral gericht geweest op de horeca. Nu cafés en disco theken zijn doorgelicht, is het tijd voor de scholen. Die staan volgende week centraal in de nationale brandpreventieweek Op aandrang van de verzeke raars. Basisscholen kunnen binnen kort bezoek verwachten van de brandweer. Die controleert of het - sinds 1 juli vereiste - ont ruimingsplan inderdaad is op gesteld en of de school ook plannen heeft daarmee te oefe nen. Na de horeca richt de brandpre ventie zich nu op onderwijsin stellingen. De urgentie hier was minder groot. Er zijn weliswaar steeds meer schoolbranden (driehonderd in 2000), maar daarbij vallen vrijwel nooit slachtoffers. Het vuur wordt meestal gesticht door inbrekers, lang na schooltijd. Scholen staan volgende week centraal in de nationale brandpreventie week. Brandweerkorpsen op ba sisscholen zien toe hoe leerlin gen het eraf brengen bij hun ontruimingsoefening. De scholieren mag dan gelukkig veel lichamelijke ellende door een branden bespaard zijn ge bleven, in materiële zin is de vlam in de pan geslagen. Over 1999 bedroeg de brandschade aan scholen 15,5 miljoen euro. Een jaar later was het 34 miljoen euro. Meer dan een verdubbe ling dus en reden voor de verze keraars om extra verhogingen aan te kondigen van de pranies voor scholen zonder inbraak- en brandmeldingsinstallatie. De meeste schade werd aangericht aan basisscholen: 19 miljoen euro in 2000 tegen nog geen 8 miljoen euro in het jaar ervoor. Het totaal aantal branden op scholen steeg met 30 procent naar 300 in 2000. De preventiemogelijkheden lij ken alomvattend. Als een school het goed doet, kunnen er wel drie installaties hangen, zegt Lex Schruijer, woordvoerder van het Nederlands Instituut voor Brandweer en Rampenbestrij ding (Nibra). De kosten van die investering kunnen gauw oplo pen tot 20.000 euro per school.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5