Aanscherping waarschuwing pensioenfonds Week topper BINNENLAND 1 r De Woonbeurs Jeltje past na strategisch geblunder invraagtermijn voor sterdam 95 m° ■eirs Vaandels voor jarige artillerie Generaliseren houdt mythes over islam in stand5 Reactor Petten is verzakt en heeft betonrot Dikke onvoldoende Na aanhoudende beursmalaise Advocaat Lucy de B. voelt zich benadeeld door OM er Gebaar loopt af Het Gebaar 'as u gedurende de Tweede 'ereldoorlog in Nederlands-Indië? 1-6 oktober RAIS3 ÏKS88 SS Ozongat ekt in tweeën Het ozongat dat elk oven de Zuidpool ver- t, breekt deze week in leien. Dat blijkt uit voor- ïgen van het KNMI. De pecialisten van het KNMI en dit uitzonderlijk. Nor- jicamjis het ozongat stabiel in jd van het jaar. Het wordt itabiel in november of iber, waarna het ver- Het KNMI sluit niet uit- n van de resterende delen iw gaat groeien. bepi onafh sl stwa ver rbi t- kindf11 )chi ma; zelf o 3kmi 1 i van mijn e. Als voord Roll< n m< aar gall larwi lijn mag ïlms' niet ,Maai noe; laar „Als - Staatssecretaris emancipatie ziet het tten om ouderen in ver- igshuizen te belasten met lojtopvang. „We streven 10 ioogwaardige en profes- (j( e kwaliteit in deze sector, n niet zo zijn: wie doet luier om?" Dat zei Phoa in de Tweede Kamer lij op verzoek van D66 reageren op het voorstel inister Heinsbroek van mische zaken. Hij ziet ,s(| :n meerwaarde in projec- r; aar kinderen al bij bejaar- lelen. n:n ïi Wie doet de luier om? n dvd' volg 'e^- m Orj funct AC 25 SEPTEMBER 2002 door Ap van den Berg en Hans van Soest oen haag - „Heb ik jullie alle maal mooi beet gehad, hè." La chend als een boer met kiespijn maakte Jeltje van Nieuwenho- ven gisteren een eind aan alle speculaties. Ze stelt zich toch niet beschikbaar voor het partij- leiderschap van de PvdA. En dat had ze, vertelde ze, 'ergens deze zomer al' voor zichzelf besloten. Na de vernederende stem busnederlaag van 15 mei die partijleider Ad Melkert tot een onvoorwaardelijke capitulatie dwong, werd toenmalig Kamer voorzitter en nummer 2 van de lijst Van Nieuwenhoven inge schakeld om de bijna gehalveer de Kamerfractie uit haar shock toestand te halen. De fractie moest worden klaargestoomd voor het verleerde oppositie- werk. In de tussentijd, luidde de afspraak, zou er buiten de frac tie weer worden gebouwd aan een betere partijstructuur en aan een nieuwe politieke koers om de kiezer terug te winnen. Zeer tegen de zin van Van Nieu wenhoven besloot de partijtop 'ergens deze zomer' dat de 60.000 PvdA-leden in december al de opvolger van Melkert mo gen kiezen. Een strategische blunder van jewelste, moest Van Nieuwenhoven gisteren schoor voetend toegeven. „De timing is fout, want de politieke koers is nog niet uitgezet. Ik kan straks onmogelijk het land in met al lerlei visies op een koers die niet bekend is." Hoezeer koers en leider elkaar in de weg kunnen zitten, zijn het CDA en Jaap de Hoop Scheffer nog immer niet vergeten. Het is beter een leider te kiezen bij een meer radicale of gematigder koers dan anders om. Ook om een andere reden was het verstandiger geweest als Jeltje van Nieuwenhoven. Foto: ANP/Robert Vos partijvoorzitter Ruud Koole had voorgesteld de verkiezing (per telefoon en e-mail) ruim over de statenverkiezingen van maart 2003 heen te tillen. De PvdA ste vent op een nieuwe stembusne derlaag af, maar die had men tussenpaus Van Nieuwenhoven (59) nooit kwalijk genomen. De kans is levensgroot dat de enige kandidaat-leider tot nog toe, de ex-staatssecretaris van financiën Wouter Bos (39), straks kort na zijn aantreden meteen een stembusnederlaag moet incas seren. Dat is niet echt bevorder lijk voor het vertrouwen in de persoon die de partij uit het moeras moet zien te trekken. Dat Van Nieuwenhoven haar kandidatuur zo lang boven de markt heeft laten hangen, had onder andere te maken met de algemene beschouwingen die zij nog moest voeren. In de Haagse omgangsvormen is een aange kondigd vertrek een reden om iemands inbreng niet meer seri eus te nemen. Van Nieuwenhoven heeft 'een goed gevoel' overgehouden aan de wijze waarop zij zelf en de andere leden van de PvdA-frac- tie de laatste maanden hebben geopereerd. De geboren Friezin er jongeren en donor zijn IDE - Ruim 50 procent jongeren die het donor lier dat zij in het voorjaar in ontvangen, hebben te- Btuurd, geeft aan donor te zijn. Voorgaande jaren percentage rond de 44. al staat nu van 4,6 mil- ïensen geregistreerd of zij zijn na hun overlijden al et organen en weefsel af n voor donatie. :ie wijst op leid bij dood tVANK - De 14-jarige Var- lohalsing uit Wildervank loor geweld om het leven gekomen. Dat heeft sec iet gerechtelijk laborato- n Rijswijk uitgewezen, eisje werd maandag di- de middag door haar lood in bad gevonden in lerlijke woning. De poli- g er aanvankelijk nog dat het meisje ook door ling om het leven kon tomen. aturestop iner verboden Lag - De president van de ank in Den Haag heeft Ier Donner van justitie ge- de door hem afgekon- racaturestop in te trek- :rst moet hij overleggen vakbonden en met de lemingsraad van zijn mi- De CDA-bewindsman isdag in een eerste reac- en het niet met de uit- eens te zijn. Hij gaat de ak aanvechten. lachte op het in zaak-Mooy veld - De politie Noord- elderland heeft een ver- !op het oog in de 17 jaar ïoordzaak op Michelle De politie kwam de per- het spoor naar aanlei- m tips na een tv-uitzen- Opsporing Verzocht. 128-jarige Michelle verd in 1985 vermoord haar werk als kassabe- in een benzinestation in oldebroek - Het Nederlandse Wapen der Artillerie was gisteren 325 jaar oud, en kreeg ter gelegenheid daarvan door koningin Beatrix een vaandel en twee standaarden uitgereikt. De herkenningstekens werden op de legerplaats 't Harde bij Olde- broek overgedragen in aanwezigheid van onder anderen de Gelderse commissaris der koningin Kamminga en staatssecretaris Van der Knaap van defensie. Foto: GPD/Ron Nagtzaam Antropoloog Shadid wijst op verschillen en discussies binnen moslim-wereld door Han Gommeren Tilburg - Ayaan Hirsi Ali veegde recentelijk via diverse media de vloer aan met de is lam, die de vrouw zou achterstellen. Dat heeft ze geweten. De aan het wetenschap pelijk bureau van de PvdA verbonden poli ticologe werd zelfs met de dood bedreigd. Tragisch, meent antropoloog Wasif Sha did, werkzaam aan de universiteiten van Leiden en Tilburg. Maar haar kritiek mist nuance, betoogt hij. Moslim-vrouwen worden onderdrukt, zijn de slaaf van hun man. Islamitische meisjes laten zich in het geniep aborte ren zonder familie of vrienden in te lich ten uit angst voor verstoting. Zelfs praten over abortus en anticonceptie is taboe binnen de islam, ook in Nederland. De moslima, kortom, dienen te worden be vrijd. Daarom is het tijd voor een refor matie binnen de islam, luidt kort weerge geven de boodschap van de Somalische Ayaan Hirsi Ali. „Bent u wel eens in Cairo of Damascus geweest?" luidt de tegenvraag die onder zoeker Shadid opwerpt. „Daar leven vrouwen die vaak hoog opgeleid zijn en er een moderne levensstijl op na houden. Drie zussen, van wie de één uitdagend is gekleed, de ander wat minder en de der de van top tot teen is bedekt met kleding, lopen gewoon naast elkaar over straat. Met hun ouders erbij." Shadid wil af van gemeenplaatsen. „Dé islam en dé moslim bestaan niet. Er zijn tal van stromingen en richtingen binnen de islam. Generalisaties dragen niet bij tot het slechten van etnische scheidslij nen. Uitingsvormen en gewoontes zijn tegenwoordig hoofdzakelijk een kwestie van cultuur, in mindere mate van religie. Het doet er niet toe wat er in de koran staat, het gaat erom hoe het individu er mee omgaat of wat die zich er van aan trekt." „In de bijbel staat ook dat seks voor het huwelijk is verboden. En de paus roept dat. Maar welke katholiek leeft nog vol gens die norm? Zo is het ook met de is lam en de koran. Waarom roepen wij niet op tot een debat met katholieken of gereformeerden in Nederland als religi euze leiders iets roepen waar anderen aanstoot aan nemen? Het gaat niet aan alle moslims over één kam te scheren. Dat gebeurt keer op keer en dat houdt vele hardnekkige mythes ten onrechte in stand. Als de islam de vrouw onderdrukt, hoe kan het dan dat de grootste moslim staat ter wereld, Indonesië, een vrouw als president heeft? Zij is toch door het volk gekozen." Hirsi Ali betoogt dat abortus klinieken veel jonge (ongetrouwde) isla mitische meisjes behandelen, die zich la ten helpen zonder familie of vrienden in kennis te stellen uit schaamte of angst te worden verstoten. „Denkt u dat Neder landse meisjes zoiets wel aan de grote klok hangen? Of mannen hun prostaat- problemen?", zegt Shadid. „Het is een onjuiste generalisering om te stellen dat elke moslima verstoten wordt als ze blijkt geen maagd meer te zijn voor het huwe lijk, ook al staat dat in de koran. En de gevallen waarin dat wel gebeurt moeten we voorkomen door een maatschappelijk debat te voeren? De meisjes om wie het hier gaat komen meestal uit sociale mi lieus die nauwelijks kranten lezen en waaraan zo'n debat volledig voorbij gaat. Er is wel degelijk discussie binnen de moslim-wereld over dit soort onderwer pen. Eenvoudig omdat er een grote di versiteit aan meningen bestaat, net zoals binnen andere geloofsrichtingen en cul turen. Veranderingen zullen van binnen uit moeten plaatsvinden en voltrekken zich nooit van vandaag op morgen." oogstte veel lof voor de frisse, vrijmoedige wijze waarop ze zich in de grote debatten mani festeerde. Met name in het land reageerden mensen opgetogen. Binnen de fractie werd evenwel ook flink gemopperd: ze debat teerde fel, maar er sprak te wei nig visie uit over de koers die de PvdA zou willen varen. Die in terne kritiek heeft Van Nieuwen hoven in haar mening gesterkt geen gooi te doen naar het poli tieke leiderschap. Ze zal het ge mor in elk geval niet hebben op gevat als een aanmoediging om op haar beslissing terug te ko men. De hele zomer hikte ze aan tegen de mogelijke spagaat die ze zou moeten maken door zich als fractievoorzitter te kan dideren. „Ik kan niet tegelijker tijd het veranderingsproces van de PvdA begeleiden én campag ne voeren voor het partijleider schap. En dat terwijl ik nooit partijleider heb willen zijn." petten/gpd - De kernreactor in Petten is verzakt en heeft te kampen met betonrot. De fun dering is uit het lood geraakt waardoor leidingen met radio actief koelwater onder spanning staan. Betonrot heeft het koel waterbassin rond de reactor aangetast. Deze informatie is naar buiten gebracht door ex-werknemers van het bedrijf. De directie van de centrale in Petten was van morgen niet bereikbaar voor commentaar. De veiligheid van de reactor was al eerder in het geding. Eind vo rig zette de directie klokkenlui der Paul Schaap uit zijn functie. Schaap, die in Petten als opera tor werkzaam was, beschuldigde het bedrijf van gesjoemel met veiligheidsregels. Hij stuurde hierover een zwartboek naar de Kem Fysische Dienst, toezicht houder van kernreactor. Volgens een aantal werknemers zouden nucleaire incidenten op gezag van het management in de doofpot zijn gestopt. COMMENTAAR Het was gisteren een zwarte dag voor Leiden. Het gemeente bestuur scoorde een dikke onvoldoende. Onderzoekers stel den vast dat het bestuur van de stad zwak is en de gemeente als organisatie niet goed functioneert. De gemeente heeft to renhoge ambities, maar levert tegelijk zeer matige prestaties. Een heldere visie op de ontwikkeling van de stad ontbreekt, en de omgang met de buurgemeenten en de organisaties in de stad is ronduit slecht, concludeert een onderzoek naar de bestuurskracht van de stad. De kritiek op het gemeentebestuur van Leiden is niet nieuw, maar de hardheid van de kritiek is wél opvallend. Leiden worstelt al langer met een bestuurscultuur die niet goed is. Het vertrek van burgemeester Postma eerder dit jaar was niet alleen een gevolg van diens disfunctioneren, maar ook van een hardnekkige wethouderscultuur, waarin politieke bestuurders vooral naast elkaar functioneren en van een krachtig college geen sprake is. Het was gisteren ook een mooie dag voor Leiden. Externe adviseurs presenteerden een aangepast plan voor het kwets bare Aalmarktgebied in de binnenstad. Het plan duidt op vi sie - versterken van de binnenstad - en het plan geeft sa menhang, want het is gemaakt in samenspraak met veront ruste bewoners. De plannenmakers reiken de stad een inspi rerend idee aan om de winkelfunctie te versterken en het verkeer in en rond het centrum beter af te wikkelen. De Aalmarkt-plannen zijn de eerste testcase of de gemeente lering trekt uit de zware kritiek op zijn geringe bestuurs kracht Het college zal hier eensgezind en zelfbewust moeten opereren in een goede dialoog met zijn maatschappelijke omgeving. De stad verdient het op een volwassen manier te worden bestuurd. Dat betekent minder politiek 'gedoe', een houding gericht op samenwerking en realistische plannen makerij. Leidenaars zijn trots op hun stad, maar hebben ook recht op een bestuur waar zij trots op kunnen zijn. Gemeente: maak er werk van en streef naar minimaal een dikke voldoende. den haag/gpd - Nu de beurs koersen blijven dalen, moeten pensioenfondsen aan nog strak kere regels worden onderworpen om te voorkomen dat ze in de problemen raken. De Pensioen en Verzekeringskamer (PVK) kon digde als toezichthouder afgelo pen zomer al extra maatregelen aan en stuurt volgende week op nieuw een brief aan de fondsen waarin zij worden opgeroepen nog voorzichtiger te opereren. Woordvoerder L. van Daalen bevestigt dat de brief er aan komt, maar wil inhoudelijk nog niets kwijt. Voorzitter Witteveen van de PVK stelde deze zomer al dat zo'n tweehonderd pensi oenfondsen, ongeveer twintig procent van alle fondsen, last hadden van de dalende beurs koersen. Nu zou dat aantal zijn opgelopen tot zo'n driehonderd fondsen, meldt het Financieele Dagblad op basis van de brief die volgende week de deur uit gaat. Witteveen gaf eerder dit jaar aan dat het heel dom zou zijn om pensioenfondsen te dwingen tot het verkopen van aandelen. Vol gens het Financieele Dagblad interpreteren de koepelorgani saties van de pensioenfondsen de nieuwe maatregelen wel als een aansporing tot het verkopen van aandelen. De PVK hanteert voor een gezond pensioenfonds een dekkingsgraad van mini maal 110 procent Zo'n driehon derd fondsen zouden daar nu onder zitten. Daarnaast moet de definitie van de dekkingsgraad, de mate waarin de bezittingen van een fonds voldoende zijn om aan de aangegane pensioen verplichtingen te kunnen vol doen, volgens de PVK ook scherper. De toezichthouder vindt dat de fondsen geen een duidig begrip gebruiken, waar door de marges en beleidsvrij- heden van de fondsen soms on voldoende duidelijk zijn. De beursmalaise is vooral een probleem voor de kleinere fond sen. Pensioenfonds ABP, voor onder meer overheidspersoneel, zegt niet in de problemen te ko men. „Iedereen heeft natuurlijk te maken met tegenvallende re sultaten op de beurs, maar wij voeren een uiterst voorzichtig beleggingsbeleid", zegt woord voerder M. Vleugels van het grootste van fonds van Neder land. „We waren op weg om veertig procent van ons kapitaal in aandelen te beleggen, maar dat hebben we nu wat afge remd. Maar ook wij hebben on ze buffers moeten aanspreken. Desondanks kunnen wij moei teloos voldoen aan onze ver plichting en dreigt er ook abso luut geen gevaar." symfcj ramnj Een n voo| strafrl sschr| oekn onwi vezel aktijkl (advertentie) (advertentie) Des oude let sic iegrc stond n dei i opt weel zu de in Ba, in I ingen iheid depi rrouu \oed s je ki n wit rig al nach 1 -f (- STICHTING gelijk komt u in aanmerking voor Het Gebaar van tenminste 1.361,34 euro, eenmalige tegemoetkomino; van de Nederlandse regering. OO O O et geval dat een belanghebbende is overleden na 11 december 2000 kunnen of haar erfgenamen in aanmerking komen voor Het Gebaar. op: u kunt nog tot uiterlijk 31 december 2002 een aanvraag voor Gebaar indienen. ant nog een aanvraagpakket aanvragen door te bellen met po 79207920 (gratis) of 036 5457920 (betaald) of door de coupon in te vullen lvww.gebaar.nl den haag/anp - Het openbaar ministerie (OM) is niet-ontvan- kelijk in de zaak tegen de Haag se verpleegkundige Lucy de B. Dat zei haar advocate gisteren tegenover de rechtbank Justitie heeft zich volgens hem schuldig gemaakt aan ernstige belemmering van de verdedi ging, schending van een goede procesorde en een groot aantal andere slordigheden. De politie gedroeg zich niet professioneel tijdens verhoren, het OM ver richtte wederrechtelijke huis zoekingen en onthield de verde diging essentiële stukken, meent hij. Het OM zou ook onvolledige en onjuiste informatie hebben gegeven aan onafhankelijke des kundigen. Ook zou de doods oorzaak in geen van de zaken exact zijn vastgesteld. De rechtbank doet 8 oktober Stretch damesblouse in 5 modieuze kleuren (advertentie) E, Alles op woongebied Meer dan 265 presentaties P Win een wooncheque P» van €10.000,-! t* Complete huizen 1 van de woonbladen Gratis woonadvies www.woonbeurs.nl Vögele Mode voor de hele familie Is altijd in de buurt: Katwijk Leiden Leiderdorp Lisse Roelofarendsvecn DE IS IN DE MODE Deze aanbieding is geldig t/m I oktober 2002

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3