GESPREK VAN DE DAG Eenderde van de ouders kijkt wijzer Videotheek geeft film aan te jonge kinderei Tupperware in de winkel Van het kalf en de put HDC152 MENSELIJK Prins BERNHARD prijkt samen met on der meer een chee tah, aap en olifant op nieuwe POSTZE GELS van het Afri kaanse Mozambi que. De prins heeft op uitnodiging van de posterijen van het land privé-foto's ter beschikking gesteld voorde postzegeluit gifte. De zegels, uit gegeven onder auspiciën van het Wereld Natuur Fonds (WWF), vormen een eerbetoon aan het jarenlange werk van prins Bernhard voor het WWF. De inmiddels 91-jari- ge prins is sinds de oprichting in 1961 internationaal president van het fonds. Foto: ANP In de omgeving van het stadje Quitman in de Amerikaan se staat Arkansas lopen LEEUWEN los. De bevolking blijft angstig binnen. Vier van de roofdieren zijn al ge dood, maar er zouden er nog meer ronddwalen. De leeu wen komen volgens de bewoners van een boerderij, even buiten de stad, waar een dozijn leeuwen en twintig tijgers worden gehouden. De eigenaar bestrijdt dat het om zijn dieren gaat. Iemand heeft hem onlangs geprobeerd leeu wen te verkopen, maar hij wilde ze niet hebben. Wellicht heeft de verkoper ze toen vrijgelaten, suggereert de leeu wenhouder. Een bank in Australië heeft de 92-JARIGE Margaret Cole een HYPOTHEEKLE NING verstrekt met een looptijd van dertig jaar. Wil ze de laatste termijn kun nen betalen, dan moet ze 122 worden. Het was heel aardig van ze öm dat geld te lenen. Ik dacht dat ze me te oud zouden vin den", aldus de grootmoe der. Het is in Australië bij de wet verboden bij het verstrekken van hypo theekleningen naar leeftijd te discrimineren. Cole leende omgerekend 110.000 euro. De vrouw koopt voor het eerst in haar leven een huis, Voorzover bekend is ze de oudste 'starter' ooit in de geschie denis van het land. MICK JAGGER, zan ger van de Rolling Stones, vindt VRIENDSCHAP bin nen een band niet zo belangrijk. ,,Wij heb ben nooit veel van elkaar weggehad en dat is nog steeds zo", zei hij in een in terview met het Duit se weekblad Stern. „Als iedereen te veel op elkaar lijkt, wordt een groep saai. Het zijn de verschillende talenten die een band goed maken." De 59-jarige Jagger ziet het einde van de ook dit jaar weer uitgebreid toerende Stones nog niet in zicht. ,,Het is als voetbal. Als je kunt spelen, dan speel je. Alleen heb je voor muziek maken niet zoveel energie nodig. Muziek maken kun je tamelijk lang." Foto: AP De directeur van een botanische tuin in de Amerikaanse staat Florida is gisteren een ARM KWIJT geraakt bij een aanval dooreen ALLIGATOR. Het ruim drie meter lange dier had zich verstopt in een lelievijver. De 58-jarige di recteur stond in het water om de waterlelies te verzorgen. Hij is daarbij waarschijnlijk op de alligator gaan staan. Die viel bliksemsnel aan, en rukte de onderarm van de 'man af. Jagers wisten de alligator te doden en op de oe ver te hijsen. De arm werd uit het opengesneden dier ge haald, maar was te zwaar verminkt om nog te worden aangenaaid. Een Amerikaanse medewerker van een filiaal van de fast foodketen KENTUCKY FRIED CHICKEN is door de poli tie gearresteerd omdat hij een klant een verkeerde be stelling had gegeven. De klant van het drive-in restaurant in San Francisco had gevraagd om extra friet, maar kreeg twee zakken MARIHUANA van de medewerker achter het afhaalraam. De man gaf de wiet terug, vroeg alsnog om zijn friet en alarmeerde daarna de politie die de 26-jarige Carlos Ayala in hechtenis heeft genomen. Vermoedelijk verkocht Ayala, die al lange tijd achter het afhaalraam werkte, marihuana aan klanten die het juiste codewoord zeiden. Prins JOHAN FRISO, de tweede zoon van ko ningin Beatrix en prins Claus, is vandaag JA RIG. Hij wordt 34 jaar. Johan Friso woont in Londen, waar hij werkt bij de investeringsbank Goldman Sachs. Hij viert zijn verjaardag in familiekring. De prins is de enige zoon van het koninklijk paar die nog niet is getrouwd. Hij heeft wel een vriendin, Mabel Wisse Smit. Foto: ANP Een tv-station in het door de economische recessie ge troffen HONG KONG is met een show begonnen waarin de werkloze deelnemers een BAAN kunnen winnen. De show, die de naam Job Match Maker heeft meegekregen, werd gisteravond voor het eerst uitgezonden. De twee fi nalisten werden uitgebreid geïnterviewd. Daarna bepaal de een panel bestaande uit mensen uit het publiek en een aantal werkgevers wie de winnaar werd. Die eer viel te beurt aan een werkloze vrouwelijke winkelbediende. Zij won een baan als gids voor toeristische groepen die Hong Kong bezoeken. Groningen - Al tientallen jaren worden de huishoudelijke kunststof bakjes van Tupperware alleen via party's bij de mensen thuis - zoals hierboven - verkocht, maar daar komt verandering in. Groningen krijgt de eerste Tupperwarewinkel van Europa. De zaak opent volgen de week de deuren. De winkel betekent zeker niet het einde van de party's, benadrukt Tupperware. Het is vooral handig dat ook op een vaste locatie uit voorraad verkocht kan worden, en er niet telkens in- en uitgepakt hoeft te worden, aldus een woordvoerder. Het is niet be kend of er nog meer winkels komen. Jaarlijks bereikt Tupperware via dè 'feestjes' io procent van haar doelgroep. De onderneming adver teert niet, maar haar naamsbekendheid is onder de doelgroep naar ei gen zeggen te vergelijken met die van Nike of McDonald's. woensdag 25 september Ouders kunnen sinds begin vorig jaar de Kijkwijzer raadplegen om te bepalen of een tv-programma of bioscoopfilm geschikt is voor hun kind. Het Nicam, de instantie achter de Kijkwijzer, promoot dit mid del in een uitgebreid educatief project. Niet ieder een is echter positief. „Ouders moeten er niet klak keloos op vertrouwen", vindt W. van Katwijk van Ouders Coo. „Mijn dochter Shannon van vier mag beslist niet naar het televisie programma 'De film van ome Willem' kijken. Die man heeft het maar over een broodje poep en zo. Bah!" Saskia Wiegel trekt een misprijzend gezicht, maar Denise den Hollander kijkt haar enigszins verbaasd aan. „Dat programma werd ook al uitgezonden toen wij nog jong waren. En we zijn er toch niet slechter van geworden? Ik zie het pro bleem niet." Het tekent het verschil tussen de twee Haagse moeders in hun benadering van de televisie. De nise geeft haar kinderen Yasmin (11) en Daniël (12) alle ruimte om zelf te bepalen waar ze naar kijken. Saskia houdt het kijkgedrag van haar doch ter nauwlettend in de gaten. „Dat zal ik ook blij ven doen. De Kijkwijzer is is wat dat betreft een uitkomst voor mij." Saskia is niet de enige ouder die blij is dat sinds kort bij tv-programma's, bioscoopfilms, video's en computerspellen wordt aangegeven of er bij voor beeld geweld, grof taalgebruik of seks in voor komt. Uit een onderzoek van Intomart blijkt, dat 89 procent van alle ouders de 'tv-waakhond' zin vol vindt. Het Nicam, het instituut achter de Kijkwijzer, heeft recent in samenwerking met NOT/Teleac een uitgebreid educatief programma voor ouders, leerkrachten en kinderen ont wikkeld, waarbij het stimuleren van het gebruik van de classificatiesys teem door ouders een belangrijk doel is. In dat kader past ook de Nationale Ouderavond, een programma over kind en media dat vanavond wordt uitgezon den op Nederland 3. Goed dat de Kijkwijzer er is, luidt de boodschap die de kijker van De Nationale Ouderavond meekrijgt. Woordvoerder W. van Katwijk van Ouders Coo, de landelijke vereniging van ouders, ouderraden en medezeggenschapsra den van het christelijk en oecumenisch onderwijs, plaatst daar echter een kanttekening bij. Zijn or ganisatie waarschuwt op de eigen website ouders zelfs voor de Kijkwijzer. Volgens Van Katwijk zit het probleem in het feit dat de beoordeling wordt gedaan door de omroep of de filmdistributeur zelf. Van de afgelopen week heeft hij een lijstje met een stuk of vijf beoordelin gen die hij als dubieus bestempelt. Zo werd afge lopen zaterdag op prime time de film American Pie vertoond met de beoordeling 'alle leeftijden', terwijl de film oorspronkelijk werd beoordeeld als 16 jaar en ouder. Dat zou echter betekenen dat de film pas na tien uur 's avonds mag worden uitge zonden. „De video heeft ook die beoordeling. Ook veel bioscoopfilms zijn in onze ogen niet goed geclas sificeerd. Zo is 'Not another teen movie' geclassificeerd als bestemd voor alle leeftijden. We kregen een klacht van een vader die voor een verjaardags partijtje met een paar meisjes naar die film ging en geconfron teerd werd met de meest ver- i schrikkelijke dingen. Masturba- I tiescènes, vreselijke taal. Inmid- I dels is de classificatie veranderd in '12 jaar', maar het leed is al ge leden. Heel veel films die hier ge classificeerd worden als bestemd voor alle leeftijden, worden in het bui tenland veel zwaarder beoordeeld." Van Katwijk vindt dat de classificatie niet langer moet worden uitgevoerd door de belanghebben den. Bovendien wil hij ouders waarschuwen niet klakkeloos op de Kijkwijzer te vertrouwen. „Dat doen ze nu dus wel. Er moet echt wat gebeuren. Ik denk dat er een beweging van bezorgde ouders op gang moet komen. De Kijkwijzer is niet ge noeg. Als het nodig is, zullen wij zelfs bij adver teerders aan de bel gaan trekken. Want uiteinde lijk gaat het die zenders toch om advertentie-in komsten." Directeur W. Bekkers van Nicam niet eens met de kritiek. Volgens hem bepal 'jd omroepen aan de hand van een door onafh stE lijke deskundigen opgestelde vragenlijst wa classificatie een televisieprogramma over bi scoopfilm moet krijgen. Ria van Dommelen, moeder van twee kindiuvv van 3 en 6 jaar, vertrouwt het echter toch ni lemaal. Ze is blij met de Kijkwijzer, maa 13 houdt het aanbod op televisie zelf ex scherp in de gaten. „Als ik ook mi C even twijfel over de inhoud van programma, kijk ik met mijnl ren Ayco en Kenaoi mee. Alsvar uitzending niet verantwoord tte gaat de tv uit." >8S' De 12-jarige Lydienne Rollo °F Den Haag heeft ook een mo100 die het kijkgedrag van haar d e r nauwlettend volgt. „Ik zeg altii1111 het begin van de avond naar wi'u programma's ik wil kijken. Mijn 111 geeft dan aan wat ik wel en niet mag 'r Ik mag bijvoorbeeld niet naar geweldfilms 1 re. Ook de 11 -jarige Herman Bisoen mag niet maal zelf bepalen waar hij naar kijkt. „Maa 011 moeder is niet heel streng." Nadine Knoest111 r krijgt kijkadviezen van haar ouders, maar n ia[ pleegt zelf ook geregeld de Kijkwijzer. „Als 1 )e'( enge film is, zet ik de tv meteen uit". Monique Brandt en Maarten Molenaar De Kijkwijzer wordt ruim een jaar na de introductie ervan geraadpleegd door bijna eenderde van de ouders. Dat blijkt uit een onderzoek van Intomart naar onder meer de waar dering en het gebruik van het classificatiesysteem voor vrij wel de hele audiovisuele sector. De Kijkwijzer geeft aan tot welke leeftijd een televisiepro gramma, bioscoopfilm, video of computerspelletje schade lijk kan zijn voor een kind. Ook wordt door middel van pic togrammen vermeld, waarom een productie is af te raden voor bepaalde leeftijdsgroepen. De afbeeldingen staan voor geweld, angst, seks, drugs en alcoholmisbruik, discrimina tie en grof taalgebruik. De aanduidingen zijn onder meer te vinden in advertenties, programma-overzichten, omroep- gidsen, filmladders en verpakkingen van video's, dvd's en cd-rom's. Bovendien verschijnen ze in beeld bij het begin van een televisie-programma, video of bioscoopfilm. De Kijkwijzer is door de audiovisuele sector zelf opgezet. Dat gebeurde na een oproep van de landelijke overheid maatregelen te nemen ter bescherming van jeugdige kij kers. Als het gaat om televisie bepalen zendgemachtigden aan de hand van meer dan dertig vragen welke beoordeling een film of een programma moet krijgen. De beoordeling is belangrijk voor de uitzendtijd. Program ma's met de classificatie vanaf 12 jaar mogen niet voor 20 uur op de buis. Programma's vanaf 16 jaar mogen pas na 22 uur worden uitgezonden. Consumenten die vinden dat een programma een verkeerde beoordeling heeft gekregen, kunnen terecht bij het Nederlands Instituut voor de Classi ficatie van Audiovisuele Media (Nicam). De onafhankelijke klachtencommissie van het Nicam, die bestaat uit juristen en mediadeskundigen, hebben zich inmiddels over 22 klachten over onder meer het tijdstip van uitzenden gebo gen. Voor klachten die gegrond werden verklaard, kregen zendgemachtigden meestal een waarschuwing. Niet elke omroep kwam daarmee echter weg. Zo kreeg Yorin de maximale boete van 22.500 euro voor het te vroeg uitzen den van de oorlogsfilm 'Saving Private Ryan'. Uit het eerder genoemde onderzoek van Intomart blijkt ook, dat 12 pro cent van de kinderen van 8 tot en met 11 jaar de Kijkwijzer raadpleegt voor de tv wordt aangezet. In de leeftijdscatego rie 12 tot en met 15 jaar gaat het om één op de vijf kinde- op 100 De ph, iinti inC n 21 ven Veel videotheken en winkels verhuren en verkopen video's en dvd': de leeftijdsgroep vanaf 16 jaar aan jongere kinderen. Dat blijkt volgi recteur W. van Teeseling van de Nederlandse Video Detaillisten Orj tie (NVDO) uit een nog niet gepubliceerd onderzoek naar het funct ren van de Kijkwijzer. Het systeem, waarbij met minimum leeftijdsaanduidingen en symt wordt gewaarschuwd tegen mogelijk schadelijke televisieprogramn films, wordt komend najaar in de Tweede Kamer geëvalueerd. Eenl krijgt de beoordeling 'vanaf 16 jaar' als er veel geweld of seks in voor Videotheken mogen dergelijke films volgens het wetboek van straf beslist niet verhuren aan jongere kinderen. Woordvoerder Van Teeseling van de videothekenbranche is gesch van de uitkomst van de studie, en wil een grootschalig onderzoek ij oorzaken van de wetsovertreding in videotheken. „Als het om onw kunnen we justitie inschakelen. Bij andere oorzaken moeten we z ken wat we kunnen doen om een einde te maken aan deze praktijk] GPD Als het kalf verdronken is dempt men de put. Hoeveel is er al verdronken en hoeveel is er al gedempt? Een prachtig spreekwoord. Maar zegswij zen zijn niet waar, louter om dat ze al zo lang bestaan. Soms zijn ze zelfs heel ón- waar. Men noemt geen koe bont, of er is een vlekje aan, is er zo eentje, ook heel oud maar heel afschuwelijk. Het beloont alle kwaadsprekerij en vals ge rucht. Ik kan me daarentegen weer wel vinden in 'veel koeien, veel moeien'. Een grote veestapel baart zorgen, veel bezit ook, is de boodschap. In de week dat de AEX opgewekt onder de 300 puntengrens dui kelt, spreekt dit oud gezegde ware woorden. Blader door het betere woorden boek en de wijsheid straalt je tegemoet. Nog een: 'de beste koeien worden op stal gezocht'. Die kende ik niet, maar betekent dat iemand die wil trouwen beter een meisje kan zoeken thuis, niet op straat of in de herberg. Er zit wat in. De allochtonen die hun bruid gaan halen in hun verre dorp van herkomst genieten zware boekensteun van de Dikke van Dale. Maar laten we de koe met rust en terugkeren naar het kalf. Zoals de ouden zongen, piepen de jongen. Nooit een koe ho ren zingen? Dan vast ook nooit een kalf ho ren piepen, onder in een put zonder uitzicht. Margreeth de Boer heeft de put mogen dem pen, en takelde eerst van de bodem een hele kudde, Ad Melkert, zijn campagneteam, het hele PvdA-bestuur. Tegen alle signalen in stekeblind. Het verkeerde script voor de ver keerde hoofdrolspeler. Ad, die nooit een held kon worden, zelfs geen tragische. Enfin, men hijst sinds gisteren emmers vol van wijsheid achteraf uit de put naar boven. Daarna gaat die put vanzelf wel dicht, is de standaardre flex van de politiek. Mij gaat het er niet om of mevrouw De Boer gelijk heeft ja of nee. Van haar eigen curricu lum als minister beklijfde bij mij slechts één woord. Dat was onthaasting. Origineel was het zeker, want de spellingcontroleur op mijn computer kende het niet en zette er een rode streep onder. Ook herinner ik me dat Margreeth het eens had over de 'flarden van de nacht'. Mooi gezegd wel, in Margreeth ging een romantica schuil. Als het kalf verdronken is dempt men al eeu wenlang de put. Fouten worden gezien en gecorrigeerd als het te laat is en niets meer baat. Ditmaal dus de PvdA met zelfonder zoek. Straks zijn het weer anderen die zich voor het hoofd slaan. Het lekke dak gaan re pareren als na dagen aanhoudende regenval de schimmel op de muren staat. De s groeiende moedervlek op de schoudeï weghalen als hij al te groot is. Het s/ol vogelkooi pas repareren nadat de grol parkieten zijn ontsnapt en kortstondi de bomen vliegen, genietend van de ij ven vrijheid en geen achtslaand op a duldige oranje kater in het struweel. I En wie gaan op mondiaal niveau dem dempen? Staan die echt alleen in E ook elders en misschien zelfs wel in V hington? Achteraf bezien zijn dingenl van een banale vanzelfsprekendheidJ kalf verdronken is, dempt men de pil blijft een ijzersterke zegswijze. TrouuM deze: 'met een dood kalf is het goed si even oud maar minder bekend: je fai pel omspringen met iemand aan wiek meer te verknallen is. Heel treurig alÈ feitje, daarom slaap er nog een nachl Ik hoop dat je toch blijft. Hoofdrolspeler Tom Hanks en zijn mannen in een scène uit Steven Spielbergs 'Saving Private Ryan', een oorlogsfilm vonden voor kijkers onder de 16 jaar. Yorin zond de film te vroeg uit en werd daar stevig voor beboet. Foto: PR die bol staat van zeer realistisch geweld en daarom ongeschikt werd be-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2