Donkere MODE make-up met passie Klassieke jeansmerk Lee helemaal terug Van Bommel ICOSTE Krokodil van een tennisster Laurent David Lee, Levi's en Wrangier b lAerklogo's zijn vaak zo jrgerd dat ze niet eens ïer opvallen. Sommige i kennen ze bijna beter et alfa bet. Maar wat is ïrhaal achter het logo? Neem nu: Lacoste. Is bekendste krokodil was lijk een kaaiman en kreeg liversele bekendheid door ster René Lacoste. Lacoste de eerste tennisser die de Cup voor de ogen van de anen wegkaapte (in 1927) og een aantal belangrijke >ien (zoals Roland Garros, Open en de French Open) werd 'kaaiman' genoemd zijn agressieve tennisstijl. de Davis Cup wedstrijd in 1927 had Lacoste een schap met de captain van ranse team. De inzet: een van alligatorhuid. Lacoste Ie koffer krijgen als hij de won. Aldus geschiedde, iend George tekende een tor die Lacoste vanaf dan zal dragen. Eerst op zijn er op verschillende shirts speciaal laat maken voor tennis. valt op en het duurt niet voordat de kleding ook te let was een van de eerste Eren dat een merklogo zo duidelijk op kleding werd beeld. In de jaren tachtig polo-shirts populair. De il was hét statussymbool in de 'kakkers' toen, vaak in pastelkleuren. En was ig nou net zo ontworpen lij plat zou blijven liggen ijdens het sporten: hippe en droegen er soms twee er elkaar, mét opstaande kraagjes, ens zijn er natuurlijk ook 'neppers' in omloop. Met t uiteenlopende variaties itiel: een krokodil zonder torduursel in de bek, gele n, andere staarthouding, met de borduurstrategie. ineel is namelijk eerst op stof genaaid, 'nep' niet. Opletten dus. Dj's, soapsterren, partypeople en de hippe voetballer David Beckham dragen het. Het klassieke jeansmerk Lee heeft door de retro-trend een flinke oppepper gekregen. Met een Lee spijkerbroek hoor je er op dit moment helemaal bij. Lee, van ingedut merk voor veertigplussers tot hippe trendsetter. Lee beleefde zijn laatste opleving in de jaren zestig en zeventig. Ook toen hoorde je er helemaal bij als je jeans van Lee droeg. De teenagers en andere hippe vogels uit die tijd bleven hun merk hondstrouw. Heel fijn zo'n schare loyale fans, ware het niet dat die intussen niet meer zo jong en hip was als pakweg dertig, veertig jaar geleden. Lee dreigde toch wel een beetje een 'oude lullen-merk' te worden. Of zoals managing director Roland van Os van VF(J), het textielconcern waartoe Lee (en ook Wrangier) behoort, het wat Lee, dankzij de retro-trend, weer helemaal terug van bijna weggeweest. netter verwoordt: „Lee was vooral bekend als een broek voor mensen boven de veertig." De historie van Lee begint in 1889 wanneer Henry David Lee in Kansas met zijn HD Lee Mercantile Company start. Hij maakt denimkleding voor cowboys, boeren en vooral voor fabrieksarbeiders, kolenstokers en spoorlijnwerkers die zwoegen in Lee dungarees (werkbroeken), jeansbroeken en - jasjes en shirts. In 1926 ontwerpt hij de allereerste jeans met ritssluiting: de Lee Riders 101Z. Ook een van de beroemdste jeansjackets u'rt de geschiedenis is van Lee: het Lee Storm Riders Jacket, waarin onder anderen Marilyn Monroe en John F. Kennedy zich vaak vertoonden. In 1946 komt Lee in de mode als er op de cover van het weekblad American Weekly een gespierde machinist gekleed in een Lee spijkerbroek en hemd afgebeeld staat. Lee werd toen hét merk voor de arbeiders en later in de jaren zestig en zeventig voor eenieder die zichzelf rebels en cool vond. Pas rond het nieuwe millennium besefte men dat er toch iets schortte aan het image van Lee. De vergrijzing onder Lee-dragers van het eerste uur sloeg genadeloos toe en het is nou eenmaal een wet van Meden en Perzen dat jongeren niet in dezelfde broek gezien willen worden als hun vader en moeder. Van Os: „De jongeren van nu wisten eigenlijk niet waar Lee voor staat. Ze konden zich er niet mee identificeren. We wilden dus een jong imago hebben met een heel duidelijke uitstraling." Aan Van Os, die jarenlang voor marktleider Levi's heeft gewerkt, de taak om leiding te geven aan een drastische verjongingskuur. Of zoals dat in vaktermen heet: een herpositionering van het merk. Die nieuwe hippe uitstraling werd onder meer visueel gemaakt in een opvallende commercial waarin pratende billen op zoek gaan naar de echte Lee jeans. De insteek van de campagne om de jeugd bekend te maken met het merk Lee was meteen duidelijk: terug naar de eigen roots. De vintagetrend bleek een geschenk uit de hemel. Alles wat naar retro riekt werd supermodieus met de broek van pa op de eerste plaats. Van Os: „Het is een jaar geleden allemaal begonnen in Scandinavië. Daar droeg de incrowd opeens allemaal een Lee jeans. Ze zijn in Scandinavië erg trendvolgend en WOENSDAG 25 SEPTEMBER 2002 W- Paars, de kleur van het L'Oréal seizoen. Foto: GPD dat wel. 'Face Graffiti' wordt het helemaal volgens de nieuwe lijn 'Decadence' van No 17 van Boots. Cyberbabes mogen aan de slag met sjablonen, zodat ze met de oogschaduw bijvoorbeeld een sterretje op de wang kunnen maken. Met de 17 Decadent Glow Highlighter gooi je er wat glans tegenaan. Gouden roze voor overdag -een zonsopgangkleur-, en lila zilver -de sterren- voor 's avonds. Met de blauwgroene, gouden en roze nagelstickers, pruimenpaarse lak en transparante topcoat van de 'Wrapped Around My Finger" nagelkit kun je lekker creatief aan de slag. 'Purple Chic' van L'Oréal gaat ook voor theatraal, maar met nadruk op roze en paarse tinten, en donkere -maar warme- kleuren voor de ogen zoals Chocolat, Violetta (nagellak) of oogschaduwpotloden Muscat 303 of Lilas Glace3i6. Ook Bourjois kiest niet per se voor donker, eerder bejubelen ze de 'veelzijdige vrouw' met 'Chassé- Croisé'. Dus de ene dag in 'zinderend rood' (zoals de lippenstift Rouge Volcano pour Soprano) en de andere dag toch een beetje mysterieus met beige. De raadselachtige blik is echter overal aanwezig, want ook bij Bourjois ligt er een nadruk op de ogen. Fragment uit de commercial: blote billen willen Lee. Black denim, heavy used van Lee. Foto's: GPD Handtas van Laurent David uit de collectie Geometrie (44,90 euro). Foto: PR Schoenenmerk Van Bommel komt dit najaar met twee nieuwe modellen alhoewel de ene nauwelijks als zodanig herkend zal worden. Dat is namelijk een klassieke brogue. Het bijzondere zit hem in de gebruikte leersoort: cordovan, leer van de paardenstuit. Volgens Van Bommel hoeven deze schoenen daardoor niet gepoetst te worden en komen er geen plooien in. Het andere Van Bommel-paar heeft een echte dandy-look. In dat geval gaat het om kalfsleren instappers in de kleuren bruin en zwart. t Floris van Bommel, het jongere en meer trendy merk van Van Bommel, komt onder andere met een Floris-Sport-lijn, voor heren en dames. De heren hebben keus uit een hoog of laag model van suède (kleuren: sand, bruin en bordeaux) met rits, veter of elastiek. Bij elke stap laat de drager een bijzonder spoor na: in de zool staat namelijk de handtekening van Floris van Bommel zelf. Voor de dames zijn er vijf laarsjes, van laag tot hoog (met elastiek zodat ook dikke Hollandse kuiten erin kunnen). Y in een jaar waren we daar marktleider." Terug naar de oorsprong is niet alleen te zien in de vele retrodetails in de nieuwe lijn Denim 42 (genoemd naar het stofnummer). Lee heeft sinds dit voorjaar ook twee echte retro- programma's. Lee 101, die alleen bij jeansspeciaalzaken en de Bijenkorf te koop is, is helemaal geënt op Lee klassiekers. Zo is de eerste jeans met rits de 101Z en het originele Lee denimjack nagemaakt. Dan is er ook nog de zeer exclusieve Lee Originals lijn. Van Os: „Dat zijn echt reproducties van oude modellen die we hebben teruggevonden in de archieven. Het is helemaal gemaakt zoals toentertijd. Het zijn waarheidsgetrouwe kopieën met een patch van echte koeienhuid. Het is een klein programma voor de echte liefhebber of trendsetter." Lee Originals is verkrijgbaar bij Na de zuurstoktinten van afgelopen zomer gaat de cosmetica deze winter weer de donkere kant op. Maar wel met een beetje kleur. Visagisten lieten zich inspireren door de salsa, Wuhtering Heights, de 'diva Look' en het 'mysterie van de nacht'. Centraal staat een raadselachtige blik. Deze winter wordt het weer donker op het gezicht. Donker met een gekleurd randje. Het najaarsseizoen wordt gedomineerd door thema's als Wuthering Heights', Marilyn Monroe en salsadanseressen. Etnische invloeden zijn er bij Dior volop. 'Street Sweet' en 'Street Casual' hebben de kleuren van de herfst: goudtinten als zachtbeige, heldergoud, crème en ivoor, met daarnaast chocolade, karamel en paarsgrijs. Bij de oogschaduws in deze kleuren krijgt de mond een sterk accent, met Rose Radiant 414 of Rose Projecteur 454 een respectievelijk bruinige en rode tint. Belangrijk detail: de huid hoort hierbij 'doorschijnend' te zijn. N07 van Boots baseerde de Max Factors Black Angel. winterlook op de Incacultuur en Zuid-Amerikaanse passie. In 'Colourwheels of Passion' vind je een crème-oogschaduw, highlighter en een lipcolour. Ook de lipglosses kregen een Zuid- Amerikaans vleugje met koffie- en karamelkleuren. Natuurimpressies ook bij Maybelline. Express Blush laatje wangen 'gloeien als het avondrood', de lippen krijgen roos achtige tinten met 'Moisture Whip'. De nagels zijn kort en hebben donkere kleuren. Black angel De oogopslag van een filmster wordt gedomineerd door zwart. Neem een Catherine Zeeta Jones of Kate Hudson: zij kiezen voor een rokerige oogopslag, die al populair is sinds Marilyn Monroe. Ditmaal echter geen traditionele houtskool- of chocoladetinten: een rookeffect kun je ook met kleur bereiken. Voor de Black-Angel collectie koos MaxFactor dus voor donkere bessentinten, grijsgroen en tin, gecombineerd met zilverspikkels. Voor de lippen is er dan Chrushed-Rose nr. 238, maar wel subtiel, niet te 'glossy" en - alweer- op een bleke ondergrond (de huid dus). Marbert ontwierp de 'Drama Look' voor een echt 'diva- uiterlijk' in donkerrood, aubergine, oudroze en zalm. 'Face Base' is de foundation die je dat breekbare, transparante uiterlijk geeft: helemaal als je dan inderdaad de ogen donker maakt. De wimpers zijn daarbij zeer aanwezig zwart wat zorgt voor een opvallend effect. Het 'Mysterie van de Nacht" is ook een belangrijk thema. Vandaar 'Intriguing Night', het kleurenpalet van Lancaster. Nou ja kleur, eerder zwart met een tintje. De Kohl Eye pencils zijn er in Black Green 302 en Black Blue 303. Ook diep donkere tinten voor de ogen, Black Clover 302 (blauwe tinten) en Black Fever 30i(met roodbruine tinten). Erg nachtelijk inderdaad. Daarbij draag je een Mauve CD50, bijna zwarte tint, of Burgundy WD49. Cyberbabe En, okay - voor wie helemaal niks heeft met die 'rokerige oogopslag'- zijn er gelukkig nog wel alternatieven. Een ander uiterste, Het Belgische handtassenmerk Laurent David heeft maar liefst vier verschillende collecties met de 'ideale handtas' voor de vrouw. De overeenkomst zit hem volgens de Belgen in de kwaliteit, discretie en het gebruiksgemak van alle tassen. De collecties luisteren naar namen als Riviera, Eden, Geometrie en Eighties. Meer informatie: tel. 03 46 25 94 30. Levi's is herkenbaar aan de rode 'selfedge' oftewel zelfkant label van dezelfde kleur, Wrangier aan het oranje en Lee aan het gele. In 1943 patenteerde Levi's het stiksel op de kontzak (wat in vaktermen 'arcuate' heet). Tot dan toe deden alle merken maar wat. Bij Levi's stelt het een adelaar voor. Wrangier heeft op de achterzak een W-vorm gestikt terwijl Lee zich bedient van de 'Lazy S', een op zijn kant liggende letter s die de longhorns van een stier voorstellen. Draag bij je jeans wel het juiste schoeisel. Levi's met Nikes, Wrangler met Adidas en Lee met Puma (ook weer terug van weg geweest oftewel retro). Denim wordt op verschillende manieren geweven. Je hebt righthanddenim (als je je hand recht op de pijp legt loopt de draadrichting naar rechts) wat Levi's gewoonlijk gebruikt. Het is wat stugger dan het lefthanddenim (herkenbaar aan de verticale strepen in het weefpatroon) van Lee. De weeftechniek die Wrangier hanteert heet 'broken twill', daarbij wordt de draad om en om geweven. Dames Sport van Flo ris van Bommel (139,90 euro). Foto: PR slechts vijftien zaken in Nederland. Ook komend najaar heeft Lee de wind stevig in de zeilen want de vintagetrend woedt nog even hevig voort. Jeans is op dit moment heel erg hip, maar bang voor een dalende lijn zijn ze bij Lee niet. Van Os: „Wat in ons voordeel werkt: het is een paar jaar helemaal niet in de picture geweest. Daardoor lijkt het nu ineens terug. Je merkt het aan de reacties. Veel mensen zeggen nu: 'Hé, Lee is terug'. Meer informatie: VF(J) Nederlaag bv. tel. 078 618 00

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 29